Nu echt Lord of the Rings Maurits Hendriks is enige die kan lachen PZC psmm bijenhuis blijft bescheiden na iubbele zege in wereldbeker Krajicek en Logtens winnen LSI Masters 21 Yuri van Gelder wint finale wereldbeker in Birmingham Alleen Timmer doet in Harbin van zich spreken Afscheid Abbas Schalken verliest finale St. Anton Sauerbreij wint Europa Cup Vandenbroucke tekent beroep aan Klitsjko behoudt WBC-titel Bos boekt WB-zege op kilometer Blangé wil voorlopig nog geen bondscoach worden Soort Ryder Cup bij zwemmen maandag 13 december 2004 lm Schroder ipvolger van os Lansink AASTRICHT - Veertien jaar 2, Maastricht moeten wach- nop een Nederlandse winnaar n de Grote Prijs op Jumping door Maastricht. De laatste, enige. Nederlander die ooit on in de zeventienjarige ge- Chiedenis van het concours pa Jos Lansink met Libero H 11990. ui de erelijst staat Lansink als Iels vermeld., maar in 1990 ïeed eTwent nog op een Nederland licentie. Maar na gisteren y dat niet meer ter zake, ant hij is afgelost door de uange Wim Schroder, een leekgenoot. De oudste van de Schröder-broers was in n barrage met zeven deelne- ers de snelste. Hij versloeg de jse amazone Jessica Kürten et meer dan twee seconden, jhröder was erg blij met zijn ge „Het is namelijk pas de eer- e keer dat ik een GP in eigen od win. En het is toch anders Is het volkslied gespeeld wordt ieigen land of ergens ver weg. voelt dat het publiek er meer j betrokken is en uiteindelijk n wij er °°k Hij gebaat als de tevreden naar huis an. Achter Schroder en örten reed ook Jeroen Dubbel en met Nassau zich weer eens de prijzen. Dubbeldam reed iet op De Sjiem, want die had ij thuis gelaten. Het laatste iar kende de combinatie, die in 000 olympisch kampioen werd, •eimg'succes meer. In Milaan, jdens de finale om de wereldbe rin april raakte De Sjiem ge- csseerd en daarna was het wakkelen geblazen. Zo zeer ;lfs dat Dubbeldam twijfelde het paard nog wel op zijn Jde niveau terug kan keren, aar daar ziet het op dit mo- aent weer naar uit, al wil hij ets overhaasten. k weet dat de mensen hier De ijiem ook graag willen zien, maar die druk wil ik mezelf nog iet opleggen. Ik neem hem mee jaar wedstrijden verder weg, jobeer iets op te bouwen. En js ik de indruk heb dat hij het [eer aankan, start ik ook in ei- jen land weer. De Sjiem heeft ja- Itnlang in de schijnwerpers ge staan, hij mag nu even in de chaduw." GPD Yuri van Gelder houdt zijn poses altijd net iets langer vast dan de concurrentie. foto Steve Parsons/ANP door Herman Wissink BIRMINGHAM - Hij afficheer de zich al langer als 'The Lord of the Rings', maar sinds zater dag mag Yuri van Gelder die ti tel met recht voeren. De turner uit Waalwijk won tijdens de World Cup-finale in Birming ham overtuigend het goud. De spanning was in the Natio nal Indoor Arena in Birming ham om te snijden. Van Gelder moest als voorlaatste turnen en wist dat er door de jury al hoge punten waren uitgedeeld. Maar Van Gelder toonde zich een ijs- konijn eerste klas. Bij zijn entree in de wedstrijd zaal liep hij netjes langs zijn con currenten en schudde iedereen de hand. Na zijn oefening, die slechts een korte correctie be hoefde tijdens de handstand, bleef hij zonder ook maar één spier te vertrekken naar het gro te beeldscherm kijken. Ook toen het punt in beeld kwam, een 9.732 en het hoogste tot dan toe, bleef hij ongeroerd. Zelfs toen de laatste deelnemer op ringen, de Chinees Xu Huang, met een 9.562 werd be deeld en het goud voor Van Gel der een feit was, waren er geen emoties waar te nemen. „Uiter lijk niet", gaf de nationale spier bundel toe. Want hij besefte maar al te goed dat hij reden ge noeg tot feesten had en ging dat diezelfde avond ook zeker doen. „Ik wilde niet te vroeg juichen. Ik was na mijn oefening niet zo zeker van mijn zaak. Mijn hand stand moest ik even rechttrek ken", klonk de uitleg. De onze kerheid was onterecht. Zijn oefe ning was er een van puur machtsvertoon. Hoe hij twee me ter boven de grond in plaats van toe te geven aan de zwaarte- EN HAAG - Als de praatgrage belezen Beorn Nijenhuis op reef is, dan voert hij het hoog te woord over de meest uiteen- opende onderwerpen, zoals de jteratuur van Shakespeare en e geschiedenis van de Romei- itn. Sinds afgelopen weekeinde au de twintigjarige schaatser flk meepraten over het winnen m een wereldbekerwedstrijd, o de Chinese stad Harbin won lijenhuis zowel zaterdag als ondag de 1000 meter. rtfies een jaar geleden viel ijenhuis al op met podium- aatsen tijdens de wereldbeker- edstrijden in Calgary en Salt ake City, op gepaste afstand an Erben Wennemars. Nijen- troefde begin november op NK afstanden in Assen de ereldkampioen uit Zwolle oor het eerst af op de 1000 me- oi'en zelfs op de 1500 meter, lot zijn eerste twee wereldbe- s in Harbin op de 1000 ooter geeft Nijenhuis, die vori- lOrGijs van Oosten ge week in Nagano met een twee de plaats er al dichtbij was, aan zeker geen eendagsvlieg te zijn. Na zijn podiumplaats op de 1500 meter tijdens de World Cup in Heerenveen, twee weken geleden, gaf Nijenhuis aan niet te twijfelen over de 1000 meter als zijn favoriete afstand. „Ei genlijk ben ik een 1200-meterrij- der", zei hij. „Maar omdat die af stand niet bestaat en de 1500 me ter iets te lang voor mij is, ver wacht ik het meeste succes op SPORTREDACTIE Stalionspark 28 4460 AA goes M 0113-315640 fax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Hits Bakker (coördinator zuid) koen de Vries (coördinator midden) (coördinator noord) Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: n 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Beorn Nijenhuis door Tim Senden HARBIN - Ze vormde een licht puntje, maar een stralend mid delpunt was schaatsster Marian ne Timmer allerminst. De dertig jarige sprintwereldkampioene veroverde gisteren tijdens de we reldbekerwedstrijden sprint in Harbin brons op de 1000 meter en verbloemde daarmee enigs zins de malaise bij de Neder landse sprintvrouwen. Maar de rijdster van Postcode Loterij had 't allerminst naar haar zin in de Chinese stad. Op de eerste wedstrijddag vol bracht ze haar geliefde afstand (de 1000 meter) in 1.19,18: zeven de. Op de 500 meter werd ze we gens twee valse starts gediskwa lificeerd. kracht zijn geblokte lichaam nog even opdrukte. Van Gelder houdt zijn standjes altijd net iets langer vast dan de concur renten en hij blijft er altijd ont spannen bij kijken. Lange neus De World Cup-finale is na de Olympische Spelen het meest prestigieuze evenement op turn- gebied. Eens in de twee jaar ko men per toestel de beste acht tur ners en turnsters bij elkaar om hun krachten te meten. Van Gel der zag een wildcard voor de Spelen in Athene nog aan zich voorbijgaan, maar kon nu een lange neus maken. „Daar heb ik me eigenlijk helemaal niet mee bezig gehouden. Ik ben al een hoofdstuk verder. Maar ik heb natuurlijk wel laten zien dat ik daar in Athene thuis hoorde." De Brabander is dit seizoen op ringen van uitzonderlijke klas se. Zo liet hij ook in Birming ham zien. Al was het maar bij het voorstellen aan de jury. Van Gelder was zichtbaar breder ge schouderd dan de rest. Willen bij andere sporters de eerste en de laatste letters van 'Neder land' op het shirt nog wel eens onder de oksels verdwijnen, bij Van Gelder had het wel twee keer op zijn rug kunnen staan. Zoals hij in de ringen hing, zag het er zaterdag niet eens inge wikkeld uit, terwijl juist op dat onderdeel de kracht van arm-, buik- en rugspieren indrukwek kend is. Het aantal medailles dat de ringenspecialist dit jaar al heeft gehaald is al lang niet meer op de vingers van een hand te tellen. Het goud van de finale van zaterdag was de ultie me bekroning. Pas 21 jaar is Yuri van Gelder. Terwijl zijn concurrenten soms tien jaar of meer ouder zijn. „Ik kan nog tien jaar mee. Als alles meezit kan ik nog naar twee Olympische Spelen." Wat er alle maal nog binnen zijn mogelijk heden ligt, beseft hij nog maar half. „Wat ik laat zien is nog steeds niet de ideale oefening." Waar Van Gelder zelf ogen schijnlijk ongeroerd bleef, daar ging zijn trainer Remi Lens wel uit zijn dak. Bij de huldiging liet hij de waterlanders de vrije loop. Sinds 2000 werkt Van Gel der samen met Lens bij het Rot terdamse SDS. Om met zijn pu pil mee te kunnen naar het WK in de Verenigde Staten moest hij zelfs zijn auto verkopen. „Ik ben supertrots op die jongen. Het is onvoorstelbaar zo cool als hij is. Je kan vlak voor de wed- stxijd nog een praatje met hem maken en dan zegt 'O ja, ik moet de oefening doen.' Hij is de Lord of the Rings, dat is wel dui delijk." GPD de 1000 meter." De 1000 meter is een Nederlandse afstand ge worden. Gerard van Velde, is de regerend olympisch kampioen en vorig seizoen was Wenne mars schier onklopbaar op de dubbele sprint. Dit seizoen heeft naast Nijenhuis ook Si mon Kuipers zich als prijsvech ter op deze afstand gemeld. Kuipers werd zaterdag tweede in 1 minuut 10,74 seconden ach ter Nijenhuis (1.10,22). Een dag later won Nijenhuis in 1.10,37 en werd hij op de voet gevolgd door Wennemars (1.10,63) en Van Velde (1.10,69), die het brons moest delen met de Cana dees Jeremy Wotherspoon. De wisselvallige Kuipers werd giste ren negentiende. Extreme kou Het sierde Nijenhuis dat hij zich bescheiden opstelde na zijn dub bele zege. Plij plaatste het suc ces in perspectief, want zijn con currenten zouden afgelopen weekeinde in mindere doen zijn geweest. Dat had volgens Nijen huis alles te maken met het ver moeiende reisschema, de extre me kou (min 20 graden) en het slechte eten in Harbin. „De winst kwam voor mij als een ver rassing", zei hij. „Ik ben nog wat instabiel in de bochten, maar mijn geluk was dat mijn concurrenten onder hun niveau bleven." GPD Zondag moet 't beter gaan, praatte Timmer zich moed in. Maar op de 500 meter toonde ze weinig progressie (veertiende plaats). Dat de blonde sprint kampioene toch met een goed ge voel het vliegtuig kon instap pen, kwam door haar prima ra ce op de dubbele afstand. Ze leg de de afstand af in 1.18,07 en was daarmee 0,14 seconde lang zamer dan winnares Chiara Si- mionato uit Italië. De bronzen plak vormde het schamele hoogtepunt voor de Nederlandse sprintvrouwen. Buiten Timmer wist niemand een toptienklassering te note ren. Het maakt duidelijk dat sinds het afscheid van Andrea Nuyt alleen Marianne Timmer serieus kan meestrijden met de wereldtop. ANP doorMartijn Krullaars LAHORE - Er was maar één Ne derlander die kon lachen: Mau- rits Hendriks. Hij had zojuist historie geschreven, maar wel ten koste van de ploeg waarmee hij groot werd. Spanje overklas te Nederland in de finale van de Champions Trophy (4-2) en deel de een mokerslag uit aan de Oranje-hockeyers. Nederland had de ellende volle dig aan zichzelf te wijten. Niet alleen werd er slecht verdedigd, de instelling deugde ook niet. Het leek er op dat de met vele medailles behangen internatio nals hun taak iets te lichtzinnig opvatten, al werd dat achteraf snel ontkend. „Ik kan me niet voorstellen dat we de Spanjaarden hebben on derschat", vertelde routinier Teun de Nooijer. „Want we heb ben nog nooit een makkelijke fi nale gespeeld. Maar het klopt, de echte spirit ontbrak. Erg te leurstellend. Ik geloof dat dit de eerste keer is dat ik een finale van de Champions Trophy ver lies." Even verderop stond Karei Kla ver met een enorme bokaal in zijn handen. De spits werd spe ler van het toernooi, vanwege zijn zeven velddoelpunten. „Heel erg veel, maar het waren er niet genoeg", verzuchtte de topscorer. „Het is een hele eer hoor zo'n award, maar ik had lie ver daar gestaan, waar de Span- LAHORE - Met de bronzen medaille bij de Champions Trophy heeft bondscoach Roelant Oltmans afscheid genomen van het Paki staanse hockeyteam. Zijn team won gisteren in de troostfinale met 3-2 van In dia. Naast Oltmans, die per 1 januari terugkeert als bondscoach van het Neder lands mannenteam, keren ook twee belangrijke spe lers niet terug in het Paki staanse team. Dat zijn straf cornerspecialist Sohail Ab bas en aanvoerder Waseem Ahmed. ANP ST. ANTON - Sjeng Schalken is er niet in geslaagd zijn ti tel op het demonstratietoernooi in de Oostenrijkse plaats St. Anton te prolongeren. De Nederlandse tennisser moest in de finale van het evenement met 6-3 en 6-4 zijn meerdere erkennen in de Duitser Nicolas Kiefer. De Lim burger vierde in Oostenrijk een verdienstelijke rentree in het internationale tennis. Schalken was lang uitgescha keld door de ziekte van Pfeiffer. Zijn start bij de Challen ger in Groningen liep onlangs op een teleurstelling uit, omdat hij moest opgeven met een rugblessure. ANP HAUS IM ENNSTAL - Snowboardster Nicolien Sauer breij heeft zaterdag in het Oostenrijkse Haus im Ennstal de Europa Cup parallel reuzenslalom gewonnen. In de sterk bezette wedstrijd met veel World Cup-riders ver sloeg de Nederlandse in de finale de Russische Ekatarina Toedigesjeva. De tweede Nederlandse deelneemster, Ma rieke Sauerbreij, haalde de finale niet. ANP BRUSSEL - De advocaten van Frank Vandenbroucke zul len vandaag beroep aantekenen tegen de 200 uren werk straf die de renner kreeg. De Belgische wielrenner werd veroordeeld omdat in februari 2002 hormonen en doping- producten werden gevonden in zijn woning. Vanden broucke kreeg wegens ditzelfde feit al een schorsing opge legd door de Belgische wielerbond. „Plet kan niet dat een renner tweemaal voor dezelfde overtreding veroordeeld wordt", stelde advocaat Johnny Maeschalck. ANP/Belga LAS VEGAS - De Oekraïener Vitali Klitsjko heeft zater dagavond zijn WBC-titel in het zwaargewicht met succes verdedigd. De regerend kampioen bleek in Las Vegas te sterk voor de Britse uitdager Danny Williams. Klitsjko domineerde de strijd vanaf het begin. Hij werkte Williams - die in juli nog Mike Tyson had verslagen - in de eerste, derde en zevende ronde tegen het canvas. Toen Williams ook in achtste ronde een zware stoot moest in casseren, zakte hij wederom door zijn knieën. Dat was voor de arbiter de reden het gevecht te beëindigen. ANP/RTR LOS ANGELES - Theo Bos heeft zijn eerste internationa le optreden sinds de Olympische Spelen bekroond met een gouden medaille. De baanwielrenner uit Hierden was tijdens wereldbekerwedstrijden in Los Angeles de snelste op de kilometer. Bos legde de afstand af in 1.01,76 en bleef daarmee de Brit Jason Queally ruim voor: 1.03,01. Ook Teun Mulder kreeg een gouden medaille omgehan gen. Hij was succesvol op het onderdeel keirin. Mulder bleef de befaamde Franse pistier Arnaud Tournant en de Spanjaard José Antonio Villanueva voor. Yvonne Hijgenaar won de bronzen medaille op de 500 me ter tijdrit veroverd. Ze kwam tot een tijd van 35,196 se conden. Hijgenaar moest alleen de Wit-Russische Natal- lia Tsilinskaja (goud: 34,740) en de Italiaanse Elisa Friso- ni (zilver: 34,961) voor zich dulden. ANP Terwijl de Spanjaarden feestvieren, baalt Teun de Nooijer van het verlies van de finale van de Cham pions Trophy. foto Koen Suyk/ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Michaëlla Kraji cek en Paul Logtens waren in Rotterdam de glorieuze win naars van de LSI Masters, de af sluiting van het tennisseizoen in Nederland. Krajicek, die in januari zestien wordt, versloeg in de eindstrijd de elf jaar oudere Haarlemse Linda Sentis met 6-2 6-4. De halfzus van oud-Wimbledon- kampioen Richard Krajicek was de jongste winnares van de Ne derlandse indoortitel ooit. Met de overwinning verdiende zij 3400 euro. Krajicek begint in het nieuwe jaar vol zelfvertrouwen aan haar eerste campagne in Austra lië. In Perth speelt zij - met Peter Wessels - de voorronde van de Hopman Cup. Daarna volgt de kwalificatie voor het Australian Open in Melbourne. De 25-jarige Paul Logtens pro longeerde zijn titel in Rotter dam. Vorig jaar verraste de Box meerder lokale favoriet Raemon Sluiter. Ditmaal gaf hij Dennis van Scheppingen klop: 3-6 6-3 7-6. Op 5-6 werkte Logtens, die door de gezamelijke midden stand in zijn dorp wordt gespon sord, twee matchpoints weg en zegevierde hij daama in de tie break. Logtens had dit jaar de tophonb- derd willen binnendingen. Dat mislukte. Hij wist waarom. „Vroeger waren er honderd spe lers die dat probeerden, nu 250 onder wie zelfs Chinezen. Ik ga proberen mijn niveau te verbete ren en dan zie ik wel waar dat goed voor is." ANP jaarden nu staan." Met zijn hoofd knikte hij richting het po dium, waar de uitzinnige Span jaarden zich graag lieten fête ren. De eerste grote titel in de historie van het land, na twee verloren WK-finales en even veel verloren olympische fina les. Santi Freixa, de grote belof te van het Spaanse hockey, was er zielsgelukkig mee. „We wa ren een beetje depressief gewor den, na al die belangrijke wed strijden die we de laatste jaren hebben verloren", bekende de goaltjesdief. „Maar hier kregen we een nieuwe kans. En we heb ben hem gepakt." Maurits Hendriks had het na de finale even zwaar. „Ongemerkt komen dan alle jaren voorbij. We hebben hier twee jaar kei hard voor gewerkt", zei hij. „Ik ben tot het randje gegaan, heel veeleisend geweest. Maar hier in Lahore heb ik de teugels laten vieren, vertrouwde ik op al het werk dat we geleverd hebben. Dit is een mooie, een hele mooie." Hendriks is nu de eerste coach die met twee landen de Cham pions Trophy won. GPD zaterdag in Zeist een naamswij ziging in Volleybal Nederland te gengehouden. Over het idee van interim-directeur Ted van dei- Valk om op die manier de bond een herkenbaarder imago te be zorgen, willen de regionale be stuurders eerst de achterban raadplegen. In het voorjaar zal de Bondsraad zich nogmaals over de plannen, waartoe ook een nieuw logo behoorde, bui gen. ANP door Peter van Leeuwen ZEIST - Peter Blangé heeft een aanbod Bert Goedkoop op te vol gen als bondscoach van de Ne derlandse volleyballers afgesla gen. Interim-directeur Ted van der Valk van de Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) beves tigde dat zaterdag bij de Bonds raadsvergadering in Zeist. Het benaderen van Blangé is op merkelijk omdat Goedkoop de toezegging had van Pro Volley dat hij de komende twee jaar bondscoach zou blijven. De stichting waarbinnen de natio nale teams waren onderge bracht is echter failliet. „Wij ma ken een heroverweging waarbij we ons goed oriënteren", aldus NeVoBo-voorzitter Hans Nieu- kerke. Ook Goedkoop, die eer der zelf had aangegeven nog twee jaar verder te willen, is nog kandidaat. „Maar we willen iemand voor vier jaar. Voor 15 januari bepalen we ons stand punt", zei Nieukerke. Blangé gaf er de voorkeur aan zijn werkzaamheden als club- coach van Ortec.Nesselande voort te zetten. Naamswijziging De vertegenwoordigers van de regio's van de Nederlandse Vol leybal Bond (NeVoBo) hebben WENEN - Tijdens het EK korte- baan in Wenen lanceerde de Amerikaanse zwembond het plan voor een tweejaarlijkse zwemtweekamp tussen de Vere nigde Staten en Europa, naar analogie met de Ryder Cup in het golf. Het is de bedoeling dat in twee dagen tijd een volledig olym pisch programma wordt afge werkt, waarbij elk continent per onderdeel zijn vier beste zwem mers mag afvaardigen. Als het aan zwemgoeroe Peter Daland van US Swimming ligt, is de primeur in 2006. „Het eni ge probleem is de overvolle ka lender", zei hij in Wenen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21