PZC Comité bang dat Terneuzen zwicht Even slikken bij verkoop van familiehistorie Politie heropent oude moordzaak Havo-afdeling De Rede komt slecht uit onderzoek Trouw Ruzie volgens buurt aanleiding tot brand in woning Terneuzen verloop! loging tot oodslag Slaapkenner [Kademakers pr' Han doet van Tegenstanders windmolenpark boos over besloten karakter raadsvergadering ANTIEKHANDEL DE PAGTER Mare Canto buiten de prijzen Man slaat ambulancebroeder Dorpsraad maakt doorstart zeeuwse almanak Lek nedactie: 0113-315649 KffiJLzc.nl E31,4460 AA Goes j^fflin-ZMland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; £,1:0284562500. maandag 13 december 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen pNEUZEN - De tegenstan ders van het geplande windmo lenpark in de Eendragtpolder zijn woest op het gemeentebe stuur van Terneuzen over de be- Len bijeenkomst van de ge meenteraad, afgelopen donder dag. In deze besloten bijeenkomst fcregen de raadsleden nog eens ütieg van initiatiefnemers Windkracht 7 en Eneco over het lindmolenproject. Voorzitter Jos de Schepper van het actiecomité Hooglandpol der. Hoogbouwkolder, vindt het niet'kunnen dat over zo'n be langrijk en gevoelig onderwerp een besloten bijeenkomst is uit geschreven. „Het is Eneco en Windkracht 7 maar om een ding te doen. Poen. >\[et Windmolens is immers veel ;eld te verdienen. Het gaat om miljoenen euro's. Daarom ook zinden wij het niet kunnen dat beide initiatiefnemers in een be- loienbijeenkomst de kans krij ten hun plan nog eens uit de loeken te doen." De Temeuzense gemeenteraad besloot in juli geen medewer king te verlenen aan het wind molenpark in de Eendragtpol der. Er is geen maatschappelijk zijn beide initiatiefnemers met een aangepast plan gekomen. Ze nemen genoegen met een park van twaalf windmolens met een kleiner vermogen. Daarnaast ko men Eneco en Windkracht 7 met een financiële tegemoetko ming over de brug, die in over leg met de gemeente kan wor den gebruikt voor een doel dat samenhangt met duurzaamheid en/of landschappelijke waar den. Merkwaardig Volgens De Schepper riekt deze handelswijze naar ordinaire chantage en omkoperij. Hij vindt het overigens merk waardig dat Eneco en Wind kracht 7 van de gemeente de kans hebben gekregen een aangepast plan in te dienen. De gemeenteraad had het plan windmolenpark in juli immers nog afgeschoten. „Ik vraag me af of er niet meer aan de hand is." De raad neemt donderdag een besluit over het alternatieve plan van Eneco en Windkracht 7. De actiecomités Hooglandpol der, Hoogbouwkolder en De Eendragt zijn met een ruime af vaardiging bij de raadsvergade ring aanwezig. „We roepen de komende dagen zo veel mogelijk mensen op naai de raadsvergadering te komen", zegt De Schepper. Eneco en Windkracht 7 dreigen [emeuzen echter met een scha- leclaim van zestien miljoen eu ro ,;iii het licht van de enorme Ésten is de schadeclaim wel begrijpen. Dergelijke claims Jn echter nog nooit gehono- sid, De gemeenteraad van Ter- mn moet daarom niet zwich- n." te water bij de wijn te doen, KNEUZEN - Een 34-jarige man uil Purmerend heeft in Ter- neuzen aangifte gedaan van po ling tot doodslag. j is naar eigen zeggen diverse malen met een moker op het loofd geslagen. Toen de man tóen westen was, is hij van njn sieraden en telefoon be- oofd. Naar aanleiding van de mishandeling zijn gisteren twee inhoudingen verricht in Ter- neuzen. Het gaat om een 29-jari- geTemeuzenaar en een 44-jari- Hadden Annie en Peet hun spullen willen opslaan in plaats van voor het goede doel dit weekend. mannen zijn in verzeke- Jesteld en worden nog ver- lord, Over de toestand van het ris niets bekend. (Advertentie) door Frank van Cooten IJZENDIJKE - Veel IJzendijkenaren snuffelden zaterdag in honderd jaar IJ- zendijkse historie in de voormalige bak kerij annex drogisterij van Annie en Peet de Smet aan de Nassaustraat. De inboe del werd openbaar verkocht. En er was veel om doorheen te grasduinen. „Ik kan nu eenmaal niets weggooien. Ben zuinig opgevoed", zegt Annie. Achter in het pand wordt door de kinde ren en kleinkinderen in een zelfgemaakt klein cafeetje koffie, thee en frisdrank ge schonken. In de hoek speelt een accordeo nist. Peet speelt ook even op de mondhar monica. Aan de wanden van het cafeetje hangen wandkleden uit Zimbabwe. Om dat land gaat het zaterdag in IJzendijke. Annie en Peet verkopen de inboedel van de voormalige bakkerij en drogisterij. Het pand is verkocht aan de buren. De opbrengst gaat naar een boerderij voor weeskinderen in Zimbabwe. De 79-jari- ge Annie nam het initiatief voor de inboe delverkoop. Dochter Wien deed zes jaar lang ontwikkelingssamenwerking in Zim babwe. Ze deed er veel aan aidspreventie en -voorlichting. Toen voor Annie en Peet vaststond dat de inboedel openbaar verkocht zou worden, dacht Annie direct aan de schrijnende toestanden in Zimbabwe. „Er was daarom geen beter doel denk baar." Aan de muur hangen veel schilderijen. Allemaal geschilderd door Peet. Veel beeldhouwwerken, ook van Peet, zijn al verkocht. „Mijn man is een wondermens. Hij kan alles. Hij is muzikaal, sportief, schrijft verhalen, schildert en doet aan beeldhouwen." Vooral 's morgens loopt het storm in de voormalige bakkerij. De mooiste spullen zijn snel weg. „Een wit bureautje met stoel stond te koop voor dertig euro. Een man vond dat te veel. 'Krent', dacht ik nog. Voor 25 euro nam hij het bureautje mee, maar hij gaf nog een extra fooi van twintig euro. Hij maak te dus eerst een grapje." Als Annie en Peet de openbare verkoop niet hadden gehouden, waren zeker ze ven containers nodig geweest om de in boedel op te ruimen. Zo veel is er. En van een grote variëteit. Van kinderspelletjes tot kop-en-schotels en van boeken tot schilderijen. „Ik ber\ gewoon een ouder wets mens. Gooi niets weg." Annie slikt even als de inboedel slinkt. „Het is toch we emotioneel voor ons, Het is toch een stuk geschiedenis van de fami lie dat wordt verkocht." Tot zaterdagmiddag 15.00 uur was elf honderd euro ingezameld voor het goede doel in Zimbabwe. De inboedelverkoop duurde tot ongeveer 16.00 uur. door Florence Imandt TERNEUZEN - De havo-afde ling van Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen behoort bij de slechtst scorende scholen van Nederland. Dat blijkt uit het onderzoek van dagblad Trouw naar de school prestaties over 2003. De havo krijgt een dubbele min als eindwaardering. Die is geba seerd op onder meer het gemid delde eindexamencijfer en het aantal zittenblijvers. Het VWO doet het met een enkele min wat beter, terwijl de vmbo-afdelin- gen met een 0 neutraal scoren. Rector Edwin van den Hooven verklaart de tegenvallende ha vo-score uit het feit dat de school aan zo veel mogelijk leer lingen zo veel mogelijk kansen wil bieden. „Wij laten heel veel leerlingen instromen vanuit het vmbo naar de havo, maar steeds minder leerlingen halen dat ni veau." De Rede (1.243 leerlingen) is niet van plan scherper te selecte ren bij die in- en doorstroom van leerlingen. „Daar hebben we wel discussie over gehad, maar uiteindelijk vinden we dat ook laatbloeiers kansen moeten krijgen." Kleiner Met de mentoren en coördinato ren van de havo-afdeling is in middels wel gesproken over an dere maatregelen. „We willen meer met vaste onderwij steams gaan werken. De groep leraren die aan cle havo-klassen les geeft, willen we kleiner maken waardoor het zicht op de leerlin gen groter wordt. Daarnaast gaan we in de brugklassen wer ken met tussenrapporten." Volgens Van den Hooven zijn be tere scores best te realiseren, door bijvoorbeeld meer vwo'ers havo te laten doen. „Maar wij hechten meer belang aan onze ei gen onderwijsvisie om leerlin gen kansen te geven, dan aan een goede uitslag in het Trouw-onderzoek door Rob Paardekam GOES - De politie Zeeland hero pent het onderzoek naar de moord op Samuel Blokpoel uit Goes, negen jaar geleden. De 81-jarige man werd in een park aan de Oostwal zo ernstig toege takeld dat hij enkele dagen latei- overleed. De politie zegt onlangs nieuwe informatie te hebben verkregen die een ander licht op de zaak werpt. Zo zijn er anonieme tips binnen gekomen. De politie vraagt deze mensen om opnieuw contact op te nemen. Een team van veertien politie mensen bijt zich sinds oktober weer vast in de zaak. Mensen die destijds al werden verhoord, worden opnieuw ondervraagd, maar ook andere mensen zullen worden opgeroepen. Verder hoopt de politie iets te kunnen met nieuwe technieken, zoals DNA. De officier van justitie in Mid delburg heeft de beloning van 20.000 gulden die destijds werd uitgeloofd, verhoogd naar 20.000 euro. Om zoveel mogelijk tips binnen te krijgen, wordt de zaak vanavond behandeld in het programma Opsporing Verzocht van de Avro. De uitzending be gint om 22.00 uur op Nederland 1 en wordt morgen vanaf 10.30 uur herhaald. De brute moord op de bejaarde man deed negen jaar geleden veel stof opwaaien. Het slachtof fer woonde alleen en had de ge woonte om 's avonds voor hij naar bed ging nog een eindje te wandelen. Dat werd hem in de nacht van 18 op 19 augustus 1995 fataal. Hij wandelde langs de Lombardstraat, de Oude Vis markt en de Gasthuisstraat om uiteindelijk op de Oostwal te recht te komen. Onderzoek Een team van 15 rechercheurs, later uitgebreid naar 25, hield zich bezig met het onderzoek, dat in eerste instantie goed leek te vorderen. Zo'n twee weken na de moord werden vier man nen aangehouden. Zij waren op de avond van de moord gesigna leerd door een surveillerende agent. Toch moesten drie ver dachten snel worden vrijgela ten, Alleen een toen negentienja rige Goesenaar werd langer vast gehouden, maar zijn betrokken heid bij de zaak kon niet wor den bewezen. Ook het motief is nooit helemaal duidelijk gewor den. De mishandeling had moge lijk te maken met de homosek suele contacten van de man. Ook destijds werd de zaak be handeld in Opsporing Verzocht. Het leverde nauwelijks iets op. Misschien wel omdat veel tips verloren gingen, doordat juist op de avond van de uitzending- een telefoonstoring op de bin nenkomende lijnen van de poli tie optrad. Hij wilde overigens tijdens de raadsvergadering inspreken maar hij mag dat niet van de raadsgriffier. „Dat is ook heel merkwaardig. De initiatiefne mers krijgen alle gelegenheid in een besloten bijeenkomst hun zegje te doen, terwijl wij in een openbare raadsvergadering moe ten zwijgen." dan hadden ze zeker zeven containers nodig gehad. Zo veel spullen waren er in de aanbieding foto Camile Schelstraete Antiek Interieur Een indrukwekkende collectie Herenstraat 9 Kaai 53 Segeerstraat 8 Veere Middelburg www.antiekhandeldepagter.nl SEROOSKERKE - Zanger/entertainer Mare Canto uit het Schouwse Serooskerke is niet doorgedrongen tot de fi- nale van de Tros-talentenjacht 'Duizend sterrren stralen'. Canto moest het zaterdagavond opnemen tegen concur renten Joop Lens, Danny van Zoest en Edrianne Zoon. Al le vier moesten ze één lied solo zingen en een duet. Mare Canto zong samen met Sjoukje Spijker (MacNeal van Mouth Macneal) de hit 'Ik zie een ster' en vertolkte solo 'Banger hart' van Rob de Nijs. De jury koos Lens tot fina list. Het publiek schoof Van Zoest naar voren. Teleurstel lend voor Canto, die op meer gehoopt had. De zanger/entertainer zegt toch met een goed gevoel terug te kijken op zijn deelname aan 'Duizend sterren stralen'. „Ik heb goed gezongen. Dat duet met Sjoukje Spijker spatte naar mijn idee van het scherm af. En ik heb gewoon een leuke tijd gehad die ook nog aardig wat publiciteit heeft opgeleverd." De finale wordt tweede Kerstdag live uitge zonden vanuit het Gelredome. VOGELWAARDE - Een 28-jarige man uit de gemeente Hulst is in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over één aangehouden omdat hij een man had bedreigd en een ambulancebroeder had geslagen De man was uit een café in Vogelwaarde gezet. Hij uitte zijn onvrede daar over door een andere man met de dood te bedreigen. Een maal buiten, simuleerde hij een epilepsie-aanval en belde 112. Toen een ambulance arriveerde en het personeel vast stelde dat de man deed alsof, richtte hij zijn agressie op hen. Hij sloeg een van de broeders. De man werd door het ambulancepersoneel tegen de grond gewerkt en in be dwang gehouden tot de politie terplaatse kwam. Die heeft hem aangehouden en verhoord. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. HEIKANT - De dorspraad Heikant maakt, een doorstart. Een jaar lang was de dorpsvertegenwoordiging door een gebrek aan leden alleen op papier nog aanwezig. Enkele bewoners gaan nu, mede op aandrang van de gemeente Hulst, samen met de nog zittende bestuursleden de kar trekken. Woensdag houdt de dorpsraad in het gemeen schapscentrum 't Heike een jaarvergadering. In het verle den was de dorpsraad in Heikant zeer actief. In de kern is aan de hand van een dorpsplan al flink aan de weg getim merd. Tijdens de jaarvergadering wordt de nieuwe voor zitter van de dorpsraad gepresenteerd. Ook wordt het dorpsplan en te ondernemen stappen voor 2005 onder de loep genomen. Verder wordt met de aanwezigen gespro ken over het inzetten van de 10.000 euro gemeentelijke aanmoedigingssubsidie. De bijeenkomst begint woensdag om 20.00 uur. kinderen waren op het tijdstip van de aanslag in de woning aan wezig. Door de hevige rookont wikkeling lukte het de moeder in eerste instantie niet de twee kinderen, die boven lagen te sla pen, naar beneden te halen. „Ge lukkig is het de kinderen uitein delijk gelukt zelf de woning te verlaten. Niemand raakte ge wond maar het had veel erger kunnen aflopen", aldus een be woonster van het Rivierenpark. Het gezin werd vrijdagnacht di rect opgevangen door de buren, waar ze even op adem konden komen terwijl de brandweer de keukenbrand bluste. De rector is niet bang dat ouders met het prestatie-onder- zoek in de hand voor een andere school dan De Rede kiezen. „Ach, de scores wisselen over de jaren en we weten uit ervaring dat ouders letten ook op andere zaken dan alleen prestaties." Gemiddeld Het Zeldenrust Steelantcollege (1127 leerlingen) in Terneuzen en het Reynaertcollege (935 leer lingen) in Hulst wijken niet veel van de gemiddelde schoolpresta- taties in zowel Zeeland als heel Nederland. De eindconclusie van het presta tie-onderzoek is dat grote scho lengemeenschappen (met meer dan duizend leerlingen) beter zijn dan kleine. Het gemiddeld eindexamencijfer is er iets hoger, terwijl het aantal zitten blijvers er vijf procent lager uit valt. Advertentie lu 14 cfecerrfber «Yanaf -j- 9.00 uur door Frank van Cooten TERNEUZEN - Bij een brand in een woning aan het Rivieren park in Terneuzen, in de nacht van vrijdag op zaterdag, kwa men de bewoners met de schrik vrij. De politie wil nog niets kwijt over de oorzaak van de brand. Politie-woord voerder J. van Mourick zei gisteravond dat de politie inmiddels wel ernstig re kening houdt met brandstich ting. Volgens omwonenden ligt een ruzie tussen het zoontje van het getroffen gezin en een leef tijdsgenoot ten grondslag aan de aanslag. De ruzie ontaardde in een vechtpartij. Het zoontje van het gezin zou klappen heb ben gekregen. De vader riep de jongen die de klap had uitge deeld vervolgens ter verantwoor- ding. Spijt Volgens omwonenden liet de jon gen het niet bij deze schrobbe ring zitten. Hij zou de vader heb ben bedreigd met de woorden 'daar krijg je spijt van'. Familie of bekenden van de jongen, zou den volgens de buurt vervolgens vrijdagnacht de brandbom door het keukenraam naar binnen hebben gegooid. Bewoners van de wijk zagen meteen na het ont staan van de brand drie mannen wegrennen. De keuken stond meteen in brand. De moeder en de twee Triest Burgemeester J. Lonink was vrij dagnacht direct op de hoogte ge bracht van de brand. Hij vindt het triest dat ook in Terneuzen de maatschappij steeds onver draagzamer wordt. „De zaak wordt nog onderzocht, maar er lijkt inderdaad sprake te zijn van onenigheid. Het is intens triest dat deze onenigheid uit mondt in wat nu is gebeurd. Dat de onverdraagzaamheid toe neemt is een feit, maar ik be schouw dit als een incident en niet als een structureel pro bleem in Terneuzen." Het gezin is tijdelijk bij familie ondergebracht. De woning is voorlopig onbewoonbaar. Wethouder C. van Schaik be looft te helpen met het zoeken naar tijdelijke vervangende huis vesting als dat nodig is. Paniek op de vroege ochtend in dat Middelburgse gezin. De man des huizes hoorde een sis send geluid. Hoewel er geen luchtje hing, was hij zeker van zijn zaak: een gaslek. Hij inspecteerde het gasfor nuis en de hoofdgaskraan ging dicht. Dat de overige le den van het gezin daardoor onder een ijskoude douche moesten stappen, deerde hem niet. Veilgheid voor alles! Hij móest en zou het euvel opspo ren. Zijn speurtocht voerde door het hele huis. Toen hij de deurmat van zijn plek lichtte om in de kruipruimte te kijken, kwam de aap uit de mouw. Uit een tas die in de gang stond, klonk een ver dacht geluid. De Middelburger weel nu dat een radio die zachtjes aan staat, soms gesis kan laten ho ren. LIFT een slaapoplossing voor iedereen v-a. 16 dec. Noordstraat 7-13 GA Terneuzen Telefoon 0115-613130

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41