En nu graag een koude winter I Bij de Urbz draait alles om reputatie Erik vliegt op een hommel door de fantasiewereld Derde Potter op dvd Kerst-cd voor zieke kinderen Julia Roberts boert goed als actrice De fans zullen er reikhal zend naar hebben uitge zien: de dvd van de derde Harry Potter-film. En ze kunnen ook nog kiezen uit twee versies: de gewone met alleen de film en wat minimale toevoegingen en de 2 disc-version, waarbij op het tweede schijfje talloze extra's te vinden zijn. Nou hoe ven veel extra's niet per se van begin tot eind boeiend te zijn, maar bij deze Potter-film is dat wel het geval. De spelletjes zijn leuk en snel verslavend, de inter views zijn écht interessant, de rondleidingen door diverse on derdelen van het kasteel zijn prachtig en... we zien professor Sneep hardop lachen tijdens een kijkje achter de schermen. Nooit geweten dat die man dat kon. Deze film is, in tegenstelling tot de vorige twee, niet aan te raden voor de wat jongere kijkers. Al leen al die Dementors bezorgen je koude rillingen. Dat ont breekt dan ook als enige aan de veruit prima extraatjes: een spel waarin je deze gruwelijke figu ren kunt uitroeien. Hanneke van den Berg Harry Potter en de gevangene van Azkaban: dvd van Warner Bros, tijdsduur 136 min. Nederlandse musicalsterren nemen een kerst-cd op voor Stichting De Opkikker. De ze stichting verzorgt dagjes uit voor langdurig zieke kinderen en hun familie, de zogeheten Op- kikkerdagen. Pia Douwes, Chantal Janzen, Bastiaan Ragas en Vera Mann zijn enkele artiesten die aan de opname meewerken. De cd be vat klassiekers als 'Let it snow', 'White Christmas' en 'Silent Night', maar ook eigentijdse nummers van Erwin Steylen. Het kerstcadeautje kost 9,95 eu ro en is onder meer verkrijgbaar via de site van Opkikker. De musicalsterren werken belan geloos mee aan de kerstcd. De Sims zijn veranderd. De Sims zijn jong en mooi. De Sims leven in de grote stad. De Sims zijn cool. De Sims zijn 'Urbz: Sims in the City'. Was het voor de Sims belang rijk om succesvol te zijn en een goeie baan te hebben, voor de Urbz is werken slechts bijzaak, bijvoorbeeld omdat je een paar flitsende schoenen of een nieu we piercing wilt kopen. Bij de Urbz draait alles om je reputa tie, of rep, die je alleen maar kunt krijgen door veel vrienden te maken. En om vrienden te maken moet je bergen handen schudden, honderd keer dezelfde mop ver tellen en veel gezien worden op feestjes. Die feestjes kom je ech ter niet binnen zonder de juiste outfit en voldoende rep, dus be gin eerst maar met moppen tap pen. De game is niet vreselijk inge wikkeld. Je verzorgt je Urb door hem naar de wc of naar bed te sturen, zodat hij vrolijk blijft. En als hij happy is, kan hij sociaal doen en rep verzame len. Hoe populairder je wordt, hoe meer wijken er voor je Urb ontsloten worden en hoe vaker je posters met je eigen hoofd er op tegen komt in het spel. Lukt het even niet om verder te ko men, dan krijg je al snel hints via je gsm om meer rep te verza melen. Elke wijk heeft zijn ei gen stijl, en dus moet je een baan nemen voor een nieuwe outfit. Werken is eenvoudig, je drukt gewoon zo snel mogelijk op de voorgeschreven knoppen om drankjes te mixen of sushi's te maken en al vlug is je porte monnee weer gevuld. Het klinkt misschien wat suf, maar het is een prettige afwisse ling om tussen al het game-ge- weld een spel te hebben dat wat langzamer gaat, en daarbij zit het spel gewoon goed in elkaar. De animaties van de met Urbz gevulde straten, spetterende feesten en 'verrassingselemen ten' zijn uitstekend, en dat is ei genlijk het leukste aan het spel: gewoon zien wat er nu weer ge beurt. Verder loopt het spel soe pel, en is de besturing in orde, evenals de soundtrack. Wist je overigens dat de Black Eyed Peas vloeiend Sims spreken? Bas Boot The Urbz: Sims in the City (12+), Electronic Arts, getest op PS2, ook verkrijgbaar voor GBA, GC, en Xbox, zie ook www.urbz.nl. Spelbeeld uit The Urbz: Sims in the City. zaterdag 11 december 2004 Julia Roberts is volgens het showbizzblad The Hol lywood Reporter de best verdie nende actrice van 2004. De kers verse moeder van een vorige maand geboren tweeling krijgt per film ongeveer 20 miljoen dol lar. Nummer 2 op de jaarlijkse lijst is Cameron Diaz. Ze ontvangt hetzelfde bedrag, maar ze was dit jaar niet in een film te zien. Alleen haar stem was te horen in de animatiefilm Shrek 2. Op de derde plaats komt Nicole Kid man met een altijd nog prettige 15 miljoen dollar per film. De overige zeven plekken wor den ingenomen door Reese Wit- herspoon, Drew Barrymore, Hal le Berry, Sandra Bullock, Ange lina Jolie, Renee Zellweger en Jennifer Lopez. De laatste is nog altijd goed voor 12 miljoen. Jasper Oldenhof als Erik. Het Jeugdjournaal liet vori ge week een meisje zien i dan na de feestelijke première I van Erik of het klein insecten- boek, naar het boek met diezelf- de naam van Godfried Bomans, zo enthousiast was dat ze de film een negeneneenhalf of mis- schien wel een tien wilde geven. I Als dit maatgevend is voor het oordeel van het publiek komt het wel goed met het sprookje dat in de decembermaand de concurrentie met Pluk Van De Petteflet aangaat. Een beetje durf is daar wel voor nodig, I want de naam Bomans zal jeug dige kijkers toch minder bekend in de oren klinken dan Annie M.G. Schmidt. Of Bomans zijn verhaal over de tienjarige Erik, die op een nacht zo klein wordt dat hij de insec tenwereld van het schilderij Wollewei kan binnenstappen, als kinderboek heeft bedoeld, is iets waarover te twisten valt. De j film van regisseur Gidi van Liempd naar een scenario van j' Cecilië Levy kiest duidelijk voor een jonge doelgroep. Bij Bo- i mans kon je de insectenfabel ge- I makkelijk zien als een toespe- ling op de mensenwereld. Bij I Van Liempd is het veel meer een kleurrijke verzameling beleve nissen tussen de grassprieten ge worden. Vooral jongere kinderen zullen daar plezier aan beleven. De vormgeving van de fantasiewe reld waarin Erik op een hommel boven de klaprozen vliegt is ze ker geslaagd. Een slakkenhuis als hotel vol vreemde gasten, een bombardement van regen druppels zo groot als voetbal- len, een geheimzinnige nachtelij ke vaartocht in een bladbootje, de aanval van een reuzenspin, het iukt allemaal. Computertru cages blijken uitstekend samen te gaan met de vaak geestige creaties van in uitbundige insec tenkostuums gestoken acteurs, onder wie Georgina Verbaan als steekmug. De debuterende Jas per Oldenhof doet het als Erik ook niet slecht. Minder geslaagd vond ik de flau we draai die de makers aan de raamvertelling en de richting van het verhaal hebben gege ven. Bij Bomans verprutst Erik eefi proefwerk over insecten doordat hij zijn zojuist opgeda ne ervaringen boven de dorre leerstof uit het boekje stélt. In de film gaat het precies de ande re kant op. Hier geen ironische moraal, maar enthousiaste bij val voor Erik en zijn spreek beurt, terwijl dezelfde klasge nootjes de dag daarvoor de dro merige Erik nog hartelijk had den uitgelachen. Ook andere toevoegingen zijn niet zo geslaagd. De vader van Erik is in de filmversie overle den, wat dan weer verwerkt kan worden, en uiteraard is er een meisje op school dat Erik aan vankelijk niet en na het avon tuur wel durft aan te spreken. Vandaar ook dat tijdens de epi sode met de vlinders plotseling een zemelig liedje over vlinders in je buik klinkt. Leo Bankersen Erik of het klein insectenboek: regie Gidi van Liempd, met Jas per Oldenhof, Jaak van Assche, Yale Sackman, Georgina Ver baan, te zien in Cine City Vlis- singen, De Koning Hulst, Cine- mactueel Bergen op Zoom en Pa- thé Rotterdam. Scène uit Erik of het klein insectenboek. Dit jaar gaat ze het an ders aanpakken. Ze ker weten. Anouk Fase (13) laat zich niet nog een keer tje in de strobalen rijden. De'schaatster uit Sint-An- naland heeft haar lesje ge leerd. Anouk: „Het gebeurde alle maal tijdens het NK mara- thonschaatsen in Heerenveen. Je staat met een grote groep aan de start en iedereen wil als eer ste weg. Word ik toch compleet onderuit geschaatst door een an dere deelnemer. Einde verhaal en balen als een stekker. Nou ja, in februari hoop ik het in Deven ter beter te doen. Meer aan de buitenkant starten, dan blijf je uit het gedrang. Eerlijk gezegd is het marathonschaatsen niet m'n grootste liefde. Normaal, in het gewest, heb ik niet echt veel tegenstand. Landelijk is dat an ders. Dan komen de grote kanon nen aan de start en dan moet ik ze na een aantal rondjes in de kont kijken. Het afstanden rij den ligt me veel beter. De 100, de 300 en de 500 meter. Dat soort werk. Dan kom ik beter uit de verf." Als vierjarige kleuter kraste Anouk op de ijsbaan van Sint- Annaland haar eerste sporen in het ijs. „IJsbaan is een groot woord. Het was niet meer dan een ondergelopen grasveld. Toch een prima plek om te leren schaatsen. Helaas hebben we daarna te weinig schaatswinters gehad. Vandaar dat ik jarenlang naar Dordrecht bent gegaan om goed te leren schaatsen. Bocht jes leren lopen en starts oefe nen. Maar ook tikspelletjes en dat soort dingen. Vond ik eigen lijk minder geslaagd. Ik wilde serieus met schaatsen bezig zijn. Bovendien was de baan in Dordt maar 200 meter. Je bleef rondjes draaien. Het leek meer shortttrack. Maar de basistech nieken heb ik er wel geleerd." Inmiddels draait Anouk - lid van schaatsclub De Striene - we kelijks haar rondjes op de ijs- Anouk Fase: „Schaatsen op natuurijs blijft het mooiste wat er is." foto Willem Mieras baan in Breda. „Ideaal, een uur tje rijden van Sint-Annaland en je staat op de schaats. Wat die training inhoudt? Pffbeetje in lopen, niet echt m'n favoriete on derdeel. Daarna een minuut of tien inrijden. Vervolgens ga je een aantal starts oefenen. Las tig, vooral de overgang van de loop naar de schaatsbeweging. Je houding is heel belangrijk. Niet te snel overeind komen. Tja, uiteraard ook een aantal 'steigerungs'. Snelheid opbou wen, volle bak rijden en daarna uitrijden." Volle bak, dus met snot voor de ogen? „Nou nee, dank je wel, vind ik eerlijk gezegd ook niet zo'n fris gezicht. Ik ga wel diep, daar ben ik fel en fanatiek ge noeg voor. Dat zeker, maar een goede techniek is toch de basis van alle prestaties." Vorige week reed Anouk in Bre da in 48,30 seconden naar een nieuw Zeeuws jeugdrecord op de 500 meter. En op de 1000 meter reed ze - met 1.40,37 - het oude Zeeuwse pupillenrecord aan flarden. Een verbetering van maar liefst 6 se conden. In de landelijke ranking staat ze - op de 500 meter - voor lopig op een achtste plaats. De voorboden van een succesvol sei zoen? „Wie weet, ik moet nog twee ma rathons rijden en bij de eerste vier eindigen. Dan heb ik me ge plaatst voor het NK in Deventer in 2005. Bovendien hoop ik ook mee te kunnen doen aan het NK afstanden in Groningen. Doel is om veel persoonlijke records te rijden en m'n techniek te verbe teren. Daar werk ik elke week met m'n trainers Peter Boon man en Janneke Visser keihard aan." Verdere wensen? „Als het kan, dan graag een strenge win ter. Schaatsen op natuurijs blijft voor elke schaatser het mooiste wat er is. Schaatsend over de Oosterschelde naar Zie- rikzee. Als dat zou kunnen. Ach, dat zal wel altijd een mooie droom blijven." Hans Segboer U BENT GEEN SPAT VER AN StMSINTÜEOTY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 52