Alleen op de piste Reis boeken Hollandse sporen in de sawa;'B3rSl Museon zoekt testpiloten zaterdag 11 december 2004 Wil Jaar van design in Zweden Nederland is er net klaar mee, en dan begint in 2005 het Jaar van design in Zweden. Geduren de het hele jaar worden diverse activiteiten ge organiseerd om de nadruk te leggen op het bes te en mooiste wat Zweden te bieden heeft op het gebied van design. Het belangrijkste werk tuig voor de internationale campagne is de website www.desiqnaret.se, waarop honder den projecten in het hele land worden gepre senteerd. In Nederland maken veel mensen al kennis met Zweeds design via de vaak prakti sche en goed doordachte spullen voor huis en tuin die bij IKEA te koop zijn. Stroperstocht en gezellig(e) bomen Het Veluwe Bureau voor Toerisme en het Bu reau Veluwe Ranger komen volgend jaar met een jaarprogramma dat ruim honderd natuur- activiteiten biedt. Daartoe behoren ezeltoch- ten, zwijnenbussen en begeleide fietstochten. Nieuwe activiteiten zijn de 'stroperstocht' en 'gezellig(e) bomen'. Veel uitstapjes worden ver zorgd voor personeelsverenigingen of met plaatselijke recreatiebedrijven, maar er is ook een flink aanbod aan individuele excursies, zo als de bronsttochten, zwijnensafari's en GPS-wandelingen. Het bijna afgelopen jaar na men vele duizenden mensen deel aan zulke ac tiviteiten. I Themavakanties rond Nordic walking i Reisorganisatie Bex Reizen biedt de komende i zomer vakanties aan waar de nieuwste sport- trend, Nordic walking, centraal staat. Nordic i walking is wandelen in een stevig tempo, waar bij gebruik wordt gemaakt van poles (stokken). In de Oostenrijkse regio's Tirol en Salzburger- I land worden tochten gemaakt onder deskundi- ge begeleiding. Met deze thematische vakan- ties richt Bex Reizen zich vooral op de actieve vijftig-plussers. Gordel van Smaragd Bloemlezingen van artikelen en columns over een bepaald onderwerp zijn vaak opgebouwd uit goede en minder boeiende stukken, terwijl ook herhaling nogal eens op de loer ligt. Bij 'Hollandse sporen in de sawa' gaat dat echter niet op. En dat is des te opmerkelij ker, aange zien een groot deel van de bijdra gen is gele verd door twee auteurs, te weten dag bladcorres pondente Step Vaessen en universi tair docent Huub de Jon ge, onder de schrijvers naam Penge- cek. Dit boek over de Gordel van Smaragd boeit van be- taNg ra imfimevi »n <k egtrt v»n V.lücm «ma.*, SitWMivK gin tot eind. Misschien komt dat wel omdat de artikelen eerder zijn gepubliceerd in het tijd schrift Archipel, dat zich vooral richt op 'gevor derde' Indonesiëgangers. In het boek komen dan ook allerlei aspecten van het land aan bod, van toerisme (er wordt een vergelijking ge maakt met Frankrijk) tot politiek (herinnerin gen aan Luns en Soekamo, opgehaald door, hoe kan het anders, Willem Oltmans), maar ui teraard ook zaken als religie, cultuur, natuur en het Indonesië van vroeger. Hollandse sporen in de sawa, uitgeverij BZZTÖH, €13,50, ISBN 9045300087 ALICE PLEKKENPOL HHet skigebied Zillertal 3000 telt 157 km pistes, 49 liften en sneeuwzekerheid tot op 2500 meter. De regio behoort tot de topskigebieden van de Al pen. iedere skiër en snowboarder kan er aan zijn trekken komen dankzij zonnige, boomloze hooggelegen pistes, bre de carvegebieden, veeleisende noordhellingen, powder- runs en mogelijkheden voor freeskiërs. Ook zijn er familie- en beginnersafdalingen. Bijzonder is de harakiri-piste, de steilste buckelpiste van Oostenrijk met een verval van 78 procent. Maar er zijn meer pittige pistes, waaronder de Devil's Run, die Zillertal 3000 voor cracks op ski errboard zo aantrekkelijk maakt. Nieuw dit seizoen is onder meer het dalstation van de Pen- kenbahn in het centrum van Mayrhofen, de Horberg-shut- tle (waarmee men teruggebracht wordt naar het Horberg- bahn bergstation) en de Eggalm Nord stoeltjeslift voor zes personen, die de verouderde tweepersoonslift vervangt. Meer informatie: www.ski-zillertal3000.com Mijn twee kinderen zeurden al jaren de oren van mijn kop om een wintersportvakantie. Snowboarden en als lunch een bord spaghetti, dat leek ze leuk. Dus boekte ik afgelopen krokusvakantie met elfjarige zoon en dochter van dertien een eenouderskivakantie in het Oostenrijkse Jenbach. Door ELS BLOM Voordat ik aan mijn winter sportreis begon, had ik al drie keer eerder een een- oudervakantie geboekt. Want naar het zonnige zuiden rijden met twee kinderen op de achterbank, daar had ik een beetje genoeg van. Maar het kon ook anders, ontdekte ik. Reizen naar je vakantiebestemming terwijl de luxe tent al klaar staat. Plus een keur aan activiteiten voor jong en oud. Wil moeder iets alleen doen, dan kan dat want voor zoon en dochter worden onder begeleiding allerlei spannende dingen georganiseerd. Bovendien, en zeker niet minst belang rijk, de eenoudergezinnen die geboekt hebben voor een eenoudergezinvakan- o'ezijn eenoudergezinnen. Geen steel se blikken van campinggasten die zich afvragen waar partner blijft. Partner komtniet, punt uit. Heerlijk duidelijk. Nadeel is dat je wel per groep reist en dat kan lastig zijn. Maar dat de groep omgekeerd evenredig juist weer een aanvulling kan zijn op de vakantie be wees de wintersportvakantie in Jen bach. Buschauffeur Tico, die het in no time tot ieders lieveling schopt, zet ons 's ochtends af in het Tiroler dorpje Jen bach aan het begin van het Zillertal. Geen sneeuw te bekennen. Het is er warm en in de loop van de dag steekt er zelfs een föhn op die ons in ons T-shirt over straat laat gaan. Deson danks willen we schoenen, ski's en boards. Dat is nog een behoorlijke klus, want heel Duitsland, Oostenrijk en Neder land blijken met skivakantie in het ge bied. De weg naar het verhuurbedrijf in het nabijgelegen Fügen is als de A2 op maandagochtend. Maar door het or ganisatietalent van plaatselijke reislei ders blijven we erin geloven. Aan het einde van de middag heeft iedereen zijn spullen. De volgende dag maak ik kennis met dat wat wintersport heet. Na een dag lessen op de piste staat het huilen me Het skigebied van Jenbach. het nabijgelegen Zeil am Ziller biedt meer uitdaging dan de pistes in Foto's GPD DUITSLAND Vi' v Salzbdjg Jenbach iz|LLER TAL Zeil am Ziller -'OOSTENRIJK Innsbruck ZWITSER- LAND - ITALIË nader dan het lachen. Het enige dat ik tot dan toe bereikt heb, is uit stilstand onbedoeld in beweging komen. De reis- begeleidsters aan de zijlijn krikken bij toerbeurt mijn moreel op. Ik hou van ze, maar de tranen prikken achter mijn ogen. Nee, dan mijn kinderen. Die hoarden in een mum als de besten in het klasje met andere tieners. 'Hoi mam. Doe je voorzichtig?', roepen ze in het voorbijgaan. Rodelen en fakkeltocht Toch geef ik de moed niet op, alleen al omdat ik weet dat ik 's avonds met een glas witte wijn in de ene hand, met mijn andere hand een stoel naar ach ter trek om aan te schuiven voor een vier-gangendiner in het luxueuze Ho tel Jenbacherhof. De groep is, met ze- Eenoudergezin raakt stress kwijt in Tirol venentachtig personen, overigens wel erg groot, 's Avonds rodelen we (ofte wel sjezen we op een slee in ijzingwek kende vaart naar beneden), lopen we in het donker met fakkels in de hand door Jenbach, après skiën we en vieren een afsluitende bonte avond. Dan heb ben mijn tranen inmiddels plaatsge maakt voor een gevoel dat ik het skiën misschien niet dit jaar onder de knie krijg, maar dan wellicht volgend jaar. Of het jaar daarop. En na een paar da gen merk ilc tot mijn grote verbazing dat ik ergens op de piste de al maan den aanhoudende zeurende stress-pijn in mijn nek ben kwijtgeraakt. Groepsreizen als deze staan of vallen met de begeleiding. Er zitten geoefen de skiërs in onze groep voor wie het ge bied in Fügen na een paar dagen nog maar weinig uitdaging biedt. Maar dan wordt, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, voor hen een bus naar het meer uitgestrekte Zeil am Zil ler geregeld. Als het vertrek nadert weet ik het ze ker: volgend jaar weer. Reisorganisatie Cirkel is gespecialiseerd in eenoudervakanties. De bestemming Jen bach is overigens uit het programma ge haald. Meer informatie: tel. 0314-38 23 00, www.cirkel.nf Wachten op de bus naar de piste voor het hotel Jenbacherhof. Menig stuitje krijgt het zwaar te verduren tijdens de lessen snowboarden. 18 december de interactieve familie tentoonstelling 'Testpiloten (m/v) ge zocht', waar bezoekers antwoord krijgen op dit soort vragen middels tests en simulatietechnieken. Het Museon is geopend dinsdag tot en met zondag van 10.00-17.00 uur, in de kerstvakantie ook op maandag, entree €6. Meer informatie: tel. 070-338 13 38, www.museon.nl. Tuffen per stoomtram De stoomtram tussen Hoorn en Me- demblik biedt van 25 tot en met 28 december speciale kerstarrangemen ten aan. Er worden verhalen verteld, de kerstman reist mee in de tram om cadeautjes uit te delen, en de sta tions zijn versierd. Het arrangement duurt circa twee uur. Meer informa tie: tel. 0229-21 48 62, www.museumstoomtram.nl. Met je baby in de stal In Zwolle beginnen de kerstdagen al op 18 en 19 december. Dan is er in de IJsselhallen een kerstboulevard met een grote levende kerststal, die uit tientallen personen en dieren be staat. Kersverse vaders en moeders krijgen een unieke kans om met hun baby mee te spelen in de leven de kerststal. Ieder uur mag een ande re baby het Kindeke Jezus spelen. Moeders mogen als Maria, vaders als Jozef naast hun baby plaatsnemen. De baby moet geboren zijn na 1 no vember 2004. Wie interesse heeft kan bellen met 0528-22 78 11 of kij ken op www.tnoord.nl. Cézanne in Essen Wie van plan is de kerstmarkt in het Duitse Essen te bezoeken, kan dit bij voorbeeld combineren met een be zoek aan Museum Folkwang. Daar is nog tot 16 januari de tijdelijke expo sitie over de kunstschilder Paul Cé zanne te zien, met eveneens aan dacht voor collega-schilders onder wie Picasso en Matisse. Het museum aan de Goethestrasse is geopend dinsdag tot en met zondag van 10.00-20.00 uur, vrijdag tot 24.00 uur, entree €10. Er is een Ne derlandstalige beschrijving beschik baar. Meer informatie: tel. 0049-201-884 54 44, www.cezanneausstellunq.de. Tegels beschilderen Het Limburgse kasteel Hoensbroek is niet alleen een van de mooiste, maar ook een van de grootste kaste len van Nederland. Je kunt er de Mid deleeuwse toren beklimmen, de ge heime kamer zoeken en bibberen in een oude kerker. Maar je kunt er ook zelf tegels beschilderen: op een porseleinen tegel met speciale verf. Waarna je de tegel mee naar huis kunt nemen. Op de zolder van het kasteel is een tentoonstelling inge richt met meer dan tweehonderd haard- en wandtegels. Nieuw dit jaar is de familietocht, waarbij jong en oud op zoek gaan naar schatten. Het kasteel is dagelijks open van 10.00-17.30 uur, rond de feestdagen beperkter geopend, entree €4,75. Meer informatie: tel. 045-522 72 72, www.kasteelhoensbroek.nl. Fantasy in Archeon Trollen, dwergen, heksen, elfjes en draken. Themapark Archeon in Alp hen aan den Rijn houdt 18 en 19 de cember een fantasy- en gothicmarkt. Bezoekers kunnen deelnemen aan een prehistorische drumworkshop, maar ook een cursus Elfs spreken volgen, of luisteren naar Keltische verhalen. Archeon is dagelijks open van 10.00-17.00 uur, entree €12,50. Meer informatie: tel. 0172-44 77 44, www.archeon.nl Sjokken door Dolomieten Sneeuwschoenwandelen is helemaal hip deze winter, ook in Italië. Daar heet het sportieve schoeisel 'ciaspo- le', en het is uitermate geschikt om de Dolomieten te ontdekken. Op 9 januari is er een grote wandeltocht met duizenden deelnemers in de Al- ta Valle di Non, geschikt voor begin ners en gevorderden. Wntersport- gangers kunnen ook individueel of met een berggids op pad gaan. Meer informatie: www.ciaspolada.it. Gouda bij kaarslicht Kaarsenstad Gouda houdt 14 decem ber de traditionele kaarsjesavond. Tijdens de happening worden de lichtjes ontstoken in de grote Noor se kerstboom op het centrale Markt plein met het gotische stadhuis (fo- Tips^n|« De luchtvaart vierde vorig jaar het 100-jarig bestaan. In 1903 maakten e Amerikaanse gebroeders Wright Un eerste geslaagde vlucht met een gemotoriseerd toestel. Ook in Neder- ana waren wij er al vroeg bij, de vierde dit jaar haar 85e verjaar- Maar reeds lang voordat er vliegtui gen werden gebouwd, probeerden mensen op allerlei andere manieren te vliegen. Vliegen en vliegtuigen blijven ons boeien en tegenwoordig is een vlucht voor bijna iedereen weggelegd. Toch is vliegen nog om ringd met allerlei mysteries. Hoe kan het eigenlijk dat zo'n zwaar vliegtuig in de lucht blijft? Wat ge beurt er allemaal op een internatio naal vliegveld? En hoe zit het met de veiligheid? In het Museon in Den Haag opent op to) en vele monumentale gevels. De kerstboom is ook dit jaar weer aan geboden door de Noorse stad Kongs- berg, waarmee Gouda al sinds 1952 vriendschappelijke banden onder houdt. Het sfeervolle historische Goudse Marktplein met zijn duizen den brandende kaarsen trekt elk jaar veel toeschouwers. Meer infor matie: www.qouda.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41