Onderzoek naar problemen Delta PZC m mm Nieuw natuurmuseum heet Terramaris Provincie plaatst jeugdzorg stichting AZZ onder curatele Wake voor prins Bernhard Provincie moet geen zedenmeester spelen voor kunstenaars Staten achter motie CDA en GroenLinks 15 Verkstraf voor «■erken met VW-uitkering J0E.NLUAR.M Staten herdenken Bernhard Zorgen over Russische boycot Steun voor schelpdierbranche zaterdag 11 december 2004 MIDDELBURG - Gedeputeerde j Suurraond zal maandag in de aandeelhoudersvergadering aan Raad van Commissarissen va,, Delta om een diepgravend onderzoek vragen naar de admi nistratieve problemen bij het energiebedrijf. Met uitzondering van de SP stemden alle fracties in Provin- Staten gisteren voor een Motie van GroenLinks en het CDA waarin op het onderzoek zorgen leven breed in de Zeeuwse samenleving. Om een jgnaal af te geven van de aan- leelbouders stemmen wij in met de motie", zei SGP-woord voer der W. Kolijn. Wat er bij Delta aan de hand iis als ernstig te beoordelen", vond ook J. van Ginkel van de ChristenUnie. Wij willen de zorg over de wij ze waarop klanten worden be handeld overbrengen aan de Baad van Commissarissen", ver- uidelijkte I. Vogelaar de motie ïamens de WD. Terughoudend Jedeputeerde Suurmond zal het verzoek om een onderzoek Uit te voeren komende maandag iverbrengen aan de Raad van lommissarissen van Delta. Suurmond bekende dat hij tot ip heden 'terughoudend' is ge- weestin zijn kritiek op het ener- en de administratieve iroblemen. „De problemen zijn lardnekkiger gebleken dan wij lachten." Toch was hij blij met de motie van Provinciale Staten. „Die is «encht op het vinden van een op lossing en dat wil ik ook", aldus Heeft een slaapoplossing voor iedereen va. 16 dec. Noordstraat 7-13 4531 GA Terneuzen Telefoon 0115-613130 „Wij hebben zelf uitgezocht wat er is misgegaan", verklaarde F. Luijben. „De fouten in de administratie kun je voor een heel groot deel niet in de schoenen schuiven van Delta. Ze zijn het gevolg van de ridicule regels van het Rijk voor de rekeningen. Men sen die fouten maken moet je niet beoordelen op die fouten, maar op hoe ze die corrigeren. En daar is de directie van Delta wel in gebreke gebleven. Maar ja, dat los je niet op door een on derzoek naar de oorzaak. De di recteur had allang een rode kaart verdiend", aldus Luijben. De SP verwijt directeur D. Lute- ijn dat hij niet snel en goed heeft ingegrepen. Ondanks de felle kritiek op Del ta ten aanzien van de rekenin gen, gaven de Staten gisteren wel hun toestemming aan het energiebedrijf om zestig miljoen euro uit te trekken voor de bouw van de Sloecentrale. De nieuwe elektriciteitscentrale wordt gebouwd in Vlissin- gen-Oost. Opsplitsen Ook steunden zij in meerder heid het verzet van Delta tegen het opsplitsen van het bedrijf in een netwerkbedrijf (beheer en onderhoud van kabels en leidin gen) en een commercieel bedrijf voor het vei'handelen van gas en stroom. Minister Brinkhorst van Econo mische Zaken wil de energiebe drijven splitsen. Hij kan reke nen op de steun van een meer derheid de Tweede Kamer. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie geeft de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) een lening van 2,4 miljoen euro. Daaraan worden strikte voor waarden verbonden, bepaalden Provinciale Staten gisteren. Ze plaatsten daarmee AZZ feitelijk onder curatele. De stichting heeft het geld no dig voor een reorganisatie en uit voering van een sociaal plan. De Staten legden vast dat AZZ het geld niet ineens krijgt, maar stapsgewijs. Daarbij moet duide lijk worden aangegeven waar voor het precies nodig is. PvdA, GroenLinks en SP stem den tegen de lening. Zij wilden een besluit uitstellen, omdat niet helder is waarvoor AZZ het geld precies nodig heeft en wat er mee wordt uitgevoerd. De an dere partijen hadden daar ook. twijfels over, maar wilden de hulpverlening aan de jeugdige cliënten niet in gevaar brengen. Scherpe kritiek was er vrijwel Statenbreed op de houding van voorzitter D. van der Zaag van de Raad van Toezicht en AZZ-directeur G. Schaart. Sta tenleden waren verbolgen over de wijze waarop ze deze week de commissie Sociale Zaken in formeerden over de situatie bij de stichting. „Onze vragen zijn nauwelijks beantwoord", klaag de H. Smits (Zeeuws Belang!). M. Ie Roy (PvdA) gewaagde van een 'beschamende vertoning'. Onthutst en zeer geschrokken waren de Staten over de forse kritiek van de Inspectie Jeugd zorg op onderdelen van het AZZ-werk. „De conclusies zijn schokkend", constateerde J. Ber gen (CDA). F. Luijben (SP) vroeg zich af of de kwaliteit van de hulpverlening in het geding is, mede gezien de onrust die de reorganisatie onder medewer kers van AZZ veroorzaakt. CDA'er Bergen zei dat de pro vincie bij AZZ de vinger aan de pols moet houden, 'zonder aan zien des persoons'. Hij vond dat hier het gezegde 'wie betaalt, die bepaalt' van toepassing is. Le Roy drong erop aan de belan gen van het personeel bij uitvoe ring van een sociaal plan goed in de gaten te houden en G. Roe land (SGP) achtte verscherpt toezicht zeer nodig. Gedeputeerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) was het ermee eens dat de provincie door mid del van harde afspraken het heft in handen moet nemen, maar hij wilde zich niet be moeien met de bedrijfsvoering bij AZZ. „Voor je het weet ben je opgezadeld met problemen die je niet wilt hebben." Hij ontkende dat sprake is van 'totaal onvoldoende kwaliteit van hulpverlening' bij de stich ting. Wel moeten er snel verbete ringen komen. De gedeputeerde weigerde te oordelen over de op stelling en het functioneren van directeur Schaart. „Als ik daar problemen mee heb, ga ik wel naar de Raad van Toezicht." Van Heukelom voelde zich door het verzoek om een lening niet in een hoek gedreven. „Ik sta niet met de rug tegen de muur. Ik sta waar ik sta." Statenfractie van de SP als enige een onderzoek de administratieve puin- tioopbi] Delta niet nodig. DDDELBURG - Een 58-jarige Inwoner van Bruinisse is giste ren in Middelburg wegens vals heid in geschrifte veroordeeld lot 75 uur werkstraf. De verdachte had verzuimd ver de periode 1997 tot 1 decem ber 2000 werkzaamheden aan iet GAK op te geven, terwijl, hij ien WW-uitkering had. De ver lachte zei behoorlijk van de Iraf te schrikken. „Ik heb al- mijn vrouw incidenteel ge holpen." Zijn echtgenote was in he tijd de beheerster van een re- latiepark. Zij werden in de jplksmond als het beheerders- chtpaar gezien. De man heeft iet nadeel van 15.000 euro aan iet GAK terugbetaald. (Advertentie) door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Ongeveer veertig belangstellenden hebben gisterenavond in de Nieuwe Kerk te Middel burg een wake bijgewoond voor prins Bernhard. Ds G. Smit noemde de overleden prins een man, die de grenzen opzocht. „Hij was levenslustig, leefde harts tochtelijk en haalde uit het leven wat erin zat." De Nieuwe Kerk was slechts voor een klein deel bezet. Voor en na de wake kon het condoleanceregister on dertekend worden. Slechts een enkeling maakte daar van gebruik. Ds Smit stond stil bij het derde sterfge val binnen de koninklijke familie in korte tijd. Hij toonde namens de Middelburgse bevolking medeleven met de nabestaanden. Smit typeerde prins Bernhard als een man die zich in zijn doen en laten niet liet be perken tot de middelmatigheid. Hij leefde in een men geling van groot plichtsbesef en ondeugende charme. Tot het eind zorgde de hoogbejaarde prins voor zijn vrouw, prinses Juliana die eerder dit jaar overleed. Hij zag zijn dochters opgroeien, evenals zijn kleinkin deren. Ook zag hij zijn achterkleinkinderen geboren worden. „Hij is", aldus Smit, „een goede pappie en opa geweest. Dat zie je aan de tranen bij hen, die zijn achtergebleven." Zonder prins Bernhard zal het saai worden of in ieder geval een stuk stiller, aldus Smit in zijn overdenking. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het nieuwe museum voor natuur en land schap in Zeeland gaat Terrama ris heten. Het komt in plaats van het Zeeuws Biologisch Mu seum (ZBM), dat gisteren tij dens een bijeenkomst in Middel burg werd overgedragen aan nieuwe beheerder stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL). Terramaris neemt de huidige lo catie van het ZBM naast kasteel Westhove bij Domburg over: de oranjerie en heemtuin. Direc teur M. Hemminga van HZL zei dat het museum volgend najaar ongeveer een half jaar sluit voor een ingrijpende verbouwing. De oranjerie wordt uitgebreid met een nieuwe voorhof. De overname van het ZBM en de omvorming tot museum voor natuur en landschap is mogelijk dankzij geld van de Europese Unie, provincie en gemeente Veere. Ook HZL zelf stopt er flink wat geld in. Voorzitter G. Schoenmakers van het ZBM vond dat een goede zaak. „We zijn trots op onze historie en folklore, maar het mag niet te veel kosten. We doen het een beetje halfslachtig. Het ont breekt aan museaal bewustzijn in Zeeland. Was dat er wel, dan zou men wel zorgen voor betere voorzieningen", stelde Schoen makers. Hij noemde een mu seum een 'smeermiddel' om de economie in een gebied te laten floreren. Vice-voorzitter B. Langendoen van HZL wees erop dat de voor bereidingen voor de overdracht van het Zeeuws Biologisch Mu seum en het plan voor Terrama ris zo'n vijf jaar in beslag na men. Hij vond het een goede zaak dat de bijzondere en rijke wordingsgeschiedenis van Zee land meer en beter onder de aan dacht wordt gebracht. „De iden titeit van de provincie hangt in sterke mate samen met de wor- ding." Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) droeg de verant woording voor ZBM/Terramaris met genoegen over aan zijn colle ga M. Kramer (PvdA, natuur en water). Die toonde zich er 'bui tengewoon content' mee. Het vertellen van het verhaal over het ontstaan van natuur en land schap aan zoveel mogelijk men sen, achtte hij zeer zinvol. Toekomst De gedeputeerde meende wel dat in het nieuwe museum niet alleen naar het verleden geke ken moet worden, maar ook naar de toekomst, waarin na tuur en landschap onherroepe lijk aan veranderingen onderhe vig zullen zijn. Kramer prees Het Zeeuwse Landschap voor de manier waar op publieksgericht wordt ge werkt. „Met het museum wordt die lijn doorgetrokken." Burge meester A. de Bruijn van Veere betoogde dat trots zijn op de pro vincie en leefomgeving best mag uitstralen. „De nieuwe opzet van het ZBM past daar prima in." Na de overdracht presenteerde directeur Hemminga het nieuwe boek DeUalandschap. Daarin wordt het verhaal over het ont staan van Zeeland' vanuit ver schillende invalshoeken uit de doeken gedaan, Het maakte dui delijk waarom het kenmerkende Zeeuwse landschap in ere gehou den moet worden. COR DE JONGE Effgfeg MiVWemw ecrtToHZe; <*cm kajéeH HeTürtFur&t- ysr&SMzrryiuae,M^ ...kg/c tochsehsHoe,mooi «sr J^e&zU/TeyH..t£HieNseMMU£*t<£ss>j HsesTK:ofzr/n&ieoNNe/-n3o&h3e LÜOIEHB CCT/S."MEM i«HLOAS,, snaxtf tye 'N feu vaeomisóLöHw annicHaiHKHh/mti Hoefeer TMerP/e~n HeHieuD/C'TH/eTMeazkuHNeHdOrM&< c txreHIy£v/e'HfefóqsrMH j? ?Lth cf: C io ka&H6 eg kz&TSHePfèH /Al N&H yoRK. Be Hker&TweCrleiP^i'i u*t nvur.Je pepem-KVE-- "svxK-je-ei6eN-Ke&reaM-/H -os -pk£* MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur heeft gis teren prins Bernhard herdacht. In de vergadering van Pro vinciale Staten stond commissaris van de koningin W. van Gelder stil bij het overlijden van de prins. „Wij verliezen een unieke representant en relatie van onze pro vincie", zei Van Gelder. In zijn herdenkingsrede memoreerde de commissaris van de koningin dat prins Bernhard Zeeland heeft bijgestaan in moeilijke tijden, zoals de Tweede Wereldoorlog, de her beplanting van het tijdens de oorlog onder water gezette Walcheren, de wederopbouw na de oorlog, de Waters noodramp en de wederopbouw na de Ramp. Prins Bern hard was bovendien aanwezig bij de opening van grote be drijven in Zeeland in de jaren zestig en zeventig en bij dé uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. MIDDELBURG - Provinciale Staten vragen bij regering en parlement nadrukkelijk aandacht voor de Zeeuwse ge volgen van de Russische handelsboycot van Nederlandse aardappelen en uien. Ze vragen alles in het werk te stellen deze handelsboycot zo spoedig mogelijk te verwijderen. Hierover namen de Staten, met uitzondering van GroenLinks, gisteren een motie aan van CDA'er B. Feijtel. Daarin staat dat Rus land voor de Zeeuwse aardappelen- en uitensector de laat ste jaren een steeds belangrijkere exportmarkt is. Het gaat om zogenaamde 'vrije producten' die het inkomen van de akkerbouwers sterk bepalen. Niet voor niets is Zee land, met name de gemeente Reimerswaal, hét verwer- kings- en handelscentrum voor de uien in Nederland. Het sluiten van de Russische grenzen veroorzaakt voor de ex porterende bedrijven een groot probleem en werkt nade lig door naar andere bedrijven, in het bijzonder de trans portsector. Minister Veerman van Landbouw heeft met het bedrijfsleven overlegd. Hij zet zich in de problemen met de Russen zo snel mogelijk de wereld uit te krijgen. Nederland is bereid aan Russische van voedselveiligheid tegemoet te komen. MIDDELBURG - Op de kortst mogelijke termijn moet het Rijk een duidelijk beleid voor de schelpdiercultuur vaststellen. De Staten besloten gisteren een motie met deze bede aan minister Veerman van Visserij en het parlement te sturen. D66, GroenLinks en PvdA waren tegen. Initiatiefnemer I. Vogelaar (WD) wees erop dat het fundament van Yerse- ke als hét centrum voor de schelpdiercultuur wankelt. Kwekers, handelaars en verwerkers zoeken hun heil el ders. Dat heeft alles te maken met het ontbreken van een helder beleid van het Rijk. Als gevolg daarvan is ook een conflict ontstaan tussen vissers en milieubeweging, aldus Vogelaar. Om te voorkomen dat Yerseke verder leegloopt (door de teloorgang van de kokkelvisserij ondergaat de economie al een aderlating) moet er meer ruimte voor de zaadvisse rij komen, stelde de WD'er. Dat kan onder meer door de capaciteit van mosselpercelen te vergroten en initiatieven voor duurzame visserij meer te steunen. Vogelaar richtte een dringend verzoek aan het dagelijks provinciebestuur om 'op elke plaats' aandacht te vragen voor het grote belang van de schelpdierbranche voor Zee land. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het is nadruk kelijk niet de bedoeling dat de provincie normen gaat opleggen aan kunstenaars. „We willen niet als een bovenmeester de kunstenaars de les voorlezen", stelde gedeputeerde H. van Wa veren (CDA, cultuur) gisteren in de Statenvergadering. Wel moet het cultuurbeleid als uitgangs punt hebben: respect tonen voor anderen. Daarin werd de nieuwe cultuur nota voor 2005-2008, Cultuur Continu genaamd, met algeme ne stemmen aangenomen. Het onderwerp 'kunst en ethiek' kreeg in het debat de meeste aandacht. Met name M. le Roy (PvdA) drong erop aan uiterst te rughoudend te zijn met het han teren van normen en waarden. „Dat moet je overlaten aan ad viesorganen als een Raad voor Cultuur." Haar partijgenoot E. Hageman wees erop dat ook kunstuitin gen binnen de grenzen van de wet moeten opereren. „De pro vincie wil er een schepje boven op doen." Gedeputeerde Van Waveren ontkende dat. „We wil len geen richting geven aan kunstuitingen, maar aan cul tuurbeleid en we moeten het niet op het strafrecht laten aan komen." Achilleshiel J. van Oosten (ChristenUnie) meende dat het provinciale cul tuurbeleid moet dienen 'tot eer van God en heil van de mede mens'. De 'achilleshiel' is vol gens hem de manier waarop kun stenaars hun uitingen vorm ge ven. „Dat zullen we kritisch vol gen." Zijn partijgenoot J. van Ginkel beklemtoonde dat de overheid altijd, op elk terrein, normen stelt, 'of het nu platte landsbeleid, zorg, onderwijs of cultuur is'. G. Roeland (SGP) merkte op dat bepaalde grenzen in acht geno men moeten worden. „Te provo cerende, revolutionaire uitingen kunnen niet." Bijbel De toetssteen ligt voor zijn frac tie in de Bijbel. „Het mag niet in strijd zijn met de Tien Gebo den", aldus de SGP'er. G. van der Giessen (D66) merk te op dat kunst en cultuur altijd ter discussie mogen staan. „We moeten steeds nadenken over de artistieke waarde van kunst en de normen en waarden die eraan verbonden zijn." Ze gaf aan dat ook bijvoorbeeld islamitische kunst in een derge lijke afweging betrokken moet worden. „Het gaat om de ma nier waarop kunst zich ver houdt tot culturele, politieke en sociale omstandigheden, die ken merkend zijn voor de tijd waar in het ontstaat." Haar amende ment om in de cultuurnota uitge breider aandacht te schenken aan 'kunst en ethiek' kreeg bre de steun. Die was er ook voor een voorstel van J. van de Merbel (CDA) om aan enkele instellingen alsnog (meer) subsidie toe te kennen: 10.000 euro voor de stichting Ka mermuziek Zeeland, maximaal 5000 euro voor activiteiten in Zeeland van de stichting Scratch Messiah en 1750 euro voor de accordeonvereniging Concertina. Biënnale PvdA'er Le Roy brak een lans voor wat zij noemde een 'biënna le van de lage landen': een door de provincie te organiseren twee jaarlijkse manifestatie van pro fessionele (beeldende) kunste naars. Ze onderstreepte dat zo'n initiatief kan helpen Zeeland op de kaart te zetten bij het streven culturele provincie van Europa te worden en wilde er 75.000 eu ro voor uittrekken. Dat ging ge deputeerde Van Waveren iets te snel. In tegenstelling tot zijn partijge noot Van de Merbel was de gede puteerde wel enthousiast over het idee om Zeeland aan te mel den als culturele provincie. „Datgene wat Zeeland heeft hoeven we niet onder de koren maat te stoppen. Als de stad Brugge het kan, waarom dan Zeeland niet?" Hij kwam Staj- tenlid Le Roy tegemoet met de toezegging dat het dagelijks provinciebestuur nagaat hoe professionele kunstenaars zich kunnen manifesteren. Ook Van Waveren vond dat een biën- nale-achtig iets kan bijdragen aan de Zeeuwse ambitie voor de aanwijzing tot cultuurpro vin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15