Emancipatie vrouwen ederland stagneert Laatste film Van Gogh vertoond Dienst zou Spruyt hebben gevraagd Wilders te mijden Reuzenhaai spoelt aan bij Petten Video verhoor moet in bezit rechter zijn doelstelling arbeidsdeelname niet gehaald Veel kritiek op contract overheid en Microsoft 30 miljoen oor bestrijding an terreur u i NUÏHl: VNG tegen extra verkoopdag van vuurwerk Vandaal vat vlam Cidi wil globe uit speelgoedwinkel Ook deel ringweg Amsterdam glad Nepagenten beroven automobilist Asbestvervuiling bij brand Espel maandag 13 december 2004 OEN HAAG - De emancipatie «ouwen in Nederland bpl achter. Het streven van Est ministerie van Sociale Za- L om 65 procent van de vrou- Kiike beroepsbevolking aan lel werk te hebben in 2010, i0Idt waarschijnlijk niet ge lild, Vorig jaar bedroeg de ar- eldsparticipatic van vrouwen ,«55 procent en er is momen- „I sprake van een groei van 1 jocentpunt per jaar. ut blijkt uit de Emancipa- Lmtor 2004, die vandaag eugdzorg had neisje uit huis moeten plaatsen «STERDAM - Jeugdzorg had n de zaak-Savanna kordater peten optreden door het kind uithuis te plaatsen. )at zei de directeur van Jeugd- Zuid-Holland, B. Groene- .zaterdag in de Volkskrant, [et meisje uit Alphen aan den hjn werd in september dood in Ie kofferbak van een auto aan- [etroffen. Ze bleek door verstik ing te zijn omgekomen. Savan- ia's moeder en haar stiefvader verschijnt. De monitor is door het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP) en het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) opgesteld op verzoek van het ministerie van Sociale Za ken. „Vrouwen zullen zich naar ver wachting weer eerder terugtrek ken van de arbeidsmarkt of min der gaan werken en mannen zul len wel meer gaan werken", al dus het SCP en CBS. Naast de economische malaise is 'een niet zo krachtig emancipatiebeleid van de overheid' een van de oor zaken. Volgens de instituten zul len de nieuwe verlofspaarrege ling, de Wet arbeid en zorg en de Wet Kinderopvang vrouwen weinig helpen om arbeid en zorg te combineren. Ook de plan nen van werkgevers om de werk week te verlengen, betekenen waarschijnlijk een stap terug. Het aandeel van vrouwen dat haar baan opzegt na de geboor te van het eerste kind daalde van een kwart in 1997 naar 10 procent in 2003. Wel gaan moe ders vaak minder werken. Va ders doen dat zelden. Taakverdeling Een aanpassing van de taken wordt minder belangrijk gevon den. In 2002 zei de helft van de mannen en vrouwen een gelijke verdeling belangrijk te vinden, terwijl dat in 1997 ruim 60 pro cent was. Ook vindt nu bijna de helft dat het gezinsleven er on der lijdt als een moeder een vol ledige baan heeft, tegen een kwart in 1991. Ook worden vrou wen nu vaker geschikter bevon den voor de opvoeding. De gedachte dat vrouwen meer werken als mannen een stapje te rug doen gaat volgens het SCP en CBS ook maar voor gedeelte lijk op. Slechts een op de vijf vrouwen gaat meer werken als de partner minder arbeid gaat verrichten. Een grotere bijdrage van mannen aan zorgtaken is voor een op de tien vrouwen re den om meer buitenshuis te wer ken. Belangrijker zijn het kun nen afstemmen van werktijden met taken thuis en de financiële gevolgen van minder of meer werken. ANP door Mark Wijdeven AMSTERDAM - In een open brief aan het kabinet hebben 23 maatschappelijke organisa ties en bedrijven hun bezorgd heid geuit over exclusieve on derhandelingen van de over heid met softwaregigant Mi crosoft. Overheidsdiensten en enkele gemeenten zouden op het punt staan een contract af te sluiten voor de levering van programmatuur voor 245.000 werkplekken. De organisaties noemen het dubieus dat het contract dat een waarde van 147 miljoen euro zou hebben, niet openbaar is aanbesteed. Verder zijn de onderhandelin gen strijdig met een motie die de Tweede Kamer twee jaar geleden unaniem aannam. De regering moet concentraties in de softwaremarkt tegen gaan en gebruik maken van 'open source software', oor deelde de Kamer destijds. Naar aanleiding van berich ten in de vakpers stelden SP, D66, PvdA en GroenLinks af gelopen week vragen aan de regering. De partijen willen weten waarom de overheid za ken doet met een bedrijf dat is veroordeeld wegens overtre ding van de mededingings wet. De betrokken ministeries wil len in afwachting van de ant woorden het bestaan van de geheime onderhandelingen met Microsoft niet bevesti gen. Een woordvoerder van het bedrijf bevestigde zater dag dat er besprekingen wor den gevoerd. Over aantallen en bedragen laat het bedrijf zich niet uit. Onder meer de digitale burger rechtenorganisatie Bits of Freedom, de Consumenten bond, Internet Society Neder land, Nederland Kennisland en Stichting NLnet hebben de open brief ondertekend. ANP roeneweg noemt het 'achteraf men natuurlijk' onbegrijpe- ijk dat geen van de hulpverle- jere de signalen van mishande ling heeft opgevangen. De drie trdachten moeten vandaag lorkomen tijdens een pro for- i-zitting in Den Haag. In de igvaarding staat dat de 32-jari- moeder het meisje sinds haar loorte heeft mishandeld. Op september heeft zij Savanna het Openbaar Ministe- laten stikken met een was- af een sok. ANP Bnonze redactie binnenland MSTERDAM - Het kabinet ikt naar verwachting onge- eer 130 miljoen euro uit voor rrorismebestrijding. Dat heeft ÉisterZalm van Financiën gis tten gezegd in het televisiepro- tamma Buitenhof. s deel gaat naar de uit- van de Algemene In- Ipngen- en Veiligheidsdienst IVD). Zalm schat dat de enst hiervoor ongeveer vijf- mderd extra medewerkers in inzetten. Vrijdag beslist het ibinet over het voorstel van flm, zijn collega Remkes (Bin- enlandse Zaken) en minister tonner (Justitie). Ia de moord op Theo van Gogh, egin november, bleek al dat et kabinet de AIVD, politie en istitie meer geld wilden geven ai meer potentiële terrorisme- erdachten in de gaten te kun- icnhouden en hun onderzoeken te intensiveren. Het was heen nog niet duidelijk om hoe- eelgeld het ging. ANP DEN HELDER - Belangstellenden keken gisteren naar een reuzenhaai die voor de deur ligt van het zeeaqarium van Fort Kijkduin in Den Helder. Het dode dier spoelde zaterdag aan op het strand van Petten (Noord-Holland). Reuzenhaaien komen vrijwel niet voor in de Noordzee. De haai heeft een lengte van 3,65 meter en weegt ongeveer door Alex Bogers DEN HAAG - Omgeven met veel veiligheidsmaatregelen is gisteravond de laatste film van de vermoorde cineast Theo van Gogh vertoond. Van Gogh brengt in de film 06/05 zijn visie op de moord op Pim Fortuyn in beeld. Gewoon publiek was gisteren niet welkom in het Haagse is het &te/\/ lij i-l grand café Dudok, pal tegen over de gebouwen van de Twee de Kamer en vaak thuisbasis van politiek getinte radio- en tv-programma's. De veiligheids maatregelen omvatten politie voor de deur, een afzetting met hekken, het sluiten van de par keergarage onder het pand, een detectiepoort. bij de ingang en een verbod om fietsen voor de deur neer te zetten. In zijn laatste film vermengt Van Gogh fictie met werkelijk heid. Voor Fortuyn heeft hij geen acteur ingehuurd, het pu bliek ziet hem alleen in beelden van oude journaals en actualitei tenprogramma's. En hoewel de DEN HAAG - Als het aan de vuurwerkbranche ligt, zijn de verkooppunten dit jaar niet drie, maar vier dagen open. Staatssecretaris Van Geel (Mi lieu) lijkt daaraan te willen toe geven. De vuui"werkbranche vindt dit nodig, omdat honder den zaken die niet voldoen aan de strengere veiligheidseisen dit jaar niet open mogen. De ge meenten zijn echter tegen een extra verkoopdag, zo blijkt uit een brief van hun vereniging VNG aan Van Geel. Volgens de gemeenten leidt een extra verkoopdag op 28 de cember tot extra overlast van mensen die stiekem eerder hun rotjes afsteken. Bovendien zeggen ze dat het juridisch niet mogelijk is. De drie dagen zijn zowel in landelijke als gemeen telijke regelgeving vastge legd. ANP moordenaar van Fortuyn, Vol- kert van der Graaf, ook in de film de dader is, werkt hij in het scenario van Van Gogh en schrij ver Thomas Ross niet alleen. Een wapenlobby, kringen om Fortuyn en de geheime dienst blijken de drijvende krachten achter de milieuactivisten rond om Van der Graaf. Hirsi Ali In de zaal is het publiek opge wonden over de beveiliging. Er wordt gespeculeerd over gasten die nog moeten komen. Een en keling noemt Hirsi Ali, de van wege doodsbedreigingen onder gedoken politica die met Van Gogh de film Submission maak te. Een film over de onderdruk king van de vrouw en teksten uit de koran die dat goedkeu ren. Een film die veel kwaad bloed zette bij moslims. Hirsi Ali komt niet, wel minister Zalm van Financiën. Sprekers als producent Gijs van Westerlaken en acteur Thijs Römer herinneren de aanwezi gen nog aan de moord op Van Gogh, 2 november jongstleden. Als de film begint, komen bij de politiek getinte scènes de mees te reacties los van het publiek, bestaande uit acteurs, actrices medewerkers en pers. Hardop gelachen wordt er tijdens een discussie over de opvolging van Fortuyn tussen partijleden en Amerikaanse vertegenwoordi gers van de JSF. De keuze gaat tussen: Ferry Hoogendijk, Jim Janssen van Raaij en Mat Her ben. De laatste wordt het uitein delijk omdat Herben voor de aanschaf van de opvolger van het gevechtsvliegtuig F16, de Joint Strike Fighter is. De LPF krijgt als beloning een flink be drag in de partijkas gestort. 06/05 komt eind januari in de bioscopen. Hij draait dan ook op het Internationale Filmfesti val van Rotterdam. Eerst is de film nog drie dagen bij inter- net-aanbieder en financier van de film Tiscali tegen een vergoe ding te downloaden. Tiscali, dat het product ook dis tribueert, verwacht dat de film ook internationaal een succes wordt. GPD AMSTERDAM - Een 26-jarige man heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam vlam gevat toen hij een busje in brand stak. Dat liet de politie gisteren weten. Rond 1.30 uur goot de man op de Josef Israëlskade een brandbare vloeistof over het voertuig en morste daarbij over zichzelf. Toen hij de bus in brand stak, vloog hij zelf ook in brand en sprong in de gracht om zichzelf te blus sen. De vandaal snelde naar het ziekenhuis, waar hij latei- die nacht is aangehouden. De man raakte lichtgewond. Waarom hij het busje in brand stak was onduidelijk. ANP AMSTERDAM - Het Centrum Informatie en Documenta tie Israël zal speelgoedwinkel Bart Smit vandaag vragen een wereldbol uit de schappen te halen. Israël staat niet vermeld op de globe, terwijl Palestina er wel op staat. Cidi-directeur R. Naftaniël zei zaterdag dat er politiek meer genuanceerde globes bestaan. „Israël is internatio naal erkend. Dat op een kleine wereldbol niet alle landen kunnen worden vermeld, begrijp ik ook wel. Maar Palesti na is helemaal een speldenknop." De speelgoedketen was niet bereikbaar voor commentaar. ANP AMSTERDAM - Onderzoek van Rijkswaterstaat heeft gis teren uitgewezen dat ook delen van de verbindingsweg tussen de ringweg AIO om Amsterdam en de Al richting Amersfoort onvoldoende stroef zijn. Aanleiding voor het onderzoek was een aantal raadselachtige ongevallen za terdagavond en gisterochtend. In Zuid-Holland legt Rijkswaterstaat deze maand 41 kilo meter glad wegdek nieuw asfalt. Na drie ongevallen met in totaal veertig auto's op de A12 (Utrecht-Den Haag) me dio oktober bleek uit een controle dat de wegdelen sneller waren versleten dan verwacht. ANP ROTTERDAM - Vier nepagenten hebben zaterdagavond in Rotterdam een 40-jarige automobilist beroofd. Het kwartet gaf de Rotterdammer een stopteken op de Schie- damseweg. De man moest zijn geld en paspoort afstaan. De rovers zijn er met de buit vandoor gegaan en zijn nog spoorloos, meldde de politie gisteren. ANP ESPEL - Asbest dat zaterdag vrijkwam bij een brand in Espel (Noordoostpolder) heeft vermoedelijk geen gevaar opgeleverd voor de volksgezondheid. Dat meldde de poli tie gisteren. De brand ontstond x-ond 17 uur op een bedrijventerrein in een loods en sloeg over naar belendende panden. De poli tie zette het dorp deels af omdat bij de brand op de Vaart- weg asbestdeeltjes vrijkwamen. Enkele tientallen perso nen moesten worden schoongespoten door de brandweer. De politie riep de bevolking op om deuren en ramen dicht te houden. De politie stelde gisteren dat het percentage vrijgekomen asbest minimaal was Dat bleek uit onder zoek door een gespecialiseei-d bedrijf. De brandweer was het vuur halverwege de nacht meester. Het nablussen duurde tot gistermiddag drie uur. ANP 250 kilo. Volwassen exemplaren kunnen elf meter lang worden en vijf ton wegen. Het beest wordt op ijs gezet en gedurende de kerstperiode tentoongesteld aan bezoekers van het aquarium. De reuzenhaai, Cetorhinus Maximus in het Latijn, leeft van plankton. foto Albert Vermeulen/ANP door Frouke Houtman DEN HAAG - Veiligheidsfunc tionarissen hebben directeur Spruyt van de conservatieve Ed mund Burke Stichting wel dege lijk ontraden zich positief uit te laten over het bedreigde Kamer lid Wilders. Dat liet Spruyt, af gelopen weekeinde weten. Spruyt deed zijn uitspraken in NRC Handelsblad. Toen Wil ders in september de WD ver liet en een eigen beweging be gon, leek het er op dat Spruyt zich daarbij zou aansluiten. La ter kwam hij daar op terug. De conservatief zegt nu dat een me dewerker van de Nationaal Coördinator Bewaking en Bevei liging (NCBB) hem op 8 novem ber de suggestie deed 'voorlopig geen publieke uitspraken te doen ten gunste van Wilders'. Diezelfde avond zouden functio narissen van het Korps Landelij ke Politiediensten bij hem thuis zijn geweest met een boodschap van gelijke strekking. „Het is geen leuk leven", zouden ze heb ben gezegd. De ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Za ken) zeiden vrijdag geen aanwij zingen te hebben voor een ont moedigingsbeleid tegen Wil ders' sympathisanten. Spruyt is niets opgedrongen, zegt ook een woordvoerder van het ministe rie van justitie. Volgens hem wijst de NCBB personen in zul ke gesprekken wel op risico's, maar volgen er geen adviezen. Spruyt neemt het zichzelf kwa lijk dat hij het advies volgde. Hij sluit niet uit dat hij alsnog kandidaat-Kamerlid wordt voor Wilders' nieuw te vormen partij. Wilders vermoedt al langer dat mensen die zich bij hem willen aansluiten, worden ontmoedigd. Hij wil opheldering van premier Balkenende. GPD door Erik Raven en Mark Wijdeven HILVERSUM - De politie zou vi deo-opnames van verhoren aan rechters moeten verschaffen zo dat die, als verdachten worden voorgeleid, meer inzicht krijgen in de achtergrond van een even tuele bekentenis. Zo kan wel licht worden voorkomen dat mensen worden veroordeeld voor daden die ze niet hebben De politie is nadrukkelijk aanwezig tijdens de première van 06/05 foto Robert Goddyn/GPD Dat zei de voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak A. van Delden gisteren in het televi sieprogramma Buitenhof. Hij reageerde hiermee op de zaak van een man die vrijdag na een onterechte gevangenschap van ruim vier jaar is vrijgelaten. Hij werd indertijd veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging wegens de moord op de Schiedamse Nien- ke Kleiss (10) en de poging daar toe op haar vriendje Maikel (11). Hernieuwd DNA-onder- zoek wees uiteindelijk echter een andere dader aan. De man, die jaren vast zat, bekende in dertijd dat hij schuldig was. Volgens Van Delden hoeft dit echter in lang niet alle gevallen te betekenen dat de verdachte daadwei'kelijk schuldig is. „Met bekentenissen moet je erg voor zichtig zijn omdat bekend is dat die soms volledig ten onrechte worden afgelegd om wat voor re den dan ook", aldus de voorzit ter van de raad. Over de reden daarvan zei Van Delden: „Dat gebeurt bijvoor beeld omdat mensen in de publi citeit willen komen of soms om dat ze zeggen dat ze onder druk zijn gezet. Het zou goed zijn als de politie daarin meer inzicht geeft waardoor de rechter een soort logboek krijgt, zodat je bij voorbeeld weet hoe lang iemand is verhoord." „Het is natuurlijk heel gek dat je tegenwoordig met alle techni sche middelen alleen moet ver trouwen op uitgetikte verbalen. Er moet meer opgenomen wor den, zodat je meer inzicht kunt krijgen. "ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5