PZC Plan voor fietspaden onder vuur PZC De antieke kast van Zonnemaire Project open deuren in Dreischor Barrelracers delen shirts en potloden uit ;15 Qebiedscommissie wil vasthouden aan afspraken regiovisie fa5 .-«rfèSl» agenda Auto gestolen in Bruinisse Schuurtjes Banjaard moeten weg Vergunningparkeren Oostwal weg Goes in actie voor plan De Groene Gastheer dealers voor de rechter Voorlichting over reumakuur vrijdag 10 december 2004 SEROUSftuivivu - Het fietspad Wn Zeepeduinen en het Ueefvüegveld bij Nieuw-Haam- |de moet er alsnog komen. Dat tracé schrappen is in strijd met eerder in de Regiovisie Jouwen-West gemaakte af- praken. Dat kan niet, vindt de [biedscommissie Schouwen- West. Het was recreatievertegenwoor- jjger H. van Oost die gisteren tij- lens de vergadering van de ge- jedscommissie de discussie aan- lingerdeHet tracé in kwestie i een zwaarbevochten compro mis, stelt Van Oost. k de Beheersvisie Kop van Jouwen staat echter tot verba- ing van Van Oost te lezen dat et tracé onaanvaardbaar is om it het de natuurwaarden zou inlasten en zou leiden tot ver- jppenng. Dat is onverteer- iar in de visie van Van Oost. )it kan niet. Hier zijn afspra- m over gemaakt in de Regiovi- jSchouwen-West en daar moe- in we gewoon aan vasthouden. ]s je dat niet doet komt het aagvlak voor de regiovisie in Iknel." inOost kreeg steun van onder iderengebiedscommissielid G. in Zonneveld (natuur) en ook mmissievoorzitter M. Kramer ikte het signaal van Van oost Besloten werd de bezwaren n de commissie tegen dit on- rdeel van de beheersvisie te nvoorden in een brief aan de Dvmcie. lor het overige kon de gebieds- nmissie zich vinden in de be- jrsvisie Schouwen-West. de beheersvisie zijn plannen or een behoorlijk netwerk van indel- en fietspaden opgeno- en. Er wordt gewag gemaakt n vijf wandelroutes door de mur van de kop van Schou- Advertentie Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; iagstot 12.00 uur Redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a abzierikzee Tel: 0111-454647 fax: 0111-454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ■leemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet j "tww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wen, inclusief een lange-af- stand-wandelroute van het transferium in Renesse door dui nen en boswachterij naar Haam stede. Ook verschillende fietspa den staan op stapel. De definitie ve tracés ervan zijn echter, zo bleek uit de uitleg van provincie vertegenwoordiger P. van der Reest, nog niet vastgesteld. Wel vastgesteld, zij het tanden knarsend, is het definitieve tra cé van het fietspad langs de Vroonweg. Het pad volgt vanuit Haamstede bezien eerst enige tijd het bestaande tracé langs de Vroonweg om vervolgens door het zoomgebied te kronkelen en vlak voor Renesse weer terug op het bestaande fietspad aan te sluiten. Binnen de gebiedscom- missie zijn, zo bleek tijdens de vergadering, enige twijfels over de geplande loop van het fiets pad. Bewoners van de Hoge- zoom vrezen voor overlast en an deren zijn bang dat het rijwiel pad voor verstoring van het na tuurgebied - volgens kenners uniek in zijn soort - gaat zorgen. Voorstellen voor een alternatief tracé zijn gestrand. Rotonde P. Lubbers ziet voor zijn geestes oog een pad dat vanaf het kruis punt Hoogenboomlaan Vroon weg via de Hoogenboomlaan tot aan de 'rotonde' bij de vroegere camping Prinsenhoeve loopt en vanaf daar over de vroongron- den langs camping De Brem naar de oprijlaan van landgoed Biesterveld. De provincie wijst dat plan af omdat de natuur daardoor in haar visie te versnipperd zou ra ken. Jammer, volgens gebieds commissielid PI. van Oost. „Maar ik denk dat we nu op een punt zijn aangeland waarop we niet meer terug kunnen. Het is denk ik dit of niets. Dus dan maar dit tracé." Commissielid P. de Koeijer (landbouw) bleek evenmin en thousiast over het gekozen tra cé. Hij maakte er echter verder geen halszaak van. Volgens commissiesecretaris E. van der Meer zijn inmiddels bijna alle benodigde vergunnin gen voor sloop van de Vroonweg en aanleg van het nieuwe fiets pad bmnen. Het wachten is nog op een ontheffing in het kader van de Natuurbeschermingswet. Van der Meer verwacht deze be gin volgend jaar binnen te heb ben. STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Grote of Sint Ni- ilaaskerk, 13.00-21.00 uur: Kerstmarkt; ENESSE - Hervormde kerk, 14.00 uur: xdenkmg Tien van Renesse en ranslegging bij gedenkteken in de Slot- Jn Renesse, anegeGrol, 19.30 uur: Clinic paarden- Indarts Gervan der Burg. De kast in het Stadhuismuseum in Zierikzee. door Melita Lanting ZONNEMAIRE - „Kunnen we de antie ke kast van het dorp Zonnemaire niet te gelde maken?" Die suggestie kreeg de dorpsraad van Zonnemaire onlangs. Met de opbrengst zouden dan leuke din gen voor het dorp gedaan kunnen wor den. Het meubel staat in het stadhuis museum in Zierikzee en volgens de over levering is het in het verleden geschon ken aan de bevolking van Zonnemaire. Dat laatste klopt niet helemaal, want niet de bevolking, maar de toenmalige gemeente heeft de kast gekregen uit de nalatenschap van jonkheer F.L. van Schuylenburch van Bommenede. De on gehuwde en kinderloze jonkheer woon de destijds in Drempt (gemeente Hum- melo en Keppel), maar hij had ook nog wat bezittingen in Zonnemaire en liet daarom de kast na aan deze gemeente. De man stierf in de winter van 1961. Zonnemaire was toen al geen zelfstandi ge gemeente meer, maar opgegaan in de gemeente Brouwershaven. De kast werd door die gemeenteraad in dank aanvaard en gemeentebode L.J. van der Wielen werd met een vrachtwagen op pad gestuurd om de kast op te halen. Het was een lange tocht en daarom kreeg de commissaris van politie in Go- rinchem een brief van de burgemeester van Brouwershaven. Daarin werd de commissaris gevraagd de gemeentebode en zijnvrachtwagenmerk Opel Blitz, welke is geladen met kostbare antieke meubelstukken' onderdak te geven voor de nacht om diefstal te voorkomen. De kast is gemaakt in 1621 en is een halfhoge Zeeuwse kast. Het eiken meu belstuk is rijk versierd met houtsnij werk, leeuwenkopjes en maskertjes. Op de deuren zijn twee panelen aange bracht met aan de ene kant het wapen van de provincie Zeeland en aan de an dere kant het wapen van de gemeente Goes. Het meubelstuk heeft jarenlang op de burgemeesterskamer gestaan en is na de laatste gemeentelijke herinde ling verplaatst naar het museum in Zie rikzee. Geldgebrek De kast is oorspronkelijk afkomstig uit Goes en was eigendom van het Sint Jo- risschuttersgilde. Na ontbinding van het gilde is de kast naar de gemeente Goes gegaan. Hoe lang de gemeente het meubel in haar bezit heeft gehad, is niet bekend. Wel duidelijk is dat de gemeen te in 1877 gebrek aan geld had. Op dat moment stond de kast op een tentoon stelling in Amsterdam en viel op bij een handelaar J. Prins. Deze man nam con tact op met de gemeente en deed, zoals uit de archieven blijkt, uiteindelijk een foto Dirk-Jan Gjeltema bod van 600 gulden. Aantrekkelijk ge noeg voor de gemeente, want de kast werd verkocht en daarmee was de le ning op een pand grotendeels afgelost. De verkoop leidde nog tot een relletje in de Goese politiek. De Goese Courant schreef in 1877 dat de kast gratis aan de gemeente Goes was gegeven met '...de kennelijke bedoeling dat de stukken voor het nageslacht bewaard moesten blijven...'De krant schreef bovendien dat 'onze gemeente de dupe van den heer Prins is geworden'. Burgemeester Fransen Van de Putte zag zich genood zaakt om in de eerstvolgende raadsver gadering uitleg te geven 'over dat ge schrijf in de courant'. De affaire liep overigens met een sisser af, de gemeente raad maakte er verder geen woorden aan vuil. Hoeveel de kast nu waard is wil N. van Meerten van het museum niet zeggen, maar de waarde ligt vermoedelijk er gens tussen de tien- en vijftienduizend euro. Overigens verzekert Van Meerten dat de kast niet te koop is. door Esme Soesman DREISCHOR - Na de tuinhek ken gaan nu ook de deuren open in Dreischor. Via het project Open Deur 2005 kunnen dorps bewoners een blik werpen op eikaars hobby, werk, verzame ling of bijzondere interieur. Mensen weten het lang niet al tijd van elkaar, maar er wonen heel wat creatievelingen en an derszins enthousiaste mensen op het dorp. Leuk om hen de kans te geven hun deuren open te zetten en hun hobby's of werk zaamheden met anderen te de len, denkt initiatiefneemster Matty Wesdorp. Samen met Ageeth Tettero, Henk Dekker en Hanneke Heij- boer zet ze haar schouders on der Open Deur. De bedoeling is volgend jaar zomer een program ma van activiteiten te presente ren, puur bedoeld voor eigen inwoners. Op wisselende loka- ties kunnen belangstellenden dan kennismaken met verschil lende activiteiten. Dat kan bij mensen thuis zijn of in het dorpshuis. En het kan gaan om van alles en nog wat, schetst - zelf knutselaar en tuinier - Wes dorp. Van werk tot hobby en van verzameling tot bijzonder interieur. „Als ik mijn eigen straatje door ga, weet ik zo al twintig mensen te noemen die mee zouden kun nen doen", zegt Wesdorp. Ze rept van een hondentrainer, voetbaltrainer en een buur vrouw die veel voor een goed doel doet. Maar ook vanuit het landbouwmuseum of door Dreis- ter ondernemers kan er even tueel op het project worden inge haakt. Schijnwerpers Mensen kunnen zo hun licht op steken over van alles en nog wat, ideeën en kennis opdoen, mede-hobbyisten leren kennen of simpelweg hun blik verrui men. Of, zoals mede-organisa tor Ageeth Tettero het stelt, er varen dat alles voor iedereen is weggelegd. Zo zit ze zelf al een jaar of vijf op schilderles, hoe wel ze - volgens eigen zeggen - absoluut geen tekenaar is. En geen mens om in de schijnwer pers te staan, lacht ze. Maar ze vindt het wel leuk om haar acti viteiten met anderen te delen. „Het is voor mij ontspanning en gezelligheid. En ik denk dat je er versteld van zult staan waar mensen allemaal mee bezig zijn", zegt ze. Het plan voor Open Deur koes tert Wesdorp al een paar jaar. Met haar inzet voor de Entente Ageeth Tettero aan het werk in haar hobbykamer. Florale en later het om de twee jaar gehouden Open Tuinen - weekend zette ze zelf op een ge geven moment haar tuinpoorten open. „Ik vergeet nooit meer dat iemand toen zei: het is zo leuk om eens achter het poortdeurtje te kunnen kijken." Open Deur is er een variant op. Eentje die kan bijdragen aan de saamhorigheid op het dorp, schetst Wesdorp. „Weten wat er leeft op het dorp. Je doet er een ander plezier mee, maar ook zelf groei je ervan." In dorps- krant de Reisenaar heeft inmid dels een eerste oproep gestaan. In januari, is het plan, worden BRUINISSE - In de nacht van woensdag op donderdag is in Bruinisse een aan de Botterstraat geparkeerd staande blauwe Ford Fiësta gestolen. De waarde van de auto is bij de politie niet bekend. KAMPERLAND - Schuurtjes die zonder bouwvergun ning zijn opgetrokken in vakantiepark Noordzee Residen ce De Banjaard in Kamperland moeten binnenkort weer worden afgebroken. Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland zijn van plan om handhavend te gaan optreden. Om hoeveel illegale bergingen het gaat, kon een woord voerder van de gemeente Noord-Beveland gistermiddag niet zeggen, omdat er eerst een inventarisatie moet wor den uitgevoerd. GOES - Het Goese college van B en W heeft een definitief besluit genomen over het vergunningparkeren aan de oostkant van de binnenstad. Het vergunningparkeren aan de Oude Singel en de Albert Joachimikade blijft gehand haafd, maar verdwijnt aan de Oostwal tegenover bakkerij Joosse. Het dagelijks gemeentebestuur van Goes wilde eerst het vergunningparkeren op alle drie parkeerterreinen schrap pen om meer ruimte te scheppen voor automobilisten die de binnenstad bezoeken. Onder druk van met name bewo ners van de Oude Singel zijn B en W daarop teruggeko men. GOES - De gemeente Goes gaat er alles aan doen om de bouw van twintig appartementen aan de Oostsingel, op de oude plek van Volvo-garage De Groene, toch mogelijk te maken. Goes gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de Middelburgse rechtbank waarin tegenstanders van het zeventien meter appartementengebouw gelijk kre gen. Ook gaat de gemeente het bestemmingsplan voor de loca tie 'repareren', zoals wethouder M. 't Hart (PvdA, ruimte lijke ordening) het gisteren uitdrukte. Tegenstanders vin den de nieuwbouw te hoog. MIDDELBURG - Tegen een 41-jarige Vlissinger is giste ren voor de rechtbank in Middelburg 240 uur werkstraf geëist omdat hij vorig jaar zijn woning beschikbaar had gesteld aan drugsdealers. Volgens het Openbaar Ministe rie heeft de man daarmee een geringe rol gespeeld in de handel in harddrugs. De man, die destijds in Middelburg woonde, had vier maanden dealers over de vloer. Omdat hij de situatie niet aankon, heeft hij zijn probleem gemeld bij de politie. „Hij heeft geprobeerd om de dealers uit zijn woning te krijgen, maar dat lukte niet", zei strafpleitster S. Köller. Zij kon zich vinden in de eis tegen haar cliënt. Omwonenden had den geklaagd over de overlast. Uiteindelijk is de man uit zijn woning gezet. De rechtbank doet uitspraak op 22 december. Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam-Dakar Chal lenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika worden achtergelaten voor het goede doel, hebben ze de tocht van ruim 6500 kilometer naar Ban jul volbracht. De PZC volgt hen op afstand. foto Marijke Folkertsma mensen met een huis-aan-huis bezorgde brief over het project benaderd. Tot hoeveel aanmel dingen dat zal leiden, is ook voor Wesdorp een grote verras sing. „Er kan heel veel uit voort vloeien, maar het zal ook wel met de tijd moeten groeien. We tasten het gewoon af." door Marcel Modde en Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De taak is vol bracht. Gambia is weer wat pot loden en een auto rijker. Van daag vliegen de Walcherse avon turiers Joost Rijnberg en Michiel Middelhoek terug naar Nederland. De heren uit Middelburg en Vlis- singen denken met enige hilari teit terug aan hun pontreis. „Bi zar", noemt Rijnberg de over tocht. „De boot was helemaal volgepropt met auto's, vrachtwa gens en manden met muntthee bladeren. En dan nog ongeveer honderd dorpelingen, ze zaten gewoon op ons dak." De afgelopen dagen hebben ze zich voornamelijk beziggehou den met uitdelen. „Er bleek nog meer onder de passagiersstoelen te liggen dan we dachten. Wat T-shirts, een jerrycan en heel veel schrijfmateriaal. Toen we alles verdeelden in het dorp, werden we gelijk getrakteerd op een traditionele maaltijd, rijst met vis. Heerlijk. Zelfs aan de mierzoete thee beginnen we ge wend te raken." De final touch was gisteroch tend, toen de barrelaars hun au to symbolisch overhandigden aan de artsen van Stichting Eve naar. Richard Kappetijn uit Zierikzee en Vleutenaar Jos van Dam ver kiezen die weg niet en hebben zelf een paar handelaren in de arm genomen. „Ik wil wel weten wat er met de opbrengst van on ze auto gebeurt. We rekenen op zo'n 2500 euro. De presentatie van de Stichting Evenaar woens dag heeft op ons eerlijk gezegd geen indruk gemaakt. Het kwam meer over als een jongens kamp van Europese artsen, dan dat ze serieus bezig zijn met het opbouwen van een nieuw zieken huis in zuidelijk Gambia. Het was een beetje vaag allemaal." Kappetijn en Van Dam schen ken het geld persoonlijk aan een plaatselijke school met twaalf honderd kinderen voor de aan schaf van lesmateriaal. Ook Rijnberg en Middelhoek doen iets extra's voor een lokale school. „We hadden nog wat pennen, kleurboeken en stickers en maken ook ons sponsorgeld over. Maar dat doen we vanuit Nederland. Vanavond wacht ons een dorpsfeest. Speciaal voor ons georganiseerd." Het dorp waar Rijnberg over spreekt is Kartung, niet ver van de hoofdstad Banjul. „Het ligt aan weerszijden van een door gaande weg, te vergelijken met de grote weg door Koudekerke." De Walchenaren vliegen met ge mengde gevoelens terug naar Ne derland. „Aan de ene kant wil je terug naar je gezin, dat je drie weken hebt gemist, en toch wil je blijven. Je hebt hier zo'n enor me rust. Als je vertelt dat wij stress ondervinden op ons ne- gen-tot-vijf-baantje, voel je schaamte, aangezien de vissers met de laatste pont van elf uur 's avonds terugvaren. En hoe leg je uit dat je een dvd-speler hebt, terwijl hier het hele dorp met één radio doet?" MIDDELBURG - De Reumapa tiëntenvereniging Midden-Zee land houdt dinsdag een voorlich tingsavond over 'Kuren in de Gaststeiner Heilstollen'. De bij eenkomst begint om 19.30 uur in kerkgebouw De Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Mid delburg. In de oude mijngangen van het Oostenrijkse Bad Gas- tein komt radon voor. Dit heeft een heilzame werking voor reu mapatiënten. Xmahokxo WESTEUJKE MAURITANIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37