Op de vlucht voor je man Het oog als houvast in de wereld Nieuwe Muziek blijft zitten met gat van 100.000 euro 19 Vrouw voelt zich binnenlandse vluchtelinge Tunnel bij Sluiskil heeft voorkeur Fietsbrug volgende week geplaatst Opvanghuizen vol met katten Veel overtredingen bij controle lunst Vijf bands op tweede editie van Kasteelpop Voorselectie Mosselrock begonnen vrijdag 10 december 2004 Huisartsen uit Zeeland verenigen zich GOES - De Zeeuwse huis artsen verenigen zich in een nieuwe Kring voor huis artsenzorg in Zeeland. De nieuwe vereniging ver vangt de bestaande Dis tricts Huisartsen Vereni ging Zeeland (DHV) en de vier Zeeuwse Regionale Huisartsenverenigingen (RHV). Tijdens een Zeeuwse leden vergadering woensdag van de Landelijke Huisartsen- verenigingen (LHV), waai de DHV en RHV's deel van uitmaken, is daartoe beslo ten. LHV wil de oude, sterk ge daagde organisatie van de leden vervangen door een eenvoudiger systeem, te meer doordat er minder geld beschikbaar is voor de belangenbehartiging nu de overheid die niet meer wil subsidiëren. De komende maanden be- 1 reidt het DHV-interimbe- stuur van voorzitter C. Jeb- bink de nieuwe statuten voor en zoekt naar een nieuw bestuur voor de nieu we Kring. Die Kring begint het bestaan in elk geval l met een positief saldo, meldt Jebbink. Het oude be stuur van de DHV trad be dil jaar af, omdat er _,J financieel geschil was over een grote vordering die LHV van DHV Zeeland ,l eiste. Het DHV-bestuur 1 zou de leden daarover niet juist hebben ingelicht en trad als reactie op de ver trouwensbreuk terug. (Die kwestie is opgelost, I zegt Jebbink, die de huis artsen sindsdien als inte rimvoorzitter leidt. Het manco zat volgens hem in 'verwarring over de project administratie'. Na boek houdkundige correcties en overeenstemming over 'in- 1 terpretaties' van boekhoud- i voorschriften kan volgens de interimvoorzitter de Kring het, bestaan begin- nen met een positief saldo op de jaarrekening. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze noemt zich zelf een binnenlandse vluchte ling. Carla (29) is op de vlucht voor haar gewelddadige man. Zes keer liep ze van hem weg, en evenzoveel keren keerde ze te rug. Maar nu heeft ze alle ban den doorgesneden, die van haar naar hem kunnen leiden. In een 'blijf-van-mijn-lijfhuis' op Wal cheren probeert ze met haar twee kinderen een nieuw leven op te bouwen. „Het valt niet mee, na meer dan tien jaar in angst te hebben geleefd." Op de Dag zonder Geweld, waar aan vandaag aandacht wordt be steed, wil ze een lans breken voor andere vrouwen, die ook bont en blauw geslagen worden door hun partner. „Als ik maar één vrouw bereik, die denkt: ik moet ook breken met dit deel van het verleden, dan ben ik al blij." Haar verhaal begint in de Rand stad, waar ze als moeilijke pu ber niet thuis bij haar moeder kon wonen. „Mijn moeder had een vriendje, met wie ik niet goed op kon schieten. Ik zei stoer: hij eruit of ik eruit." Ze vertrok naar een 'soort inter naat' om even af te koelen. „Maar dat even werd jaren." Ze ontmoette een vriend, die haar mishandelde. In die pex-iode ont moette ze de vader van haar kin deren. „Ik was labiel, kwetsbaar en hij ontfermde zich over me. Hij redde me uit een benarde si tuatie." Kickboksen Ze waren verliefd op elkaar. Dat was ruim tien jaar geleden. Carla keek tegen hem op. Hij was ouder en charmant, kon goed kickboksen en was er voor haar. „Ik raakte in verwachting. Tot het moment dat ik in ver wachting was, zei hij altijd dat hij een gewoon leven wilde lei den, met een gezinnetje, gewoon het 'huisje, boompje beest je-idee'." Maar toen ze zwanger raakte, vond hij het te vroeg. Zijn ge drag veranderde. Hij werd ge- Elke dag worden in Nederland tientallen vrouwen bont en blauw geslagen door hun partner, (foto is in scène gezet) foto Phil Nijhuis/GPD welddadig, riep niet alleen dat hij haar de trap af zou laten stui teren, maar deed het ook. Ze ging uit huis, op haar zelf wo nen. Maar hij bleef haar achter volgen. „Op momenten dat je kwetsbaar bent, grijpt hij zijn kans. Na de bevalling bijvoor beeld, dan zijn vrouwen labiel. Hij was poeslief en zei intussen dat hij wilde dat mijn kind zijn naam zou krijgen. Ik stemde in. Daar heb ik nu spijt van." Ze hoopte en geloofde dat zij hem kon veranderen. „Als hij boos was, kwam dat„door mij. Dan had jk maar het biertje koud' 'moeten zetten. Alles be trok ik op mezelf." Maar het liep helemaal anders. Het werd juist erger. „Als hij langs kwam, vertelde hij trots over zijn andere relaties. Over de klappen die hij had uitge deeld aan zijn andere vriendin. Daar moest ik dan blij om zijn." Hoe ze ook reageerde, hij vond altijd wel redenen om haar te slaan. „De laatste jaren maakte slaan niet meer uit. Dat klinkt vreemd, maar ik leefde voortdu rend met het idee dat hij zou slaan. En als hij dan sloeg, dan dacht ik dat ik er weer eventjes vanaf was." Zwartmaken Ze voelde zich kleiner en nieti ger worden. Hij controleerde haar. Sms-jes durfde ze niet te versturen, op straat durfde ze met niemand te praten en als ze een vriendin had dan maakte hij die zwart. „Hij wilde niet dat ik een eigen leven opbouwde." Contact met haar moeder had ze in die periode niet. „Mijn moe der wilde dat ik wegging bij hem en ik voelde dat ze een he kel had aan hem. Ik wilde niet kiezen en ik was er niet aan toe om negatieve dingen over hem te horen. Mijn moeder is erg ge schrokken toen ze bij toeval ont dekte dat ik over mijn hele lijf blauwe plekken had." De ommekeer kwam toen een van haar twee kinderen zei: ma ma ik wil weg. „Op vakantie, vroeg ik? Nee, ver weg, voor al tijd weg van papa." Ze pakte haar spullen en ver trok met haar kinderen naar Walcheren. „Tot mijn geluk kon ik in dit blijf-van-mijn-lijfhuis terecht. De medewerkers van het blijfhuis moeten tegen acht van de tien vrouwen zeggen dat er geen plaats voor ze is." Ze kwam als een haast leven loos vogeltje aan op Walcheren. „Dat was in april. Ik moest om de haverklap huilen en dacht echt dat het nooit meer goed zou komen." Ze moet nu leren begrijpen waarom dit haar is overkomen. „Waarom hij mij heeft uitgeko zen, en vier andere vrouwen, die allemaal in een blijfhuis zijn te rechtgekomen." De naam Carla is gefingeerd uit privacyoverwegingen. TERNEUZEN - De tunnel onder het kanaal van Gent naar Temeuzen ter hoogte van Sluiskil moet er zo snel mo gelijk komen. Een tweede brug om de verkeersproblemen op te lossen, is 'absoluut onwenselijk, ontsiert het land schap en draagt niet bij tot een veilige verkeersafwikke ling'. Dat is de mening van de mensen die de afgelopen maanden de enqüete op de website kanaalkruising.nl heb ben ingevuld. Het aantal mensen dat die moeite heeft genomen, valt enigszins tegen. Het zijn er maar 87. Zo snel mogelijk door een tunnel onder het kanaal kunnen rijden is de grote wens van alle invullers. Een brug vinden ze niet meer van deze tijd. De meeste deelnemers aan de enqüete (51) geven aan dat ze de brug bij Sluiskil dagelijks passé- NIEUWDORP - De fietsbrug over de Sloeweg, ter hoogte van de Vleugelhofweg tussen Nieuwdorp en Heinkens- zand, wordt volgende week geplaatst. De ondersteunin gen en trappen worden maandag en dinsdag opgebouwd. De plaatsing van de fietsbrug vindt in de nacht van dins dag op woensdag plaats, vanaf middernacht. Het autover keer op de Sloeweg wordt tijdelijk gestremd. Het werk hoeft niet lang te duren. Ter plaatse van de fiets brug worden later in de week, in de nacht van donderdag op vrijdag, nog vangrails aangebracht. Eén rijstrook is dan beschikbaar op de Sloeweg. Het verkeer wordt gere-> geld met verkeerslichten. De fietsbrug die eerder dienst deed bij Schiphol, moet voor de kerst opgeleverd zijn. De! nieuwe voorziening maakt het mogelijk weer tussen Hein- kenszand en Nieuwdorp te fietsen via de Vleugelhofweg. Sinds de ingebruikname van de Westerscheldetunnel is de Vleugelhofweg afgesloten, omdat het te gevaarlijk was de drukkere Sloeweg nog over te steken. De fietsbrug is be taald door de provincie. AARDENBURG - De Dierenbescherming Zeeuws-Vlaan- deren slaakt opnieuw een noodkreet. De opvanghuizen in de streek voor katten die aan hun lot zijn overgelaten, zit ten tjokvol. Op particuliere opvangadressen bij vrijwilli gers van de dierenbescherming wachten meer dan veertig katten op een nieuw tehuis, weet voorzitter A. Eefting van de Dierenbescherming Zeeuws-Vlaanderen. „En ook het asiel zit helemaal vol." Ze hoopt dat mensen die een kat willen, eerst bij de opvanghuizen gaan kijken. Eefting vermoedt dat mensen hun huisdier de deur uitzetten als het economisch minder gaat. „Daarbij komt dat mensen met minder geld in de portemonnee gaan bezuinigen op het steriliseren van hun kat. Daardoor neemt het aantal katten ook nog eens fors toe." MIDDELBURG - Bij controles met radarappatuur heeft de politie Zeeland woensdag tussen half twee 's middags en tien uur 's avonds 118 snelheidsovertredingen gecon stateerd. De meeste hardrijders reden op de Langeweg in Arnemuiden. Tussen 15.00 en 17.45 uur constateerde de radar 67 overtredingen. De overige controles vonden plaats op de Prelaatweg in Aagtekerke, de Pekelingseweg in Aagtekerke en de Vlissingsestraat in Koudekerke. Hendri van der Putten slaagt erin een schilderij te maken dat met de tijd verandert. foto Willem Mieras jggLErnst Jan Rozenriaal GOES - Schilderijen zijn in verf gestolde gelden. Met haar project 'Een gaat - een ent is kunstenares Hendri van der Putten e"n geslaagd een schilderij te maken dat de tijd verandert. „Hierin is de proble- 011 k waarmee ik me al jaren bezighoud °Peen nieuwe manier samengebald." Set schilderproject van Van der Putten, die sselend in Rottei'dam en Vhssingen Jiont en werkt, is op het ogenblik te zien in nstuitleen De Bevelanden in Goes. Aan wand hangen vierenveertig schilderijen n,ZjSli§ bij dertig centimeter in vier hori- Db!e rijen boven elkaar. Tegen de muur j3a eenze|fde aantal. De schilderijen aan wand zijn beschilderd met kleurige mo- J?n' ale vaak van het ene in het andere fa: H°Verlopen: schilderijen die tegen de ,s|aan' zijn monochromen in verschil lende kk ean van de doeken wordt ver- hanê* Van der Putten een van de rao- omen ervoor in de plaats. Daarop gaat nJ!jer verc'er schilderen. Ze werkt aan Schim610 c'oe'cen tegelijk, zodat een aantal 'ord en^en duidelijk nog in lng is. „Zodra er één wordt uitgeko- verduidelijkt Van der Putten. K.ebben ze een definitief stadium be- nares foto's toegestuurd van elk nieuw sta dium, zodat ze de ontwikkeling van het pro ject blijven volgen. „Een aantal van de wer ken heb ik in Duitsland verkocht. Nu hangt het project in Goes. Straks weer op een an dere plek. Ik vind het leuk dat het werk zich over de hele wereld verspreidt." Het project 'Een gaat - een komt' is vorig jaar ontstaan. In Haarlem zag Van der Put ten een klassiek stilleven dat als het ware in drie verdiepingen uiteen viel: boven een bloemenvaas, daaronder het kleed van de ta fel waarop de vaas was geplaatst en geheel onderin de tegelvloer waarop een slapend hondje was uitgebeeld. „Ik heb thuis ook een hondje. Die ligt in een kartonnen doos van Zeeuws Meisje. Die staat voor de ver warming. Daarboven heb je dan de venster bank en de bloempotten buiten op het bal kon. Eenzelfde soort tafereel. Ik wilde dat schilderen, maar had toen alleen plankjes tot mijn beschikking die bedoeld waren voor een kast. In twee xïjen hing ik ze boven elkaar. Op een gegeven moment pakte ik zo'n beschilderd paneeltje van de wand en realiseerde ik me dat ze ook als afzonderlij ke schilderijen konden worden gezien." Handdrukken in klei Jaren terug had Van der Putten al eens een installatie gemaakt van twaalfhonderd handdrukken in klei, gestoken in een hout stapel. Wie een ansichtkaart kocht van het hele werk, kreeg een keramisch handdrukje mee. „Dat was ook al een werk dat zich naar allerlei plaatsen heeft verspreid." Laatst kwam ze nog de voormalige rijks bouwmeester Wytze Patijn tegen. Hij zei dat hij haar handdrukje nog op zijn bureau heeft liggen. Een rode draad door haar hele oeuvre is de vluchtigheid van de observatie. Je ziet iets, je legt het vast, maar wat je zag bestaat dan al niet meer. „Dus moet je de volgende situa tie weer vastleggen. Zo benadruk ik veran derlijkheid. Iets is wat het is en het volgen de moment is het anders. De schilder Cézan- ne heeft eens gezegd dat hij naar het land schap wil kijken zoals een hond dat doet, zonder een diepzinnige interpretatie. Dat spreekt mij wel aan. Mijn werk is ook een voortdurend onderzoek naar het kijken. Zo probeer ik vat te krijgen op de wereld. Mijn oog is mijn enige houvast. Via mijn oog maak ik contact met de wereld. Maar ik ben bang er in al te grote woorden over te spre ken. Het is een serieus probleem, maar ik hoop dat het publiek ook de lol inziet van mijn werkwijze. Net als bij de meeste kun stenaars is mijn werk ook mijn plezier in het leven. Het maken van kunst houdt nooit op. Het is geen baan van negen tot vijf en ik ga nooit met pensioen." Expositie: Hendri van der Putten, Een gaat - een komt en ander recent werk, t/vi 22 jan in kunstuitleen De Bevelanden, open woe Hm za en de eerste zondag van de maand van 13-17 uur. WESTKAPELLE - Het vo- rig jaar voor het eerst ge houden popfestival Kasteel pop in Westkapelle krijgt een vervolg. Zaterdag 18 december treden 's mid dags en 's avonds vijf bands op in Het Kasteel van Batavia. Het festival wordt geopend door Joe's Garage, ge noemd naar een bekend al bum van Frank Zappa. De groep speelt Engelstalige covers. Daarna volgt Fear less Johnny. Deze Vlissing- se band speelt rockabilly, bluesrock en countryrock. De meidenrockband Wan nabee die daarop volgt, brengt volgens eigen om schrijving 'rock met bal len'. De bekende Zeeuwse dialectband Surrender maakt de weg vrij voor af sluiter The Heinoos. Deze Achterhoekse band speelt parodieën op bekende pop nummers. Gitarist Jan Kolkman speelde tien jaar lang bij Normaal. Tijdens het festival wordt ook het Zeeuws kampioen schap Luchtgitaarspelen gehouden. Deelnemers kun nen zich nog opgeven bij het Kasteel van Batavia. Het festival begint om 14 uur. YERSEKE - De voorbereidin gen voor het festival Mosselrock in Yerseke, dat eind augustus plaatsvindt, zijn in volle gang. Net als in voorgaande jaren houdt het festival vooraf demopresentaties. Zondag 20 februari en zondag 6 maart kunnen bands in het Heartbreak Café in Goes laten zien wat zij live waard zijn. Mos- selrockbestuur en pubhek bepa len dan welke bands een plek krijgen op de volgende editie van Mosselrock. De inschrijving voor de demo presentaties is geopend. Geïnte resseerde bands kunnen zich op geven via www.mosselrock.nl. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Nieuwe Mu ziek Zeeland hoeft niet te reke nen op extra geld van het Rijk. Bij de vaststelling van het lande lijke kunstenplan heeft staatsse cretaris M. van der Laan (D66, cultuur) het budget voor Nieu we Muziek niet nog eens ver hoogd. Navraag van de provin cie leert dat ze dat ook niet van plan is. Die boodschap had gedeputeer de H. van Waveren (CDA, cul tuur) gisteren voor directeur A. van 't Veer van Nieuwe Muziek. Van 't Veer kwam op het provin ciehuis in Middelburg ruim vier honderd handtekeningen aanbie den die de stichting de afgelo pen weken heeft verzameld. Nieuwe Muziek is nog steeds niet uit de problemen. Afgelo pen zomer nog leek de stichting, die in mei naar de Grote Kerk in Veere is verhuisd, met ingang van januari in totaal op niet meer dan 173.000 euro per jaar te kunnen rekenen. Nieuwe Mu ziek protesteerde, onder meer door een handtekeningenactie te ontketenen. De provincie verhoogde onlangs de jaarlijkse subsidie van 100.000 euro naar 170.000. Eer der had het Rijk zijn bijdrage verhoogd tot 153.000 euro. Nieu we Muziek zegt nog steeds een ton tekort te komen voor een goede programmering in de Gro te Kerk. Van Waveren heeft Van der Laan enkele weken geleden een brief gestuurd waarin wordt ge vraagd nog 70.000 euro extra uit te trekken. Gisteren maakte hij duidelijk dat dat er niet in zit. Hij gaf Van 't Veer ook te ver staan dat hij vandaag, als Pro vinciale Staten de cultuurnota vaststellen, blijft vasthouden aan de voorgestelde subsidie van 170.000 euro per jaar. Moties Over twee jaar wordt geëvalu eerd hoe Nieuwe Muziek het doet. Dat kan betekenen dat de provincie dan het subsidiebe drag nog verhoogt, maar ook dat het wordt verlaagd als de prestaties van Nieuwe Muziek achterblijven. „Ik sluit niets uit", aldus Van Waveren. De gedeputeerde verwacht van de Statenfracties vandaag geen moties om de voorgestelde subsi die voor Nieuwe Muziek te ver hogen. „Laten we het even af wachten. Na de Statenvergade ring weten we precies hoe het er met Nieuwe Muziek voorstaat." Van 't Veer zei wel te hopen dat er 'een verrassing uit de hoed' komt. Zo niet, dan gaat Nieuwe Muziek nog eens proberen par ticulier geld binnen te halen. Hij voorspelde dat de stichting de komende jaren ook veel pro jecten voor incidentele subsidie gaat voordragen. „Met het bud get dat we nu krijgen, kunnen we bij een evaluatie over twee jaar niet terugkijken op een reeks van prachtige concerten. Op deze manier kunnen we het in Veere niet overeind houden." Directeur A. van 't Veer van Nieuwe Muziek (rechts) ruim vierhonderd handtekeningen aan gedeputeerde Vai foto R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19