Goud en zilver voor druk baasje Vrees in Maastricht beste Nederlander De DeailympiCS wordt geen hype kampioen van het noorden Hendriks bederft afscheid Oltmans Geen werkweigering Van der Vaart 19 Veldhuis prolongeert Europese estafettetitel en wordt tweede op 100 vrij karta verovert Ie koppositie op leracles Almelo 3: Rebellin blijft toch maar Italiaan FC Eindhoven leidt PSV-talent op Straf Lazio: duel zonder publiek Atkinson stormt door naar finale -rx t-x n ii SC Heerenveen voorlopig zaterdag 11 december 2004 [STERDAM - Dat Rafael van Vaart donderdag zijn aan- Lnlersbalid moest inleveren, Lfl volgens de direct betrokke- Van der Vaart en Ajax-trai- .„Bonald Koeman, mets te ma- L met vermeende werkweige- L,an de middenvelder. fcoan zei gisteren teleurge- eld le zijn in Van der Vaart om- Ithij ziet »een aanvoerder on- raardig" had getoond door te la Bayem München niet als lin- keraanvaller te willen spelen. Volgens Koeman heeft Van der Vaart echter nooit gezegd dat hij sowieso niet op die positie wilde voetballen. „Hij heeft dus niet geweigerd", aldus Koeman. De hoofdpersoon zelf: „Als de trainer me op die positie had ge zet, had ik gespeeld. Maar hij heeft me gevraagd wat ik er van vond en daar heb ik een eerlijk antwoord op gegeven. Ik had ook niet verwacht dat ik mijn aanvoerdersband zou kwijtra ken. Daar ben ik echt van ge schrokken. Ik baal er ook enorm van dat de band is afgepakt, want ik was er trots op." Van der Vaart voelt zich slacht offer van zijn eigen eerlijkheid. Koeman vertelde hem daags voor het duel met Bayern Mün chen dat hij niet in aanmerking kwam voor een plaats op het middenveld. Daarvoor vertelde de trainer hem dat hij niet tevre den was over zijn spel van de af gelopen tijd. Vervolgens kwam de mededeling dat Koeman koos voor Sneijder als linkermidden velder. Van der Vaart kreeg een vrije rol aan de linkerkant. „Toen de trainer vroeg of ik het daarmee eens was, ben ik eerlijk geweest en gezegd dat ik daar niet de speler voor ben. Maar ik heb nooit gezegd dat ik niet wil de spelen." Koeman nam Van der Vaart vervolgens de aanvoer dersband af. Van der Vaart: „Of ik daar boos over ben. Pissig is een beter woord. Ik vind het ook geen terechte straf en had het niet zien aankomen." Voorlopig is Galasek tot het ein de van het seizoen de aanvoer der. Volgens Koeman twijfelde hij al langer over de rol van Van der Vaart als captain van zijn elftal. „Ik heb best wel eens na gedacht of hij de juiste persoon was. Maar hij vond het een eer." Koeman wilde de affaire-Van der Vaart gisteren graag afslui ten. „Hij speelt tegen Vitesse", aldus de coach. Van der Vaart: „Dat is mooi, maar er zal altijd wel een vervelend iets in me blij ven. Er is iets in me dat pijn doet en dat zal er ook wel blij ven. Maar een reden om te ver trekken bij Ajax is het niet. Ik wil niet op deze manier afscheid nemen." ANP VENEN Ze hoefde zich niet te ervelen. Als een druk baasje tende Marleen Veldhuis gister- aiddag bij de Europese kam- iocnschappen korte baan in Penen van de ene race naar de ndere huldiging. Het weerhield e zwemster uit Borne er niet an haar toch al fraaie erelijst net goud en zilver aan te vullen. lat ze samen met Inge Dekker, linkelien Schreuder en Chantal jrootde titel op de 4 x 50 meter rij pakte, maakte voor Veld- uis veel goed. Zelfs het verlies ipde 100 meter vrije slag. Net Is vorig jaar in Dublin moest ze ft goud laten aan de Frangaise [alia Metella, die haar ruim en kwart seconde voorbleef, laar over een tegenvaller wens- eVeldhuis niet te spreken. „Ik lebop de 100 meter vrij alles ge reven wat er in zat. Na zestig neter begon ik te verzuren. Ik onecht niet harder." Matige race laar trainer Fedor Hes plaatste iettemin kritische kanttekenin- enbij haar optreden op het ko- inginnenummer. „Het was een natige race. Ze heeft zich een (jeetje gek laten maken door Me- lella die altijd een ijzersterk aatste stuk zwemt. Het gaat er- j»m dat je ook onder hoogspan ning de details goed blijft uitvoe ren. Dat deed Marleen niet goed [indefinale. De keerpunten wa- ze bleef niet lang ge- LMELO - ln een rechtstreeks luel in Almelo heeft Sparta de oppositie in de eerste divisie troverd op Heracles. Mede oor drie doelpunten van topsco- er Ricky van den Bergh won- iien de Rotterdammers met 4-0. de 24-jarige Van den was het de vierde keer dit toen dat hij in één wedstrijd ie doelpunten maakte en de sde keer in zijn loopbaan. De Opper in de eerste divisie was ot beslist. Van den Bergh ioorde binnen een kwartier eemaal. Sparta maakte de is daarna routineus af. Schen- l zorgde tussen het schutters- £$t van Van den Bergh voor •Bij Heracles kregen de spe llings (grove charge) en finer Bosz (commentaar op de ding) de rode kaart, lorta kwam door de tiende Twinning op 35 punten uit ze itien duels. De Rotterdamse ib was al winnaar van de weede periode in de eerste divi- ;e. Heracles zakte door het ver- K naar de derde plaats, nog chter FC Volendam dat thuis iet 2-0 van FC Dordrecht won. luys een strafschop had unist, wisten Woudenberg en ndji wel te scoren, enden Bergh was niet de enige et drie doelpunten. Ronald timing van Veen dam scoorde Sittard ook drie keer, nog wel P zijn oude club Fortuna •4) .ANP noeg' onder water. Dat zijn din gen die voor verbetering vat baar blijven. Ze mist nog erva ring. Je moet ook niet vergeten dat Marleen pas laat met top- zwemmen begonnen is." Veldhuis kon zich wel vinden in de kritiek. „Natuurlijk was het geen ideale race. Maar zelfs als ik die foutjes niet had gemaakt, was ik volgens mij geen eerste geworden. Echt, ik ben heel te vreden met die zilveren plak. Voor Veldhuis begon de dag gis teren vroeg in de ochtend. Om even over half tien dook ze voor het eerst het Weense water in voor de serie van de 50 meter vlinder. Tijdens de ochtendses sie moest ze ook nog de halve fi nale van de vrije slagestafette af werken. Maar pas 's middags kreeg ze het echt druk. Het be gon met een halve finale op de vlinderslag. Daarna volgde de fi nale van de 100 meter vrij. Nadat ze haar zilveren plak had opgehaald, moest ze zich haas ten om op tijd aan de start van de vlinderslagfinale te verschij nen. Terwijl de overige finalis ten al klaarstonden om op het startblok te klimmen, moest Veldhuis zich nog ontdoen van haar trainingspak en haar bad muts over haar hoofd trekken. Grinnikend: „Ik vond het zo grappig. Iedereen liep aan me te trekken en zei dat ik rustig moest blijven. Terwijl ik juist ij zig kalm was. Ik ben meestal op mijn best als het om me heen zo hectisch is. Ik werd vijfde, dus ik kan ook niet zeggen dat mijn prestatie er onder leed." Dat ze het overladen program ma inderdaad aankon, bewees Veldhuis toen ze om even voor half zeven haar vijfde nummer binnen twee uur zwom. De 4 x 50 meter zou de Nederlandse EK-delegatie in Wenen de. eerste gouden medaille opleve ren. Nadat startzwemster Inge Dekker een matig eerste stuk had afgelegd, slaagden Hinke- lien Schreuder en Chantal Groot erin de achterstand goed deels weg te werken.' Een krachtsexplosie van Veldhuis volstond vervolgens voor de ti tel. Marleen Veldhuis peinst er dan ook niet over bij volgende gele genheden haar wedstrijdpro gramma in te krimpen. „Nee hoor, ik vind het juist veel te leuk om al die afstanden te zwemmen." Morgen verwacht ze haar tweede gouden plak bin nen te kunnen halen. Als titel- houdster en regerend wereld kampioene op de 50 meter vrij geldt ze als uitgesproken favorie te. „Ik heb er echt zin in." GPD Edward Gal stelde gisteren in Maastricht teleur met de negende plaats. foto Marcel van Hoorn/ANP door Giel Hendrix MAASTRICHT - Bij afwezigheid van topruiters als Anky van Grunsven, Im- ke Bartels en Marlies van Baaien denk je, als het op Nederlandse 'winnaars' aankomt, aan Edward Gal en Sven Rot- henberger. Desnoods aan Patricia Cal- laghan of Alex van Silfhout. Maar ze ker niet aan Madelein Vrees. Toch eindigde de Brabantse amazone tot ieders verrassing gistermiddag als beste Nederlander in de kwalificatie voor de wereldbekerwedstrijd die mor genvroeg op Jumping Indoor Maas tricht wordt verreden. De uit Schijndel afkomstige Vrees scoorde met Punto Blanco's Madorijke op de kop af 70,00 punten en eindigde daarmee op de vijf de plaats voor onder meer Rothenber- ger (7e) en Gal (9e). De 32-jarige Vrees moest, als 'kanslo ze', als vijfde de ring in en omdat de ech te kanshebbers achteraan startten, stond haar naam lang bovenaan de rang lijst. Ook tot haar eigen grote verba zing, want in het wereldbekerveld is ze een groentje. Maar ze mag morgen mee doen aan het grote werk, de kür op mu ziek. Glunderend ham ze in het Maastrichtse MECC de felicitaties in ontvangst en, ook al zou ze als laatste eindigen mor genvroeg, dan nog kan haar toernooi niet meer stuk. „Wat kan mij nog gebeu ren?", riep Vrees lachend. „Dit is al meer dan ik had verwacht en dat neemt niemand mij meer af. Ik heb met Mado rijke een paar Grand Prix' gereden, maar beter dan hier heeft ze het eerder nooit gedaan. Ze is niet bang voor de kür op muziek. „Dit is helemaal te gek! Jacky van de Akker heeft de kür nog niet zo lang gele den gemaakt. Zelf heb ik de muziek mee uitgezocht, dance-achtig. Ik heb nog even aan house gedacht, maar dat leek me te heavy. Ik ga in elk geval ge nieten." Nederlands beste (dressuur)ruiter van dit moment, Edward Gal scoorde met Gribaldi niet zo hoog met zijn negende plek. Hij vestigde de aandacht op zich doordat tijdens de proef zijn paard, ter hoogte van het jurytafeltje van de Ne derlander Fouarge, een onverwachte bokkensprong maakte. Gal kon er de grap wel van inzien. „Hij was moeilijk in de hand te houden. Ik merkte het al tijdens het inrijden. Hengsten hebben nu eenmaal van die dagen, zeker als hij uit de dekdienst blijft in een periode als deze." GPD ROME - Maandenlang probeerde hij met het oog op de Olympische Spelen in Athene en de wereldkampioen schappen in Verona Argentijns staatsburger te worden. Nu heeft wielrenner Davide Rebellin (33) besloten toch maar Italiaan te blijven. „Ik blijf Italiaan, maar ben wel verbitterd", verklaart Rebellin. Rebellin wilde Argentijn worden nadat de Italiaanse bondscoach Franco Ballerini hem niet opnam in de selec ties voor de Spelen en de WK. „De kans is mij ontnomen mijn land op twee geweldige evenementen te vertegen woordigen. De kopman van het Duitse Gerolsteiner zou volgens ge ruchten in Argentinië bot hebben gevangen, omdat hij in Italië nog steeds in een dopingschandaal is verwikkeld. Dat feit zou stammen uit 2001. SID EINDHOVEN - De voetbalclubs PSV en FC Eindhoven zijn tot een principe-akkoord gekomen over vergaande sa menwerking op het gebied van jeugdopleiding. PSV gaat vanaf volgend seizoen naar alle waarschijnlijkheid zijn grootste talenten uitlenen aan de eerste divisieclub. Voorwaarde is nog wel dat Eindhoven de salariskosten op brengt die ermee gemoeid zijn. Die club zegt diverse spon sors bereid te hebben gevonden zich garant te stellen voor een bedrag van circa 300.000 euro per seizoen. Die geld schieters werken ook de schuld van 277.000 euro weg. Ook wil PSV nog bekrachtigd zien dat het volledige zeg genschap over het technische beleid bij Eindhoven krijgt. Technisch directeur Guus Hiddink moet bij Eindhoven in de toekomst een bepalende stem krijgen bij de aanstelling van de trainer en het te voeren spelersbeleid. GPD NYON - De tuchtcommissie van de Europese voetbalunie Uefa heeft Lazio Roma bestraft met een wedstrijd zonder publiek. De sanctie is uitgesproken naar aanleiding van incidenten bij het Uefa Cupduel met Rode Ster op 25 no vember. Fans van Lazio gingen zich te buiten aan racistische uitin gen en ordeverstoringen. Er werd vuurwerk afgestoken, er was een gevecht met de politie en een steekpartij. La zio is drie keer eerder gestraft voor racisme door de aan hang. De Italiaanse voetbalclub werd in de groepsfase van de Uefa-beker uitgeschakeld. De Europese wedstrijd zonder publiek moet worden gespeeld in één van de volgende sei zoenen. ANP/RTR KUALA LUMPUR - Squashter Vanessa Atkinson heeft gisteren in Kuala Lumpur met veel machtsvertoon de fina le bereikt van het Women's World Open, het officieuze we reldkampioenschap. De als derde geplaatste speelster uit Den Haag veegde in de halve eindstrijd de vloer aan met nummer één van de wereld Rachael Grinham uit Austra lië: 9-0 9-2 9-2. In de eindstrijd moet Vanessa Atkinson weer aan de bak tegen een Grinham, maar dan betreft het de zus van Rachael, Natalie Grinham. Zij speelde in de halve finales tegen de Maleisische Nicol David en won die partij van de thuisspeelster. ANP x V. - - ïf*'> door Martijn Krullaars LAHORE - Roelant Oltmans krijgt in Lahore niet het gehoop te afscheid. De bondscoach van het Pakistaanse hockeyteam moest gisteren lijdzaam toezien hoe zijn vriend en landgenoot Maurits Hendriks zijn afscheids feestje verstierde. In een direct duel om een finale- plek dompelde Spanje Pakistan in rouw: 0-3. Voor Spanje een opsteker. Het land bereikte nog nooit de finale van de Cham pions Trophy en mag tegen Ne derland proberen goud te pak ken. Hendriks eiste meteen de rol van underdog op: „Winnen van Nederland is een grote uit daging. Het wordt moeilijk, maar we zijn er klaar voor." Pakistan was dat niet. De eerste helft was naar behoren, de twee de helft een farce. „Daar heb ik geen goed woord voor over", bit ste Oltmans na afloop. „Alle jon gens verloren weer hun hoofd, wilden de held zijn. De afspra ken werden totaal vergeten." Hendriks sprak over een 'uitste kende eerste helft' van Paki stan. Vreemd, maar hij koos zijn woorden bedachtzaam. Hen driks was in 1996 assistent van Oltmans, bij de gouden Olympi sche Spelen in Atlanta en is al jaren goed bevriend met zijn landgenoot. „Het niveau van dé lokale pers is hier zo laag, dat als ik ook maar één sterk woord gebruik, er grote koppen in de krant staan", zei Hendriks. „Dat gun ik Roelant niet. Jë moet ze geen centimeter geven.": Oltmans onderwierp zich intus sen aan de inquisitie van de Pa kistaanse journalisten. Of hij zichzelf als mislukkeling zag, na zo'n hopeloos optreden? „Nee", verzuchtte hij, terwijl buiten dë roofvogels rondcirkelden boven het stadion. „Ik heb een jaar lang goed samengewerkt met de spelers, maar we moeten conclu deren dat we nog niet opgewas sen zijn tegen de grote teams. We zijn dichterbij gekomen, maar nog niet dichtbij genoeg." Oltmans mag morgen nog één keer opdraven, in de wedstrijd om het brons. Daarna laat hij Pakistan achter zich en stort al les wat hij in één jaar heeft opge bouwd waarschijnlijk als een kaartenhuis in elkaar. „Ik zie de toekomst van Pakistan vrij som ber in", bekende de toekomstige bondscoach van Oranje. „Ik denk dat enkele bepalende spe lers stoppen en het is de vraag wie de nieuwe coach wordt. Ik heb gehoord dat ze vijf opties hebben. Nou, ik ben benieuwd. Maar wie het ook wordt, hij mag mij bellen om te horen hoe het er hier aan toegaat." GPD Jd heeft lang geduurd voor de ge- f andicapte sporters volledig mee- en ln Nederland. De eerste editie pm Paralympics was in 1960, maar «gelopen zomer, bij de twaalfde 1 le' hwam er ruim aandacht voor het tenement en werden de paralympiërs topsporters beschouwd. BNN zond I dag een half uur uit vanuit de C6 h°0Mstad, elke krant had er verslaggever. Rolstoeltennis- er Vergeer - al langer succes- P1" werd een nationale bekendheid. 13 voor de invalide sporter! ^porters lukt het nog niet om mee •wton op dat succes Zjj Jeiden een re_ »K J>eiso'eerd bestaan en vormen, innen de gehandicaptensport, parte groep. Logisch ook, commu- re tussen horenden en niet-horen- s immers moeilijk. Slechts een klein deel van de mensen beheerst geba rentaal. Vandaar dat doven hun eigen olympiade hebben: de Deaflympics. In januari 2005 is alweer de twintigste zo- mereditie in Melbourne, Nederland vaardigt ruim 200 atleten af. Dat de do ven zo hun eigen isolement in stand houden, nemen ze op de koop toe. In de aanloop naar de Deaflympics pro beert de gehandicaptensportbond Ne- basNsg, waaronder de Koninklijke Ne derlandse Doven Sport Bond valt, licht jes de aandacht te trekken. John de Wolf en Wim Rijsbergen, beiden oud-voetballers, zijn benaderd als am bassadeurs van de dovensport, maar hebben ook nog niet veel aan de situa tie kunnen veranderen. 'Deaflympics? Nooit van gehoord.' Toch is het vreemd dat 'we' niets van dove sporters afweten. Op de atletiek baan en in het zwembad doen ze name lijk niet zo gek veel onder voor valide sporters. Neem de 100 meter sprint. Tjm Montgomery heeft een wereldre cord staan van 9,78 seconden, na - zo wordt gezegd - doping te hebben ge bruikt. De dove Wendell Gaskin, even eens een Amerikaan, zit daar met zijn dovenrecord (10.21) slechts 43 honderd sten van een seconde achter. Ter verge lijking: het Nederlands record van Troy Douglas staat op 10,19. Of bekijk de 200 meter schoolslag bij de mannen. De dove Zuid-Afrikaan Te rence Parkin is met 2.12,50 weliswaar drie seconden langzamer dan wereldre cordhouder Brendan Hansen (VS), maar is sneller dan een Nederlander ooit was. Thijs van Valkengoed heeft op dat nummer namelijk het Neder lands record met 2.13,32. En dan te bedenken dat elke dove zich in zijn jeugd trager ontwikkelt dan een horende leeftijdsgenoot. 'De ontwikke ling van motorische vaardigheden als lopen, springen en slaan komt mede tot stand door geluidsprikkels en ritmi sche aspecten van de beweging', zo schreef bewegingswetenschapper Chris- tiaan Visscher in 2000 in zijn proef schrift Doofheid en Sport. Wie niet (goed) hoort, ontwikkelt zich dus lang zamer. Dat geldt zeker bij hardlopen en zelfs ook bij een sport als tafelten nis, waarbij het zien toch belangrijker lijkt dan het horen. „Het geluid van het balletje bij tafelten nis geeft informatie over het effect van de bal. Zonder die auditieve terugkop peling is het moeilijk om je prestaties te verbeteren", zei Visscher daarna in een interview. Mannen als Wendell Gaskin en Terence Parkin zijn in dat licht grote sportman nen. De laatste won zelfs zilver op de 200 meter schoolslag tijdens de gewone Olympische Spelen in Sydney. Voor hem ging een lampje branden op het moment van het startschot. „Doof zijn, heeft dus zijn voordelen", zei hij des tijds via een doventolk. „Ik heb het ge luk dat licht sneller reist dan geluid. Ik kan net iets eerder reageren." In Melbourne, op de dovenolympiade, worden waarschijnlijk weer vele doven- records gebroken. In Rome, waar vier jaar geleden de negentiende editie was, sneuvelden op de atletiekbaan zeven 'wereldrecords' en in het zwembad twee. Het kan zo dat Terence Parkin volgende maand dichter bij de toptijd van Brendan Hansen komt, maar of we er iets van horen? Waarschijnlijk niet. De dove topspor ter heeft nog een lange weg te gaan. Roeland van Vliet van onze sportredactie HEERENVEEN - In een matige voorstelling kroonde SC Heeren veen zich gisteravond tot voorlo pige kampioen van het noorden. In de derby tegen FC Gronin gen, die alleen qua strijd een vol doende scoorde, was een doel punt van de Fin Vayrynen ge noeg voor de overwinning: 1-0. Met de zege handhaaft de ploeg van Gert-Jan Verbeek zich in de subtop van de eredivisie en ver kleint het gat naar nummer vier Feyenoord tot twee punten. De wedstrijd tussen Heerenveen en FC Groningen is in de twee noor delijke provincies al de hele week bron van veel opwinding. Als de twee clubs tegen elkaar moeten uitkomen, roeren de sup porters zich in de voorberei ding. Het officieuze 'Kampioen schap van het Noorden' staat op het spel. Om het vuurtje wat op te stoken, werd de tuin van de trainer de afgelopen dagen ver sierd met bouwmaterialen. De Friese supporters wilden op lu-; dieke wijze de vertraging in de bouw van het nieuwe stadion van Groningen aan de kaak stel len. Jans kon er om lachen. De1 oefenmeester weet dat de acties erbij horen als je trainer bent in dienst van een van twee rivalise rende clubs. In het veld was de derby minder boeiend. In de ijzige kou van het Abe Lenstra-stadion stond uit blinker Yildirim aan de basis van de beslissende goal en vond in de 66e een vrije man in de op komende Vayrynen: 1-0. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19