Productie Vitrite deels naar Polen PZC Gele kaart voor directeur Delta ligt klaar in Statenzaal GroenLinks wil fusie Zeeuwse waterschappen Nederland koppelt verdieping vaargeul opnieuw aan hsl 't Vierschip geeft het voorbeeld 17 Vertrouwelijke stukken wijzen op verhuizing in 2005 naar Bielsko Identiteit vermoorde man bekend Tunneltarief stijgt met 2,4 procent Nader onderzoek zedenzaak Krantendief aangehouden My Generation in Zierikzee Jonge Souburgse jianist naar landelijke finale lissingse automobilist rijgt douw vrijdag 10 december 2004 TERNEUZEN - De politie heeft officieel de identiteit vastgesteld van de man, die woensdagmorgen vermoord in een woning in de buurtschap Reuzenhoek is aangetrof fen. Het slachtoffer is Peter Blok, de 47-jarige bewoner van het pand. Gisteren is sectie verricht op het lichaam van de man. Daarover heeft de politie geen verdere mede delingen gedaan, maar naar verluidt is de man doodgesla gen. Na de ontdekking van de moord is ook gisteren de ge hele dag technisch onderzoek in en buiten de woning van het slachtoffer uitgevoerd. De politie heeft twee Temeuze- naren, van 18 en 28 jaar, aangehouden. GOES - De tarieven van de Westerscheldetunnel gaan vol gend jaar met 2,4 procent omhoog, bijna net zoveel als dit jaar. Dat geldt zowel voor het standaardtarief als voor het kortingstarief voor vaste klanten met een t-tag. Al leen in de categorie voertuigen die maximaal 12 meter lang zijn en hoger dan 2,50 meter (daartoe behoren kleine vi-achtauto's, campers en bussen) valt de stijging lager uit: 0,7 procent. Dat heeft te maken met het streven uit te komen op bedragen die het handigst zijn wanneer tunnel gebruikers contant betalen. Bestuurders van personen auto's en motoren betalen volgend jaar volgens de stan daardtarieven 4,20 euro (tien cent meer dan nu); auto's met aanhanger gaan van 6,15 naar 6,30 euro; voor kleine vrachtwagens, bussen en campers rekent de NV Wester scheldetunnel 15,40 euro in plaats van 15,50 euro; be stuurders van grote vrachtwagens moeten 21 euro neertel len (vijftig cent meer dan nu). De korting voor t-tagge- bruikers bedraagt 25 procent. De nieuwe tarieven gaan op 10 januari in. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg bepaalde gisteren dat een 47-jarige inwoner van Breskens eerst on derzocht moet worden door gedragsdeskundigen. Daar mee werd aan het verzoek van officier van justitie A. Flik- weert tegemoet gekomen om de zedenzaak aan te houden. De verdachte gaf weliswaar toe seksuele handelingen te hebben gepleegd met een zestienjarige jongen, maar de of ficier had moeite met zijn houding. Zo zou volgens de man het slachtoffer het initiatief hebben genomen en zou den de seksuele contacten op vrijwillige basis zijn ge weest. „U moet niet bang zijn dat het nog eens zal gebeu ren", zei hij De officier was daarvan niet overtuigd en vroeg in belang van de samenleving om een psychologisch onderzoek, zodat hij meer te weten kan komen over de persoon van verdachte. De Bressiaander wordt ook be schuldigd van bezit van kinderporno, dat 1 september op zijn computer werd aangetroffen. Sinds begin september is hij gedetineerd. De jongen heeft 10.000 euro smarten geld gevraagd. De zaak staat voor februari gepland. VLISSINGEN - Een 52-jarige Middelburger is gisteren in de Walstraat in Vlissingen aangehouden voor diefstal van een paar kranten. Door een getuige was gezien dat de man enkele kranten wegnam uit een rek buiten een win kel aan de Walstraat en deze in zijn fietstas stopte. Naar aanleiding van zijn signalement kon hij even later wor den aangehouden. door Rinus Antonisse GOES - De Statenfractie van GroenLinks vindt dat de provin cie zelf een onderzoek moet doen naar fusie van de twee Zeeuwse waterschappen. De fractie gaat hierover een uit spraak van Provinciale Staten vragen. Bovendien stelt GroenLinks dat de provincie de begrotingen voor 2005 van beide waterschap pen moet afkeuren, omdat daar in een veel te hoge belastingver hoging voor de burgers is ver werkt. Dat acht de fractie in strijd met 'de algemene beginse len van behoorlijk bestuur'. De Statenleden L. Harpe en M. Wiersma constateren dat het da gelijks provinciebestuur zich te gemakkelijk neerlegt bij het af wijzen van een fusie-onderzoek door met name het waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Er wordt nu slechts gekeken naar kosten besparing door regionale samen werking. Dat achten ze teleur stellend. „Gevolg is dat de bur gers komende jaren, deels onno dig, geconfronteerd worden met forse lastenstijgingen." Deelstroomgebied Harpe en Wiersma wijzen erop dat het streven is in Nederland per zogenaamd 'deelstroomge bied' één waterschap te hebben. Aangezien Zeeland (met een stukje West-Brabant en de Zuid-Hollandse kant van de Grevelingen) het stroomgebied Schelde vormt, betekent dat één waterschap voor de hele provin cie, aldus de Statenleden. Ze herinneren aan de Europese Kaderrichtlijn Water en de maatregelen die voor beter wa terbeheer nodig zijn. Die kosten komende jaren miljarden euro's. Voor een belangrijk deel komen die terug in de belastingen die de burgers aan de waterschap pen moeten betalen. Harpe en Wiersma onderstrepen dat kos tenbesparing en doelmatig wer ken van het grootste belang zijn om de lastenstijging in te per ken. „Een neutraal onderzoek naar een betere en efficiëntere besteding van overheidsgelden is het minste dat moet gebeu ren." Nu de waterschappen zelf geen actie ondernemen, moet de provincie dat doen, menen de Statenleden Volgens het tweetal heeft de wei gering van de waterschappen om een fusie te onderzoeken, me de tot gevolg dat de tarieven be hoorlijk verhoogd moeten wor den. Harpe en Wiersma ergeren zich er zeer aan dat de water schappen het doen voorkomen alsof sprake is van een tariefs verlaging. Door de waardestij ging van huizen gaat het per sal do juist om een forse verhoging. „Voorts is sprake van een lasten verschuiving van bedrijven naar burgers." De GroenLinksers geven aan dat het dagelijks provinciebe stuur de begrotingen van de wa terschappen kan vernietigen, als ze in strijd zijn met het alge meen belang. Dat is het geval, stellen Harpe en Wiersma. „De zwaarwegende redenen zijn ruimschoots aanwezig nu de wa terschappen geen onderzoek wensen te doen naar samenwer king op deelstroomgebiedni- veau." De Statenleden verwijzen naar de Kaderrichtlijn Water, die aangeeft dat huishoudens, be drijven en landbouw een redelij ke bijdrage moeten leveren in de uitgaven van het waterschap, rekening houdend met het uit gangspunt 'de vervuiler be taalt'. Ze merken op dat de burger 'one venredig en onredelijk' zwaar wordt getroffen. Harpe en Wiers ma pleiten voor nieuwe water schapsbegrotingen, waarin de belastingstijging beperkt wordt tot het inflatiepercentage. Ze zullen hun voorstellen neerleg gen in twee moties. ZIERIKZEE - In cafe de Ge kroonde Suikerbiet in Zierikzee treedt zondag de band My Gene ration op. Zij spelen hits uit de jaren zes tig en zeventig van onder ande re The Kinks, Nancy Sinatra en Gipsy Kings. Het optreden begint om 16.00 uur tot en duurt tot ongeveer 19.00 uur. ^llgn Jansen ?SDe PvdA in de Tweede y vindt dat het kabinet vol- 'J Week geen beslissing nemen over de derde ver- neping van de Westerschelde. Aanleidi nng: België komt de af- Minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat ergert zich net als Dijksma en CDA-Kamerlid Y. van Hijum eraan dat de Bel gische regering talmt met het na komen van afspraken over de hsl. Het heeft er de schijn van dat de flitstrein over het traject Brussel Antwerpen zeventien minuten langer zal doen dan was voorzien. Het Belgische spoorbedrijf NMBS zit mede als gevolg van de aanleg van de hsl met een schuld van 10 miljard euro. Sug gesties om maatregelen te tref fen waardoor de flitstrein snel ler in Amsterdam is, zijn in Brus sel van de hand gewezen. Uit vrees voor nog meer verliezen voelt de NMBS ook weinig voor de overeengekomen snelle ver bindingen tussen Den Haag en Brussel en Breda en Brussel. Peijs wil de Belgen aan de af spraken houden. Dijksma en Van Hijum vonden deze week in een vergadering van de Kamer commissie voor Verkeer en Wa terstaat dat Nederland bij wijze van stok achter de deur minder toeschietelijk moet zijn met de verdieping van de Westerschel de en de heropening van de IJze ren Rijn, de goederenspoorlijn tussen Antwerpen en het Roerge bied in Duitsland. Uitstellen De ruzie over de hsl komt medio januari aan bod tijdens een over leg tussen Peijs en de Belgische minister J. Vande Lanotte. Vol gende week al nemen de Neder landse en de Vlaamse regering beide een beslissing over de ont- wikkelingsschets voor het schel- de-estuarium, waarin de volgen de verdieping van de Wester schelde wordt aangekondigd. Dijksma meent dat het verstan dig is het gesprek tussen Peijs en Vande Lanotte te vervroegen óf de beslissing over de verdie ping van de Westerschelde uit te stellen. Een koppeling dus van de Wes- terschelde-verdieping aan ande re dossiers. De geschiedenis her haalt zich. In ruil voor de mede werking aan het voor Antwer pen - en daarmee voor de Vlaam se economie - zo belangrijke ver diepingsverdrag stemde Vlaan deren in 1995 in met een zoda nig tracé voor de hsl dat de flitst rein in Nederland langs Breda zou kunnen rijden. De Vlamin gen kwam een traject langs Ber gen op Zoom eigenlijk beter uit. LjeffreyKutterink jflJDELBURG - Een dee! van i productie van Philips I.igh- J Vitrite in Middelburg nrdi volgend jaar overge bracht naar de Philips-vestiging L,( Poolse Bielsko. )st blijkt uit vertrouwelijke Ukken. Als het bedrijf geen naatregelen neemt, daalt de om- ,1 de komende jaren drama- iidl (van bijna 44 miljoen euro ,2004 tot 18 miljoen in 2007). let bedrijf onderzoekt daarom iogeli]kheden om goedkoper te unnen werken. De zogeheten lasstudie moet begin volgend nr klaar zijn. De vakbonden rfnnrAb van der Sluis MIDDELBURG - Pianist Svjat- oslav Presnyakov (17) uit Oost-Souburg is doorgedrongen itot de finale van het Nationaal Concours van de Stichting Jong luzikaal Talent. Aan de eerste ilek is een beurs verbonden van vijfduizend euro en de titel Jong Muziektalent van het jaar. een natuur- alent. Tot tweemaal toe won hij il het prestigieuze Prinses Chris- ina Concours. Als beloning Docht hij een masterclass vol gen en twee concerten van een idool bijwonen. inmaart van dit jaar won hij sa- oen met celliste Marlon Dek uit Joes de Muziekprijs van de eeuwse jeugd voor duo's in de 16 tot en met 2d jaar. De finale van het Natio naal Concours vindt plaats op pndagmiddag 19 december in leDoelen te Rotterdam. De deel nemers variëren in leeftijd van 8 lot 20 jaar. Tros radio 4 neemt op voor uitzending in Set programma Middagconcert 24 december om 13 HDDELBURG - Officier van istitieG. Oosterveld eiste giste- in Middelburg tegen een itigjarige inwoner van Vlis singen wegens het veroorzaken wneen aanrijding en gevaarlijk rijden 1350 euro boete en een lialf jaar voorwaardelijke rijont zegging. Politierechter B. Duin hof vonniste conform. |de strafmaat werd ook het be- een vlindermes meegeno men De automobilist had nog geen vier maanden zijn rijbe wijs toen hij 10 oktober vorig aar in Vlissingen na een gevaar- jjke achtervolging met alle risi- van dien een politieauto rist kwijt te rijden. 'e verdachte bereikte in een ptig kilometer-zone snelheden on boven de tachtig kilometer per uur. IVe konden door de hoge snel- leid niet dichterbij komen", iaddenagenten verklaard. leVlissinger had weinig van de dollemansrit opgestoken, want 'P 25 oktober miste hij in Mid- lelburg door te hoge snelheid een bocht, raakte met de auto 1 zijn vader in een slip en d een aantal bermpaaltjes nver. owas hij doorgere- i waama hij later kon wor- Jeverdachte zei dat het hard rij en als baldadigheid moest wor- flen gezien. „Ik heb er niet bij agedacht dat het mis kan gaan. j er veel van geleerd", be- "Jgdehij zijn spijt. 'Het is te grijs voor woorden. is meer dan gewoon te snel Iden. Het is zeer onverstandig luLf'' a^us Politierechter verwachten dan een uitnodiging van de directie om over de uit komsten te kunnen praten. Drastische maatregelen zijn vol gens de directie noodzakelijk om te kunnen overleven. Oor zaak is met name de felle concur rentie vanuit China en India. Bo vendien daalt de afzet van som mige producten, omdat bijvoor beeld steeds meer gebruik wordt gemaakt van LED-ver- lichting. Vitrite beschikt nog over een eigen glasfabriek. Er is sprake van dat die wordt ge sloten. Dat betekent - het effect op andere afdelingen meege rekend - een verlies van tien tallen van de 240 banen. De Vitrite onderzoekt nog hoe de resterende producten zo goed koop en efficiënt mogelijk te kunnen blijven fabriceren. Om de kwaliteit te waarborgen van de producten die voortaan in Po len worden gemaakt, zal kennis en kunde moeten worden uitge wisseld. Uit het vertrouwelijke stuk blijkt niet hoeveel arbeids plaatsen bij Philips Lighting Vit rite in Middelburg verloren gaan. De directie benadrukt wel dat de afslankingsoperatie in 2005 in goede banen moet wor den geleid, 'waarbij in balans met de vereiste prestaties tot het einde toe, toekomstperspec tieven voor medewerkers wor den geschapen waarbij zij ver trouwen in de toekomst behou den'. Maar het vertrouwen is bij een groot deel van het personeel al verdwenen. De onrust is erg groot, te meer omdat vorig jaar ook al 65 banen zijn geschrapt. Door tien vacatures te creëren kwam het nettoverlies uit op 55 arbeidsplaatsen. Omdat de me dewerkers het nieuws over die reorganisatie toen uit de krant moesten vernemen, heeft de di rectie dit keer besloten vroegtij dig een personeelsbijeenkomst te beleggen. Maar op dat mo ment is ook iedereen een zwijg plicht opgelegd. Omdat de exac te gevolgen van de reorganisatie niet duidelijk zijn, wordt er druk over gespeculeerd. Dat heeft tot gevolg dat de motivatie om te werken juist flink is afge nomen en de onrust nog verder toeneemt. De klas van meester Jan Bouwens in 't Vie door Rolf Bosboom ARNEMUIDEN - Goed voorbeeld doet volgen, hoopt het ministerie van Onder wijs. Daarom heeft het een aantal scho len bij elkaar gebracht die al ruime erva ring hebben opgedaan met vernieuwings projecten. Zij kunnen als voorbeeld die nen voor andere scholen. Archipelschool 't Vierschip in Arnemuiden vertegen woordigt Zeeland. 't Vierschip was vijf jaar geleden een van de eerste scholen die aan de slag gingen met Meervoudige Intelligentie. Het con cept, afkomstig uit Amerika, gaat uit van de theorie dat er acht soorten intelligen ties zijn. De ene is bij een mens beter ont wikkeld dan de andere. In de klas betekent het dat elk kind op zi jn eigen manier 'knap' is. Sommige zijn chip te Arnemuiden. vooral op taal gericht (woordknap), ande re zijn bijvoorbeeld vooral beweeglijk (beweegknap) of goed in de omgang met anderen (mensenknap). De onderwijzers van 't Vierschip stemmen zo veel moge lijk hun lesvormen daarop af, zodat ge bruik wordt gemaakt van sterke intelli genties en minder ontwikkelde kanten worden gestimuleerd. De Arnemuidse school werkt verder in de onderbouw met gemengde groepen, waarin kinderen van verschillende leeftij den zitten. Afhankelijk van hun ontwik keling kunnen ze twee keer per jaar over stappen naar een volgende groep. Op initiatief van het ministerie zijn uit eenlopende vernieuwingsprojecten in het basisonderwijs gebundeld onder de naam Teamonderwijs Op Maat (TOM). Bijna dertig deelnemers stellen regelma tig hun deuren open voor collega's, 't Vierschip is recent, op verzoek van het ministerie, ook zo'n 'open TOM-school' geworden. „Scholen die erover denken een bepaalde richting op te gaan, kunnen dan op bezoek gaan bij scholen die al wat verder zijn", zegt directeur G. de Keizer. Voorheen kreeg de school ook al geregeld dergelijke verzoeken. „Dat is leuk, maar je hebt ook te zorgen voor de rust binnen de school", zegt De Keizer. Het grote voordeel is dat de bezoeken nu gestruc- tureerder verlopen en minder vrij blijvend zijn. De aanmelding gaat via de TOM-website wwiv.teamonderwijs.nl de data liggen geruime tijd van tevoren vast en de bezoeken worden afgesloten met een 'reflectiegesprek'. Bijkomend pluspunt is dat de school een kleine fi nanciële vergoeding krijgt, naar eigen inzicht te besteden. De Keizer: „Boven- foto Ruben Oreel dien houden de bezoeken de school scherp." 't Vierschip is nog steeds bezig met het verder ontwikkelen van Meervoudige In telligentie. Er zijn ook contacten met on der meer de lei'arenopleiding van de Ho geschool Zeeland, om toekomstige onder wijzers bekend te maken met het con cept. De Keizer is er zeker van dat de aanpak van de school positief werkt. „Ik kan het niet bewijzen, maar we zijn ervan over tuigd dat we met Meervoudige Intelligen tie meer kinderen bereiken." Scholen die op bezoek komen wordt wel voorgehouden dat er veel inzet gewaagd wordt van het schoolteam en dat alle be trokkenen erachter moeten staan. De Kei zer: „Ook bij ons heeft het strijd gekost. Het eist heel veel, maar het levert uitein delijk ook veel op." door Maurits Sep MIDDELBURG - Directeur D. Luteijn van Delta krijgt van daag een gele kaart van zijn grootste aandeelhouder, de pro vincie. Luteijns positie staat nu niet ter discussie, maar dat kan over een paar maanden anders zijn, waarschuwt M. Wiersma van GroenLinks. GroenLinks dient vandaag een motie in waarin om een diep gaand onderzoek wordt ge vraagd naar de slepende proble men met rekeningen. Nu al is be kend dat een meerderheid van Provinciale Staten de motie zal steunen. „De positie van de directeur wordt daar niet bij betrokken", stelt Wiersma. „Maar ik heb wel het gevoel dat dat er uiteinde lijk toch van komt. Met zijn posi tie is nu niks aan de hand, maar dat kan in maart, als het onder zoek klaar is, anders zijn." Wiersma benadrukt dat het niet zijn streven is Luteijn 'te verwij deren'. GroenLinks wil vooral een signaal afgeven naar de be volking, dat de klachten over Delta serieus worden genomen. „Mocht blijken dat er door de di rectie verwijtbare fouten zijn ge maakt, dan zullen wij als aan deelhouder uiteraard wel aan de Raad van Commissarissen vra gen wat die daaraan hebben ge daan of gaan doen." De motie kan wel worden ge zien als een waarschuwing, zegt Wiersma. Ook persoonlijk zou hij de directeur van Delta wel een gele kaart willen geven. Voor het CDA, dat in het voor jaar een klachtenlijn opende over Delta en onlangs vragen stelde over de aanhoudende pro blemen met rekeningen, staat de positie van Luteijn niet ter dis cussie, zegt W. Saman. „Wij wil len weten hoe het zit met de pro blemen en de oplossing, dat is voor ons voldoende. Onrust weg nemen en druk uitoefenen voor een oplossing, dat heeft voor ons prioriteit. Als het de bedoe ling is om via deze motie de di recteur aan te pakken, dan twij fel ik of we eraan moeten mee doen." Ook de PvdA is het te doen om het signaal naar de bevolking, zegt P. Holtring. „Het is geen motie van wantrouwen. Eerst moeten we onderzoeken hoe het zover kon komen. Maar dat zo veel mensen in de problemen zijn gekomen, daar kun je de di recteur wel op aanspreken." Holtring en Saman wijzen er wel op dat aandeelhouders geen directeuren aanstellen of ont slaan. Gedeputeerde J. Suurmond, die namens de provincie in de verga dering van aandeelhouders zit, beschouwt het onderzoek naar de problemen bij Delta wel dege lijk ook als een onderzoek naar het beleid en dus de positie van de directeur. „Het verzoek voor dat onderzoek wordt namelijk gericht aan de Raad van Com missarissen en die gaat over de positie van de directie." Delta-directeur D. Luteijn Suurmond denkt echter niet dat Luteijn uiteindelijk het veld moet ruimen. „Ik ga er niet van uit dat uit het onderzoek grove nalatigheden zullen blijken. Ik verwacht een plausibele verkla ring van de directie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17