Tutti frutti hoeft niet muf te smaken is ontstuitbaar Spelcomputer W19 Lenzen Laars Glitters zaterdag 11 december 2004 met wel vijftig verschillende fruitsoorten, allemaal gedroogd en allemaal even fraai uitge stald. Van cranberries tot aard beien, van palmdadeltjes tot ananasschijven en meloenblok jes. Wat u ziet op de foto is nog geen twintigste van de totale kraam. Een paar jaar geleden zou ik er gewoon langs zijn gelopen, want 'ik hield niet van gedroogde zuidvruchten', maar nu heb ik uitgebreid staan watertanden. Ik ben namelijk honderdtachtig blauwe lippen krijg als ik rode wijn drink, wat inderdaad het geval is. Maar wat heeft dat met tutti frutti te maken? Veel zuid vruchten worden voor het dro gen, net als sommige druiven voor wijn, met sulüet behan deld. Zwavelen noemen ze dat. Ik ben daar kennelijk zeer gevoelig voor en velen met mij. De oplos sing: heel grondig wassen of bio logische gedroogde vruchten ge bruiken, die mogen niet worden gezwaveld. Dat wat betreft mijn Puck Kerkhoven graden om! Dankzij nestor Cas Spijkers. Voor een kookvideo waaraan ik meewerkte, ging hij tutti frutti (letterlijk vertaald: allemaal vruchten) maken. Ik gaf schoorvoetend toe dat ik dat niet lustte. Waarom niet? Wilde hij weten. „Omdat ik het maar duf vind smaken en omdat ik er zo'n zwaar hoofd van krijg", be kende ik eerlijk. Zijn tegenvraag was of ik snel zware hoofd. En die duffe smaak, dat ligt vol gens Cas gewoon aan de ouder wetse manier waarop tutti frutti meestal wordt klaargemaakt. Als je de vruchten zelf niet kookt, maar alleen welt in hete vloeistof, behouden ze hun fris heid. Een paar druppels citroen sap doen verder wonderen. Hij heeft gelijk en nu staan hier re gelmatig gedroogde zuidvruch- ICWi.'Ü Er is iets nieuws op lenzenge- bied: de Acuvue Advance met Hydraclear. Een hele mond vol, maar de makers claimen dat de ze lens met ingebouwd bevochti gingsmiddel, een einde maakt aan droge en branderige ogen. Deze nieuwe tweewekelijkse len zen blijven comfortabel aanvoe len en zorgen ervoor dat het oog er mooi wit uit blijft zien. Ook zit er UV-bescherming in. Een pakketje voor een half jaar kost inclusief vloeistof ongeveer 150 euro. De lenzen zijn vanaf janua ri verkrijgbaar bij de opticien. De nieuwe laarzen van het Ne derlandse MAG hebben de look van een cowboylaars, maar zit ten als een gymschoen. Binnen kort kun je ze ook helemaal naar je eigen hand zetten met een persoonlijk tintje. Je kunt de laarzen bestellen in je lieve lingskleur en met een gebor duurd monogram, met bijvoor beeld je initialen, erop. Vanaf komend voorjaar op de markt. De laarzen worden dan plusmi nus tien weken na bestelling ge leverd. De prijs is wel even schrikken: 249 euro per paar. Meer info: www.mag.nl. Diamonds are a girl's best friend. Zo zong Marilyn Mon roe. Spulletjes met haar afbeel ding erop zijn al heel lang big business. Nu twee en veertig jaar na haar dood is iemand zo slim geweest om een sieraden- lijn naar haar te noemen. De col lectie die bestaat uit een twintig tal juwelen is behoorlijk glitter glamour met parels en veel fonkelende steentjes. Helemaal a la Marilyn vinden de beden kers. Haar handtekening siert dan ook ieder sieraad. De Mari lyn Monroe-collectie kost tus sen de 49 en de 249 euro, vanaf januari bij de juwelier. Ik moest opeens denken aan een ijzersterke woordgrap van Freek de Jonge, toen ik aan dit artikel over tutti frutti be gon. „Wat heb je als je gedroog de vruchten op water zet, zon der dat je ze gebruikt? Zinloos geweld!" Het onderwerp, ge droogde vruchten, drong zich op in België, waar ze veel en vaak worden gegeten. Wat ben ik toch jaloers op onze Zuiderbu ren. Ze groeien tweetalig op, waardoor ze vrijwel allemaal moeiteloos Frans spreken, in mijn oren dan. Wat moet dat handig zijn! Bovendien is hun eetcultuur veel beter ontwik keld dan de onze. Niet eens zo zeer aan de top - onze restau rantkoks staan tegenwoordig ook hun mannetje - als wel ge woon bij de mensen thuis. Dat begint al bij het aanbod. Het as sortiment is daar zoveel breder en kwalitatief zoveel beter. Neem de gedroogde vruchten. We vertoefden onlangs enkele dagen in de eeuwenoude univer siteitsstad Leuven en troffen op de zaterdagmarkt een kraam ten 'a la Cas' te wellen in de Earl Grey thee. Wat mij betreft de enige vorm van zinvol ge weld. TUTTI FRUTTI MET EARL GREY (dessert voor 4 tot 5 personen) Ingrediënten: 100 gram voorge- welde, gedroogde appeltjes; 100 gram voorgewelde, gedroogde pruimen; 100 gram voorgewel de, gedroogde abrikozen; 50 gram voorgewelde, gedroogde peren; 50 gram voorgewelde, ge droogde mango; 2 theelepels ci troensap; 4 gram Earl Grey thee 1 theezakje); 40 gram aman delsnippers. Bereiding: Zet met een halve li ter kokend water een sterke pot thee. Spoel de vruchten grondig af met koud water in een ver giet. Leg ze in een lage platte schaal. Schenk de thee over de vruchten, zodat ze net onder staan. Voeg citroensap toe en dek de schaal af met een deksel of bord. Laat de vruchten min stens 3 uur wellen. Schenk het vocht in een pannetje en breng Tutti frutti op een kraam in Leuven. aan de kook. Meng 1 eetlepel aardappelmeel met een beetje koud water. Voeg aan het hete vocht toe en roer goed door. Hierdoor ontstaat een dikke doorzichtige saus. Schenk die over de gewelde vruchten in de schaal. Laat afkoelen. Rooster de amandelsnippers in een dro ge koekenpan. Schep de tutti foto Cor de Vos frutti in schaaltjes en bestrooi met amandelsnippers. Tip: Erg lekker in combinatie met een rijstpuddinkje of een bol vanille-ijs. Met gedroogd fruit, dat niet is voorgeweld, valt ook een lekke re tutti frutti te maken. Wel voor gebruik gedurende 12 uur in koud water. Het liefst speelt een kind toch eigenlijk met macaroni, lege flessen en wasknijpers, verzuchtte een moeder. Het klonk sympathiek, maar het is niet waar. Kinderen spelen het liefst met hun spelcomputer. En zelfs zo graag, dat er in de historie van het massaspeelgoed niet eerder een product is geweest, dat zozeer de aandacht opslokte. Is er ooit zo'n onzichtbare cul turele waterscheiding ge weest als bij de opkomst van in teractief vermaak? Voor ieder een die opgroeide na de intro ductie van de eerste Sony Playstation in 1995, zijn video spelletjes net zo essentieel voor de populaire cultuur als film of muziek, terwijl iedereen die ouder is denkt, dat het een rare gewoonte is: typisch iets voor jongeren. Niemand zal durven ontkennen dat videogames 'big' zijn, maar slechts weinig volwas senen buiten de game-industrie begrijpen hoe belangrijk ze in middels zijn. Het citaat komt van Jonathan Dee, Amerikaans schrijver en trendwatcher, in een artikel dat hij voor New York Times Magazine schreef. Daarin signaleert hij het onbe grip bij ouderen en ouders over een verschijnsel dat gerust een culturele revolutie genoemd mag worden: de razendsnelle en onstuitbare opkomst van 'ga- men'. Het is het enige juiste woord, want 'spelletjes' staat voor ganzenborden en Monopo ly en dat heeft niets te maken met het spelen van computerga mes. Vroeger waren kinderen nog be zig met blokkendozen, bouwden ze wegen van luciferhoutjes en- voetbalden ze samen op"sfraat. En nu? Ze hangen voor de buis met een controller in de hand en zijn verder niet vooruit te bran den. Zo kijken, veel ouders tegen hun kinderen aan. Inmiddels zijn er tal van onder- zoeken die uitwijzen dat kinde ren ook veel leren van games. En hoewel ouders geneigd zijn het als bijna autistisch vermaak te zien, heeft het wel degelijk een grote sociale functie. Ieder een in dezelfde leeftijdscatego rie speelt immers zo'n beetje de zelfde games. Maar de Match box-autootjes van vroeger, de Marklintreinen, Lego of de race baan: geen van die spelletjes kon kinderen zo intensief boeien als games nu. Eén op de vijf kinderen kruipt op zijn derde voor het eerst ach ter de spelcomputer. Hoe ouder jongens worden, hoe langer ze games spelen. Bouwdozen, actie figuren en puzzels hebben hier het meest onder te lijden. Harde feiten: het spel Halo 2 voor de Xbox bracht op de eerste dag meer dan 100 miljoen euro op. De game-industrie stevent dit jaar af op een omzet van rond de 35 miljard euro. Jongens van vijf tot twaalf jaar spenderen per week meer tijd aan video spelletjes (4,2 uur) dan aan welk ander speelgoed ook, bleek dit jaar uit Amerikaans markton derzoek. Meisjes zijn minder gegrepen Need for speed: Underground 2. door games. Is er dus hoop voor ouders die games nog steeds niets vinden? Niet echt. Creatie- velingen werken hard aan ga mes die ook leuk zijn voor meis jes en misschien zelfs voor hun ouders. Op dit moment zijn er wereldwijd zo'n 415 miljoen PlayStations, Xboxen, Game Cu bes en Game Boys verkocht. De verwachting is dat het er in 2010 2,6 miljard zullen zijn. Het is een kwestie van tijd voor de eerste spelcomputer in het be jaardenhuis staat. SUPER MARIO Is het mogelijk een held meer dan twintig jaar springlevend te houden? Elk jaar slaagt Nintendo daar weer in.In 'Super Marioball' is Nin tendo's gameheid een flipper- bal. Mario transformeert zich zelf in een flipperbal om Prinses Peach te redden uit de klauwen van Mario's eeuwige vijand Bow ser. Al flipperend moet je Mario door vier verschillende werel den loodsen. BLACK MONDAy Een game vol geweld, racisme, seks en gro- Halo 2, goed voor ruim 100 miljoen euro op de eerste verkoopdag. er ook genoeg dubbele bodems in het verhaal om op de lachspie ren te werken.Toch kent ook de ze Mario een minpunt: er wordt onophoudelijk gekletst door zijn vrienden en vijanden, in het Engels, zodat de allerkleinste Mariofans niet aan hun trekken komen. NEED FOR SPEED 'Need for speed: underground 2' (geschikt voor alle consoles en de pc) is er in geslaagd zijn voor ganger te overtreffen. Wederom begeef je je in de wereld van het illegale straatracen. Als de duis ternis is gevallen en de straatlan taarns branden ga je in je wagen tje de straat op voor een drag- of drifrace. Of een van de nieu we onderdelen, zoals outrun of downhill drift. Underground 2 heeft wat meer een verhaal dan zijn voorgan ger. Het speelt zich af in Bay- view, een Hollywoodachtige stad met meer dan 200 kilome ter aan asfalt. Maarten Pennewaard ve taal. Zo prijzen de makers van 'The Getaway Black Mon day' (PlayStation2) hun game aan. Voorhoven de 18, staat er dan ook op het doosje.'Black Monday', het vervolg op het suc cesvolle 'The Getaway', is opge bouwd als een speelfilm.Voor dit vervolg is 40 vierkante kilo meter van de metropool nauw keurig in beeld gebracht en dat vergroot het gevoel dat je zelf een rol speelt in een film. Het is keiharde actie, waarbij je als speler kunt kiezen of je aan de zijde van de politie staat, dan wel tot de onderwereld behoort PAPER MARIO Een nieuwe troef van Nintendo is 'Paper Ma rio: the thousand-year door'. Eindelijk weer een nieuw vol waardig-avontuur voor de grond legger van het Nintendo-impe- rium.Er zijn voldoende nieuwig heden om het voor de oude fans opnieuw een leuke game te ma ken. Zo kan Mario zich nu op vouwen tot een papieren vlieg tuigje om op onbereikbare plaat sen te komen.Bovendien zitten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49