Plan Ja voor Plan-sponsor, wat betekent dat? P an 1 ly 11 Werkt voor kinderen www.watbenjijvanplan.nl www.watbe nj ijva nplan.nl Al zeven jaar is Natacha Bogaers-van Lith (36) sponsor van Plan. Als moeder van drie kinderen van 3, 5 en 7 jaar en met een vierde kind op komst weet zij hoe belangrijk onder wijs voor kinderen is. "Je ziet hoe moeilijk andere kinderen het in de wereld hebben. Eten op je bord, water uit de kraan... juist nu mijn kinderen groter worden, vind ik het belangrijk dat zij weten dat dit niet vanzelfsprekend is. Net zoals goed onderwijs niet voor alle kinderen bereikbaar is. Mijn sponsorkind, Gasmin Noel uit Haïti, schreef mij dat op zijn school dankzij Plan latrines zijn geplaatst. Er waren eerst geen sanitaire voorzieningen voor de kinde- ren. Dat kun je je nauwelijks I voorstellen. Ik gun elk kind j goed en toegankelijk onder wijs, net als mijn eigen kinde ren. Lezen en schrijven zijn erg belangrijk, maar dankzij onderwijs kunnen kinderend ook hun leefomstandigheden verbeteren. Als we ervoorzor- gen dat kansarme kinderen naar school kunnen, voldoen de voedsel en water hebben en les krijgen over gezond heid en hygiëne, dan gunnen we ze een toekomstperspec tief." Voorletters: Naam: Straat: Postcode: Telefoon (werk/privé) E-mailadres: ik sponsor het onderwijsproject 'Escuela Nueva' in Latijns-Amerika voor: ^5,- per maand 10,- per maand 15,-per maand Tussenvoegsels: m v Woonplaats: U kunt deze coupon in een ongefrankeerde envelop sturen naar Plan Nederland, Antwoordnummer 7676,1000 SL Amsterdam zichzelf. Toch kunnen miljoe nen kinderen helaas nog steeds niet naar school. In Azië, Afrika en Latijns- Amerika steunt Plan Neder land het School Improvement Plan. Een onderwijsprogram ma dat is gericht op het verbe teren van de kwaliteit van het onderwijs. Actief leren' staat hierbij centraal, met gemoti veerde leerkrachten en leerlin gen in een goede leeromge ving. Ouders en kinderen geven zélf advies over het les programma, zodat dit goed aansluit op de situatie waarin zij leven. Ook de kwaliteit van scholen en goede lesvoorzie- ningen dragen eraan bij dat kinderen zich prettig voelen en zich kunnen concentreren. Daarom investeert Plan in schoolgebouwen en goede kindgerichte lesmaterialen. Daarnaast geven we voorlich ting aan leerlingen, leerkrach ten en ouders over het belang van onderwijs. Want door zélf verantwoordelijkheid te dra gen, wordt het draagvlak in de lokale samenleving vergroot. Plan werkt vanuit de over tuiging dat elk kind recht heeft op goed onderwijs en op een gezonde en veilige leer omgeving. Dat we serieus werk maken van deze belofte blijkt uit een overzicht van de resultaten die we dit jaar al hebben bereikt. Zo zorgde Plan er voor dat meer dan 160.000 kinderen toegang kregen tot (beter) onderwijs. Bijna 125.000 kinderen gingen aan de slag met splinternieu we lesmaterialen en zestien duizend onderwijzers gingen dankzij Plan op training. Daarnaast zijn bijna duizend klaslokalen ingericht, kregen 234 scholen een ingrijpende opknapbeurt en zijn in ver schillende landen maar liefst zeventigduizend schoolboe ken uitgedeeld. Door het ontwikkelen van onderwijs programma's in 45 landen brengt Plan kwaliteitsonder- wijs zo voor veel kinderen bin nen handbereik. Paul Lem, Algemeen Directeur Plan Nederland Met uw bijdrage zet Plan zich in voor kinderen, hun familie en de gemeenschap waarin zij leven. Op deze pagina hebt u kunnen lezen wat Plan op het gebied van onderwijs doet. Als sponsor kunt u ervoor kiezen het onderwijsproject 'Escuela Nueva' in Latijns-Amerika te ondersteunen. Help kinderen in Latijns- Amerika aan beter onderwijs Het kwaliteitsprogramma 'Escuela Nueva' helpt kinde ren in Latijns-Amerika de wereld en hun plaats daarin beter te begrijpen. Hierbij staat 'actief leren' centraal. Bovendien vergroot deze onderwijsvorm de kans op het vinden van betaald werk, waardoor deze kinderen later niet afhankelijk zijn van hulp. Ook investeert Plan in een goede kwaliteit van schoolge bouwen en lesvoorzieningen. Leerkrachten worden getraind in kindvriendelijke lesmetho des en kinderen laten hun stem horen in het kinder schoolbestuur. Ouders kunnen op hun beurt meepraten in speciale oudercommissies. Zo draagt de hele gemeenschap verantwoordelijkheid voor de school en het onderwijs. Ervaar de Plan-aanpak De aanpak van Plan is heel eenvoudig, maar uniek tege lijk. Bij Plan ziet en beleeftu dat uw bijdrage helpt. Wantu krijgt niet alleen elk jaar een gedetailleerde rapportage over de besteding van uw geld en de resultaten, u wordt ook op de hoogte gehouden door de vrijwilligers en kinde ren zelf. Zij vertellen u water gebeurt en wat dit voor hen betekent. Zo leert u hen ken nen. Als u dat wilt, kunt u ook een werkgebied bezoeken en met eigen ogen zien dat de aanpak van Plan werkt. We maken zo'n onvergetelijk bezoek graag mogelijk. Onderwijs is één van de wijs kunnen kinderen bouwen belangrijkste aandachtsgebie- aan een volwaardig bestaan den van Plan. Dankzij onder- en een betere toekomst voor Plan www.watbenj ijvanplan.ni sprak de internationale gemeenschap in 1990 afwerk te maken van deze ambitie. Een proces dat moeizaam op gang kwam. Het aantal anal fabeten in de wereld nam zelfs toe, vooral in Zuid-Azië en Midden- en Zuid-Afrika. Ook de situatie van meisjes is reden tot grote zorg. Wereldwijd gaan 65 miljoen meisjes niet naar school. Deadlines Vandaar dat 195 landen in 2000 met behulp van de 'Millennium-doelstellingen' duidelijke deadlines met elkaar afspraken: in 2005 evenveel meisjes als jongens naar school en in 2015 toe gang tot goed onderwijs voor alle kinderen in de wereld. Plan besteedt extra aan dacht aan speciale, vaak moeilijk bereikbare doelgroe pen, zoals meisjes en vrou wen. Veel meisjes kunnen vanwege culturele factoren, zoals uithuwelijking op zeer jonge leeftijd, geen aanspraak maken op onderwijs. Om te voorkomen dat zij definitief buiten de boot vallen, heeft Plan in India het project 'Balika Shivir' in het leven geroepen, waarbij meisjes in korte tijd de gehele lagere school doorlopen. Ze leren lezen en schrijven en krijgen les in hygiëne, gezondheids zorg, voedingspatronen en seksuele voorlichting. Waarde volle kennis die zij op hun beurt weer aan hun kinderen kunnen meegeven. Artikel 28 van de Conventie voor de Rechten van het Kind stelt dat alle kinderen recht hebben op goed en gratis basisonderwijs. Op de eerste wereldconferentie 'Education for All' in Jomtien (Thailand) Onderwijs is de sleutel vo< het doorbreken van de armo decyclus. Zo biedt scholir uitzicht op betaald wer zodat kinderen een zelfsta dig bestaan kunnen opbo wen. Ook draagt onderwijs t aan een betere gezondheid c hygiëne en helpt het kinderr om voor hun rechten op te komen. Toch gaan wereldwijd 115 miljoen kinderen niet naar school. deze pagina wordt gesponsord door WGGGNGR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22