ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Hard sociaal beleid bepleit PZC PZC WinWind wil windturbines met hoogte van 145 meter in Sloegebied Nederland klaar voor afscheid prins Bernhard LEL ledreigende ituatie bij nis Van Gogh cholier uit as van Gent orat voor alleen voor e superrijken Jaguar Ambtenaren: pensioen later, uitkeringen ontkoppeld, WAO lager AIVD pas over jaar op sterkte In de greep van een loverboy l£ 4° NO 3 Kalm weer bewolkt, nevelig en mistig. Weinig maxima rond 4 graden. wind en ff j no. 293 Iterdag 11 december 2004 is nummer 1,75 Je vindt de auto die je zoekt bij AUTO VERMEULEN Kijk op www.autovermeulen.nl of kom langs Auto Vermeulen Pearyweg 6 Goes t: 0113 56 18 12 internet: www.pzc.nl [STERDAM - Twee jongens Ld 15 jaar oud hebben gis- Lond een 12-jarige jongen [het huis van de vermoorde L van Gogh in Amster- LOost, vragen gesteld over [zoontje van Van Gogh. volgens hebben de twee jon- isi die zich vermomd hadden [sjaals, enkele malen in de jjt geschoten met een alarm- itool it de jongens precies aan de jarige hebben gevraagd, wil woordvoerder van de politie t kwijt. De politie werd door buurt getipt over het voorval. eu de agenten arriveerden wa lde jongens gevlucht. De poli- heeft tevergeefs gezocht naar tieners. De politie gaat uit a een alarmpistool omdat er »nhulzen zijn gevonden. ANP DDELBURG - De zeventien de vwo-leerling uit Sas van nit, die ervan wordt verdacht ithij op internet heeft opgeroe- n Theo van Gogh en de Ka- sleden Hirsi Ali en Wilders te moorden, komt donderdag 6 nuari voor de rechter. t zaak dient in Middel- ug. De verdachte zit vast eind september. Hij werd fakt op school in Terneu- lijeen huiszoeking in zijn lijk huis is informatie over |ven gevonden. Ook la- mlattegronden en adres- senvajambassades. Eesten Bush pNGTON - De festivitei- rond de inauguratie van de trikaanse president George lush volgende maand zijn al- n toegankelijk voor de steen ken, ;ens The New York Times gisteren kost een kaartje alle evenementen, inclusief r met president Bush, een rdige honderdduizend dollar. tweehonderdvijftigdui- id dollar mag je ook 'exclu- f de lunch gebruiken' met het ijshoofd en de vice-presi- meedansen tijdens het Uguratiebal. rder werd al bekend dat me- rerkers van Bush veertig mil- dollar willen lospeuteren lohtieke vrienden en dono roor de inaugurele festivitei- en promotie. inzamelen van geld voor presidentiële inauguratie is ongebruikelijk in de Vere- se Staten. A JVP (Advertentie) partners Khakélaar 18 616617 '■'Regionaal Jaguar Centrum- B°gaers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 Breda. Tel.: 076 - 5263800 wbogaers-jjguar.nl door Peet Vogels DEN HAAG - De pensioen leeftijd moet omhoog naar 67 jaar, de uitkeringen moe ten niet langer meestijgen met de lonen en de WAO-uitkering moet fors omlaag. Alleen zo kan Ne derland de welvaartsgroei vasthouden en de verzor gingsstaat overeind houden, schrijven topambtenaren van de ministeries van Fi nanciën, Economische Za ken en Sociale Zaken aan het kabinet. De ambtenaren reageren op een studie van het Centraal Plan Bu reau (CPB) naar de toekomstige economische ontwikkeling van Nederland. Het CPB rekende vier scenario's door met meer en minder econo mische groei. Een hoge economi sche groei zou alleen mogelijk zijn als meer mensen gaan wer ken en dat ook langer blijven doen. Om dat te bereiken moet de pensioenleeftijd omhoog en de uitkeringen omlaag. Maar ook zonder rigoureuze in grepen kan de verzorgingsstaat blijven bestaan en neemt de wel vaart toe, zo berekende het CPB. „In dat geval neemt de wel vaart tot 2040 met 30 procent toe. In het geval van harde ingre pen stijgt de welvaart met 120 procent", aldus CPB-onderzoe- ker Smid. Volgens de topambtenaren is dat een veel te rooskleurige voor stelling van zaken. „De ambte naren willen duidelijk maken dat er hoe dan ook ingrepen no dig zijn in de verzorgingsstaat om de sociale voorzieningen ook in de toekomst betaalbaar te houden," zegt een ingewijde op het ministerie van Economische Zaken. „De ambtenaren kiezen ook duidelijk voor het ambitieu ze scenario van het CPB, waar bij de welvaart de komende 35 jaar net zo hard blijft groeien als de afgelopen dertig jaar." De notitie is in het kabinet voor kennisgeving aangenomen, zei gisteren de woordvoerder van premier Balkenende. „Het kabi net beschouwt de notitie als een soort leeswijzer voor de studie van het Centraal Plan Bureau. Wat gebeurt er wanneer je wel ke keuzen maakt." Het kabinet heeft al eerder aangegeven in deze kabinets periode geen besluiten te zul len nemen over een eventuele verhoging van de AOW-leeftijd. GPD van onze redactie binnenland DELFT - Nederland heeft zich gisteren opgemaakt voor het af scheid van prins Bernhard. De koninklijke familie woonde 's middags in de Nieuwe Kerk in Delft de laatste voorbereidin gen bij voor de uitvaartdienst vanmiddag voor prins Bernhard. De woensdagavond 1 december overleden prins wordt vandaag bijgezet in het familiegraf in de Nieuwe Kerk. Daaraan vooraf gaand wordt in het bijzijn van 1900 gasten uit binnen- en bui tenland een dienst gehouden. Deze wordt geleid door dominee Carel ter Linden. De prins wordt niet meteen naar zijn definitieve plek in de grafkelder gebracht. De vier dochters van de prins plus Pie- ter van Vollenhoven begeleiden hem tot in het voorportaal. Wat later krijgt de kist zijn definitie ve bestemming, naast koningin Juliana. De 93 jaar geworden prins wordt vandaag om 9.40 uur Pa leis Noordeinde in Den Haag uit gedragen voor zijn laatste tocht. Personeel van het hof en werkne mers van bevriende diensten als de beveiliging, de Rijksvoorlich tingsdienst en het Kabinet der Koningin konden gisteren nog afscheid van prins Bernhard ne men in de rouwkapel op Paleis Noordeinde. In de afgelopen week kwamen 42.000 mensen langs de kist tij dens het zogenoemde publieks- defilé. Onder hen waren nogal wat oud-verzetsmensen en oud-militairen. De prins blijft hun held. Voor deze groepen zijn dan ook speciale tribunes langs de route gebouwd en er zijn er ook 200 in de kerk ge nood. Zij arriveerden gister avond in voetbalstadion De Kuip in Rotterdam, waar ze heb ben overnacht. Paarden De uitvaart zal met groot mili tair ceremonieel gepaard gaan. Behalve 9000 militairen komen bet alfabet van Zeeland DEN HAAG - Het duurt nog ze ker een jaar voor de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst op sterkte is. Die tijd is volgens een AIVD-woordvoer- der nodig om nieuwe mensen te werven, te screenen en op te lei den. Hoewel nog niet bekend is hoe veel geld en mankracht de AIVD erbij krijgt, zegt de dienst te rekenen op 'enkele honder den' mensen extra. Met de huidi ge capaciteit van de afdelingen screening en opleiding kan de AIVD twintig mensen per maand screenen en opleiden. Screening duurt tussen enkele weken en twee a drie maanden. Voor allochtone sollicitanten duurt het soms nog langer, om dat informatie in het buitenland moet worden opgevraagd. Nieuwe AIVD'ers krijgen een ba sisopleiding in de wet- en regel geving op het gebied van terro risme, aangevuld met functie-af hankelijke cursussen. Dat duurt enkele maanden. GPD pagina 4 spionagewerk moet in je zitten door Joeri Wisse HEINKENSZAND - Projectont wikkelaar WinWind uit Terneu- zen wil 25 gigantische windmo lens over het spoor in het Sloege bied plaatsen. Om de windmolens zo rendabel mogelijk te maken, worden ze ruim 145 meter hoog. Ter verge lijking: de televisietoren in Goes steekt 153 meter de lucht in. De 25 windturbines krijgen een ver mogen van 75 megawatt. Momenteel zijn in Zeeland alle windturbines goed voor onge veer 60 megawatt. In 2010 moet in de hele provincie 205 mega watt opgesteld zijn. Dat is met het Rijk afgesproken. De Borselse wethouder M. Ver- mue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) is 'zeer verrast' door het initiatief van WinWind. Het Terneuzense bedrijf zegt al drie jaar bezig te zijn met de plan nen voor het Sloegebied, maar de gemeente Borsele is nog Impressie van de windturbines over de spoorlijn. maar enkele weken op de hoog te van het voorstel. Vermue denkt dat de bouw van de windturbines nu niet kan. Het haven- en industrieterrein zit wat betreft geluidbelasting al vol. Pas als de Tweede Kamer beslist dat windmolens buiten de geluidregels gaan vallen, is het mogelijk de molens even tueel toe te staan, aldus Ver mue. Niet eerder dan eind 2005 of begin 2006 wordt een Kamer- besluit verwacht. H. van Rooijen, projectcoördina tor van WinWind, is het niet met de wethouder eens. Hij wil op korte termijn een vergunning aanvraag indienen. Voordat het Borselse college en de gemeenteraad een standpunt innemen, willen ze eerst meer duidelijkheid van de Terneuzen se projectontwikkelaar over de gevolgen voor het gebied. „WinWind moet eerst met meer informatie komen over de slag schaduw en het geluid van de molens", aldus wethouder Ver mue. Zij maakt zich ook zorgen over de veiligheid. „Wat gebeurt er bijvoorbeeld als een wiek van zo'n molen op een trein met gifti ge stoffen valt?" Een familieportret bij het afscheid Unieke kasteelhoeve in Heikant Een zwart jurkje is altijd goed Bart Broere doet mee aan het Groot Kinderdictee Het begon met lieve woordjes. Het eindigde met gedwon gen seks. Een meisje uit Zeeuws-Vlaanderen vertelt over haar ervaringen als dertienjarig slachtoffer van een lover boy. „Ik werd opgewacht op school, geslagen en regelmatig met de dood bedreigd. Het is niet zo dat ik me moest pros titueren. Maar ja, je kunt de loverboywereld zien als een stappenplan. Van het een komt het ander." Na maanden in een hel te hebben geleefd, wist "E ze te ontsnappen aan de greep van de man. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6 en 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zee land: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Reporta ge: 23, 24, 25, 26, 27 en 28; Wonen: W1, W2, W3 en W7; Reizen: W9, W10 en W11; Trends: W17 en W19; Jong: W22 en W23 (Advertentie) Militairen van het Korps Rijdende Artillerie oefenen in 't Harde de saluutschoten voor de bijzetting van prins Bernard. De Gele Rijders bedienen vandaag twee saluutbatterij- en die elke minuut een schot lossen tot aan het moment dat de kist van de prins in de koninklijke grafkelder staat. foto Vincent Jannink/ANP Zie advertentie pagina w29 in Veere RUIMT OP start morgen Advertentie er ook heel veel paarden aan te pas, waaronder Benito, het ei gen paard van de koningin. De luchtmacht zal vanochtend pas op het laatste moment defi nitief beslissen of de fly past, het overvliegen van vliegtuigen, als eerbetoon van de krijgs macht aan Bernhard, wel kan doorgaan. Mogelijk hangt het wolkendek te laag om de actie zichtbaar te maken. ANP pagina 15 wake voor prins Bernhard Elke week in de zaterdagkrant Reizen Daar moetje naar toe. (Advertentie) De uitvoering van de geplande windturbines is bijzonder. Om ze over het spoor te kunnen zet ten, krijgen ze een open opbouw die lijkt op het frame van een hoogspanningsmast. Ze wijken daarmee sterk af van gangbare windmolens. De dorpsraad van Nieuwdorp heeft in eerste aanleg voorzich tig positief gereageerd op de voorstellen van WinWind. De dorpsraad verzette zich eer der tegen de bouw van wind molens van zeventig meter hoog aan de Bernhardweg vlakbij Nieuwdorp. De bewonersgroep hoopt dat dit plan van ta fel gaat, als het project van WinWind kan worden uitge voerd. Van Rooijen is er veel aangele gen de dorpsraad voor zich te winnen. Hij toont zich bereid, als zijn windmolens er mogen komen, mee te betalen aan maat regelen tegen geluidhinder van auto- en spoorverkeer bij Nieuw dorp. vï I O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 L: Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor naam automatische incasso van dit bedrag van onderstaand ,oal«»> »l» "y" Ik heb de laatste ies maanden geen proefabonnement - - gehad. I; ->Y; O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: telefoon. [U per maand met automatische incasso 19,95). e-mail: O per kwartaal met automatische incasso 58,00). KW» p., ia., mal ..MmilMi. mm. |€222.5M. Antwoordnummer 713.4450 WB Soes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1