Taal is mijn lievelingsvak Jong of oud: iedereen valt voor de David Beckham van de jazz W23 Top 10 slechte filmteksten Ga maar lekker los Intrigerend en sferisch Intiem oktobergeluid Hiphop van explosief trio Blonde van K3 tijdje solo BNN onthult filmeindes zaterdag 11 december 2004 1 Chipz-1001 Arabian Nights (1) 2 Lange Frans Baas B Ft Ninthe - 'Zinloos (2) 3 Anouk Girl (3) 4 Christina Aguilera Ft Missy Elliott '.Car Wash (5) 5, Band Aid 20-Do They Know Its i Christmas (-) 6, Marco Borsato Ali B - Wat Zou Je Doen (6) 7, Destiny's Child - Loose My Breath 11(4) 8 Gwen Stefani - What You Waiting For(7) 9. Natasha Bedingfield - These Words (9) 10 Eminem-Just Lose It (10) 11 Gerard - Rene - Gordon - Live At The Arena (11) 12 U2-Vertigo (8) 13.Bief-Opstand (19) 14 Deïokkies-Verre Kerst (22) 15, Anastacia-Welcome To My I Thruth (14) 16 Dj Tiesto - Just Be (15) 17, Nelly And Christina Aguilera - Tilt YaHead Back (16) 18, Usher Alicia Keys - My Boo/ Confessions II (18) 19, Michael Gray - The Weekend 12) 2o! Within Temptation - Stand My Ground (13) 21, Brian Mc Fadden - Real To Me I I21' r 22 Dj Jean - Every Single Day (20) 23. Ja Rule Ft R. Kelly Ashanti- Wonderful (36) 24.Armand Van Helden - My My My (24) 25. Erik Prydz- Call On Me (17) 26. Djumbo - Hide And Seek (25) 27. Jay-z/linkin Park - Numb/encore 28. Keane - Bedshaped (26) 29. Intwine - Cruel Man (27) 30. Live-We Deal In Dreams (23) 31. Maroon5 - Sunday Morning (-) 32. G-spott - City Streets (33) 33. Do - Angel By My Side (29) 34. Special D-You (28) 35 Jamie Cullum - Everlasting Love 137) 36, Elize-Shake (32) 37 Avril Lavigne - Nobody's Home 139) 38 Snoop Dogg - Drop It Like It's Hot (-) 39.Green Day - Boulevard Of Broken Dreams (-) 40.Laquatal - Clark Wallabee (wat Doe Je Dan?) (38) 1U2- How To Dismantle An Ato mic Bomb (1) 2. Robbie Williams - Greatest Hits (2) 3. Jamie Cullum - Twenty Some thing (16) 4. Blof - Het Eind Van Het Begin (Beste Van) (-) 5. Andrea Bocelli - Andrea (6) B.Frans Bauer - Kerst Met Frans Bauer (-) 7 Within Temptation - The Silent Force (3) 8. Eminem- Encore (4) 9,Destiny's Child - Destiny Fulfilled (5) ID, Frans Bauer - Daar Heb Je Vrien den Voor(7) 11. Keane - Hopes And Fears (9) 12. K3-De Wereld Rond (12) 13. Andre Hazes - 25 Jaar - Het Aller beste Van (13) 14 Norah Jones - Feels Like Home (18) 15. Live - Awake - The Best Of Live (8) 16. Rob De Nijs- Vanaf Vandaag (-) 17 Britney Spears - Greatest Hits: My Prerogative (11) 18. Jay ZLinkin Park - Collision Course (-) 19. Usher - Confessions 10) 20. Kinderen Voor Kinderen - 25 (14) 21. Maroon5-Songs About Jane (17) 22. Phil Collins - Love Songs, A Com pilation Old New (20) 23. Joss Stone - Mind, Body Soul (21) 24. Rod Stewart - Stardust - The Gr. American Songbook 3 (26) 25. Anastacia -Anastacia (27) 26. Guus Meeuwis -10 Jaar - Le- vensecht(28) 27FrankBoeijen -Toen Nu (19) 28.Tiesto - Parade Of The Athletes (22) 29. Chlpz - The Adventures Of Chlpz (29) 30. Seal - Best 1991 -2004 (23) 31 Celine Dion Anne Geddes - Mi racle (15) 32. Tina Turner-All The Best (31) 3 Shania Twain - Greatest Hits (25) 34 Acda En De Munnik - Liedjes Van Lenny (34) 35. Do-Do (30) 36. Mamma Mia!-De Musical (32) 37 Jan Keizer - Going Back In Time 3 ff6 GeesNumber Ones (-) 33 MarkKnopfler-Shangri-la (37) w. Green Day-American Idiot (-) Bart Broere uit Tholen doet mee aan Het Groot Kinderdictee der Nederlandse Taal. foto Willem Mieras Is jouw kat ook zo ge stresst? Of gestressd? Of toch gestrest? De tienjarige Bart Broere uit Tholen wijst zonder moeite de goede spel ling ('gestrest') aan. De zin was opgenomen in het selec tiedictee, waaruit de zestig deelnemers zijn voortgeko men aan het allereerste Groot Kinderdictee der Ne derlandse Taal, dat maan dag wordt uitgezonden op tv. Bart is één van hen. Het bekende Groot Dictee voor volwassenen-wordt dit jaar al voor de vijftiende keer gehouden. Voor het eerst is er ook een variant voor kinde ren, vooral bestemd voor leerlin gen uit de hoogste groepen van de basisscholen. Ruim tweedui zend kinderen maakten het se lectiedictee, dat in diverse kran ten en op internet was te vin den. Het bestond uit tien zin nen, met telkens ten minste één lastig woord waarvan de goede spelling moest worden gekozen. Zo dienden de kinderen onder meer de juiste schrijfwijze van epidemieën, Al Qaeda, dioxine en muizenplaag te bepalen. „Ik hoorde ervan op tv en las het in Kidsweek, het blad dat ik elke week lees", zegt Bart. Mijn moeder zei: 'dat is echt iets voor jou'. Dat vond ik zelf eigenlijk ook wel, omdat ik veel lees en veel van taal houd. Het is mijn lievelingsvak op school." Het selectiedictee vond hij wel meevallen. „Eén zin was wel moeilijk: 'Een tosti bevat meer calorieën dan een kroket.' Maar ik heb het toch helemaal uit mijn hoofd gedaan en niets opge zocht." Bart was bepaald niet de enige die deelnam. Meer dan tweeduizend kinderen uit Neder land en Vlaanderen gaven zich op. Uit de foutloze inzendingen werden er zestig gekozen: veer tig uit Nederland en twintig uit Vlaanderen. „Vorige week woensdag kreeg ik een brief dat ik mee mocht doen." Het Kinderdictee is zeker geen slap aftreksel van de grotemen- senvariant. Alles wordt in de zelfde, traditionele stijl gedaan, met de bankjes van de Eerste Kamer als locatie en Philip Fre- riks als presentator. Presentato ren van Z@ppelin en Ketnet fun geren als jury en kijken de resul taten na. Cathy Spierenburg, netcoördinator van Z@ppelin, heeft het dictee geschreven. Bart Broere heeft van zijn school, De Regenboog in Tho len, een middag vrijgekregen om naar Den Haag te kunnen af reizen. Als voorbereiding heeft hij onder meer oefendictees ge daan en een boek doorgenomen. „Daarin staan allemaal vragen en opdrachten over taal, over hoe je woorden spelt en waarom dat zo is." Hoe hij het er ook van afbrengt, met taal wil hij zeker meer gaan doen. „Misschien word ik wel schrijver. Verhalen schrijven, dat lijkt me écht leuk." Rolf Bosboom Het Groot Kinderdictee der Ne derlandse Taal wordt maandag 13 december om 18.10 uur uitge zonden op Z@ppelin, in Vlaande ren op Ketnet om 19.20 uur. La ter op de avond is het volwasse nendictee te zien, vanaf 20.08 uur op Nederland 3. Sinatra met sneakers, Norah Jones met ballen of de Da vid Beckham van de jazz. Noem hem zoals je wilt, Jamie Cullum is hét jazztalent van vandaag. De 25-jarige zanger uit Enge land nam onlangs in Nederland een gouden plaat in ontvangst voor zijn album Twenty some thing. Met zijn leren jas, spijker broek, sneakers en hippe kapsel lijkt hij allerminst op de jazz-muzikant die je misschien kent uit de platenkast van je ouders. „Ik beschouw mijn muziek be slist als jazz", zegt Jamie Cul lum stellig. Met op zijn album klassiekers als 'Singin' in the Rain' en 'What a Difference a Day Makes' kan het ook bijna niet anders. Maar ook met zijn eigen werk is de zanger niet meer weg te den ken uit de moderne jazzwereld. De liefde voor muziek begon voor de zanger echter niet met alleen jazz. Jamie heeft vooral een pop- en rockverleden. Niet alleen is hij opgegroeid met har de gitaarmuziek, ook heeft hij in verschillende pop- en rock bands gespeeld. Op een bepaald moment had hij zelfs een rockcarrière in het ver schiet. „Ik heb altijd verschillen de stijlen gespeeld. Ik vond het nuttig om in verschillende bands te spelen. Toen ik begon, maakte ik hiphop, funk en jazz. Later verhuisde ik naar Londen, omdat ik graag in een rockband wilde spelen. De band Taxi was op zoek naar een toetsenist en ik mocht komen spelen. Dat ging heel goed, we speelden zelfs in voorprogramma's van grote bands als Toploader en Paul Weller!" Springen Ondanks dit succes koos de zan ger uiteindelijk voor een jazzcar- rière. „Jazz staat voor mij gelijk aan vrijheid. Ik ga zonder een vaste setlist het podium op en ik kan spontane dingen doen op het podium, springen op de pia no bijvoorbeeld. Bij de meeste bands waar ik vroeger speelde, kon dat niet." Een goede keuze, zo blijkt. Jong en oud weet hij voor zich te win- Jamie Cullum: „Jazz staat voor mij gelijk aan vrijheid." nen. Oudere mannen en vrou wen interesseren zich vooral voor zijn muziek. Jonge meiden willen het liefst met hem op de foto, smeken om een handteke ning op hun T-shirt of schreeu wen naar hem dat 'ze zo graag zijn kont even willen aanraken'. Een recensent weet Cullums suc ces aan zijn bambi-ogen: 'Als je naar Jamie kijkt, wil je hem te gelijkertijd knuffelen, bemoede ren en seks met hem hebben.' Ja- mie zelf houdt het liever op zijn muzikale kwaliteiten. „Ik denk dat mijn muziek vooral populair is omdat ik écht meen wat ik speel." Naast jazz bestempelt hij zijn muziek ook een beetje als 'pop'. Maar daar bedoelt hij vooral mee dat veel mensen hem graag draaien. Cullum probeert jazz toeganke lijk te maken voor het grote pu bliek. Dat doet hij onder andere door het hiphopnummer 'Fron- tin' van N*E*R*D te coveren. Soms wordt hij door journalis ten aangesproken op deze ge makkelijke muziekkeuze. Jamie trekt zich er niks van aan. Voor de Britse zanger is het geen sim pele verkooptruc. Het interprete ren van popnummers is volgens hem juist onderdeel van de jazz traditie. Bovendien schrijft hij zelf genoeg nummers om een ei gen album te vullen, maar dat wil hij niet. „Het repertoire van anderen biedt nog zoveel interes sants." Marloes Orij Jamie is 17 december te zien in Barend van Dorp op RTL4. Op 26 december zendt de TROS de 'Live at Blenheim Palace spe cial' uit. Op de laatste dag van het jaar treedt Jamie op in de tv-uitzending van de Oudejaars- loterij. Voor meer info: www.ja- miecullum.com. Schuurpapier is de vierde cd van K-liber. De voorgan gers waren nauwelijks in de re guliere platenzaken verkrijg baar. Toch wist het oorspronke lijk van Curagao afkomstige trio uit te groeien tot een van de be langrijkste bubblin'-acts in zo wel Nederland als in Suriname en op de Antillen. De cd bevat ook de razendsnelle hit 'Viben' (Ga maar lekker los! Uit je dak!) waarmee de mannen al ve le billen op de dansvloer feeste lijk lieten schudden. Derrières heten die kontjes keurig in 'Gooie Gooie'. Ditmaal is het Pa piamento door Teddo Juice, Pu- gistix en Mega Master ingeruild voor de Nederlandse taal. Maf ketel Def Rhymz draagt een steentje bij ('Doe Het') en zelfs JK (Idols) heeft een gastrolletje. In deze variant op de Jamaicaan- se dancehall klinkt het allemaal even kinderlijk onschuldig als aanstekelijk. Het 'Hé schatje dit, hé schatje dat' is niet van de lucht, maar de opzwepende en broeierige ritmes (rubadub sty le) werken trefzeker. Peter van der Heide K-Iiber: Schuurpapier (Top- Notch/PIAS), tijdsduur: 66:19. Het zwoele van Vanessa Pa radis, het ongrijpbare van Björk. De 24-jarige Frantjaise Emilie Simon verenigt op haar titelloze debuut het beste van twee werelden. Het resultaat is een intrigerende, sferische plaat, die grotendeels door Si mon zelf werd ingespeeld. Ze schreef bovendien alle nummers en nam ook vaak de rol van pro ducer, programmeur en arran geur op zich. Meest opvallend is Simons breekbare stem, die de verbindende schakel vormt tus sen de elektronische trucjes, stemmige strijkers, scheurende gitaren en hypnotiserende Ham mond-partijen die het uiterst ge varieerde album rijk is. De enige misser is de merkwaar dige Iggy Pop-cover 'I Wanne Be Your Dog', waarvan de tekst niet geheel toevallig ontbreekt in het fraai vormgegeven cd-boekje. Martin Groenewold Emilie Simon: Emilie Simon (Universal/Coast to Coast), speelduur: 46.23 min. De troubadour Thomas Dyb- dahl had in zijn thuisland Noorwegen met ...that great Oc tober sound twee jaar geleden al veel succes. Hij is inmiddels twee albums verder, maar in Ne derland krijgen we het oktober geluid nu pas te horen. Ook live: Dybdahl staat 15 en 16 decem ber achtereenvolgens in Paradi- so Amsterdam en de Witte Bal in Assen en keert in januari te rug op Eurosonic. Dat zijn po tentiële publiek verder reikt dan Noorwegen alleen is op ...that great October sound al hoorbaar. Het is een toeganke lijk album waarop gecompliceer de composities en diepe gevoe lens elkaar in evenwicht hou den. Zo knap en doordacht als zijn liedjes zijn, zo romantisch en naïef klinkt Dybdahl zelf. Soms maakt het hem een tikje te senti menteel, maar zijn intieme okto bergeluid creëert een persoonlij ke en breekbare sfeer die tot luisteren dwingt. Maaike Borst Thomas Dybdahl: ...that great October sound (Glitter- house/Munich), speelduur: 51.11. Wat door moet gaan voor dansbare feestrap, mondt op Crunk Juice van de Ameri kaanse schreeuwlelijk Lil Jon al snel uit in vreselijk agressieve en provocerende raps. In 'Real N***a Roll Call' bereikt de don kere rapper uit het zuiden (At lanta, Georgia), samen met scheidkanon Ice Cube al vlot het kookpunt: 'Motherfuck that nigger, motherfuck that bitch.' Wie daar de humor wel van in kan zien, zit goed met deze hard core hiphop van dit explosieve trio. Gelukkig gaat het er op deze vijfde cd geleidelijk aan wat ge moedelijker aan toe, bijvoor beeld in de ghetto ballad waar op Usher en Ludacris hun op wachting maken. Misschien dat de door Lil Jon, Big Sam en Lil Bo gesponsorde energiedrank Crunk geleidelijk opraakt. Als hitmaker bewees Lil Jon zich al eerder ('Yeah!' van Usher). Met Crunk Juice demonstreert hij waarom zijn ster als veelzijdig producer recent zo snel gerezen is. Peter van der Heide Lil Jon The East Side Boyz: Crunk Juice (TVT/Rough Tra- de), tijdsduur 75:04. Kathleen Aerts, de blonde zangeres van K3, gaat ruim twee maanden solo. Ze heeft een hoofdrol in de sprook jesmusical De Kleine Zeemeer min. Dat meldde een woordvoer der van De Efteling, waar de mu sical vanaf half januari speelt. De populaire groep K3 gaat niet uit elkaar: het optreden is moge lijk door de zwangerschap van Kristel, de zwartharige zange res. Het is de eerste keer in zes jaar dat Kathleen optreedt zonder haar twee medezangeressen. De K3-zangeres zal in de musical de zeemeermin spelen als hoofd rolspeelster Kim-Lian van der Meij afwezig is. Wie te druk is om naar de film te gaan, maar toch mee wil praten, kan sinds kort terecht op de website van jonge renomroep BNN. Eén klik op de Movie Spoilers (film bedervers) en de ontknopingen van de laat ste films zijn te lezen. Houdt een filmrecensie het plot, nog angst vallig achter voor de lezer, de website van BNN kent geen ge heimen. De internetpagina geeft een kor te beschrijving van de film en vertelt hoe het verhaal afloopt. Ook staan films vermeld die vol gens de makers van de.site zon der probleem kunnen worden gemist, omdat ze het bekijken simpelweg niet waard pijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 53