PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT inimumloon staat op de tocht Uitvaart geheel naar wensen van prins PZC PZC t Wl frfl Auto Automatisch eerder vrijlaten is voorbij IE Geus steunt plan CDA, VVD en D66 Minder geld maakt volgens het Nibud niet ongelukkig Zeehond belandt in netten ARM 4 ZKH prins Kroes deelt eerste boetes uit Productie Vitrite deels naar Polen Van der Vaart moet band inleveren lezen we zeeuws Mooi Vriiionnig en droog. Zwakke tot matige niidelijke wind en middagtemperaturen ami 5 graden. 16ejaargang no. 292 iidag 10 december 2004 tnummer 1,25 s nummer i Als voorgerecht Gevólgd door En als nagerecht heerlijke Hollandse gegrilde scampi's verse ananas ^garnaaltjes op een met een romige met vanille-ijs en v frisse wintersalade knoflooksaus slagroom internet: www.pzc.nl ansvan Soest 0 HAAG - Minister De is (Sociale Zaken) steunt II plan van de regerings- artijen CDA, VVD en D66 Iwerkgevers de mogelijk- «i Ie bieden langdurig lerklozen maximaal twee O onder het minimum- mi in dienst te nemen. nmor in de plaats moeten ^rkgevers hen scholing bie- en minstens twee jaar in Kostbare truffel rutin koelkast p|N - Een van de duurste Iels die ooit zijn gevonden, iioemloos ten onder gegaan in (koelkast van een duur Lon- j® restaurant. De paddestoel KttelO.OOO euro. •truffel, afkomstig uit Tosca- woog 850 gram. De delicates- trok zoveel aandacht dat de lauranthouder hem overdag ponstelde. Daarop vertrok genaar voor een paar dagen antie. Hij nam de sleutels 'de koelkast, waarin de fel !s nachts werd bewaard. Dit had hij niet moeten [want na terugkeer bleek jernij verrot. ANP/AFP IQaeda zou theepvaart len treffen INDEN - De terreurorganisa- :Al Qaeda is van plan belang- :e maritieme doelwitten aan rallen. aanval zou gepland staan aeneen jaar en kan verwoes te effecten op de economie fa, aldus een rapport van a Brits beveiligingsbureau gisteren uitkwam, jaarlijkse rapport door Ae- Defence Services stelt dat Mtal de scheepvaart een ge melijk doelwit vormt voor iterroristische aanslag. „Wij wachten dan ook in 2005 een ite aanslag op een belangrijk intiem doelwit", staat te le- coinhet rapport. indien zou de slagkracht Al Qaeda door de oorlog in 4zijn toegenomen. „De oor- biedt een goede mogelijk- sdvoor nieuwe terroristen om ite oorlogservaring op te aldus het rapport van Ae- sDefence Services. Wen op schepen zijn niets icuws voor de terreurorganisa- '®iBin Laden. 2002 vielen extremisten de «e olietanker Limburg aan oordekust van Jemen, fff kwamen zeventien Ame- opvarenden van het - hip USS Cole om het ■en toen hun schip werd opge ien door eeen groep zelfmoor- -in een rubberbootje. 1 internationale scheepvaart loed voor meer dan negentig Njsnt van alle goederen die er gehele wereld worden ver weid. ANP/RTR Bent u de Nragsvvetenschapper waar Stichting Agogische Scentra Zeeland naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. dienst nemen tegen een regulier CAO-loon. Eerder wees de minister het plan nog af. Werken onder het minimumloon is niet de oplos sing om langdurig werklozen aan een baan te helpen, vond hij toen. Inmiddels denkt de be windsman daar anders over. „Het plan heeft kolossale verbe teringen ondergaan. Het biedt werklozen recht op scholing en recht op minstens twee jaar be taald werk." De Geus vindt het plan zelfs zo 'sociaal', dat hij betwijfelt of veel werkgevers er aan mee wil len werken. De oppositiepar tijen PvdA, GroenLinks en SP in de Tweede Kamer voorspel den twee maanden geleden al dat De Geus het plan uiteinde lijk zou steunen en dienden daarom bij voorbaat een motie van wantrouwen tegen hem in. De regeringspartijen vinden de weerzin van de oppositie tegen het plan echter kortzichtig. „Ie mand op kosten van een werkge.-^ ver laten scholen tegen 90 pro cent van het minimumloon is veel socialer dan de werkloze te gen 70 procent van het mini mumloon (de hoogte van de bij standsuitkering, red.) thuis te la ten zitten tot zijn 65e," aldus CDA-Kamerlid Verburg. Het kabinet staat ook welwil lend tegenover een ander plan van het CDA: schoolverlaters zonder werkervaring die aan kloppen bij de sociale dienst krijgen niet meer automatisch een uitkering. Iedereen die jon ger is dan 23 moet daar iets voor terug doen: vrijwilligerswerk of zich op een andere manier nut tig maken voor de maatschap pij. Deze vorm van sociale dienstplicht is in sommige ge meenten al praktijk. Het kabi net wil dit nu in navolging van het CDA landelijk invoeren. Koopkracht Tot slot botste De Geus gisteren in het debat over zijn begroting voor volgend jaar nog hard met de oppositie over de koopkracht voor de minima. De cijfers die het kabinet daar deze week over publiceerde (mi nima en i^DW'ers gaan er gemid deld een half procent op achter uit) blijken geflatteerd, zo gaf De Geus toe. Door de invoering van de no claim-korting in het zieken- fonds gaat iedereen volgend jaar 255 euro meer premie beta len. Wie geen of nauwelijks ge bruik maakt van zorg, krijgt dit bedrag later weer geheel of ge deeltelijk terug. Het kabinet denkt dat de meeste mensen ge middeld zo'n 87 euro terugont vangen. Die teruggaaf volgt pas in 2006, maar is al wel verre kend in de officiële 'koopkracht plaatjes' voor 2005. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - De hoogte van het inkomen heeft nauwelijks in vloed op iemands gevoel van ge luk. De mate waarin mensen het idee hebben dat zij grip hebben op hun financiële situatie speelt een veel grotere rol. Dat blijkt uit onderzoek door het Nibud, het Platform integra le schuldhulpverlening en Wage- ningen Universiteit dat gisteren is gepubliceerd, Het onderzoek is gedaan onder mensen die de afgelopen twee jaar te maken hebben gehad met een terugval in inkomen doordat zij bijvoor beeld werkloos of arbeidsonge schikt zijn geworden of zijn ge scheiden. Ruim de helft (58 pro cent) vindt het lagere inkomen niet of nauwelijks genoeg om van rond te komen.Daarover zijn zij ontevreden, maar het ver andert nauwelijks iets aan hun gevoel van geluk. Mensen wor den volgens het Nibud vooral blij van een goede gezondheid en van hun gezin. „Zo zijn pa ren gelukkiger dan alleenstaan den, die weer gelukkiger zijn dan alleenstaande ouders." In het onderzoek is ook ge vraagd hoe mensen omgaan met de inkomensterugval. Ongeveer de helft gebruikt geld van zijn of haar spaarrekening, 30 pro cent gaat minder geld sparen en 23 procent leent geld. Dat laat ste noemt de organisatie 'een vrij drastische maatregel'. ANP pagina 4 verhef geluk tot hoogste prioriteit De bemanning van de ARM4 met hun bijzondere vangst. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Een tweejarige zeehond is gis terochtend in de netten van de ARM4 verzeild geraakt. Het wat verzwakte dier is gistermid dag in Vlissingen van boord gehaald en door de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren naar de zeehon dencrèche in Pieterburen gebracht. Een zeehond in vissersnetten is een zeldzame gebeurtenis. Dat blijkt aan de kade bij de vis mijn. Zodra de ARM 4 tegen vijf uur 's middags aanmeert, komen de bemanningen van andere schepen en medewerkers van de vismijn aan boord om een kijkje te nemen. Iedereen is opge togen. Vanaf het schip roept een opvarende naar een vriend op de kade: „Ik heb hem ge aaid. Hij is stik lief man!" Een andere man be kijkt het tafereel vanaf de wal: „Dit heb ik in de twintig jaar dat ik hier werk, nog nooit ge zien." De zeehond is voor de Belgische kust ge vonden. „We hebben hem in de bak met water gedaan en geprobeerd een visje te geven. Maar die wilde hij niet eten", zegt Caesar van Belzen van de ARM 4. Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren tilt aan boord van de viskotter de zeehond uit de bak en legt hem in een rechthoe kige rieten mand. Dat gaat niet zonder slag of stoot. Het dier spartelt flink tegen en Van der Hiele glijdt uit op het dek. Ondanks de val houdt hij het dier vast zodat het alsnog veilig in de mand komt. Van der Hiele: „Of hij iets mankeert, weet ik nog niet. Daarom breng ik hem voor de zeker heid naar Pieterburen." Als het aan Caesar van Belzen ligt, wordt de zeehond Rolf genoemd als het een mannetje blijkt te zijn. Als het een vrouwtje is heet ze Astoria. „Net als het oude café in Vlissingen." door Hans Jacobs DELFT - Prins Bernhard heeft zich tot het laatst bemoeid met de details van zijn uitvaart. Zijn ervaringen in maart bij de begra fenis van prinses Juliana waren aanleiding om het draaiboek aan te passen. Ook na de uit vaart van schoonzoon Claus had de prins al om veranderingen ge vraagd. Het resultaat is een heel persoonlijke dienst met, geheel naar de wensen en in de geest van Bernhard, groot militair ce remonieel. Evenals bij de uitvaart van hun grootmoeder Juliana hebben de kleinkinderen ook nu een be langrijke rol, Vier kleinzoons die naar de prins zijn vernoemd, begeleiden het stoffelijk over schot bij de laatste tocht. Alle kleinkinderen lopen morgen in de Nieuwe Kerk van Delft ach ter de kist en ontsteken rond de baar kaarsen. Koningin Beatrix en haar zussen Irene, Margriet en Christina en Pieter van Vol lenhoven 'brengen' prins Bern hard naar de koninklijke graf kelder. Prinses Christina zal ook nu weer zingen. De royaal versierde Nieuwe Kerk is morgen tot de nok toe ge vuld. Vooral vrienden van de prins en de organisaties waar mee hij een leven lang nauw was verbonden, krijgen een rui me afvaardiging. Ook de vetera- Koninklijke rouwstoet Rijtuig met prins Friso, prins Jaime, prins Bernhard en Bernardo Guillermo Militair er Marine Landmacht Luchtmacht (100 man) (100 man) (100 man) Samenstelling rouwstoet prins Bernhard voor 2e deel route, van Instituut Defensie Leergangen naar jrr Nieuwe Kerk. Vanaf moment dal rouwstoet Delft nadert lot en met bijzetting geven twee saluut- batterijen elke minuut een schot af. Rijtuig met koningin Beatrix, prinses Irene, prinses Margnet en prinses Christina Wapei Eredetachement Korps Rijdende Artillerie (8 ruiters en commandant) Kist met stoltelljk overschot prins Bernhard op affuit met Twee escorterende kanon 7-Veld, getrokken door zesspan Gelderse/Groningse paarden, begeleid door acht officieren der Artillerie S' "SfT" de Koningin In de rouwstoet zip in totaal ulm 800 militairen opgenomen Bereden ere-escorte Korps Landelijke Politie Diensten (commandant en 24 ruiters) Bereden era-escorte Koninklijke Marechaussee (commandant en 24 ruiters) afzetting op de Markt in Delft bestaat uit 524 militairen van o a Mariniers, Marinierskapel der Koninklijke Marine en het Korps Commandotroepen Koninklijke Mllil Atkh- iÉb> ttii. fÉfar I Erewacht Noordeinde: 100 militairen Lengte route Den Haag-Delft: 13,2 km Ere-afzetting onderweg: 6.000 militairen en 400 veteranen nen en het personeel van Soest- dijk, alsmede vorige adjudanten van Bernhard kunnen de dienst van dichtbij meemaken. Tal van vorstenhuizen, zowel de regerende als reeds lang afge dankte, zijn vertegenwoordigd - de uniformdragers onder de ko ningen en prinsen in vol ornaat. Ook Pieter van Vollenhoven en de prinsen Willem-Alexander, Maurits en Pieter-Christiaan trekken trouwens hun uniform aan. Tot in detail wordt de band van Bernhard met de krijgsmacht on derstreept. Op de kist de veer tien onderscheidingen waaraan Mercedes M-klasse wordt meer mans Neelie Kroes heeft in de hoedanigheid van Euro pees Commissaris van Mededinging haar eerste beleidsdaden verricht. Ze legde drie bedrijven een boete op wegens ver boden prijsafspraken en verbood een internatio nale fusie in de energiesec tor. Philips Lighting ver plaatst een deel van de productie van haar Middelburgse vestiging Vitrite naar het Poolse Biels- ko. Volgens de direc tie zijn drastische maatregelen nodig om te overle- •-v, ven. mm Rafael van der Vaart is niet langer aanvoerder van Ajax. De middenvelder weigerde woensdagavond in het Cham pions Leagueduel tegen Bayern München als linkerspits te spelen en werd daarop door Koeman naar de reser vebank verwezen. De 'werkweigering' van de in ternational kost hem zijn aanvoerdersband. To- *fj mas Galasek is de nieuwe captain. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22 en 23; Redactie Reac tie: 24; Auto: 25 en 27 hij het meeste hechtte, bijna alle verkregen voor zijn werk in de Tweede Wereldoorlog. Bern hard heeft niet gevraagd om, zo als bij hoge militairen gebruike lijk is, zijn sabel en pet op de kist te leggen. Last Post Vlak voordat de kist door huza ren wordt weggedragen, wordt het signaal 'Taptoe infanterie' (in de volksmond Last Post) ge blazen. Dat signaal klinkt ook elk jaar op 4 mei bij de Nationa le Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. Voor de Huzaren van Boreel is gekozen, omdat Bernhard bij hen zijn militaire loopbaan in Nederland begon. Ook zijn vader was een huzaar. Bij de vorige begrafenissen droe gen Grenadiers de koninklijke kist. Ook bij de rouwstoet en bij de afzetting is gedacht aan Bem- hards militaire achtergrond. Bij het vertrek van paleis Noordein de vormt het Regiment Stoot troepen Prins Bernhard de ere wacht. Op de Markt in Delft staan de commando's, die giste ren in Den Haag nog massaal hulde brachten aan hun 'erecom- mando' Bernhard. De affuit waarop de kist wordt vervoerd, wordt begeleid door de artille rie, de Gele Rijders. GPD pagina 2 twee uitvaarten in een jaar geen unicum door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Gevangenen ko men niet meer automatisch vrij als ze tweederde van hun straf hebben uitgezeten. In de toekomst komen gevange nen alleen vervroegd vrij als zij aan voorwaarden voldoen. Zij moeten bijvoorbeeld een cursus volgen of stoppen met het ge bruik van alcohol en drugs. Dat staat in een plan van minister Donner (Justitie) dat het kabi net vandaag bespreekt. Als voor waarde voor eerdere vrijlating kan een gevangene ook worden verplicht zich niet in een bepaal de wijk te vertonen of zich op ge zette tijden bij de politie te mel den. Wie in zijn proefperiode in de fout gaat, ervaart de conse quenties. Afhankelijk van de zwaarte van de misstap kan het OM dan bepalen dat iemand huisarrest krijgt of het restant van zijn straf moet uitzitten. Momenteel komen gevangenen die tweederde van hun straf er op hebben zitten automatisch vervroegd vrij. Donner vindt dat te vrijblijvend. Hij vindt wel dat na het verstrijken van twee derde van de straf gekeken moet worden onder welke voorwaar den vervroegd vrijlaten moge lijk is. Oorspronkelijk wilde Donner in zijn plan opnemen dat personen die tot een lange gevangenisstraf zijn veroor deeld toch al niet meer in aan merking komen voor eerdere vrijlating. Hij wilde vooral voor komen dat wie tot twintig jaar wordt veroordeeld, de op één na; langste straf, na twaalf jaar al zou vrijkomen. Het gat tussén twintig jaar en levenslang, het strafmaximum, werd daarmeë wel erg groot, vond de minister. De Tweede Kamer bepaalde on langs echter dat tussen twintig jaar en levenslang dertig jaar als mogelijke straf in de wet op genomen moet worden. GPD (Advertentie) naam: voorletters. m.jv, straaj: nummer' postcode: plaats: telefoon e-mail; (postlbankrekeningnummer: Handtekening; O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19.95). O per kwartaal met automatische incasso 58,001 dl per jaar met automatische incasso 222,50). Antwoordnummer 713; 44B0 WB Goes. het alfabet van Zeeland WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊm SSSBH9BHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1