Zeeuwse veteranen groeten prins Kijken naar wat je op de televisie hebt gezien PZC De affuit is toch wat armetierig PZC Indrukwekkende laatste tocht kleurrijk natuurbeschermer Oud-strijders op leeftijd trotseren koude als deelnemers van de erewacht F16's lootisen oude Spitfire naar Delft 13 december 1954 maandag 13 december 2004 door Ab van der Sluis, Rob Paardekam en Frank van Cooten DEN HAAG - J. van den Akker (76) uit Middelburg was één van de honderden veteranen, die za terdag hun strijdmakker prins Bernhard een laatste groet brachten. Hij en andere Zeeuw se veteranen vonden het een eer om deel te mogen nemen aan de erewacht. Van den Akker moest vrijdag al van huis om zaterdagochtend tij dig aanwezig te kunnen zijn bij Paleis Noordeinde. De nacht bracht hij door in De Kuip in Rotterdam. Klokslag 9.15 uur stond de oud-beroepsmilitair sa men met tientallen anderen klaar om de erehaag te vormen. Om 9.40 uur passeerde de affuit met daarop de kist. Vervolgens werd de erewacht ontbonden. Van den Akker zag de cavalerie voorbij komen en de volgwa- gens. Wie in de stoet meereed, kon hij niet zien door het donke re glas. Hoewel de erewacht kort duur de, maakt de uitvaart diepe in druk op Van den Akker. „De prins was één van ons. Dat zag je ook aan de aanwezigheid van de landmacht, de luchtmacht en de marinemensen. Het was ook een emotioneel afscheid. Wie moet hem vervangen?" Rode baret Het was niet de eerste keer dat Van den Akker - gekleed in grijze broek, blauwe blazer en rode baret - afscheid nam van een lid van het koninklijk huis. Eind maart, bij de bijzetting van prinses Juliana in de ko ninklijke grafkelder, stond hij uren langs de route. „Ook nu ben ik dik 24 uur in touw ge weest, maar dat heb je er voor over." Last van de kou, heeft de vete raan uit Middelburg niet gehad. „Bij de uitvaart van Juliana stond ik bij de Defensie Leergan gen; bij Paleis Noordeinde zijn veel kleine straatjes en daar sta je veel beschutter." Bovendien was Van den Akker gekleed op door Kees Backx GILZE-RIJEN - Een Spitfire en drie F16's arriveerden zaterdag op de seconde nauwkeurig bo ven de Grote Markt in Delft. Een staaltje precisiewerk. Berry Macco, de piloot van de Spitfi re, is verbaasd over de belang stelling die de 'missing man for matie' trok. De 61-jarige generaal b.d. uit Uden vindt dat alle eer aan de drie F16's van het 322 Squadron uit Leeuwarden toekomt. „Zij hebben mij naar Delft ge loodst." Macco vertelt hoe hij na de start vanaf de basis Gilze-Rijen dooi de drie F16's werd opgepikt in de omgeving van Rotterdam. „In een Spitfire heb je geen ra dar. En mijn GPS gaf onderweg ook nog de geest." De Spitfire stamt uit de Tweede Wereldoor log. „De F16-gevechtsvliegtuigen hadden me dankzij hun radar zo gevonden", aldus Macco. „Toen hoefde ik alleen te zorgen dat ik goed in positie bleef. Met een Spitfire in formatie met straalja gers is dat nog een hele klus. Want mijn motor reageert veel trager." Orange 1 Macco vertelt hoe vanaf de kerk toren in Delft een vlieger met de roepnaam 'Orange 1' via de ra dio contact hield met de forma tie. „Oorspronkelijk moesten we om 12.20 uur over de Markt ko men. Dat moment werd steeds verschoven, dus draaiden we maar weer een bochtje. Uiteinde lijk gaf Orange 1 aan dat we konden komen. Overste Guido van der Mast, de formatieleider, zorgde dat we precies op tijd over de Grote Markt kwamen. We hadden twintig seconden eer der kunnen zijn." Zelf heeft generaal b.d. Macco het plein niet gezien. „Ik kreeg het commando 'execute now' en toen heb ik het toestel opgetrok ken, terwijl de F16's rechtdoor gingen." Ook van de omgeving heeft hij weinig gezien: „Het was behoorlijk nevelig. Het leek of ik in een grijze bol vloog. Pas bij Pijnacker zag ik wat zon. Plots kon ik door een gat in de wolken naar beneden en toen was de terugtocht naar Gil ze-Rijen een koud kunstje." GPD de koude. „Je wordt toch een dagje ouder en dan moet je je botten wel een beetje bescher men." Van den Akker heeft prins Bernhard nooit persoon lijk gesproken, maar hij heeft hem wel een aantal malen ont moet. De oud-strijder was diver se malen aanwezig in de tuin van Paleis Soestdijk, bij de défi lés ter gelegenheid van de ver jaardag van prins Bernhard. Ook was Van den Akker in Wa- geningen bij de jaarlijkse para de. Bijzondere herinneringen heeft de oud-commando aan het jaar waarin de prins benoemd werd tot erecommando en de groene baret - hét handelsmerk van de commando's - kreeg uit gereikt. Grote vraag voor de veteranen is wie nu opkomt voor de oud-strijders. Van den Akker vindt dat kroonprins Wil lem-Alexander de rol van zijn grootvader moet overnemen. Ook Gilles de Kok (79) uit Tho- len reisde vrijdagavond al af naar De Kuip in Rotterdam. De ze veteraan was die onder meer gelegerd in Nederlands Nieuw-Guinea. „Tweehonderd veteranen sliepen in een kazer ne en tweehonderd anderen, waai'onder ikzelf, in het Feye- noord-stadion. Het was vroeg weer op, want zaterdagmorgen om vijf uur was er het reveille. Om kwart voor acht. werden we met bussen naar Paleis Noord einde gebracht, waar we werden opgesteld. Het voorbij trekken van de stoet was heel indruk wekkend." Aimabel mens De Kok heeft de prins meerdere malen ontmoet en noemt hem een aimabel mens op wie je al tijd kon rekenen. Het stoort hem wel een beetje dat zoveel mensen zich ineens een vriend van de prins noemen. „Ik kan ook wel zeggen dat ik een vriend was, omdat ik heb meer dere keren heb ontmoeten, maar ik zeg liever dat er een soort ge negenheid tussen ons bestond." Oud-Indiëganger Adri van Eij- keren heeft zaterdag niet naar de uitvaart gekeken. „Ik had an dere bezigheden", zegt hij. De 101-jarige Hansweertenaar zit er niet zo mee; hij heeft zo zijn eigen herinneringen aan de prins. „Het was een hëel aardige man", vertelt hij. „De laatste keer, tijdens het défilé, zei hij nog tegen me: jij bent al zo oud en je kunt nog prima meelopen, terwijl ik nauwelijks meer uit de voeten kan." Dat Bernhard kort voor zijn dood heeft gezegd dat het défilé van 2005, zestig jaar na de be vrijding, wat hem betreft het laatste is, vindt Van Eijkeren jammer. „Van mij mag het door gaan, maar goed, als hun dat be slissen, is het niet anders." Voor de Hansweertenaar was het défi lé van dit jaar waarschijnlijk toch zijn laatste. „Het zit zo: ik ben bijna 102 jaar oud en kort geleden is mijn evenwicht een beetje in de war geraakt, waar door ik met een stok moet lopen. Het gaat allemaal niet zo gemak kelijk meer." De veteranen Arie Kaijser uit Terneuzen, plaatsgenoot Cees van der Hooft en Co Witte uit Axel maakten zaterdag even eens deel uit van de erewacht bij de uitvaart van prins Bern hard. Van der Hooft was ook present bij de uitvaart van Claus en Juliana, Kaijser maakte die van Claus mee en Witte was ook bij de uitvaart van Juliana. „Het was voor ons een hele eer weer uitgenodigd te worden", zegt Van der Hooft. „Ik denk dat het nu voor ons is afgelopen. Ons is wel verteld dat het défilé voor veteranen volgend jaar doorgaat. Daar zijn we uiter aard bij." Volgens Witte wordt dat toch an ders. Prins Bernhard is er dan immers niet meer bij. „Hij laat toch een lege plaats achter." Ook de drie Zeeuws-Vlaamse ve teranen zeggen een prachtige en indrukwekkende dag te hebben beleefd. Co Witte kwam er op het laatste moment bij, want hij stond op de reservelijst. Arie Kaijser maakte deel uit van de erewacht op Paleis Noordeinde. Hij zag onder meer hoe de kist op de affuit werd ge schoven. „Dat was heel indruk wekkend. Na het brengen van de groet marcheerden wij naar het torentje van de premier." Kaijser sliep in de nacht van vrijdag op zaterdag in een zaal van De Kuip in Rotterdam. Van der Hooft en Witte overnachtten in de oude marinekazerne in Delft. „De tijd van vroeger was weer even terug." Van der Hooft en Witte stonden aan het einde van de route in Delft. Beiden moesten dus een stuk langer recht dan Kaijser. „We hielden het goed vol, hoor. Af en toe even de spieren strek ken en het ging weer prima. Het was echt geweldig dit mee te ma ken." door Piet Kleemans MIDDELBURG - Niet het mili tair vertoon, niet de 'missing man-formatie' van F16-straalja- gers en die ene Spitfire, maar al die mensen die de kou trotseer den om - ieder op zijn eigen wij ze - afscheid te nemen van prins Bernhard. Dat heeft op teamlei der Zeeland van het - mede door Prins Bernhard opgerichte - We reld Natuur Fonds (WNF) B. Kr omhout van der Meer het mees te indruk gemaakt. Kromhout van der Meer om schrijft de uitvaart als 'de in drukwekkende laatste tocht van een kleurrijk natuurbescher mer'. „Dat is toch in de eerste plaats hoe ik die man zie. Prins Bernhard was niet alleen de me- de-grondlegger van het WNF, maar hij heeft zich er ook tot op hoge leeftijd enorm voor inge spannen. Hij is ontzettend be langrijk geweest voor het WNF." Dat de uitvaartplechtigheid zaterdag een zwaar militair stempel meekreeg was on miskenbaar. Toch heeft Krom hout van der Meer niet het gevoel dat daardoor Bernhards verdiensten voor het WNF naar de achtergrond zijn verdrongen. In de preek van dominee Ter Linden werd het natuurbehoud genoemd als één van de drie voor Bernhard bijzonder be langrijke zaken. Ook werden zijn verdiensten op dat vlak ge roemd. Dat was volstrekt terecht in de visie van Krom hout van der Meer. „Prins Bernhard heeft altijd heel goede contacten gehad en veel invloed. Hij kwam echt overal binnen en hij kon heel goed met mensen omgaan. Daardoor heeft hij enorm veel kunnen bereiken. In de zestiger jaren van de vorige eeuw is dankzij hem de jacht op ijsberen gestopt en later heeft hij zich met succes ingezet voor de bescherming van de Ben gaalse tijger en de olifant. Heel bijzonder als je bedenkt dat ja gen ook een hobby van de prins was. Eerst joeg hij met het ge weer en later met het fototoe stel." Dankbrief Kromhout van der Meer heeft Bernhard nooit persoonlijk ont moet, maar heeft de prins wel le ren kennen als iemand voor wie mensen van alle rangen en stan den even belangrijk waren. „Bij van onze redactie binnenland DELFT - Het echtpaar Klein kijkt naar de menigte die zigzag gend en in schildpad tempo naar de Nieuwe Kerk kruipt. „We proberen te berekenen hoe lang het duurt", aldus het Delft- se echtpaar dat slim dacht te zijn door na twaalven naar de Markt te gaan. Maar de giganti sche mensenslurf lijkt alleen maar langer te worden. Na wat denkwerk komen ze uit op een wachttijd van twee uur. „Dat is veel te lang, we gaan vanavond wel." Zo rond half twee pakt de rekensom volgens het journaal iets anders uit: de wachttijd is nu drie uur. Bijna veertienduizend mensen Het publiek trekt langs de toe gang van de grafkelder in de Nieuwe Kerk. foto Robin Utrecht/ANP bekijken deze zondag van tien uur 's ochtends tot acht uur 's avonds de kransen, bloemstuk ken en een stukje van de grafkel der in de Nieuwe Kerk. De in gang wordt in de gaten gehou den door stevige militairen. „Uniek", zo verwoordt C. Karei- se uit Eindhoven het kleine in kijkje in de tombe. „Het heeft me bij elkaar zo'n vier uur ge kost. Maar het was het waard. Het is toch heel anders dan op tv. Bijna even indrukwekkend." Ook het echtpaar Lubberink uit Amsterdam heeft geen spijt van het urenlange blauwbekken. „De sfeer tijdens het wachten was geweldig. En eenmaal bin nen weet je niet wat je ziet. Al les wat we gisteren op tv zagen klopt, alleen de kist zie je niet. En het orgel speelt. Maar nu gaan we snel een kop koffie ha len." B. Perle uit Eindhoven vindt het geweldig dat het 'gewone volk' nu ook de kans krijgt om 'af- ISilStöl^ Links de affuit waarop de kist wordt vervoerd, foto OlafKre; van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De affuit mag dan een grote symbolische waar de hebben, vergeleken bij een rouwkoets is hij toch wat arme tierig. Dat zei funerair histori cus Cees van Raak uit Tilburg zaterdag na de uitvaartplechtig heid voor prins Bernhard. Toch was de uitvaart zelf erg indruk wekkend, 'vooral door al die mi litaire uniformen', aldus Van Raak. Met de uitvaart van prins Bern hard laat Nederland volgens Van Raak opnieuw zien dat het een mooie traditie van uitvaar ten heeft. „De bijzonderheid nu was voor al het militair ceremonieel en dan vooral het moment dat de Spitfire zich losmaakte van de formatie met de F16's en in de richting van de hemel ver dween. Toen kreeg ik een brok in mijn keel", zei Van Raak. Dat moment had hij ook toen Bern hard bij Paleis Noordeinde op de affuit werd gezet en het Wil helmus klonk. Volgkoetsen Van Raak had de affuit liever in geruild voor de rouwkoets, al vind hij die ook niet echt een aanwinst. „Je zag het bij de uit vaart van Juliana en Claus ook: de volgkoetsen zijn veel mooier dan de rouwkoets. Nederland heeft wat dat betreft wel een mooie historie van koetsen." Toch zegt Van Raak begrip te hebben voor de keuze van prins Bernhard om op een affuit naar zijn laatste rustplaats te worden gebracht. „Zeker gezien het feit dat het onderstel isgeb; mei 1940 tijdens gevecht de Grebbeberg." 1 Opvallend in de funerainj tie van Nederland noejj Raak de witte kleding f vier dochters van Beinhsk gen tijdens de uitvaart^ heid. Couturier FransMofè „Het was erg indruk^ en stijlvol. Ook de uniform koetsen maakten het a| tot een prachtig geheel' niet alle dochters hetze® droegen, vond de coufuiie storend. „Dat is ook erg lijk voor elkaar te krip moet je met een staaltje; elkaar aan gaan rennen," Van Raak houdt het erte het soort wit de persoonlijk vulling van de dochters „Daarom droeg ko trix een blauwe jurk Ié. witte jas en Margriet bip beeld weer een gekleurds! kraag." De historicusvik vooral mooi, omdat eenouj ditie van Wilhelmina via) na is doorgegeven. Mm scheiden en ontroerend!^ noemen Molenaar en Vat! die ene witte anjer op deh „Alles was erg gr seerd. De preek van Ter! was wel wat saai, alisdati inherent aan een national- vaartdienst. Je kunt je fe zo veel veroorloven. Toé ken vooral de persoonlijk ken in een preek het vaar vlotter van toon. Dat wan lemaal wat minder, daarom des te grappiger! de achterkant van een olifant stond en dei hope that he ca Peace." ANP Veteranen verblijven in de nacht van vrijdag op zaterdag in een zaal van de Kuip in Rotterdam om op tijd te zijn voor de uitvaart van prins Bernhard. foto Dick Sluijter/ANP het 50-jarig bestaan van het WNF in 2001 hebben alle vrij willigers een dankbrief van hem gekregen. Dat is tekenend voor de prins." Dat de prins in bijzonder brede kring geliefd was bleek in de vi sie van Kromhout van der Meer overduidelijk zaterdag. Vanzelf sprekend waren er heel wat oud-strijders, maar ook heel veel mensen zonder militaire achtergrond bezochten Delft. Doodgewone burgers die voor dag en dauw op waren om een goed plekje te kunnen bemachti gen om de rouwstoet te kunnen zien. Plus al die mensen die in de rouwstoet mee mochten lo pen. „Dat al die mensen dat er voor over hadden, dat maakt het voor mij tot een indrukwek- kendverhaal." TRAMSTATION - Onder grote belangstelling is zaterdag in Zierikzee het nieuwe station van de Rotterdamse Tramweg- maatschappij geopend. De ope ning werd vellicht door de bur gemeester van Renesse, mr. G.F. Lunsingh Tonckens. Van uit de westhoek was het nieuw ste RTM-materieel naar Zierik zee gereden. Het werd een wa re autoshow. KUSTVAARDER - Op onge veer acht mijl ten noordwesten van de vuurtoren van Westen- schouwen is gisterochtend de Nederlandse kustvaarder Frib- lo gezonken. De vierkoppige bemanning ging aan tra van de Frederik Willen weg was van Antwerpen ia Bremen. De Friblo een lading ijzer onderweg; IJmuiden naar Londen. H( gon met een lekkage in de: chinekamer. De oorzaakisi bekend. KERK - De president-fe voogd van de Nederlandss vormde Kerk, J. Moll, heeili terdagmiddag onder grote) langstelling een gevelsteen! plaatst in de nieuwe Ns lands Hervormde Kerk, Vlissingen-Noord in aaè scheid' te nemen van Bernhard. „Volgens mij is dit de eerste keer sinds Wilhelmina." Na de ze ontboezeming spurt Perle naar zijn kop koffie. Ondanks de lange wachttijden gaan veel mensen zonder mor ren in de rij staan. De motieven zijn eenvoudig. „We willen zien wat we gisteren op tv zagen. Het was zo indrukwekkend. Boven dien was Bernhard een bijzonde re prins. Plij was een soort Wil lem van Oranje, een vader des vaderlands en durfde kritische dingen te zeggen", aldus Carel Groen uit Enkhuizen. „Jammer dat de kerk maar een dag is opengesteld", vult echtgenote Carla aan. Ze hebben heel even staan dubben. „Ruim twee uur wachten is wel lang. Maar we hebben het toch maar gedaan." Vandaag worden de bloemstuk ken opgeruimd en wordt de top zware steen (3500 kilogram) weer over de ingang van de graf- kleder geplaatst. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc,nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur acceptgiis Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar. €222.50 226.50 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvW- einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envur de Regelen voor hel AdvertenlieWT Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesl- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 ,rf Business to Business/Onroerenuf Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v v.pzc.nl/aduerterei Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v: aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voo ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of doo de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit si Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot W0GGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4