PZC Remise voelt bij PSV als verlies Marleen Veldhuis, diva zónder nukken Wereldtitel pas het begin voor Atkinson Stuy schenkt Kalou een boeket bloemen S„s31,4460 AA Goes feyenoord ontsnapt in blessuretijd Weer slechts zilver voor hockeyers Goud Van Gelder in wereldbeker Fortis weggevaagd door KVS Hoek maakt een flinke misstap Feyenoord ontbeert leiderstype Co Adriaanse wenst wijziging van de spelregels ledactie: 0113-315540 ^ifrïdactie® pzc.nl hSffim-ZMland: 0113-315520; ïSaanderen: 0114-372770; S^al:020-45625GO. naandag 13 december 2004 jfw Frans van den Nieuwenhof {OTTERDAM - Sinds gisteren jeeft AZ de kansen op de lands- itel volledig in eigen hand. Het ^.gelijkspel bij Feyenoord- PSV bood de ploeg van Co Idriaanse niet alleen mathema- jsch, maar ook mentaal nieuwe loop. PSV gaf in De Kuip licht- dnnig enkele goals weg en was liet bij machte het kwaliteits verschil met Feyenoord in een Hinkende zege uit te drukken. foor het eerst dit seizoen leed PSV onnodig puntenverlies. Waar de gelijke spelen tegen |IAC (2-2) en Utrecht (0-0) te ierteren waren, voelde de remi- l in Rotterdam aan als een ne derlaag. „We hadden de punten lang in de knip moeten heb- y\zei coach Guus Hiddink. PSV speelde een sterke eerste m, nam een 0-2- voorsprong, baar liet die marge simpel glip pen In de laatste negen minu ien kwam Feyenoord terug van een 1-3-achterstand. Verdedi- mgsblunders voerden de boven toon tijdens het voetbalfeest, harm scheidsrechter Temmink folonk. Mannelijke duels en ivelende spreekkoren brach- fenhem nooit uit het evenwicht. De defensieve fouten hadden feyenoord fataal moeten zijn en KV niet mogen opbreken, zo ^root was het kwaliteitsver- nil. Feyenoord was het meest mal. Binnen 25 minuten kre- aiwee PSV'ers (Cocu en Far- a) alle tijd en ruimte om een voorzet van links achter doel man Lodewijks te koppen. De treffers leken de opmaat tot vernedering van de thuisclub. Trainer Ruud Gullit: „Het elftal kreeg een enorme knauw na die eerste goal. We leverden de bal len makkelijk in en werden soms helemaal weggespeeld. Bij de eerste goal moet Ghali Cocu dekken. Dat was de afspraak. Het enige wat hij in de rust zei was: sorry. Daar heb je niks aan. We trainen honderddui zend keer op dit soort situaties. Maar als je niet met je tegenstan der meeloopt, houdt het op." Halverwege de tweede helft kreeg Gullit nog een keer 'ja, sor ry' te horen. Nu van Song, die ondanks aanwijzingen een voor zet van Ooijer voor het doel langs liet lopen, waarna Beasley 1-3 scoorde. Gullit: „Zulke fou ten bepalen of je lekker in de wedstrijd komt of niet." Breekpunt Aan PSV was de luxe niet be steed. De ploeg speelde een uur lang uitstekend. Het zette Feye noord onder druk en verdedigde ver van het eigen doel. Het duo Kuijt-Kalou kwam amper tot ge vaarlijke acties. Breekpunt in het duel was het geblesseerd wegvallen van Farfan. Vervan ger Vonlanthen deed alles fout, waarin Farfan zo uitblonk. De Peruaan knokte, de Zwitser niet. Farfan hield twee, drie ver dedigers bezig, Vonlanthen had genoeg aan zichzelf. De wissel was misschien logisch, maar in mentaal opzicht een miskleun. PSV had in het hete gevecht be hoefte aan spierballen. Na rust kreeg PSV niettemin ge noeg kansen Feyenoord te verne deren. Park was de roerganger in de aanvalslinie, Cocu de sobe re regisseur op het middenveld. Omdat PSV kansen miste, kon Feyenoord het wapen van de 'lange bal' opgraven. Tegen dat opportunisme had PSV weinig verweer. „Een Houdini-act", noemde Gullit zijn tactiek. Dwars door het hart van de Eindhovense defensie vond zijn ploeg de weg naar een punt. Eerst reageerden Alex en Bou- ma te flauw bij een actie van Ka- lou, waarna Ooijer simpel weg gleed (2-3). En in de slotminuut vond Goor, de beste Feyenoor- der, een miniscuul gaatje in de eerder zo hechte PSV-defensie. Na de 4-1-nederlaag bij Panathi- naikos liep het aantal tegentref fers van PSV in een week tijd op tot zeven. Dat zijn er bijna net zoveel als de acht die de ploeg in de eerste vier maanden van het seizoen incasseerde. Hid dink wilde niets weten van een directe link, maar de afgelopen twee duels maakten duidelijk dat PSV in de breedte enkele zwakke plekken heeft. Nadat Fe- hér en Lamey in Athene door het ijs zakten, pakte Vonlanthen in De Kuip een zware onvol doende. Maar ook Ooijer en Bou- ma speelden deze week niet hun beste duels(s). Ongenaakbaar is PSV nog steeds niet, zo weet ook Co Adriaanse. GPD Dirk Kuijt vecht een ongelijke strijd uit met Alex en André Ooijer. foto Robert Vos/ANP LAHORE - De Nederlandse hockeyers hebben bij een groot toernooi opnieuw genoegen moeten nemen met de tweede plaats. Ruim drie maanden na het olympisch zil ver in Athene ging Oranje gisteren ook in de finale van de Champions Trophy onderuit. Spanje was in het Pakistaan se Lahore met 4-2 te sterk voor de onttroonde titelhou der. Nederland won het zeslandentoernooi in de laatste acht jaar vijf keer (1996, 1998, 2000, 2002, 2003). ANP pagina 21 Maurits Hendriks is enige die kan lachen BIRMINGHAM - Turner Yuri van Gelder heeft zaterdag bij de wereldbekerfinale in Birmingham goud veroverd op het onderdeel ringen. De Waalwijker won zijn tiende wereldbekermedaille met de score van 9,737. Het zilver was voor de Japanner Tomita (9,712). De titel bij de finale in Birmingham is het grootste succes voor Van Gelder, die nu vijf keer een WB-wedstrijd heeft gewonnen. ANP pagina 21 nu echt Lord of the Rings SCHEVEN.INGEN - Het is de laatste weken goed mis met de korfballers van Fortis. De Souburgse overgangsklasser pakte in de eerste vier speelronden van de zaalcompetitie slechts vier punten en ging zaterdag op de vijfde speeldag keihard onderuit bij KVS uit Scheveningen: 23-11. In de eerste helft kon Fortis de koploper nog enigszins bijbe nen. Na dertig minuten stond het 11-7. Maar in het tweede be drijf had het achttal van trainer Ralph Gillissen echt niets meer in te brengen. KVS degradeerde Fortis tot speelbal en liep weg naar 23-11. De Souburgers zakten door de nederlaag naar de zesde plaats, pagina 22 Fortis bereikt nieuw dieptepunt ALPHEN AAN DEN RIJN - In de strijd om een plek in de subtop van de hoofdklase A maakte Hoek zaterdag een flinke misstap. De Zeeuws-Vlaamse voetballers verloren zaterdag in Alphen aan den Rijn met 2-1 van ARC, Hoek had de eerste helft volledig onder controle, maar de enige kans voor thuisclub ARC werd door Roland Verlaan koppend omgezet in een doelpunt: 1-0. Na de pauze was het van beide kanten chaos troef. ARC verdubbelde de marge eerst, via weer Verlaan, voordat Thijs Binnerts na mens Hoek iets terug kon doen: 2-1. pagina 23 Hoek mist de scoringsmachine ROTTERDAM - Alle aan dacht ging na Feye- noord-PSV (3-3) uit naar de drie Rotterdamse verde- digingsfouten waaruit de Eindhovenaren evenzo- vaak scoorden. Dat PSV veel beter was, zei geen Feycnoordcr. En óók niet dat PSV de wedstrijd dic teerde en Feyenoord niet. Het was Mark van Bommel die na afloop van de wed strijd veelzeggend reageer de: „Ik heb vandaag met PSV mijn makkelijkste uit- duel ooit bij Feyenoord ge speeld." De PSV-voorman had voor een topper héél weinig tegenstand gevoeld. „We speelden makkelijker dan we hier ooit konden. Feyenoord bleek ook tegen PSV defensief weer fors ge mankeerd. Een maand te rug, vóór Ajax-Feyenoord, was de ploeg serieus titel kandidaat. Daarna speel den de Rotterdammers ge lijk tegen Ajax en Heeren veen en verloren van Gro ningen. De verdedigings- fouten keerden toen, na wn korte afwezigheid, óók weer terug. Pascal Bos- schaart wilde gisteren ech ter vooral horen dat zijn tfloeg zich terug had ge rechten. Maar met goed f Spcl had dat niets te ma- ren- Gullit gaf toe dat na pist de lange bal was ge zocht. Wat betekent: zien waar het schip strandt. Het was dat het stadion even achter de ploeg ging slaan, maar Feyenoord ont beert een leider. Shinji Ono 1 dat in elk geval niet. De ■Japanner wordt bejubeld vanwege zijn grote voetbal lende kwaliteiten, maar is voor Feyenoord vooral een zorgenkind. Af en toe, zo als recent in de met 2-1 ge inen Uefa-Cupwed- slr']d tegen Schalke 04, rnaakt hij het verschil. ei'der is het vooral een ri~ Slcoloos balletje breed hier, kaatsje daar. Ono's spel verwonderde zelfs Co- ,,Als je ziet hoe goed hij an voetballen, vraag je je waarom hij er niet meer meedoet." GPD door Harry Arts WENEN - Grotere tegenpolen zijn nauwelijks denkbaar. Inge de Bruijn, de nimfenkoningin van Sydney - en toch ook een beetje van Athene - had het woord ster op haar voorhoofd getatoeëerd. Als een filmdiva zwaaide ze naar haar fans, niet vergetend haar zorgvuldig gelak te nagels in beeld te brengen. Marleen Veldhuis, de nieuwe vorstin van het Nederlandse vrouwenzwemmen, is wars van allures. De snelste vrouw van Europa is voor alles gewoon. Bij haar geen nagellak, geen geëpi- leerde wenkbrauwen en al hele maal geen 'toppiejoppie'. Sinds de Olympische Spelen wentelt De Bruijn zich in een le ven vol glamour. Ze schrijdt over catwalks in Milaan en danst op gala's in Monaco. Ze heeft via haar management la ten weten dat ze van plan is de training weer te gaan hervatten, maar het enige bad waarin ze de laatste tijd gelegen heeft, was er één met geurende bubbels. Veldhuis heeft geen manage ment en wil diep in haar hart de glitterwereld zo ver mogelijk van zich afhouden. Zie haar staan op het hoogste trapje van het erepodium. Ze giebelt wat met haar vriendin Hinkelien Schreuder, links naast haar. Ze heeft geen oog voor de camera, heeft geen pakkende teksten voor de journalisten die verder op staan te wachten op een ster ke oneliner. In Athene viel Marleen Veldhuis keihard door de mand. Ze voel de zich overweldigd door de massaliteit van het olympische spektakel en wist zich geen raad met haar status als medaillekan didaat. Tegen alle verwachtin gen in haalde zij in het Atheense olympische bassin geen enkele finale. Ze liet op haar kamer in het atletendorp menig traantje, maar de teleurstellingen maak ten haar juist sterker. „Tot Athe ne zwom ik in feite puur voor mijn lol. Als ik een wedstrijd in ging, dacht ik bij mezelf: ik zie wel hoe ver ik kom. Sindsdien is er wat veranderd; ik ben erach ter gekomen dat zwemmen voor al leuk is als je wint." Paradenummer Met die nieuwe focus ging Veld huis twee maanden terug naar de WK kortebaan in Indianapo lis. Ze won er tot ieders verba zing de titel op de 50 meter vrije slag. Dat ze gisteren op haar pa radenummer ook op Europees niveau de allerbeste was, kwam daarom niet als een verrassing. Al realiseerde zij zich dat de druk haar twee dagen eerder in de finale van de 100 meter toch weer parten speelde. „Maar die race had ik vandaag al helemaal uit mijn gedachten gebannen. Ik dacht maar aan één ding: ik moet en zal hier winnen." Met haar vier medailles (drie van goud, één van zilver) ont popte Marleen Veldhuis zich bij de Europese kampioenschappen kortebaan in Wenen als de grote animator van het vaderlandse zwemmen. De ingenieur be drijfskunde speelde ook een cru ciale rol in de wisselslagestafet te, die Nederland zaterdag naast het goud ook een geweldig wereldrecord opleverde. Samen met haar teamgenoten Hinke lien Schreuder, Inge Dekker en Moniek Nijhuis raffelde ze het nummer af in 1.48.21, waarmee het oude record van Zweden uit de boeken werd gezwommen. In het kielzog van Veldhuis be leefde streekgenote Hinkelien Veldhuis haar internationale doorbraak. Als veelzijdig jeugdzwemster be hoorde ze op tal van nummers tot de absolute top, bij de senio ren wilde het tot nu toe maar niet vlotten. Naarmate het toer nooi vorderde, begon de 20-jari ge zwemster uit Goor echter steeds beter te presteren. Ze scherpte tot drie keer toe haar ei gen nationale record op de 50 meter rugslag aan, de laatste keer in de wereldrecordrace met de estafetteploeg. En gisteravond zette ze de kroon op het werk door voor het eerst in haar loopbaan ook een individuele medaille te winnen. Achter Veldhuis en de Zweedse Kammerling pakte ze brons op de 50 meter vrij. „In de halve fi nale draaide het nog niet zo bij zonder, daarom heb ik er in mijn laatste race nog even de turbo op gegooid. Ik wist dat ik een kans had op het podium, maar dan moest alles meezitten. Nu het gelukt is, ben ik sprake loos. Als je iets intelligents van me wil horen, moet je volgende week terugkomen." GPD door Dennis Jansen DEN HAAG - Fotografen, jour nalisten, handtekeningenjagers, televisie, publiek, officials; alles en iedereen klampte zich zater dag in Kuala Lumpur vast aan Vanessa Atkinson, de wereld kampioene squash. Ook ruim een uur na haar ge wonnen finale tegen Natalie Grinham (9-1, 9-1, 9-5) had de Haagse nog geen moment voor zichzelf. „Ik weet amper wat er gebeurt, maar het besef dat ik wereldkampioen ben, zal later nog wel komen. Ik heb er geen woorden voor. Zo raar. Heel on werkelijk allemaal." Atkinson, geboren in het Engel se Newcastle, maar op haar tien de naar Den Haag verhuisd, had het dit seizoen al een paar keer gezegd: „Mijn doel is het wereld kampioenschap." Toen deze week de wereldtitel naderbij kwam, nestelden zich nieuwe kriebels in het lijf van de squash- speelster. „Steeds nam ik me voor niet aan de wereldtitel te denken en relaxed te blijven. Dat is gelukt. Ongelooflijk!" De 28-jarige Atkinson was in het squashgekke Kuala Lumpur ongenaakbaar. Toen local hero Nicol David in de halve finale na een zinderende vijfsetter strandde tegen Natalie Grin ham, koos het publiek in de fina le de zijde van Atkinson, die in de halve eindstrijd al grote in druk maakte door de nummer één van de wereld, Rachel Grin ham, te verpletteren. Een revan che van de familie Grinham via zusje Natalie bleef dus uit. „Natalie had in de halve finale te veel gegeven. Ze was duide lijk vermoeid. Daar putte ik kracht en zelfvertrouwen uit. Bovendien stond ik zelf ook aar dig te spelen. Dit was mijn mo ment", zo keek de Haagse terug. Ze zat welgeteld één keer een beetje in de piepzak. „In de der de set kwam ik plotseling met 4-0 achter. Kalm blijven, zei ik tegen mezelf. Dat lukte, ik ben mijn eigen spel blijven spelen." Atkinson won dit seizoen al zes toernooien („Dat is meer dan hiervoor in negen jaar") en leg de de basis voor haar wereldti tel een week eerder toen ze de Qatar Classic op haar naam schreef. Daar deelde ze al de eer ste rake klappen uit aan Rachel Grinham, die ze in de finale ver sloeg. „Dat was een psychologi sche dreun voor haar", weet Atk inson, die in Qatar 15.000 dollar verdiende met haar overwin ning. De wereldtitel levert de squashster minder geld (8500 dollar), maar meer aanzien op. „Wat denk je! Hier heb ik jaren voor gewerkt. Dit wilde ik berei ken. Maar nu dat is gebeurd, smaakt het naar meer. Nu be gint het voor mij pas. In het nieuwe seizoen zijn er veel uitda gingen, nog meer winnen, de Bri tish Open én de nummer één van de wereld worden", zegt At kinson, die in januari een plekje op de wereldranglijst opschuift: van drie naar twee. „Dit is juist een enorme stimulans voor het nieuwe seizoen." Ze weet nog niet wat de wereld titel haar zal brengen. In Kuala Lumpur was het zaterdag 'een gekkenhuis', zegt ze. Ruim 3000 toeschouwers woonden de fina le bij, pas uren later kon Atkin son zelf een feestje vieren. „De stad in, met vrienden." GPD ALKMAAR - Co Adriaanse lan ceerde zaterdag na AZ-FC Twente (5-0) een spelregelwijzi ging voor de wereldvoetbalfede- ratie Fifa. De trainer van AZ zei dat een nieuwe regel moet voor komen dat een club dubbel wordt gedupeerd als een speler geblesseerd raakt in een wed strijd. Adriaanse zei dit naar aanlei ding van het uitvallen van zijn rechtsbuiten Martijn Meerdink. Die liep een zware enkelblessu re op. „Wij speelden een aantal minuten met een man minder omdat we nog niet konden wisse len, Martijn Meerdink viel door hard, gemeen spel uit. In de pe riode dat wij een numerieke min derheid hadden, hadden we een doelpunt tegen kunnen krijgen. Daar zijn genoeg gevallen van bekend." Volgens Adriaanse moet de ma ker van de overtreding net zo lang buiten de lijn wachten tot de geblesseerde speler is opge lapt en weer kan spelen of is ver vangen. „Zo'n regel zou moeten worden ingesteld door de Fifa of de Uefa. Het is simpel, eerlijk en logisch." ANP Marleen Veldhuis ontpopte zich tijdens het EK kortebaan in Wenen tot de nieuwe vorstin van het Nederlandse vrouwenzwemmen. foto Michael Dalder/RTR van onze sportredactie DRIEHUIS - Salomon Kalou krijgt van daag bezoek van een bezorger van Fleu- rop. Die heeft een bos bloemen bij zich voor de spits van Feyenoord. Afzender: Heinz Stuy. Door de treffer van Kalou in de 49ste minuut van de wedstrijd tegen PSV (3-3) is de Eindhovense doelman Heu- relho Gomes gestrand in zijn poging het (persoonlijk) record van Stuy te breken. Als Ajax-keeper bleef Stuy in 1971 1082 minuten achtereen gevrijwaard van tegen treffers. Vorige week tegen De Graafschap passeerde PSV die grens, maar de koplo per in de eredivisie had daar in de afgelo pen drie maanden twee keepers voor no dig. Gomes en Zoetebier, die 239 minuten in het doel stond. Stuy vindt dan ook dat hij nog steeds de enige echte recordhouder is. Tot voor het duel met Feyenoord hield Gomes zijn doel 871 minuten schoon. Vlak na rust vond Ka lou het gaatje dat Stuy opgelucht deed ademhalen. Gomes blijft op 920 minuten steken. Stuy: „Ik ben er blij mee. Mijn re cord is overeind gebleven. Als dank gaat er een mooi boeketje naar Kalou. 'En doe de groeten aan Gullit', laat ik op het kaart je zetten." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19