PZC Lewedorp viert jubileum in stilte Vreemdelingen in huis Scheldemondraad schrikt wakker 15 Jongste dorp Zeeland bestaat 75 jaar Lewedorp in een notendop Duitse mag in Nederland blijven Met 194 kilometer over de N61 Jeugdige inbrekers aangehouden Drankrijders tegen de lamp - 'eel muziek p verjaardag an jeugdsoos 'FjVF'X OMZIFOt Kersttram maandag 13 december 2004 j^Hamien van der Werf Lewedorp - of veel bewo- ,ers van Lewedorp hel weten, js de vraag. Piet Raas (70) weet btl zeker wel. Vandaag bestaat bel jongste dorp van Zeeland - en dal is Lewedorp - vijfenze ventig jaar. Van festiviteiten is geen spra ke Op de jaarvergadering van de dorpsraad, een maand gele den Het de gemeente Borsele gebak uitdelen en sprak wet- iouder A. van Opdorp een kort woord over de geschiedenis van lewedorp. Voor Raas, die tot 1994 aan de Lewestraat een winkel in elektrische artikelen iad en een installatiebedrijf, vas het bekende kost. Jan tafel in zijn woning aan de lewestraat - waar hij ook zijn bedrijf had - pakt Raas er een boekje van J. de Ruiter bij uit 1979. 'Lewedorp in oude ansich- Wat Van Opdorp bij de uu.j.sraad vertelde, staat daar letterlijk in. Al in 1642 kwam de West-Kraaijertpolder tot stand, waarin pas eeuwen later dorpsbebouwing ontstaat, met als eerste officiële gebeurtenis sen van belang: de realisatie van een stationsgebouw langs spoorlijn in 1914 en de ope- ng van de rooms-katholieke Lewedorp is al lang geen dorp meer waar de landbouw de belangrijkste bron van inkomsten is. lagere school in 1924. Het lang zaam ontluikende dorp, waar van 1927 tot eind 1928 ook een rooms-katholieke kerk verrees, stond indertijd nog te boek als Noord-Kraaijert. Een aantal in woners vond dat raar: Noord- LEWEDORP - Lewedorp ligt in twee gemeenten, Goes en Borsele. Het deel ten zuiden van de A58 hoort bij Goes. Het overgrote deel van het dorp, 'waar ruim 1.700 mensen wo- nen, ligt noordelijk van de Rijksweg en is in 1970 opge gaan in de gemeente Borsele. Lewedorp heeft één school, de interconfessionele basisschool De Leeuwerik met ruim 140 talingen, een peuterspeelzaal, [kinderopvang en een groot be- 'dencentrum, De Kraaijert. middenstand is er (nog) d vertegenwoordigd met on der meer een supermarkt, slage rij, bakkerij, woninginrichtings zaak, een cafetaria en twee ca- fé's (De Goede Verwachting en De Tol). Lewedorp heeft een rijk verenigingsleven: zeven sportverenigingen (badminton, biljart, duivensport, gymnas tiek, tennis, voetbal en wieler sport), drie koren (het Eli- gius-koor, het roomskatholiek jongerenkoor Con Dios en het kinderkoor De Benjamin Ben gels), een carnavalsvereniging (De Kraaijepikkers) en een to neel-, speeltuin-, volksdans- en volkstuinvereniging én jeugd soos The Future. Kraaijert in de West-Kraaijert polder. Ze vroegen de gemeente 's-Heer Arendskerke, waaron der het dorp tot 1970 viel, de naam te wijzigen in Lewedorp. Naar jonkheer U. EPLewe van Nijenstein, de toenmalige bur gemeester van 's-Heer Arends kerke. Hun brief kwam 6 de cember 1929 officieel bij de ge meente binnen en zeven dagen later, 13 december 1929, viel de beslissing. Lewedorp heette voortaan Lewedorp. Of de aan vragers van de nieuwe dorps naam het aanvoelden of niet, de vernoeming naar Lewe van Nijenstein heeft Lewedorp de eerste tijd geen windeieren ge legd. De burgemeester wilde zijn dorp helpen ontwikkelen, vertelt Raas uit overlevering. Zo gaf hij ondernemers geld om te investeren. Een landar beidersdorp was het in de be ginjaren, een dorp waarvan de bevolking in meerderheid rooms-katholiek was, voor ze ker zestig procent. En dat met protestantse dorpen als Nieuw- dorp, Wolphaartsdijk, 's-Heer Arendskerke en ook Amemui- den in de directe omgeving. Hoe dat zo kwam, dat Lewe dorp een rooms-katholiek stem pel kreeg? Raas heeft een ver klaring: „Ik heb ooit van een boer gehoord dat zijn vader uit Kruiningen kwam. Hij was rooms-katholiek en in Lewe dorp was al vroeg een rooms- -katholieke school. Dat trok aan." Lewedorp is al lang geen dorp meer waar de landbouw de belangrijkste bron van in komsten is. Veel bewoners wer ken in de industrie, in het Sloe- gebied, bij de eigen fritesfa- briek McCain - ontstaan als Hu- Zo, Huige en Zonen - bij het lokale, grote bouwbedrijf Fraanje én bij het plaatselijke verzorgingscentrum De Kraa ijert. Veel wapenfeiten kent de historie van Lewedorp niet, maar dat het dorp het rooms-katholieke verzorging stehuis De Kraaijert heeft we- foto's Willem Mieras ten te behouden, is er zeker één. De Kraaijert is in 1965 ge opend; in 1991 was een grote verbouwing nodig, Het bestuur wilde nieuwbouw in het grote re, ook rooms-katholieke 's-Heerenhoek. Vervolgens ging het hard tegen hard tussen Lewedorp en 's-Heerenhoek, zo als een voetbalwedstrijd tussen de Patrijzen 's-Heerenhoek en de Lewedorpse Boys altijd een topper, een derby, was. 'Wat moet een bejaardentehuis in een gat als Lewedorp?', herin nert Raas zich een uitspraak van een 's-Heerenhoekse pas toor. „Lewedorp is een mee gaand dorp, maar wij zijn toen in opstand gekomen. We zijn nog met bussen naar de gemeen teraad in Heinkenszand ge weest. En we hebben toch mooi gewonnen." Lewedorp boekte juli 1970 een andere overwin ning zonder er zelf iets voor te hoeven doen: de A58 verving dé oude Rijksweg tussen Walche ren en Zuid-Beveland die Piet Raas en zijn elfjarige klein zoon Eloy dwars door het dorp liep. Was dat een opluchting? Raas aar zelt. De oude weg bracht ten slotte veel leven in de brouwe rij. Met Pasen en Pinksteren, als de toeristen van Walcheren kwamen, volgden veel bewo ners het verkeer. In de weg zit net in de dorpskern, aan de oostkant, een flinke verhoging. Plet was daar wachten op bot singen, als een automobilist te hard aan kwam rijden en onver wacht op een file direct achter de dijkverhoging inreed. En het benzinestation van Van den Dries, met in 1935 al een ANWB-bondshotel en een café- -feestzaal, leefde van de druk te. „Maar", geeft Raas toch als antwoord, „het was een opluch ting dat het snelverkeer uit het dorp verdween." Zonder enige moeite noemt hij vijf, zes na men van bekenden die bij het oversteken van de weg zijn om gekomen. Jong en oud. „Het was zo gewoon om die drukke weg over te steken en van snel heidsbeperkingen had bijna nié mand nog iets gehoord." Nog steeds ligt de Postweg erbij als in de jaren zestig. Met de bouw van tachtig nieuwe woningen tussen de Korenweg, Postweg, Lewestraat en Lewedijk moet dat veranderen. De oude Rijks weg moet een dorpsstraat wor den, waarin Lewedorp een echt dorpscentrum kan krijgen, is de opzet. Voldoende geld is er nog niet voor en burgemeester Lewe van Nijenstein is er niet meer om dat te schenken aan zijn jarige dorp. GOES - De in Goes wonende Duitse Inge Kohier mag in Nederland blijven. Dat kreeg ze vrijdag te horen van een medewerker van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Inge en haar Nederlandse man Freek wonen sinds twaalf jaar samen in ons land. In principe heeft Inge als EU-onderdaan geen verblijfsvergunning nodig, maar toch heeft ze die aangevraagd om aanspraak te kunnen maken op sociale voorzieningen. Dit jaar moest de verblijfsvergunning worden verlengd, maar halverwege november kregen Inge en Freek een brief van de IND met de mededeling dat de aanvraag was afgewezen en dat Inge uiterlijk op 12 december (gisteren dus) het land moest verlaten. Dat laatste sloeg nergens op, omdat Inge zogezegd geen verblijfsvergunning nodig heeft om hier te mogen wonen en werken. Ondanks die wetenschap was Inge sinds het ontvangen van de brief be hoorlijk over haar toeren. Zo erg, dat ze haar werk bij de bloedbank niet meer kon uitoefenen. Telefoontjes naar de IND leverde lange tijd niets op, tot de schrijver van de bewuste brief afgelopen vrijdag belde om zijn excuses aan te bieden. Hij gaf toe dat er fouten zijn gemaakt en liet weten dat Inge niet bang hoeft te zijn dat ze het land wordt uitgezet. „Het is rustiger hier in huis sinds vrijdagavond", aldus Freek. IJZENDIJKE - De politie heeft zaterdagavond op de N61 ter hoogte van IJzendijke een snelheidsduivel geflitst. De automobilist reed 194 kilometer per uur terwijl op deze weg een maximumsnelheid geldt van tachtig kilometer per uur. Hij reed dus 114 kilometer per uur te hard. De au tomobilist kan een fikse straf tegemoet zien. In totaal zijn 94 overtredingen geconstateerd. Ook werd gecontroleerd op de Westkade in Sas van Gent. Hier werden zeventien overtredingen waargenomen. De hoogst gemeten snelheid was 152 kilometer per uur, waar tachtig is toegestaan. WESTKAPELLE - De politie heeft vrijdagavond laat in Westkapelle twee jongens van 14 en 15 jaar aangehouden. Zij waren eerder betrapt bij een poging tot inbraak in een container bij een landbouwschuur in aanbouw op de Pop- pekerkseweg in Westkapelle. Uit nader onderzoek bleek dat zij een paar dagen eerder ook al hadden ingebroken in dezelfde container. Daarbij had het tweetal gereed schap gestolen. Toen zij vrijdag opnieuw wilde inbreken, werden zij betrapt door een omwonende. De twee jongens zaten een nacht in gevangenis Toren tijd in Middelburg. RENESSE - Op Schouwen-Duiveland zijn afgelopen weekeinde drie drankrijders tegen de lamp gelopen. Op de Laone in Renesse betrapte de politie een 38-jarige Schouwen-Duivelander op rijden onder invloed. De man had meer dan tweemaal de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken hetgeen hem op een boete en een rijverbod van vijf uur kwam te staan. Een 28-jarige Zierikzeeënaar werd in de Zevengetij straat in Zierikzee gepakt wegens rijden onder invloed. Hij kreeg een rijverbod van een uur. In de nacht van zaterdag op zondag werd een 30-jai'ige vrouw uit monster op de bon geslingerd wegens rijden on der invloed. De vrouw kreeg een rijverbod van twee uur. OEWACHT - Ter gelegenheid an de eerste verjaardag van de ugdsoos in Koewacht werd za- rdag een klein muziekfestijn houden. De bezoekers kregen inaf 21.00 uur vier uiteenlopen- e muzikale optredens voorge- choteld. je jeugdsoos zit sinds vorig jaar ide brede school De Vlaswiek, ue ruimte was zaterdagavond igericht met diverse zitjes en an podium waarop vier live-op- ïdens werden verzorgd. Zo tra- en App Dix, de lokale rap- bin Vermeire, beter be- end als Hero en de Hulster and Sunday Morning Hang- taop. The Good, the Bad and art gaven een akoestisch optre- en. De zussen Merel en Marie- els toonden samen met hun zingende broer Bart nog naar eens aan, dat ze op muzi- aal gebied heel wat in hun iars hebben. Tussendoor zorg den dj voor muziek. Paul Bae- van Jongeren Ontspanning oewacht (JOK): „We zijn best ivreden met het gebeuren van fflavond. Het had geen spe- iaal doel, maar we wilden de iugd eens iets anders bieden en ft was daarvoor een uitsteken- Grootschalige recreatie taboe inïerseke ®RSEKE - Grootschalige re tentie in Yerseke is uit den bo- w' stellen burgemeester en Wethouders nog maar eens in een brief aan Bewoners Belan- jenReimerswaal (BBR). partij had daar middels tamelijke vragen voor ge- omdat recreatie voor ver fde werkgelegenheid zou Pnen zorgen als de kokkelbe- straks hun deuren slui- ëe stelt dat er op het ge le van dagrecreatie nog wel »at te winnen valt, maar dat Pfoerisme taboe is in het 'feldorp. Nieuwe banen zou- n vooral gezocht moeten wor- ln de aquacultuur. "K-fractievoorzitter J. Kra- «!ÏÏ.gesteld over het ant- L4 ge*00^ dat wij samen ij: e WD de enige partij zijn mziet dat er echt iets moet FbrnfUren,om kier straks geen We werkloosheid te krijgen." door Antoine Prinsen Wie honderd jaar geleden zijn loka le belastingen niet kon of wilde betalen, werd soms opgezadeld met een vreemdeling in huis. De gemeentelijke ontvanger verscheen dan aan de deur met in zijn kielzog een soldaat, die als kostganger opgenomen moest worden. Op grond van art. 259 van de wet van 29 juni 1851 kon iedere wanbetaler, na verkregen toestemming van de kanton rechter, worden gedwongen tot het op nemen in zijn gezin van een dienstplich tige militair. In 1879 overkwam dat Jan Anthonie Fruijtier, schoen- en laarzenmaker in de gemeente Hontenisse. Hij had zijn hoofdelijke omslag over het vorige jaar niet betaald. Daarom moest hij Pieter Cornells van Immerzeel, soldaat bij het 3e regiment infanterie, die in garnizoen lag in Terneuzen, opnemen in zijn gezin en van voeding en onderdak voorzien. Weldra kon Van Immerzeel gaan klagen bij de burgemeester. Fruijtier weigerde hem te voeden en had bij het middag maal het bord voor de neus van de gami- saire weggenomen met de woorden: „Wij kunnen ons eten alleen op, gij krijgt hier niets." Na het eten gaf hij zijn dochter opdracht de overgebleven pannenkoeken in de kast op te bergen. Uiteraard werd er proces-verbaal opge maakt. In dit geval bleven er pannen koeken over, maar of de tafel altijd zo gevuld was in huize Fruijtier? Het gezin telde toen zes kinderen en de zevende zou nog dat jaar worden geboren. Stoel Het was niet het enige proces-verbaal dat om deze reden in de gemeente Hon tenisse moest worden opgemaakt. Judo- cus Hamelink, ook schoen- en laarzen maker, weigerde toegang aan de twin tigjarige soldaat Willem Boeye. Toen de deurwaarder en Willem erin slaagden de woning binnen te gaan, dreigde Ha melink met een stoel te slaan. De deur waarder maakte proces-verbaal op en voor Willem Boeye zat er niets anders op dan vóór het huis op de grond te gaan zitten. Na een uur werd hij door de vrouw des huizes uitgenodigd aan het middagmaal deel te nemen. En na dat de achterstallige belasting was be taald, kon de deurwaarder het arrest op heffen en Willem Boeye terug naar de kazerne in Terneuzen. Judocus Hame link zou nog wel een declaratie van de officier van justitie krijgen wegens het verzet tegen een openbaar ambtenaar Per tram arriveren kinderen uit Wenen in de jaren twintig in Hulst, om in het Zeews-Vlaamse land aan te sterken. repro Peter Nicolai in de uitoefening van zijn functies en het buitendringen van een wettig bij hem ingelegerd krijgsman. Kinderen Beter ging het in de jaren twintig van de vorige eeuw met de opvang van ande re vreemdelingen in huis: kinderen uit Wenen. Volgens advertenties in bijvoor beeld het Hulsterblad leden veertigdui zend Weense kinderen honger en zagen zij reikhalzend uit naar 'weldadige men- schen' die hen voor enige tijd wilden huisvesten. Waarschijnlijk kon ieder kind deze reis slechts éénmaal meemaken. Niet vanwe ge de ontberingen op de reis, maar van wege het feit dat er zoveel kandidaten waren. Pleegouders die het volgende jaar hetzelfde kind wilden laten overko men, moesten achttien gulden in de reis kosten bijdragen. Een reis van Wenen naar Zeeuwsch- Vlaanderen was toen tertijd geen eenvoudige opgave. Na een treinreis van twintig uur kwamen de kinderen aan op het station van 's-Her- togenbosch. Meer dan een kop soep had den de kinderen onderweg niet gehad, daarom kregen ze eerst ieder twee broodjes met een kop thee. Na nog eens vijf uur reizen arriveerden de kinderen op het station Vlake. Vandaar liepen ze naar Hansweert, waar ze na twee uur wachten over de Westerschelde konden worden gezet richting Walsoorden. Het begon al te schemeren toen de kin deren eindelijk met de tram Hulst bin nenreden. „De bleeke kinderen met ingevallen wangen en blauw omwalde oogen, wekten algemeen het medelijden op en men kwam toen wel wat pijnlijk onder den indruk, dat alles wat men ons over de ellende welke te Weenen heerscht, verhaald heeft niet overdreven is", schreef de correspondent van het Huls terblad. Aansterken Spijtig dat, ondanks alle voorzorgen, in Hulst kinderen uit de tram stapten die eigenlijk in Nijmegen, het Land van Cuijk en de Meijerij werden verwacht. Daardoor waren er vijftig kinderen min der dan waarop was gerekend „en zijn ook niet gekomen die kinderen die wat geslacht, leeftijd, stand en Godsdienst betreft gelijk zijn aan die, die waren aangevraagd", constateerde de verslag gever. Hoe dan ook, in de maanden mei tot en met augustus konden deze Ween se kinderen aansterken in het Zeeuws- Vlaamse land. door Wout Bareman MIDDELBURG - Denys is een geroutineerde ex-Vlaams volks vertegenwoordiger met een ge weldige staat van dienst. Geen professor, zoals z'n voorganger Herman Balthazar, maar een pu re autodidact. Een man van de straat zou je bijna zeggen. Denys stelde nuchter vast dat hij best wilde afreizen naar de vergaderingen van de Schelde mondraad, mits daar zaken op de agenda staan, die van enige importantie zijn. De raad be staat al jaren en zou hét plat form moeten zijn voor de grens overschrijdende samenwerking. Zeker wanneer over een aantal jaren de subsidiestroom vanuit Brussel opdroogt, is de raad het belangrijkste overlegorgaan voor de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Maar dan dienen wel relevante kwesties te worden behandeld. En die miste Denys tot nu toe. „Politiek belangrijke zaken zo als de langetermijnvisie voor de Schelde komen hier niet aan de orde. En zo zijn er meer voor beelden. Komt daarin geen ver andering, dan vrees ik dat de toekomst van de Scheldemond raad er minder mooi zal uit zien." Denys vond commissaris der koningin Wim van Gelder aan zijn zijde. „Aan de ene kant hebben we veel bereikt, maar er is nog ontzettend veel te doen. Gelukkig is het besef dat het nuttig is om samen zaken aan te pakken aanwezig", reageerde die. Oud-gouverneur Herman Balthazar stond ruim vijftien jaar geleden aan de wieg van de Euregio Seheldemond. Onder zijn leiding kreeg de samenwer king gestalte. Maar af en toe leek het wel de processie van Echternach; iedere stap voor waarts werd gevolgd door een stap of wat terug. Denys blijkt ongeduldiger. Hij wil resultaat. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen speelde daar snel op in. Ook hij vindt dat het alle maal anders en vooral sneller moet. Volgens hem is een goed resultaat in de grensoverschrij dende samenwerking alleen te bereiken als de gemeenten wor den geactiveerd. „De body die we de samenwerking nu geven, is nog wat zwak", zei hij cryp tisch, Om er vervolgens op te wijzen dat de gemeenten in bij voorbeeld de Kanaalzone reik halzend uitzien naar een mooie vrijage. „De Scheldemondraad is daarvoor een prachtig instru ment, maar eerlijk gezegd is de raad voor de meeste gemeenten nog een onbekend fenomeen. Daar moeten we aan werken." In één moeite gaf hij ook de op lossing aan: het Euregiosecreta- riaat in Gent dient verder te worden versterkt. Als de provin cies en gemeenten een extra duit in het zakje doen, kan het aantal medewerkers daar wor den uitgebreid. Dat zou de slag kracht van de Euregio én de Scheldemondraad vergroten. Het wordt tijd. Vraag is alleen of alle gemeenten in het werkge bied wel staan te springen om meer inbreng. Via een aantal kunstgrepen probeert het secre tariaat de animo te vergroten. Maar Lonink zei het vorige week in Middelburg ook al: hoe dichter bij de grens, hoe meer problemen. Daarom willen de grensgemeenten best. En ge meenten verder van die grens verwijderd? Die komen alleen in actie als de vleespotten van Brussel worden geopend. Als er geld te rapen valt. Het was even wennen. De Schel demondraad, bijeen in de Sta tenzaal in Middelburg, schrok woensdag plots wakker toen de nieuwe gouverneur van Oost-Vlaanderen het woord nam. André Denys zorgde voor een kleine schokgolf in het wat gezapige gezelschap van be stuurders, die elkaar tot dan toe jaarlijks bijna plichtmatig een enkele keer de hand schudden om zich vervolgens te verliezen in een ambtelijke brij van stuk ken, die voor kennisgeving wer den aangenomen. OUDDORP - Vanaf de Punt-West bij Ouddorp rijdt woensdag 29 december de spe ciale stoomverwarmde kerst tram. De vertrektijden vanaf de remise richting Port Zélande zijn 11.30, 13,00 en 14.30 uur. De laatste verlichte stoomtram vertrekt om 16.00 uur vanaf het RTM-trammuseum aan De Punt-West. Ook kan - voor het laatst - de speciale tentoonstel ling '125 jaar stoomtractie bij de RTM' bekeken worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15