PZC Vlaaien blijft nodig in Grevelingen Familiehistorie in de verkoop Politie heropent moordzaak Ruzie volgens buurt aanleiding tot brand in woning Terneuzen [anpassing oeverzones ten behoeve van kustbroedvogels bepleit 'olitie zoekt loggetuigen verkoop! ANTIEKHANDEL DE PAGTER Antiek Interieur Mare Canto buiten de prijzen Honderdste actie reddingboot Man slaat ambulancebroeder Na 104 jaar nog altijd gelukkig Lek fcdactie: 0113-315649 Kedactie@pzc.nl Sus31, «60 AA Goes Kffl/n'-leeland: 0113-315620; Iws-Vlssnderen: 0114-372770; pinaal: 020-4562500. 13 december 2004 editie Bevelanden-Tholen HjrPiftt Kleemans jHARENDIJKE - Begrazing een is niet voldoende om te orkomen dat het Greveiingen- bied 'dichtgroeit' met stru- ee|, Aanvullend maaien blijft g, blijkt uit het beheersplan „J-2013 van Natuur- en Re- eatiëschap De Grevelingen. In (beheersplan wordt verder ge- voor het aanpassen van verzones ten behoeve van proedvogels. de Grevelingen draait het bral om natuur en recreatie, et in 1971 na afsluiting van de Sm Grevelingen ontstane ge- ied wordt gekenmerkt door ienheid. Open water wordt af- tvisseld met schorren, slikken iplaten. Om het gebied kaal te inden, werd eerder gekozen •begrazing. Omdat de gra pt de strijd tegen het opruk- ld struweel dreigden te verlie- eerder al gekozen voor aaiwerk. blijft absoluut noodzaak, ,ens het Grevelingenschap. 'de Slikken van Flakkee rrd is er destijds bewust voor kozen de natuur haar gang te ten gaan. Het resultaat is dat zich daar een dicht - deels |fe ondoordringbaar - bos «ft gevormd. Op het zuidelij- deel van de Slikken van Flak- e zorgen de inzet van grazers i aanvullend maaiwerk ervoor het landschap daar boom- blijft. In het beheersplan orden daarom nu de eerder ge- aakte afspraken vastgelegd .blijven maaien waar dat vuig is. ihet plan zijn verder voorstel- n opgenomen om de Grevelin- 9 aantrekkelijker te maken h JSSINGEN - De politie zoekt ituigen van een mishandeling, l tussen kwart over er en vijf uur in de Sottegem- raat/Schuitvaartgracht in Vlis- ngen. Een 28-jarige Vlissinger erd zo mishandeld dat hij zich ider doktersbehandeling loest stellen. De politie doet on- erzoek. Getuigen kunnen zich Éden bij het bureau in Vlissin- snof bellen met 0900-8844. voor kustbroedvogels. Op ter mijn hoopt het Grevelingen schap meer vogelsoorten naar het gebied te kunnen 'lokken'. Eén van de mogelijkheden om dat voor elkaar te krijgen, is va riatie aanbrengen in het water peil. Voorlopig is dat, vanwege de hoge kosten die daar aan ver bonden zijn, niet haalbaar. Al ternatief voor de peilvariatie is het zodanig aanpassen van de oeverzones dat zij een geschikte biotoop vormen. Dat hoeft vol gens het Grevelingenschap niet zo gek veel te kosten en boven dien is voor sommige maatrege len bij de provincie wellicht sub sidie te halen. Zo kunnen schelpenbankjes ge schikt gemaakt worden voor pio niervogels door begroeiing te verwijderen. Door schelpen bankjes en nieuwe eilandjes aan te leggen, kan volgens het Greve lingenschap de populatie grote sterns naar en hoger plan getild worden. Medegebruik Voor wat betreft recreatief me degebruik van natuur wordt er voor gepleit dat in strikte banen te leiden. Kwetsbare delen van het natuurgebied dienen tijdens het broedseizoen bewaakt te worden. Ook het aantal excur sies moet, vindt het schap, be perkt blijven. Het Lange Afstand Wandelpad op de slikken van Flakkee noord staat een deel van het jaar onder water, maar daar is volgens het schap weinig aan te (Advertentie) Hadden Annie en Peet hun spullen willen opslaan in plaats van te verkopen, dan hadden ze zeker zeven containers nodig gehad. Zo veel spullen waren er in de aanbie ding voor het goede doel dit weekend. door Frank van Cooten IJZENDIJKE - Veel IJzendij- kenaren snuffelden zaterdag in honderd jaar IJzendijkse histo rie in de voormalige bakkerij annex drogisterij van Annie en Peet de Smet aan de Nassau- straat. De inboedel werd open baar verkocht. En er was veel om doorheen te grasduinen. „Ik kan nu eenmaal niets weg gooien. Ben zuinig opgevoed", zegt Annie. Achter in het pand wordt door de kinderen en kleinkinderen in een zelfgemaakt klein café' tje koffie, thee en frisdrank ge schonken. In de hoek speelt een accordeonist. Peet speelt ook even op de mondharmonica. Aan de wanden van het cafee tje hangen wandkleden uit Zim babwe. Om dat land gaat het zaterdag in IJzendijke. Annie en Peet verkopen de inboedel van de voormalige bakkerij en drogisterij. Het pand is ver kocht aan de buren. De op brengst gaat naar een boerderij voor weeskinderen in Zimbab we. De 79-jarige Annie nam het initiatief voor de inboedel- verkoop. Dochter Wien deed zes jaar lang ontwikkelingssa menwerking in Zimbabwe. Ze deed er veel aan aidspreventie en -voorlichting. Schrijnend Toen voor Annie en Peet vast stond dat de inboedel open baar verkocht zou worden, dacht Annie direct aan de schrijnende toestanden in Zim babwe. „Er was daarom geen beter doel denkbaar." Aan de muur hangen veel schil derijen. Allemaal geschilderd door Peet. Veel beeldhouwwer ken, ook van Peet, zijn al ver kocht. „Mijn man is een won- dermens. Hij kan alles. Hij is muzikaal, sportief, schrijft ver halen, schildert en doet aan beeldhouwen." Vooral 's morgens loopt het storm in de voormalige bakke rij. De mooiste spullen zijn snel weg. „Een wit bureautje met stoel stond te koop voor dertig euro. Een man vond dat te veel. 'Krent', dacht ik nog. Voor 25 euro nam hij het bureautje mee, maar hij gaf nog een extra fooi van twintig euro. Hij maak te dus eerst een grapje." Als Annie en Peet de openbare verkoop niet hadden gehouden, waren zeker zeven containers nodig geweest om de inboedel foto Camile Schelstraete op te ruimen. Zo veel is er. En van een grote variëteit. Van kin derspelletjes tot kop-en-scho- tels en van boeken tot schilde rijen. „Ik ben gewoon een ouderwets mens. Gooi niets weg." Annie slikt even als de inboe del slinkt. „Het is toch we emo tioneel voor ons. Het is toch een stuk geschiedenis van de fa milie dat wordt verkocht." Tot zaterdagmiddag 15.00 uur was elfhonderd euro ingeza meld voor het goede doel in Zimbabwe. De inboedelver koop duurde tot ongeveer 16.00 uur. door Rob Paarriekam GOES - De politie Zeeland hero- pc"t het onderzoek naar de Moord op Samuel Blokpoel uit Goes, negen jaar geleden. De "•'"jarige man werd in een park jaan de Oostwal zo ernstig toege sneld dat hij enkele dagen later overleed. politie zegt onlangs nieuwe mformatie te hebben verkregen l e ander licht op de zaak ferPt' Zo zijn er anonieme tips tonnen gekomen. De politie Saagtdeze mensen om opnieuw op te nemen. Advertentie lu i^aecei I Mite Q feMAlUJ 4461 AH Goes - j^'oon- 0113 227607 Een team van veertien politie mensen bijt zich sinds oktober weer vast in de zaak. Mensen die destijds al werden verhoord, worden opnieuw ondervraagd, maar ook andere mensen zullen worden opgeroepen. Verder hoopt de politie iets te kunnen met nieuwe technieken, zoals DNA. De officier van justitie in Mid delburg heeft de beloning van 20.000 gulden die destijds werd uitgeloofd, verhoogd naar 20.000 euro. Om zoveel mogelijk tips binnen te krijgen, wordt de zaak vanavond behandeld in het programma Opsporing Verzocht van de Avro. De uitzending be gint om 22.00 uur op Nederland 1 en wordt morgen vanaf 10.30 uur herhaald. Wandelen De brute moord op de bejaarde man deed negen jaar geleden veel stof opwaaien. Het slachtof fer woonde alleen en had de ge woonte om 's avonds voor hij naar bed ging nog een eindje te wandelen. Dat werd hem in de nacht van 18 op 19 augustus 1995 fataal. Hij wandelde langs de Lombardstraat, de Oude Vis markt en de Gasthuisstraat om uiteindelijk op de Oostwal te recht te komen. Onderzoek Een team van 15 rechercheurs, later uitgebreid naar 25, hield zich bezig met het onderzoek, dat in eerste instantie goed leek te vorderen. Zo'n twee weken na de moord werden vier man nen aangehouden. Zij waren op de avond van de moord gesigna leerd door een surveillerende agent. Toch moesten drie ver dachten snel worden vrijgela ten. Alleen een toen negentienja rige Goesenaar werd langer vast gehouden, maar zijn betrokken heid bij de zaak kon niet wor den bewezen. Ook het motief is nooit helemaal duidelijk gewor den. De mishandeling had moge lijk te maken met de homosek suele contacten van de man. Ook destijds werd de zaak be handeld in Opsporing Verzocht. Het leverde nauwelijks iets op. Misschien wel omdat veel tips verloren gingen, doordat juist op de avond van de uitzending een telefoonstoring op de bin nenkomende lijnen van de poli tie optrad. doen. Voorgesteld wordt bezoe kers een alternatieve route over de zeedijk aan te bieden. Elders in het gebied kunnen paden iets opgehoogd worden om overspoe ling te voorkomen. Wandelaars moeten verder leren leven met het feit dat in een gebied dat be graasd wordt, weieens uitwerp selen van koeien op een wandel pad kunnen liggen. Een indrukwekkende collectie Herenstraat 9 Kaai 53 Segeerstraat 8 Veere Middelburg www.antiekhandeldepagter.nl SEROOSKERKE - Zanger/entertainer Mare Canto uit het Schouwen-Duivelandse Serooskerke is niet doorge drongen tot de finale van de Tros-talentenjacht Duizend sterrren stralen. Canto moest het zaterdagavond opne men tegen concurrenten Joop Lens, Danny van Zoest en Edrianne Zoon. Alle vier moesten ze één lied solo zingen en een duet. Mare Canto zong samen met Sjoukje Spijker (MacNeal van Mouth Macneal) de hit Ik zie een ster en vertolkte solo Banger hart van Rob de Nijs. De jury koos Lens tot finalist. Het publiek schoof Van Zoest naar vo ren. Teleurstellend voor Canto, die op meer gehoopt had. De zanger/entertainer zegt toch met een goed gevoel te rug te kijken op zijn deelname aan Duizend sterren stra len. „Ik heb goed gezongen. Dat duet met Sjoukje Spijker spatte naar mijn idee van het scherm af. En ik heb ge woon een leuke tijd gehad." De finale tussen Joop Lens en Danny van Zoest wordt tweede Kerstdag live uitgezon den vanuit het Gelredome. NEELTJE JANS - Reddingboot Koopmansdank is zater dagmiddag voor de honderdste keer in actie gekomen. De hulp van de Koopmansdank werd ingeroepen door de be manning van het visbootje 'Japie'. De complete elektri sche installatie van het bootje was uitgevallen en de twee opvarenden beschikten ook niet over communicatiemidde len. Toch wisten ze via derden de kustwachtpost Ouddorp 'te bereiken die meteen de Koopmansdank alarmeerde. Terwijl de reddingboot zich naar het visbootje in nood be gaf, knutselden de opvarenden van het visbootje aan de apparatuur en wisten uiteindelijk net voor de redding boot arriveerde de motor weer tot leven te wekken. Om dat ze niet beschikten over navigatie-apparatuur - nodig om veilig thuis te komen - begeleidde de Koopmansdank de vissers naar de trailerhelling bij de Roompotsluis. VOGELWAARDE - Een 28-jarige man uit de gemeente Hulst is in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over één aangehouden omdat hij een man had bedreigd en een ambulancebroeder had geslagen. De man was uit een café in Vogelwaarde gezet. Hij uitte zijn onvrede daarover door een andere man met de dood te bedreigen. Eenmaal buiten simuleerde hij een epilep- sie-aanval en belde 112. Toen er een ambulance arriveer de en het personeel vaststelde dat de man deed alsof, richtte hij zijn agressie op hen. Hij sloeg een van de broe ders. De man werd door het ambulancepersoneel tegen de grond gewerkt en in bedwang gehouden tot de politie ter plaatse kwam. Die heeft hem aangehouden en verhoord. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. aanwezig. Ze konden de woning net op tijd verlaten. „Het had niet veel gescheeld of er waren doden gevallen", vertelde een omwonende zaterdag ontdaan. Door de hevige rookontwik keling lukte het de moeder in eerste instantie niet de twee kin deren, die boven lagen te slapen, naar beneden te halen. „Gelukkig is het de kinderen uiteindelijk gelukt zelf de wo ning te verlaten. Niemand raak te gewond maar het had veel er ger kunnen aflopen", aldus een bewoonster van het Rivieren park. door Frank van Cooten TERNEUZEN - Bij een brand in een woning aan het Rivieren- park in Terneuzen, in de nacht van vrijdag op zaterdag, kwa men de bewoners met de schrik vrij. De politie wil nog niets kwijt over de oorzaak van de brand. Pol itie-woord'voerder J. van Mourick zei gisteravond dat de politie inmiddels wel ernstig re kening houdt met brandstich ting. Volgens omwonenden ligt een ruzie tussen het zoontje van het getroffen gezin en een leeftijds genoot ten grondslag aan de aan slag. De ruzie ontaardde in een vechtpartij. Het zoontje van het gezin zou klappen hebben ge-, kregen. De vader riep de jongen die de klap had uitgedeeld ver volgens ter verantwoording. Volgens omwonenden liet de jon gen het niet bij deze schrobbe ring zitten. Hij zou de vader heb ben bedreigd met de woorden 'daar krijg je spijt van'. Familie of bekenden van de jon gen, zouden vervolgens vrij dagnacht de brandbom door het keukenraam naar binnen heb ben gegooid. Bewoners van de wijk zagen direct na het ont staan van de brand drie mannen weg rennen. De keuken stond gelijk in brand. De moeder en de twee kinderen waren op het tijdstip van de aanslag in de woning Triest Burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen was vrijdagnacht direct op de hoogte gebracht van de brand. Hij vindt het triest dat ook in Terneuzen de maatschap pij steeds onverdraagzamer wordt. „De zaak wordt nog onderzocht, maar er lijkt inderdaad sprake te zijn van onenigheid. Het is in tens triest dat deze onenigheid uitmondt in wat nu is gebeurd. Dat de onverdraagzaamheid toe neemt is een feit, maar ik be schouw dit als een incident en niet als een structureel pro bleem in Terneuzen." Het gezin is tijdelijk bij familie ondergebracht. De woning is voorlopig onbewoonbaar. Wethouder C. van Schaik be looft te helpen met het zoeken naar tijdelijke vervangende huis vesting als dat nodig is. COLIJNSPLAAT - Ze is hard op weg om de oudste van Zeeland te worden: Adriana de Looff-Heijboer uit Colijnsplaal werd afgelopen zaterdag 104 jaar oud. Dat werd gevierd in zorgcentrum Cleijenborch, waar ze bezoek kreeg van burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland. Adriana De Looff werd op 11 januari 1900 geboren in Geersdijk. Samen met haar man vertrok ze later naar buurdorp Kortgene. Daar runden ze samen een fietsenwinkel, al stond ze er vaak alleen voor, want haar man reed daar naast ook op de taxi. Na het overlijden van haar echtgenoot bleef Adriana de Looff nog enkele jaren in Kortgene wonen. Sinds acht jaar verblijft ze met veel plezier in het zorgcentrum in Colijnsplaat. foto Willem Mieras zeeuwse almanak Paniek op de vroege ochtend in dat Middelburgse gezin. De man des huizes hoorde een sis send geluid. Hoewel er geen luchtje hing, was hij zeker van zijn zaak: een gaslek. Hij inspecteerde het gasfor nuis en de hoofdgaskraan ging dicht. Dat de overige le den van het gezin daardoor onder een ijskoude douche moesten stappen, deerde hem niet. Veilgheid voor alles! Hij móest en zou het euvel opspo ren. Zijn speurtocht voerde door het hele huis. Toen hij de deurmat van zijn plek lichtte om in de kruipruimte te kijken, kwam de aap uit de mouw. Uit een tas die in de gang stond, klonk een ver dacht geluid. De Middelburger weet nu dat een radio die zachtjes aan staat, soms gesis kan laten ho ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29