Soms is het prut, pure prut PZC re @ctie Vew i DE ZATERDAGKRANT OP VRIJDAG Op 24 en 31 december sluiten onze kantoren om 16.00 uur het alfabet van Zeeland vrijdag 10 december 2004 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum, waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internetwww.pzc.nl. Het nieuws werd in de afgelo pen week in belangrijke mate beheerst door het overlijden van Prins Bernhard. De benadering door de media is bij gebeurtenis sen van dit gehalte altijd onder hevig een kritiek. Bernhard De redactie van de PZC kreeg die in niet geringe mate te ver werken. Daarbij ging het vooral om een kop,.die dinsdag werd geplaatst boven een foto van de dodenwacht op Paleis Noordein de. 'Veel toeters en bellen bij uit vaart Prins Bernhard', stond er. Veel lezers vonden dat niet ge tuigen van piëteit. Zij hadden gelijk. De kop was onnaden kend geformuleerd en had niet moeten worden geplaatst. De re dactie rest niets dan zich te ver ontschuldigen. Historie Veel aanmerkingen waren er ook op de manier waarop de me dia in het algemeen aandacht be steedden aan opzienbarende ge beurtenissen uit het leven van prins Bernhard: de Hofman-af faire en de Lockheed-kwestie. Er waren nogal wat lezers en bellers die meenden dat deze za ken op dit moment onbesproken moesten blijven. Het ophalen van de kwesties deed echter ter zake. Prins Bernhard was een historische figuur en bij zijn dood behoren historische feiten te worden gememoreerd. De zon komt op en de zon gaat onder en hijgend ijlt zij naar de plaats waar zij opkomt, zo noteerde de zoon van David. Hetonfe gaan van de zon zal in zijn tijd tot gevolg hebben gehad dat heli ker werd, behalve dan als de maan scheen. Vandaag kennen «ej verschijnsel nauwelijks meer. Ook in Zeeland wordt het 's nachfe bij lange na niet overal meer duister. De Zeeuwse Milieu Feder/, (ZMF) vraagt komend jaar aandacht voor het behoud van dediri re nacht in Zeeland. Dat gebeurt onder het motto 'In het donken je meer'. Lezers/schrijvers namen plaats op de digitale zeepkist^ de PZC (www.pzc.nl) en gaven hun heldere en minder verlichten sies. Fel Claudia reageerde: Steeds als ik er 's avonds langs rij, stoorih aan de enorme hoeveelheid licht bij het nieuwe bedrijventerrein naast de A58 bij Ritthem. De wasstraat en een autobedrijf zijnes 's avonds laat fel verlicht. Dit lijkt mij overbodig en ik vindhety jammer dat de donkere nacht hierdoor verdwijnt." F. van Nieulande zag het somber in: „Nu al is er ondanks de aai® sing van de overdreven verlichting van het industrieterrem'vacC BelFret helemaal geen duisternis meer in het dorp Nieuw-enSi- Joosland. Het was voordien ook al behoorlijk verlicht doorbed*, ven uit het Sloegebied. Met de onverhoopte komst van de WCTn het wel helemaal raak zijn. Als een terrein van 250 hectare ook? eens verlicht gaat worden, wat blijft er nog over van het streva naar rustige en duistere gebieden in Zeeland." Ton Burgs vindt het streven naar het behoud van duisternis mar onzin. „Wat een kolder. Daar het nu eenmaal nodig is te werkel nacht en ontij om de economie en geld binnen te brengen vooral goede voorzieningen, is het normaal dat de werkplek ook heel^ verlicht is om ongelukken te voorkomen." En een goede raad: „Koop rolluiken en doe 's nachts je ogen dicht, dan zie je nietsm het licht dat schijnt voor de boterham met boter en misschien worst." J. de Kraker vernam van deze zienswijze en gaf tegengas: mij gaat het er helemaal niet om dat mensen nu in het pikkedonh moeten werken. Het gaat eerder over types die hun bedrijf 's- naé in de schijnwerpers moeten zetten omdat ze het mooi vinden:1 Maja dacht er net zo over. Ze betoogde:,, Het gaat om de 'overbed ge' verlichting en niet om de verlichting, die in het belang is vast veiligheid." Bang En dan was er Mignon, die wel vaker de zeepkist bestijgt. Zijhs^ de wat herinneringen op aan haar vroege jeugd en kwam met te bespiegeling: „Veel mensen zijn bang voor dingen die bij hette en de natuur horen. Bang voor het donker, bang voor de stilte.Is ik klein was hebben mijn vader en moeder me geleerd dat je gee angst hoeft te hebben. 'Doe, als je in bed ligt en het is donker.je ogen dicht en probeer dan aan mooie dingen te denken en dierat je te zien', zeiden ze. Ik doe dat nog altijd en het werkt; ik valei: ker bij in slaap, op zo'n manier dat je vóelt dat je onder zeil gaal Heerlijk. En stilte, daar geniet ik ook altijd nog van. Ook thuisf leerd. Daar hielden ze van muziek, maar niet altijd. Afwissel^ daar blijf je rustig bij. Niet bang zijn kindertjes." Citaat: Slechts door de tijd wordt de tijd overwonnen. Thomas S. Ellioi Gewone advertenties en IM'ers Aanleveren zetadvertenties Vrijdag 24 december Vrijdag 31 december Wo 22 december Wo 29 december 09.00 uur 09.00 uur Aanleveren complete advertenties Wo 22 december Wo 29 december 15.00 uur 15.00 uur Personeelsadvertenties en onroerend goed advertenties Reserveren Wo 22 december Wo 29 december 09.00 uur 09.00 uur Aanleveren zetadvertenties Wo 22 december Wo 29 december 09.00 uur 09.00 uur Aanleveren complete advertenties Wo 22 december Wo 29 december 12.00 uur 12.00 uur Kleintjes Reserveren en aanleveren Familieberichten Reserveren en aanleveren algemene familieberichten Wo 22 december Wo 29 december 15.00 uur 15.00 uur Wo 22 december Wo 29 december 12.00 uur 12.00 uur Reserveren en aanleveren overlijdensadvertenties Do 23 december 17.00 uur Do 30 december 17.00 uur Het toeval wil dat dit jaar zowel 1e kerstdag als nieuwjaarsdag op zaterdag vallen. Dat betekent: geen krant! Maar PZC laat haar lezers en adver teerders niet in de steek. Wij verschuiven gewoon de zaterdagkrant naar vrijdag! Dat betekent dat op vrijdag 24 december en op vrijdag 31 decem ber de vrijdagkrant wordt uitgebreid met alle onderwerpen, katernen en advertenties die nor maal gesproken op zaterdag verschijnen. U als adverteerder kunt daarvan profiteren. Immers, u betaalt het lage vrijdagtarief, maar krijgt toch alle voor delen die horen bij het plaatsen van een advertentie op zaterdag zoals een hogere oplage, een grotere losse ver koop, maar ook een hogere attentiewaarde. Uw adver tentie verschijnt namelijk in een extra dikke krant met daarin opgenomen de kerst- respectievelijk oudejaarsbij- lage. Tel daarbij op dat deze kranten op de mat vallen vlak voor twee weekenden waarin bijna iedereen vrij is en suc ces is bijna gegarandeerd. Voor deze twee zaterdagse vrijdagkranten gelden de slui tingstijden zoals in het schema hiernaast vermeld staan. Voor alle overige kranten in de periode rond de feestda gen gelden geen afwijkende sluitingstijden. Neem voor meer informatie contact op met uw accountmanager of het verkoopteam in uw regio. door A.J. Snel Doorgaans is hij uiterst beminnelijk, maar hij kan in toorn ontsteken als hij een jeugdboek onder ogen krijgt dat zomaar in elkaar geflanst is. Dat heeft alles te maken met de manier waarop hij naar kinderen kijkt. Die vormen de toekomst van de wereld en dienen met respect behandeld te worden. Wie ze op scheept met braggel kan op zijn door leefde gramschap rekenen. Jan Smeekens (Oosterhout, 1945) schrijft sinds 1983 in deze krant weke lijks over literatuur voor de jeugd; de laatste tijd verschijnen zijn artikelen op zaterdag in de bijlage Trends Jong. Veel boze stukken heeft hij niet geschre ven. Hij vindt dat zonde van de plaats ruimte en de energie. Hij laat daarom knoeiwerk meestal onbesproken en schrijft in plaats daarvan over boeken die hij aanbevelenswaardig acht en daarvan komen er heel wat uit. Toch zit het hem hoog als er weer eens iets onder maats in de boekwinkel komt te liggen. Van 't Hek „Voor kinderen boeken schrijven, dat is heel moeilijk. Blijkbaar beseft niet ie dereen dat. Je ziet nogal eens dat men sen die worden beschouwd als bekende Nederlanders op een bepaald moment met een een kinderboek aan komen zeu len. Laatst kwam er zoiets uit van Youp van 't Hek: Pim en Pietje. Je hoeft er maar heel kort in de kijken om te zien dat het prut, pure prut is. Het zeurt maar en zeurt maar. Je kinderen voor het slapen gaan een verhaal vertellen is iets heel anders dan schrijven. Voor zo iemand als Van 't Hek is het blijkbaar voldoende dat hij naamsbekendheid heeft. Maar hij heeft geen verhaal te ver tellen, er is helemaal niks waardoor hij gedreven wordt. Daphne Dekkers, Jos Brink en Kees van Kooten hebben ook van dat soort rommel voor kinderen ge schreven. Ja, ik kan me daarover opwin den. Het getuigt niet van achting. Er spreekt iets uit van 'douw ze alles maar door de strot, ze slikken het wel'. Daar wil ik tegen waarschuwen. Er zijn nog al wat kinderen die één of misschien twee keer per jaar een boek krijgen en die lopen de kans dat ze dan zoiets krij gen, alleen maar omdat de naam van de auteur bekend is door de televisie. Zo iets is toch zonde. Er is zoveel moois." Smeekens is al zo'n jaar of dertig onder wijzer, een aanduiding waar hij op ge- Jan Smeekens: een jeugdboek moet waarachtig zijn. foto Mechteld Jansen steld is, veel meer dan op het halfslach tige 'leerkracht'. Hij geeft les aan de openbare basisschool de Bijenburch in Middelburg en hij doet dat met hart en ziel. Toga „Ik ben eigenlijk een gesjeesde pastoor. Ik heb de toga gepast, maar in de buurt van het seminarie in Cadier en Keer was een meisjesschool en dat heeft mij aan het dromen gebracht; hoe dat zou zijn, een meisje. Vandaar. Ik ben naar de kweekschool gegaan en in het onder wijs terecht gekomen en dat is een goe de keus geweest. Omgaan met kinderen, dat is prachtig. Samen een leuke dag hebben waarop je veel doet. En elke dag voorlezen, dat laat ik me niet ontne men." Zijn interesse voor en kennis van jeugd literatuur heeft hem doen belanden in griffel- en penseeljury's en allerlei ande re commissies die oordelen over wat voor jongeren in boekvorm verschijnt. Het belang van lezen? „Ik lees zelf de he le dag. Dat heeft met nieuwsgierigheid te maken. Ik wil altijd om de volgende hoek kijken. Ik gun het kinderen zo graag dat ze er achter komen dat je door te lezen in bijzondere werelden te recht kunt komen. Van die ontdekking kun je levenslang plezier hebben. Het maakt je tot een kritische burger en je hebt de mogelijkheid in iemands ma nier van denken, in de geest van iemand anders, door te dringen. Kinderen zijn nieuwsgierig en goedgelovig. Ze hebben er geen moeite mee het onbestaanbare te geloven, als het maar goed is opge schreven. Ik wilde dat ik van die goedge lovigheid meer had kunnen bewaren; daar zou ik me niet voor schamen. Het is geweldig om over je eigen beperkin gen heen te gaan, je op een onbevangen manier te laten meevoeren. Je kunt met een boek elders dingen meemaken die je hier niet kunt beleven. Als ik boeken be spreek, ga ik te werk als een kok die in een restaurant voor mensen lekkere din gen klaarmaakt en dan genietend gaat zitten kijken hoe anderen genieten van wat hij op tafel heeft gebracht." Jan Smeekens hecht niet aan een hoog waarheidsgehalte van een vertelling, hij heeft niet zo veel op met hoogdravend heid of diepzinnigheid. „Een boek moet goed geschreven zijn en op goed papier worden gedrukt, in elkaar gezet op een manier dat het niet zomaar uit elkaar ligt. Het mag best onzin zijn, wat er in staat. Niet alles hoeft feitelijk juist te zijn. Het gaat er vooral om dat het waar achtig is. Je moet kunnen zien dat de schrijver een boek vanuit een innerlijke drang heeft móeten schrijven. Hij moet er zelf compleet in zitten. Als dat het ge val is, doet het er niet zo heel veel toe waar het over gaat." PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24