Hulst betaalt BAM drie ton PZC PZC Genieten van iets datje hebt gemaakt Hulst op de rand van de afgrond TIJDENS DE KERSTMARKT ZIJN ZE GEK GEWORDEN? 15 Actiegroep tegen windmolens in Hoofdplaat 'agenda Wethouder tevreden met rekening voor afblazen bouwproject Handen af van brandweer Automobiliste belandt in sloot Gemeente stopt inzameling grofvuil Winkels Middelburg extra open Gastheer dealers voor de rechter Plannen voor Goes' paardencrematorium Vrijdag 10 december a.s. -20% OP ALLE KLEDING -20% OP ALLE VRIJETIJDSSCHOENEN IVINTERSPORTl VERMEERSCH vrijdag 10 december 2004 HOOFDPLAAT - De actiegroep .Hoofdplaat Tegenwind wil de loljsl van meer dan dertig wmd- L|,ns rond het dorp koste wat L voorkomen. Dat bleek gis- teravond tijdens een informatie bijeenkomst in het dorpshuis. Lunenten als waardevermin- Eng van huizen, horizonver- jling en de bedreiging van de ifbaarheid door de komst van molens wegen in dit verband vaarder dan de positieve bij- jee die windenergie aan ver ijdeling van CO.-uitstoot en et gebruik van fossiele brand- Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; |s tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ac terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: r Conny van Gremberghe Ichef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst van Stee Frïts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 ab hulst Tel: (0114)372776 Fox: (0114)372771 F-mail: redhulst@pzc.nl 'a van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ia goes Tel: (0113)315500 Fox: (0113)315669 PM: redactie@pzc.nl INTERNET Www-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl )e actiegroep krijgt in zijn rijd steun uit onverwachte loek, Hoewel voorstander van lindenergie blijkt dat de eeuwse Milieufederatie (ZMF) iet uitzondering van de Kanaal- one tegenstander is van wind- urblnes in Zeeuws-Vlaanderen, lirecteur T. van Mierlo schrijft een brief dat de ZMF het bun- jlingsbeleid van de provincie leunt, waardoor naast de Ka- laalzone alleen nog windmo- ins mogen verrijzen in grote arken in het Sloegebied en op Oosterscheldekering. „adslid A. Rosendaal (Nieuw fel) probeerde op persoonlijke titel de onrust weg te nemen, folgens hem liggen er aanvra ten voor windmolens bij Hoofd- laat, maar er is nog niets be- st. Hij benadrukte dat de ge- ■enteraad uiteindelijk besluit, oor Rosendaal is de leidraad tdraagvlak en de maatschap- Qijke weerstand in het dorp. in van de aanwezigen twijfel- hardop aan die woorden. Hij is lid van het actiecomité dat gen de komst van de inmid- ls vijf geplaatste windmolens jHoofdplaat streed. „Onze ar- unenten tegen waren destijds en sterk, maar het heeft alle- aalniks uitgehaald. "Een an- ir bezwoer de raadsleden zich el te laten paaien met mooie loftes van de initiatiefnemers. !r wordt al gerept over investe- ngenin het toeristisch product ruil voor de plaatsing van ndmolens. Voor dergelijke lehandel moet niemand zich la- ■gebruiken." door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst moet een rekening van 320.000 euro aan projectontwikkelaar BAM betalen. Twee ton voor het niet doorgaan van het plan voor het noordwestelijk deel van de binnenstad en de rest voor de kruidentuin. De gemeenteraad trok twee jaar geleden een dikke streep door de bouw van de parkeergarage onder het 's Gravenhofplein. BAM zag hierdoor geen brood meer in de financiële haalbaar heid van het project en trok zich terug. De gemeente Hulst krijgt nu de rekening gepresenteerd: een bedrag van 200.000 euro. Daarnaast koopt de gemeente het perceel Dubbele Poort 8, de kruidentuin in de volksmond, voor 120.000 euro. Wethouder P. Weemaes van fi nanciën spreekt van succesvolle onderhandelingen met BAM. „In eerste instantie wilde de pro jectontwikkelaar ons een be drag van bijna acht ton in reke ning brengen. Als we uiteinde lijk dan maar twee ton moeten betalen, spreek ik van een suc ces." De aankoop van 'de kruiden tuin' voor 120.000 euro is vol gens Weemaes ook een goede zaak. „We praten er al twintig jaar over om dat perceel in han den te krijgen. Het is nu einde lijk gelukt." WD'er L, Reijns betwijfelt dat laatste. „BAM heeft dat perceel in 2001 voor 80.000 euro aange kocht. Drie jaar later kost het in eens 120.000 euro." Mondeling De overeenkomst tussen de ge meente Hulst en BAM is nog niet definitief. Het is slechts een mondelinge overeenkomst. De gemeenteraad krijgt tot 16 de cember de tijd om wensen en be denkingen tegen het plan te ui ten. Daarna wordt de mondelin ge overeenkomst omgezet in een definitieve. F. Roctus van Algemeen Belang noemt het bereikte resultaat ronduit slecht. „Het juridisch advies dat de gemeente heeft ge vraagd geeft aan dat de claim neer kan komen op tussen de nul en 153.000 euro. Ik denk dan dat je ergens in het midden, zeg maar een 75.000 euro, uit kom. Als ik dan nu hoor dat het uiteindelijk 320.000 euro wordt, ben ik niet vrolijk.' Weemaes begrijpt hier niets van. „Als u dit goed bestudeert, kunt u niet anders dan conclude ren dat het een goed resultaat is." Jos van Eek (CDA) wil een opsomming zien van alle kosten die BAM gemaakt heeft. „De afspraak was immers dat de kosten gedeeld zouden worden. Ik wil wel eens weten wat de kosten zijn die de gemeente heeft gemaakt. Ambtenaren hebben er heel wat tijd inge stopt." Weemaes ziet daar niets in. „We hebben er zelf veel uren in gesto ken. Logisch, want we wilden graag aan de slag met het ge bied. BAM heeft alleen gekeken naar de kosten van derden." Frans de Vries (Progressief Hulst) begrijpt niet hoe de wet houder zo'n slecht bericht zo po sitief kan brengen. „200.000 eu ro waar we niets voor terugkrij gen. Verdwenen zonder dat we daar iets voor terugkrijgen. Dat noem ik pas wanbestuur." Volgens Weemaes ligt het hele maal anders. „We hadden hier te maken met een democratisch genomen besluit dat we moesten uitvoeren." STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle, 16.00 uur: Zitgym; RESKENS - SOW kerk, 19.30 uur: irsiconcert muziekver. Breskens-Groe- IINGE- Malpertuus,13.30 uur: ANBO igo; IEIKANT - Zaal Maton, 19.30 uur; unlry line dance beginners; 20.00 [Country line dance gevorderden; (OEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO inse les; 13.30 uur: Dansmiddag met fcdansenen line dansen; 19.30 uur: «Ischaps dansen; ULST - De Lieve, 9.00 uur: Fysio gym, •gels; 9.30 uur: Bloemschikken; 10.00 jrFysiogym; 13.30 uur: Bridge, inter- Jtcafé; 14.00 uur: Concert Viva la Mu- ïCentrum, 18,00 uur: Kerstmarkt; OSTBURG - Ledeltheater, 20.15 uur: Mistelling 'Enge buren'; PUI-De Drie Gehughten, 21.00 uur: ten huis; T.JANSTEEN - De Warande, 13 uur: 15.30 u: Kreatieve Vorm. techniekclub; ERNEUZEN De Veste, 13.30 uur: mindervaliden Óns Verzetje- porthal't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls; 't telpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: ifldcentrum Meetpoint; 20.00 uur: Fa- ie kerst bingo; IATERLANDKERKJE - Clubgebouw 'oompje,20.00 uur: Dia voorstelling. Gert van der Kamp (rechts) en zijn opvolger Robbert Dekker (midden) keuren een werkstuk van een leerling van De Rede. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Hij kon het niet laten. Vorige week nam leraar installatietech niek Gert van de Kamp afscheid van zijn collega's op Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen, maar gisteroch tend stond hij de pupillen van zijn oud-leerling en opvolger Robbert Dek ker nog één keer met raad en daad bij. Van de Kamp (62) begon 34 jaar gele den als leraar constructiebankwerken en lassen aan de toenmalige LTS in Ter- neuzen (nu samen met De Rede) en stond vijf jaar later aan de wieg van de huidige opleiding installatietechniek. Klassen van 25 leerlingen waren toen de normaalste zaak van de wereld, maar die tijden zijn al lang voorbij. „Heel langzaamaan daalde de belang stelling voor de technische opleidingen. De opkomst van de computer is daar van mede een oorzaak. Iedereen wilde opeens achter zo'n scherm zitten. Het is werk en je wordt er niet vuil van. Boven dien was er veel vraag en de computer was natuurlijk nieuw en daardoor heel interessant." Twee jaar geleden bereikte de dalende lijn op De Rede het nulpunt. Geen enke le leerling uit de derde klas had interes se in de opleiding installatietechniek. Hulstenaar Dekker (36) zat toen net in een sollicitatieprocedure voor een func tie op De Rede. „Die kwam daardoor even op losse schroeven te staan. Er was twijfel over het voortbestaan van de opleiding, maar er is in samenwer king met het bedrijfsleven besloten om er de schouders onder te zetten. Met suc ces, want nu hebben we weer twaalf leerlingen. En de geluiden uit de tweede klassen zijn ook positief. Er zijn al best wat jongens die deze richting voor ogen hebben. Zij zien dat er werk in zit, dat ze bijna gegarandeerd zijn van een baan", zegt Dekker. Van de Kamp: „Nu komt iedereen tot de ontdekking dat we mensen met een technische achtergrond heel hard nodig hebben." Tussen de leerlingen Dekker kreeg zelf ook les van Van de Kamp, om zich na achttien jaar werk als monteur door zijn oud-leraar de kneepjes van het docentschap bij te la ten brengen. Het stokje is nu definitief overgedragen, maar de manier van les geven zal ongeveer hetzelfde blijven. „Als praktijkdocent sta je tussen de leer- foto Wim Kooyman lingen, niet ervoor", weet Van de Kamp. Dekker knikt instemmend. „Het is ook zaak om een vooroordeel weg te nemen. Leerlingen, maar ook ouders kij ken vaak denigrerend naar de tech niek-opleidingen. Zo van 'je gaat toch niet in de bouw?' Maar het heeft ook charmes. Vrijheid, werken in de buiten lucht..." Van de Kamp: „En het belangrijkste: je presteert wat, je maakt iets." Mede daarom vindt het tweetal het een must dat vakdocenten kunnen putten uit praktijkervaring. Enerzijds om de leerlingen praktijk en theorie voor te schotelen, maar zeker ook om de bele ving en voldoening van het werk over te brengen. Dekker: „Het is toch mooi als je iets hebt gemaakt? Ik kan er nog steeds van genieten als ik langs een huis rijd, waarvan ik zeven jaar geleden de dakgoot heb gerepareerd. Denk ik al tijd nog even: die heb ik toch goed be vestigd." door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst staat aan de rand van de finan ciële afgrond. Coalitiepartij CDA spreekt van een bijna fail liete boedel. „Donkere wolken pakken zich samen boven Hulst", stelt CDA' er Jos van Eek. „Het is maar goed dat een gemeente niet fail liet kan gaan. Zover hoeft het volgens wethou der P. Weemaes van financiën niet te komen. „Maar dan moe ten er begin volgend jaar wel spijkers met koppen geslagen worden. Anders krijgen we de begroting- 2006 nooit op orde. Een ding weet ik wel zeker. Sin terklaas komt volgend jaar niet in de gemeente Hulst." De afgelopen tijd is twee mil joen euro bezuinigd. En nog is er geen licht aan het einde van de tunnel. Weemaes: „Er is nog steeds geen verbetering in zicht. We komen nog steeds geld te kort per 1 januari 2006." Toe komstige bezuinigingen kunnen in het slechtste geval wel eens oplopen tot een miljoen euro. Fons Roctus (Algemeen Belang) pleit voor bezuinigingen op per soneel. Dat sluit Weemaes uit. „Gedwongen ontslagen zijn uit den boze. Maar dat wil niet zeg gen dat toekomstige bezuinigin gen geen consequenties voor de ambtenaren zullen hebben. Je moet dan bijvoorbeeld denken aan ander werk op het gemeente huis." Geen lastenverzwaring Weemaes wil de pijn niet bij de burgers leggen. „Wij kiezen niet voor een verdere lastenverzwa ring. Parkeerkaartjes zullen bij voorbeeld niet duurder wor den." Bezuinigingen moeten gezocht worden in het afstoten van ta ken. Te denken valt dan bijvoor beeld aan het terugbrengen van de openstellingstijden op het ge- (Advertentie) meentehuis. Sluiting van het ge meentekantoor in Kloosterzan- de is zeker niet uitgesloten. Wee maes: „Dat kost ons inderdaad heel veel geld. Voor de ambtena ren is dit bovendien zeker geen gelukkige locatie. Om niet te zeggen dat ze daar diep ongeluk kig zijn." Ook moeten verenigingen er re kening mee houden dat onder steuning door ambtenaren wel eens geschrapt zou kunnen wor den. Volgens Weemaes is er geen tijd meer te verliezen. „Er moeten begin volgend jaar keuzes ge maakt worden. En die moeten ook uitgevoerd worden. Een ton hier of daar voldoet niet meer." Roctus vindt dat de gemeente diep gezakt is. „Hulst heeft de afgelopen jaren meer geld uitge geven dan het binnenkrijgt. Dat hou je niet vol. En nu gaan ze ook al geld uit de reserve ha len." HULST - Ondanks het krappe financiële huishoudboekje van de gemeente Hulst zijn de politieke partijen niet be reid te bezuinigen op de brandweer. „Veiligheid gaat bo ven alles", is de mening. Zo duldt de vervanging van de brandweerwagens van de korpsen Vogelwaarde en Kloos- terzande geen verder uitstel. Beide voertuigen hangen bij wijze van spreken met elastiekjes aan elkaar. Vervanging van beide wagens is onderdeel van het beleidsplan van de brandweer voor de komende vijf jaar. Burgemeester J.F. Mulder verklaarde in de vergadering van de commissie al gemene bestuurlijke zaken dat het brandweerbeleidsplan niet luxe uitgevoerd. „Wat in het plan staat, is minimaal nodig om een goede brandweerzorg te garanderen. In de commissie werd voorgesteld de aanschaf van nieu we wagens samen met Terneuzen en Sluis Europees aan te besteden. De aanschafprijs van de voertuigen kan dan lager uitpakken. Mulder waarschuwde wel dat Pluist op deze manier opgezadeld kan worden met brandweerwa gens die het helemaal niet nodig heeft. „Terneuzen stelt weer andere eisen aan brandweerwagens dan Hulst. PIOEK - Een 35-jarige automobiliste uit de gemeente Ter neuzen is gisteren op de Van Wuijckhuisweg in Hoek met haar auto in de sloot beland. De vrouw kon zelf uit de au to komen en raakte, voor zover bekend, niet gewond. De auto raakte beschadigd. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland stopt hoogstwaarschijnlijk volgend jaar maart met het ophalen van grofvuil. Vanaf die datum kunnen de eilandbewoners hun afval naar de nieuwe milieustraat in Wissenkerke brengen. Het kringloopcentrum wordt naar verwachting half februari opgeleverd. B en W overwegen nog om na opening van de milieustraat eens per kwartaal een betaal de inzamelroute in stand te houden voor mensen die geen kans zien om hun grofvuil zelf weg te brengen. MIDDELBURG - Vanwege kerst zijn de winkels in de Middelburgse binnenstad extra open. Op zondag 19 de cember is tussen 13 en 17 uur een extra koopzondag en op woensdagavond 22 december zijn de winkels geopend tot 21 uur. Op vrijdag 24 december gaan de winkels om 17 uur dicht. MIDDELBURG - Tegen een 41-jarige Vlissinger is giste ren voor de rechtbank in Middelburg 240 uur werkstraf geëist omdat hij vorig jaar zijn woning beschikbaar had gesteld aan drugsdealers. Volgens het Openbaar Ministe rie heeft de man daarmee een geringe rol gespeeld in de handel in harddrugs. De man, die destijds in Middelburg woonde, had vier maanden dealers over de vloer. Omdat hij de situatie niet aankon, heeft hij zijn probleem gemeld bij de politie.„Hij heeft geprobeerd om de dealers uit zijn woning te krijgen, maar dat lukte niet", zei strafpleitster S. Köller. Zij kon zich vinden in de eis tegen haar cliënt. De rechtbank doet uitspraak op 22 december. door Freek Janssen GOES - Paardenliefhebbers kunnen hun dier over een tijdje misschien laten cremeren in Goes. J. de Kok, een im- en ex porteur in paardenvlees uit Ka- pelle, heeft een vergunning aan gevraagd voor een paardencre matorium aan de Livingstone- weg. De Kok was vier jaar geleden ook al betrokken bij plannen voor een dergelijk crematorium, toen nog met het bedrijf Slacht huis De Kok uit Wolphaarts- dijk. Inmiddels heeft J. de Kok zijn eigen handel in paarden vlees in Kapelle, zijn broer is verder gegaan met het slacht huis. Het idee voor een paardencrema torium werd destijds geboren, omdat het slachthuis veel nood- slachtingen verrichtte. Toen in 2001 door een wetswijziging paarden de status van huisdier kregen, mochten de dieren ook gecremeerd worden. De broers van het slachthuis zagen een kans en dienden een plan in bij de gemeente Goes voor een paar dencrematorium. Ook die zag het idee wel zitten. De gemeente was bereid het be stemmingsplan te wijzigen om een paardencrematorium moge lijk te maken. In 2002 zagen de broers toch maar af van de inves tering. Het was niet zeker dat er genoeg belangstelling zou zijn voor het cremeren van paarden. Nu probeert J. de Kok het dus opnieuw. Hij heeft een vergun- ningsverzoek ingediend. Het be stemmingsplan van bedrijventer rein De Poel-II, waar de Lï- vingstoneweg in ligt, moet gewij zigd worden. Goes heeft daar geen moeite mee. De Kok moet ook een milieuver gunning aanvragen bij de pro vincie. Advertentie Van Eek sluit zich hierbij aan. „Volgens de richtlijnen van de provincie kan dat helemaal niet. De provincie eist namelijk een duurzaam financieel beleid. En dat bespeur ik in Hulst niet." Frans de Vries (Progressief Hulst) heeft geen goed woord over voor het financiële beleid van de gemeente. „Dit jaar heeft Hulst 1,3 miljoen euro nega tief gescoord. Dat noem ik nu een voorbeeld van een ongezon de bedrijfsvoering. Hier hebben we al lang voor gewaar schuwd. Weemaes spreekt dat ten stel ligste tegen. „We hebben de afgelopen twee jaar alle plooien gladgestreken. Daarnaast heb ben we ook nog eens behoorlijk geïnvesteerd in de gemeente. Dat heeft tot gevolg gehad dat we volgend jaar een sluitende begroting hebben. Als we op tijd de juiste beslissingen ne men, is Hulst kerngezond." Shops for Winners Gentsestraat 25a, 4561 EH Hulst Tel. 0114 - 312847

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43