Engeltje heeft het zwaar gehad PZC Mobieltjes registreren kanongebulder Afscheid betekent einde tijdperk Tekst prins wordt geloofsbelij denis Prinses Christina zingt lievelingslied Uitvaartdienst niet treurig, maar vol respect en dankbaarheid Grafkelder raakt vol Gasten lunchen op paleis vc-:; Linksom, rechtsom, blijft moeilijj Vriendinnen prinsen in families Willem-Alexander opent exposili Saluutschoten in Uithuizen maandag 13 december 2004 „Hij is met een glimlach gestor ven." De uitvaart van prins Bernhard was zaterdag daarom eerder een dank- en herden kingsdienst dan een rouwdienst. „Zijn allemaasten zijn niet don ker gekleed. Want zijn sterfdag was voor hem een nieuwe ge boortedag", zei dominee Car el ter Linden in de Nieuwe Kerk in Delft. door Hans Jacobs DELFT - Een koninklijke uit vaart vraagt om evenwichts kunst. Aan de ene kant is het de begrafenis van een dierbaar fa milielid, aan de andere kant een publieke gebeurtenis met uitge breid militair ceremonieel, hoge buitenlandse gasten, de aanwe zigheid van regering en parle ment, diplomaten en media. Ca- rel ter Linden wist het even wicht goed te vinden. De plechtigheid was dan ook niet treurig, maar vol respect en dankbaarheid voor al datgene dat prins Bernhard voor familie, vrienden en zijn 'nieuwe' vader land heeft gedaan. Vol melan cholie ook, door het Mexicaanse lied 'La Golondrina' dat werd gezongen door prinses Chris tina. 'Haast je niet' had Ter Linden te horen gekregen toen hij zijn oor te luisteren legde om een beter beeld van Bernhard te krijgen. „Hij overleeft ons allemaal." De prins had dan ook, zoals zijn moeder eens zei, een engeltje op zijn hoofd. „Dat engeltje heeft zijn werk dan wel heel goed ge daan", stelde Ter Linden vast. De liturgie van de rouwdienst voor prins Bernhard" sloot met een facsimile van een tekening van zijn eigen hand. Het gaat om een schets van een olifant. DELFT - De kist met het lichaam van prins Bernhard is nog niet op zijn plaats gezet in de koninklijke grafkelder onder de Nieuwe Kerk in Delft. Zater dag heeft de familie de kist tot aan het voorportaal begeleid. Dver een paar maanden wordt duidelijk welke plek Bernhard in de kelder krijgt. Dan past de Rijksgebouwendienst het over zichtsbord aan dat in de kerk aangeeft wie waar ligt. Maar de prins krijgt in elk geval een plaats naast zijn overleden echt genote koningin Juliana. Op Paleis Noordeinde is al nage dacht over de toekomst. De graf kelder is weliswaar nog niet vol, maar veel plaats is er niet meer. In het verleden hechtten Oran je-vorsten eraan al hun familie leden in Delft een laatste rust plaats te geven. Zo werden in 1911 en 1958 prinses Paulina en stadhouder Willem V, die in 1806 in ballingschap in Duits land overleden, herbegraven in 'de Nieuwe Kerk. Wanneer ko ningin Beatrix haar familie ook een plaats gunt in Delft, moet de schop in de grond. Een volgende restauratie van de Nieuwe Kerk kan worden aange grepen om de nu uit twee delen bestaande grafkelder uit te brei den. Prins Bernhard is het 46e lid van de koninklijke familie die er zijn laatste rustplaats heeft gevonden. GPD Sterker nog, het engeltje heeft het zwaar gehad. „Het is met hem mee gevlogen op talrijke vluchten in de oorlog en daarna. Het moet naast hem hebben gezeten in zijn Ford of Ferrari en af en toe stiekem op de rem hebben getrapt. Het heeft hem door talrijke opera ties heen geholpen en over hem gewaakt. En nu wacht het in de nok van deze kerk om hem sa men met ons vaarwel te zeg gen." De familie knikte instemmend. Zó was het leven van hun vader en grootvader. Ter Linden prees de verdiensten van de prins voor Nederland, zijn inzet in de oorlogsjaren, het stimuleren van de economie in de jaren daarna en de strijd voor natuurbehoud. Maar naast lof waren er ook kritische no ten. „Uw vader heeft wijd zijn vleugels uitgeslagen. Soms te wijd, wat - dat kan niet anders - veel moet hebben gevraagd van zijn naaste omgeving. En van zijn allernaaste, die tot het laatst ondanks de schemer van haar geest van hem is blijven houden", verwees de dominee naar de in maart overleden ko ningin Juliana. Pater familias Bernhard heeft van zijn doch ters meermaals te horen gekre gen dat hij te weinig aandacht aan hen besteedde. Maar in zijn laatste jaren kwam daar veran dering in. „Hoe ouder hij werd, hoe meer tijd hij nam voor zijn kinderen en kleinkinderen." Het prinselijke zomerverblijf in Italië werkte daarbij voor de fa milie als een magneet. „Ik heb hem daar zien groeien van ie mand die met zijn kinderen niet altijd geduld had tot een pater familias die mij ontroerde", ver telde een vriend van de prins. Bernhard besefte dat de tijd die hem nog restte kostbaar was. „Ik wil", zei hij eens, „nu elke dag de moeite waard maken." De twee grote crises in het leven van de prins werden omfloerst beschreven. Ter Linden sprak over de steun die Bernhard 'in de moeilijkste jaren van zijn hu welijk' kreeg van zijn moeder prinses Armgard. Dat waren de jaren vijftig, toen er - in Bern- hards eigen woorden - 'oorlog was- op Soestdijk'. Door ruzie over de positie van gebedsgene zeres Greet Hofmans, aanvanke lijk door de prins binnenge haald om te kijken of haar kun sten prinses Christina konden helpen met haar oogproblemen, stond het huwelijk op springen. Maar koningin en prins bleven bij elkaar. „Er was tussen hen beiden een zielsverbondenheid die mensen mogelijk niet altijd "hebben ge zien, maar die er ten diepste was. Met alle verschillen in hun karakter en talenten hadden zij elkaar nodig in hun leven. Op de juiste momenten hebben zij el kaar altijd opgevangen en voor elkaar in ingestaan", aldus de predikant. Eén van die momenten was ten tijde van de Lockheed-affaire in 1976. De prins had smeergeld ge vraagd van de Amerikaanse vliegtuigbouwer en moest zijn meeste functies neerleggen. Ter Linden stipte het even aan. „Het ging de prins zeer aan het hart dat hij, in de nasleep van de geschiedenis die aan zijn functie van inspecteur-generaal een einde maakte, ook als deel nemer van de Bilderberg-confe- rentie niet meer aanvaardbaar werd geacht." En even later: „Na de schaduwperiode midden in de jaren zeventig heeft jiij, in plaats van zich af te sluiten, een nieuwe invulling gegeven aan zijn leven." Met groot elan wierp hij zich op de natuurbescherming. „Boeiend om te zien dat hij dat deed als jager." Die verbondenheid met de na tuur werd zaterdag in het litur gieboekje op symbolische wijze verbeeld door een door Bern hard in 1991 gemaakte tekening van een olifant. 'Ik hoop dat hij in vrede kan wandelen' schreef de prins er bij. Huzaren De tekening maakte nog eens duidelijk dat de prins zich tot het laatst heeft bemoeid met de details van zijn uitvaart. Zo werd zijn kist vanuit Den Haag niet in de paarse pluimenkoets vervoerd, maar op een affuit, zo als dat bij militairen hoort. Hu zaren werden gevraagd om de kist, met een anjer er bovenop, de kerk binnen te dragen. De prins was zijn militaire loop baan in Nederland immers be gonnen bij de huzaren. Nieuwe bijbel Met Ter Linden sprak hij in de dagen voor zijn overlijden nog over de schriftlezingen, waarbij de predikant die bekend staat om zijn kritiek op de nieuwe bij belvertaling, juist die nieuwe bij bel gebruikte. „Bernhard was een religieus voelend mens", al dus de predikant, Ook de mu ziek was eigen keuze van Bern hard. Er ging een siddering door de kerk toen het signaal 'Taptoe In fanterie' werd geblazen, de som bere trompetklanken die ook te horen.zijn bij de Dodenherden king op de Dam. Het was het sig naal voor het definitieve af scheid. Het prachtige' 'Abide with me' begeleidde de kist naar de koninklijke grafkelder. De ve teranen, die gezien hun hoge leeftijd, gewend zijn aan begra- Niet alle belangstellenden trok ken zaterdag naar de binnen stad van Delft om een glimp op te vangen van de rouwstoet van prins Bernhard. Er was ook pu bliek bij de saluutbatterijen. An deren lopen gauw nog even langs nu de rouwstoet de Reine- veldbrug is gepasseerd. van onze redactie binnenland DELFT - „Oh papa dat wil ik ook met oud en nieuw", roept een jongen naar zijn vader. Eén tel eerder heeft een van de vier op de Oostsingel geposteerde ka nonnen een gat in de ijskoude lucht boven de Schie geblazen. De vier kanonnen van de Elfde Afdeling Rijdende Artillerie uit 't Harde staan op enkele honder den meters afstand van de Reine- veldbrug. Vanaf het moment dat het affuit met daarop het stoffe lijk overschot van prins Bern hard de brug oversteekt, tot het moment dat de kist in de konink lijke grafkelder van de Nieuwe Kerk wordt gedragen, lossen de kanonnen beurtelings iedere mi nuut een schot. De vier stukken in Rijswijk hebben hun luidruch tig eerbetoon dan al gestaakt. Het is de derde keer dat de Elf de Afdeling Rijdende Artillerie, bijgenaamd De Gele Rijders, de schoten voor een lid van het ko ninklijk huis afvuren. Bij de bij zettingen van prins Claus en ko ningin Juliana viel hun die eer ook al ten deel. Dezelfde afde ling zet haar kanonnen ook jaar lijks op het Malieveld voor de ereschoten op prinsjesdag. Om zeker te zijn dat er genoeg scho ten kunnen worden gelost heb ben de Gele Rijders honderdzes tig patronen met buskruit gekre gen. Losse flodders uiteraard. Druk is het er nog niet om een uur of elf 's ochtends. Peter No tenboom uit Pijnacker (fiets aan de hand en camera met telelens om de nek) staat al wel vroeg voor de dranghekken nabij de kanonnen. „Ik wil dit keer fo to's maken van de kanonnen. Die rouwstoet in de binnenstad heb ik in middels wel gezien. De vorige keer stond ik op de Markt", legt hij uit. „En ik wil ook graag foto's maken van die F16's en Spitfire. Vanaf hier is dat vast een prachtig gezicht." Sabel De in historisch tenue gestoken Gele Rijders zitten achter de ka nonnen in groepjes van vier. Twee aan weerszijde van de stukken, een daar achter om de patroon aan te geven en een die de drie gadeslaat. Een vijfde Rij der, die de leiding over de vier kanonnen heeft, loopt iedere keer naar het kanon dat het vol gende schot lost. Vlak voor het schot heft hij zijn sabel, om hem te laten zakken als het schot moet vallen. 'Vuur!' Tegen de tijd dat de Prins der Nederlan den de kerk in wordt gedragen en de drie F16's en Spitfire in 'Missing Man'-formatie over de Nieuwe Kerk vliegen voor hun eerbetoon, staan honderden mensen te kijken naar de knal lende kanonnen. Het geweld van de kanonnen maakt op velen grote indruk. Zo zeer zelfs dat tientallen mensen het idee vatten om anderen elek tronisch te laten 'meegenieten' van de harde klappen. 'Moet je horen wat een enorme klap', zeg gen ze terwijl ze hun mobieltje in de lucht houden. Het geeft een grappig effect, aangezien door Marloes de Koning DEN HAAG - Om half negen staan za terdag drie jonge kroeggangers langs het Spui in Den Haag. Ze hebben een weids uitzicht op de route voor de be grafenisstoet, waar op dat moment nog vrijwel niemand langs staat. Piet van Lijn uit Den Haag kijkt verlangend naar de veteranentribune, die aan de andere kant van de hekken is opge bouwd. De stoelen zijn leeg. „Als-ie zo leeg blijft ga ik er zo zitten." Hij hangt vermoeid tegen een met zwart plastic omwikkelde meterkast. Na een nacht stappen, 'kunnen we net zo goed een paar uurtjes wachten en de laatste eer bewijzen', was de gedachte. Steven Piron uit Leidschendam, ADO-sjaaltje diep weggestopt in zijn kraag tegen de kou vindt al het ceremo nieel 'indrukwekkend'. Bij de uitvaart van Juliana stond hij met zijn moeder langs de route. Zijn neef en vriend Jim Brinkman uit Poeldijk heeft het wach ten er wel voor over. „Het is een goeie vent geweest als ik het zo hoor." Even verderop wachten de mannen van de luchtmacht voor de mobiele toilethok jes. Het is de laatste kans op een plas voor ze uren in touw moeten zijn. Het wapen gaat mee naar binnen. In Den Haag blijft het zaterdag 'rustig. Mensen die van ver moeten komen kie zen voor een bezoek aan Delft. Den Haag is voor de Hagenezen. Een enke ling die toevallig toch in de buurt moet zijn, leunt belangstellend over de dranghekken. „We zouden eigenlijk naar het PvdA-congres in Delft gaan dit weekeinde", vertelt mevrouw Buur- meijer uit Hoogeveen. „Dat is uitge steld, maar we hadden het hotel toch al geboekt, dus dan kunnen we dit gelijk meemaken." Een bezemwagen haalt voor haar neus nog snel de laatste troepjes van de trambaan. De rij mari niers wordt er even voor doorbroken. Fluistertoon Dichtbij Paleis Noordeinde is het druk ker. Het publiek praat op fluistertoon. Binnen de dranghekken staan vetera nen van het eerste peloton opgesteld. Jongeren giechelen vertederd om de oude mannen die niet meer helemaal strak in het gelid kunnen staan. Bij het commando om te draaien, draait een deel van de groep de verkeer de richting op. Als het peloton weg mar cheert botsen de achterste mannen te gen hun voorgangers. „Het is wel echt het aller-, allereerste peloton", grapt ie mand. Voor de familie De Rooy uit Den Haag is de dood van Bernhard het einde van een tijdperk. „Niet dat ik zo koningsge zind ben", zegt mevrouw, „maar Bern hard en Juliana stonden symbool voor tijden waarin het gemakkelijker ging in de samenleving." Ze zoekt even naar woorden. „Ze horen bij een gevoel van veiligheid en vertrouwen. Dat is nu de finitief voorbij." Klaagzang Haar man vult haar aan met een klaag zang over moderne politici die veel be loven, maar weinig klaarmaken. Dan DEN HAAG - Na afloop van de uitvaartdienst W koninklijke familie terug naar Paleis Noordeindei Haag. Daar gaf de familie een dejeuner voor oj driehonderd genodigden. Niet alle buitenlandse kon., ke gasten waren daar bij. Een aantal vertrok direc Kleinzonen van Bernhard verplaatsen de kandelaars bij de baar in de Nieuwe Kerk; links vooraan Bernardo Guillermo, vervolgens met de wijzers van de klok mee: prins Carlos, prins Maurits en prins Willem-Alexander. foto Phil Nijhuis/GPD fenissen was dit moment - de bij zetting van de 'baas' - emotio neel. Ze grepen naar hun zak doek, maar ook de kleinkinde ren van de prins pinkten tranen weg. Voor koningin Beatrix was het ongetwijfeld, meer nog dan voor haar zussen, het moeilijkste mo ment van de dag. Voor de derde keer in twee jaar moest zij de trappen naar de grafruimte af. Eerst voor haar man, toen voor haar moeder en nu voor haar vader. Op haar gezicht was het verdriet af te lezen. Zij moet al leen verder, zonder haar belang rijkste voorbeelden en raadge vers. Maar met de steun van haar kinderen en verdere fami lie die juist door Bernhard in zijn laatste levensjaar weer sa men is gebracht. En zij kan troost putten uit de woorden van de prins, die na het lezen van Psalm 139 - in de nieuwe vertaling - zei „Mooi, dat zinne tje, dat in God geen duisternis is. Daarom zie ik ook niet tegen de dood op." GPD huis. Ook in het Prinsenhof in Delft was er een lunch digden, voornamelijk vrienden en bekenden vaa- Bernhard. Onder hen ook (oud-)bemanningsle<ja zijn jacht Jumbo VI en het regeringsvliegtuig PBX DELFT - Een geoefend militair mag er g mee hebben: linksomkeert of rechtsomkeert is g, koek. Maar in de praktijk bleek het zaterdag in de uitvaart van prins Bernhard toch moeilijker dacht. De neuzen van de mariniers langs de Oude Delftp na het commando 'linksomkeert' dezelfde kante maar bij hun collega's van, zo te zien, de marine, cj verwarring en keken manschappen elkaar opeensii de ogen. Links is voor sommigen toch rechts. GPD DELFT - De vriendinnen van de prinsen Pieter-0- aan en Floris, respectievelijk Anita van Éijkeni Söhngen, kregen zaterdag in de Nieuwe Kerk eenj bij de koninklijke familie. Maar omdat hun relatie niet zijn uitgemond in een verloving, mochten zentj naast hun geliefden zitten. Ze zaten er daarom dimi ter. Anita en Aimée waren de laatste jaren regelmatig it op Bernhards vakantieboot Jumbo VI. Bij de do» Amalia deze zomer zaten ze ook bij de familie. GPD AMSTERDAM - Prins Willem-Alexander opent fe dag toch de tentoonstelling 'Nederland-Marokko'i Nieuwe Kerk in Amsterdam. Hij doet dat samen ï- Marokkaanse 'kroonprins' Moulay Rachid, een p broer van koning Mohammed VI. De koninklijke familie maakt vanwege het bijzonde rakter van de expositie, die in het teken staat vu 400-jarig bestaan van de betrekkingen met Marofe uitzondering op de familierouw. Die houdt in dat deft jes tot kerst geen publieke optredens hebben. GPD UITHUIZEN - In het Groningse Uithuizen is prinsü hard zaterdag met 101 saluutschoten geëerd. Vaai' vertrek van de rouwstoet bij Paleis Noordeindei: Haag tot aan de aankomst bij de Nieuwe Kerk int was iedere minuut een schot te horen. Dat heeft vw ter A. Nijholt van de organiserende stichting gezegd De saluutschoten werden met vier antieke kanonnn vuurd bij de Menkemaborg in het dorp. Voor zoe kend is Uithuizen, naast Delft, de enige plek in X land waar dit is gebeurd. De saluutschoten zijn een tief van de Stichting Historie der Koninklijke Nede se Verldartillerie 1812-1912 uit Usquert. ANP macht om mensen tot. brengen en bij elkaar te k Een eenzaam mens is een: lukkig mens en hetzelfde voor een vijandig mens. ft reld zal alleen toekomst ft wanneer de mensen zichii broederschap vinden. Wijl sen doen helaas zo dikwijl alles om van elkaar te ven den en elkaar te verliezend lijkt het er op, alsof wij ga legenheid voorbij latenga die scheidende en spil macht te laten gelden, waar het Kerstkind aas wordt, daar vinden wij om elkaar te naderen, om tot elkaar te komen i liefde om bij elkaar tet: De geest en de liefde® kind wekken ons op en' het ons gemakkelijker om voegen naar het grote J dat ons in de bijbel zové len wordt voorgehouden uw naaste lief, als uzelf.' van onze redactie binnenland DELFT - Op de plaats van de ge loofsbelijdenis in de uitvaart dienst las dominee Carel ter Lin den zaterdag een tekst van prins Bernhard. Het was een deel van een toespraak bij de kerstvie ring op Soestdijk in 1953. „Ons wordt in het kerstfeest een brug tot God gegeven. Wij men sen hebben veelal de even hard nekkige als noodlottige neiging om in allerlei drukke bezighe den op de een of andere wijze God te ontvluchten en eigenlijk te vergeten. Met Kerstmis wordt deze sleur doorbroken. Hij komt tot óns, die altijd weer onwillig, te trots, of te bang zijn om tot Hém te komen. Het kind van Bethlehem weet onze onwil te elimineren, onze trots te breken, onze angst weg te nemen, en het leidt ons tot de Vader. Dit kind heeft de wonderlijke Een batterij van De Gele Rijders vuurt in Delft elke minuut een schot af tot het tijdstip dat de prins is bijgezet. foto Jeroen Jumelet/GPD soms zomaar tien mobieltjes te gelijk boven het hoofd worden gehouden. Peter Notenboom staat er ook bij. Hij kijkt enigszins beteu terd. „Ik heb geen foto gemaakt van de vliegtuigen. Compleet verge ten." GPD zijn ze stil. „Ik hoor de paarden al trap pelen", fluistert ze. De rouwstoet verlaat om tien over half tien de poorten van paleis Noordeinde. Als de kist met rood-wit-blauwe vlag nog maar een meter van haar verwij dert is slaat een oudere vrouw vooraan bij het hek een snel kruisje. De klokken luiden, een kindje wijst en de paarden schudden ongedurig met hun manen. Een enkeling zucht teleurgesteld om een mislukt fotomoment. Geroezemoes Dan is het snel voorbij. Als na de bloem stukken ook de laatste politie te paard is gepasseerd, dan mogen de mannen op de plaats rust. Het geroezemoes zwelt weer aan. De veteranen gaan naar de bussen. De dranghekken mo gen weer weg en de touwen worden uit de tramrails gehaald. Een zaterdag als alle andere komt op gang. GPD door Hans Jacobs DELFT - Er was moed voor no dig. En een vaste stem. Om zo maar uit de hobbelende koets te stappen en vrijwel meteen in de koele, langgerekte en akoestisch moeilijke Nieuwe Kerk in het Spaans een lied te zingen. Prin ses Christina (57) durfde het za terdagmiddag aan. Voor haar moeder Juliana had zij in maart al gezongen en nu had ook Bernhard, van wie zij tegenwoordig de achternaam Van Lippe-Biesterfeld gebruikt, haar gevraagd te zingen. Zijn lie velingslied nog wel, over een zwaluw die misschien wel de weg kwijt raakt. Het lied 'La Golondrina' is van de Mexicaanse musicus Narciso Serradel Sevilla (1843-1910). Ook Nana Mouskouri heeft het op haar repertoire staan. In het begin klonk Christina on zeker. Haar stem was ondanks de geluidsversterking amper te horen. Maar in het tweede cou plet was de in New York onder andere als zangpedagoge werk zame prinses haar aarzeling kwijt. De vertaling van de tefe het lied luidt: Waar zou zij heengaan; vermoeid, de zwaluw A< vertrekt? O, als zij in zou verdwalen op zoek M schutting, zij zal haar n* den. Naast mijn bed zal ik hS klaarzetten. Waar zij het seizoen zoui doorbrengen. J Ook ik ben verdwaald iff! bied Oh, goeie hemel, k niet kan vliegen, f Prinses Christina zW® Nieuwe Kerk La Goloiidr®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2