PZC APK 29.- Steviger aanpak huiselijk geweld Euitj- Kind kan vissysteem van nieuw oesterschip bedienen bloemen Boutjes en moertjes passen MKESTIJN HUE MERKEN Opknapbeurt voor dorpshuis Waarde Kinderopvang ingewikkeld? „verkoop! AUTOBEDRIJF Plan ziet onderwijs als sleutel tot betere toekomst' KÉS5SÜ M,H'M,lllllllfl» www.b-f.nl Zoetwaterproject gaat door Werkgroep heft zichzelf op Goesenaar met auto in sloot Politie blijft fietsers controleren Kerstbomen Maritïma Veilig www. WALCHEREN VUURWERK NL De voorverkoop is gestart I roes neemt voortouw voor hele Oosterschelderegio t.M 17 JANUARI lomp en benen evonden in iuurt van Calais factie: 0113-315649 SS'ctie8p2c.nl Sus 31,4460 AA Goes K? MWdSSand: 0113-315520; Lws-Vlaanderen: 01 Kil: 020-4562600. jterdag 11 december 2004 editie Bevelanden-Tholen Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas. De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook, te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen, Op onze website kunt u het gelijk zien, wwwkinderopvangzeelandnl j[[ vrijdag en zaterdag gesloten UJ n voorbereiding op de I4 cfecenfber Jyj 9.00 uur Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Telefoon: 0113 227607 voor slechts incl. almelden incl. btw (excl. roetmeting) g Amundsenweg 31 sert GOES 0113-251888 Jongeren vermaken zich tijdens de muziekavond die door tien vmbo-leerlingen van het Goese Lyceum werd georganiseerd. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - In hun piepzak hadden ze wel een beetje geze ten, de tien vmbo-leerlingen van het Goese Lyceum die gisteravond in jongerencentrum 't Beest een eigen mu ziekavond hielden. Vanaf september waren ze ermee be zig geweest. Elke maandag van kwart over twee tot half vier. Bands bellen en contracteren. En een goede naam verzinnen: Bolts Nuts; Boutjes Moertjes. Bij de ingang kreeg iedere bezoeker een boutje of een moertje. Ze moesten passen. En ze pasten. Advertentie wvv.watben j i j va n p I a n. n t JKponsord door Meer dan tweehonderd vijf tig jongeren passeerden de kassa om te luisteren naar twee bands uit de punkhoek, The Sketnicks en For The Alliance, hiphop van 0118-4 en tot slot DJ Sun. „Ik vind de opkomst meevallen", waagde Margot, één van de organisatoren, zich aan het begin van de avond nog niet aan een al te optimistische voorspelling. Maurice, ook één van de organiserende vmbo-leerlin gen, was later dik tevreden. „Meer dan tweehonderdvijf tig man, zó". Hij mocht de lichten bedienen. „Prach tig." En het was Maurice opgevallen dat er niet alleen bekende gezichten waren. „Ónze postercampagne op an dere scholen heeft dus gewerkt." Coördinator Rens Schot van 't Beest vond de opzet dat middelbare scholieren zelf iets in 'zijn' centrum organi seren, een concept overgewaaid uit Deventer, zeker voor herhaling vatbaar. „Vanavond komen toch jonge ren in 't Beest die je anders nauwelijks ziet, jongeren van veertien, vijftien jaar die nog net niet zelfstandig uitgaan." In februari of maart is een vervolg gepland. Schot, die zelf leraar op het Goese Lyceum is geweest, wil dan leer lingen van een andere middelbare school in Goes zover krijgen mee te werken. En dan hoeft er niet per se weer een muziekavond van te komen. „Cabaret of theater, dat zou ook leuk zijn." werkt voor kinderen door Harmen van der Werf YERSEKE - Prins en Dingeman- se uit Yerseke Iaat bij Maaskant in Bruinisse een ocsterkotter bouwen naar een volledig ver nieuwd concept. De kotter vervangt de begin sep tember in de Julianahaven van Yerseke gezonken Yerseke 29. Dat schip is door het incident praktisch total loss geraakt. De oesterpoot van Prins en Dinge- manse was al bezig met een nieuwbouwplan. Het zinken van de Yerseke 29 heeft het pro ces versneld. De nieuwe Yerseke 29 krijgt een heel andere uitrusting dan oes- terkotters tot nu toe. Normaal worden oesters van percelen in de Oosterschelde gevist met gie ken aan de beide zijkanten van een schip, waaraan de viskorren zijn bevestigd. Om de korren binnen te halen, moet een visser met een haak de korren naar zich toehalen om vervolgens de oesteroogst in het scheepsruim te lossen. Het systeem waarmee de toekomstige Yerseke 29 wordt uitgerust, is op het eerste gezicht 'veel simpeler'. De vis korren, drie stuks en in de vorm van kisten van gaas, worden aan de achterzijde bevestigd. Een visser is niet meer nodig om de viskorren binnen te halen. Dat gebeurt automatisch vanuit de scheepsbrug. De oesters wor den vervolgens via een trans portband in het ruim gebracht, waarna ze weer direct kunnen worden verzaaid. Om oesters uit te zoeken, hoeven ze straks niet meer naar de wal. Dat kan aan boord gebeuren op een leestafel, wat volgens directeur E. Fou- draine van Prins en Dingemanse veel doelmatiger is. De kotter Advertentie voor zakelijke doeleinden krijgt een energiezuinige diesel motor. De motor drijft electro- motoren aan die de energie leve ren voor alle apparatuur. Met de aanschaf van de Yerseke 29 is een investering van onge veer twee miljoen euro gemoeid. Prins en Dingemanse heeft er voor gekozen alles in Nederland te laten maken, ook het casco. „Want dat levert toch een kwali tatief beter product op", aldus Foudraine. De oplevering is zo mer 2005. Maaskant in Bruinisse heeft pa tent op het nieuwe vissysteem dat eerder is toegepast op een mosselkotter voor een onderne mer uit Wales, maar nog niet op een oesterkotter. „Een kind kan de was doen", stelt directeur M. van der Zwan van Maaskant, „zo gebruikers vriendelijk is dit systeem." Met de oesterbranche gaat het goed. De afzetmarkt is, zegt Foudrai ne, 'vele malen groter en breder' geworden dankzij de komst van lekvrije, gasverpakkings- middelen. THOLEN - Het dagelijks bestuur van het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft besloten het zoetwaterproject op Tholen met twee jaar te verlengen. Sinds 2003 wordt een deel van de hoofdwaterlopen op het eiland doorgespoeld met zoet water uit de randmeren. De angst was dat blauw- algen uit het Volkerak-Zoommeer de Thoolse wateren bin nen zouden komen, maar volgens het schap is dat niet ge beurd door goed te controleren. De proef gaat in elk geval door tot en met 2006. Een uitbreiding van het project, op Tholen en Sint-Philipsland, is voorlopig niet aan de orde. SINT MAARTENSDIJK - De Taskforce Leefbaar Smer- diek/Scherpenisse, ook bekend als de Porgroep, houdt op te bestaan. De werkgroep, die als doel had leefbaarheid in Sint-Maartensdijk en Scherpenisse te vergroten, wilde alleen blijven bestaan als de gemeente Tholen harde toe zegging deed over geld. De Porgroep bestond uit inwo ners van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Dit voorjaar bracht ze een rapport uit, waarin ze haar mening gaf over wat er met de twee dorpen moet gebeuren. Begin november stuurde de groep een brief naar de ge meente, waarin ze dreigde met opheffing als de gemeente niet met geld over de brug zou komen. Zowel het college van b en w als de raad weigert toezeggingen te doen, tot dat duidelijk is hoe de zogeheten impuls van Sint- Maartensdijk. en Scherpenisse er precies uit komt te zien. Wethouder F. Goossen betreurt de beslissing van de werk groep, omdat die volgens hem goede ideeën had. De gemeenteraad wil de leden van de werkgroep nu indi vidueel benaderen om alsnog mee te denken over de herin richting van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. GOES - Een 33-jarige Goesenaar is gistermiddag op de A58, ter hoogte van Kapelle, in de sloot beland. Waar schijnlijk raakte hij door het gladde wegdek de macht over het stuur kwijt. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto moest worden weggesleept. GOES - De politie in Goes blijft fietsers controleren op het rijden door rood licht en op fietsverlichting. Gister morgen was het opnieuw raak op de Troelstralaan en de Zaagmolenstraat in Goes. Zes fietsers kregen een bekeu ring, omdat zij het rode licht negeerden. Veertien fietsers reden zonder verlichting. Zij kregen een boete van vijf tien euro voor het ontbreken van voor- of achterlicht óf een boete van vijfentwintig euro voor het ontbreken van voor- én achterlicht. door Rob Paardekam WAARDE - Er lijkt eindelijk schot te komen in de renovatie van het dorpshuis in Waarde. De gemeente heeft een plan van aanpak opgesteld. In het najaar van 2005 moet het dorpshuis weer bij de tijd zijn. Het dorpshuis in Waarde, aan de Mauritsstraat, is al jaren toe aan een flinke opknapbeurt. Er wordt onder meer gevraagd om een goede foyer, een vast toneel, deugdelijke verwarming, betere opslagruimten en een betere ge luidswering. De gemeente heeft de gebreken altijd wel erkend, maar tot echte verbeteringen heeft dat nauwelijks geleid. Zo stuurde het college ruim twee jaar geleden nog een brief naar de plaatselijke afdeling van de adviescommissie dorpshuizen, waarin ze stelde dat de aanpak van het dorpshuis geen priori teit had. De gemeenteraad is inmiddels tot een ander inzicht gekomen en heeft nog eens 150.000 euro extra uitgetrokken voor de reno vatie, zodat er in totaal een kwart miljoen euro besteed kan worden. De gemeente heeft een plan van aanpak opgesteld waar in de procedure voor de tot standkoming van de renovatie wordt beschreven. Omdat de re novatie zich grotendeels richt op een efficiëntere inrichting van het dorpshuis zal een archi tectenbureau een schetsontwerp maken. Daarna wordt een kos tenraming gemaakt, dient de bouwaanvraag te worden inge diend en kan het werk worden aanbesteed bij diverse aanne mers. De gemeente eist dat de kosten het beschikbare budget niet overschrijven. In principe is het niet de bedoe ling om het dorpshuis uit te brei den. De nieuwe indeling moet dus passen binnen de bestaande grenzen van het gebouw. Verder zal uitgebreid archeolo gisch onderzoek worden ver richt, omdat Waarde geldt als ar cheologisch onderzoeksgebied. Dat betekent dat er geen grond werkzaamheden mogen plaats vinden, zonder dat er onderzoek is gepleegd. Waarschijnlijk neemt dat enkele maanden in be- slag. (Advertentie) Gratis thuisbezorgd Gratis Pokon kerstboomvoeding _0n8^70400_VM ss in eji Bwiagcsiraat 1 VIIsslngen,Telefoon 0I18-.I70J0O Advertentie zeeuwse almanak De twee mannen stonden voor het kantoor in Terneu- zen. Ze dienden zich te mel den bij de keuringsarts in ver band met uiteenlopende ge zondheidsmankementen. Vol emotie wisselden ze hun kwa len uit. Tot... dat blauwe bus je het parkeerterrein opreed. Het was voorzien van werven de reclameteksten. De tekst op de zijkant van de bus, maakte de twee even sprake loos. 'Bliksembeveiliging', stond er. „Hé," sprak de ene man. „Die beveiligt de blik sem." Hoofdschuddend stap ten ze het gebouw binnen. Dat kennelijk niet tegen de bliksem beveiligd was. (Advertentie) Harmen van der Werf OES Op twee fronten bindt gemeente Goes de strijd aan ,1 huiselijk geweld. Met als NTWERPEN - Nabij het oord-Franse Calais zijn giste- en de romp en de benen van ver- oedelijk Maurits Impe (35) te- jgevonden. en DNA-onderzoek moet uit- ijzen of de stoffelijk resten in- rdaad van de vermoorde •hipper uit Merksem zijn. De iderarmen van Impe werden nm drie weken geleden aange- offen in de Leie bij Kortrijk. et hoofd is nog niet terecht, e 41-jarige verdachte, een Bel- ische schipper die tijdelijk in emeuzen woonde zou de re- lercheurs hebben verklaard ie hij het lichaam van zijn tiend in stukken heeft gesne- in Het hoofd zou hij samen et de onderarmen in de rivier ibben gegooid, De rest van het •haam zou op zijn aanwijzin- enzijn opgegraven bij Calais, laurits Impe verdween op 24 ktober. Hij ging vissen bij de otwerpse haven, maar kwam iet meer thuis. Op 21 novem- erwerd de verdachte opgepakt i Sas van Gent en enkele dagen ter uitgeleverd aan België. hoofddoelen: problemen eerder signaleren, met instellingen ge zamenlijk aanpakken én er bo venop blijven zitten. De aandacht voor huiselijk ge weld is sterk toegenomen door enkele geruchtmakende inciden ten. Juli 2002 kwamen in Roer mond zes kinderen uit één gezin om, nadat hun vader zijn wo ning in brand had gestoken. Een driejarige peuter uit Alphen aan den Rijn overleed dit jaar. Haar lichaam lag in de kofferbak van een auto. Later bleek dat ze thuis was gedood. In beide geval len klonk kritiek op hulpverle ningsinstanties die onvoldoende aandacht aan de gezinnen zou den hebben besteed. Om dit soort incidenten te voorkomen wordt in Goes allereerst ge werkt aan een praktische aan pak van huiselijk geweld. Dit ge beurt voor de hele Oosterschel deregio. Onderwijsinstellingen, kinderopvang, maatschappelijk werk en jeugdzorg zijn er onder meer bij betrokken. De deelname van onderwijs en kinderopvang is belangrijk om vroeg signalen van huiselijk ge weld op te kunnen vangen. „En Goes heeft het voordeel", stelt wethouder D. van Ewijk (Groen- Links, welzijn), „dat er al een uitgewerkt zorgsysteem voor het onderwijs bestaat, in de vorm van consultatieteams voor nul- tot twaalfjarigen en sociaal- medische teams voor het voort gezet onderwijs." Gezinscoach Het signaleren van huiselijk ge weld is één, de ouders erop aan spreken is twee. Van Ewijk: „On derwijzers of medewerkers van een peuterspeelzaal zullen dat niet zo snel doen, maar zij kun nen alles in het kader van dit project wel doorgeven. Het is de opzet een gezinscoach aan te wij zen die de hulpverlening coördi neert én een familie op de voet blijft volgen, ook als het gezin verhuist of een kind van school wordt gehaald." Het project dat in 2005 bij wijze van proef be gint, moet in anderhalf jaar van de grond getrokken zijn. Zoveel voorbereidingstijd is nodig, al dus Van Ewijk, omdat alles zorg vuldig geregeld moet worden, zo als wie wat mag doen is. Na de beginfase moet het project een structureel karakter krijgen. Het tweede front waarop Goes de strijd tegen huiselijk geweld wil aanbinden, is minder ge richt op de uitvoering, maar op beleid. Bij de gemeente komt een coördinator huiselijk ge weld, of zoals de wethouder zegt 'geweld achter de voordeur, want huiselijk geweld klinkt te gezellig'. De coördinator krijgt de taak een samenhangende aan pak te ontwikkelen om huiselijk geweld tegen te gaan én aan te pakken in samenspraak met on der meer politie, justitie en de in stelling voor geestelijke gezond heidszorg Emergis. „Wij zijn de vrijblijvendheid voorbij, als het gaat om geweld achter de voordeur", verklaart Van Ewijk. „Justitieel is er veel gebeurd en de politie reageert niet meer alleen op officiële aan giftes, maar ook op gewone mel dingen. Het besef is doorgedron gen dat het om een fundamen teel probleem gaat." De projecten richten zich in de eerste plaats op kinderen. Van Ewijk heeft daar een eenvoudi ge verklaring voor: „We moeten ergens beginnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63