>zc )nderzoek naar afstoten diensten Renesse herdenkt verzetsstrijders Opschudding over vermeend faillissement van 't Veerhuis m iloemen Bevolkingsgroei op Schouwen-Duiveland kan, maar niet te veel Kinderopvang ingewikkeld? laadsbrede werkgroep heeft eerste prioriteitenlijst opgesteld :oop! 14 cfecenfb: ww.b-f.nl AUTOBEDRIJF MIKESTIJN Kerstbomen Marïtïma Romp en benen gevonden Waterleiding op begraafplaats Extra steiger Marina Port Zélande WWW.walcherenVUURWERK.NL De voorverkoop is gestart zeeuwse almanak Veilig 1^:0113-315649 Ebus 31( 446° M Goes KwddS-Zeeland: 0113-315520; fe Vlaanderen: 0114-372770; PWS62500. 11 december 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Welnee, met bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang. Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas. De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook, Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien. wwwkinderopvangzeelandnl BER6WE6 16 SOES 0113 - 232739 editie Schouwen-Duiveland jórMarcejjyiodde BBIKZEE - Diverse ambtelij - diensten van de gemeente houvven-Duiveland gaan in uitverkoop. Raadsbreed is ereenstemming over onder- tk naar het afstoten van on- meer de reinigingsdienst, tgroenbeheer en de parkeer- introleurs. p gemeentelijk takenpakket irdt tegen het licht gehouden wr een speciale werkgroep, jnn alle raadsfracties zijn tegenwoordigd. Na een eer bijeenkomst hebben ze uit ibrede groslijst dertig taken kozen die volgens hen zonder leveel consequenties kunnen irden uitbesteed. Of dat idee ookt met de realiteit, wordt i nader onderzocht. De in- Kp moet een bezuiniging opte ren van 1,75 miljoen euro. Hal- nvege volgend jaar moet dui- lijkzijn of dit haalbaar is. lijst met onderwerpen is nog et officieel bekend en wordt ikorte termijn aan de gemeen- raad aangeboden, meldt de ïkgroep in het eerste 'voort- t' aan de raad. Wet houder A. Croné (financiën) be nadrukt dat de keuze en stand punten van de werkgroep puur richtinggevend zijn. „Het is een onderzoeksopdracht. Op basis van die uitkomsten worden door de voltallige raad pas daadwer kelijk knopen doorgehakt." Ook het ambtelijk management team krijgt nog invloed op de uiteindelijke uitvoering. Daar mee wordt volgens Croné voor komen dat bepaalde afdelingen overbelast raken door de ge wenste interne onderzoeken en kan een zekere spreiding wor den afgesproken. Ook wil de wethouder de afdelingshoofden niet passeren waar het gaat om hun oordeel over het (mogelijk nadelig) effect van privatise ring. Huisvuil Eén van de afdelingen die op nieuw onder vuur ligt, is de rei nigingsdienst. Drie jaar geleden werd bekeken of het ophalen van huisvuil kon worden uitbe steed aan de Zeeuwse Reini gingsdienst van het nutsbedrijf Delta. Een ruime meerderheid van de raad voelde daar wel wat voor, maar na intern onderzoek bleek dat de gemeente goedko per uit was door de taak toch in eigen beheer te houden. Volgens Croné is dat geen reden om de reiniging buiten beschouwing te laten. „Misschien waren er toen andere inzichten. De raadsfrac ties zien in ieder geval voldoen de reden om daar nog eens naar te kijken." De werkgroep wil ook het uitbe steden van het groenbeheer en het onderhoud van gebouwen onderzocht zien. De controle op parkeer o ver tredingen wordt door de raadsfracties evenmin als een vanzelfsprekende ge meentelijke taak beschouwd en staat daarmee in de etalage. Op het lijstje prijkt tevens een eva luatie van het aantal brandweer posten op Schouwen-Duive land. Eerdere ideeën tot sluiting van sommige dorpskazernes ver oorzaakte een hoop onrust on der de blusgasten en de plaatse lijke bevolking. Burgemeester J. Asselbergs is altijd fel voor stander geweest van behoud van de bestaande posten. Het lijstje van de werkgroep is niet uitputtend. In navolgende bijeenkomsten worden weer an dere taken onder het vérgroot- glas gelegd, om te zien wat effi ciënter en goedkoper kan. (Advertentie) vrijdag en zaterdag gesloten |lil in voorbereiding op de (Advertentie) >or zakelijke doeleinden Kranslegging bij de herdenkingssteen aan de Slotlaan. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) U 17 JANUARI voor slechts ïncl. almelden incl. btw (excl. roetmeting) ii Amundsenweg 31 i bert GOES 0113-251888 door Melita Lanting RENESSE - „Later zal het min der pijn doen." Met die woorden besluit Leendert Jonker zijn toe spraak tijdens de herdenking van de Tien van Renesse. „Als we hier er over praten, doet het pijn. Maar het geeft ook de gele genheid het litteken aandacht en zorg te geven. Dan zal het la ter minder minder pijn doen." (Advertentie) Gratis thuisbezorgd Gratis Pokon kerstboomvoeding Het is een ingetogen bijeen komst, gistermiddag in Renesse. Nabestaanden, belangstellen den en kinderen van basisschool 't Staepel'of verzamelen zich te gen twee uur in de kerk. Alle banken zitten vol, ook de extra stoelen die zijn bijgeplaatst zijn vrijwel allemaal bezet. De bijeenkomst begint met het voorlezen van de namen van de slachtoffers door de kinderen. Met hun ijle stemmen bezorgen ze de aanwezigen kippenvel. Het is op de kop af zestig jaar ge leden dat, op zondag 10 decem ber 1944, de tien Schouwse ver zetsmannen door de Duitse be zetter zijn opgehangen. Toekijken Dit gebeurde in de Slotlaan in Renesse. Familie en dorpsgeno ten werden gedwongen om toe te kijken. De vader van Jonker was één van de slachtoffers. Hij liet een hoogzwangere vrouw en drie kleine kinderen achter, waaronder Leendert van drie. Jonker vertelt de aanwezigen over zijn jeugd en het gemis van een vader. „Ik heb mijn vader het meest gemist als voorbeeld om het vak van vader te leren. Zodat ik met onze kinderen kon omgaan zoals hij met ons zou zijn omgegaan." De littekens van het verdriet zijn nog steeds aanwezig. „Re gelmatig overkomt mij iets waardoor het opeens pijn doet. Bijvoorbeeld het nichtje dat enthousiast vi'aagt: 'Oom Leen dert, zullen we galgje doen?' Dat woord steekt dan even." Lied Dominee P. Goodijk voért met zijn verhaal de aanwezigen te rug naar de laatste uren. Bijge staan door een dominee zingen en bidden de mannen. „Ze zon gen het hed Een vaste burg is on ze God." Vroeger, zo vertelt Goodijk, leerden kinderen ie dere week een lied uit hun hoofd. Ze zingen juist dit lied 'omdat de tien dat lutherse hed door Esme Soesman BRUINISSE - Opschudding on der collega's en klanten van ca fé 't Veerhuis en totaalcatering De Dorische Werven in Bruinis- se. Door een melding van de rechtbank inzake een schuldsa nering denken velen dat 't Veer huis op de fles is gegaan. Tot groot verdriet van eigenaren J. van Dreven en M. Blokland. Zij staan juist op het punt uit te breiden. „Zo'n verhaal gaat harder dan vuur", weet Van Dreven inmid dels. Zaterdag stond de voorma lig eigenaar van het Bruse café 't Veerhuis in een publicatie van de rechtbank opgenomen. Re den daarvoor was opname in de schuldsanering van de jaren ge leden failliet gegane voormalige eigenaar. De huidige eigenaar Van Dreven heeft niets met dat faillissement van doen, maar wordt er nu wel op aangespro ken. Dinsdag werd hij voor het eerst door iemand opgebeld. In middels staat, vertelt hij, de tele foon roodgloeiend. Collega's en vooral klanten bellen bezorgd op. Vooral afnemers van de cate ring maken zich zorgen. „En dat doet pijn, want je doet je best. Je wilt ook niet zo over het dorp gaan." Van Dreven vreest boven dien klanten kwijt te raken als hij als failliet te boek staat. „Die komen dan niet meer naar rend bezorgd aan de telefoon. je toe". Dat is nog eens extra wrang omdat Van Dreven en Blokland op het punt staan fiks uit te breiden. Het tweetal kocht 't Veerhuis tweeënhalf jaar geleden. Zij ver anderden de als eetcafé bekend staande horecagelegenheid in een grand café, waar overdag een luxe broodje kan worden ge geten en 's avonds Italiaans. An derhalf jaar geleden brachten zij ook het cateringbedrijf van Blokland en haar vader van Dor- ANTWERPEN - Nabij het Noord-Franse Calais zijn giste ren vermoedelijk de romp en de benen van Maurits Impe (35) teruggevonden. Een DNA-onderzoek moet uitwijzen of de stoffelijk resten inderdaad van de vermoorde schip per uit Merksem zijn. De onderarmen van Maurits Impe werden ruim drie we ken geleden aangetroffen in de Leie bij Kortrijk. Het hoofd is nog niet terecht. De 41-jarige verdachte, een Belgische schipper die tij delijk in Terneuzen woonde zou de rechercheurs hebben verklaard hoe hij het lichaam van zijn vriend in stukken heeft gesneden. Het hoofd zou hij samen met de onder armen in de rivier hebben gegooid. De rest van het lichaam zou op zijn aanwijzingen zijn opgegraven nabij Calais. Maurits Impe verdween op 24 oktober. Hij was gaan vis sen in de buurt van de Noordkasteelbrug in de Antwerpse haven, maar kwam die avond niet meer thuis. Op 21 november werd de verdachte opgepakt in Sas van Gent en enkele dagen later uitgeleverd aan België. Hij bekende dat hij zijn vriend gedood had na een hoogoplopende ruzie over de opvoeding van zijn zoontje. Het slachtoffer stond op het punt te trouwen met de ex-vrouw van de ver dachte. OOSTERLAND - De begraafplaats in Oosterland be schikt sinds kort over een waterleiding. Dat betekent dat mensen die de grafstenen van overleden familieleden, vrienden of kennissen willen verzorgen, daarvoor niet lan ger met van huis meegebrachte jerrycans water hoeven te slepen. De waterleiding - inclusief buitenkraan met snelkoppe ling voor een tuinslang - is er mede dankzij de inspannin gen van de Stichting Dorpsraad Oosterland gekomen. Met het oog op mogelijk vorst wordt de nieuwe waterlei ding de komende wintermaanden afgesloten. SCHARENDIJKE - Marina Port Zélande wil een extra steiger aanleggen. Om de bij vakantiedorp Port Zélande gelegen jachthaven beter te beschutten tegen met name noord-oostenwind is eerder al een steiger aangelegd bij wijze van golfbreker. Marina Port Zélande heeft Grevelingenbeheerder Na tuur- en Recreatieschap De Grevelingen toestemming ge vraagd die steiger met 150 a 200 meter te verlengen. Om het bouwwerk optimaal te kunnen benutten, wil Man na Port Zélande de golfbreker/steiger ook gebruiken als passantensteiger. De Raad van Bestuur van het Grevelin- genschap buigt zich vrijdag 17 december tijdens haar ver gadering over de kwestie. uit hun hoofd kenden', aldus Goodijk. De kinderen van 't Staepel'of herdenken de tien slachtoffers met eigen gemaakte teksten. „Tien mannen die hier in Renesse zijn vermoord. Al leen maar omdat ze zich verzet ten." Na de herdenkingsplechtigheid lopen de aanwezigen naar de Slotlaan. Daar is het zestig jaar geleden gebeurd en ligt de her denkingssteen. Bij de steen wor den namens de nabestaanden, het voormalig verzet en het ge meentebestuur kransen gelegd. door Inge Heuff RENESSE - Kwaliteit in plaats van kwantiteit door een geleide lijke bevolkingsgroei tot maxi maal 45.000 inwoners, met be houd van rust en ruimte en met aandacht voor vernieuwingszin. Dat zou het optimale toekomst scenario zijn van Schouwen- Duiveland voor de komende 25 jaar. Het scenario is als een eerste ver kenning aan de fractievoorzit ters van de gemeenteraad aange boden. De verkenning is het ver volg op het symposium over de toekomst van Schouwen-Duive land, dat de Rabobank Schou wen-Duiveland ter ere van het honderdjarig bestaan in februa ri hield. Na afloop van het sym posium heeft de bank vertegen woordigers uit het bedrijfsle ven, de woningmarkt, land bouw, recreatie en de gemeente gevraagd zitting te nemen in drie werkgroepen om drie toe komstscenario's verder uit te werken. Omdat wonen steeds va ker als een economische drager wordt beschouwd, werd dit aspect het uitgangspunt voor het toekomstscenario voor Schouwen-Duiveland over 25 jaar. Elke werkgroep nam een eigen scenario uit het symposium on der de loep: een gelijkblijvend aantal inwoners, een groei naar circa zestigduizend, of door groeien tot honderdduizend in woners. In drie bijeenkomsten zijn de gevolgen van dergelijke scenario's met behulp van een gestructureerd keuzeproces be paald. Hoewel veel mensen in eerste instantie voorkeur had den voor het tweede scenario - de groei tot zestigduizend inwo ners - bleek dat bij een gestruc tureerde keuze aan de hand van criteria als rust, natuur, sociale geborgenheid, bereikbaarheid, diversiteit in bedrijvigheid en een gezonde omgeving, de bevol king niet zo sterk mag groeien. De wijzer bleef uiteindelijk staan op een organische groei tot maximaal 45.000 inwoners. Zowel bankdirecteur F. Padmos als presentator M. Loeve stelde nadrukkelijk dat het om een eer ste verkenning gaat; het gepre senteerde toekomstscenario is zeker geen haalbaarheidsstudie. Die stap wordt overgelaten aan de gemeenteraad. Daarom ont vingen de fractievoorzitters gis teren als eerste de piramidevor mige folder met de conclusie en samenvatting van het gelopen traject. (Advertentie) Eigenaars Van Dreven (links) en Blokland zijn niet blij met het ge rucht dat hun onderneming failliet zóu zijn: ze hebben juist uitbrei dingsplannen. Maar nu hangen klanten en leveranciers voortdu- foto Marijke Folkertsma drecht naar Bruinisse toe. Dit bedrijf draait in beide plaatsen. Het culinaire drietal staat nu (per 1 januari) op het punt in Dordrecht het congres- en party centrum De Dorische Werven te openen. Als cateringbedrijf is de familie Blokland al een jaar of zes in deze stad actief. Het con grescentrum is overdag in be drijf als kantine voor medewer kers van de gemeente Dord recht. Ook het cateren in Brui nisse gaat onverminderd door. De twee mannen stonden voor het kantoor in Terneu zen. Ze dienden zich te mel den bij de keuringsarts in ver band met uiteenlopende ge zondheidsmankementen. Vol emotie wisselden ze hun kiva- len uit. Tot... dat blauwe bus je het parkeerterrein opreed. Het was voorzien van werven de reclameteksten. De tekst op de zijkant van de bus, maakte de twee even sprake loos. 'Bliksembeveiliging', stond er. „Hé," sprak de ene man. „Die beveiligt de blik sem." Hoofdschuddend stap ten ze het gebouw binnen. Dat kennelijk niet tegen de bliksem beveiligd was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69