in de Cariben Afrika PZC Reis in 5 clicks Meatje Shirley zoekt goedkoopste vliegticket m J.Sc3rb zaterdag 11 december 2004 Hoofdstad van het paradijs noemt het Caribische eiland Tobago zich. Lichtelijk overdreven, maar dat heb je vaker met reclame. Mooi is het wel, kleinschalig en authentiek zeker. Charmant ook, maar vooral verrassend Afrikaans. Door GERARD CHEL Heeft iedereen zijn eigen vo gel? De lach van ranger Har- ris echoot door het regen woud. We krijgen een stij ve nek van het omhoog kijken. Naar toppen waar tussen het gebladerte veel soortig gevederte fladdert. Wij zien zo pas als ze opvliegen, Harris had ze na tuurlijk eerder gespot. 'Kijk daar, zie je 'm?' Wie als eerste reageert, heeft ge luk want die heeft z'n eigen vogel. Waarna Harris de ene na de andere bij zonderheid over het diertje uit z'n mouw schudt. Een paar uur later, wan neer wij na afloop van de wandeltocht ons ontbijt nuttigen, volgt de overho ring. Dat wij vergeten waren dat onze vogel, de Manakin, soms wel vijf jaar moet dansen voordat hij een vrouwtje kan imponeren, wordt ons niet in dank afgenomen. Maar wat een fantastisch begin van de tocht toen wij oog in een oog stonden met een kolibrie. Secon- denlang vibreerde het piepkleine vogel tje op zo'n drie meter voor ons, alsof het wilde zeggen: welkom vreemdelin gen. Dat zien we verkeerd. 'Hij verde digt zijn territorium', zegt Harris, 'hij moet niets van indringers hebben.' Be geleid door het gekras van parkieten en getjilp van krekels, zetten wij onze laarzen in de voetstappen van Harris. Hier, in het Main Ridge Forest in hartje Tobago, moet je niet op eigen houtje rondzwerven. Niet dat er giftig of vijan dig wild op de loer ligt, integendeel: be halve vogels en een enkele mier ont dekken wij althans geen verder leven, maar soms moet je je eigen weg hak ken. Niet voor niets heeft Harris zijn machete omgegespt. Het is behoorlijk nat in dit woud dat sinds 1776 is beschermd en daarmee het oudste reservaat in het westelijk halfrond. Zo nu en dan zakken we tot over onze enkels weg in de zompige aarde en diverse keren moeten we beekjes oversteken. Een natuurlijke hindernis die Harris gelegenheid geeft zijn geheimen van het woud met ons te delen. Hij geeft college over het nut N Skiën door Noorse Nationale Parken In veel landen zijn Nationale Parken beperk begaanbaar, je mag er alleen op de gebaaaj paden komen en je moet vaak entree betalt Zo niet in Noorwegen, dat over 29 van deze ken beschikt. In de winter is langlaufen ovj in de Nationale Parken toegestaan. Vooralb Nationale Park Rondane, het oudste in No® gen, biedt voor langlaufers ongekende mog, lijkheden dankzij talloze be wegwijzere^, tes. In het bergachtige gebied komen n de rendierkudden voor. Meer informatie: www.skiinqnorwav.com KLM straks elke dag naar Tallinn Met ingang van 27 maart 2005 voert KLMee dagelijkse retourdienst tussen Amsterdamt- Tallinn, de hoofdstad van Estland, uit. Er wordt gevlogen met een Fokker 70. Tallinn wordt de derde KLM-bestemming in dedrie Baltische landen, die sinds mei van dit jaar: zijn van de Europese Unie. Sinds eind mei is dit jaar vliegt de KLM twee keer per dag een tourdienst op Riga in Letland, eveneens m een Fokker 70. En al sedert vier jaar vliegit in samenwerking met Lithuanian Airlines twee keer per dag met een Boeing 737 n; Litouwse hoofdstad Vilnius. Toeristen vliegen het meest naar Turkije Turkije blijft populair. De eerste tien maan; van dit jaar passeerden vijftien miljoen me sen met een buitenlands paspoort de Turks douane, terwijl dat aantal pas in 2010 wasv; zien. Uit Europa alleen kwamen al bijna ni miljoen mensen, onder wie veel toeristenes zakenreizigers. Nederland komt na Duitslaa en Groot-Brittannië op de derde plek en tot; met oktober stond de teller op 1,3 miljoen,* toename van bijna dertig procent ten opzicfr van 2003. Qua vliegvakanties is Turkije imrj dels de populairste bestemming voor Neder landse vakantiegangers. Fietsvakanties meer in trek Alleen in Scarborough duidt de straat 'Dutch Fort' op de link met Nederland: fort Sterrenschans lag hier ooit. Fietsvakanties winnen aan populariteit.RÉ voor marktleider Cycletours om niet alleenb pakket uit te breiden, volgend jaar ruim vei: tig nieuwe fietsbestemmingen, maar ookom de zes brochures beter af te stemmen op de« schillende geïnteresseerde doelgroepen. Zo p senteert de touroperator, die voor de helfte gendom is van Oad, een speciale brochure» fietsvakanties met kinderen. Duik er eens in Wie deze winter zijn duikvaardigheid oppei wil houden en geen zin heeft in de koude Ne derlandse wateren af te dalen, kan terechtia het nieuwe zwembad Nemo33 in BrasseLDi diepste zwembad ter wereld oogt als een ia tens blauw gat van 33 meter diep. Het is ge vuld met drinkbaar bronwater met een tem) ratuur van 33 graden. Begint het echte duiks al te kriebelen, doe dan alvast inspiratie op« deze internetadressen: diepste zwembad te wereld: www.nemo33.com: Nederlandse (tok watersport Bond: www.onderwatersport.os: Nederland en België: http://duikstekken.nl: Schouwen-Duiveland: www.de-orevelin- qen.nlen de Noordzee: www.foqoisle.nl. De Margarita cocktail blijft een vreug devol begin, maar waarom Mexicaan se restaurants verder zo populair zijn heb ik nooit begrepen. Maïs gun ik graag aan kippen, bij mijn laatste taco had ik een plamuurmes nodig om hem van het bord te schrapen en zo'n glanzend heuveltje zwarte bonen ziet eruit als iets datje eerder in een weiland verwacht. Maar na een dag in, boven en langs de Grand Canyon lustte ik wel een hapje. Het voordeel was dat ik nu niet meer hoefde te kiezen. Het dorp waar ik die nacht logeerde had twee eet- gelegenheden, El Sombrero en Joe's Steakhou se. Dat werd dus biefstuk eten. Joe had het serieus aangepakt met zijn steak house. De inrichting deed aan alle westerns denken die ik ooit gezien had en de bediening was in handen van een stel cowgirls die grote hoeden, hoge laarzen en korte rokjes droe gen. 'Howdy partner!' Een kittig koeienmeisje bracht mij een tweetal saloondeuren met een scharnier in het midden. Dit was de menu kaart. Ik bestelde een biertje en begon te lezen. Gaandeweg ontdekte ik een onrustbarende lijn in het aanbod. De gerechten waren onder Door DIRK MULDER te verdelen in 'veel', 'heel veel' en 'ontzettend veel'. Ze hadden namen die allemaal met 'cow boy' begonnen: Cowboy's Campfire Treat, Cowboy's Big Bite, Cowboy's Delight, enzo voorts. Voer voor echte mannen. Ik hoefde slechts om me heen te kijken om te zien hoe zich dat in de praktijk vertaalde. De cowgirls zeulden af en aan met lappen ge grild vlees die bijna met een kraanwagen naar de tafels gebracht moesten worden. Ze brachten grote bakken frites daarbij. En biscuits, een soort bleke broodjes zwemmend in gravy, donkere jus. Dit alles vergezeld van glimmende maïskolven waar de boter van af droop. Ik kreeg het er benauwd van. Zulke porties kon ik met geen mogelijkheid behappen, al hielden ze me hier tot diep in de nacht vast totdat ik mijn bord leeg had. 'Your beer, partner!' Er werd een tot de rand toe gevulde glazen emmer op mijn tafeltje ge zet. Of ik al klaar was met kiezen? Ik vroeg om uitstel. Mijn ogen gleden langs de opsomming van megaschotels op het menu. Totdat ik hele maal onderaan een apart rubriekje zag. 'Voor de bescheiden trek' stond er in sierlijke let ters boven. Het ging om een 'biefstukje' van toch ruim twee ons, plus frietjes en sla. De perfecte schotel voor mensen die hun calo rie-inname willen beperken, was de aanbeve ling. Net iets voor mij. Gerustgesteld kantelde ik met beide handen mijn emmer bier een stukje naar voren en nam voorzichtig een slokje. Weer verscheen de serveerster aan mijn tafel. Ik sprak mijn bestelling uit. Ze deinsde terug alsof ik haar met een ratelslang bedreigde. 'One Cowgirl's Slimliner for the gentleman!' schreeuwde ze toen naar de keuken. Het geroezemoes verstomde. De andere eters staakten hun gesprekken en keken me mee warig aan. Het aanbod aan vliegreizen, ver weg of dichtbij, duur of goedkoop, was nog nooit zo groot als tegenwoordig. Boven dien hoefje er de deur niet voor uit, zoe ken en boeken kan gewoon thuis, achter de computer. Maar hoe vind je in het gro te bos van aanbieders het goedkoopste ticket naar de bestemming van jouw keu ze, en dan ook nog het liefst op de meest geschikte reisdatum? Dat blijft voor me nigeen nog een heel gepuzzel, ook al be loven de internetsites anders. Zo meldt de onlangs geopende website www.vlieqticketszoeken.nl, een activi teit van Advanced Travel Partner (ATP), trots de eerste site in Nederland te zijn, waar het ticketaanbod van zowel de low cost carriers (onder anderen easyjet en Ryanair) als bekende lijndienstmaat schappijen (onder anderen KLM, Luft hansa en British Airways) met elkaar worden vergeleken. Bovendien worden de eventuele toeslagen, zoals luchtha venbelasting en reserveringskosten, met een meegeteld, waardoor je een reëel eindbedrag krijgt. Ook worden uitslui tend vluchten getoond die op dat mo ment nog te boeken zijn voor die betref fende prijs, en geeft het systeem aan wel ke vluchten er een dag eerder en een dag later mogelijk zijn. Tevens kan men zien of het wellicht goedkoper is van een an dere luchthaven in Nederland te vliegen. Een en ander wordt gepresenteerd via Shirley, een kortgerokte en hooggehak te 'stewardess' die de reiziger door de website loodst. Heel mooi allemaal, maar diverse al lan ger bestaande sites beloven dat ook. Dus toch even de proef op de som geno men. We kozen voor begin januari een retourvlucht van Amsterdam naar Lon den Heathrow. Bij www.vlieqticketszoeken.nl is British Midland met 161 eu ro de goedkoopste aanbie der. Dezelfde vlucht is ook bij www.ebookers.com de goedkoopste, maar kost dan 143 euro, en bij www.vlieqwinkel.nl 79 eu ro. Bij British Midland zelf (www.flvbmi.com) kan al voor minder dan 60 euro wor den gevlogen. n Caribisch gebied Chariotteville* TOBAGO Het eiland Tobago vormt sa men met Trinidad een repu bliek. Deze Caribische eilanden lig gen vlak voor de kust van Ve nezuela, Tobago telt onge veer 53.000 inwoners, leder een spreekt Engels. Om Tobago binnen te ko men is een paspoort vol doende, dat moet na terug keer in Nederland nog wel een half jaar geldig zijn. Inentingen en antimalaria ta bletten zijn met nodig, wel antimuggenolie. Water kun je het beste uit flessen drin ken. GSM-ontvangst is afhan kelijk van de provider. De temperatuur schommelt tussen 25 en 30 graden, het regenseizoen loopt van juni tot en met november. De pe riode december-maart is voor Tobago hoogseizoen, en dus duurder. Diverse touroperators bieden Tobago aan. Martinair vliegt tot eind maart elke zaterdag naar Tobago (heen via tsla Margarita en dat duurt 12 uur, terug rechtstreeks en dat duurt 9 uur). Tobago geldt voor Schiphol als 'risi- covlucht', en dat betekent extra controles en opont houd. Meer informatie: www.visittobaqo.qov.tt, www.mvtobaqo.info en www.doitcaribbean.nl. van het regenwoud, dat van levensbe lang is voor onze aarde. Het houdt het regenwater vast om het geleidelijk via plasjes en riviertjes weer af te staan, het houdt het zonlicht tegen zodat de aarde niet verschroeit. En bos dat ge zond is en groeit, neemt koolstof op en scheidt zuurstof af. Zeeuwse historie Harris somt de namen op van alles wat we onderweg passeren aan flora en fau na. Bromelia's, heliconia's, orchidee ën, olifantenoren, wilde cacaobomen en de broodboom, die ooit goedkoop voedsel leverde voor de slaven. En vruchten als cassave, mango, amandel, avocado en de banaan. Hier ook ervaren we waarom Tobago voor vogelaars eindeloos geluk bete kent. Behalve de papegaai en kolibrie, waarvan een enkele soort alleen op To bago voorkomt, kent het eiland nog 218 andere soorten. Spechten, spotvo gels, pijlstormvogels, trogons, noem maar op. En natuurlijk de chatalacha, hét symbool van het eiland. Jongens met katapults jagen illegaal op vogels. 'Heb ik ook gedaan', bekent Harris. Ze schieten papegaaien, dat oogluikend wordt toegestaan omdat deze vogels verzot zijn op cacao. Wat de boeren niet op prijs stellen. Het kleine eiland barst van de kleurrij ke figuren. Neem nu de 77-jarige taxi chauffeur en gids Cecile Lyons. In zijn in 1954 gekochte Chevrolet met airco (inderdaad: de meeste raampjes kun nen open) toert hij ons met een gemid delde snelheid van 25 kilometer per uur langs weer andere bijzondere plek jes op het eiland. Onderweg ontelbare malen stoppend om uitleg te geven en ons te laten proeven van kokosmelk en cacao. Voor de dame in het gezelschap plukt hij een naald van de Gru-Gru palm. Een puntige doom met de bedoe ling in de huwelijksnacht de man wak ker te houden. Rockley Bay, gezien vanaf fort King George. In deze baai woedde in 1677 een zeeslag tussen Nederland en de Fransen. Zo nu en dan zakken we tot over onze enkels weg in de zompige aarde en diverse keren moeten we beekjes oversteken. Met hem stoppen we bij het First Histo rical Cafe van Kenneth Washington, al weer zo'n karakteristiek eilandtype. Hier wordt op handgeschreven posters uitleg gegeven over de geschiedenis van het eiland. Waarmee de link naar ons land is gelegd, want het waren Zeeuwen die er in 1628 een eerste ne derzetting vestigden. Uiteindelijk ble ven 'wij' hier tot 1678, toen het Frans werd. (In 1803 werd het Brits, in 1962 zelfstandig). Ook het museum in hoofdstad Scarbor ough staat stil bij de 'Dutch'. Gevestigd in het voormalige Britse fort King Ge orge biedt dit museum een bonte verza meling van archeologische en histori sche vondsten, waar weliswaar geen en kele lijn in valt te ontdekken maar dat daardoor juist zo charmant is. Er han gen tekeningen, foto's, schilderijen en teksten die onder anderen herinneren aan de Zeeuw Lampsins die de schepen stuurde die op Tobago landden. Van de jaren die de Nederlanders het eiland re geerden, is vrijwel niets overgebleven, al staan in de tuin van het museum 17e eeuwse kanonnen weg te roesten, moe ten er nog graven zijn en is een enkel huisje in Charlotteville (vroeger Nieuw Vlissingen) gefundeerd op Zeeuwse bakstenen die de schepen als kielbal- last meenamen. Alleen in Scarborough duidt de straat 'Dutch Fort' op dit verle den: hier lag ooit fort Sterrenschans. Rockley Bay moet vol liggen met wrak ken, regelmatig spoelen munten aan die waarschijnlijk van deze schepen af komstig zijn. Afrikaanse trommels 'Hoofdstad van het paradijs', noemt To bago zich. Lichtelijk overdreven. Mooi is het zeker en anders dan menig ander eiland in de Cariben niet zo gelikt en overwoekerd door internationale hotel ketens. Hoogbouw is uit den boze: niets mag boven de hoogste palm uit steken. Het eiland moet het hebben van zijn charme, kleinschaligheid en authenticiteit. En vooral van zijn bewo ners van wie de voorvaderen uit West-Afrika stammen en die een eigen sfeer hebben gecreëerd. De stranden zijn niet zo wit Tobago is ongetwijfeld een van de meest Afrikaanse eilanden in de Cari ben. Deze cultuur kom je overal tegen: op straat, in het eten, in muziek en ge loof (voodoo). Wij snuiven het allemaal op op 'Sunday School' bij Buccoo Be ach, waar het ritme van Afrikaanse trommels zich vermengt met die van de Caribische steelband, trots van de Tobagonians. Het leven draait er een tandje lager, ook in hotels en restau rants, en daar moeten wij even aan wennen. Het toerisme concentreert zich in het westelijk deel van het ei land dat meer ontwikkeld is dan het oosten. Daar is het armoediger en smoezeliger, al worden werklozen in gezet om het vuil op te ruimen en park jes aan te leggen. Maar daar is het wel nóg'authentieker. Steevast wordt Tobago afgebeeld als het eiland van de witte stranden met palmen en met riet bedekte parasols. Niet helemaal waar, ze zijn minder wit dan op sommige andere eilanden in de buurt, en de breedte valt ook tegen. Ze ker als het tij hoog is en de golven het strand in bezit nemen. Voorbeeld van een fraai strand is Pigeon Point, waar van de foto van een steiger met rieten huisje alle folders siert. Hier worden veel huwelijken gesloten. Romanti scher kan niet. Maar het is allerminst pais en vree tussen eilandbestuur en ei genaar van Pigeon Point. Het is particu lier bezit waarvoor je twintig plaatselij ke dollars entree moet betalen en waar in groten getale aanwezige bewakers de couleur locale verpesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40