Geld voor uitbreiding scholen Leerlingen snuiven cultuur op Ruim 3,5 ton subsidie voor bos aan stadsrand Nieuw pleidooi Sluis aan Zee Prettige feestdagen en een voorspoedige vlucht... Scholenproject op Curagao (arettochten pnieuw in je prijzen inleiding voor irom)fietsers ;pk fracties Hulst eisen betere prognoses van aantal leerlingen basisonderwijs Gewonde door vlam in de pan Eis 30.000 schadevergoeding Weinig kans op eisen planschade Man rijdt 60 km te hard Scholier met vuurwerk ontmoet politie door René Hoonhorst TERNEUZEN - De provincie geeft Terneuzen 360.000 euro subsidie voor het opknappen van de westelijke stadsrand. Als de gemeente er zelf nog een ton bijdoet, kan het verloeder de stadsparkje tussen Gre- nulaan en Binnenvaartweg volgend jaar al worden om getoverd tot een fraaie stadsen- tree. Vóór de herindeling wilde het toenmalige gemeentebestuur de westelijke stadsrand al trans formeren tot stadsbos met al lure. De plannen verdwenen in een la, nadat er protest was gerezen tegen de bouw van een Chinees restaurant in het park. Bij de bouw van het nieuwe havenschapskantoor werd een klein stukje van het park ge fatsoeneerd. Wel werden er, volgens veel binnenstadsbe woners, wat te veel bomen ge kapt. Wandelpark Vorige maand nog lieten ver tegenwoordigers van het Be wonersplatform, het - tot dan slapende - Actiecomité Wes telijke Stadsrand en onderne mersvereniging City Terneuzen tijdens een commissievergade ring weten dat er snel actie moet worden ondernomen. Zij pleitten voor een 'transparant, doorzichtig wandelpark', dat be zoekers die over de sluisbruggen de binnenstad binnenrijden di- (Advertentie) NEC N40li vanaf €0,-* 2 KLM vliegtickets cadeau bij KPN MobielPlus •Bij een 2-jang KPN MobielPlus abonnement 22,50. Vraag naar i voorwaarden. vanaf O, Verkrijgbaar bij Primafoon, Teil Me, via 0800-0105 of via kpn.com. altijd dichtbij De vijf leerlingen metaaltechniek, vlnr Anthony Prins, Marco Romeijn, Ruben De Bock, Riek van Unen en Gaey de Jonge discussiëren bijna dagelijks over cultuurver schillen met hun Antilliaanse leraar Henry Mathilda. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel TERNEUZEN - Natuurlijk zien ze uit naar de witte stranden en het heldere zeewater, maar eigenlijk gaat het daar niet om. Vijf leerlingen van de vierde klas metaal techniek van Scholenge meenschap De Rede in Terneuzen gaan eind volgende maand naar een school in Curacao. Aanleiding: toenemende dis criminatie in hun directe omgeving én de afkomst van hun leraar metaaltech niek Henry Mathilda. In september kwam het in de omgeving van de school tot een handgemeen tus sen een Antilliaan en een Nederlander, waarna de leerlingen steeds vaker dis cussies over cultuurverschillen voerden met hun leraar. Mathilda werd geboren op Curagao, volgde een lerarenoplei ding in Tilburg en werkte bij de Neder landse Spoorwegen. Hij keerde daarna terug naar Willemstad, waar hij vijftien jaar les gaf op de katholieke Sint Pau- lusschool. Twee jaar geleden solliciteer de hij op een baan bij De Rede. „Nu ben ik dus weer een tijdje hier, maar ik ga later zeker weer terug naar de Antillen. Geen enkele Curagaonaar blijft voor al tijd in Nederland. Ik ben hier, maar mijn hart en ziel zijn voor altijd op het eiland", vertelt Mathilda. De contacten met zijn oude school resul teerden al eens in een schenking van oude machines van De Rede, die nu dienst doen in Curagao. En nu dus een uitwisselingsproject, al is dat vooral een idee van zijn leerlingen. „We had den het in de les vaak over conflicten tussen verschillende bevolkingsgroe pen, zowel op als buiten de school. We vroegen meneer Mathilda eens of dit soort dingen ook op Curagao gebeuren. Hij vertelde toen over dingen als slaver nij. Vervolgens ontstond het idee om naar zijn oude school te gaan. Ook om de buitenlanders in Nederland beter te begrijpen, want we leven toch steeds meer in een multiculturele samenle ving", vertelt leerling Ruben De Bock (16) uit Philippine. Slaven Na de nodige financiële afwegingen van hun ouders ging de kogel donderdaga vond door de kerk. Naast De Bock en Mathilda vliegen Anthony Prins (15, Sluiskil), Marco Romeijn (18, Terneu zen), Rick van Unen (16, Hoek) en Joey de Jonge (15, Hoek) op 27 januari naar Willemstad. Mathilda: „Daar zullen ze vijf dagen les volgen en vijf dagen het eiland verkennen. Denk aan bezoekjes aan het slavenmuseum, plantages, land huizen en de pleinen waar vroeger in slaven werd gehandeld. En wellicht een dagje naar Bonaire. Echt cultuur op snuiven dus." Het project moet een terugkerend ka rakter krijgen, waarbij ook wordt ge dacht aan een uitwisseling van docen ten. Volgende week komt een delegatie van de Sint Paulusschool kennismaken op De Rede. „Deze leerlingen gooien ei genlijk de deur open voor veel meer mensen. Laatst vroeg Rick mij waarom negers in Nederland zo vaak bij elkaar staan. Ik ga hem op Curagao uitleggen hoe dat komt. Want in de klassen wer ken deze vijf leerlingen straks apart, maar in de pauzes trekken ze ongetwij feld weer als magneten naar elkaar toe. Zo gaat dat met alle rassen en nationali teiten. Soort zoekt soort, dat moet je el kaar niet kwalijk nemen." Ruben: „Maar je moet wel naast en met elkaar kunnen leven. Mede daarom wil len wij een kijkje nemen op Curagao." Naast serieuze zaken is er tijdens de trip uiteraard ook tijd voor vertier. Zo wil Joey ter kennismaking graag een doos frikadellen meenemen en kijkt Rick nu al uit naar confrontaties met mooie Antilliaanse vrouwen. Mathilda waarschuwt hem alvast met een veelzeg gende knipoog: „Pas op hoor Rick, ze willen gelijk met je trouwen! ERNEUZEN - De Oost- teuws-Vlaamse barettochten, ine avontuurlijke wandelingen door natuur- en landbouwgebie- (jeu. hebben deze week opnieuw en prijs gekregen. Op een bijeenkomst van alle ier de regio's van de ZLTO Uidelijke Land- en Tuinbouw ganisatie) sleepte het project eerste prijs binnen en daar- leeeen cheque van 2500 euro. b tochten eindigden met een stuinbouwproject uit het Bra- te Helenaveen, dat ook euro mee naar huis mocht EiSt'Il. Ie drie Barettochtegaan vol- sr,d voorjaar van start. Pro- i- coördinator Herman Ver- ae'. toonde zich gisteren uiter- Btf.tevreden, omdat het pro- k;door de prijs opnieuw meer nanciele armslag krijgt. Vori- maand kregen de Barettoch- j,zo genoemd naar de franse net die als symbool fungeert, een cheque van 1000 euro, als «initiatief van de regio Zee- and van de ZLTO. ISTBURG - In verband met rkzaamheden aan rijksweg nC tussen Oostburg en Sluis 1111 het (brom)f iets verkeer fc maf ja uari volgend jaar met v' ebulp van borden omgeleid. De rwachting is dat de recon- mclie van de weg in het kader an Duurzaam Veilig tot eind 15 gaat duren. lOostburgseweg en de Rond- ja fg zijn helemaal afgesloten, au; omleiding vanaf Sluis rich- ir ig Oostburg loopt vanaf de pi indweg langs de Nieuwstraat »r de kern Sluis naar de Ka- lalweg II. Vanaf dit punt kun- - de borden naar Draaibrug orden gevolgd. Mensen die ver- ei willen naar Oostburg kun- eh hun weg vervolgen via de bmedeweg, de Austerlitzdijk ir. iiIeBmgsevaart. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Iel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl fonny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel •jené Hoonhorst René van Stee fbls Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst hl, (01 14)372776 fax:(0114)372771 5-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4450 AA goes h': 10113)315500 fox: (0113)315669 ■M: redactie® pzc.nl 'NTERMET Wwv.pzc.nl Fveb@pzc.nl gjeaiHoMAGucht B1SI - Hulst moet betere „«es van toekomstige leer- Jenaantallen van basisscho llen. Dat eisen de fracties n CDA. Groot Hulst/Ge- JUhappelijke Belangen en Agressief Hulst. i bevreemdde M. de Burger Groot Hulst/Gemeen- bappelljise Belangen in de «missie samenleving dat ba- jèool Sint Bernardus in Chn- er nu al een lokaal voor de on- luw bij krijgt. De school is twee jaar geopend. „Het ut hier toch niet om een toe- te stijging van het aantal Jlingen. Had dat dan niet tentamen worden?" Fretjser (Progressief Hulst) sloot zich bij De Burger aan. „Volgend jaar moeten we mis schien in Graauw een nieuw lo kaal zetten en wie weet wan neer in Vogelwaarde." Volgens wethouder P. Weemaes van onderwijs is het bijna niet te doen om de prognoses van toe komstige leerlingenaantallen be ter in te schatten. Grensoverschrijdend „Als we er dan maar een lokaal naast zitten, vind ik dat niet eens zo slecht. Bovendien heb ben we ook te maken met grens overschrijdend verkeer van leer lingen. Nederlandse scholieren die het ene jaar in België naar school gaan en het volgende jaar zich weer in Nederland mel den." Weemaes is niet bang dat over een paar jaar een nieuw lokaal aan de basisschool in Vogelwaar de gezet zal worden. „Ik denk dat we de toekomstige aantallen in Vogelwaarde aardig in beeld hebben." De leerlingen in Vogelwaarde kunnen naar verwachting in juni 2005 hun intrek nemen in het nieuwe schoolgebouw. CDA' er A. Totté blijft echter duide lijkheid missen. „Groeit Clinge echt zo hard dat er nu al uitbrei ding van lokalen nodig is?" Bijennest Peuterspeelzaal Het Bijennest moet op termijn de huisvesting op het Sterre-terrein in Clinge verlaten. Daarom zijn plannen ontwikkeld om de peuterzaal on der te brengen bij basisschool Sint Bernardus. De basisschool krijgt bijna 193.000 euro voor de uitbreiding met één lokaal voor de onderbouw en één lo kaal voor Het Bijennest. Daar naast wordt 12.000 euro uitge trokken voor de eerste inrich ting van een extra groep bij Sint Bernardus. Basisschool De Heidepoort in Heikant krijgt 67.000 euro extra voor de uitbreiding met één lo kaal en voor de eerste inrichting van een extra groep bij deze ba sisschool. Voor de uitbreiding van de school was in eerste instantie 160.000 euro uitgetrokken. Volgens Weemaes is de uitbrei ding zwaar onderschat. „We pro beerden dat met 160.000 euro te doen. Dat is jammer genoeg niet gelukt. Het speelterrein moest ook nog opgeknapt worden. Na onderhandelingen met de instal lateurs en de aannemer zijn we tot een uiteindelijke prijs van 215.000 euro gekomen." In totaal kende de commissie 272.000 euro toe voor de uit breidingen in het basisonder wijs. De fracties waren het met wethouder Weemaes eens: op onderwijs mag niet gekort wor den. reet een blik op de stad moet gunnen. De bewoners wijzen be bouwing in het parkje af; de cen trumondernemers vinden het niet erg als er een bescheiden kantoor of commercieel pand verrijst. Restpotje Wethouder A. van Waes liet toen al weten dat de oude ont wikkelingsvisie voor een provin ciaal restpotje met investerings subsidies was voorgedragen. Ge deputeerde Staten heten het Ter- neuzense college deze week we ten dat 360.000 euro van het be schikbare miljoen gebruikt mag worden voor het fatsoeneren van de westelijke stadsrand. Van Waes meldde gisteren dat het parkje binnenkort op de schop kan als de gemeenteraad bereid is ook een kleine ton be schikbaar te stellen. Cofinancie ring is tenslotte een voorwaarde voor het verkrijgen van de subsi die. Gezien de uitspraken van com missieleden van de meeste frac ties moeten er weinig beletsels zijn om 'het laatste stukje groen van de binnenstad te redden', zo als een actievoerder onlangs me moreerde. zaterdag 11 december 2004 z 13 PHILIPPINE - In een woning in de Eilandstraat in Phi lippine is donderdagavond een 36-jarige man gewond ge raakt toen rond twaalf uur de vlam in een frituurpan sloeg. De man, die op bezoek was, heeft de pan samen met de brandende afzuigkap in de tuin gegooid. Hij liep daar bij brandwonden aan zijn handen op en werd per ambu lance overgebracht naar het ziekenhuis. ZUIDDORPE - De eigenares van een recreatiewoning aan de Langedreef in Zuiddorpe eist 30.000 euro plan schadevergoeding van de gemeente Terneuzen. Op acht tien meter van haar huisje wordt een nieuwe kantoorwo ning gebouwd, terwijl het perceel een agrarische bestem ming met landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarden heeft. Weliswaar is artikel 19 gebruikt, omdat het perceel in het nieuwe bestemmingsplan voor 'woon- doeleinden' mag worden gebruikt, maar dat lag niet in de lijn der verwachting. De uit het begin van de vorige eeuw daterende woning van de eiseres ondervindt straks niet al leen geluidsoverlast, maar de bewoonster, die na haar pen sioen permanent in Zuiddorpe wil gaan wonen, wordt ook ernstig aangetast in haar privacy door inkijk in ver schillende woon-, slaap- en sanitairvertrekken. Boven dien is het uitzicht aan de noordwestzijde op open lande rijen voorgoed verpest. Verwijzend naar een aantal ande re planschadezaken, schat de raadsman van de eiseres de planschade op dertig mille. B en W moeten nog bekijken of een afgewezen eis van een bewoonster uit de Terneuzense De Doelderstraat ook op nieuw wordt beoordeeld. De bewoonster maakt bezwaar tegen de beslissing om haar geen planschade van tweedui zend euro toe te kennen voor aantasting van haar privacy door de bouw van de appartemententorens van Water front. ZUIDDORPE - Caravanspecialist Knape Caravans uit Zuiddorpe wil geen verantwoordelijkheid dragen voor planschadeclaims die de gemeente Terneuzen mogelijk krijgt als gevolg van de bouw van zijn nieuwe bedrijfs pand. Het bedrijf laat tegelijkertijd weten dat het de af wijzing van nieuwbouw achter het huidige pand, vanwe ge 'aantasting van de open ruimte', niet erg logisch vindt. Knape mag van het college bouwen aan de oostkant van het te slopen huidige bedrijfspand. Eisen voor planschade maken volgens het bedrijf weinig kans, omdat één van de aangrenzende panden te koop staat en het andere is gekocht toen de caravanspecialist al jaren actief was. Knape verzoekt de gemeente om de be stemming van het beoogde bouwterrein nu zo spoedig mo gelijk te herzien. ZAAMSLAG - Een 22-jarige automobilist uit de ge meente Terneuzen moest gisternacht rond half drie in de Polderstraat in Zaamslag zijn rijbewijs inleveren. De man reed meer dan zestig kilometer te hard. De automobi list bleek meer dan anderhalve keer de toegestane hoeveel heid alcohol te hebben gedronken. Hij kreeg een bekeu ring voor het overschrijden van de maximum snelheid in de bebouwde kom en moest zijn rijbewijs inleveren. door Frank Gijsel SLUIS - Voor de ontwikkeling van het watertoerisme in West - Zeeuws - Vlaanderen zou de rea lisatie van Sluis aan Zee een in teressante groep recreanten kun nen aantrekken. De bouw van recreatiewoningen zorgt voor meer inwoners en dit komt weer ten goede aan de koopcentra en de werkgelegenheid. Beleggingsstudieclub Fortuna viert dit jaar haar twintigjarig jubileum. Ter gelegenheid hier van hebben de leden zich in de afgelopen periode beraden op de toekomst van West-Zeeuw- s-Vlaanderen. Gisteren werd in 't Hart van Sluis een rapport ge presenteerd met een opsomming van sterke en zwakke punten in de regio. Daarnaast worden een aantal aanbevelingen gedaan die kunnen leiden tot een goede toekomst. Th. Reijns, secretaris van de gemeente Sluis kreeg het eerste exemplaar overhandigd uit handen van F. Jonkman, voorzitter van Fortuna. De eindbeslissing over Sluis aan Zee wordt medio volgend jaar verwacht. Buurgemeente Knok- ke-Heist heeft aangegeven de plannen voor een jachthaven in Sluis te steunen. De Bank voor Nederlandse Gemeenten bere kent of financiële onderbou wing voldoet. Reijns toonde zich optimistisch over de haalbaar heid van het project. Centrumcasino Wat het kooptoerisme betreft is het rapport erg duidelijk. Om het voor het winkelend publiek aantrekkelijker te maken is gra tis openbaar vervoer een goede optie. Een erg gewaagd voorstel is de bouw van een eiland in zee, een zogenaamd taxfree cen trumcasino. Een dergelijk groots centrum geeft nieuwe on begrensde impulsen aan het ge bied. Het ontbreken van een groot winkelbedrijf wordt als een groot gemis ervaren. Een overkapping van de winkelstra ten in Sluis kan een goede slecht- weervoorziening opleveren me nen de leden van de studieclub. Het verblijfstoerisme aan de kust verdient uitbreidingsmoge lijkheden voor nudismerecrea- tie. Opvallend voorstel in het rapport is het omzetten van sta caravanplaatsen in recreatiewo ningen met een oppervlakte van 130 vierkante meter. Ook de ont wikkeling van het watertoeris me en het clusteren van fietsrou tes voor de organisatie van eve nementen verdient een kans. Grote zorgen zijn er over het voortbestaan van de landbouw. Als de plannen doorgaan voor een Europees suikerbeleid zal de bietenteelt drastisch terug lo pen. Wanneer de bietenteelt op den duur verdwijnt zullen land bouwers eerder tot bedrijfs beëindiging overgaan. Het ge volg is dat het platteland nog meer zal verpauperen. Aanbevo len wordt compensatieregelin gen voor de landbouw in het lé ven te roepen. Het stimuleren van nevenactiviteiten op de boerderij, zoals rechtstreekse verkoop van producten wordt in het rapport aanbevolen. TERNEUZEN - Leerlingen van het voortgezet- en middelbaar onderwijs in Zeeuws-Vlaande- ren zijn gewaarschuwd. Worden zij de komende weken betrapt op het bezit van vuurwerk, dan schakelt hun school onverwijld de politie in. De gezamenlijke scholen heb ben dit jaar opnieuw afspraken gemaakt over gedragsregels ten aanzien van vuurwerk. Leerlin gen en hun ouders krijgen die de ze dagen zwart-op-wit per post thuis bezorgd. Het gaat om een preventieve campagne, met name bedoeld om jongeren te wijzen op de gé- varen van vuurwerk. Want, stel len de scholen in de brief, elk jaar opnieuw gebeuren rond d.e jaarwisseling ondanks waar schuwingen ongelukken door on kundig en vroegtijdig afsteken van vuurwerk. Daarnaast kla gen omwonenden van de middel bare scholen in Hulst, Terneu zen en Oostburg over overlast. Om deze redenen geldt in en oiyi de betrokken scholen een abso luut verbod op het bezit van vuurwerk. Als een leerling toch wordt be trapt, schakelt de school in alle gevallen de politie en het bu reau Halt in om een passende straf te bedenken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 77