Nieuw allochtonenbeleid in maak PZC PZC Het gaat erom twijfel te zaaien Stukje Curasao in Colijnsplaat 13 yiissingen constateert dat koers van laatste decennium groep niet heeft geholpen Agenten pikken beledigingen niet agenda LANCOME LaBan Middelburg geeft eenmalig extraatje Rijverbod voor Middelburger Gewonden bij verkeersongeval Hardrijder kan rijbewijs inleveren Man met moker op hoofd geslagen Man mishandeld in Yerseke Twee boetes na beledigen agent Agenten blussen niet goed Lezing munten maandag 13 december 2004 JUSSINGEN - De gemeente Vlissingen wil het allochtoncn- k-leid vernieuwen. De nadruk „oei meer komen te liggen op al- WDDELBURG - Agenten heb ben afgelopen weekend in het Qcaanscentrum van Middel burgen Vlissingen drie mannen aan«ehouden, omdat ze werden uitgescholden. Tegen hen is pro- es-verbaal opgemaakt. In de nacht van zaterdag op zon dag vond een 22-jarige Middel burger het nodig om twee fiet sende agenten in de Nieuw- Straat in Vlissingen uit te schel den De man zat in een auto toen hij de agenten beledigde. OphetBellamypark kon de poli tie de auto tot stoppen dwingen. De Middelburger werd aange houden en verhoord. Na verhoor mocht hij weer weg. Wel kreeg hij een proces-verbaal. Op het Plein 1940 in Middel burg hield de politie een 33-jari- ge man uit de gemeente Sluis aan om half vier 's nachts. De man stond achter een auto ver stopt en schold iedere passeren deagent uit. De man kreeg een bekeuring voor openbare dron- tenschap. Bij het wagen naar aijn gegevens, weigerde de man zijn adres op te geven. De agen ten wezen hem op de gevolgen van zijn weigering. De man rea geerde door één van de agenten uit te schelden. De politie heeft hem meegenomen naar het bu reauvoor verhoor. Met een pro l-verbaal op zak, werd hij la ter vrijgelaten. Een half uur later werd een zes- ienjarige Middelburger aange houden voor belediging. Agen ten wilden een opstootje voorko ken en vroegen iedereen het jpiein 1940 te verlaten. De Mid- lelburger schold de agenten uit. Dok hij moest mee naar het bu reauvoor verhoor. Tegen hem is roces-verbaal opgemaakt. STREEKACTIVITEITEN~ IGGKERKE - Dorpshuis, 14.00 - 16.00 r,Tafeltennis voor 55-plussers; OUDEKERKE - Sportcentrum Cou- irg, 9.15 -10.15 en 10.15 - 11.15 uur: wegen voor ouderen; IDDELBURG Markt, 11.00 - 17.00 r. markt boeken en verzamelobjec- ISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- en om 10.45 uur yoga voor plussers; I Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: embélessen voor beginners en tus- ün 20.00 21.00 uur Djembèlessen oor gevorderden; Togazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen. I Advertentie PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken _MIDD L 8 U R G Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 1330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 h60aagoes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl le Vlissingers in plaats van voor iedere bevolkingsgroep een apart beleid. Uit een evaluatie is naar voren gekomen dat al lochtonen op allerlei terreinen (werk, inkomen, huisvesting en scholing) nog steeds een achter stand hebben. Tussen 1992 en 2002 heeft de ge meente Vlissingen bijna 2,9 mil joen euro uitgegeven aan het al lochtonenbeleid. Dat varieerde van subsidiëring van opvoedon- dersteuning tot scholing, onder wijsprojecten, de maatschappe lijke begeleiding van asielzoe kers, inburgering en het onder steunen van educatieve en cultu rele activiteiten van allochtonen- organisaties. Uit de evaluatie blijkt dat het aantal allochtonen in de onder zochte tien jaar met 68 procent is gestegen. De totale bevolking van Vlissingen groeide slechts met 3 procent. Van de basis schoolleerlingen is 17 procent allochtoon en heeft laag opge leide ouders. Allochtone jonge ren gaan, net als landelijk het ge val is relatief, vaak vroegtijdig van school. Ook in Vlissingen is de werkloosheid onder allochto nen hoger dan onder autochto nen. De allochtonen(organisaties) die hebben meegewerkt aan het on derzoek zijn van mening dat er nog steeds problemen zijn op het gebied van taai, huisvesting, werk, opvoeding en pro bleemjongeren. Ze zijn ook maar matig tevreden het beleid van de afgelopen tien jaar, Er was volgens hen te weinig sa menwerking tussen de gemeente en de organisaties, de financiële ondersteuning werd minder eind jaren 90, de achterstands positie is blijven bestaan en de allochtonen zijn onvoldoende betrokken (geweest) bij het be leid. Weinig effectief B en W erkennen dat indivi duele doelstellingen wel zijn gehaald, maar dat het beleid weinig effectief is geweest. „De thema's waarover zorgen be staan, zijn gebleven. Op de meeste gebieden is de achter stand individueel wel minder ge worden, maar de minderheidspo sitie van de doelgroep is niet ver beterd." De evaluatie liet ook zien dat de gemeente als werkgever niet het goede voorbeeld heeft gegeven. Het aantal allochtone ambtena ren is geen afspiegeling van de samenstelling van de bevolking. Op de oude voet doorgaan is geen optie, aldus het college. Al lochtonen worden te veel over één kam geschoren. Het allochto nenbeleid bevestigt bestaande stereotypes. Eerlijke kansen B en W zijn voorstander van een zogeheten 'diversiteitsbeleid'. In dat nieuwe beleid staan niet de allochtonen centraal, maar de problemen die opgelost moeten worden. Het uiteindelijke resul taat moet zijn dat iedere Vlissin- ger, jong, oud, blank of ge kleurd, een plaatsje moet heb ben in de Vlissingse samenle ving, waarin hij of zij zich thuis voelt. Het gemeentebestuur streeft naar een gemeente waar in iedereen eerlijke kansen heeft op het gebied van scholing, werk, huisvesting en zorg. Het verschil in afkomst, cultuur, handicaps of ouderdom mag geen belemmering zijn, maar juist bijdragen aan een beter en leefbaarder Vlissingen, Januari volgend jaar moet er een goed en duidelijk plan klaar liggen. len." Bij de derde stelling van Nehalen- nia ('De overheid moet geheel overscha kelen op open-source-software') had het team de stellige indruk verloren te hebben. „Maar we hadden zoveel twijfel gezaaid, dat onze tegenstander aan zichzelf begon te twijfelen." Scheldemond won slechts één van de vier debatten. „Best netjes", vond Joeri Veen. Hij nam samen met Jeroen Vene man en Lonneke Tabak deel aan de fina le. „We zijn absoluut niet teleurgesteld. Ik vind dat we goed werk hebben gele verd en geen fouten hebben gemaakt, Brita de Kam, Harmke van Kooten en Lotte Christiaanse vormden het debatteam van de Middelburgse Nehalennia. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Bij debatteren gaat het om de argumentatie én de presentatie. Het gaat erom zoveel twijfel te zaaien bij de tegenstander, dat hij óf zij met de mond vol tanden staat. Afgelopen week einde namen drie Zeeuwse scholen deel aan de finale van het debattoernooi voor middelbare scholieren. Nehalen nia uit Middelburg haalde een verdien stelijke zevende plek. Scheldemond uit Vlissingen eindigde op de 27e plek en de Pontes Scholengroep uit Zierikzee op de 29e plaats. Zenuwachtig was het team van Neha lennia niet (meer), vertelde Harmke van Kooten na afloop van de finale. „We wa ren zo getraind, dat je niet meer ner veus bent. Het was wel spannend." De acht finalestellingen waren afgelo pen week bekend gemaakt. Ze varieer den van afschaffing van het octrooi recht, het toestaan van doping in de sport tot de meest actuele stelling over de vrijheid van meningsuiting. Het Middelburgse team met naast Harmke, Lotte Christiaanse en Brita de Kam in de gelederen won drie van de vier debatten. Het debat over het oc trooirecht ging met een klein verschil naar de tegenstander. „Jammer", vond Harmke, „want onze argumentatie was heel sterk. Je wist vooraf niet of je voor of tegen een stelling moest zijn. Je moet dus beide kanten voorbereiden. Een team dat voor is, heeft als het goed is een plan voorbereid. Als je tegen bent, moet je dat plan juist onderuit proberen te ha- Joeri Veen, Jeroen Veneman en Lonneke Tabak verdedigden de eer van de Schelde mond. foto's Ruben Oreel afgezien van een paar kleine dingetjes. De ene keer hecht de jury meer waarde aan de argumentatie en de andere keer telt de presentatie meer." Het laatste debat van Scheldemond ging over de vrijheid van meningsui ting. „Daarin waren we heel erg scherp. Het was het spannendste debat", aldus Joeri. „Blijkbaar vonden de juryleden dat ook, want ze hadden lang overleg nodig." Het team van Scheldemond betoogde dat de democratie alleen in stand kan blijven op basis van respect voor het in dividu. „Als je niet alles kunt zeggen, wordt je belemmerd in je zijn en tast je de democratie aan." Het was, vond de Scheldemond-1 eerling, één van de bete re stellingen van de finale. Fantastisch De eindstrijd ging tussen het Sint Igna- tiusgymnasium uit Amsterdam en het Stedelijk Gymnasium uit Utrecht. Bei de teams hadden in de voorronde alle vier debatten gewonnen. „Het was echt fantastisch om te zien", aldus Joeri. „Het was van een hoog niveau. Beide teams bespeelden het publiek. Het was een goed voorbeeld van hoe er gedebat teerd moet worden." Het Ignatius won uiteindelijk. Voor Ali al Katib van Scheldemond was nog een gedeelde tweede plaats wegge legd in een meer vrije vorm van debat teren. Vijf debaters zitten in een lucht ballon. Slechts één van hen mag na een ongeval blijven zitten, op voorwaarde dat hij goede argumenten heeft. Ali al Katib wist tot het einde door te drin gen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil chronisch zie ken, gehandicapten en ouderen een eenmalig extraatje geven. Voor bepaalde groepen mensen kan het bedrag oplopen tot enke le honderden euro's. De nieuwe Wet Werk en Bij stand staat het gemeenten niet langer toe om groepen mensen iets extra's te geven. Voor chro nisch zieken, gehandicapten en ouderen vanaf 65 jaar mag ech ter een uitzondering worden ge maakt. Het zijn vooral deze cate gorieën die Middelburg een ex traatje wil geven. Mensen met een chronische ziek te of een handicap hebben als ge- volg hun levensomstandigheden vaak hogere kosten, die niet of slechts gedeeltelijk door andere regelingen worden vergoed. Het gaat dan vooral om zogenaamde 'verborgen' kosten. Uit onder zoek is gebleken dat deze kosten gemiddeld 250 euro per jaar be dragen. Het gaat om kosten die niet direct aan de hand van bon netjes of betaalbewijzen kunnen worden aangetoond, zoals hoge re telefoonrekeningen, extra kos ten voor energiegebruik, extra kledingslijtage en verhoogde (ri sicopremies. Iemand met, een chronische ziekte of een handi cap kan dit jaar een extraatje aanvragen van 250 euro. Aan het toekennen van het ex traatje is een aantal voorwaar den verbonden. Aanvragers moe ten altijd zelfstandig wonen. Met chronische ziekte bedoelt de gemeente Middelburg patiën ten met onomkeerbare aandoe ningen, zonder uitzicht op volle dig herstel met een gemiddeld lange ziekteduur, die belemme rend is voor het leven van alle dag. Onder gehandicapten re kent de gemeente Middelburg op mensen die door ziekte of ge brek aantoonbare beperkingen ondervinden op het gebied van wonen en werken. Aanvragers moeten ook aan een inkomenseis voldoen. Het inko men mag niet hoger zijn dan 110 procent van de bijstandsnorm (exclusief vakantietoeslag). Al leenstaanden mogen geen hoger vermogen hebben dan 5065 eu ro. Het vermogen van een alleen staande ouder, samenwonenden of gehuwden mag niet meer dan zijn dan 10130 euro. Koopkrachtverlies Uit onderzoek is ook gebleken dat vooral ouderen met een mini muminkomen lijden aan koop krachtverlies. Dat geeft soms fi nanciële problemen. De hoogte van het eenmalig extraatje is af hankelijk van het feit of mensen alleenstaand, gehuwd of samen wonend zijn. Alleenstaanden van 65 jaar en ouder krijgen 105 euro. Éénoudergezinnen met thuiswonende kinderen tot 18 jaar krijgen 155 euro. Voor gehuwden/samenwonenden geldt een bijdrage van 130 euro. Gehuwden en samenwonenden met thuiswonende kinderen krij gen 180 euro. Het bedrag kan op lopen als mensen ook nog gehan dicapt of chronisch ziek zijn. Mensen die denken dat zij in aanmerking komen voor het ex traatje, moeten een formulier in vullen dat aangevraagd kan wor den bij de gemeente. De papie ren moeten voor 31 januari vol gend jaar ingeleverd zijn. Een woordvoerder van de ge meente schat dat het om enkele honderden mensen gaat. MIDDELBURG - Een 42-jarige automobilist uit Middel burg heeft zaterdagochtend vroeg een rijverbod gekregen van vier uur. Politieagenten hielden de man om 3.10 uur aan op het Armeniaans Schuitvlot in zijn woonplaats. Hij had tweemaal te veel had gedronken. VLISSINGEN - Bij een ongeval op de kruising Coosje Buskenstraat/Spuikomweg zijn zaterdagavond rond acht uur twee personen gewond geraakt. Een 31-jarige Oost Souburgse automobiliste stopte haar auto voor een rood stoplicht toen ineens een 16-jarige bromfietser uit Vlissin gen achterop haar auto botste. Beide betrokkenen zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Over de aard van hun verwondingen is niets bekend. GOES - Een 43-jarige man uit Tilburg is zaterdag aange houden op de A58 ter hoogte van Goes, omdat hij met ho ge snelheid over de Zeeuwse snelweg scheurde. Een vi deo-surveillancewagen had de man al vanaf de grens tus sen Brabant en Zeeland in het vizier en registreerde tij dens die rit regelmatig snelheden van boven de 200 kilo meter per uur. De man kon direct zijn rijbewijs inleveren. TERNEUZEN - Een 34-jarige man uit Purmerend heeft in Terneuzen aangifte gedaan van poging tot doodslag. Hij is naar eigen zeggen diverse malen met een moker op het hoofd geslagen. Toen hij buiten westen was, is hij van zijn sieraden en telefoon beroofd. Naar aanleiding van het voorval zijn gisteren twee mannen aangehouden in Terneuzen. De toestand van het slachtoffer is onbekend. YERSEKE - Een 39-jarige man uit Yerseke is in de nacht van vrijdag op zaterdag toegetakeld in zijn eigen woning. De man lag in bed toen hij in de gang stemmen hoorde. Hij ging kijken en zag enkele mensen die hem begonnen te slaan. Pas na een paar minuten hielden ze op en verlie ten ze de woning. Het slachtoffer liep een hoofdwond op. GOES - De politie bekeurde in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen op de Grote Markt in Goes, omdat ze alcohol nuttigden op de openbare weg. Eén van hen, een 40-jarige man uit de gemeente Borsele, schold daarop een agent uit. Daarvoor kreeg hij een tweede boete. GOES - Twee surveillerende agenten ontdekten zondag ochtend rond vijf uur een brandje in een container aan de Zwembadweg in Goes. Ze blusten het met een brandblus ser, maar deden dat kennelijk niet goed genoeg. Plet vuur laaide weer op, zodat de brandweer een paar uur later in actie moest komen om het vuur definitief te doven. door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - Colijnsplaat is weer een attractie rijker. In de Kruisstraat opent Chris Kleijn aanstaande zaterdag gale rie Curasao, waar van alles te zien is over het eiland waar hij zo verknocht aan is geraakt. Het was zijn dochter die hem op het idee bracht. „Zij had zoiets van: mannen die de vijftig zijn gepas seerd, komen in de peno-pauze. Die moeten iets te doen heb ben." Kleijn is bekend van zijn boe- kenwinkeltje, dat hij sinds enige jaren heeft in de Kruisstraat. Omdat hij dat niet altijd kan be mannen, staat een deel van de collectie buiten. Wie een boek wil kopen, kan zijn geld depone ren in een plastic pijp die door de brievenbus steekt. Op het kraampje staat de tekst Ik dank u voor uw eerlijkheid. Kleijn heeft er goede ervaringen mee. „Niemand gooit zijn zelfrespect weg voor een euro." De boekenwinkel is nu een gale rie, die de naam Curacao heeft gekregen. Er is van alles over het eiland te vinden: ruim hon derd boeken, planten, schilde rijen, drank en zelfs een steen van de Kristoffelberg. Vriendelijk Kleijn, een geboren Hagenaar, zegt dat hij donkere mensen als klein kind al interessant vond, maar dat zijn passie voor Cura sao echt is ontstaan toen hij trouwde met zijn vrouw, die van het eiland afkomstig is. Toen hij 34 was kwam hij er voor het eerst, om zijn dochter aan zijn schoonouders te laten zien. „Het is er heerlijk", vertelt Kleijn. „De mensen hebben er weinig nodig, ze zijn heel erg vriende- lijk en het leven is er niet zo hec tisch als in Nederland." De Colijnsplater zegt het heer lijk te vinden om door de oude wijken van Willemstad te lopen of gewoon te kijken naar eiland bewoners die met elkaar aan het praten zijn. „Ik geniet van hun mimiek", zegt hij. „Het is ook een echt praatvolk. Hier in Ne derland zitten we altijd voor de televisie, maar als we op Cura sao zijn, kan mijn vrouw hele da gen met haar moeder zitten pira ten. Als ze vanuit hier belt met haar familie, kan een gesprek ook wel drie of vier uur duren. Kleijn hoopt dat zijn galerie een plaats wordt waar mensen een stukje geluk vinden. Zelf is hij een positief mens, getuige zijn le vensmotto: 'Ik laat me door niets ontmoedigen, ook niet door ontmoediging'. „Ik hoii van de vrolijke kleuren van het eiland", zegt Kleijn. Die kleuren komen dan ook veel terug in de schilderijen in zijn galerie en zelfs in de geel geschilderde wanden en zijn pastelkleurige uitnodigingen. „Ik had uit kun nen gaan van het negatieve en kunnen denken: 'ik doe het niet, want zo'n galerie kost tijd en kracht', maar zo ben ik niet. Ik heb het wél gedaan. En wordt het niets, ach, dan heb ik mijn galerie toch even gehad." Hectisch Zijn positieve aard kan Kleijn naar eigen zeggen het best kwijt in Curasao, want in zijn ogen is Nederland over het algemeen een grauw en grijs land. „Als ik daar ben geweest en in kom te- i-ug op Schiphol, denk ik wel eens: 'de mensen hier zijn gek'. Alles gaat hier sneller en hecti- scher. Het gekke is dat je zelf, of je het nou wilt of niet, meege voerd woi'dt in dat hoge tem po." Kleijn heeft nu nog een baan in Nedeiiand, maar op termijn hoopt hij zich permanent op het Antilliaanse eiland te vestigen. Tot het zo ver is, hoopt hij met zijn galerie een stukje Curagao naar Colijnsplaat te halen. „Ik heb het idee dat de dorpsbewo ners het heel erg leuk vinden." De galeiïe wordt zaterdag 18 de cember geopend. Het is dan open huis tussen 13.00 en 17.00 uur. Exacte openingstijden voor daarna kan Kleijn niet noe men. Zelf zal hij er op zaterdag vaak zijn en in de week, zo hoopt hij, zal een Duitse vrouw uit het dorp, van wie hij veel hulp kreeg bij de inx'ichting, de galerie af en toe open houden. MIDDELBURG - A. van der Wiel houdt morgen een lezing over de munten van Orange, dat in Zuid-Frankrijk ligt. De bij eenkomst is in het ontmoetings centrum in Dauwendaele begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13