Kamer wil Wilders en lirsi Ali stem geven Post onderscheppen is makkelijk opruiming terco Bouwers krijgen eindjes niet aan elkaar geknoopt Kabinet trekt tien miljoen uit voor uitbreiding politie Voorstel om politici op afstand hun werk te laten doen Meeste incidenten niet extremistisch van aard lok hof spreekt loonstra vrij Kinderen minder vaak naar dokter Museum Zutphen toont alles Scholier dreigt met revolver Liefde is mooiste woord Ouderenbond teleurgesteld in CDA Klant is vaker agressief en intimiderend Veroordeelde in zaak-Nienke op vrije voeten Scholieren overhoren Powell porTjitte van Mastenbroek larovan Lambalqen EN HAAG - De bedreigde wede-Kamerleden Hirsi Ali j Wilders moeten toch hun wk kunnen doen in het par- L ook al zijn ze niet anwezig. Zij zouden bij vol- ,acht moeten kunnen steni- ien, vindt de fractievoorzit- van de ChristenUnie André nv'oet. Kamervoorzitter Weis- as voelt veel voor dat idee. Et reglement van de Kamer laat het stemmen op afstand oe. Ihsi Ali en Wilders komen jet meer naar de Kamer, om- at Zij de situatie te onveilig aden. Hirsi Ali is sinds de ford op Theo van Gogh niet [eer in het gebouw geweest, en jlders besloot afgelopen week iopig weg te blijven. Hij lelt dat zijn veiligheid niet vol- oende gegarandeerd kan wor- n. Beide Kamerleden worden 1 enige tijd met de dood be- ejgd. Andere fracties in de veede Kamer zinnen op moge- ijkheden om beide Kamerleden och bij het politieke werk te be ekken. Stemmen is één van de belang- ijkste onderdelen van het demo- tatisch proces," stelt Rouvoet. Kj wil via het bestuur van de \veede Kamer regelen dat de arlementariers van tevoren la- en weten hoe zij stemmen, zo- lat hun oordeel meeweegt. „Dat an van groot belang zijn omdat ecoalitienu maar 77 zetels in eKama' heeft. Dat kan beteke- tn dat bepaalde wetsvoorstel- in het niet halen omdat Wil les en Hirsi Ali afwezig zijn, erwijl ze anders wel zouden jjnaangenomen." Citaat voorlezen InManjnissen van de SP stelt voor bij het begin van elke ver- g een citaat van Wilders oa0tn of Hirsi Ali voor te lezen. „Op die manier laten we zien dat we ons als Kamer niet monddood la ten maken." Dat hij het vaak to taal niet eens is met Ali en Wil ders is voor hem geen reden zich stil te houden. Integendeel: „Het woord moet vrij zijn, ook als het om mensen gaat waar ik het vaak hartgrondig mee on eens ben. De Kamer kan niet al leen maar verklaringen van 'af schuw en zorg' afleggen. Ver geet niet: vandaag Wilders en Hirsi Ali, morgen wij." Wilders heeft zich eerder deze week beklaagd dat hij niet als eenmansfractie kan opereren wegens 'veiligheidsproblemen'. Hij wil daarover een gesprek met Donner van Justitie en minister Remkes van Binnen landse Zaken. Beide bewinds lieden zijn daar te allen tijde toe bereid, meldden zij giste ren. In antwoord op vragen van Wilders zeggen zij dat hij recht streeks contact met hen had moeten opnemen als er pro blemen zijn met zijn beveili ging. Bovendien had hij zijn kri tiek niet via de media moeten ui ten. Ook premier Balkenende wil met Wilders praten. Balkenende heeft hem vorige week nog ge beld om hem een hart onder de riem te steken en hulp aan te bie den. GPD doorSander Kuypers DEN HAAG - De meeste inci denten die zich na de moord op Theo van Gogh op 2 no vember voordeden, hadden geen extremistische achter grond. Dit zei de voorzitter van de Raad van Hoofdcommissaris sen B. Visser gisteren. Vol gens hem kwam het overgrote deel voort uit baldadigheid. Visser sprak wel van een paar duizend voorvallen die enig verband met de moord had den. Het ging onder meer om brandstichting, bommeldin gen, poederbrieven, het kal ken van leuzen, vernielingen, bedreigingen en scheldpar tijen. Sinds half november zijn deze voorvallen weer aan zienlijk afgenomen, zei Vis ser. „Er zijn ongeveer vijftig tot honderd verdachten hier voor aangehouden", schat de korpschef van de politieregio Kennemerland. Verder zegt Visser dat veel werk wordt gestoken in de ter reurbestrijding. Dat gaat vol gens hem op den duur ten kos te van ander werk. Tot nu toe lijken de prestaties er nog on der te lijden. Volgens de prog noses zijn ze dit jaar zelfs ver beterd. Visser meldt dat het oplossingspercentage de laat ste drie jaar steeg van 14 naar 20 procent. ANP zaterdag 11 december 2004 ROTTERDAM - Kinderen komen minder vaak bij de huis arts dan vijftien jaar geleden en worden minder door-ver wezen naar een specialist. Ze hebben vaker huidproble men en kampen minder met luchtwegklachten. Dat zijn de belangrijkste uitkomsten van een onderzoek waarop H. Otters volgende week promoveert aan de Eras mus Universiteit Rotterdam. In 1987 gingen kinderen nog gemiddeld 2,7 keer per jaar naar de huisarts, in 2001 was dit gedaald tot 2,1 keer. Ot ters zoekt de mogelijke verklaring in veranderingen in de ziektekostenverzekering (eenvoudige medicijnen worden niet meer vergoed), maar ook in het toegenomen besef dat bepaalde problemen vanzelf overgaan. ANP ZUTPHEN - Het Stedelijk Museum in Zutphen stelt van af half mei de complete collectie van dertigduizend objec ten tentoon voor het publiek. Museumstukken uit de de pots verhuizen tijdelijk naar de expositiezalen wegens een verbouwing van de depotruimtes. Woordvoerder N. Wehman verwacht dat de verbouwing in het najaar van volgend jaar is afgerond, waarna de stukken weer naar het depot gaan. ANP BREDA - Een 16-jarige scholier uit Breda is donderdag aangehouden omdat hij een medescholier had bedreigd met een revolver. Toen de politie hem op school aanhield, had hij het wapen nog in zijn schooltas bij zich. De politie zegt dat de bedreiging een dag eerder had plaatsgevonden en dat de twee al enkele weken ruzie met elkaar hebben. De politie weet nog niet hoe de jongen aan het wapen is gekomen. ANP NAARDEN - 'Liefde' is volgens radioluisteraars van het ochtendprogramma RinkeldeKinkel (Radio Veronica) het mooiste woord van Nederland. Presentator Jeroen van In- kel maakte dit gisteren met de schrijver Bart Chabot be kend. Iets meer dan 4800 mensen hebben twee weken lang via internet en sms gestemd. Luisteraars konden stemmen op de volgende woorden: ge boorte, liefde, geborgenheid, oranjelegioen, respect, saam horigheid, desalniettemin, naastenliefde, god en stigmati seren. ANP DEN HAAG - De ouderenbond Unie KBO is teleurgesteld over de opstelling van het CDA tijdens de koopkrachtdis cussie in de Tweede Kamer van de afgelopen dagen. In een brief van gisteren aan de CDA-fractie en partijvoor zitter Van Bijsterveldt schrijft voorzitter Van Gorp-Van de Ven van de Unie KBO dat haar organisatie zich niet se rieus genomen voelt. Vice-fractievoorzitter Verburg van het CDA vroeg woens dag in een overleg met minister De Geus van Sociale Za ken weliswaar om een extraatje van 100 euro voor oude ren met een laag inkomen, maar drong niet aan toen de minister dat afwees. Dit voorstel was afkomstig van de ouderenorganisaties. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Over drie jaar moeten er in Nederland ruim 300 agenten extra zijn. Hiervoor trekt het kabinet ruim 10 mil joen euro per jaar extra uit. Met dit geld wordt de beoogde uit breiding van de politie versneld. Uiteindelijk moeten er in 2010 54.500 agenten zijn, ruim 1000 meer dan nu. Op de zelfde dag dat het kabinet over de brug kwam met het geld, klaagde de Raad van Hoofdcommissarissen dat de po litie te weinig mankracht heeft om de criminaliteit goed te be strijden. Het reguliere politie werk komt in de knel door de extra bewakingstaken vanwege de terrorismedreiging. Minister Remkes van Binnen landse Zaken wil de extra agen ten onder meer werven onder overtollig defensiepersoneel, Ook moeten agenten in oplei ding de politieschool eerder kun nen afronden wanneer zij een goede vooropleiding hebben ge had. En agenten moeten worden aangemoedigd langere werkwe ken te draaien. De politie mag voortaan meer doen met gegevens van perso nen die bij de uitvoering van de dagelijkse politietaken binnen komen. De gegevens mogen lan ger worden bewaard en kunnen ook intern en extern makkelij ker worden uitgewisseld. Dit moet de administratieve las ten voor de politie verminderen en ervoor zorgen dat de politie beter is geïnformeerd. Boven dien moet het de opsporing ver gemakkelijken. Het stemde gis teren in met een voorstel van mi nister Donner van Justitie om de Wet politieregisters te her zien. De gegevens die bij de politie binnenkomen, zijn niet alleen van verdachten, daders of ande re betrokkenen, maar ook van burgers. Het gaat om mensen die overlast melden, aangifte doen of om hulp vx'agen. Al die gegevens moet de politie verwer ken, omdat ze belangrijk zijn voor het werk. De regels hier voor zijn te beperkend en wor den daarom verruimd. Voortaan mag de politie al deze gegevens een jaar lang bewaren en met andere korpsen uitwisse len om ze eventueel met elkaar in verband te kunnen brengen. Zo krijgt de politie beter zicht op terrorisme, zware criminali teit of mensenhandel en de per sonen die daarbij betrokken zijn. Ook mag de politie zo no dig gegevens verstrekken aan on der meer hulpverlenende instan ties, woningbouwverenigingen en winkeliers. GPD/ANP DEN HAAG - Werknemers heb ben steeds meer last van intimi derend en agressief gedrag van klanten. Vorig jaar was dat bij 27 pro cent het geval, tegen 21 procent het jaar ervoor. Ook lichamelijk geweld is toegenomen: hiervan had 9 procent van de werkne mers last in 2003; in 2002 was dat nog 7 procent. Vooral bij de overheid en in de dienstverle ning komt agressie veel voor. Dat blijkt uit een onderzoek dat staatssecretaris Van Hoof van Sociale Zaken gisteren naar de Tweede Kamer stuurde. Hieruit komt ook naar voren dat het aantal klachten over intimidatie en agressie afneemt, terwijl het gedrag vaker voorkomt. Volgens de onderzoekers komt dat door dat de werknemers weinig ver trouwen hebben in de afhande ling van hun klacht of bang zijn hun baan te verliezen. ANP (Advertentie) Hüou. j£. pat V külF.MEZ DEN HAAG - De man die was veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging we gens de moord op de Schiedam- se Nienke Kleiss (10) en de po ging daartoe op haar vriendje Maikel (11), is gisteren vrijgela ten. De betrokkene zal na ruim vier jaar onterechte gevangenschap, minimaal een miljoen euro scha devergoeding van de staat vorde ren. Volgens hoofdadvocaat-gene- raal M. van Capelle van het res- sortsparket in Den Haag heeft het ÓM besloten de tenuitvoer legging van de straf op te schor ten, nadat nieuw DN A-onder- zoek leidde naar een andere ver dachte. ANP DEN HAAG - De Amerikaanse minister Van Bui tenlandse Zaken Colin Powell beantwoordt in de Stadsschouwburg in Den Haag vragen van scho lieren en studenten. De 67-jarige Powell, die in ja nuari aftreedt als minister van Buitenlandse Za ken, nam ontspannen de tijd de vragen over onder meer Irak, Iran, Noord-Korea, Cuba en de veilig heid in de wereld te beantwoorden. De wereld is de afgelopen paar jaar veiliger geworden, ant woordde de minister aan Mo Abbas, een 17-jarige leerling van het Maerlant Lyceum. „Het Tali- ban-regime in Afghanistan is weg, net als Sad dam Hoessein in Irak. De wereld is veiliger, maar dat betekent niet dat het helemaal veilig is. Osa ma bin Laden loopt nog steeds ergens rond." Po well was gisteren in Nederland voor de halfjaar lijkse top tussen de Europese Unie en de Verenig de Staten. foto Juan Vrijdag/ANP MSTERDAM - Cor Boonstra in hoger beroep vrijgesproken in handel met voorkennis. et gerechtshof in Amsterdam «deelde gisteren dat de ld-topman van Philips geen lisbruik maakte van voorken- s loen hij aandelen Endemol eht. Wel kreeg Boonstra een ete van 135.000 euro voor het izwijgen van handel in aande- men obligaties in Ahold, toen ij daar commissaris was. Hij ld die transacties in 2000 moe- n melden bij de beurstoezicht- Hider AFM. Het oordeel van et hof is conform de uitspraak ie de rechtbank in beide zaken eed, in het voorjaar van 2003. |et OM pakte Boonstra aan om- at hij in maart 2000 voor een all miljoen euro een belang in idemol kocht. Enkele dagen a de transactie werd bekend het Spaanse Telefonica een ld uitbracht op het concern en ihoot de koers van Endemol tdioog. Boonstra had in die f een relatie met Sylvia Tóth, e commissaris was bij Ende- iol.Hij heeft altijd ontkend dat ioth hem tipte. ANP EEFDE - Verbazing alom bij omwonenden en passanten. De immense staalconstruc ties die op de grens van Zutphen en Eefde de boog van de nieuwe spoorbrug over het Twentekanaal moeten vormen sluiten niet op elkaar aan. Er gaapt een gat tussen van veertig centimeter. Volgens woordvoerster Van Engelen van railbeheerder ProRail is dat niet verontrustend. „De brugdelen rusten nu op vier tijdelijke steunpunten. Pas als alle lassen zijn gemaakt en er zestien tuien tussen bogen en brugdek zijn aange bracht, krijgt de nieuwe spoorbrug haar definitieve vorm." Vanwege de veiligheid is het gat tijdelijk met een las overbrugd. foto Cees Baars/GPD door Gert van Harskamp DEN HAAG - Klanten van TPG blijven de kans lopen dat de post wordt bezorgd op het adres van criminelen. Bij het door geven van adreswijzigingen wil TPG Verhuisservice niet overgaan tot het totaal uitslui ten van risico's. Dat heeft vol gens woordvoerder Stamsnijder van het postbedrijf te veel gevol gen voor de 'klantvriendelijk heid'. Deze week werd bekend dat er regelmatig post is gestolen uit het Haagse appartementencom plex waar premier Balkenende soms verblijft. Buren van de mi nister-president ontvingen lan gere tijd geen post, omdat crimi nelen een verhuisbericht naar het postbedrijf hebben ge stuurd. Zo onderschepten zij de post en ontvingen die op een adres in Amsterdam. Vervol gens zijn er enkele forse geldbe dragen van de bankrekeningen van de gedupeerden afgeschre ven. „Zeer uitzonderlijk", noemt Stamsnijder deze vorm van dief stal. TPG verwerkt 600.000 adreswijzigingen per jaar en zel den gaat er volgens het bedrijf iets mis. Fraude met verhuisberichten komt helemaal weinig voor, zo dat TPG er nog niet aan denkt om forse maatregelen te nemen tegen eventueel misbruik. De diefstal uit het Haagse appar tement is een incident dat vol gens Stamsnijder niet mag lei den tot het opgeven van het ge mak voor de klant. TPG vindt de bestaande veiligheidsmaatre gelen voorlopig nog toereikend en het bedrijf benadrukt alles te doen om misbruik met adreswij zigingen te voorkomen. Bevestiging Wie een adreswijziging opgeeft krijgt een verhuisbevestiging op zijn oude adres. Die moet de klant ingevuld en ondertekend terugsturen. Ook op het nieuwe adres komt een verhuisbevesti ging die ingevuld en onderte kend terug moet naar TPG. Als die twee formulieren niet bin nen zijn, dan wordt de post niet doorgestuurd. Bovendien onderhoudt TPG Post een datasysteem, garan deert Stamsnijder. „Als er op een bepaald adres of in een be paalde straat uitzonderlijk veel mensen verhuizen, dan gaan wij controleren." Waterdicht is de procedure niet, erkent Stamsnijder. Diegenen die toegang hebben tot ander mans brievenbus kunnen de pro cedure ontlopen. Zij zijn immers in staat ook de verhuisbevesti ging te onderscheppen. Verder is het eenvoudig om een adreswijzi ging via internet op te geven. Tot identificatieplicht aan de ba lie wil TPG nog niet ovei'gaan. Volgens Stamsnijder wordt het doorgeven van een verhuizing dan veel te omslachtig voor de klant. Duur De woordvoerder beaamt dat een dergelijke maatregel ook erg duur is voor TPG. Voor het afhandelen van 600.000 adres wijzigingen aan de balie is na melijk extra personeel nodig. „Wij zullen met de banken over het px-obleem praten en bekij ken of het doorgeven van adres wijzigingen via internet veiliger kan", belooft Stamsnijder, GPD met nog heel veel keus lange vorstslraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3