Van der Vaart is aanvoerder af Evers weet heel goed wat hij wil Bokser Mike Tyson weer opgepakt Veens laat jaren van ellende achter zich 21 Teleurgestelde Ajax-trainer Koeman geeft band aan Galasek Jamie Dwyer wint toch nog iets in Lahore Atkinson bereikt halve finales Sterspeelster Hamm is klaar Manaudou blijft Frankrijk trouw Skifederatie Italië nagenoeg failliet vrijdag 10 december 2004 SCffTISDALE - Voormalig we- Wkampi°en in het zwaarge- «icht Mike Tyson moot binnen- t„topnieuw voor de rechter ko- „,0 De Amerikaanse bokser l,e(g een dagvaarding uitge mikt nadat een inwoner van Scottsdale aangifte tegen hem had gedaan wegens het aanbren gen van vernielingen. Tyson zou in de vroege ochtend van 27 november bij een nacht club in Scottsdale de weg zijn overgestoken en zich kwaad heb ben gemaakt over het gedrag van een naderende automobi list. De bokser zou volgens Asaf Alikadic boven op de motorkap zijn gesprongen en als een wilde tekeer zijn gegaan. Tyson werd dinsdag opgepakt op verden king van crimineel gedrag en het vernielen van andermans ei gendom. Van de motorkap bleef weinig over. Eerder deze week werd bekend dat Tyson op nieuw een poging waagt in de ring terug te keren. De 38-jarige bokser zou weer in training zijn gegaan. In juli verloor hij nog een gevecht van de Brit Danny Williams. Waarschijnlijk moet Tyson bin nen twee weken voor de rechter komen. Hij zat al eens in de cel wegens verkrachting. ANP/RTR jnnrPfiter van Duyl AMSTERDAM - Rafael van der Vaart is niet langer aanvoerder van Ajax. Trainer Ronald Koe man benoemde gisteren de Tsjech Tomas Galasek tot de nieuwe leider van de landskam pioen, Koeman is zeer teleurge steld in Van der Vaart, die afge lopen woensdag tegen Bayern München min of meer weigerde óm als hangende linksbuiten te [spelen. Het conflict tussen Koeman en een van zijn belangrijkste spe lers werd geboren in de aanloop het cruciale duel met de Duitsers. Bij het plussen en min- over de opstelling kwam de oefenmeester tot de conclusie dat er op het middenveld geen ruimtewas voor Van der Vaart. Koeman vindt dat Wesley Sneij- der momenteel beter in vorm is „gaf de voorkeur aan hem. Voor Van der Vaart resteerde een plek hangend aan de linker kant, In een gesprek onder vier ogen maakte de speler duidelijk dat hij er weinig trek in had om daar te spelen. Voor de camera van de NOS zei Van der Vaart «dagavond dat hij zich op sitie 'niet prettig' voelde. De basis voor een nieuwe rel gelegd, maar woensdag avond bezwoeren alle partijen dat er geen aanleiding voor on rust was. Koeman toonde zich jds wel geërgerd over de ïgvan Van der Vaart („Ik "denk dat iedere speler altijd moet willen spelen"), maar toon- ':de zich tegelijkertijd redelijk mild. „Het is ook wel weer pro fessioneel om aan te geven dat je je op een bepaalde plek niet leier voelt." Dieopmerking bleek een dag la- LAHORE - Het hoort erbij: de verkiezing van 's werelds beste hockeyers van het jaar. Niet dat iedereen die plichtpleging hele- Ijaal serieus neemt, maar de gro- gezaal van het Pearl Continen tal Hotel in Lahore zat gister- ldag toch goed vol. Jamie Dnver (Bloemendaal en het Au stralische team) werd gelau werd, Nederland (met name Del- mee en Brouwer) bleef met lege Landen achter. Over de jaarlijkse hockeyverkie- "gen is in Lahore, het decor i de Champions Trophy, veel te doen. De organisatie was in de voorbije jaren zo ondoorzich tig dat velen hun vraagtekens Lij de uitkomst zetten. Dit jaar Leeft de wereldhockeyfederatie FIH het over een andere boeg ge- "n'd, maar zal waarschijnlijk nodig hebben om het ver houwen terug te winnen. Voor het eerst waren het dit jaar ie spelers zelf die een keuze iochten maken uit tien namen. Ingekookte namen, want |wee Australische coaches (Ter- p Walsh en Ric Charlesworth) drie journalisten zorgden foor tien genomineerden. Onder ion Ronald Brouwer en Jeroen Delmee, maar vreemd genoeg net Teun de Nooijer, de win- >aarvan vorig jaar. En daarmee was direct de achterliggende re den bekend: de FIH ziet liever dk jaar een nieuwe speler op 'et podium. Dat werd nu Jamie Dwyer, al lvas Australiër niet present, ajn team besloot niet naar La- 'ore komen vanwege een ne- pef reisadvies van de Australi- regering. Dwyer profiteer- e mede van de regel dat spelers Uet op landgenoten mogen stem- en aangezien Australië in janore de grote afwezige is... 'at dat betreft is niet stemmen per dan wel stemmen in het leuwe systeem, want zo wor gde eigen kansen aanzienlijk |groot. |yer kreeg in elk geval de ,nUn van De Nooijer, Karei weren Nick Meijer, zijnclub- oten bij Bloemendaal. En j an^ere Oranjespelers «raden massaal op Dwyer. No tie k"0 ff man ze in de olym- i ,,e rinale met een golden het goud door de neus boor- Pent van het jaar werd de PPanjaard Santi Freixa. Hij had mJf fn^eren concurrentie van lu°ns Evers. GPD Rafael van der Vaart is tijdens het duel met Bayern München op de reservebank in gesprek met Yannis Anastasiou. ter weinig meer waard. Koeman ontnam Van der Vaart de band, officieel omdat hij bijzonder te leurgesteld is in de houding van de aanvoerder. Noch de trainer noch Van der Vaart zelf wilde gisteren commentaar geven op de gebeurtenissen achter de schermen. De. speler" zal van daag-,-op' de officiële persdag van Ajax, wel met een verkla ring komen. „Het gaat prima met Rafael, maar hij wilde even wat rust. Morgen doet hij zijn zegje", aldus zaakwaarnemer Sören Lerby. Rafael van der Vaart werd vorig seizoen benoemd tot de tweede aanvoerder achter Jari Litma- nen. Omdat de Fin vrijwel altijd geblesseerd was, groeide de in ternational in de praktijk uit tot eerste man. Na het afscheid van Litmanen werd Van der Vaart bij de start van dit seizoen offici eel aanvoerder. Het leiderschap van de 21-jarige Ajacied is bij de buitenwacht al langer onder foto Olaf Kraak/ANP werp van discussie. De loop baan van Van der Vaart in Am sterdam kende een vliegende start, maar uitgerekend sinds de band om zijn arm zit, lijkt het spel van de middenvelder min der goed. GPD Grote belofte van Nederlands hockeyteam stapt zelfverzekerd door het leven door Martijn Krullaars LAHORE - Een beetje op gelucht was hij wel. Floris Evers was gisteren in het Paki staanse Lahore genomineerd voor hockeytalent van het jaar, maar eigenlijk heeft hij dat woord wel genoeg gehoord. „Voor je het weet ben je een eeuwig talent. En daar heb ik geen zin in." Mooi ventje, die Evers. Blonde lokken, eendagsbaardje en een continue grijns op het gebruin de gezicht. Pas 21 jaar, maar nu al gepokt en gemazeld als hockeyer. En zeker niet op zijn mondje gevallen. Arrogant? Nee. Zelfverzekerd? Zeker we ten. „Dat kun je negatief opvat ten. Sommige mensen zullen denken dat ik een grote bek heb. Maar ik zie dat anders. Ik heb gewoon een doel voor ogen. Simpel." Welk doel? De beste hockeyer van de wereld worden. Evers legt de lat bepaald niet laag voor zichzelf. Nooit. Waar an dere jongens dromen van een toekomst als agent of brand weerman, wilde Floris liever de nieuwe Joop van den Ende worden. „Ik heb veel dromen hoor", bekent de student Euro pese Studies. „TV-program- ma's maken lijkt me schitte rend, maar ik richt me nu meer op het bedrijfsleven. Of ik word diplomaat. Ambassadeur worden in Madrid, dat lijkt me wel wat als ik straks gestopt ben met hockey. Eigenlijk wil ik veel te veel. Maar goed, ik heb nog een paar jaar om daar over na te denken." Flinke last Wat heet. De Amsterdammer heeft al 58 interlands op zijn naam staan, maar nog een lan ge toekomst als tophockeyer vóór zich liggen. En een flinke last op zijn schouders, want de middenvelder van SCHC wordt niet zelden de 'nieuwe Teun de Nooijer' genoemd. En De Nooijer op zijn beurt is de Cruijff van het hockey, dus ga er maar aan staan. Hij grijnst weer. „Leuk dat mensen dat zeggen, maar dat duurt nog wel even. Teun is de beste van de wereld. En dat blijft hij voorlopig ook wel." Evers staat daarna te popelen Floris Evers (midden): „Ik hoop dat ik zondag in de finale helemaal los kan gaan. Tegen Pakistan, in een volgepakt stadion. Dat lijkt me geweldig." foto Koen Suyk/ANP om het vaandel over te nemen. Maar dan moet het wel beter dan het voorbije jaar, want daar was de grote belofte van Oranje niet al te content mee. „Op de Olympische Spelen had ik veel nadrukkelijker aan wezig willen zijn, meer acties willen maken. Gelukkig begint de vorm nu wel weer te komen. Weet je, als je net in Oranje komt, gaat alles vanzelf. Maar om vervolgens een vaste waarde te worden, dat is lastig. Ik moet nu die volgende stap maken, constanter worden." Op de Champions Trophy in La hore was Evers zelfs al een keer man of the match. „Tja, ze houden hier wel van pielertjes, jongens die een beetje handig zijn met de bal. Ik hoop dat ik zondag in de finale helemaal los kan gaan. Tegen Pakistan, in een volgepakt stadion. Dat lijkt me geweldig." Extra kick Hij wordt er blijkbaar niet warm of koud van. Zenuwen? Evers kent ze niet. „Of ik nou voor tien of tienduizend man speel, dat maakt me niet uit. Zo lang ik mijn bolletje maar niet te vaak meer verhes. Nee, dat publiek geeft me juist wel een extra kick. Gaaf." Evers kan wel tegen een stoot je. Zo werd hij ruim een jaar ge leden door de toenmalige bondscoach Joost Bellaart uit Oranje verbannen omdat hij vals had gespeeld bij een potje kaarten. Bellaart beschuldigde hem van een gokverslaving, iets waar een gemiddelde twin tigjarige zo maar aan kan on derdoor gaan. Evers niet. Hij maakte zijn excuses aan zijn teamgenoten, maar eiste op zijn beurt de excuses van Bel laart. Niet lang daarna moest de bondscoach zelf het veld rui men. Natrappen „Jammer dat het elke keer wordt opgerakeld, want zo lijkt het of ik steeds wil natrap pen. Maar ik heb helemaal geen problemen meer met Joost." De sop is de kool niet waard. Evers wil prijzen winnen. En veel. Tot nu toe is de teller blijven steken bij twee Cham pions Trophy's, zondag kan daar een derde op rij bijkomen. Maar eigenlijk kijkt hij al ver der. Richting EK (2005), WK (2006) en de Olympische Spe len van 2008. En misschien vol gen daarna nog wel twee Spe len. „Pfff, daar ga ik niet vanuit hoor. Ik kan me ook voorstel len dat het een keer genoëg is geweest. Ik kijk nu maar tot Pe king. Daarna zien we wel weer verder." GPD KUALA LUMPUR - Het blijft Vanessa Atkinson voor de wind gaan in het Maleisische Kuala Lumpur. De Neder landse squahster bereikte gisteren de laatste vier van het World Open, het officieuze wereldkampioenschap. De als derde geplaatste Haagse hoefde de kwartfinale niet eens uit te spelen, want haar Engelse opponente Linda ELriani gaf na 35 minuten op. Het stond toen 2-1 in games voor Atkinson (7-9 9-1 9-3). Atkinson treft vandaag in de halve finale Rachael Grin- ham. Deze Australische voert de wereldranglijst aan, maar kreeg vorige week wel klop van Atkinson in de fina le van het prestigieuze toernooi Qatar Classic. Grinham had overigens in haar kwartfinale op het World Open geen kind aan de Engelse Jenny Tranfield: 9-1 9-1 9-7. ANP CARSON - De Amerikaanse Mia Hamm heeft haar impo sante voetbalcarrière beëindigd. De sterspeelster nam af scheid in Carson met een 5-0-zege van het Amerikaanse elftal op Mexico. De 32-jarige Hamm kwam liefst 258 keer uit voor het Amerikaanse nationale team en scoorde 158 keer in haar interlands. Ze debuteerde zeventien jaar geleden op vijftienjarige leeftijd. In de tussenliggende jaren vergaarde ze alle denk bare prijzen en titels: twee keer wereldvoetbalster van het jaar, twee wereldbekers en twee keer olympisch goud. Een staande ovatie van 15.000 toechouwers viel Hamm ten deel toen ze het veld verliet. ANP WENEN - De Franse zwemster Laure Manaudou blijft haar eigen land trouw. De olympische kampioene op de 400 meter vrij dreigde eerder deze week voor Nederland te gaan starten na een ruzie met de Franse bond. Manau dou heeft een Nederlandse moeder. „De problemen zijn uitgesproken", zei de Franse teammanager Patrick Dele- aval gisteren bij de EK kortebaan in Wenen. „Laure blijft gewoon voor Frankrijk zwemmen." Het dreigement van Manaudou kwam na een ruzie tussen haar coach Philippe Lucas en de technisch coördinator van de federatie, Claude Fauguet. Hij bekritiseerde haar onlangs gezwommen wereldrecord op cle 1500 meter om dat ze dat in een leeg bad zonder tegenstand had verbe terd. Deleaval: „Er was ook onduidelijkheid over het pro gramma van Manaudou. We gaan binnenkort met de coach om de tafel zitten om op een lijn te komen." Manau dou heeft afgezien van een start bij de EK. ANP ROME - Veertien maanden voor de start van de Olympi sche Winterspelen in eigen land is de Italiaanse skifedera tie nagenoeg failliet. Voorzitter Gaetano Coppi heeft ge dreigd op te stappen als niet voor 22 december een gat van 3,5 miljoen euro op de begroting is gedicht. De Italiaanse skifederatie heeft het geld nodig om zich voor te bereiden op de Spelen in Turijn (2006). De rege ring en het Italiaans Olympisch Comité hebben aangege ven geen steun te verlenen. De skifederatie heeft geen geld meer voor de behandeling van geblesseerde sporters, trainers en buitenlandse rei zen. SID Op de eerste dag van de Europe se zwemkampioenschappen kor tebaan in Wenen viste de Neder landse equipe al een medaille uit het water. Mark Veens pakte het zilver op de 50 meter vrij en liet daarmee een lange periode van doffe ellende achter zich. door Harry Arts WENEN - 'Volgens mij wordt het nooit meer wat met jou.' Mark Veens kreeg het de laatste jaren regelmatig te horen. En als het niet hardop gezegd werd, voelde hij wel dat de buiten wacht hem had afgeschreven. Blessures en andere tegenslag wierpen de 26-jarige zwemmer van PSV na de Olympische Spe len in 2000 ver terug, maar ruim vier jaar later voelt de Limbur ger zich beter dan ooit. Veens: „Ik benader het zwem men tegenwoordig losser dan vroeger. Ik laat hier en daar wel eens een training schieten. Niet als ik vol in de voorbereiding op een groot toernooi zit. Maar tij dens een herstelweek vind ik het geen enkel probleem om af en toe een dagje over te slaan. Ook wel eens zonder tegenbe richt, ja." Veens' relaxte aanpak schoot bij zijn trainster Mandy van Rooden soms nog wel eens in het verkeerde keelgat. „Ik heb een wat andere kijk op topsport dan Mandy. In haar optiek moet alles wijken voor de sport, ik vind dat er ook tijd voor ont spanning moet zijn. Maar ik moet zeggen dat we steeds dich ter naar elkaar toe groeien. Al heeft dat ook wel te maken met het feit dat er de laatste tijd weer progressie in zit." Dat gevoel van vooruitgang mis te Veens vele jaren. De korte- baan-expert meldde zich in 1998 echt in de wereldtop toen hij tijdens de EK in Sheffield zil ver veroverde op de 50 meter. Hetzelfde eremetaal dat hij ook gisteren in de Wiener Stadthalle opdook. „De kleur is hetzelfde, maar deze plak is me heel wat liever", vertelde hij toen zijn laatste nummer van de dag er op zat. Twee jaar na zijn eerste grote succes duikelde Mark Veens in een diepe afgrond. Tijdens de Spelen van Sydney zag hij een vrijwel zekere gouden plak aan zijn neus voorbijgaan, toen ploeggenoot Dennis Rijnbeek tij dens de series van de 4 x 100 me ter vrij veel te vroeg het water in dook, hetgeen diskwalificatie betekende. Kort na terugkomst uit Australië kreeg hij te horen dat er voor hem geen plek was in de pas geformeerde Philips- profploeg rond Pieter van den Hoogenband. En als klap op de vuurpijl liep hij in oktober 2000 een zware schouderblessure op die hem al met al twee jaar zou kosten. „Het ging pas beter toen ik na anderhalf jaar sukkelen een andere fysiotherapeut op zocht. Die zocht het in alterna tieve methodes, zoals acupuncr tuur, en schreef geen ontste kingsremmers meer voor. Toen was ik binnen de kortste keren van alle problemen af." Veens kon zijn terugkeer op Eu ropees topniveau net niet met een gouden medaille bekronen. Hij moest de titel laten aan de Engelsman Mark Foster. De oude rot was in de finale 22 hon derdste seconde sneller dan Veens, die na 21.72 aantikte. „Foster is een aparte. Meestal kun je aan een zwemmer zien of hij in topvorm is. Zo iemand is scherp, ziet alles, reageert ad rem. Foster zit anders in elkaar. Die oogt altijd ontspannen. Ik heb met hem ooit meegemaakt dat hij zich met hangen en wur gen voor een halve finale plaats te om vervolgens in de finale ro yaal te winnen. Je weet nooit wat je aan hem hebt." Zware kneuzing Johan Kenkhuis kwam gister avond op de 50 meter niet ver der dan de zevende plaats (in 22.12). De 24-jarige Vriezen- vener wist eigenlijk niet of hij met die prestatie nu blij moest zijn of niet. De sprinter uit de ploeg van trainer Fedor Hes had zich allesbehalve optimaal op het toernooi in Wenen kunnen voorbereiden, doordat hij half oktober een zware kneuzing aan zijn voet opliep. „Ik wist van te voren dat ik niet helemaal top zou zijn, al heb ik met zwem men nergens meer last van. Toch zijn mijn tijden me wat te gengevallen. Van de andere kant: bijna iedereen zwemt hier onder zijn niveau. Ik denk dat het tijdstip, zo kort na de Spe len, toch niet ideaal is gebleken. Voor mij al helemaal niet. Maar ik had ook geen zin om een jaar te wachten voor ik weer op een groot evenement zou kunnen vlammen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21