Kroes straft bedrijven PZC Crisis in Congo kost dagelijks duizend levens Europa Dewinter wil Haider als leider rechts Havenrichtlijn stuit op grote tegenstand Chirac opent hoogste brug ter wereld Eerste daden als commissaris Mededinging Voorlopig geen celstraf voor kapitein die olie loost Mannen-crèche voor kerstinkopen Burgers: Politiek meest corrupt Doden door schietpartij bij concert Jakarta pakt omkoping aan Nieuw middel tegen tbc in de maak Ruud Lubbers ambieert geen nieuwe termijn Sharon mag onderhandelen over coalitie Akkerbouw Tsjechië in zwaar weer Rel rond overeenkomst Australië met aboriginals Louis Hemelaar bin uit BRUSSEL - Neelie Kroes, Euro pees commissaris voor Mededin ging, heeft haar visitekaartje af gegeven. Ze heeft drie bedrijven bestraft met boetes van tezamen ruim 66 miljoen euro. Boven dien heeft ze een fusie van Portu gese energiebedrijven verboden. „Privé vind ik het leuk als ik 'pussycat' genoemd word. Van daag heb ik bewezen dat ik dat in mijn werk niet ben en ik zal het de komende vijf jaar ook niet zijn", zei Kroes gisteren. Ze legde tijdens haar eerste pers conferentie een verband tussen de kritiek dat ze te goed bekend zou zijn met het bedrijfsleven HnnrKees Bos BRUSSEL - Kapiteins hoeven voorlopig niet te vrezen voor cel straf als ze olie lozen. De Euro pese landen zijn het niet eens ge worden over deze straf, door ver- ;t van Griekenland, Cyprus en Malta. Veel zeeschepen varen on der de vlaggen van deze landen. De drie landen vonden het on aanvaardbaar dat Europese ka piteins in de cel zouden belan den en niet-Europese collega's niet. De Europese landen zullen nu proberen om celstraf te rege len in internationale scheep vaartverdragen, zei een woord voerder van EU-voorzitter Ne derlandgisteren in Brussel. DeEU-landen hebben wel hoge re boetes mogelijk gemaakt voor eigenaren van schepen die schul dig zijn aan een olielozing. De maximumboetes in EU-landen mogen nooit minder zijn dan 750.00 0 euro voor grote oliever- vuilingen en 150.000 voor kleine lozingen. den een EU-standpunt dat re ders meer moeten betalen en ver voerders wat minder. De EU her ziet komend voorjaar met vele landen het verdrag voor het fonds. Dat bevat ongeveer een miljard dollar. ANP om een goede 'scheidsrechter' te zijn en haar eerste besluiten. „Deze beslissingen zijn het be wijs dat ik in staat ben om har de maatregelen te nemen en het niet alleen bij woorden laat", al dus Kroes. De beboete bedrijven - Akzo No bel, Basf en UCB - moeten sa men 66,3 miljoen euro betalen omdat ze verboden prijsafspra ken maakten over chemicaliën. „Ik ga een beleid van nul tole rantie voeren ten opzichte van kartels die de klanten benade len", verklaarde Kroes. Een Italiaanse en een Portugese energiemaatschappij is het gis teren door Kroes verboden om samen een Portugese gaslever ancier over te nemen. „Slecht voor de Portugese klanten en slecht voor de concurrentie bin nen de Portugese industrie", luidde het oordeel van de com missaris. Volgens Kroes heeft de Portuge se Commissievoorzitter Barroso, die als premier de geplande fu sie zag aankomen een 'voorbeel dige rol' gespeeld. „Er is bij hem geen spoor van belangenver strengeling te zien geweest. Hij heeft over deze zaak met mij geen contact opgenomen." Persoonlijkheid Kroes las haar Engelse tekst gro tendeels voor. Naast haar lag een map met antwoorden op mo gelijke vragen. Kritische wagen brachten de commissaris voor Mededingingszaken tot de ver zuchting: „U moet nog wennen aan mijn persoonlijkheid. Als ik verantwoordelijkheid neem, doe ik dat met mijn hele hart en zon der aarzelingen." GPD door Kees Bos BRUSSEL - Het Europees plan waardoor bemanningsle den schepen zelf mogen laden en lossen, stuit toch op meer dere bezwaren van EU-lan den. Dat bleek gisteren in Brussel bij een eerste bespre king van het herziene voor stel. Twistpunt is tot hoever be manningen schepen zelf mo gen laden en lossen: aan boord of aan wal. Enkele lan den vrezen voor onrust onder de havenwerkers. Hun positie zou verslechteren, omdat ze in sommige plaatsen nog ver plicht ingeschakeld moeten worden. Na felle protesten van haven werkers en vakbonden, strand de een soortgelijk voorstel in het Europees Parlement. De regeringen waren toen nog voorstander, maar zien inmid dels ook bezwaren. „Dit voor stel wordt nog een hele klus voor volgende EU-voorzit- ters", zei minister van Ver keer Peijs als huidig voorzit ter van de Europese Unie. Brussel streeft op meer vakge bieden naar meer wijheid. Voormalig Europees Commis saris Bolkestein heeft een voorstel ingediend om bijna alle dienstverleners, zoals kappers en consultants, mak kelijker in andere EU-landen te laten werken. Dat voorstel stuit overigens ook op flinke bezwaren van vakbonden. Nederland heeft de haven diensten al grotendeels gelibe raliseerd. ANP vrijdag 10 december 2004 LONDEN - De Britse warenhuisketen Marks Spencer heeft in zes filialen een 'mannen-crèche' ingericht. Daar kunnen verveelde heren terecht als zij geen zin meer heb ben in kerstinkopen met wouw of vriendin, aldus de BBC gisteren. De mannen kunnen zich in de opvang vermaken met on der meer computerspelletjes, op afstand bestuurbare au tootjes of met videobanden van historische voetbalwed strijden. De kerstopvang" is te vinden in de steden Londen, Aber deen, Edinburgh, Gateshead, Cardiff en Sheffield. ANP. PARIJS - In de meeste landen zien de inwoners politieke partijen als de meest corrupte organisaties. Nederland is een van de uitzonderingen. De meeste Nederlanders vér- onderstellen dat vooral het bedrijfsleven en de media zich aan omkoping schuldig maken. Dat blijkt uit een onderzoek dat anticorruptiewaakhond Transparency International (TI) gisteren heeft gepubli ceerd. Voor de studie heeft het instituut ruim vijftigdui zend mensen in 62 landen ondervraagd. AFP COLUMBUS - Zeker vijf mensen zijn woensdag omgeko men en twee gewondgeraakt bij een concert van de heavy metal band Damageplan in een nachtclub in Columbus in de Amerikaanse staat Ohio. De muziekzender MTV berichtte gisteren dat een man bp het podium stapte en het vuur opende. Politiemensen schoten de schutter daarna dood. Volgens de zender NBC 4 zijn onder de doden zeker twee leden van Damageplan.Over het motief van de schutter kon de politie geen duidelijkheid geven. ANP JAKARTA - De Indonesische president Yudhoyono heeft gisteren maatregelen tegen corruptie aangekondigd. Be langrijke ministeries moeten strenger toezien op de over heidsfinanciën en er voor zorgen dat er niet langer geld verdwijnt naar verkeerde personen en instanties. Verder wil de in oktober aangetreden president meer in zicht krijgen in de transacties op de ministeries. Hij stelt voor om op de departementen aankopen via internet te la ten doen, zodat makkelijker kan worden achterhaald waar en waarom bestellingen gedaan zijn. ANP/RTR BEERSE - Vlaamse onderzoekers melden een baanbre kend medicijn tegen tuberculose te hebben ontdekt. Het nieuwe middel halveert de behandeltijd en doodt resisten te bacteriën, aldus een woordvoerder van Johnson Jo hnson PRD (onderzoek) in Beerse gisteren. Als ook de volgende testen van het middel succesvol zijn, komt er voor het eerst in veertig jaar een nieuw geneés- middel tegen tbc. De onderzoekers zijn uitgegaan van é<en andere werkzame stof. Het huidige medicijn sloeg de laat ste jaren steeds slechter aan. Het kan nog zes jaar duren voordat het nieuwe geneesmid del te koop is. ANP van onze redactie buitenland KINSHASA - In het oosten van de Democratische Republiek Congo (DRC) overlijden iedere dag tenminste duizend mensen door oorlogsgeweld, ondervoe ding en ziekten. Dat zegt het In ternationale Reddingscomité (IRC), dat het conflict in Congo omschrijft als 'de dodelijkste cri sis" van dit moment in de we reld. Volgens het IRC doet de interna tionale gemeenschap veel te wei nig om een eind te maken aan de tragedie. „Voor Irak is 3.5 miljard dollar aan hulp beschikbaar, voor Con go maar 188 miljoen. Dat is ab soluut ontoereikend voor de no den in dat land", aldus Richard Brennan, een van de samenstel lers van het IRC-rapport over Congo. Compassie Het conflict in het oosten van Congo heeft de afgelopen zes jaar aan 3.8 miljoen men sen het leven gekost. „Dat komt neer op de gehele bevol king van een land als Ierland, of een stad als Los Angeles", weet Brennan. „Hoeveel meer on schuldige Congolezen moeten nog sterven voordat de wereld eindelijk zijn aandacht op deze crisis vestigt", waagt hij zich af. In het Westen ontbreekt hèt volgens Brennan vooral aan compassie en politieke wil om de Congo-crisis adequaat te lijf te gaan. Het onderzoek van het IRC, een particuliere Amerikaanse hulporganisatie, wijst uit dat de helft van het aantal doden kinderen van onder de vijf zijn. Het merendeel van hén stierf als gevolg van ziekten en ondervoeding, omdat zowel de landbouw als gezondheids zorg in het oosten van Congo vernietigd zijn door zes jaar oor log. Afspraken Het eerste gewapende conflict in het oosten van Congo ont stond in 1998. In 2002 werd een vredesakkoord ondertekend, ge volgd door de installatie van een interimregering. Die zou in 2005 verkiezingen moeten orga niseren. Ondanks de gemaakte afspra ken zijn grote delen van het oos ten nog steeds instabiel. Vorige Week stuurde buurland Rwanda nog troepen de grens over om jacht te maken op rebellen in Congo. GPD/RTR Advertentie Olietanker Hel idee voor de strengere straf- fen ontstond na de scheepsramp met de olietanker Prestige (2003). De olie leidde tot zoveel i vuile stranden en milieuschade, dat Europa harder wilde optre den. Eerder verboden ze al en kelwandige olietankers. DeEU-landen werden het giste ren ook niet eens over een scha- defends voor olierampen. Grie- [1 Wand, Cyprus en Malta lagen y ook hier dwars. Ze verhinder- H1LVERSUM - VN-Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen Ruud Lubbers ambieert geen nieuwe termijn. Eind volgend jaar is hij vijf jaar Hoge Commis saris en „dan is het verstandig dat er een ander komt", zei Lub bers gisteren voor Radio 538 te gen Ruud de Wild. MILLAU - De Franse president Chirac opent volgende week dinsdag de hoogste brug ter wereld. Het door de Britse architect Norman Foster ontworpen gevaarte is 2460 meter lang. De Millau-brug over de Tarn is 343 meter hoog, terwijl het wegdek op 270 meter boven de grond is gelegen. foto Jean-Philippe Arles/RTR lid van zijn. Sommige korpsen, waaronder die van Mölzer, on derhouden contacten met de rechts-extreme NPD in Duits land. GPD TEL AVIV - De Israëlische Li- koed heeft gisteravond het licht op groen gezet voor coalitie-on derhandelingen met de Arbei derspartij. Een ruime meerderheid van de bijna drieduizend leden tellende partijraad steunde een voorstel van premier Sharon om onmid dellijk overleg te openen over een brede regering. Daarvan moeten niet alleen de Arbeiders partij en d'e Likoed deel uitma ken, maar ook twee religieuze partijen. Zo'n coalitie, die zou kunnen re kenen op de steun van 77 van de 120 leden in de Knesset, het Is raëlische parlement, maakt de weg wij voor de uitvoering van Sharons zogeheten 'losmakings- plan'. Dat plan behelst de ont manteling van alle nederzettin gen in de Gazastrook, plus vier op de Westelijke Jordaanoever, en een terugtrekking van het le ger uit het ontruimde gebied. In augustus stemde de Li- koed-partijraad nog tegen rege ren met de Arbeiderspartij, maar toen leek een ander soort coalitie nog mogelijk. Sindsdien hebben eerst de Nationaal Reli gieuze Partij (NRP) en later de centrum-partij Shinui Sharon de rug toegekeerd. Nu de Likoed heeft ingestemd met coalitieoverleg, is het woord aan de Arbeiderspartij. Partijleider Peres waagt het be stuur zondag om een besluit. GPD :rs (65) werd in oktober Ö00 benoemd tot chef van de 'luchtelingenorganisatie van de W. Tussentijds werd zijn ter mijn een keer verlengd, maar daar moet het bij blijven, vindt de oud-premier. „Ik heb nog een jaar te gaan als commissaris en dan doe ik het vijf jaar. Ik ben een doener en geef me nu hele maal." Lubbers lag het afgelopen jaar onder vuur door beschuldigin gen aan zijn adres wegens ver meende seksuele intimidatie. -Het heeft me niet afgeleid van mijn werk, er is genoeg te doen", zei hij gisteren. De Ame rikaanse wouw die Lubbers be schuldigde, werkt nog altijd in rijn organisatie. Lubbers heeft haar niet willen ontslaan. „Het was een niet onderbouwde he dging, maar het is nu alle- achter de rug", aldus de oud-CDA-leider die premier van Nederland was van 1982 tot enmet 1994. ANP door Monique Broeshart WENEN - Jörg Haider van de Oostenrijkse rechts-populisti- sche FPÖ is de ideale partijlei der voor een toekomstig Europe se rechts-nationalistische unie. Dat vindt althans partijleider Fi- lip Dewinter van het Belgische Vlaams Belang. Hij zegt dit in een interview met het Oosten rijkse weekblad News. Volgens Dewinter heeft Haider belangstelling voor een dergelij ke post. Haider wil geen com mentaar geven op het voorstel. Zijn partijgenoot en EU-afge- vaardigde Andreas Mölzer ziet echter wel toekomst in het plan. „Haider kan zeker de ontwikke ling van rechts binnen Europa een impuls geven. En aangezien tegen die tijd zijn gouverneur schap van Karinthië afloopt, is het Europees partijleiderschap een reële optie." Dewinter wil met het oog op de Europese Parlementsverkiezin gen in 2009 een rechts-nationa listische partij oprichten. Het Vlaams Belang, het Franse Front National, de Italiaanse Li ga Norte en de Oostenrijkse FPÖ zouden daaraan deel moe ten nemen. Minimaal negentien afgevaardigden uit vijf verschil lende landen zijn nodig om mee te kunnen doen. Onenigheid Het voorstel is opmerkelijk. De winter stelt dat deze samenwer king nodig is om 'een front te vormen tegen de islamisering van Europa'. Haider daarente gen is voor toetreding van Tur kije en heeft goede contacten met enkele Arabische leiders: hij bezocht in het verleden de voormalige Iraakse dictator Sacl- dam Hoessein en de Libische lei der Moammar al Khadaffi. De FPÖ is overigens tegen toetre ding van Turkije. Volgens EU-afgevaardigde Mölzer hoeft dit geen struikelblok te vormen. „Haider vindt dat door de toetre ding van Turkije, de instroom van migranten zal afnemen en dat zal de islamisering van Euro pa tegengaan. Maar hierover zul len we zeker nog discussiëren." Mölzer lobbyt al enige tijd voor een rechtse Europese partij. Een samenwerking met Geert Wil- ders ziet hij ook wel zitten. In Zur Zeit, het extreem-rechtse weekblad waar Mölzer hoofdre dacteur van is, pleit hij voor Wil- der's voorstellen om de in stroom van moslims te verbie den. Hij wil zo voorkomen dat het in Oostenrijk dezelfde kant op gaat als in Nederland. Korpsen Mölzer en enkele van zijn poli tieke medestanders zijn regelma tig in opspraak wegens rechts-extreme activiteiten bin nen de zogenaamde Burschen- sehaften. Dat zijn ultraconserva tieve mannenkorpsen waar ze sinds hun school- of studietijd pHQQze redactie buitenland CANBERRA - De oppositie in Australië heeft gisteren haar af- schuw uitgesproken over een overeenkomst tussen de l'edera- i e overheid en een aboriginal-ge- meenschap in het westen van netland. ^eze oorspronkelijke be- oners van Australië is met de aat overeengekomen dat ze 001100.000 euro brandstof krij- 'gen in ruil waarvoor ze onder eer beloven hun kinderen elke ag te wassen en tweemaal per ;e<* hun vuilnisbakken te le- I gen. Betuttelend Ljjppositiewoordvoerder Kim reSebng discrimi nerend en betuttelend. „Ik be grijp niet waarom je mensen moet vernederen als je hun so ciale omstandigheden 'wilt ver beteren", zei de volksvertegen woordiger. De overeenkomst is volgens de regering onderdeel van een pro gramma waarbij circa 400.000 aboriginals die geheel steunen op hulp van de staat een bijdra ge leveren aan hun gemeen schap. Een woordvoerder van de betrokken Mulan-aborigi- nals zei gisteren dat het voorstel uit de gemeenschap zelf voort kwam. Volgens de oppositiepartij La bor doet dat niets af aan de ver werpelijke overeenkomst. Vol gens haar moet de overheid pas afspraken maken over het was sen van kinderen als aboriginals niet langer worden behandeld als tweederangs burgers. ANP ten in Polen, Spanje en Slowakije. De Tsjechische telers hebben bij hun regering aangedrongen op maatregelen om de invoer van groenten uit die landen te bemoelijken. foto Alexandra Mlejnkova/EPA SVOBODNE HORY - Dabid Smetana ploegt zijn onverkoopbare kool onder op een akker in het Tsjechische Svobodne Hory. De akkerbouwers in Tsjechië hebben het heel moeilijk in de concurren tiestrijd met goedkoper producerende concurren- G&.OLUFSEN PV-J BANG OLUFSEN Loewe Muziekweergave en vormgeving krijgen dankzij Bang Olufsen een nieuwe dimensie. Kom naar de grootste Bang Olufsen geluidsstudio; kom naar Heinkenszand. Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) www.binnenuit.nl Vrijdagavond is onze vaste koopavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5