Sfeer snuiven over de grens Vraag tkantivoord Ijsbanen, houten speelgoed en peperkoek bijlagen: 0113-315680 SKactieSpzc-nl 'oTtbus 31,4460 AA Goes en Midden-Zeeland: 0113-315520 S ieren: 0114-372770 P».l: 0204562500 11 december 2004 Reizen Reizen Uitgaanstip In de Utrechtse Veemarkt wordt 11 en 12 december de oldtimermarkt gehouden. Hon derden stands handelen in twee-, drie en vierwielers en onderdelen. Open 10-17 uur, entree €10, info tel. 030-225 82 62, www.vehikel.com. Ervaringsdeskundigen Voordat we een vakantie boeken, O) horen we graag van anderen hoe zij het daar hebben gehad, bijvoorbeeld op feestjes of via internet. Reisbureaus hebben brochures en de onafhankelijke informatie van Toeristiek als bron. Welke mening weegt het zwaarst 7 mee in uw beslismoment? W) Stem mee m de Vakantievraag van de Week. O Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Achtervolgingswaanzin Vorige week vroegen wij u waar uw buitenlandse gesprekspartner als eerste mee komt als u vertelt dat u uit Nederland komt. Met name ons liberale drugsbeleid achtervolgt ons tot ver over onze landsgrenzen. Liever worden we geconfronteerd met onze voetballers of de traditionele klompen en tulpen. De Uitslag: Het drugsbeleid 37% Cruijff Gullit Van Basten 23% Klompen tulpen molens 22% Wallen in Amsterdam 9% Homohuwelijk 6% 6>i Van Gogh Rembrandt 3% Online inchecken op Rotterdam Airport Reizigers die met Basiq Air vanaf Rotterdam Airport vliegen kunnen sinds begin deze maand vanaf 24 uur voor vertrek van hun vlucht (thuis) online inchecken, zelf een stoel kiezen en een instapkaart afdrukken. Passa- 7gièrsfmet alleen handbagage mógen met dezë instapkaart direct door naar de gate. Passagiers met ruimbagage kunnen voor een snelle check-in terecht bij het speciale bagage-afgeef- punt van Basiq Air. Overigens gaat Basiq Air eind dit jaar Transavia heten. Van de eerste vluchten met online checkin is al door zo'n twintig procent van de passagiers gebruik gemaakt. Op Schiphol is inchecken via internet al langer mogelijk, diverse maatschap pijen bieden die optie. Rotterdam Airport zelf doet het ook goed. Eind oktober is de miljoenste passagier van het jaar verwelkomd. Het is voor het eerst in de bijna 50-jarige geschiedenis van de luchthaven dat ruim een miljoen reizigers binnen één jaar ge bruik maken van Rotterdam Airport. Kleine skiërs in actie Ik ga voor de eerste keer met mijn jonge kinderen op skivakantie, waar moet ik rekening mee houden? Bert Romani, hoofdredacteur van Ski Magazi ne: 'Baby's zijn welkom op de crèches ter plek ke. Ook het meenemen van opa en oma of de vaste oppas is een optie. Vanafvier jaar kun nen ze naar het skiklasje. De leraar hoeft geen Nederlands te spreken. Kleine kinderen imite ren alles en luisteren meestal toch niet naar wat er gezegd wordt. Wel van belang is de aan wezigheid van andere Nederlandstalige kinde ren in het klasje, want onderling hebben ze de meeste lol. Zorg ervoor dat het materiaal altijd precies past. Huren is een goede optie. Mijd tweede hands markten tenzij je veel verstand van za ken hebt. Niet zelden worden hier aftandse spullen van tien tot vijftien jaar oud aangebo den. Een goede voorbereiding biedt een indoorski- baan met sneeuw. Tijdens speciale kidsdagen leren kinderen de basis zodat ze ter plekke meteen kunnen beginnen met het echte werk. Ook kinderen die al vaker zijn geweest krijgen op een indoorbaan de smaak weer te pakken.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de tvbriek Reizen. Even er tussenuit. Een paar dagen sfeer snuiven in een buitenlandse stad. Een stedentrip is het hele jaar door leuk. Toch zijn er steden die je sterk associeert met bepaalde perioden in het jaar. Zomer in Amsterdam, herfst in Barcelona. En de winter, de aanloop naar kerst? Dan verlang je naar Londen, Wenen of Stockholm. Door MIRJAM VAN TWISK Groot-Brittannië is de baker mat van het kerstfeest zoals wij dat vieren. In het creë ren van de kerstsfeer tonen de Britten zich ware meesters. Londen in december is een sprookje. Een direct gevolg van het feit dat de Britten Kerstmis als het belangrijkste feest van het jaar beschouwen. Vanaf midden novem ber, als de kerstverlich ting in de winkelstraten aan gaat, begint de zoek tocht naar de juiste ca deaus en wordt er niet op een paar centen meer of minder gekeken. De ech te koopwoede barst me dio december los. De poli tie wordt dan op Regent Street en Knightsbridge ingezet om het winkelend pubhek in de juiste banen te leiden. Hoogtepun ten zijn de verlichte winkelstraten zo als Regent Street, Oxford Street, Bond Street, Picca dilly en de Arcades. De wa renhuizen Harrods,^ Selffidges, Fortnum" Mason en Liberty's staan bekend om hun feestelij ke etalages, meestal inge richt rondom een be paald thema. Ook de om geving rond Covent Gar den is sfeervol in kerst tijd en natuurlijk mag de Noorse kerstboom op Trafalgar Square niet ge mist worden. En om hele- terse stemming te komen Somerset House om wat trekken op de ijsbaan die daar ieder jaar wordt aan- gelegd. Typisch Britse kerstca deautjes zijn een Christ mas-pudding of mince pie (mince is geen vleesge- hakt maar een mix van fijngemaakte zuidvruch ten, kruiden, en dergelij ke) van een van de beken de warenhuizen zoals Harrods of Fortnum Mason. De Britten zelf hebben ook de traditie van de 'Christmas Crackers'. Naar Londen ga je overigens niet omdat het er zo lek ker goedkoop is. En wie de centjes echt wil laten rollen kan zich in de stad te buiten gaan aan kleding (zoals sjaals of truien van Burberry) en luxe artikelen. Bijzondere kerstvoorstel lingen zijn de balletten. Dit jaar voert Sadler's Wells het Zwanenmeer in de beroemde mannelijke uitvoering op. Het Eng lish National Ballet en het Stanislavsky Ballet dan sen allebei de Notenkra ker. Een typisch Britse tra ditie is de Christmas Pan tomime. Dat zijn grotes ke theatervoorstellingen gebaseerd op bekende sprookjes, waarin een actieve rol van het publiek wordt verwacht. De reismogelijkheden naar Londen zijn le- De Rathausplatz in Wenen, onder een kerstmarkt. Op de foto's links kerstsfeer in Londen en Stockholm. gio: vliegen, varen of per trein. Meestal is een pakketreis van een touroperator (reis plus hotel) goedkoper dan alles zelf regelen. Op de site van het Brits Verkeersbureau (www.vTsitbritain.com) staan alle voorstel lingen. Kaartjes zijn thuis met creditcard te bestellen via internet. Het ticketloket op Lei- cester Square verkoopt goedkope kaartjes voor diezelfde avond. Lucia en design Zo dicht bij het thuisfront van de kerst man, kan het haast niet anders of het kerstfeest wordt in de Zweedse hoofd stad Stockholm groots gevierd. Dat is ook zelcer het geval, maar toch ver schilt de viering daar wel enigszins van de onze. Zo ligt het zwaartepunt van de kerstdagen op de kerstavond, de 24e de cember. Onze eerste en tweede kerstdag zijn voor de Zweden minder belangrijk. Het kerstdiner is daar in het hoge noorden ook geen vijfgangen maaltijd rondom de kalkoen, maar een Zweeds buffet met vele traditionele gerechten als ge marineerde haring, worstjes, gehakbal- letjes, aardappels, rode kool, kerst ham, rijstepudding, kaas en brood. Dat alles wordt weggespoeld met julmust (een soort bier) en een borrel. De maal tijd wordt ingeleid en afgesloten met Yuletide, een warme rode wijn met ro zijnen en amandelen. De aanloop naar kerst begint in Zwe den eind november, bij het aanbreken van de eerste adventzondag. De eerste kerstaankopen worden gedaan in uit bundig versierde winkels die in deze periode elkaar ook met hun etalages be concurreren. Overal in de stad zijn kerstmarkten, waar Zweedse lekker nijen en allerlei kunstnijverheidspro- ducten worden aangeboden. Wie op 13 december in Stockholm is maakt daar St. Luciadag mee, de vie ring van het licht dat gebracht wordt op een van de donkerste dagen van het jaar. De heilige Lucia wordt verbeeld door meisjes in witte jurken met een kroon van kaarsen in heur haar. Zij gaan overal in de stad voor in kaars lichtparades. De oudste wijk van Stock holm is Gamla Stan, nu een winkelge bied bij uitstek. Talloze kleine winkels en eetgelegenheden in een decor van ffaaie Zweedse historie. Totaal anders maar wel erg trendy is de wijk Söder- malm. Hier klit het neusje van de zalm op het gebied van Zweeds design sa- Britten zijn ware meesters in het creëren van kerstsfeer men; kleding, textiel, meubilair, glas, keramiek en binnenhuisarchitectuur laten zich hier van het beste kant zien. Cadeautjes kopen voor kerst? Een tradi tionele keuze is gebreide kleding, hout snijwerk en eetwaren, zoals lang houd bare zalm in dillesaus en rendiervlees. Het thuisfront zal mogelijk ook het glaswerk waarderen, waarom Zweden bekend staat. Van eenvoudig glaswerk voor het dagelijks gebruik tot het meest exclusieve design, het is in Stock holm te koop. Maak 's avonds een cruise langs de vele eilanden waarop Stockholm is ge bouwd. Tijdens de boottocht kan een diner of lunch worden gebruikt en vaak is er entertainment aan boord. De gemiddelde hotelkamer in Stockholm kost ongeveer honderd euro. Boek je een trip van drie dagen via een touroperator, re ken dan op minimaal 325 euro. Voor meer informatie: Zweeds Bureau voor Toerisme, Flevolaan 4 in Weesp, tel. 0294-41 66 50, www.visit-sweden.com. Romantiek en Lebkuchen Zodra de winter zich in Wenen aankon digt verandert de stad. In de weken tot aan het kerstfeest ademt Wenen ro mantiek. Het historische centrum sche mert in het zachte kaarslicht en het ruikt er naar Lebkuchen, Glühwein en kerstgebak. Straten en winkels zijn feestelijk versierd en de kerstmarkten trekken publiek als magneten. Tot en met 24 december zijn er diverse kerstmarkten in de stad. Ze zijn onder meer te vinden op het Rathausplatz, Karlsplatz, Freyung, de uni versiteitscampus en de Spittelberg, bij Slot Belvédère en Slot Schön- brunn. Op de Ho- he Markt wordt op vrijdag, zater dag en zondag kunst en hand werk te koop aan geboden. Een echte aanra der in Wenen is verder een bezoek aan de Spaanse Rij- school (www.srs.at). Op 12, 19 en 30 de cember zijn er voorstellingen om 11.00 uur. Kaartjes daarvoor zijn telefonisch bij de school te bestellen via tel. 533 90 31 of via internet: tickets@srs.at. Bijna dagelijks kan een ochtendtraining van die fraaie witte paarden en hun stijlvol geüniformeerde berijders worden bij gewoond. Bezoekers zijn tussen 10.00 en 12.00 uur welkom, reserveren is niet nodig. En wat past er nou beter bij de kerst sfeer dan luisteren naar het hemelse stemgeluid van de Wiener Sangerkna- ben. Zij zingen de mis in Hofmusikka- pelle op 12, 19, 25 en 26 december om 9.15 uur. Voor meer informatie: www.wsk.at. Lekker sfeervol shoppen doe je in We nen in de Karntner Strasse, Graben, Ko- hlmarkt, Maria Hilferstrasse en de Landstrasser Hauptstrasse. Wie iets ty pische Weense mee naar huis wil ne men, gaat op zoek naar handgemaakte kerstballen, sneeuwbollen, een advent kalender, Glühweinmoklcen en Lebku chen (een soort taai-taai). Austrian Airlines vliegt naar Wenen vanaf 240 euro. Er gaan ook treinen, tel. 0900-9296. Hotelkamers in de stad kosten tussen 45 en 250 euro. Ook voor Wenen geldt dat bezoekers vaak veel voordeliger uit zijn met een arrangement van een reisor ganisatie. zin in een kerstmarkt in Duitsland of gië? Wie nog plannen heeft voor een kor- I® stedentrip kan elders an zijn of haar ken komen. In Zweden bijvoorbeeld, S ^erstm's vooral heel traditioneel ge- era wordt. Kerstmarkten horen daarbij, Jas in Stockholm (t/m 22 decem- ^jWAiVjtortorqetsjulmarknad.com). De shJ °P ^tortorget in de oude binnen- Zw a 'a Stan kestaat al sinds 1915- Veel topri ^andwerlc. kerstdecoraties, snoep en.lekkernijen volgens oud recept. De markt is elke dag open tussen 11.00-18.00 uur. Een andere grote lcerststad is Malrnö (t/m 23 december, www.malmo.se). Het cen trum van de stad is versierd en er zijn kerst activiteiten. Elke dag, behalve op maandag, is er bij de Gustav Adolfs Torg kerstmarkt. Op Lilla Torg kan gratis geschaatst worden. In Denemarken vertoont het kerstfeest veel overeenkomsten met Zweden. Wie er een goed beeld van wil krijgen kan terecht in het grote openluchtmuseum Den Gamble By in Arhus, eigenlijk een herbouwde oude stad. Tot 6 januari is daar te zien hoe de De nen gedurende de periode 1625 tot 1930 Kerstmis vierden. Dat betekent dus ook dat elektrische kerstsnoeren ontbreken en de versiering heel anders is dan tegenwoordig. Bezoekers mogen ouderwetse hapjes proe ven en kijken hoe de kerstboom vroeger wercl opgetuigd, vooral met zelfgemaakte voorwerpen. Zie ook www.denqamblebv.dk/iulenq.htm. Het pretpark Tivoli in Kopenhagen garan deert de gasten een witte kerst. Dat wil zeg gen, er is dit jaar voor het eerst een sneeuw en ijslandschap ingericht. Daarnaast zijn er de vertrouwde attracties zoals een ijsbaan, oude en nieuwe kermisattracties en kraam pjes. Van 15 tot 30 december wordt een hip hopversie van het klassieke ballet De Noten kraker opgevoerd. De overige kerstactivitei ten duren tot 23 december. Meer informa tie :jA/wwdjvoligë^ In Frankrijk behoort de kerstmarkt van Metz tot de grootste van het land. Tot en met 2 januari staan verspreid over vier gro te pleinen ruim honderd kramen met kerst- producten. Duizenden lichtjes zorgen voor een sfeervolle aankleding. Zanggroepen, Winter in Denemarken kan heel sfeervol zijn, zoals in Den Gamble By. Foto TOURISM ARHUS straatartiesten, kaarsen, versieringen en dt geur van peperkoek, wafels en warme wijr malcen de kerstsfeer compleet. De activitei ten hebben voornamelijk plaats rondom Pla ce Saint-Louis, Esplanade, waar ook een ijs baan is, Place de la Gare en Centre Saint-Jac ques. De kerstmarkt is dagelijks open var 10.00-20.00 uur. Zie ook www.metz.fr. Wie een korte vakantie in de Lorraine wil kan de gratis brochure 'Even weg naar de Lorraine aanvragen via tel. 0033-383 80 01 80 01 crt@crt-lorraine.fr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39