>zc MENU (pnniHQ^hnQ/)np riplp nrp^pnt in Plompe Expositie Toren vernieuwd Loverboy richt zich op dorpen o uit- Een allrounder met ladder en spuit Han gemeente houdt verplaatsing post Wilhelminahoeve in Schade aan berm Kooijmansweg Inbraak in woning Auto in beslag genomen Scharendijks fietspad in verschiet Gemeente stopt inzameling grofvuil w verkoop! -1 14 decerrfber zeeuwse almanak Horen KIDSWEEK, de tienerkrant VOOR jonge mensen van '0-15 jaar! ïkrtv Ts^ 80 k°e^en en I j Als u uw diner boekt vóór itamber ontvangt u 10% korting op bovenstaande prijzen! Verleiding (dactie: 0113-315649 iftMW.pze.nl mail-redaetie@pzc.nl Ttbus 31.4460 AA Goes l^enM^dden'-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; "Sal: 020-4562500. irijdag 10 december 2004 editie Schouwen-Duiveland "TH "M ~H| "M "9 a NOORDWELLE - De Kooijmansweg bij Noordwelle ÜL J£L M. k/ PUF -JaL JU .M. JL ^3/ Jhl I JsL ÜL v&g/ JL .M. A. Padmos worden de bermen compleet kapot gereden en C y M ontstaan diepe kuilen. Volgens Padmos dreigt de veilig heid in het geding te komen en dat was voor hem reden tij dens de vergadering van de gebiedscommissie Schou- wen-West aandacht voor de kwestie te vragen. Water schapsvertegenwoordiger A. Hanse zegde toe de situatie onder de loep te zullen nemen. DREISCHOR - In een woning aan de ring in Dreischor is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. De dieven gingen er vandoor met computerapparatuur. De omvang van de schade is niet bekend. ZIERIKZEE - De politie heeft gisterochtend de auto van een 27-jarige automobilist uit Zierikzee in beslag geno men. Plet voertuig was niet verzekerd en niet APK-ge- keurd. De Zierikzeeënaar bleek bovendien niet in het be zit van een geldig rijbewijs. SCHARENDIJKE - Er lijkt eindelijk enig schot te komen in de plannen voor aanleg van een fietspad langs de ramp- weg bij Scharendijke. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) hoopt volgend jaar in ieder geval met de voorbereidingen voor aanleg te kunnen beginnen. Dat werd gisteren duide lijk tijdens de vergadering van de gebiedscommissie Schouwen-West. De vertraging - over het pad wordt al ja- i-en gesteggeld - is volgens commissievoorzitter M.Kra mer onder meer te wijten aan de discussie over het nog aan te leggen deel van de recreatieverdeelweg. WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland stopt hoogstwaarschijnlijk volgend jaar maart met het ophalen van grofvuil. Vanaf die datum kunnen de eilandbewoners hun afval naar de nieuwe milieustraat in Wissenkerke brengen. Het kringloopcentrum wordt naar verwachting half fe bruari opgeleverd. Burgemeester en wethouders overwe gen nog om na opening van de milieustraat eens per kwar taal een betaalde inzamelroute in stand te houden voor mensen die geen kans zien om hun grofvuil zelf weg te brengen. Week menu 22,50 Maand menu 25,00 Surprise menu 30,° waarin opgenomen de Zierikzee'sche Nieuwsbode 1844-1998 Kom en ontdek. Kijk en gen Boulevard Bankert 282 4382 AC Vlissingen T: 0118 41? 900M: 0620 4332 15 door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het preventie project tegen loverboys in de ge meente Terneuzen is succesvol gebleken, maar waarschuwen blijft een vereiste. De voorbije maanden nam de loverboy-pro blematiek weer toe. Niet zo zeer in Terneuzen, maar meer in om liggende dorpen. De gemeente Terneuzen zette vo rig jaar in samenwerking met middelbare scholen, de Kinder bescherming, politie, Algemeen Maatschappelijk Werk Zeeuws- Vlaanderen, het Zeeuwse Jeugd zorgbureau en de GGD een voor lichtingsproject op over lover boys. Het project moest scholie ren waarschuwen voor dit soort jongens, die zich richten op jon ge, vaak labiele meisjes. Eerst worden de meisjes in de watten gelegd met mooie woorden en dure cadeaus, maar later volgt gedwongen prostitutie. De werkgroep maakte een fol der en schakelde de theater groep Steil uit Amsterdam in, die scholieren op interactieve wijze bewust maakte van dit soort 'gevaarlijke liefdes'. Pre ventiecoördinator C. Toorenaar van de Raad van Kinderbescher ming concludeert dat het pro ject succesvol is. „Het aantal meldingen is het laatste halfjaar behoorlijk afgenomen, maar an derzijds krijgen we steeds meer signalen dat de problematiek zich van de schoolomgeving ver plaatst naar de omliggende dor pen. De boodschap blijven her halen is daarom een vereiste." Terneuzen stelde tienduizend eu ro beschikbaar voor het project, maar wethouder C. Liefting meldt dat zijn organisatie niet voornemens is het project jaar lijks te trekken.„Het is nu aan het middenkader - denk aan de onderwijsinstellingen - om hier mee verder te gaan. Daarnaast willen we dit project doorspelen naar de provincie Zeeland. Dat biedt wellicht ook mogelijkhe den voor continuering", aldus Liefting. Toorenaar: „We moeten ook niet de illusie hebben dat deze pro blematiek ooit helemaal over is. Ook in plaatsen als Goes, Vlis singen, Tholen en Oostburg spe len dit soort dingen. Daar waar loverboys slachtoffers denken te vinden, zullen ze natuurlijk zoe ken." Liefting waarschuwde wel voor een te eenzijdige benadering van de problematiek in zijn ge meente. „We moeten ons niet te veel richten op één specifieke be volkingsgroep in onze gemeen te, want wij zijn aan de hand van voorbeelden te weten geko men dat de loverboygroep veel breder is." Toorenaar weet dat de provincie Zeeland belangstelling heeft voor het project. „In Terneuzen hebben we het wiel uitgevon den. Nergens anders in Neder land is de preventie op deze ma nier aangepakt. Ons doel is nu om ook in andere Zeeuwse plaat sen aan de slag te gaan." (Advertentie) CC vrijdag en zaterdag gesloten LH in voorbereiding op de |jj 9.00uur Grote Markt I l-l 3 4461 AH Goes t-1 Telefoon: 0113 227607 Een vrouw belde deze week naar een bedrijf in Terneuzen. Na twee bélsignalen werd de hoorn van de haak geplukt, waarna bij wijze van welkom de naam. van het concern en die van de werknemer in rap tempo klonken. Daar had de vrouw niet op gerekend. „Wacht even", vroeg zij, „ik doe even mijn gehoorappa raat in. ln je weekkrant KidsWeek worden peek I Interessante en leuke onderwer- fesf v1' tf Het nieuws in mijn pg' A/jjg "jksieuke quizzen en prijsvragen met mooie prijzen. En KidsWeek heeft een e nieuwssite www.kidsweek.nl o u' voor een voordelig abonnement naar www.kidsweek.nl *;j Weekkrant voor jonge mensen. sdnjrtj® alle titels van (er adverteren in deze rubriek, e- (Advertentie) Golden Tulip Benieuwd hoe dit jaar onze "fêis&aal eruit ziet met kerst en ui nieuw, welke menu's sijserveren en hoe de band speelt? ftwFsme Soesman [ERIKZEE - De gemeente lOiiwen-Duiveland over- eegtdereddingsposten van de randreddingsbrigade Wester- houwen het hele jaar door op et strand te laten staan. Dat ckent wel dat één van de drie isten moet worden verplaatst. epost bij de Wilhelminahoeve li dan richting Brouwersdam schuiven. Permanente ves ting op de huidige plek mag iet. Deze verhuizing past bij de [andzonering die de gemeente p dit moment hanteert. Bij de tiwersdam vinden veel water- iortactiviteiten plaats en armee is er een grote kans op cidenten. i reddingsposten bij de loka- s Jan van Renesseweg en Wes- nschouvven kunnen wel het he- jaar blijven staan. Op die piek en staan ook permanente randpaviljoens. Reden voor de aneeute om de strandbewa- ngsposten het hele jaar door laten staan, is dat er door op- Ifbreken, transport en opslag (iade ontstaat aan de gebouw- es. De onderkomens zijn vorig ar nieuw neergezet. [grip juut de reddingsbrigadeorga- isatie zelf is in eerste instantie iel bijster enthousiast op de mogelijke verplaatsing gerea geerd, Technisch gezien is - er wel begrip voor de insteek van de gemeente, maar er kleven na delen aan de verhuizing. Van oudsher wordt gewerkt vanuit de - bij iedereen bekende - post bij de Wilhelminahoeve. De vrees bestaat dat breken met die traditie leden gaat kosten. De Brouwersdam geldt bovendien als minder goed bereikbare loca tie voor de medewerkers. Vanaf die plaats wordt daarnaast, is de redenering van het brigadebe- stuur, het hele gebied goed be waakt. Onder meer door middel van patrouilles. Het bestuur gaat over de mogelijke verhui zing in conclaaf met leden van de reddingsbrigade. Met de club op zich gaat het goed. Over de bezetting heeft de brigade het afgelopen seizoen niet te klagen gehad. Er hebben zich vijftien nieuwe leden aange meld. Op een aantal fronten moet volgend jaar wel tot een betere afstemming worden geko men, blijkt uit de evaluatie. Zo zit er verschil in het omgaan met strandregels tussen leden van de reddingsbrigade en gemeentelijk controleurs. Kri tiek is er bovendien van de kant van het brigadebestuur op de lo catie van de EHBO-post bij strandpaviljoen Zomerzon en op de samenwerking met de pa viljoenhouder. Om in aanmer king te komen voor een blauwe vlag, moet er een post bij Zomer zon worden geplaatst. De red dingsbrigade vindt deze hulp post echter niet zinvol, vanwege de nabijheid (200 meter verder op) van een vaste post. Het red- dingsbrigadebestuur heeft aan gegeven de veiligheid van het he le strand belangrijker te vinden dan het in de wacht slepen van een blauwe vlag. Over beide on derwerpen wordt nog voor vol gend jaar zomer doorgepraat, al dus Croné. P alvast voor meer informatie I of om te reserveren Ie kerst €59 2e kerst €64 Oudjaarsavond 69 NIEUW NIEUW NIEUW pèuwjaarsbrunch 19,50 p.p. op 01-01-05 Jduin 1 Koudekerke (Dishoek) T,0118-552510 F. 0118-552776 j www.westduin.nl westduin@zeelandnet.nl A. Boon bij het nieuwe paneel in permanente tentoonstelling. De Plompe Toren, waar de tentoonstelling is ondergebracht, heeft een prominente plek gekregen op de satelliet foto. foto Marijke Folkertsma door Hester Timmermans BURGHSLUIS - Was het eerst een baken voor de scheepvaart, nu wordt het steeds meer een markeringspunt van Plan Ture luur. In de Plompe Toren bij (Advertentie) Burghsluis is een begin gemaakt met het vernieuwen en opknap pen van de permanente tentoon stelling over het natuurgebied. Met geld van het Nationaal Park Oosterschelde is het verou derde informatiepaneel op de derde verdieping van de toren vervangen. Beperkte de uitleg zich tot voor kort tot wat alge mene gegevens over de omliggen de natuur, nu is er specifieke aandacht voor de elementen die Plan Tureluur bijzonder maken. De nadruk ligt daarbij op de on- derwaternatuur, de watervogels en het getij denlandschap. Op het paneel is ook een grote satellietfoto afgedrukt. Hierop kun je duidelijk zien waar de to ren zich bevindt ten opzichte van Plan Tureluur en het Natio naal Park Oosterschelde. De Plompe Toren wordt goed be zocht: ongeveer 30.000 bezoe kers per jaar, constateert regio beheerder A. Boon van de Vere niging Natuurmonumenten te vreden. De laatste tijd komen er steeds meer vogelaars naar dit gebied. „Soms kom ik hier en verwacht ik eigenlijk niemand. Dan staan er drie bussen op de parkeerplaats." Facelift Naast het paneel wordt er inhou delijk verder niet zo veel meer veranderd. Volgend jaar hoopt Boon een subsidie te krijgen zodat ze de laatste kleine aan passingen kunnen doorvoeren. „We hebben nu alle plannen doorgevoerd met betrekking tot Plan Tureluur. We moeten nu nog wat teksten en bordjes ver anderen.. Het vervolg is meer een facelift van het bestaande." Bezoekers wilden graag twee be zienswaardigheden in de toren houden. De eerste kom je met een tegen als je de eiken toe gangsdeur openduwt. Boven je hoofd begint er een schilderij rond te draaien waarop de legen de van de toren van Westen- schouwen is afgebeeld. Het ver haal wordt verteld door een zwa re stem die door de toren galmt. En ook het geschiedenisboek dat zijn eigen bladzijden om slaat en vertelt, blijft bewaard, benadrukt Boon. tijdens de kerstdagen NIEUWE AXE geschenkverpakkingen! door Marcel Modde BRUINISSE - De dag dat hij achttien jaar werd, ging Wim Ju- melet bij de vrijwillige brand weer in zijn woonplaats Bruinis- se. Drie jaar later werd de auto monteur en latere wethouder be roeps in het Rotterdamse. Op 1 april 2005 krijgt de dan 55-jari- ge Bruënaar 'functioneel leef tijdsontslag' en zwaait hij af. Trots denkt hij terug aan zijn mooiste klus ooit, toen hij nog actief was in het havengebied van Rotterdam. Een passagiers schip liep op een strekdam en maakte door lekkage slagzij. De havendienst sleepte de boot in allerijl terug naar de wal. „Met vijftien mensen hebben we toen met behulp van twee autolad ders in recordtijd 720 mensen geëvacueerd. Geen gewonden, niks. Prachtig was dat!" De dag dat hij de deur van de kazerne in 'Zuid' voor het laatst achter zich dichtdoet, gaat dat Jumelet ongetwijfeld aan het hart. „Het is een roeping, een heel speciaal gevoel diep van binnen." Stop pen met werken op je 55e lijkt Maar de invloed van een leven lang als brandweerman, mag niet worden onderschat, bena drukt Jumelet. „Niet alleen fy siek, maar ook geestelijk krijgen wij heel wat te verstouwen." Het onderzoek van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) naar het oprekken van de pensioengrens voor brandweer waar hij woont. Vroeger werd je soms pas aangenomen voor een baan als je ook bereid was mee te doen met de plaatselijke brandweer." Vrouwen zijn volgens de Bruënaar eveneens een goede aanvulling. Al stelt hij op dat vlak nadrukkelijk fysieke eisen. „Je kunt niet hebben dat ze hal verwege afhaken, omdat ze het niet meer aankunnen." Een der de optie is de inzet van gemeen te-ambtenaren, suggereert Jume let. „Maar voor alles geldt: je kunt de mensen nooit dwingen bij de brandweer te gaan. Wan neer je in dichte rook op de tast in een wiegje moet voelen waai en hoe het kindje ligt, dan moet je ook dat willen." Jumelet is als hoofdbrand wacht-hulpverlener, autoladder- chauffeur en instructeur een all rounder. Met zijn collega's krijgt hij dagelijks bij aankomst in de kazerne van de bevelvoer der een steeds wisselende taak toebedeeld. Wordt er niet uitge rukt ('soms zit er wel eens zo'n dag tussen'), dan houden ze zich bezig met technische inspectie en het trainen van standaard handelingen. Dat roulerend ta kenpakket maakt de beroeps multi-inzetbaar, legt de Bruënaar uit. De vrijwillige brandweerman is nog te eenzij dig opgeleid, aldus Jumelet. „Maar dat is wel snel aan het veranderen. Moet ook wel, wil je een compleet team paraat krij gen overdag." Speciaal voor de feestdagen heeft Axe ;ingen samen gesteld voor een onweerstaanbaar Axe effect! Verwen jezelf of een ander igen met één van deze is. De geschenk- verpakking bevat Axe Showergel en Deo- spray en is er in drie onweerstaanbare geuren: Touch, Pulse en Africa. Deze en andere Axe cadeaus zijn in december volop verkrijgbaar bij de drogisterij. lieden, wordt volgens Jumelet in de beroepswereld met argus ogen gevolgd. De VNG bekijkt of de hulpverleners op hun 45e uit actieve dienst kunnen wor den genomen en de rest van hun werkzaam leven als ambtenaar bij de gemeente kunnen worden ondergebracht. „Statistisch is aangetoond dat een brandweer man in Europa gemiddeld niet ouder wordt dan 67 jaar. Toen ik in 1968 dat vakantiebaantje had bij de brandweer, had je nog een rode zakdoek als stan daarduitrusting tegen de rook. Tegenwoordig wordt er geen brand meer bestreden zonder ademapparatuur. Natuurlijk zijn de omstandigheden in de loop der jaren verbeterd. Maar het is wel een punt om nadruk kelijk rekening mee te houden." Plichtsbrandweer Het tekort aan snel parate troepen bij vrijwilligerskorpsen (zoals Schouwen-Duiveland) wordt met het oprekken van de pensioengrens niet verholpen, verwacht Jumelet. Meer soelaas biedt volgens hem een selectie ver aannamebeleid en de herin voering van de 'plichtsbrand weer'. „Zoek iemand die wél in de buurt werkt van de plaats Wim Jumelet was naast zijn brandweerwerk een aantal jaren wet houder van de voormalige gemeente Bruinisse en plaveide de weg naar herinrichting van de vluchthaven. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35