langdurig werklozen aan de bak PZC Erfstuk van schutterij Goes Polychrome porselein in trek bij veiling b 15 Borsele hoeft geen geld te betalen aan familie eeuwse brandwachten bij uitvaart prins Bernhard rgelconcert in ergen op Zoom !is 4,5 jaar cel oor drugsdealer J Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers [Mieke van der Jagt jFreek Janssen Gastheer dealers voor de rechter Automobiliste belandt in sloot Ziektekosten onderwijsassistenten PvdA gunt wethouder tijd Verbindingsweg Mannee blijft twistpunt in Goes agenda vrijdag 10 december 2004 JEEBARENDSKKRKE - De eeole Borsele hoeft geen terug te betalen aan de fa- e Van Dorrestein-Koppejan, ,s de Middelburgse recht- De vordering van die fami- ,gen de gemeente is gisteren afgewezen. Ook moet de familie de proceskosten betalen. Via een kort geding probeerde de fa milie bijna twintig mille terug te krijgen van de gemeente. Dat geld, een vergoeding voor de pro ceskosten, zou de gemeente onte recht hebben ingehouden nadat de familie een illegaal verbouw de veldschuur bij 's-Heer Arendskerke had verkocht. Ad vocaat J. Jacobse, die optreedt namens de gemeente, toonde zich gisteren tevreden over de uitspraak van de rechtbank. Hij benadrukte dat de president van de rechtbank veel waarde hecht aan de handtekening die onder het bewuste contract staat, Daarin is de vergoeding voor de destijds gemaakte pro ceskosten geregeld. Volgens het notariskantoor zou die handte kening van mevrouw Koppejan zijn. De familie blijft de rechts geldigheid van die handteke ning betwisten, aldus advocaat R. van Dijk. Hij gaat dan ook zo goed als zeker in hoger beroep omdat hij meent dat die handte kening niet van zijn cliënt is. „Dat ga ik nu heel goed uitzoe ken." frFHith Ramakers ISS1NGEN - Meer dan vijf- angdurige werklozen uit de lecnten Vlissingen (24), Mid- )urg (14) en Goes (14) heb- i werk gevonden als veilig- ds. of brandwacht in voorna- ijk de petrochemische indus- zij hebben een arbeidsover- iomsl van zes maanden bij &0 Consultants uit Middel- nis, met de bedoeling om het itract te verlengen. &0, die ook opleidingen ver gen, moet creatief zijn om 'r_' ineel aan het werk te den. Uit de nieuwste groep igheidsmensen werden on- igs tien kandidaten geselec- d die morgen bij de uitvaart prins Bernhard actief zullen r paar maanden geleden den deze mensen nog een uit ing en nu kunnen ze bij zo'n angrijke gebeurtenis aanwe- zijn", zegt S. Wattel, beleids- ewerker sociale zaken van gemeente Vlissingen. andidaten tien kandidaten zullen tij- de plechtigheden bijvoor- d in de koninklijke stallen RGEN OP ZOOM - Willem uit Utrecht houdt dag in de Gertrudiskerk in gen op Zoom een orgelcon- Zowel het koororgel uit het Ibach-hoofdorgel [1863 worden zondagmiddag ld, Het concert begint om Buur. 1DELBURG - Tegen een j-jarige dealer uit Vlissingen is en in Middelburg 4,5 jaar 'enisstraf geëist. [zwaartepunt van de eis lag ens officier van justitie A. veert op de omvang en pe- :van de handel in verdoven- liddelen. Raadsman E. Smit ep niets van de zware eis ïzijn cliënt. „Hij houdt zijn aving in stand door heroïne ii zijn generatiegenoten te ver- Het zijn vredelievende De officier achtte be en dat Vlissinger kort na het [zitten van een gevangenis- 1 f voor dealen zich in novem- '96 opnieuw had ingelaten Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den.zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDENnTHOLEIM 28 4460 AA GOES lel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl 'Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie ptionspark 28 Postbus 31 WO AA goes Tel: (0113)315500 10113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET «vw.p2c.nl E-maibweb@p2c.nI controleren of de regels voor de brandveiligheid in acht worden genomen. Een brandwacht of buitenwacht is niet gebonden aan een plaats. Ze houden doorgaans toezicht bij raffinaderijen en werken in ploegendiensten. Gemeenten moeten door de nieu we Wet Werk en Bijstand (WWB) actiever dan vroeger pro beren om uitkeringsgerechtig den aan nieuw, regulier werk te helpen. Onlangs werd bekend dat de banen van circa vijftig Vlissingse en Middelburgse stadstoezichthouders op de tocht staan. Dat was ook het ge volg van de nieuwe WWB en de bezuiniging van het Rijk op de gesubsidieerde banen, zoals de stadstoezichthouders. „Bij deze groep zitten, voor zover ik weet, geen stadstoezichthouders. De molen voor deze selectie draaide al, toen er voor de toezichthou ders nog geen duidelijkheid be stond. Dit reïntegratieproject was voor hen eigenlijk te vroeg." Gemeenten krijgen van het Rijk een reïntegratiebudget en als dat geld op is, dan moeten de ei gen algemene middelen worden aangesproken om mensen naar werk te begeleiden. „We zijn daarmee op verschillende manie ren bezig. Dat kan ook door het geven van opleidingen, of sollici tatietrainingen of echte banen." In Vlissingen zijn op dit mo ment naar schatting 400 van de 1500 uitkeringsgerechtigden op een of andere manier betrokken bij een reïntegratieproject. rechtbank doet 22 december De kast in het stadhuismuseum in Zierikzee door Melita Lanting ZONNEMAIRE - „Kunnen we de antie ke kast van het dorp Zonnemaire niet te gelde maken?" Die suggestie kreeg de dorpsraad van Zonnemaire onlangs. Met de opbrengst zouden dan leuke din gen voor het dorp gedaan kunnen wor den. Het meubelstuk staat in het stad huismuseum in Zierikzee en volgens de overlevering is het in het verleden ge schonken aan cle bevolking van Zonne- Dat laatste klopt niet helemaal, want niet de bevolking maar de toenmalige gemeente heeft de kast gekregen uit de nalatenschap van jonkheer F.L. van Schuylenburch van Bommenede. De on gehuwde en kinderloze jonkheer woon de destijds in Drempt (gemeente Hum- melo en Keppel), maar hij had ook nog wat bezittingen in Zonnemaire en liet daarom de kast na aan deze gemeente. De man stierf in de winter van 1961. Zonnemaire was toen al geen zelfstandi ge gemeente meer, maar opgegaan in de gemeente Brouwershaven. De kast werd door die gemeenteraad in dank aanvaard en gemeentebode L.J. van der Wielen werd met een vrachtwagen op pad gestuurd om de kast op te halen. Het was een lange tocht en daarom kreeg de commissaris van politie in Go- richem een brief van de burgemeester van Brouwershaven. Daarin werd de commissaris gevraagd de gemeentebode en zijn 'vrachtwagen, merk opel Blitz welke is geladen met kostbare antieke meubelstukken' onderdak te geven voor de nacht om diefstal te voorkomen. De kast is gemaakt in 1621 en is een halfhoge Zeeuwse kast. Het eiken meu belstuk is rijk versierd met houtsnij werk, leeuwenkopjes, en maskertjes. Op de deuren zijn twee panelen aange bracht met aan de ene kant het wapen van de provincie Zeeland en aan de an dere kant het wapen van de gemeente Goes. Het meubelstuk heeft jarenlang op de burgemeesterskamer gestaan en is na de laatste gemeentelijke herinde ling verplaatst naar het museum in Zie rikzee. Geldgebrek De kast is oorspronkelijk afkomstig uit Goes en was eigendom van het Sint Jo- risschuttersgilde. Na ontbinding van het gilde is de kast naar de gemeente Goes gegaan. Hoe lang de gemeente het meubel in haar bezit heeft gehad is niet bekend. Wel duidelijk is dat de gemeen te in 1877 gebrek aan geld had. Op dat moment stond de kast op een tentoon stelling in Amsterdam en viel op bij een handelaar J. Prins. Deze man nam con tact op met de gemeente en deed, zoals foto Dirk-Jan Gjeltema uit de archieven blijkt, uiteindelijk een bod van 600 gulden. Aantrekkelijk ge noeg voor de gemeente, want de kast werd verkocht en daarmee was de le ning op een pand grotendeels afgelost. De verkoop leidde nog tot een relletje in de Goese politiek. De Goese Courant schreef in 1877 dat de kast gratis aan de gemeente Goes was gegeven met '...de kennelijke bedoeling dat de stukken voor het nageslacht bewaard moesten blijven...'De krant schreef bovendien datonze gemeente de dupe van den heer Prins is geworden'. Burgemeester Fransen Van de Putte zag zich genood zaakt om in de eerstvolgende raadsver gadering uitleg te geven 'over dat ge schrijf in de courant'. De affaire liep overigens met een sisser af, de gemeente raad maakte er verder geen woorden aan vuil. Hoeveel de kast nu waard is wil N. van Meerten van het museum niet zeggen, maar de waarde ligt ver moedelijk ergens tussen de tien- en vijf tienduizend euro. Overigens verzekert Van Meerten dat de kast niet te koop is. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - „Duizend vijf honderd, wie biedt meer? Dui zend zeshonderd, iedereen goed nagedacht, niemand meer en ge luk! Duizend zeshonderd!" En dat voor een porseleinen heng selkannetje, mét slijtage. Even met je gedachten afdwalen is er niet bij, donderdag in het Zeeuws Veilinghuis in Middel burg. Dan is veilingmeester Luc de Bakker toch al gauw drie va zen verder. Zelfs terwijl hij zich van zijn jas ontdoet, blijft hij veilen. Zo is er het hengselkruikje dat hij binnen enkele seconden van tachtig naar 380 euro weet te brengen. „Mensen die snel pra ten, zijn intelligent, zeiden ze on langs nog op de radio", roept hij met een onvervalst Belgisch ac cent. Het polychrome porselein doet het goed, de Chinese sloffen wat minder. Maar over het algemeen is het een bieden van jewelste. Op de decemberveiling komt naast algemene kunst en antiek een collectie Chinees en Japans porselein onder de hamer. Dat is te zien aan het publiek. Achterin de zaal zitten vooral Aziatisch ogende liefhebbers. Eén ervan lijkt zo fanatiek zijn culturele erfgoed te willen terug kopen, dat hij zijn blauwe kaart bij een 18e eeuwse uitgesneden kokosnoot uit China, continu de lucht inhoudt. Tot hilariteit van de zaal. Want hij geeft er 420 eu ro voor, terwijl de richtprijs ruim acht keer zo laag lag. Maar het zijn niet allemaal Chinezen en decadente ouderen. Zo staat op de gang een man op Nike Air Max-schoenen en gestoken in een bombeijack de zaal te bestu deren. Peter Hendrikse komt speciaal voor het aardewerk. „Ik ben verslaafd aan tegeltjes", geeft de Vlissinger toe. „Als klein jongetje groef ik bij grond- saneringen al naar aardewerk. Nu verzamel ik alles uit de Gou den Eeuw. Ik heb ooit vijfdui zend euro voor een tegeltje be taald. Nu ben ik op zoek naar te gels met vogels. Die zijn momen teel erg gewild." Er valt vanalles te halen. Gem- berpotjes, boterschaaltjes, haar spelden en porseleinen pape gaaien. Dames kijken hun echt- Voor de collectie Chinees en Japans aardewerk bestaat veel belangstelling. foto foto Ruben Oreel genoot extra lief aan, wanneer er een schattig snuifdoosje in zicht komt. Er zijn mensen die bij elke kavel de geboden prijs in de catalogus noteren en men sen die er ogenschijnlijk voor hun eigen plezier vertoeven. De zaal ligt van dubbel van het lachen wanneer een man zich uitrekt en ogenschijnlijk biedt voor een houten lakstempel. „Snel, omlaag, je bent aan het bieden", sist zijn echtgenote. En de veilingmeester gaat door. „Een porseleinen schemerlamp in de vorm van een boomstam, wie biedt meer dan tachtig euro, daar kun je niet voor in het don ker zitten, vijfentachtig euro, stop er een spaarlamp in, negen tig euro, mooi onder de kerst boom, niemand méér... Tussen de middag- en de avond veiling maakt Jeroen de Kuyper de balans op. De taxateur is een tevreden mens. „De goede stuk ken gaan voor hoge prijzen weg. Natuurlijk is niet overal even hoog op geboden, sommige stuk ken zijn niet verkocht, maar het gros gaat ver boven de taxatie waarde de deur uit. Dit was on ze eerste themaveiling, Volgend jaar doen we het weer." MIDDELBURG - Tegen een 41-jarige Vlissinger is giste ren voor de rechtbank in Middelburg 240 uur werkstraf geëist omdat hij vorig jaar zijn woning beschikbaar had gesteld aan drugsdealers. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man daarmee een geringe rol gespeeld in de handel in harddrugs. De man, die destijds in Middelburg woonde, had vier maan den dealers over de vloer. Omdat hij de situatie niet aankon, heeft hij zijn probleem gemeld bij de politie. „Hij heeft geprobeerd om de dealers uit zijn woning te krijgen, maar dat lukte niet", zei straf- pleitster S. Köller. Zij kon zich vinden in de eis tegen haar cliënt. Omwonen den hadden geklaagd over de overlast. Uiteindelijk is de man uit zijn woning gezet. De rechtbank doet uitspraak op 22 december. HOEK - Een 35-jax*ige automobiliste uit de gemeente Ter- neuzen is gisteren op de Van Wuijckhuisweg in Hoek met haar auto in de sloot beland. De vrouw kon zelf uit de au to komen en raakte, voor zover bekend, niet gewond. De auto raakte beschadigd. TERNEUZEN - Onderwijs ondex'steunend personeel in het openbaar onder-wijs wox-dt onevenredig gepakt door de stijging van ziektenkostenpremies, stelt de Terneuzen- se WD-fractie. Het ondersteunend personeel in het openbaar onderwijs moet zich verplicht particulier verzekex-en, in tegenstel ling tot collega's in het bijzonder onderwijs, die in het Zie kenfonds zitten. De rijkstoelage die verplicht verzeker den van het openbaar onderwijs tot en met dit jaar ont vangen, wordt beperkt terwijl de px-emies fors stijgen. Het dagelijks bestuur van Ter-neuzen moet de rechtsonge lijkheid tussen onderwijsassistenten van het bijzonder en het openbaar onder-wijs onder de aandacht van het kabi net brengen, stelt de VVD Tei-neuzen. auto raakte beschadigd. HULST - De PvdA in Hulst stuurt voorlopig niet aan op een conflict met wethouder E. de Deckere over een ander pai-keerx-egime op het 's Gravenhof plein. De fractie geeft De Deckere de kans in januari met een goed ondex-bouwd discussiestuk te komen. Hiermee is een dreigende ruzie in de kiem gesmoord. De gemeenteraad nam vorige maand een motie aan van de PvdA over een ander parkeerregime op het 's Graven- hofplein. De PvdA wil daar beginnen met een proef om door middel van een slagboom achtei-af betalen mogelijk te maken. Daarnaast pleit de fractie voor een tijdje gratis parkeren. Het coUege moest de raad deze week een discussiestuk px-esenteren, maar dat is niet gelukt. Wethouder De Deckere heeft meer tijd nodig. R. de Kort van de PvdA sprak vorige week dreigende taal. Hij dacht dat de wethouder weigerde de motie uit te voeren, maar na een brief met uitleg van De Deckere vertx-ouwt De Kort erop dat de wethouder 'met een goed en serieus orx- dex-bouwd voox-stel komt', zei hij deze week. door Harmen van der Werf GOES - Aanleg van een verbin dingsweg langs de toekomstige wijk Goese wijk Mannee, van de Ringbaan ricliting de Katten- dijksedijk, blijft een twistpunt in politiek Goes. De gemeentex-aad besloot in sep tember het college van b en w via een motie opdracht te geven de weg te bouwen, gelijktijdig met de bouw van de wijk Man nee. De motie was afkomstig van WD-fractievoorzitter S. Heijning en kreeg de steun van zijn partij, CDA en Christen/U nie. PvdA, GroenLinks en D66 stemden tegen. Ook wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) was er niet blij mee. Gelijktijdig met de bouw van Mannee de gevraagde verbin dingsweg aanleggen is, stelde 't Hart, te vx-oeg, te duur en ver traagt de realisatie van Mannee. VVD'er Heijning bestreed dat. Het is naar zijn mening juist vooi-deliger de weg in één bouw- stroom met Mannee aan te leg gen. En het belangxrijkste, de nieuwe verbindingsweg haalt vex-keer weg van de Goese Meer- laan en is gunstig voor het auto verkeer tussen Kattendijke, We- meldinge en Goes. Op verzoek van het college van b en w hebben ambtelijke afde lingen het één en ander nog eens doorgerekend. De resultaten van die berekeningen worden 20 december voor-gelegd aan de raadscommissie grondgebied. Het is in elk geval duidelijk dat wethouder 't Hax-t nog altijd niet staat te springen om de Advertentie raadsmotie uit te voeren. „Wij willen de gemeenteraad aange ven welke haken en ogen aan het versneld aanleggen van die weg vastzitten", aldus 't Hart, „bijvoorbeeld dat dit kan leiden tot meer sluipverkeer over de Manneeweg van en naar Kloetin- ge en tx-ouwens ook door het Goese Meer in de richting van Wilhelminadorp." Heijning denkt dat dit niet zo'n vaart zal lopen. „En als er inder daad meer sluipverkeer komt, is het mogelijk daar maatregelen tegen te nemen. Het gaat erom dat er een betere en een logische re door-stroming van het autover keer richting het Goese Meer en Kattendijke komt." Als een meerdex-heid van de ge meenteraad de poot stijf houdt, gaat 't Hart niet dwarsliggen. „We zullen het raadsbesluit dan loyaal uitvoeren, maar de ge meentex-aad moet wel de conse quenties kennen." aïóe\aQeï STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdagavondcafé; GOES - 't Beest, 21.00 uur: Do it, leerlin gen van Pontes College; Buurthuis de Pit, '14.00 uur: Senioren kerstbingo; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Atelier aan de Fluitekruidstraat 100, 19.00-21.30 uur: Kerstmarkt; De Spinne, 20.00 uur; Speciale Super Bingo; Murphy's Corner, 21.30 uur: Op treden band De Juf; Buijs Ballot College, 20.00 uur: Lezing Adrie de Kraker over Stormvloeden, overstromingen en ander slecht weer in de Zeeuwse Delta; 's-GRAVENPOLDER - Molen de Koren halm, 15.00-21.00 uur: Wintermarkt met demonstratie en diverse muzikale optre dens oa van muziekvereniging de Echo uit Wilhelminadorp; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So- KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; POORTVLIET - In en om de schuur fa milie van Bemden, Tolweg 2, 10.00-16.00 uur: Kerstmarkt door leden van de Gereformeerde Ontmoetings- kerk; THOLEN - Hervormde kerk, 20.00 uur: Zeeuws Mannen ensemble mmv Zeeuws Instrumentaal Ensemble; WAARDE - Dorpshuis, 14.30 uur; Bin go; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; De Zaete, 20.00 uur: Jubileumuitvoe ring Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33