verkopen Rollandthof PZC PZC Goed luisteren en snel reageren credo Schouwen in kerstsfeer Hoeijmakers zoekt steun in actie tegen teveel aan ambtenarij LaBan 13 luim 60 procent al verkocht aan vroege vogels tacen over de inelweg kost man rijbewijs Navigatiesysteem gestolen Inbraak in horecabedrijf Buitenlamp vernield Hardrijder kan rijbewijs inleveren Man mishandeld in Yerseke Twee boetes na beledigen agent Man met moker op hoofd geslagen LANCÖME Extraatje voor Middelburgers maandag 13 december 2004 ffiEIKZEE - De eerste gegadig- ta stonden zaterdagochtend al «kwart over vier voor de Nieu- Kerk te wachten. Toen de I mn om half elf open gingen, „d rich een flinke rij belang eenden gevormd. En hoewel „s die ochtend de brochure genten pikken beledigingen niet - Agenten heb afgelopen weekend in het van Middel en Vlissingen drie mannen jangehouden, omdat ze werden uitgescholden. Tegen hen is pro- tes-verbaal opgemaakt. Inde nacht van zaterdag op zon avond een 22-jarige Middel burger het nodig om twee fiet sende agenten in de Nieuw- ctraat in Vlissingen uit te schei- jen. De man zat in een auto toen hij de agenten beledigde. OphetBellamypark kon de poli- liedeauto tot stoppen dwingen. j)e Middelburger werd aange houden en verhoord. Na verhoor tog hij een proces-verbaal. Pp het Plein 1940 in Middel burg hield de politie een 33-jari- jae man uit de gemeente Sluis lan om half vier 's nachts. De stond achter een auto ver stopt en schold iedere passeren de agent uit. De man kreeg een «keuring voor openbare dron- jnschap. Bij het vragen naar ijn gegevens, weigerde de man ïjn adres op te geven. Hij begon iénvan de agenten uit te schel len, De politie heeft hem meege- ïomennaar het bureau voor ver loor. Met een proces-verbaal op ak, werd hij later vrijgelaten. !en half urn- later werd een zes- ienjarige Middelburger aange- |uden voor belediging. Agen- wilden een opstootje voorko men en vroegen iedereen Plein 1940 te verlaten. De Middelbur ger schold de agenten uit. Ook Kj moest mee voor verhoor. Te- ga hem is proces-verbaal opge rekt. GOES - Een 43-jarige man uit j is zaterdag aangehou- den op de A58 ter hoogte van Goes, omdat hij met hoge snel heid over de Zeeuwse snelweg scheurde. video-surveillancewagen mi de politie had de man al van af de grens tussen Brabant en Mand in het vizier en regis treerde tijdens die rit regelma tig snelheden van boven de 200 kilometer per uur. )e man kon, eenmaal aan de gezet, direct zijn rijbewijs oleveren bij de agenten. Voorts kanhij een proces-verbaal tege moet zien voor het rijden met de snelheid van 194 kilometer per Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans AliPankow Fsme Soesman Melita Lanting CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA GOES Te': (0113)315500 Pft: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met de definitieve prijzen gepre senteerd werd, was 's middags zeker 60 procent van de huizen en appartementen van Rollandt hof verkocht. T. en J. Bruin uit Oosterland we ten precies welk huis zij van het project Rollandthof willen heb ben. En om zeker te zijn van de aankoop ervan, staan zij zater dagochtend even na vier uur te posten voor de Nieuwe Kerk, Om zeven uur komt J. den Tuin der uit Zierikzee erbij. Ook hij wil zijn voorkeur voor een ap partement veilig stellen door er vroeg bij te zijn. De langsrijden de politie informeert maar eens wat er aan de hand is op dit vroege uur. Al snel voegen zich meer mensen bij het groepje. Aan de hand van nummertjes mogen de eerste mensen om half elf naar binnen. De Nieuwe Kerk heeft tijdelijk vloerbedek king gekregen en luie stoelen, de verwarming staat aan en de koffie en thee staan te dampen voor de verkleumde bezoekers. Maar die willen eerst zaken doen. Tot op dat moment heeft nog niemand de brochure kun nen lezen of tekeningen kunnen bestuderen. Iedereen moest af gaan op een eerste, voorlopige folder en enkele schetsen. Toch weet het echtpaar Bruin dat het die ene van de twee-onder-een- kap wil hebben, en Den Tuinder kiest het appartement met bal kon en zicht op het witte brugge tje. Zij zijn op tijd en kunnen hun wens aankopen. Andere ko pers onder de ruim tachtig be langstellenden moeten soms ge noegen nemen met een tweede keuze. Marloes Faut, Wendy van der Wekken en Leon Koopman verdedigden de eer van de locatie Pieter Zeeman van de Pontes Scholengroep. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Goed luisteren, snel rea geren en zorgen dat je betoog goed opge bouwd is. Daar draait het om bij de kunst van het debatteren, hebben Wen dy van der Wekken, Marloes Faut en Leon Koopman ervaren. Het drietal ver dedigde zaterdag tijdens het Neder lands Kampioenschap debatteren van middelbare scholieren de eer van de lo catie Pieter Zeeman van de Pontes Scho lengroep. Ze zijn niet in de prijzen gevallen, maar hebben wel veel geleerd, vertelt Wendy van der Wekken. „Het was een stuk pit tiger dan tijdens de voorronden, maar we hebben wel enorm genoten. Het was echt heel gezellig." De voorbereiding op het verbale ge vecht ging door tot tijdens de reis naar Leiden. „We hebben in de auto al zitten brainstormen over hoe we het aan zou den pakken." Het drietal had zich zo goed mogelijk geprobeerd voor te berei den op de te voeren debatten. Handicap daarbij was dat ze niet van te voren wis ten welke vier van de acht finale-stellin gen zij zouden moeten verdedigen of aanvallen. In het eerste debat moest het Pontes-trio het opnemen tegen het team van De Goudse Waarden uit Gouda. Wendy, Marloes en Leon stonden voor de opgave de stelling 'Het octrooirecht moet worden afgeschaft' te verdedigen. Ondanks een compliment voor de pre sentatie, redden de Zierikzeese debat ers het niet. Doping Tijdens het tweede debat draaide het om de stelling 'Doping moet worden toe gestaan in de sport', en dit keer vormde de Pontes-delegatie de aanvallende par tij. Wendy van der Wekken: „Dat ging echt heel goed. We waren er echt van overtuigd dat. het kat in het bakkie was, en dat wij die ronde gewonnen hadden. Maar we hadden blijkbaar te vroeg ge juicht, want de jury besliste dat onze te genstanders - het team van RSG Enk huizen - hadden gewonnen." Wellicht nog aangeslagen door het on verwachte verlies van de tweede debat ronde ging het Pontesteam bij debat drie volledig de mist in. Met drie debat ers van het Scheldemond College uit Vlissingen moesten Wendy, Marloes en Leon in debat over de stelling 'De over heid moet geheel overschakelen op open-source-software'. Geen erg inspi rerende stelling om te moeten verdedi gen, hetgeen dan ook mislukte. Klem Een stuk beter ging het de Zierikzeese debatteerders af toen ze de stelling 'De vrijheid van meningsuiting dient onbe grensd te zijn' mochten aanvallen. Ver dedigende partij was het Stanislas Col lege uit Delft en dat ging roemloos ten onder. De Zierikzeeënaars hadden hun Delftse opponenten vrij snel klem met het argument dat vrije meningsuiting ophoudt waar discriminatie begint. Wendy: „Dat debat liep echt heel lekker en dat wonnen we ook vrij makkelijk." Uiteindelijk eindigde het Zierikzeese debat-team op de 29e plek. Wendy: „We hadden ook niet echt verwacht dat we hoog zouden eindigen. We haalden de voorrondes maar op 't nippertje. Van de negen die door mochten naar de finale waren wij nummer 9." Wat het drietal vooral geleerd heeft van het NK Debatteren, is goed luisteren. Wendy: „En dan niet alleen naar wat je tegenstander zegt, maar ook naar wat je zelf zegt. Je moet je betoog echt heel goed opbouwen, voorkomen dat je je zelf tegenspreekt." Het NK Debatteren werd gewonnen door het Sint Ignatius- gymnasium uit Amsterdam. Aan de fina le deden 34 teams mee. Het team van de Scheldemond uit Vlissingen eindigde twee plaatsen hoger, Nehalennia uit Middelburg werd zevende. door Piet Kleemans DREISCHOR - Glühwein, mu ziek, en veel kerstversiering. Dat hadden de zaterdag op Schouwen-Duiveland gehouden kerstmarkten met elkaar ge meen. Voor het overige was de variatie groot, zo leert een 'glüh- weintocht' langs een aantal van de zeven markten. In Dreischor is schapengeblaat hoorbaar. Voor het dorpshuis staat levende have - in de vorm van zes zwarte schapen - klan ten te lokken. Het dorpshuis is fraai versierd, en de mensen ach ter de kraampjes met waar varië rend van kaarsen een kaarten tot groenten en fruit verwelko men hun klanten. In de aangren zende peuterspeelzaal wordt on der deskundige leiding geknut seld. Organisator W. de Reus heeft, met hulp van een aantal vrij willigers, zijn best gedaan op de tiende kerstmarkt. Een eve nement dat in de lift zit, volgens De Reus. „Deze markt staat bekend om zijn sfeervolle am biance, en daar komen de mensen op af. Alleen kan ik binnen niet meer dan zo'n 37 tafels kwijt en volgend jaar wil ik daarom proberen ook het pleintje voor het dorpshuis er bij te betrekken. Het is ze ker veel werk, maar ook heel leuk om te doen. En ook belang- Op alle kerstmarkten was wel wat te doen. In Noordgouwe konden bezoekers op de foto met de kerst man zelf. foto Marijke Folkertsma Het succes van de eerste ver koop voor genodigden van het nieuwbouwproject Rollandthof, dat op het terrein van Emulsion aan de Scheepstimmerdijk wordt gebouwd, geeft aan dat er grote behoefte is aan nieuwe wo ningen bij Zierikzee. Dit project voorziet in veertien huizen en vijfendertig appartementen. De ze worden op z'n vroegst over twee jaar opgeleverd. NIEUWERKERK - In woningen aan de Maisstraat en de Molenweg in Bruinisse is in de nacht van vrijdag op zater dag ingebroken. In Nieuwerkerk was een woning in D'Heule het doelwit van inbrekers. Uit een van de wonin gen werd een navigatiesysteem gestolen. Voor zover be kend werd uit de andere woningen niets ontvreemd. ZIERIKZEE - Bij een horecabedrijf in Zierikzee is zon dagmorgen ingebroken Uit het bedrijf is een onbekend geldbedrag gestolen, hoe de dader(s) het pand zijn binnen gekomen is nog niet bekend. ZIERIKZEE - Bij een woning aan de Grachtweg in Zierik zee is in de nacht van vrijdag op zaterdag een buitenlamp- vernield. Het schadebedrag wordt door de politie geschat op enkele honderden euro's. GOES - Een 43-jarige man uit Tilburg is zaterdag aange houden op de A58 ter hoogte van Goes, omdat hij met ho ge snelheid over de Zeeuwse snelweg scheurde. Een vi deo-surveillancewagen had de man al vanaf de grens tus sen Brabant en Zeeland in het vizier en registreerde tij dens die rit regelmatig snelheden van boven de 200 kilo-, meter per uur. De man kon direct zijn rijbewijs inleveren en hij krijgt een proces-verbaal voor de snelheid van 194 kilometer per uur. YERSEKE - Een 39-jarige man uit Yerseke is in de nacht van vrijdag op zaterdag toegetakeld in zijn eigen woning. De man lag in bed toen hij in de gang stemmen hoorde. Hij ging kijken en zag enkele mensen die hem vervolgens begonnen te slaan. Pas na een paar minuten hielden ze op Het slachtoffer liep een hoofdwond op. GOES - De politie bekeurde in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen op de Grote Markt in Goes, omdat ze alcohol nuttigden op de openbare weg. Eén van hen, een 40-jarige man uit de gemeente Borsele, schold daarop een agent uit. Daarvoor kreeg hij een tweede boete. TERNEUZEN - Een 34-jarige man uit Purmerend heeft in Temeuzen aangifte gedaan van poging tot doodslag. Hij is naar eigen zeggen diverse malen met een moker op het hoofd geslagen. Toen de man buiten westen was, is hij van zijn sieraden en telefoon beroofd. Naar aanleiding van de mishandeling zijn gisteren twee aanhoudingen ver richt in Temeuzen. Het gaat om een 29-jarige Terneuze- naar en een 44-jaiïge plaatsgenoot. Beide mannen zijn in verzekering gesteld en worden nog verhoord. Over de toe stand van het slachtoffer is niets bekend. rijk voor de leefbaarheid in het dorp." Een paar kilometer verder een totaal andere sfeer. Terwijl in Di'eischor vooral handelaren de kraampjes bezetten, zijn het in Zonnemaire de verenigingen en clubs die stands bemannen. R. Geelhoed zorgt voor live-pia- nomuziek en sneltekenaar B. Le vi maakt op verzoek karikatu ren van bezoekers. Niet om zijn eigen kas te spekken, maar die van de lokale bejaardensoos. „Ik heb getekend voor tv-pro- gramma's als Oebele, ik heb meegewerkt aan programma's van Endemol en nu wil ik mijn talent gebruiken om deze men sen te steunen." Levi woont nog maar een paar jaar in Zonnemaire, maar is nu al verknocht aan het dorp. Mark ten als de kerstmarkt zijn vol gens hem enorm belangrijk voor het dorp. „Er is al veel weg uit Zonnemaire, maar dat intensie ve sociale leven hier moet blij ven." Kerk Van de kleine kerstmarkt in Zonnemaire gaat het naar de veel grotere in de Brouwse Sint Nicolaaskerk. Maar liefst 45 standhouders, grotendeels han delaars, zijn hier te vinden. Plus muziek van dweilband de Noo- tenkluvers. Het is er koud, maar gezellig. Woordvoerster van de organiserende Stichting Grote of Sint Nicolaaskerk Brouwers haven N. van Dongen: Het is voor de eerste keer dat het zo'n uitgebreide kerstmarkt is, maar het kerkgebouw leent zich er goed voor. En het is gewoon ont zettend leuk om te organise ren." Ook in Zierikzee, Noordgouwe, Scharendijke en Kerkwerve wer den zaterdag kerstmarkten ge houden. door Melita Lanting ZONNEMAIRE - J. Hoeijma kers uit Zonnemaire zoekt steun bij de dorpsraden voor zijn idee om de doelmatigheid van de ge meente te onderzoeken. Hij heeft alle dorpsraden uitgeno digd voor een bijeenkomst om over zijn ideeën te praten. Hoeijmakers loopt al enige tijd rond met het idee dat het alle maal efficiënter en beter kan binnen de gemeente Schou wen-Duiveland. Hij heeft daar om verschillende keren bij de po litiek voor gepleit om de gemeen te eens door te laten lichten door een extern bureau. „Dat hoeft helemaal niet veel te kos ten. Ik heb gebeld met bureau Berenschot. Dat is een bureau dat veel van dit soort bench- mark-onderzoeken heeft ge daan. Een medewerker heeft ver teld dat het ongeveer 4000 euro gaat kosten en dat daarnaast één ambtenaar een dag bezig is om vragenlijsten in te vullen." Een derde Volgens Hoeijmakers heeft de gemeente te veel mensen in dienst. „Ook als je rekening houdt met de bijzondere omstan digheden, zoals veel toeristen, dan is er nog sprake van te veel personeel." Hij stelt dat onge veer een derde van het perso neel overbodig is. „Dat komt overeen met een kostenpost van 4 miljoen euro per jaar." Hij vindt dat dit geld beter besteed kan worden aan voorzieningen voor de gemeenschap. „Een amb tenaar minder betekent dat een dorpshuis een jaar lang openge houden kan worden." Hij baseert zijn veronderstelling op openbare, gemeentelijke stuk ken die hij heeft doorgevlooid. Hoeijmakers heeft voor zijn idee steun gekregen van de gemeente- raadsfracties van Alert!, CDA, Leefbaar Schouwen-Duiveland, (Advertentie) PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken en GroenLinks. Een motie om een dergelijk onderzoek af te dwingen haalde het echter met één stem verschil net niet. De overige fracties zien meer in het standpunt van het college van burgemeester en wethouders. Het college stelt dat er eerst ge keken moet worden naar de kerntaken van de gemeente en pas daarna is er misschien be hoefte aan een onderzoek bin nen het gemeentelijk apparaat. „Jammer", zegt Hoeijmakers en daarom probeert hij nu de pu blieke opinie te mobiliseren. Hij benadrukt dat hij zijn actie niet is begonnen vanuit politieke overwegingen en noemt zichzelf een 'gewone, betrokken burger die hier veel tijd in steekt'. Of hij er in slaagt om alle dorpsra den bij elkaar te krijgen, is nog onduidelijk. Twee dorpsraden hebben laten weten dat ze ko men, maar de meeste woordvoer ders geven aan dat ze hierover nog moeten vergaderen. De bij eenkomst staat gepland voor 22 december. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil chronisch zie ken, gehandicapten en ouderen een eenmalig extraatje geven. De nieuwe Wet Werk en Bij stand staat het gemeenten niet langer toe om groepen mensen iets extra's te geven. Voor chro-; nisch zieken, gehandicapten en ouderen vanaf 65 jaar mag ech-; ter een uitzondering worden ge maakt. Het zijn deze categorie ën die Middelburg voor 2004 een extraatje wil geven. Iemand met een chronische ziekte of handicap kan dit jaar een ex-, traatje aanvragen van 250 euro. Aan het toekennen van het ex traatje is een aantal voorwaar den verbonden. Aanvragers moe ten altijd zelfstandig wonen. Met chronische ziekte bedoelt de gemeente Middelburg patiën ten zonder uitzicht op volledig herstel. Onder gehandicapten re kent de gemeente Middelburg op mensen die door ziekte of ge brek aantoonbare beperkingen ondervinden op het gebied van wonen en werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35