Waardig afscheid Bernhard Saddam weigert voedsel i f. Nu in de winkel* litvaart verloopt geheel in stijl van veelkleurige prins Passende uitvaart vol respect Grafkelder mogelijk uitgebreid Zeeuwse erewacht Oud-generaal bestuurt Spitfire Nieuwe Kerk trekt duizenden Woningbrand Terneuzen vermoedelijk aangestoken Milieuramp dreigt in Alaska Stadion Madrid ontruimd na bommelding MM. nm DUBBELDIK Kerstnummer van Margriet Mis 'm niet! IEDING tot 50% korting GRATIS R1TZENHOFF PIGGY BANK M g BIJ BESTEDING VANAF 50 EURO IN 2004 j|U^ (jl o IT7 cyync c ,r;^ ill V Wm* Ink ill 1 V*/ X *a WO I/M ZO 1200 .rw Weimg :M vandaag bewolkt, nevelig en soms mstig Koud met maxtma rond het vnes- _.,nt Matige zuidenwind. anders I no. 294 aandag 13 december 2004 s nummer 1,25 ■MHHÜ nrHans Jacobs (ELFT - Prins Bernhard is terdag met militaire eer 1 een heel persoonlijke uit- aartdienst in de Nieuwe erk in Delft naar de ko- inklijke grafkelder gedra- en. Daar krijgt de kist met ït stoffelijk overschot van top 1 december op 93-jari- 5 leeftijd overleden prins iter deze week zijn defini- eve plaats. {uitvaart trok 49.000 mensen ir Delft en Den Haag en werd levisiedoor 3,6 miljoen kij- is gevolgd. Gisteren kwamen ig eens duizenden mensen jar Delft om de bloemen kin de kerk te zien. j het militair ceremonieel or de prins hoorde zaterdag n voor Nederland ongekende ervloed aan uniformen, me- lilles, tressen en blinkend ko- r, zowel langs de route van de uwstoet van Den Haag naar Ift, als op de Markt en in de ieuwe Kerk jkeen deel van de koninklijke milie en de koninklijke gasten sgekleed in uniform. De Brit prins Philip en prins Henrik Denemarken, 'vakbroeders' Bernhard als 'prinsen-ge- I', kwamen beiden in lucht- htuniform. van Oranje iteranen en verzetsstrijders [je Tweede Wereldoorlog had linnen en buiten de kerk 'ereplaats. Plet dozijn nog in wide zijnde dragers van de litaire Willemsorde, met voor- 'Soldaat van Oranje' Erik elhoff Roelfzema en Josje Ider-Gemmeke, zat in de rk naast de ministers van lat en oud-premiers, en niet van de koninklijke familie, f hoorden ze even voor half hoe de Koninklijke Lucht- cht. op bijzondere wijze een But bracht aan Bernhard. het druilerige weer nden drie F16's en één Spitfi- toch laag overvliegend de De uitvaart van Bernhard die 'met een glimlach is ge storven' was niet treurig, maar vol respect en dank baarheid voor al datgene dat hij voor familie, vrien den en Neder land heeft ge daan. De koninklijke grafkelder in Delft is nog niet vol, maar veel plaats is er niet meer. Een volgende restauratie van de Nieuwe Kerk kan worden aangegrepen om de nu uit twee delen bestaande grafkelder uit te breiden. De uitvaartstoet van prins Bernhard trekt door de straten van Den Haag. 'missing man- formatie' vor men, waarbij de Spitfire boven de kerk omhoog schoot ten te ken dat een kameraad wordt ver mist: prins Bernhard, de gene- raal-vlieger die in de oorlogsja ren zelf een Spitfire-squadron oprichtte en in dat toestel ook leerde vliegen. De kist van de prins werd opge wacht door zijn veertien klein kinderen, die hem daarna naar binnen- "begeleidden. Prinses Margarita, die bij de uitvaart van prins Claus niet welkom was en in maart bij de begrafe nis van koningin Juliana pas op het laatste moment verscheen, hoorde er weer helemaal bij. Wit Zij was evenals de meeste ande re vrouwelijke leden van de ko ninklijke familie in het wit ge kleed. „Hij is met een glimlach gestorven. Zijn allernaasten zijn daarom niet donker gekleed want zijn sterfdag was voor hem een nieuwe geboortedag", verklaarde dominee Ter Linden. De prinsen en Nicolas en Bernar do Guillermo (kinderen van Christina), droegen een witte an jer. In de dienst was plaats voor ver tedering en het ophalen van her inneringen aan een eigenzinnige vader en grootvader, die zich pas aan het einde van zijn lange leven volop met zijn familie had beziggehouden. „Hoe ouder hij werd, hoe meer tijd hij nam voor zijn kinderen en kleinkin deren", zei Ter Linden. Die moesten lachen om het beeld dat hij schetste van de prins die 'een engeltje op zijn hoofd heeft gehad'. foto Rick Nederstigt/ANP „Dat engeltje heeft zijn werk dan wel heel goed gedaan en heeft het zwaar gehad," merkte de predikant met instemming van de familie op toen hij herin nerde aan de talrijke ongeluk ken van de soms roekeloze prins en aan zijn vele ziekten en opera ties. „Zo veelkleurig als hij was, zo veelkleurig zijn de herinnerin gen aan hem." GPD Een Spitfire en drie F16's arriveerden zaterdag op de se conde nauwkeurig boven de Grote Markt in Delft. Een staaltje precisiewerk. De 61-jarige generaal b.d. Berry Macco vloog de Spitfire in de 'missing man formatie'. Duizenden mensen hebben gisteren uren lang wachten en ijskou getrotseerd om de pracht en praal na de bijzetting van prins bernhard in de Nieuwe Kerk te aanschou- Uitvaart Bernhard: 2, 3 en 4; Binnenland: 5; Varia: 6; Bui tenland: 7; Radio Televisie: 8; Gezondheid: 9; Zee land: 1113, 15 en 17; Sport: 19, 20, 2122, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 (Advertentie) wrHenderiekus Wiltjer Gijs van Wetten iGDAD - Saddam Hoessein elf van zijn vertrouwelingen ie ook in Amerikaanse gevan- nsclmp zitten, zijn in honger- aking gegaan. at heeft een van hun advoca- igisteren bekendgemaakt. De lerikanen ontkennen dat de president van Irak zijn eten (Advertentie) exclusief wintervoordeel nu 30% korting op de apars- en wintercollectie weigert. „We beschikken over betrouwbare informatie dat Sad dam Hoessein en elf andere ge vangenen vrijdag in hongersta king zijn gegaan om te proteste ren tegen hun slechte behande ling", aldus Badiaa Aref Ezzat. Hij is de advocaat van de voor malige Iraakse vice-premier Ta- req Aziz. Een van de hongersta kers zou vice-president Taha Yassin Ramadan zijn. De Verenigde Staten spreken het bericht tegen. „Absoluut on waar. Saddam heeft vandaag ge woon gegeten", aldus een woord voerder van de Amerikaanse strijdkrachten. Het bewind van Saddam Hoes sein kwam in april 2003 ten val. Saddam wist te ontkomen, maar werd acht maanden later in de buurt van zijn thuisbasis Tikrit opgepakt. De zegsman sloot overigens niet uit dat Aziz en tien andere leden van het voormalige regime, die op een andere geheime locatie worden vastgehouden dan Sad dam, een soort van hongersta king zijn begonnen. „Er kan een kern van waarheid in deze be richten zitten, maar in het geval van Saddam is dat niet het ge val", zei hij. Later zei luitenant-kolonel Bar ry Johnson dat 'een paar van hen hun maaltijden hebben te ruggegeven, maar overdag ne men ze allerlei tussendoortjes. Niemand die zorg draagt voor de gevangenen karakteriseert dit als een hongerstaking'. Jo hnson is een woordvoerder van de afdeling detentiezaken in Irak van het Amerikaanse leger. De Iraakse oud-leiders zitten vast in afwachting van hun pro ces. Zij worden beschuldigd van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. De rechtszaak tegen de oud-lei der is volgens de Iraakse inte rimregering ergens in de loop van volgend jaar. Saddam (67) kreeg onlangs be zoek van het Internationale Ro- •de Kruis. Die organisatie meld de bij die gelegenheid dat hij in goede gezondheid verkeert, maar weigerde details te geven. Een zegsman deelde mee dat het Rode Kruis de geruchten over een hongerstaking zal onderzoe ken. ANP/AFP TERNEUZEN - In een woning aan het Rivierenpark in Terneu zen is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond één uur brand ontstaan. Vermoedelijk is een brandend projectiel door het keukenraam naar binnen ge gooid. Niemand raakte bij de brand ge wond. De keuken van de wo ning brandde geheel uit. Door het springen van de waterlei ding is er tevens veel waterscha de. De politie wil nog niets over het incident zeggen, maar houdt er rekening mee dat de brand is aangestoken. Volgens omwonen den is een ruzie de aanleiding tot de brandstichting is geweest. Aanhoudingen zijn nog niet ver richt. pagina 11 ruzie aanleiding brand ANCHORAGE - Een Maleisisch vrachtschip dat bij Alaska aan de grond is gelopen, is doormidden gebroken waardoor het grote hoeveelheden stook olie verliest. Het schip de Selendang Ayu had 2,3 miljoen liter stookolie aan boord die op de stran den van het eiland Unalaska aanspoelt, vlakbij een wildreservaat met zeeleeuwen, otters en zeevo gels. De Selendang Ayu was met een lading soja bonen op weg van de Verenigde Staten naar Chi na. Het schip raakte tijdens een storm op drift, waarna het woensdag aan de grond liep. Vrijdag brak het in tweeën. De bemanningsleden werden aanvankelijk gered door een helikopter van de kustwacht die later in zee stortte. Zes mensen wor den vermist. Het is de grootste olieramp in Alaska sinds 1989 toen de tanker ExxonValdez 29.000 ton ruwe olie verloor en de kust over een lengte van 1600 kilometer besmeurde. ANP MADRID - Door een valse bom melding kwam er gisteravond voortijdig een einde aan de voet balwedstrijd tussen Real Ma drid en Real Sociedad. Om kwart voor negen kwam er een telefoontje binnen bij de Baskische krant Gara met de waarschuwing dat er om negen uur een bom zou ontploffen in het Bernabeu-stadion. De poli tie liet het stadion meteen ont ruimen. Binnen vijftien minuten stonden alle 75.000 toeschou wers en de 22 spelers op straat. Slechts hier en daar raakten mensen in paniek en ontstond er wat gedrang. Meteen na de ontruiming heeft de politie met honden het sta dion uitgekamd, maar er werd niets verdachts aangetroffen. Stadion Santiago Bernabeu was al vaker het doelwit van bom meldingen. Vorige maand hebben de Spaan se opsporingsdiensten een radi cale moslimcel ontmanteld die een aantal aanslagen aan het voorbereiden was. Op het lijstje stond ook het stadion van Real Madrid. GPD Karin Glastra van Loon (Advertentie) vooilellets: plaats: telefoon; Iposflllahkrekêningoummei: Kijk op WMV.pK.nl/abonneten. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naai. PZC, afdeling lezersservice. Antwoordnummer 713. 4460 WBGoes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste ros maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; D per maand met automatische incasso (C 19,95). per kwartaal met automatische incasso 58,00) D per jaar met automatische Incasso 222,50). 8II711688"555530I het alfabet van Zeeland Zeeuwse veteranen vonden het een eer om deel te mogen nemen aan de erewacht bij de uitvaart in Delft en Den Haag. J. van den Akker uit Middelburg, G. de Kok uit Tholen, A. Kaijser en C. van der Hooft uit Terneuzen en C. Witte uit Axel waren enkelen van cle honderden vete ranen, die op de koude zaterdag hun strijdmak ker prins Bernhard een laatste groet brach ten. NEW CLASSIC LIFESTYLE domburg goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1