Go verse maalt niet om kille sfeer in saaie zesdaag ©©ri] Franse voetbal is 54.545 Clio's waard PZC Ahonen vliegt weer het verst Schaatser uit Kapelle pakt Zeeuwse marathontitel voor 37 trouwe fans EcflhcidSWOFSt RUGNUMMER ECV wil nieuw bod op tv-rechten Porto 's werelds laatste beste Jonge basketballers in de kou maandag 13 december 2004 door Ad Pertijs BREDA - Patrick Goverse (21) heeft bijna alles mee. Mooie jon gen, gave tanden, leuke vrien din, snel op de schaats. Er is ei genlijk maar één 'maar': hij is een Zeeuw. En schaatsers uit het Zeeland hebben het immers niet gemakkelijk. Ze zitten altijd uren in de auto om hun sport noodgedwongen buiten de provinciegrenzen te beoefenen. En hun Zeeuwse kampioenschap marathonrijden dienden ze zaterdagavond om half elf af te werken in een lege, kille Bredase schaatshal. Topfavoriet Patrick Goverse uit Kapelle won de titel met over macht. Zijn broertje Niels won bijna een ronde later de sprint om de tweede plaats voor Andries Minderhoud. Toege juicht door 37 trouwe toeschou wers bestegen ze rond midder nacht het erepodium. Wat Niels de menigte wilde zeg gen door de microfoon van de speaker zal altijd een raadsel blijven. Op dat moment startte de Zamboni-dweilmachine im mers ronkend zijn motoren. Toen broer Patrick even later met de bloemen zwaaide, kwam de Zamboni overstoorbaar voor langs gereden. Eenmaal van het schavotje gestapt, was Niels Goverse niet te beroerd samen met wat andere gehuldigden het zware podium weg te dragen tot achter de coulissen. Patrick ontfermde zich over de emmer waaruit de bossen bloe men tevoorschijn kwamen. „Het stoort mij niet deze ambiance", zei de kampioen even later. „Ik ben het gewend, rijden in een le ge hal op vroege of late uren. We komen pas aan de beurt als de baan gesloten is voor het be talende publiek." In het verle den was het nog gekker, weet hij: op zaterdagmorgen om half acht een Zeeuws kampioen schap rijden in Geleen. Patrick Goverse doet het goed op de lange afstanden van het langebaanschaatsen. Onlangs mocht hij als reserve afreizen naar Assen, voor het nationale Onder belangstelling van slechts een handjevol fans werken de Zeeuwse schaatsers in Breda hun marathonkampioenschap af. A-kampioenschap. „Prachtig zo'n volle hal, maar mij maakt het niet uit of er veel of weinig mensen langs de kant staan. In de wedstrijd sluit ik me af van de buitenwereld. Dan rijd ik al leen van bocht naar bocht." Ambitie Vijftig ronden moesten de mara thonschaatsers zaterdag afwer ken. „Marathonschaatsen doe ik erbij omdat ik de lange afstan den goed aankan", zegt hij. „Mijn ambitie ligt echter bij het langebaanschaatsen. Daar wil ik het maximale uit halen. De lange afstanden liggen me het best en ik zou dolgraag mijn 5000 meter willen verbeteren." Een sprinter is hij dus niet. Zijn broertje Niels is een stuk rap per. Samen hadden ze in de auto naar Breda een plannetje uitge dacht om eerste en tweede te worden op hun Zeeuwse kam pioenschap. „Ik zou proberen een rondje voorsprong te pak ken, om er dan weer vandoor te gaan samen met Niels. Dat luk te niet. Maar het was kennelijk ook niet nodig. Niels was rap ge noeg om op eigen kracht naar de tweede plek te sprinten." Er waren meer plannetjes die in duigen vielen. Neem dat van Adriaan Provoost en Flip Salo me. „We zijn veteranen, mas ters. Nu reden we samen met de A-mannen. Achteraf worden de diverse categorieën wel uitge splitst, maar in de race wil je maar één ding: als eerste over de streep komen. Het liefst ook voor Patrick Goverse", zei de 44-jarige Provoost na afloop. Provoost en Salome zijn diesels, die het hele land door hun baan tjes trekken. „Langebaan en ma rathons", aldus Provoost. Halverwege de koers gingen ze in de aanval. „We moeten het im mers niet van onze sprint heb ben." Ze wilden de race daarom hard maken met hun lange aan val. Provoost: „We hadden ver wacht dat alleen Patrick Gover se ons terug zou komen halen. Dan waren we in ieder geval twee en derde. Maar het liep an ders. Patrick nam een heel groepje op sleeptouw en zo kwam iedereen weer terug." Goverse nam vervolgens zelf het heft in handen en ging onmiddel lijk in zijn eentje in de aanval. Desondanks hijgde Provoost te vreden na. „Hij moest er toch voor rijden om te kunnen win nen." Rijden doen de heren ook veel in de auto. „Vrijdag rijd ik een langebaanwedstrijd in Hee renveen, zaterdag een marathon in Groningen. Dan blijven we daar. Normaal rijden we net zo makkelijk op en neer. Met een ploegje van drie, vier man. Dan is het wel nodig het stuur van el kaar over te nemen." Zover ligt Zeeland verwijderd foto Peter van Trijen van het epicentrum van het Ne derlandse schaatsen. Provoost: „Ik ben al blij dat we nu deze baan in Breda hebben. Den Haag was anderhalf uur rijden. Nu sta ik in 45 minuten op het ijs. Scheelt anderhalf uur op een trainingsdag. Dat is bevorder lijk voor je rust en prestaties." Patrick Goverse: „Als Fries heb je de banen om je heen. Natuur lijk is dat beter." Hij laat er zich niet door afstoppen. Ook niet wanneer hij zelf het podium weer moet opruimen de volgen de keer? „Nee. Ik wil alles uit het langebaanschaatsen halen. Als dat 'alles' niet goed genoeg blijkt, ga ik me helemaal rich ten op het marathonschaatsen." door Eric Korver DEN HAAG - In de marathon- zesdaagse draait het doorgaans om spruitjes, dit jaar stond er iets anders op het menu: een heidsworst. Onder de zes wed strijden leek een carbonpapier- tje te zijn gelegd. Een enkele keer verschilden de namen, het scenario was altijd hetzelfde. De zesdaagse draaide uit op een doodeenvoudig sprintersbal en in dat opzicht was KC Boutiette verreweg de beste van allemaal. Na zes inspannende dagen met koersen in alle hoeken van het land is de conclusie teleurstel lend. Van Groningen tot Breda, van Eindhoven tot Alkmaar; ner gens kregen de marathonman nen het publiek op de banken. - Natuurlijk, er werd veel gepro beerd. De uitlooppogingen wa ren misschien wel talrijker dan ooit, maar slagen deden ze zel den. In zes dagen welgeteld één keer, op dag drie in Assen. Een groep van achttien, met alle gro te namen, legde het peloton in de luren. En dat was het. Spor tief liep de zesdaagse op dat mo ment af. Als hij al ooit op gang was gekomen. Spektakel De oorzaak lijkt duidelijk. De nieuwe regel waarbij aan het einde van de rit het aantal ron den voorsprong beslist boven het aantal punten, werkt een an der soort koers in de hand. Maar niet, zoals bedoeld, in het voor deel van de aanvallers. Voor heen was ook niet alles moge lijk, wel veel. Vorig jaar nog, in Utrecht, draaide de finale van de zesdaagse uit op een gewel dig spektakel, Ook toen was uit eindelijk KC Boutiette de sterk ste, maar dat is werkelijk de eni ge overeenkomst met dit jaar. Ploegentactiek overheerst nu en in dat opzicht kon niemand tip pen aan de kracht van de forma tie van Time Out Sport. Het col lectief van ploegleider Pascal Vergeer was zes dagen onge naakbaar en had in Boutiette een ongeëvenaarde afmaker. Vier keer was hij in de sprint de snelste, ploeggenoot Miel Rozen- daal pakte één dag tiek van Boutiette opïj regel was dodelijk: „Djlt averechts. Deze regel"^ beter snel weer afschaffe- De Amerikaan stond nlei^ Het gemor in het pelotoj' steeds luider. Ook de Fr* Michaud, nummer twee eindstand, heeft zo zijnu „Ik wist vooraf dat k kant op zou gaan. Ditisfl daagse voor sprinters^ en KC was veruit de steri^ Michaud ziet het liefst bij het oude blijft. „Melk tionele zesdaagse was toé mis? Maar die proloog^ jaar was niets, en dit ooi Als ze dan wat willen, ze er een puntenkoers'vy ken. Dan blijven sterksten over." Ook de finale van op niets uit. Time Out kruimels te laten tiette: „Na vijf keer \vinng gen anderen ook wel «j maar niemand kreeg dek heid wat op te rapen. Nut het de andere ploegen ontsnapping verijdelden,fe Henk Angenent in al z'naa drang voor hetzelfde effect de. Het resultaat was htfe als de andere dagen: een®: print, met dit keer Rk Hest als sterkste. Boutiette vond het best. Hf te redelijk simpel de ei» „Vorig jaar", wist hij nog, het twee, drie keer iva Nu ging het makkelijk genoeg over deze zesdaags Wat niet wil zeggen dat By te niet blij was met zijn lw overwinning op rij. „Tweet achter elkaar de zei nen, is één van de beste ties uit mijn loopbaan." En voorlopig ook zijn laa'j- de marathon. Boutiette ga- ze week weer terug naarde nigde Staten en 1 zoen niet meer terug in he ton. Hij start deze maandii waukee in een poging kwalificeren voor kaanse kwalificatietoern» het WK allround. Een Hi hem waarschijnlijk eenst; tiger zal vallen dan het van de zesdaagse. GPD De Franse betaaltelevisie Canal+ betaalt de Franse voetballiga (LFP) 1,8 miljard euro voor de rech ten voor de komende drie jaar van voetbalwedstrijden van de eerste di visie. Dat is 600 miljoen per jaar. Twintig jaar terug kreeg de Franse Liga van alle zendgerechtigden zo'n 800.000 euro. Canal+ heeft zo de buit binnenge haald voor concurrent TPS, de satel liettelevisie van TF1 en M6. Het is de vraag of Canal die investering met een totale omzet van 4,8 miljard per jaar in 2003 kan dragen. Canal is voor 100 procent eigendom van de gigant Vivendi Universal (VU). Ver geleken met het lopende seizoen 2004-2005 is de prijs van de jaarlijk se rechten verdubbeld. Het Franse voetbal is nu duurder dan dat in Groot- Brittannië en Duitsland. De televisierechten vertegenwoordi gen de helft van de inkomsten van de Franse voetbalclubs, die inmid dels de strijd zijn begonnen over de verdeling van de buit. Want ieder- HARRACHOV - Skispringer Jannc Ahonen heeft gisteren in het Tsjechische Harrachov een wereldbekerwedstrijd vanaf de grote schans (120 meter) gewonnen. Het was alweer de vijfde zege in dit wintersei zoen voor de wereldkampioen uit Finland. Hij vergrootte zijn voorsprong in het WB-klasse- menl en heeft al bijna twee keer zoveel punten als naaste belager Jakub Janda uit Tsjechië. Ahonen verkeerde in in grote vorm. In de kwalificaties scherpte hij het schansre cord aan tot 145,5 meter. Zaterdag moest hij in de wedstrijd nog de Pool Adam Malysz voor zich dulden, maar gisteren vloog hij beide sprongen het langst van alle schansspringers door de lucht: 140 meter en 141 meter. ANP/AFP foto Petr Josek/RTR een wil het maximum binnenhalen. „We zijn ineens ontzettend rijk, maar moeten uitkijken dat geld niet over de balk te gooien door bijvoor beeld de salarissen ineens de lucht in te jagen", zegt voorzitter Michel Seydoux van FC Lille in L'Equipe. En Christophe Bochet van OM (Mar seille): „Een ongelofelijk bedrag." Op de achtergrond lacht presi dent-directeur Patrick Lelay van TF1 in zijn vuistje. Hij is tevreden Canal+ dermate op de kast te heb ben gejaagd dat zijn collega Bel trand Méheut met zo'n groot bedrag op tafel kwam. Bang dat Lelay met een hoger bod kwam. Uiteindelijk legde Lelay, blijkt achteraf, 'slechts' 327,5 miljoen op tafel. L'Equipe pu bliceerde een lijstje wat de waarde van de jaarlijkse tv-rechten is. Een greep: 54.545 Renualt Clio's, te par keren op 55 voetbalvelden, veertien Airbussen, 40.000 ziekenboegen in Afrika, 115 ton dure kaviaar, 60 jaar salaris van Zinédine Zidane, 15 miljoen toegangskaarten voor een wedstrijd van PSG in het Pare des Princes in Parijs, dan wel 1,4 mil joen jaarabonnementen extra voor Canal+. De Eredivisie CV heeft de gega digden voor de voetbalrechten via een brief gevraagd een nieuw bod te doen. De ECV had zich in de tender het recht voorbehouden de zendgemach tigden op 9 december te vragen hun biedingen te heroverwegen en even tueel te verhogen. Bij Talpa, de investeringsmaatschap- pij van John de Mol, wilde een woordvoerder slechts bevestigen dat er een brief van de ECV is gekomen. De zegsman wilde niet zeggen of Tal pa met een nieuw of gespecificeerd bod komt. Volgens diverse media wil het over koepelende orgaan van eredivisie clubs dat Talpa zijn bod op de rech ten specificeert om zo een betere ver gelijking met de NOS te kunnen ma ken. Talpa zou op drie pakketten hebben geboden, voor een bedrag van 40 mil joen euro. De NOS bevestigde zater dag dat de ECV heeft gevraagd om een nieuwe bieding. „We beraden ons daarop", aldus een woordvoer der van de omroep. „We hoeven pas woensdag een antwoord te geven, dus tot die dag nemen wij de tijd." De NOS is alleen gevraagd om een nieuw bod te doen op het eerste pak ket samenvattingen. De publieke om roep zou 32 miljoen over hebben voor de rechten. De Graafschap boekte gis teren NEC pas de eerste zege (3-2) van het voetbalsei zoen 2004-2005. Van de eer ste 15 duels van deze jaar gang verloren de Doetinchem- mers er tien, vijf keer werd het gelijk. Daarmee staat De Graafschap overigens slechts zesde in de eeuwige ranglijst van late eerste seizoenszeges. Koploper is Dordrecht'90, dat het tien jaar geleden pas in de 26e wedstrijd van het seizoen lukte voor het eerst te winnen. Sparta was destijds de klos (3-1). Helmond Sport, Fortuna, Cambuur Leewar- den en weer Fortuna gaan De Graafschap nog voor in het klassement. YOKOHAMA - FC Porto heeft de laatste editie van de strijd om de we reldbeker gewonnen en ex-Ajacied Benny McCarthy wil het weten ook. De Portugese ploeg versloeg in Yokohama de Colombiaanse club 0n«i Caldas na strafschoppen (8-7). Het duel leverde in de reguliere speeltijd en in de verlenging geen goals op (0-0). Porto, dat de wereldbeker ooku 1987 won, en Once Caldas sloten in Japan een tijdperk af. Voor de 43efD laatste keer speelden de kampioenen van Europa en van Zuid-Amerih tegen elkaar. Vanaf volgend seizoen strijden de zes continentale Fi- fa-kampioenen om de wereldbeker. Ajax (1972 en 1995) en Feyenoord (1970) behoren tot de winnaars van de wereldbeker. PSV verloor strijd in 1988 na strafschoppen. ANP foto Yuriko Nakao/P Ze hadden er al weken naar toege- leefd. Zeven benjaminteams van verschillende Zeeuwse basketbalver- enigingen zouden elkaar zaterdag tij dens een toernooi in Middelburg tref fen. Voor elke ploeg stonden er drie wedstrijden van 40 minuten op het programma. In alle vroegte meldden de jonge bas ketballers (7 tot en met 10 jaar) en hun begeleiders zich bij de sportzaal- tjes aan de Gerrit van de Veenstraat in Middelburg. Iedereen was er klaar voor. De teams kwamen echter niet aan het spelen van een duel toe. Hetoigj- niserende Dynamo'70 had dez^ tjes dan wel gehuurd, de gems0" Middelburg was vergeten de accom modatie open te doen. j| Niet getreurd, dacht een aai# ouders. Een simpel telefoontjes- de gemeente zou uitkomst kun®15 bieden. Het werden vele t&w» tjes, omdat er niemand berei bleek. Uiteindelijk werd de] gebeld, maar ook die kon de orga^ satie niet helpen. Na een uur drop 70 basketballertjes zwaar teleiaf steld af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28