Vertrouwen in EU neemt toe 9 PL PZC %mM, i Vakbond hekelt personeelsbeleid Lidl Berlusconi komt met schrik vrij in corruptieproces Bijna 1600 slachtoffers noodweer Filipijnen Maathai koppelt milieu aan vrede Nederlanders reageren positiever dan voorheen Barroso steunt Turks lidmaatschap Unie iraëliërs openen et vuur op ilestijns kind ITALIAANSE KEUKENS PORS KEUKENS Wodkapijpleiding ontdekt Worm in hersenen Chinees Steeds vaker kanker bij kinderen Terreuralarm door dronkeman Oppositie Mozambique boos zaterdag 11 december 2004 lor Kees Bos iTnrrle Horde bsSEL - Het vertrouwen in Europese instellingen in Eu- ,1 is gestegen, met name in derland. Op de vraag of het I-lidmaatschap een goede ■kis antwoordde 75 procent gen hall jaar geleden was l'nog6-t procent. Het Europe- gemiddelde steeg in deze tijd „48 naar 56 procent. top vragen over het vertrou- !um Europese instellingen en er het imago van de EU gaven Nederlandse ondervraagden Jleen omaatjes razilië leveren un wapens in PAULO - De Braziliaanse gering was nog zo hoopvol. |or een beloning van 25 tot .110 zou het volk op grote J wapens komen inleveren i zou het land een stuk veiliger orden, et pakte anders uit. In plaats en de zware criminelen kwa- en talloze omaatjes het 'klap- van hun overleden bij de politie inleve- ln. De premie was immers een lkome aanvulling op hun lamele pensioentje, ichspreekt de Braziliaanse re- van een doorslaand suc- [e vrijwillig afstand doet van jn wapen, heeft niets te vre- President Lula heeft, bij de- it bepaald, dat niemand ver- lord of vervolgd wordt als hij ms met een wapen bij de poli- opdraaft. Een klein pistool igt 25 euro op, een zwaarder en 100 euro. Maar het aan- opgehaalde vuurwapens in aatste categorie valt tot dus- zwaar tegen: het bewijs dat onderwereld niet staat te ippelen. Brazilië sterven jaaidijks eer dan 40.000 mensen door randen. GPD positievere antwoorden dan een half jaar geleden. Daarmee lijkt de trend gekeerd dat de steun voor de EU afkalft. Tot enkele jaren geleden was het trouwens gebruikelijk dat Nederlanders zich in enquêtes grote voorstan ders toonden van Europese sa menwerking. Europees Commis saris Wallstrom (Institutionele Relaties) lichtte de halfjaarlijk se enquête 'Eurobarometer' gis teren in Brussel toe. Veel Europeanen steunen ook de algemene gedachte dat meer landen lid worden van de EU. Vooral in Oost-Europa loopt de bevolking daarvoor warm. In West-Europa is de animo gerin ger: in Frankrijk en Duitsland is slechts een minderheid voorstan der. Van de Nederlanders schaart 50 procent zich achter de stelling dat de EU moet wor den uitgebreid. In de vraag over EU-uitbreiding zijn Turkije, Roemenië en Bulga rije niet met name genoemd. Re geringsleiders beslissen volgen de week vrijdag over het begin van toetredingsgesprekken. Bul garije en Roemenië hebben de onderhandelingen al afgerond en staan op de nominatie om ja nuari 2007 lid te worden. Ruim tweederde van de Europe anen steunt het idee van een grondwet voor de EU. In Neder land is dat 73 procent en in het eurosceptische Groot-Brittan- nië staat nog altijd 49 procent achter een grondwet en is slechts 29 procent tegen. Pro bleem is dat de enquêteurs al leen hebben gevraagd naar het algemene idee van een grond wet. Ze hebben niet onderzocht wat de burgers vinden van de ontwerp-grondwet die de Euro pese leiders in juni hebben goed gekeurd. In sommige landen waaronder Nederland en Groot-Brittannië mogen de kie zers zich daar over uitspreken in een referendum. ANP door Cor de Horde BRUSSEL - Voorzitter Barroso van de Europese Commissie heeft de Turkse premier Erdo- gan gisteren verteld dat hij 'per soonlijk de toetreding onder steunt' van Turkije tot de EU. Dit heeft zijn woordvoerster ge zegd. Barroso verwacht dat de Europese top eind volgende week, die grotendeels aan Tur kije gewijd zal zijn, een voor dat land positieve uitkomst zal ople veren. Barroso heeft bij Erdogan de zaak-Cyprus aangekaart. De he le wereld en dus ook de EU er kennen de Grieks-Cypriotische regering, behalve de Turken. Turkije liet onlangs nog weten bij dat standpunt te blijven. Maar Barroso stelt volgens zijn woordvoerster dat onderhande len over toetreding tot de EU er kenning van Cyprus inhoudt. Als de onderhandelingen ge opend worden, gaat het om on derhandelingen tussen Turkije en de EU. Het is duidelijk dat de Unie bestaat uit 25 lidsta ten." Eén daarvan is Cyprus. Volgens een Turkse diplomatie ke bron heeft premier Erdogan de oproep van Barroso om Cy prus te erkennen, verworpen. Turkije wil de Grieks-Cyprioti sche regering in elk geval niet er kennen vóór de top van volgen de week. Het land laat in het midden wat er daarna gebeurt. Het Nederlandse voorzitter schap van de EU schaaft aan een tekst waar de Europese lei ders zich volgende week over buigen. Daarin is sprake van in directe erkenning van Cyprus. Turkije moet nog een douane-ak koord met de EU aanpassen, om dat de EU is uitgebreid met nieu we landen, waaronder Cyprus. Zodra Turkije het akkoord uit breidt tot de hele EU is dat een impliciete erkenning van Cy prus, luidt de redenering. ANP ZA - Israëlische militairen iben gisteren in de stad Khan nis, in het zuiden van de Ga- Irook, een zesjarig Palestijns isjc doodgeschoten. hebben Palestijnse medi- bronnen gemeld, meisje werd getroffen door omatisch geweervuur terwijl buiten haar ouderlijk huis i het spelen was. Even daar- rhadden Palestijnse militan- een mortieraanval uitge- ird op de joodse nederzetting sh Katif in het zuiden van de zastrook, Daardoor raakten Israëliërs gewond. Twee er ernstig aan toe, onder ie een achtjarige kind. een Israëlische leger- ►ordvoerder schoten militai- D terug 'in de richting van de on van de mortierbeschie- ig' De dood van de Palestijn kleuter wordt onderzocht, «dehij eraan toe. ANP/AFP dissel machinist an grens voorbij tBSSEL - Treinen hoeven iet langer bij iedere landsgrens wisselen van machinist. Minis- bvan Verkeer van de EU-Ian- fn z'j" het gisteren in Brussel geworden over een Euro- tos rijbewijs voor machinisten. maatregel moet grensover- hrijdende treinverkeer, zoals HSL en goederentreinen, effi- Dter maken. Machinisten mo- Mu in principe alleen in ei- o land rijden, omdat de oplei den verschillen. Het besluit P vooruit op de liberalise- d van het spoorvervoer op 1 hiari 2007: meerdere bedrij- n mogen dan gebruik maken hhetsporennet. ANP V cT -V* REAL TOWN - Hulpverleners verwijderen een stuk betonijzer van een ingestort ge bouw, op zoek naar overlevenden in het dorp Real Town. Het aantal doden en vermis ten door de twee stormen die de Filipijnen vorige week teisterden, is gestegen tot bijna 1600. Volgens de laatste gegevens staat van 842 mensen vast dat ze zijn omgeko men door het noodweer en worden 751 mensen vermist. De stormen trokken over de noordoostkust van het eiland Luzon. foto Erik de Castro/RTR door Wierd Puk BERLIJN - Bij de Duitse super markt-discounter Lidl, die ook op de Nederlandse markt ac tief is, heersen 'mensonterende werkomstandigheden'. Dit staat in een gisteren bewust op de Dag van de Mensenrechten gepu bliceerd zwartboek. De diensten bond Ver.di heeft twee jaar aan de publicatie ervan gewerkt. Lidl, de op een na grootste Duit se supermarktketen, zou perso neel onder druk zetten en de in stelling van onderneminsgraden tegenwerken. „Het zwartboek leest als een drilboek van het Vreemdelingenlegioen", oordeel de Spiegel Online. Uit de verklaringen van twee honderd getuigen blijkt dat bij Lidl op 'bijzonder onbeschofte wijze' met werknemers en leve ranciers wordt omgegaan. Zo zou er sprake zijn van 'wille keur' bij ontslagen. Bij Lidl heerst een 'systeem van angst en afschrikking', aldus de samen stellers van het zwartboek. Per soneel wordt uitgescholden, be dreigd en opgehitst. Het bedrijf zou uitsluitend zijn gericht op het maken van winst, sociale as pecten spelen in de bedrijfsvoe ring nauwelijks een rol. Volgens de bedrijfsleiding in het Zuidduitse Neckarsulm betreft het hier 'enkele individuele ge vallen'. Ver.di zou zich schuldig maken aan een 'lastercampag ne' door medewerkers op te roe pen anoniem te reageren. Maar volgens de bond durven perso neelsleden niet hun namen open baar te maken uit angst voor re presailles. Intimidatie In het honderd pagina's tellende zwartboek vertellen (ex-)mede- werkers over onbetaalde over uren, falende gezondheidvoor zieningen, een tekort aan sani taire pauzes en van openlijke po gingen om personeel te intimide ren. Dit laatste ondermeer door het uiten van ongegronde be schuldigingen van chefstal en door de invoering van permanen te video-bewaking. Bij Lidl zou hierdoor sprake zijn van een 'ab normale arbeidsdrult'. „Ik werkte meestal minstens ne gen uren, zonder pauzes", vertel de een ex-medewerkster. Over uren worden niet uitbetaald. Om medewerkers weg te pesten, worden zij gedwongen te beken nen fouten te hebben gemaakt bij het opmaken van de kassa's. Daardoor kunnen oudere caissières, die geacht worden veertig producten per minuut door de scanners te duwen, wor den ontslagen en kan nieuw, goedkoper personeel worden aangesteld. Ook berichten de medewerkers over vergaande diefstalcontro les. Personeelsleden moeten re gelmatig hun tassen en jaszak ken en zelfs hun auto's laten doorzoeken. Iedere gevonden bonbon geldt als gestolen totdat het tegendeel is bewezen. Personeelschefs, die niet min stens twee keer per maand een ondergeschikte op het matje roe pen, worden door de leiding be schouwd als te zwak en maken geen kans op promotie. Lidl maakte dit jaar een omzet van rond de 36 miljard euro en is een van de succesvolste onder nemingen ter wereld. De keten heeft in Duitsland dertigdui zend werknemers, verdeeld over 2500 filialen. Volgens Ver.di is het zwartboek bedoeld als drukmiddel om con cernchef Dieter Schwarz ertoe te bewegen betere arbeidsoms- tandheden te creëeren. Vooral het ontbreken van onderne mingsraden is de dienstenbond een doom in het oog. Schwarz slaat terug met een pa ginagrote advertentie in het mas- sablacl Bild. Daarin vermeldt het levensmiddelenconcern in het komende jaar 1600 extra ar beidsplaatsen te scheppen. In de afgelopen drie jaar heeft het be drijf twintigduizend nieuwe ba nen gecreeërd. GPD (Advertentie) 1 ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 0111 - 45 07 10 www.porskeukens.nl door Windy Kester OLSO - Vrede, democratie en vrijheid zijn onhaalbaar als de mens niet op een duurzame ma nier met het milieu omgaat. Dit heeft de Keniaanse milieuminis ter en activiste Wangari Maat hai in Oslo gezegd bij het in ont vangst nemen van de Nobelprijs voor de vrede. Ze was de eerste Afrikaanse vrouw die deze eer te beurt viel. De door Maathai opgerichte or ganisatie Green Belt Movement plantte sinds de jaren zeventig circa 30 miljoen bomen. „Het is tijd om in te zien dat duurzame ontwikkeling, democratie en we de onlosmakelijk met elkaar ver bonden zijn", zei de Keniaanse. Ze was blij dat het Nobelcomité de wereld uitdaagde door het be grip vrede op te rekken. Het co mité kreeg veel kritiek op de keuze voor de milieuactiviste. Stralend onderstreepte Maathai dat deze Nobelprijs een prijs is voor alle Afrikaanse vrouwen die hun stem willen laten horen. „Lieve Afrikaanse burgers, la ten we deze erkenning gebrui ken om de verplichtingen aan onze mensen na te komen, om conflicten en armoede te reduce ren en hiermee hun levenskwali teit te verbeteren." VILNIUS - De Litouwse douane heeft een drie kilometer lange pijpleiding ontdekt die bedoeld was voor de illegale invoer van wodka uit Wit-Rusland. Dat hebben plaatselij ke media gisteren gemeld. Wodka is in Wit-Rusland aanmerkelijk goedkoper dan in' Litouwen, dat sinds mei dit jaar lid is van de Europese Unie. Volgens de autoriteiten betreft het dan ook zeker niet de eerste poging om de sterke drank op deze manier de grens over te smokkelen. ANP/DPA HONGKONG - Chirurgen in de Centraal-Chinese provin cie Hunan hebben een 12 centimeter lange worm verwij derd uit de hersenen van een 24-jarige man. Dat heeft de China Daily gisteren gemeld. Volgens de krant had de man een sparganum. Die para siet heeft hij waarschijnlijk binnengekregen door het eten van wilde slangen of kikkers. Hoe de patiënt het nu; maakt, meldde de China Daily niet. ANP/DPA LONDEN - Het aantal gevallen van kanker bij kinderen in Europa is de laatste drie decennia gestegen. Hoewel de ziekte bij mensen onder de 20 jaar nog zeldzaam is, stijgt het aantal gevallen steeds sneller. Dat staat in het Britse medische vakblad The Lancet van gisteren. Onderzoek in negentien landen liet een stijging zien van ongeveer 1 procent per jaar bij kinderen en 1,5 procent bij jongeren tussen 15 en 19 jaar. De toename geldt voor alle vormen van kanker. Overigens zijn de overlevingskansen voor kinderen met kanker in Europa sterk verbeterd. ANP/DPA LONDEN - Een dronken Britse militair heeft eerder deze week een terreuralarm veroorzaakt door verkleed als een, Arabische zelfmoordterrorist te verschijnen op een feestje van het regiment waarin hij dient, de Coldstream Guards. Dit maakte de Britse politie gisteren bekend. Vijftien politiewagens en agenten met speurhonden ruk ten uit nadat in de buurt van de legerbasis een man was gesignaleerd in Arabische kleding. Het leek alsof hij ex- plosieven bij zich droeg. Bij zijn aanhouding bleek dat de man op weg was naar huis, na een gekostumeerd feestje op de legerbasis. Hij kreeg een boete wegens openbare dronkenschap, aldus de politie. ANP/AFP MAPUTO - De grootste oppositiepartij in Mozambique, Renamo, wil dat de presidentsverkiezingen van 1 en 2 de cember worden overgedaan. Renamo-voorman Afonso Dhlakama zei gisteren dat bij de stembusgang is gefrau deerd. De inwoners kozen een opvolger voor de man die Mozam bique al achttien jaar regeert, Joaquim Chissano. Hij schoof partijgenoot Armando Emilio Guebuza naar voren, als zijn opvolger. Dhlakama (51) was zijn belangrijkste uitdager. Het tellen van de stemmen is overigens nog steeds niet afgerond. ANP/AFP door Hans Geleijnse ROME - De Italiaanse premier Berlusconi is gisteren door de rechtbank van Milaan vrijge sproken van omkoping van een rechter. Tegen hem was acht jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank oordeelde dat de om koping, die van eind jaren tach tig dateert, wegens verjaring niet kon worden bestraft. Dit zogenoemde SME-proces te gen Berlusconi heeft vijf jaar ge duurd. Zijn bondgenoten juich ten dat 'de politieke heksen jacht' tegen Berlusconi was mis lukt. Maar de oppositie bena- dukte dat de premier de vrij spraak te danken had aan het ja renlang traineren van zijn zaak door een legertje advocaten. Normaal is de wettelijke verja ringstermijn vijftien jaar. De re centste datum van de beschuldi ging wegens omkoping dateert uit 1991. Maar de rechtbank greep naar een wet die bepaalt dat onder bijzondere omstandig heden de verjaringstermijn kan worden gehalveerd. Berlusconi's holdingmaatschap pij Fininvest zou volgens de be schuldiging de Romeinse rech ter Squillante 430.000 dollar hebben toegestopt om met een, gerechtelijk vonnis te verhinde ren dat de voedingsgigant SME. na privatisering in handen zou' komen van de industrieel De Be-, nedetti. Berlusconi heeft elke be trokkenheid ontkend en herhaal delijk verklaard dat 'de linkse:' officieren van justitie' in Milaan uit politieke motieven tegen- hem in het geweer kwamen. Berlusconi is ook in andere om koopprocessen door verjaring! van de strafbare feiten met de schrik vrijgekomen. Beroep Het was gisteren nog niet duide lijk of aanklaagster Boccassini (door Berlusconi 'rode Ilda' ge noemd vanwege haar rode haar en veronderstelde linkse voor-, keur) in beroep zal gaan. Er zijn- nog twee beroepsmogelijkheden open, de vrijspraak van gisteren hoeft niet het einde van een sle pende affaire te zijn. Berlusconi was in dit proces de enige aange klaagde. In verwante zaken zijn zijn advocaat Previti en zijn ex-minister Squillante wel tot lange gevangenisstraffen veroor deeld. Beiden zijn in hoger be roep gegaan en kunnen uit de* vrijspraak van Berlusconi moed putten. GPD Advertentie Wangari Maathai staat te juichen op het balkon van haar hotel, na dat ze eerder gisteren de Nobelprijs voor de Vrede had ontvangen. foto Yves Herman/RTR Maathai riep op tot vrijlating van de vredesprijswinnares in 1991, Aung San Suu Kyi. Deze advocate uit Myanmar staat al sinds jaar en dag onder huis arrest, Ook liet zij zich kritisch uit over de oorlog tegen het ter rorisme. GPD De beste plek voor het vinden van werk is nog altijd jobTrack.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5