In de greep van loverboys Van zorgenkind tot voorbeeld Gemoedelijk bluesfestival in Burcht Kwadendamme Straf voor drankrijders Provincie benoemt Rekenkamer Subsidie voor bewustwording Raad van State geeft Veere gelijk maman door Raymond de Frel zaterdag 11 december 2004 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Vogelwaarde voor dronken rijden en het rijden zonder rijbewijs conform de eis 700 euro boete en zeven maanden rijontzegging opge legd. „Van de rijontzegging zal verdachte niets merken, omdat hij geen rijbewijs heeft", zei de rechter. Dat de man geen rijbewijs heeft was de politie 22 februari in Hulst niet ontgaan. „De man zat als een bezetene te scha kelen", merkte de politierechter op. De politie nam de man een blaastest af. Daaruit kwam een drie keer zo hoog alcoholgehalte als is toegestaan uit. De Zeeuws-Vlaming werd bij verstek veroordeeld. Een 32-jarige man uit Ter- neuzen kreeg voor rijden onder invloed 480 euro boete op gelegd. De Terneuzenaar werd 25 januari in zijn woon,- plaats aangehouden, nadat hij had geprobeerd om de poli tie kwijt te rijden. De blaastest gaf een score van 485 mi crogram aan. MIDDELBURG - Provinciale Staten hebben gisteren een Rekenkamer ingesteld. Die gaat controleren of het beleid van de provincie effectief is en of de provincie het geld goed besteed. De Rekenkamer bestaat uit drie leden, die gisteren unaniem door het provinciebestuur zijn be noemd. Voorzitter wordt J. Verburg uit Den Haag. Hij is president van het Gerechtshof in Den Haag. De andere le den zijn L. Geleijnse uit Tilburg en P. Castenmiller uit Delft. Geleijnse is geboren in Goes en werkt nu als secre taris van de hoofddirectie van verzekeraar Interpolis. Cas tenmiller, die Zeeuwse voorouders heeft, is onderzoeks coördinator bij het onderzoeks- en adviesbureau SGBO in Delft. De drie leden van de Rekenkamer beginnen hun werk op 1 januari 2005 en zijn voor zes jaar benoemd. Zij zijn onafhankelijk van het provinciebestuur. De provin cie ontving 116 sollicitatiebrieven voor de drie posten TERNEUZEN - Het Regionaal Platform Arbeidsmarktbe leid Zeeland krijgt de komende twee jaar een kwart mil joen aan Europese subsidie voor de bewustwordingscam pagne De Grijsgroene Motor. Het geld is bestemd voor projecten om oudere werknemers langer te behouden voor het arbeidsproces en om reserves, zoals huisvrou wen, arbeidsgehandicapten en werklozen, aan het werk te helpen. Het gaat om 241.269 euro; dit is de helft van het totale investeringsbedrag. De rest van het bedrag moet via anderen bijeengebracht worden. Het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid Zeeland is een onafhanke lijk platform dat partijen op de arbeidsmarkt dichter bij elkaar brengt. VROUWENPOLDER - P. de Bos uit Vrouwenpolder is in het ongelijk gesteld door de Raad van State. Hij maakte bezwaar tegen het feit dat zijn buurman een aanbouw bij zijn woning had getrokken. Volgens De Bos was dat in strijd met het bestemmingsplan van de gemeente Veere. De Raad van State vindt echter dat de gemeente terecht akkoord is gegaan met die bouwkundige ingreep. De Bos blijft van mening dat hij in zijn gelijk staat en is dan ook van plan om de zaak voor te leggen aan het Europees Hof in Straatsburg. Loverboys palmen meisjes vaak in met mooie woorden en dure cadeaus, met prostitutie als uiteindelijke doel (de foto is in scène gezet). foto Camile Schelstraete al te veel problemen los van de man, maar ging op zoek naar nieuwe vrien den. „Ik hing er altijd maar een beetje bij op school, werd saai gevonden. Ik was daarom ook op zoek naar mijn gren zen. Spanning en actie prikkelden mij enorm. Via een meisje kwam ik in con tact met een andere man, met wie zij verkering had. Ik kwam steeds vaker over de vloer bij hem. Chips, snoep, drank, internet, ik mocht doen en pak ken wat ik wilde. Mijn bezoekjes wer den al snel dagelijks. Ik sliep thuis, ging naar school, maar daarna bleef ik tot twaalf uur bij die kerel." Dat zette logischerwijs kwaad bloed bij haar ouders, die daarom actie onderna men. Dat resulteerde in een contact met de loverboy, maar die bleek niet onder de indruk. Britt beschouwde het huis van de loverboy als haar thuis. „Ik keek er ook niet van op als hij met zijn eigen lijke vriendin open en bloot seks had. Maar op een gegeven moment dwong hij mij thuis te blijven, want hij wilde ook dingen met mij doen. Ik durfde geen 'nee' te zeggen. De eerste twee keer heb ik mij nog wel wat verzet, maar op een gegeven moment dacht ik: als dit moet om bij een groep te horen, dan moet het maar. Ik was nog maagd toen hij met mij begon. Op een gegeven moment kwam er iemand aan de deur, terwijl hij met mij bezig was. Die kerel wilde ook meedoen, maar daar heb ik mij tegen verweerd. Toen heeft-ie ons maar gadegeslagen, terwijl we seks had den", zegt ze. Na vijf maanden probeerde Britt los te komen van de man, maar dat bleek niet eenvoudig. „Ik werd dagelijks om de vijf minuten gebeld, door verschillende mensen. Telkens met de vraag of ik langs kon komen. Ik werd opgewacht op school, werd geslagen, regelmatig met de dood bedreigd. Ik had dus geen keus, ik moest weer mee naar dat huis. Daarbij werd ik ook weer gedwongen tot seks, maar het is niet zo dat ik moest prostitueren. Maar ja, je kunt de lover boywereld zien als een stappenplan. Van het één komt het ander." Britt besefte na verloop van tijd dat de situatie niet langer kon voortduren. Ze kwam een halfjaar nauwelijks nog bui ten, sloot zichzelf op in haar kamer. „Ik ging malen, vroeg mezelf af of ik alleen maar goed genoeg was voor seks. Dat leidde tot zelfverminking. Zo drukte ik bijvoorbeeld wel eens peuken uit op mijn lichaam. Puur omdat 'ik met de vraag zat waarom ik eigenlijk leef." Na bezoekjes aan diverse hulpinstanties in Nederland belandde Britt bij een psy choloog in België. Een verblijf van een jaar in een inrichting volgde, omdat ze thuis niet meer te handhaven was. Nu, drie jaar na de eerste contacten, krab belt ze langzaam weer overeind. „Maar ik ben er nog dagelijks mee bezig. Ik loop nog steeds bij een hulporganisatie. Ik durf nog niet uit te gaan en ga be wust naar school in een ander deel van Zeeland. Langzaam gaat het beter, maar het is nog altijd de angst die over heerst." Uit privacy-overwegingen is de naam Britt gefingeerd. Politierechter hekelt gedrag veroorzaker van ongeval LorAectorDooms LdELBURG - De Middel- burgse politierechter G. vanUn it sprak gisteren zijn afkeer Èrnr het verkeersgedrag van E» 65-jarige inwoner van Ter- Cuen. -Het ergste vind ik dat na het veroorzaken van een L'tig ongeval tient doorgere- L tn het slachtoffer aan zijn i,verliet. Wat bezielde u?" imuleringsprogramma C-culture wordt verbreed lor Ernst Jan Rozendaal door Ernst Jan Rozendaal Loverboys pen ophouden sterker worden. Britt was dertien, nog basisscholier, toen ze door een vriendin werd gewezen op een in haar ogen gezellige sfeer in een woon wijk. „Dus fietsten we daar vaak en al snel kregen we allerlei opmerkingen naar ons hoofd, in de trant van 'Hé lek ker ding, kom eens hier'. Als je blond was en een bolle kont had, betekende dat bijna automatisch dat je aandacht kreeg. Ik kwam via die vriendin in het huis van een oudere man terecht. Hij teelde wiet, maar daar gaf ik niet om. Ik blowde helemaal niet, maar de open sfeer trok mij aan. Er woonden meerde re meiden bij hem in huis, die gewoon werk hadden of naar school gingen. Dat waren meiden in de leeftijd tot 27 jaar. Ouder mocht niet, want dan was je niet meer aantrekkelijk", vertelt ze. De eer ste kennismaking met dit milieu was kortstondig. Britt koppelde zich zonder DDDELBURG - Hoe een zor- tnkindjc een voorbeeldproject ai worden. Krap twee jaar ge- Won constateerden provinciebe stuur en culturele organisaties dat van het Actieplan Cultuurbe- ttik in Zeeland veel te weinig te- whtkwam. Het project C-cul- are waarmee toen is begonnen, 'ijkt zo succesvol, dat het #ordt verbreed tot het hele ter tio van eenmalige cultuursubsi dies. •culture is anderhalf jaar gele- m opgezet om nieuwe intiatie- enophet gebied van cultuur te imuleren, In 2001 riep de toen- öl'ge staatssecretaris R. van Ploeg het Actieplan Cultuur- crcik in het leven. Provincies i grote gemeenten ontvingen jksgeld om te proberen nieuwe iblieksgroepen - bijvoorbeeld Ageren en allochtonen - voor sltuur te interesseren. Dat leid- in Zeeland tot het Stimule- ugsprograrnma Cultuurpartici- Jlic- Bij de Stichting Cultureel 'goed Zeeland (SCEZ) en :oop werden aanjagers aange- die subsidieaanvragen nor nieuwe cultuurinitiatieven 'oosten stimuleren en begelei- len. ffee )aar lang bleef de respons Pg' Commotie over het uit een van resultaten leidde tot Iinitiatief C-culture. Dat is inaam die het Zierikzeese mul- jPcdiabedrijf Nuformer Digi- 1 Media bedacht voor het sti- pringsprogramma. De op PEngels uitgesproken C staat ?raen, zee en cultuur. lieuwe uitingen de nieuwe opzet, waarbij een %oep C-culture werd inge- gtfflet °nder anderen leden i". Raad voor de Cultuur and, konden de aanjagers m de voeten. Een reeks aan we culturele uitingen was f>evolg. J. Louws, namens de a voor de Cultuur vertegen- 0r in de werkgroep, bet project De Werf, dat ®r Het Bedrijf v/h met scholie- ^an Het vmbo werd uitge- r. °p Het Straatfestival in 'ngen. Of de modeshow i wse meisje' die is gehou- het kader van Fashion by ea> waarbij elementen van streekdracht werden ver- 111 actuele kledingontwer- De modeshow 'Zeeuwse meisje' die afgelopen zomer werd gehouden in het kader van Fashion by the Sea, is een voorbeeld van de nieuwe opzet van C-culture. foto Lex de Meester pen. Een ander goed voorbeeld is 'Deze elandvideo', een kwali tatief hoogwaardig project van de Middelburgse filmmaker Job te Veldhuis. Ook kan worden ge dacht aan projecten als Hooi koorts!, Kiekvirus!, het C-cultu re stage op het Zeeland Nazo mer Festival, Oogetuigen van de twintigste eeuw en Beroemd in Zeeland. Louws: „C-culture zorgde voor een omslag. Interne procedures werden vereenvou digd, de afhandeling ging snel ler, subsidie-aanvragen konden het hele jaar door worden inge diend, de formulieren werden versimpeld. Jongeren vanaf twaalf jaar konden zelfs subsi die aanvragen." Het Rijk zet het Actieplan Cul- tuurbereik de komende vier jaar voort. Nu de aanpak van C-cul ture in Zeeland zo succesvol is gebleken, wil gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) die ook toepassen bij het verstrek ken van de zogenaamde inciden tele subsidies en de provinciale bijdragen voor professionele be geleiding aan amateurkoren. In de nieuwe opzet, die volgen de maand van kracht wordt, kent C-culture zes categoriën: stimulering Zeeuwse cultuurpro ducties, versterking cultureel erfgoed, cultuur en school, jeugd en cultuur, erfgoed toegan kelijk en vergroten publieksbe reik. Daarnaast worden gemeen ten gestimuleerd ook beleid te ontwikkelen op het gebied van publieksbereik. Het geld dat ze daarvoor uittrekken, kan door de provincie worden verdub beld. De aanjagers verdwijnen, maar per categorie is door de provincie een programmaleider aangesteld om aanvragen te sti muleren en te coördineren. „In 2005 gaan we in een andere opzet werken, die in de loop van het jaar nog kan worden bijge steld", zegt provinciaal beleids medewerker cultuur N. Jansen. „C-culture wordt nu gekoppeld aan het systeem van incidentele subsidieregelingen. Daarbij moest vroeger alles voor 1 okto ber worden ingediend. We zoe ken nu naar een mogelijkheid dat vaker per jaar te doen, bij voorbeeld één keer per kwar taal. Tot dusver had de provin cie in dat geheel een afwachten de houding. Via de programma leiders gaan we nu een veel ac tievere rol spelen." Louws: „De bredere toepassing van C-culture past helemaal in het cultuurbeleid van Van Wave- ren. Hij wil sneller inspelen op interessante ontwikkelingen en minder rompslomp bij het aan vragen van subsidies. We zijn nu aan het kijken hoe dat kan, terwijl het voor de Raad voor de Cultuur toch mogelijk blijft goed zicht te houden op de aan vragen, zodat een goede kwali teit is gegarandeerd. Verder moeten we voorkomen dat bud getten te snel worden verdeeld, zodat in het laatste kwartaal al les op is. Tussen sommige secto ren komen financiële schotten. Het is natuurlijk niet de bedoe ling dat het geld voor koorbege leiding ineens aan jeugdcultuur wordt uitgegeven." Voor informatie over C-culture: M. Anthonisse: 0118-631428. KWADENDAMME - Het is ont staan als een feestje voor de vrij willigers, maar het Indoor Blues festival in Kwadendamme is ook traditie geworden, net als de grote broer in de openlucht. Het tweedaagse festival is in mei aan zijn dertiende editie toe, het Indoor Bluesfestival Kwadendamme wordt volgende week zaterdag voor de zesde keer gehouden. Het Bluesfestival Kwadendam me drijft voor een belangrijk deel op de inzet van vrijwilli gers. Jaarlijks spannen zo'n zes tig mensen zich in om het com pleet met kampeerfaciliteiten opgeluisterde muziekevenement in goede banen te leiden. „Zes jaar geleden besloten we dat we de vrijwilligers iets moesten aan bieden", zegt Kees Wielemaker, samen met Peter Kempe verant woordelijk voor de organisatie van het bluesfestival. „Zo is het Indoor Bluesfestival Kwaden damme geboren. De formule was dat we een succesvolle act uit het afgelopen festival lieten terugkeren met nog twee ande ren erbij. Vrijwilligers hebben gratis toegang, maar verder is het een festival dat toegankelijk is voor publiek. Het blijkt goed te lopen. Elk jaar zit De Burcht in Kwadendamme zo goed als vol. Ik denk dat zeventig pro cent van de aanwezigen ook vas te klant is bij het festival in mei." Op de poster voor de komende editie staan de Coen Wolters Band, The Juke Joints en The Seatsniffers. Afgezien van The Juke Joints - de band van Peter Kempe die zodoende een thuis wedstrijd speelt - is voor het eerst geen artiest van het afgelo pen festival teruggevraagd. Dat bleek steeds moeilijker, aldus Kempe. „December is niet de makkelijkste maand om een groep te boeken. Als we onszelf dan de beperking opleggen dat we moeten kiezen voor iemand die eerder dat jaar op het grote bluesfestival heeft gestaan, dan maken we het onszelf extra moeilijk. We zijn daar nu dus van afgeweken." Wel is met het boeken van de Coen Wolters Band een verge lijkbaar principe gehanteerd. „Die groep was de grote klapper De Belgische groep THe Seatsniffers is de uitsmijter op het Indoor Bluesfestival in Kwadendamme. van de Bluesroute in Goes", ver telt Kempe. „Ze speelden drie sets en elke set zat de tent afge laden vol. Toen we dat zagen, wisten we gelijk: die moeten we hebben voor het Indoor Bluesfes tival. Het is een groep met een enorm goede podiumpresenta tie. Wolters zit een beetje in de hoek van Julians Sas en Marcel Scherpenzeel. Het is een band die ook veel in Amerika heeft ge speeld." Juke Joints Dan volgt Zeelands bekendste bluesband The Juke Joints. De groep speelt in binnen- en bui tenland. Voor dit concert hoeft drummer/zanger Peter Kempe eens niet urenlang in de auto te zitten. Hij woont in Kwaden damme, dus kan gewoon lopen. „Het is ons homecoming con cert", zegt hij. „Het is leuk om hier te spelen. Er zijn veel men sen, ook van het dorp, die graag komen kijken." Uitsmijter is de Belgische groep The Seatsniffers, geen onbeken de voor bezoekers van Zeeuwse bluesroutes of het festival in Kwadendamme. Wielemaker: „Die mannen blijven sterk. Ze staan al jaren aan de top van de Europese bluesscene. Het zijn hele normale jongens. Ze heb ben geen dikke nekken. Dat is trouwens kenmerkend voor de blueswereld. De sfeer is gemoe delijk en na afloop komen de muzikanten meestal een biertje drinken in de zaal. Dat er dan wel eens iemand met een dron ken kop tegen ze aan blijft lul len, nemen ze voor lief. Dat hoort erbij." Indoor Bluesfestival, zaterdag 18 dec in De Burcht in Kwadendam me, aanvang: 20.30 uur. Advertentie Horloges, oorbellen en gouden kettin gen? Nee, heeft ze allemaal niet ge had. Aandacht wel, heel veel zelfs. Het kon niet op met de positieve woorden. Ze was mooi, lief en vooral heel sexy. Maar toen ze zich probeerde los te maken van een loverboy uit Zeeuws-Vlaanderen, werd het leven van Britt zo mogelijk een nog grotere hel. jet antwoord kon de politie ker allerminst overtuigen, ft ben daar niet gebleven, om- jat ik daarvoor te laf ben", rea- leerdehij. De politierechter ver beelde de Terneuzenaar tot nderhalf jaar rijontzegging en fee weken voorwaardelijke ge- ingenisstraf. In de uitspraak jerd meegenomen dat de man ,nder invloed van alcohol ver eerde toen hij een bromfietser inreed. Het slachtoffer brak n de botsing zijn bovenbeen, an de hand van de kenteken- jaat, die op de plaats van het ingeval was achtergebleven, on de politie niet veel later de erdachte thuis aanhouden. Het js goed voor het rechtsge- oelen voor de betrokkenen dat daardoor kon worden opge- poord." Uit de blaastest kwam sn score van 585 microgram, ijna drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. lenen de ernst van het ver- eersdelict hing de man een ge- mgemsstraf boven het hoofd, mdat hij ernstig ziek is vond fficier van justitie R. Ramme- oo het niet verantwoord om de érneuzenaar naar de gevange ns te sturen. Een werkstraf was veneens niet aan hem besteed. Ik ben van streek. Ik heb niet angmeerteleven", zei hij. lok de officier had er de nodige loeite mee dat de man was lorgereden zonder zich om het achtoffer te bekommeren. De Itierechter nam de onvoor- ichtige verkeersdeelnemer ver- Er kwalijk dat hij na het onge il niet had geïnformeerd naar Ijle toestand van het slachtoffer, fletongeval vond 31 januari dit aar in Terneuzen plaats op de spfag Rozenstraat-Geranium- straat. Nu de gemeente Terneuzen heeft aange geven de provincie Zeeland ertoe te wil len bewegen een preventieproject tegen loverboys ook op middelbare scholen in andere Zeeuwse gemeenten te starten, wil Britt haar verhaal kwijt. Om aan te tonen dat het stereotiepe beeld van jon gens die meisjes met dure cadeaus en mooie woorden voor zich proberen te winnen, lang niet altijd waarheid is. En om leeftijdsgenoten te waarschuwen, ze ker nu de signalen dat loverboys zich steeds vaker in Zeeuws-Vlaamse dor- Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vughicrstraat 166 Brtda Veemarktstraat 5Bussurn Spiegelstraat 2b Rotterdam Korte Hoogstraat '8 <7dgn, open. bruidssuite op afspr. 010-414 0053) online shop www.future maman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17