Raad verdeeld over Oranjeplaat PZC Onderhoudswegen open voor fietsers roPHEFFTNGS 65% KORTING UITVERKOOP Banketletters verkopen voor Roemenië SSïï'ciioep»"1 Autobrand in Vlissingen Nieuwbouw in Oost-Souburg Vernielingen in Koudekerke Inbraken in vrachtauto's Vijfentwintig huizen voor 't Hofje in Westkapelle 14 decen^bï verkoop! zeeuwse almanak Trip foekomst van wijk bij Arnemuiden blijft twistpunt Boete voor trap tegen portier rovincie steekt ;eld in zorg en ociaal beleid Officiële opening WZE-kantoor afgeblazen edaclie: 0113-315649 oslbus 314460 AA Goes Ï,t3e°"iand: 0113-315520; ^anderen: 0114-372770; Sal: 020-4562500. linsdag 14december 2004 editie Walcheren ALLES 65% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 VLISSINGEN - Een personenauto heeft gisterochtend in brand gestaan op de kruising Bossenburghweg - Rosen- burgweg in Vlissingen. De brand ontstond rond acht uur toen de wagen automa tisch overschakelde van benzine op gas. De bestuurder kon ongedeerd uit de auto stappen en heeft zelf de hulp diensten gebeld. Omstanders hebben de brand proberen te blussen met een poederblusser. Daarna heeft de brandweer het vuur ge doofd. Omdat de auto voorzien was van een LPG-tank, werden extra veiligheidsmaatregelen genomen. Het vuur is bijvoorbeeld geblust van tien meter afstand. De straat is een korte tijd afgezet geweest. OOST-SOUBURG - Vier woningen aan de Zeewijksingel in Oost-Souburg maken plaats voor vervangende nieuw bouw. Het terrein dat vrijkomt is nu nog eigendom van woningbouwcorporatie L'Escaut, maar komt in handen van projectontwikkelaar Marsaki. Die heeft een nieuwe bestemming voor het stuk grond. „Alleen kan ik daar nog niet over uitwijden", vertelt Gi- no van Driessen. „De voorlichtingsavond voor omwonen den moet nog komen. Maar er komen koopwoningen voor terug. Of dat huizen zijn of appartementen, is nog niet duidelijk." Voor een jarenlang braakliggend terrein hoeft Oost-Sou burg echter niet te vrezen. „We zijn volop bezig met teke nen", zegt de projectontwikkelaar. Van Driessen heeft nog meer plannen voor de Zeewijksingel. „Mettertijd wil len we ook het terrein van de oude Kuzee-garage meene men in onze plannen. Eigenlijk hadden we het liefst alle huizen gesloopt en vervangen, maar dat gaat niet. Er be staat nu eenmaal behoefte aan huurwoningen in Oost-Souburg." KOUDEKERKE - Afgelopen weekeinde zijn verschillen de vernielingen gepleegd in de omgeving van de Kaap- duinseweg in Koudekerke. In de nacht van zaterdag op zondag zijn strandhuisjes, een schutting om een tuin en verschillende brievenbussen vernield. Het schadebedrag is niet bekend. ZIERIKZEE - In twee vrachtwagens die geparkeerd ston den op een bedrijfsterrein aan de Deltastraat in Zierikzee is afgelopen weekeinde ingebroken. Uit beide vrachtwagens namen de inbrekers de tankpas jes weg. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Woonwijk 't Hofje in Westkapelle wordt uit gebreid met vijfentwintig hui zen. Het bouwplan met de naam 't Hofje III ligt momenteel ter in zage op het gemeentehuis. Tot en met 5 januari kunnen schrif telijke zienswijzen worden inge diend. De nieuwe woningen komen tus sen het 't Hofje II, de Kerkeweg en de Noordweg. De straat krijgt de vorm van een lus die sa men met de al bestaande straten in de Hofjes I en II een grote lus vormt. De bebouwing komt aan de binnen- en buitenkant van deze ring. Aan de binnenring staan een rijtje van vier huizen en zes twee-onder-een-kap wo ningen gepland. Aan de buiten ring komen vijftien vrijstaande woningen. De binnenring fun geert tevens als centrale groene plek waar eventueel speelvoor- zieningen kunnen komen. Om van de hele wijk (Hofje I, II en III) één geheel te maken, moet de waterloop bij de nieuw ste woningen voor een gedeelte worden opgeschoven naar het noorden. De kavels en de water gang worden gescheiden door beplanting. Tussen de woningen en de Kerkeweg komt een haag. Met de komst van deze vijfen twintig woningen is de nieuwe wijk 't Hofje, vernoemd naar de boerderij die daar vroeger stond, voltooid. De eerste kavels werden uitgegeven in 1995. Hoe wel het de bedoeling was dat 't Hofje II direct daarna gebouwd werd, duurde het door allerlei omstandigheden nog vijf jaar voordat er een begin gemaakt kon worden met de tweede fase. Inmiddels zijn die woningen op geleverd en staat de laatste fase op het punt van beginnen. Als ook die woningen gebouwd zijn, heeft Westkapelle er straks tach tig huizen bij gekregen waarvan acht rijtjeshuizen, achtentwin tig twee-onder-een-kap wonin gen en vierenveertig vrijstaande huizen. Toekomst Waar er in de toekomst nog wo ningen in Westkapelle gebouwd kunnen worden, is nog onduide lijk. Er wordt momenteel ge werkt aan plannen voor een woonzorgcomplex aan de Grind weg. Verder zal vooral gekeken worden naar de zogenoemde in- breidingslocaties: woningen die gebouwd kunnen worden tussen bestaande gebouwen in, Daarbij wordt gedacht aan het A. Ca- landplein, de Torenstraat en de Bazienstraat. Ook zou de Park weg in oostelijke richting uitge breid kunnen worden. Advertentie Die jonge Zeeuws-Vlaming moest laatst voor zijn werk naar Denemarken. Geen we reldreis, maar toch een trip ivaarbij het dagelijks woon werkverkeer in het niet valt. Familieleden besloten de vlucht dan ook op de voet te volgen via het internet. Intus sen stelden ze elkaar op de hoogte van de stand van za ken met behulp van e-mail. Het was een drukte van be lang. Zo zeer dat een van de volgers geen acht kon slaan op het sms-je dat eerder ivas binnengekomen. Pas nadat het toestel veilig was geland en de familieden elkaar had den gelukgewenst met de be houden aa7ikomst van hun dierbare, had ze gelegenheid het bericht te bekijken. „Ik heb de trip naar Denemar ken afgezegd", stond er, „want ik heb migraine. Burgemeester K. Schouwenaar geeft schaakles aan Paul Roos uit Arnemuiden. Paul won het schaakbord, omdat hij de meeste banketletters heeft verkocht. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis ARNEMUIDEN - De verkoop van ban ketletters voor het Roemeense Teius door inwoners van Arnemuiden heeft een recordbedrag van 16.500 euro opge leverd. Het geld is bedoeld voor de reali sering van een badhuis annex wasseret te in het centrum van Teius. Burge meester K. Schouwenaar reikte gisteren in basisschool 't Vierschip prijzen uit aan kinderen, die de banketletters heb ben verkocht. De Stichting Arnemuiden helpt Teius verleent inmiddels al vijftien jaar huma nitaire hulp aan het plaatsje, dat twee duizend kilometer verwijderd ligt van Arnemuiden. Ieder jaar verkopen de stichting en de kinderen van de vier ba sisscholen banketletters om de structu rele hulp financieel mogelijk te maken. In de loop der jaren zijn vele transpor ten richting Roemenië gegaan met on der meer kleding, schoolmeubilair, twee ambulances, toiletten, tandarts stoelen en centrale verwarming voor in de scholen. Twee jaar geleden werd een door Arnemuiden betaalde kleuter school geopend, voorzien van zo goed als nieuw kleutermeubilair. De bouw van de school - naar een ontwerp van de stichting - vergde een bedrag van zes tigduizend euro. Door subsidie, sponso ring, collectes en de banketletteractie kreeg de stichting het project rond. Badhuis Dit jaar gaat de opbrengst, evenals vo rig jaar, naar het badhuis. De stichting kocht onlangs een pand aan in Teius, wat is gerenoveerd tot een badhuis. Mensen uit Arnemuiden hebben de in stallatie aangelegd, het overige werk ge beurde door plaatselijke vaklieden. Om dat veel jongeren wegtrekken uit het Roemeense dorp om elders werk te vin den, blijven veel ouderen onverzorgd over. Voor die groep is een was- en douchegelegenheid een uitkomst. Tegen een zeer lage vergoeding kunnen zij zichzelf, maar ook hun kleding een was beurt geven. In totaal werden ruim 4400 banketletters verkocht. Bakker Bliek uit Middelburg schenkt vijftig pro cent van elke verkochte letter aan het goede doel. Met een ander deel van de opbrengst helpt de stichting ongeveer honderddertig gezinnen door de strenge winter heen. Zo wordt gedurende een aantal maanden het dorp van brood en margarine voorzien. Ook is een fiks be drag bestemd voor medische hulp, met name voor incontinentiemateriaal. Berkelder - De Middel politiek is hevig verdeeld de toekomst van Oranje zaal bij Arnemuiden. Een deel 3D de raad lijkt te buigen voor |e druk die de provincie heeft ipgelegd. De toekomst van de «mancnte bewoners van de tijk blijft onduidelijk. )at bleek bij de vergadering jan de commissie ruimte gister- jvond Een deel van de commis- hield vast aan een eerder ge- standpunt dat de wo- een dubbele bestemming krijgen. Een ander deel dat de bestemming per wo- moet worden bepaald, van de twee standpunten rekenen op een meerder- de raad. Een kleine min- wil namelijk persoons beschikkingen afge- Een bewoner mag dan in sjn huis blijven wonen tot hij [erhuistof overlijdt. IV.ee maanden geleden sprak de [onuuissie zich nog in meerder- feid uit voor een dubbele be aring van alle woningen in MIDDELBURG - De Middel- urgse politierechter heeft giste- ta een 22-jarige inwoner uit te voor een. vernieling veroor- ieeld tot 140 euro boete. De san had 3 april in Goes een akin het portier van een auto shopt, om te voorkomen dat bestuurder zou uitstappen, k de actie lag een conflict ten Itcdslag. het park. Bewoners kunnen dan zelf kiezen of ze hun huis willen gebruiken om te recreëren of om te wonen. De provincie wil daar geen toestemming voor geven, bleek vorige week. Gedeputeer de Staten vinden dat die bestem ming botst met de geluidsnor men voor vliegveld Midden-Zee land. Bovendien zou een dubbe le bestemming in strijd zijn met het streekplan. Vooral het CDA is gezwicht voor de druk vanuit het provinciehuis. De partij denkt dat de provincie wel ak koord gaat met een aparte be stemming per perceel. De WD, Politieke Partij Middel burg, de ChristenUnie, de Lijst Damman en de SP vinden dat de woningen een dubbelbestem- ming moeten krijgen, eventueel met een maximum van de helft van de woningen. Dit om te voor komen dat Oranjeplaat echt een woonwijk wordt. Het CDA en de PvdA zijn voor een perceels gebonden bestemming, Groen links en D66 vinden dat de be stemming gekoppeld moet wor den aan de persoon die er nu woont. Als de gemeente de wo ningen toch een dubbele bestem ming wil geven, kan de provin cie besluiten om goedkeuring aan het bestemmingsplan te ont houden. „Dat is het ergste wat ons kan gebeuren", aldus E. Her inga (ChristenUnie). „En dan ko men we toch uit bij een per soonsgebonden bestemming. Ik vind het te kort door de bocht om nu al ons verlies te nemen." In de wijk Oranjeplaat zijn 65 woningen. Daarvan worden er 25 permanent bewoond, terwijl ze een recreatieve bestemming hebben. Die situatie wordt al ja ren gedoogd. Minister Dekker van Volkshuisvesting wil voor het eincl van dit jaar duidelijk heid. Ze wil een einde maken aan de onduidelijke situatie op terreinen met vakantiehuizen. Gemeenten hebben drie moge lijkheden: optreden tegen per manente bewoning, wijzigen van de bestemming of per bewo ner een vrijstelling geven die komt te vervallen na een verhui zing of na het overlijden van de bewoner. Bezwaren De permanente bewoners heb ben grote bezwaren tegen die laatste optie. Kinderen zouden het huis uit moeten als beide ouders tegelijk overlijden. Ook echtgenoten die op huwelijkse voorwaarden zijn getrouwd, zou den hun huis moeten verlaten als hun partner overlijdt. Bewo ners van Oranjeplaat vinden dat de situatie gelegaliseerd is, door 34 jaar permanent wonen toe te staan. De wijk wordt ook door buitenstaanders gezien als een normale buurt. De voormalige gemeente Arnemuiden heeft hen zelfs al laten weten dat de situa tie legaal is. Die verklaring staat op schrift. Volgende week moet de gemeenteraad de knoop doorhakken over Oranjeplaat. HDDELBURG - De provincie leekt ruim één miljoen euro in projecten op het gebied van lorg cn sociaal beleid. Het geld wordt verdeeld over 24 initiatie ven. in flink bedrag, ruim 100.000 ito, gaat naar stichting On- ler-Dak. De organisatie, verbon- len aan stichting Inlia, biedt ieinschalige opvang aan uitge- iiocedeerde asielzoekers. Een ander project dat op een provin ciale bijdrage kan rekenen, is Kt woonzorgcomplex in Renes- dat momenteel in aanbouw sir komt 50.000 euro beschik bar voor het aanbrengen van oorzieningen die het ouderen cogelijk maakt langer zelfstan dig te wonen. uim 20.000 euro is bestemd foor het opzetten van preventie- etiriteiten tegen huiselijk ge teld. GGD Zeeland gaat daar- oor m de gemeente Goes het project 'gedeelde zorg' uitvoe ren. Het is de bedoeling dat ge- bonen met een verhoogd risico worden begeleid, dat kindermis handeling' eerder wordt gesigna- M en dat het vermoeden van ^handeling bespreekbaar «ordt gemaakt. Stichting Werkt voor Ouderen, PWalcheren, ziet een bijdrage tan 50.000 euro tegemoet voor nwiszorg Online. Het systeem jorgt ervoor dat snel contact worden gelegd tussen klant o zorgverlener. je gemeente Middelburg krijg '«00 euro voor het project ^bedrijvigheid, dat de leef geld van buurten moet ver- fleren of op peil houden. Het "even is een toename van voor- "eningen in de wijk. Bij de uit- oering worden onder anderen djstandsgerechtigden uit de f ingeschakeld. die subsidies zijn toegekend op bis van het Beleidskader So- -dorg, dat begin dit jaar Pb kracht werd. Het beoogt dat J^n volwaardig kan deelne- Paan de samenleving. Twee PW jaar is er een subsidie er de tweede ronde iwJ waren 116 aanvragen gooiend. Daarvan worden er afzonderlijk behandeld, om- 2e onder het minimumbe- J>van 5000 euro zitten. Over spmr? Proiecten is al tus- Van beslui' ®e"°men' fo.fu.Yi ovenge aanvragen stnnr k agelijks provinciebe- ren esi°ten er 24 te honore- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Water schap Zeeuwse Eilanden stelt een aantal onderhoudswegen en dijken op Zuid-Beveland open voor fietsers en wandelaars. On danks bezwaren van vijf hoofd ingelanden, die vreesden voor negatieve effecten op de vogel stand, ging een overgrote meer derheid van het algemeen be stuur gisteravond akkoord. Het gaat om onderhoudswegen op de dijkvakken Hoedekenskerke- polder en de Oost-Inkelenpol- der. Het dagelijks bestuur was al eer der van plan om de onderhouds wegen open te stellen. Pas uit re cent onderzoek kwam naar vo ren dat de waterkering bij de Hoedekenskerkepolder als hoog- watervluchtplaats wordt ge bruik door vogels. Het buiten dijkse stuk land bij Oost-Inke- lenpolder gebruiken de vogels als foerageergebied. Het dage lijks bestuur wilde ondanks de aanwezigheid van vogels vast houden aan het openstellen van de onderhoudswegen voor fiet sers en wandelaars. De Hoedekenskerkepolder ligt in een gebied waar al veel onder houdswegen zijn afgesloten voor fietsers en wandelaars. Het stuk dat nu wordt opengesteld is volgens Zeeuwse Eilanden sa men met de weg op het dijkvak Baarlandpolder een interessan te route. Bang dat de vogels ver stoord worden, was gezworene S. van 't Westeinde niet. Vol gens haar zijn er op korte af stand van de hoogwatervlucht- plaats voldoende alternatieven te vinden, zoals de vlakbij gele gen strekdam en de Biezeling- sche Ham. Openstelling van de onderhoudsweg zal niet zorgen voor het verdwijnen van de vo gels, maar eerder tot een korte verplaatsing. Voor de Oost-Inkelenpolder geldt dat de dijk in de huidige toestand al intensief door recre anten wordt gebruikt. Achter de dijk is het recreatiepark Den In- kel te vinden. De recreanten van het park kunnen zonder proble men de dijk op. Daarvan wordt ook op grote schaal gebruik ge maakt, juist in de periode dat de rosse grutto's aanwezig zijn. De intensieve recreatie heeft vol gens Van 't Westeinde geen nega tieve effecten gehad op de vogel stand. Vogeldeskundigen stellen dat fietsers door hun gelijkmati ge manier van bewegen volgens een vaste route minder versto- MIDDELBURG - Het Water schap Zeeuwse Eilanden (WZE) ziet af van een officiële ope ningsplechtigheid van het nieu we kantoor in Middelburg. Dijk graaf W. Gosselaar heeft dat gis terenavond gezegd tijdens de Al gemene Vergadering. Het pand zou aanvankelijk vori ge week donderdag officieel wor den geopend, maar de plechtig heid werd afgezegd in verband met het overlijden van prins Bemhard. Ook de open dag, die ren dan wandelaars. Hoofdinge land R. Lambeck was het niet eens met de zienswijze van Van 't Westeinde. Hij denkt dat de ar gumentatie van het dagelijks be stuur geen stand houdt bij de be stuursrechter als het tot een rechtszaak zou komen met bij voorbeeld de Vogelbescherming. Hij wees erop dat er strengere re gels zijn gekomen. aanstaande zaterdag zou wor den gehouden, ging niet door. Het waterschapsbestuur vindt dat een open dag na een offi ciële opening moet plaatsvin den. Gosselaar zei gisteren avond dat het onmogelijk is om op korte termijn een datum te prikken, waarop alle beoogde sprekers kunnen. De officiële opening zou dan in maart volgend jaar plaatsvin den. „Dan zijn we al bijna zeven maanden hier aan het werk." Het dagelijks bestuur vindt het Van 't Westeinde maakte zich geen zorgen. „De onderhoudswe gen zijn met geld van de burgers aangelegd. Als we iets terug kun nen doen, dan moeten we dat ook doen. Het gaat hier echt niet om hordes fietsers, maar juist om een enkele recreant die graag van de natuur wil genie ten over de wegen die hijzelf heeft betaald." een beetje vreemd om dan nog een gebouw officieel te openen. Zeeuwse Eilanden heeft al wel kosten gemaakt voor de ope ningsplechtigheid. Zo waren de uitnodigingen al verstuurd. Het restant van het budget wil het waterschapsbestuur gebruiken voor een waterschapsdag, die volgend voorjaar wordt gehou den. Tijdens de waterschapsdag laat Zeeuwse Eilanden zien wat voor werkzaamheden het ver richt. Het nieuwe kantoor is dan ook te bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11