oss legt gemeenten zorgplicht op DNA leidt naar andere verdachte moord Nienke KerstShou^ In Zonnemaire Wilders eist gesprek over zijn veiligheid Grimmige kerst op Bos en Lommerplein OM eist in beroep vijf jaar cel voor doden conrector erstbomen Maritima )vertreders Al6 mogen ekeuringen verscheuren n2006 naar stadhuis voor rolstoel of huishoudelijke hulp eweld en ledreiging p scholen kl Na transfusie geen bloeddonatie Luchtverfrissers toch veilig Meer schuldenaars in problemen NRC stopt met toneelprijs Geen treinen Amsterdam-Utrecht Niet te geloven? DecemberShow van IO-3I dec. MA. 27 dec. extra koopdag, Do. 30 dec. extra koopavond. Vrij. 24 dec. geen ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE. 0111-401318. WWW.INTERIEUR-PAAUWE.NL Beide Kerstdagen gesloten! Gratis thuisbezorgd Gratis Pokon kerstboomvoeding Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 fr Vanaf vrijdag 10 december bent u van harte welkom op onze sfeer volle Home-Cinema/KerstShow. Proef hoe het is om vanaf een luxe, luie TV-bank te genieten van de nieuwste flatscreens, die speciaal tijdens deze show aanwezig zijn. EN HAAG - Onafhankelijk Urlid Wilden eist met j «li persoonlijk onder- Tid met premier Balkenende. Iders wil praten over de geva te mensen lopen als ze zich djn prille politieke bewe- t aansluiten. «tellenden voor de bewe- zouden zich laten afschrik- ken door mogelijke bedreigin gen. Ook wenst hij meer duide lijkheid te krijgen over zijn ei gen veiligheidssituatie. De ex-VVD'er heeft zich giste ren in schriftelijke vragen ge wend tot de premier. Daarin uit hij ook de wens dat de ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Zaken) zich bij het gesprek voegen. Niet lang nadat Wilders zijn schriftelijke vragen had ingediend, kreeg hij een andere zitplaats toegewezen in de Tweede Kamer. Voortaan zit hij in het midden van de zaal en niet langer recht onder de pu blieke tribune. Aanvankelijk wilde Kamervoorzitter Weisglas hem geen andere plek toebede len, maar hij ging door de knie- en, naar aanleiding van een ad vies van een geheime dienst. Wilders zei vorige week dat hij grote problemen heeft bij het op zetten van zijn beweging. Veel geïnteresseerden zouden zich ia- ten afschrikken door verhalen over mogelijke bedreigingen en andere gevaren. Die verhalen zouden zijn ingestoken door 'bronnen binnen de veiligheids diensten', zegt Wilders. Hij wil hierover opheldering van de ka binetsleden. Ook verlangt Wil ders dat minister Donner ver meende uitspraken over per soonsbeveiliging terugneemt. Donner zou hebben gezegd dat 'we moeten oppassen dat we be waking en beveiliging gaan zien als een statussymbool'. Dat ci taat is verkeerd gevallen. In zijn brief aan Balkenende schrijft Wilders: „Heeft de minister wel eens meegemaakt hoe het is om lange tijd persoonsbeveiliging te hebben, niet thuis maar in ver schillende geheime locaties te moeten slapen, constant omge ven te zijn door vele beveiligers en afspraken te moeten hebben in het geniep in hotelkamers er gens in het land?" GPD Als u in deze periode bij Paauwe koopt, ontvangt u voor iedere beste de 1000.- euro een Paauwe-Cheque t.w.v. 125.- euro. (Advertentie) AMSTERDAM - Een graffiti-kunstenaar verkeert al in kerstsfeer. Zijn werk, waarin ontegenzeglijk grimmige trekjes zijn te bespeuren, is sinds gisteren te zien op het Bos en Lommerplein in Amsterdam. foto Evert Elzinga/ANP )EN HAAG - Het grootste deel bestuurders die zater- lag, zondag en maandag op het ladde wegdek van de Al6 bij pi Wrik-Ido-Ambacht werden atrapt op een snelheidsovertre- - ng. wordt niet bekeurd. r plaatse geldt tijdelijk een aximumsnelheid van 70 kilo- |eter per uur. Volgens een ver eng die het Openbaar Minis- tie (OM) gisteren uitbracht, as deze snelheid daar slecht pgeduid. Op de A16 zijn in drie dagen 5874 bestuurders ge flitst. Dat aantal staat bijna ge lijk aan driekwart van de gecon troleerde passanten. Uit onder zoek bleek dat op de Al6 bor den met de maximumsnelheid bijna zes kilometer uit elkaar stonden. De radarauto stond op vijf kilometer na het eerste bord met de maximumsnelheid en cle waarschuwing voor de controle. Hoewel er geen eisen bestaan voor de afstand tussen het eer ste en een herhalingsbord, is op advies van de Raad van Hoofd commissarissen besloten niet te bekeuren. ANP Jn HAAG - Staatssecretaris (ss-van Dorp (Volksgezond- eid) wil gemeenten een zorg- cht opleggen. leze concessie deed zij gisteren jdens de bespreking van de JD-BEIJERLAND - Twee erkrachten zijn deze week het achtoffer geworden van bedrei- ;enen geweld. Dat liet de po- gisteren weten. nieuwe Welzijnswet WMO die ze in 2006 wil invoeren. De bedoeling is dat gemeenten in een verordening vastleggen dat inwoners bij hen kunnen aankloppen voor bijvoorbeeld een rolstoel, scootmobiel of huis houdelijke zorg. In de verorde ning moeten ook kwaliteitseisen komen te staan. De staatssecre taris komt hiermee tegemoet aan de wens van veel fracties in de Tweede Kamer en van pa tiëntenorganisaties die vrezen dat zij het recht op zorg verlie zen met de invoering van de nieuwe welzijnswet. Door een zorgplicht op te nemen, kunnen patiënten net als nu naar de rechter stappen als ze vinden dat de gemeente hen tekort doet. De SP vindt dat ook het recht op een bed in een opvang instelling in de verordening op genomen moet worden. „Dan hoeft er niemand meer op straat te slapen", zei SP-Kamerlid Kant. Ross liet zich daar niet op vast pinnen. Daar wil ze eerst nog eens goed naar kijken. Met de WMO wil staatssecreta ris Ross een deel van de AW- BZ-zorg naar gemeenten overhe velen. Afgelopen najaar trok de Kamer al aan de rem. Ross mocht in 2006 alleen de huishoudelijke hulp voor mensen die geen ande re zorg nodig hebben in handen van de gemeenten geven. Dit be tekent dat gemeenten die hulp moeten inkopen. Thuiszorgorganisaties en pa tiëntenorganisaties vreesden dat hierdoor de kwaliteit achter uit zou gaan. Wat Ross betreft mocht iedereen, zonder diplo ma, naar die opdracht meedin gen. Gisteren beloofde Ross de Ka mer echter dat de kwaliteitsei sen die nu voor de thuiszorg gel den, straks ook blijven bestaan. ANP iud-Beijerland werd een do- t van een scholengemeen- ap woensdag zwaar mishan- eld en bedreigd dooreen 16-ja- igejongen uit Dordrecht. 59-jarige leraar werd door jjongen in zijn zij gestoken t een schroevendraaier. De ïdachte bedreigde de man bo- idien met de dood en deelde ppen uit. Het conflict ging een leerlinge van de school, verdachte, zelf geen leerling, lad volgens de leraar een slech- invloed op het meisje. Een nnelijke gymnastiekleraar de Bogermanschool in ineek ontving een kogelbrief an een 15-jarige vmbo-scho- |:De jongen wilde zijn onge- |en ten opzichte van de do 's Muiten. ANP Advertentie het eerdere onderzoek' een 'vol ledige match' met het genetisch profiel van de nieuwe verdachte opgeleverd. Daarmee wordt de veroordeelde man definitief vrij gepleit. De raadsman vindt dat het Openbaar Ministerie met de uit slag van het nieuwe DNA-onder- zoek in de hand kleur moet be kennen en 'niet langer zo voor zichtig moet zijn'. Volgens Tae- kema kan het OM zijn cliënt met steun van de minister van Justitie op zeer korte termijn op vrije voeten stellen. De raads man wacht nog op uitsluitsel daarover. Het OM kan besluiten de beslis sing aan de Hoge Raad te laten. In dat geval overweegt Taekema een kort geding aan te spannen om de vrijlating van zijn cliënt te bespoedigen. Taekema's con frère Spong stelt het scherper: hij heeft de officier van justitie verzocht de man vandaag nog in vrijheid te stellen. Als dat verzoek niet wordt geho noreerd voor vanmiddag 12 uur, volgt een kort geding, aldus Spong. ANP door Peter Elberse ROTTERDAM - Justitie in Rot terdam gaat proberen de man die door het hof is veroordeeld voor de moord op het Schiedam- se meisje Nienke Kleiss, vrij te krijgen. Nieuw DNA-onderzoek wijst uit dat niet de veroordeel de, maar een 25-jarige man uit Hoek van Holland verantwoor delijk zou zijn voor de moord op het 10-jarig meisje en de mishan deling van haar vriendje Maikel op 22 juni 2000. Volgens justitie wijst het resul taat van het DNA-onderzoek met een 'vrij grote mate van ze kerheid' in de richting van een 25-jarige man uit Hoek van Hol land. Deze is in juli aangehou den in verband met twee andere zedenzaken en bekende ook de moord op Nienke en cle mishan deling van Maikel. Volgens justi tie is het DNA ook "vergeleken met dat van de veroordeelde man, maar daar werd geen over eenkomst gevonden. Met eerder DNA-onderzoek in de zaak- Nienke kon betrokkenheid van beide mannen niet worden aan getoond, maar ook niet worden uitgesloten. De toen onderzoch te sporen kwamen van het lichaam van Nienke. Volgens justitie is nu een DNA-spoor onderzocht dat eer der al is gevonden op een voor werp op de plaats van het mis drijf. Dankzij nieuwe technie ken kon duidelijk worden bij wie dat DNA hoort. Justitie heropende naar aanlei ding van de bekentenis van de man uit Hoek van Holland het onderzoek naar de moord. De af gelopen tijd deed justitie regel matig getuigenoproepen. Zo zijn via de post folders ver spreid, hingen er flyers in het openbaar vervoer en kregen alle deelnemers van een fietsvier daagse in het Beatrixpark, waai de moord en de mishandeling ge beurden, een brief. De moord op Nienke kwam ook ter sprake in het tv-programma Opsporing Verzocht. Match Volgens J. Taekema, een van de advocaten van de veroordeelde, heeft het nieuwe DNA-onder zoek, 'zeker in combinatie met ■iouui-7v VlkAAK Vi<t)MfkN (Advertentie) vrijdag 10 december 2004 DEN HAAG - Mensen die na 1 januari 1980 een bloed transfusie hebben gekregen, mogen vanaf februari vol gend jaar geen bloeddonor meer zijn. Minister Hooger- vorst van Volksgezondheid heeft de in Sanquin verenigde bloedbanken daarvoor toestemming gegeven. Met de voorzorgsmaatregel willen de bloedbanken de ver spreiding van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob voorko men, de menselijke variant van de gekkekoeienziekte BSE ANP DEN HAAG - Consumenten kunnen zonder zorgen een luchtverfrisser in huis hangen. Uit onderzoek van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) is gebleken dat bij een zeer beperkt aantal luchtverfrissers kankerverwek kende stoffen voorkomen. Het gehalte is echter zo laag dat gebruik van de producten geen gevaar voor de gezond heid oplevert, aldus de VWA gisteren. De aanleiding voor het onderzoek was de bewering van Europese consumentenorganisaties dat luchtverfrissers hoge concentraties kankerverwekkende stoffen kunnen bevatten. ANP UTRECHT - Steeds meer mensen doen een beroep op schuldhulpverlening. In 2004 meldden zich 152.000 huis houdens met schulden bij een kredietbank, de Sociale Dienst van de gemeente of het maatschappelijk werk. Dat is bijna twee keer zoveel als in 2001. Vergeleken met vo rig jaar is het een toename met 13,5 procent. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek dat het Landelijk Platform Integrale Schuldhulpverlening met de Vereniging Nederlandse Gemeenten heeft verricht. Naar verhouding vragen veel mensen met een modaal in komen hulp. Steeds meer gemeenten besluiten geen schuldhulp meer te geven aan mensen met een inkomen dat hoger is dan 120 procent van de bijstand. ANP AMSTERDAM - NRC Handelsblad stopt na vier jaar als naamgevend hoofdsponsor van de NRC Handelsblad To neelpublieksprijs. Dat maakte de organisatie van de prijs gisteren bekend. Reden om het contract niet te verlengen, is een bijstelling in het sponsorbeleid van de krant. De onderscheiding is een begrip in de toneelsector. Op 20 juni volgend jaar wordt de prijs voor het laatst onder dë huidige naam uitgereikt. De winnaar ontvangt 35.000 eu ro voor het maken van een toneelproductie. ANP UTRECHT - Het treinverkeer op het traject Utrecht-Am sterdam ligt vanaf vanavond acht uur- uur tot maandag ochtend vijf uur in beide richtingen stil. Ook rijden geen treinen tussen Breukelen en Woerden, liet spoorbeheer- der ProRail weten. De intercity's van en naar Amsterdam Centraal rijden via Hilversum.. Voor de tussenliggende stations zetten de NS bussen in. ProRail werkt aan de spooruitbreiding tussen Utrecht en Amsterdam. Een nieuw spoor tussen Maarssen en Abcoude wordt maandag in gebruik genomen. ANP door Jan Kooy DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Haag vijf jaar gevangenisstraf en tbs geëist tegen de jongen die op 13 januari onderdirecteur H. van Wieren van het Haagse Terra College doodschoot. Aanklager B. Edelhauser vindt dat de 17-jarige Hagenaar vol gens het strafrecht voor volwas senen moet worden veroordeeld. De jongen schoot de conrector in een volle schoolkantine in het hoofd omdat hij boos op hem was. De leerling was op dat mo ment onder invloed van alcohol, en mogelijk ook van andere drugs. Plij ontsnapte na de schietpartij uit de school en meldde zich diezelfde avond om negen uur bij een politiebureau. Een uur later bezweek Van Wie ren in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Het geweldsdelict markeerde het einde van een periode van ongeveer anderhalve maand, waarin het gedrag van de ver dachte op school zeer problema tisch was geworden. Hij bedreig de docenten en zou door Van Wieren mogelijk worden ge schorst. Eind april veroordeelde de recht bank de jongen tot vijf jaar ge vangenisstraf en tbs. Dat was opmerkelijk want de verdachte was een 16-jarige leerling ten tij de van het misdrijf, en gedrags deskundigen hadden een vonnis op basis van volwassenenrecht ernstig afgeraden. Dat doen zij ook nu nog. Zij vinden dat dé jongen intensief moet worden behandeld voor zijn gedragspro blemen. Hij is agressief en ver draagt kritiek slecht. De jongen is minderbegaafd, functioneert op het niveau van een 12- tot 14-jarige en is deels ontoereke ningsvatbaar. Het OM vindt het jeugdstraf-^ recht ongeschikt omdat de maxi mumstraf dan twee jaar cel en zes jaar tbs is. „Die maximale straf doet onvoldoende recht aan het gedane strafbare feit", aldus de aanklaagster, die er ook op wees dat de deskundigen geen enkele garantie hebben ge geven dat de man in zes jaar tijd met succes kan worden behan deld. In het volwassenenstraf recht staat er geen tijdslimiet op een tbs-behandeling. Videobeelden Raadsman A. Moszkowicz van de verdachte stelt dat zijn cliënt Van Wieren heeft willen verwon den en niet vermoorden. Hij wil dat de jongen, die 'intrinsiek geen slecht mens zou zijn', wordt veroordeeld volgens het jeugdstrafrecht. De jongen pleit te daar zelf ook voor. „Als ik met grote mensen om ga, ben ik bang dat ik later een grote crimi neel word." De advocaat-generaal was niet onder de indruk van de woor den van de verdachte. ANP (Advertentie) 15 artsen over God, wonderen en onzichtbare machten Er is meer tussen hemel en aarde dan wij met onze zintuigen kunnen waarnemen. God en andere geestelijke machten kunnen dan niet gezien, maar wel op vele manieren ervaren worden. In Niet te geloven?! geven vijftien christenartsen, van chirurg tot psy chiater en van neuroloog tot huisarts, hun kijk op de voor ons onzicht bare wereld van geestelijke machten. Ze beschrijven praktijkvoorbeel den van (hun) ervaringen met God, maar ook met andere geestelijke (occulte) machten. Het is een nuchter en goed leesbaar boek waarvan eigenlijk iedere Nederlander kennis genomen moet hebben. Pap. 256 blz. ..,4 ^KOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3