angdurig werklozen aan de bak PZC Wie biedt meer? Barrelracers delen shirts en potloden uit PZC Jip is niet alleen voor problemen Plannen voor Goes' paardencrematorium .15 leeuw se brandwachten bij uitvaart prins Bernhard ingo-avond i Middelburg agenda Nieuw veer vanuit Hansweert Hulst betaalt projectontwikkelaar Gemeente stopt inzameling grofvuil Ziektekosten onderwijsassistenten Bijeenkomst voor mensen met reuma vrijdag 10 december 2004 DES Paardenliefhebbers Leo hun lievelingsdier over tijdje misschien laten crerae- I, in Goes. .1. de Kok een ira- f exporteur in paardenvlees t Kapelle. heeft een vergun- g»nagevraagd voor een paar- urematorium aan de Li- Ktoneweg. Kok was vier jaar geleden t al betrokken bij plannen een dergelijk crematorium, toen nog met het bedrijf Slacht huis De Kok uit Wolphaartsdijk. In middels heeft J. de Kok zijn ei gen handel in paardenvlees in Kapelle, zijn broer is verder ge gaan met het slachthuis. Het idee voor een paardencrema torium werd destijds geboren, omdat het slachthuis veel nood- slachtingen verrichtte. De mees te paarden worden niet voor het vlees gehouden, maar voor de liefhebberijEigenaren zien hun overleden dier liever niet in de vleesverwerking belanden, of af gevoerd worden via een destruc tiebedrijf. Toen in 2001 door een wetswijzi ging paarden de status van huis dier kregen, mochten de dieren ook gecremeerd worden. De broers van het slachthuis zagen een kans en dienden een plan in bij de gemeente Goes voor een paardencrematorium. Idee Ook die zag het idee wel zitten. De gemeente was bereid het be stemmingsplan te wijzigen om een paardencrematorium moge lijk te maken. In 2002 zagen de broers toch maar af van de inves tering. Het was niet zeker dat er genoeg belangstelling zou zijn voor het cremeren van paarden. Boven dien moest er een peperdure gasleiding worden aangelegd naar de Oude Veerweg in Wolphaartsdijk, voor de oven. Nu probeert J. de Kok het dus opnieuw. Hij heeft een vergun- ningsverzoek ingediend. Het be stemmingsplan van bedrijventer rein De Poel-II, waar de Li- vingstoneweg in ligt, moet gewij zigd worden. Goes heeft daar geen moeite mee, omdat De Kok heeft beloofd dat het gebouw geen rookwolken of geurtjes zal opleveren. Bovendien zal aan de buiten kant niet te zien zijn dat er een paardencrematorium in het pand zit. De Kok moet ook een milieuvergunning aanvragen bij de provincie. irFriith Ramakers JSSINGEN - Meer dan vijf- langdurige werklozen uit de meenten Vlissingen, Middel- rg en Goes hebben werk ge ilden als veiligheids- of brand- cht in voornamelijk de petro- kerstuitvoering ïuziekschool JSSINGEN - De regio Wal- iren van de Zeeuwse Muziek- 100I houdt zaterdag 18 decem- r de jaarlijkse kerstuitvoering het Arsenaaltheater te Vlissig- jdens de kerstuitvoering Irdt de musical 'Kerst brengt inden' gepresenteerd door kinderkoor onder leiding Leny Stokman. musical wordt afgewisseld iptredens van het gemengd nble, het elementair ijkersensemble en het saxo- Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; tot 12.00 uur REDACTIE Walcheren {Buitenruststraat 18 :B MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 ■mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie "tionspark 28 ^60 AA goes Ie|: (0113)315500 [3X: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl internet ^•pzc.nl E-mail: web@pzc.nl chemische industrie. Zij hebben een arbeidsovereenkomst van zes maanden bij BB&O Consul tants uit Middelharnis, met de bedoeling om het contract te ver lengen. BB&O, die ook opleidingen ver zorgen, moet creatief zijn om het personeel aan het werk te houden. Uit de nieuwste groep veiligheidsmensen werden on langs tien kandidaten geselec teerd die zaterdag bij de uit vaart van prins Bernhard actief zullen zijn. „Een paar maanden geleden hadden deze mensen nog een uitkering en nu kunnen ze bij zo'n belangrijke gebeurte nis aanwezig zijn", zegt S. Wat- tel, beleidsmedewerker sociale zaken van de gemeente Vlissin gen. De tien kandidaten zullen tijdens de plechtigheden bijvoor beeld in de koninklijke stallen controleren of de regels voor de brandveiligheid in acht worden genomen. Een brandwacht of buitenwacht is niet gebonden aan een plaats. Ze houden doorgaans toezicht bij raffinaderijen en werken in ploegendiensten. Gemeenten moeten door de nieuwe Wet Werk en Bijstand (WWB) actie ver dan vroeger proberen om uit keringsgerechtigden aan nieuw, regulier werk te helpen. On langs werd bekend dat de banen van circa vijftig Vlissingse en Middelburgse stadstoezichthou- ders op de tocht staan. Dat was ook het gevolg van de nieuwe WWB en de bezuiniging van het Rijk op de gesubsidieerde ba nen, zoals de stadstoezichthou- ders. „Bij deze groep zitten, voor zo ver ik weet, geen stadstoezicht- houders. De molen voor deze se lectie draaide al, toen er voor de toezichthouders nog geen duide lijkheid bestond. Dit reïntegra- tieproject was voor hen eigen lijk te vroeg." Gemeenten krijgen van het Rijk een reïntegratiebudget en als dat geld op is, dan moeten de ei gen algemene middelen worden aangesproken om mensen naar werk te begeleiden. „We zijn daarmee op verschillende manie ren bezig. Dat kan ook door het geven van opleidingen, of sollici tatietrainingen of echte banen." In Vlissingen zijn op dit mo ment naar schatting 400 van de 1500 uitkeringsgerechtigden op een of andere manier betrokken bij een reïntegratieproject. uitvoering begint om 15.30 Concert OKK 5TKAPELLE - Muziekvere- Jig Oefening Kweekt Kunst iWestkapelle geeft vrijdag 17 cember een kerstconcert in de /ormde Kerk Moria aan de arkt. jtkoorExaudi verleent mede- ig. Het kerstconcert be ta 20.00 uur. IDDELBURG - De wijkvereni- ig Middelburg-zuid houdt za- dag 18 december een bin- avond voor volwassenen in kcentrum Palet aan de J. van gersbergstraat in Middel- De bingo begint om 20.00 SmEEKACTIVITEITEN IIDDELBURG - Ontmoetingscentrum nffioen, 19.00 - 23.00 uur: Inloop- Jcentrum De Griffioen, 20.00 - 22.00 r Spreekuur politieke partijen; USSINGEIM - Coosje kenstraat/Scheldeplein, 8.00 - 16.00 rWeekmarkt; N Hof, 9.00 uur: Hatha yoga; 10.35 ir Power yoga. Voor de collectie Chinees en Japans aardewerk bestaat veel belangstelling. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - „Duizend vijfhon derd, wie biedt meer, duizend zeshon derd, iedereen goed nagedacht, nie mand meer en geluk! Duizend zeshon derd! En dat voor een porseleinen hengselkannetje, mét slijtage. Even met je gedachten afdwalen is er niet bij, donderdag in het Zeeuws Vei linghuis in Middelburg. Dan is veiling meester Luc de Bakker toch al gauw drie vazen verder. Zelfs terwijl hij zich van zijn jas ontdoet, blijft hij veilen. Zo is er het hengselkruikje dat hij binnen enkele seconden van tachtig naar 380 euro weet te brengen. „Mensen die snel praten, zijn intelligent, zeiden ze on langs nog op de radio", roept hij met een onvervalst Belgisch accent. Het polychrome porselein doet het goed, de Chinese sloffen wat minder. Maar over het algemeen is het een bie den van jewelste. Op de decembervei- ling komt naast algemene kunst en an tiek een collectie Chinees en Japans por selein onder de hamer. Dat is te zien aan het publiek. Achterin de zaal zitten vooral Aziatisch ogende liefhebbers. Eén ervan lijkt zo fanatiek zijn culturele erfgoed te willen terugko pen, dat hij zijn blauwe kaart bij een 18e eeuwse uitgesneden kokosnoot uit China, continu de lucht inhoudt. Tot hi lariteit van de zaal. Want hij geeft er 420 euro voor, terwijl de richtprijs ruim acht keer zo laag lag. Maar het zijn niet allemaal Chinezen en decadente ouderen die op de veiling zijn af gekomen. Zo staat op de gang een man op Nike Air Max-schoenen en gestoken in een bomberjack de zaal te bestuderen. Peter Hendrikse komt spe ciaal voor het aardewerk. „Ik ben ver slaafd aan tegeltjes", geeft de Vlissin- ger toe. "Als klein jongetje groef ik bij grondsaneringen al naar aardewerk. Nu verzamel ik alles uit de Gouden Eeuw. Ik heb ooit vijfduizend euro voor een te geltje betaald. Nu ben ik op zoek naar tegels met vogels. Die zijn momenteel erg gewild." Gemberpotjes Er valt vanalles te halen. Gemberpot jes, boterschaaltjes, haarspelden en por seleinen papegaaien. Dames kijken hun echtgenoot extra lief aan, wanneer er een schattig snuifdoosje in zicht komt. Er zijn mensen die bij elke kavel de ge boden prijs in de catalogus noteren en foto Ruben Oreel mensen die er ogenschijnlijk voor hun eigen plezier vertoeven. De zaal ligt van dubbel van het lachen wanneer een man zich uitrekt en ogenschijnlijk biedt voor een houten lakstempel. „Snel, omlaag, je bent aan het bieden", sist zijn echtgenote. En de veilingmeester gaat door. „Een porselei nen schemerlamp in de vorm van een boomstam, wie biedt meer dan tachtig euro, daar kun je niet voor in het don ker zitten, vijfentachtig euro, stop er een spaarlamp in, negentig euro, mooi onder de kerstboom, niemand méér... Tussen de middag- en de avondveiling maakt Jeroen de Kuyper de balans op. De taxateur is een tevreden mens. „De goede stukken gaan voor hoge prijzen weg. Natuurlijk is niet overal even hoog op geboden, sommige stukken zijn niet verkocht, maar het gros gaat ver boven de taxatiewaarde de deur uit. Dit was onze eerste themaveiling. Volgend jaar doen we het weer." Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam-Dakar Chal lenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die in Afrika worden (Advertentie) achtergelaten voor het goede doel, hebben ze de tocht van ruim 6500 kilometer naar Ban jul volbracht. De PZC volgt hen op afstand. door Wendy van den Hurk en Marcel Modde MIDDELBURG - De taak is vol bracht. Gambia is weer wat pot loden en een auto rijker. Van daag vliegen de Walcherse avon turiers Joost Rijnberg en Michiel Middelhoek terug naar Nederland. De heren uit Middelburg en Vlis singen denken met enige hilari teit terug aan hun pontreis. „Bi zar", noemt Rijnberg de over tocht. „De boot was helemaal volge propt met auto's, vrachtwagens en manden met munttheeblade ren. En dan nog ongeveer hon derd dorpelingen, ze zaten ge woon op ons dak." De afgelopen dagen hebben ze zich voornamelijk beziggehou den met uitdelen. „Er bleek nog meer onder de passagiersstoelen te liggen dan we dachten. Wat T-shirts, een jerrycan en heel veel schrijfmateriaal. Toen we alles verdeelden in het dorp, werden we gelijk getrakteerd op een traditionele maaltijd, rijst met vis. Heerlijk. Zelfs aan de mierzoete thee beginnen we ge wend teraken." De final touch was gisteroch tend, toen de barrelaars hun au to symbolisch overhandigden aan de artsen van Stichting Eve naar. Richard Kappetijn uit Zierikzee en Vleutenaar Jos van Dam ver kiezen die weg niet en hebben zelf een paar handelaren in de arm genomen. „Ik wil wel weten wat er met de opbrengst van on ze auto gebeurt. We rekenen op zo'n 2500 euro. De presentatie van de Stichting Evenaar woens dag heeft op ons eerlijk gezegd geen indruk gemaakt. Het kwam meer over als een jongens kamp van Europese artsen, dan dat ze serieus bezig zijn met het opbouwen van een nieuw zieken huis in zuidelijk Gambia. Het was een beetje vaag allemaal." Kappetijn en Van Dam schen- |l»7:i:f:l;ll ken het geld persoonlijk aan een plaatselijke school met twaalf honderd kinderen voor de aan schaf van lesmateriaal. Ook Rijnberg en Middelhoek HANSWEERT - Rederij Denick uit Terneuzen is in beeld voor de exploitatie van een nieuw toeristisch fietsvoet- veer tussen Perkpolder en Hansweert. Die laatste plaats krijgt van de stichting Fiets een rondje met het pontje de voorkeur boven Kruiningen. De stichting heeft na het ge reedkomen van de Westerscheldetunnel onderzoek ge daan naar de mogelijkheden voor een toeristische fiets- voetveer tussen Perkpolder en Hansweert of Kruiningen. Kruiningen is inmiddels afgevallen, omdat de voormalige veerhaven de bestemming natuurgebied heeft gekregen en afmeren met een veerboot zodoende niet meer moge lijk is. De stichting Fiets een rondje met het pontje heeft met Rijkswaterstaat nog gezocht naar een andere aan- leglocatie in de omgeving van Kruiningen, maar die is niet gevonden. Daarom gaat een eventuele nieuwe veer dienst tussen Perkpolder en Hansweert varen. Waar schijnlijk zal de boot straks aanleggen in de voorhaven, nabij het buitendijks gelegen praathuis. Langs die locatie loopt een verhard pad dat geschikt is voor fietsers en voet gangers. Een afmeervoorziening is nog niet aanwezig. De aanleg daarvan gaat waarschijnlijk tussen de één en twee ton kosten. Ook in Perkpolder moeten dergelijke kosten worden gemaakt. HULST - De gemeente Hulst moet een rekening van 320.000 euro aan projectontwikkelaar BAM betalen. Twee ton voor het niet doorgaan van het plan voor het. noordwestelijk deel van de binnenstad en de rest voor de kruidentuin. De gemeenteraad trok twee jaar geleden een dikke streep door de bouw van de parkeergarage onder het 's Gravenhofplein. BAM zag hierdoor geen brood meer in de financiële haalbaarheid van het project en trok zich terug. De gemeente Hulst krijgt nu de rekening gepresenteerd: een bedrag van 200.000 euro. Daarnaast koopt de gemeente het perceel Dubbele Poort 8, de krui dentuin in de volksmond, voor 120.000 euro. WISSENKERKE - Noord-Beveland stopt hoogstwaar schijnlijk volgend jaar maart met het ophalen van grof vuil. Vanaf die datum kunnen de eilandbewoners hun af val naar de nieuwe milieustraat in Wissenkerke brengen. Het kringloopcentrum wordt naar verwachting half fe bruari opgeleverd. Burgemeester en wethouders overwe gen nog om na opening van de milieustraat eens per kwar taal een betaalde inzamelroute in stand te houden voor mensen die hun grofvuil niet zelf weg kunnen brengen. TERNEUZEN - Onderwijsondersteunend personeel in het openbaar onderwijs wordt onevenredig gepakt door de stijging van ziektenkostenpremies, stelt de Terneuzen- se WD-fractie. Zij moeten zich verplicht particulier ver zekeren, in tegenstelling tot collega's in het bijzonder on derwijs, die in het Ziekenfonds zitten. De rijkstoelage die verplicht verzekerden van het openbaar onderwijs tot en met dit jaar ontvangen, wordt beperkt terwijl de premies fors stijgen. Het dagelijks bestuur van Terneuzen moet de rechtsongelijkheid tussen onderwijsassistenten van het bijzonder en het openbaar onderwijs onder de aandacht van het kabinet brengen, stelt de WD Terneuzen. doen iets extra's voor een lokale school. „We hadden nog wat pennen, kleurboeken en stickers en maken ook ons sponsorgeld over. Maar dat doen we vanuit Nederland. Vanavond wacht ons een dorpsfeest. Speciaal voor ons georganiseerd." Het dorp waar Rijnberg over spreekt is Kartung, niet van van de hoofdstad Banjul. „Het ligt aan weerszijden van een door gaande weg, te vergelijken met de grote weg door Koudekerke." De Walchenaren vliegen met ge mengde gevoelens terug naar Ne derland. „Aan de ene kant wil je terug naar je gezin, dat je drie weken hebt gemist, en toch wil je blij ven. Je hebt hier zo'n enorme rust. Als je vertelt dat wij stress ondervinden op ons ne gen-tot-vijf-baantje, voel je schaamte, aangezien de vissers met de laatste pont van elf uur 's avonds terugvaren. En hoe leg je uit dat je een dvd-speler hebt, terwijl hier het hele dorp met één radio doet?" door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Jongeren Informatie Punt (jip) in Middel burg bestaat vijf jaar. Het jip is er voor veel meer dan alleen het geven van informatie, zeggen de medewerkers. Ze organiseren ac tiviteiten, zoeken jongeren op en geven gastlessen op scholen. Het informatiepunt zelf zit ach terin de Zeeuwse bibliotheek. Daar kunnen jongeren een fol der ophalen of een medewerker om informatie vragen. „Het kan toor binnenstappen vinden jon geren toch wat moeilijker", zegt Arwen Meulenbroek. „Soms be ginnen ze met een heel andere vraag dan waar ze echt voor ko men. Of ze sturen een vriend of vriendin." Het jip verwijst mensen niet door, jongeren worden er wel op gewezen dat er instanties zijn waar ze hulp kunnen krijgen. Al leen in heel dringende gevallen, bijvoorbeeld bij ernstige psychi sche problemen, proberen de me dewerkers iemand te dwingen om hulp te zoeken. De medewer kers zijn zo vaak mogelijk op pad. Ze gaan naar jongerencen tra, naar scholen, of rijden met de jongerenbus langs de Wal cherse dorpen. Estatilia Brinkman: „We probe ren zo veel mogelijk langs te gaan, om te zien wat er leeft. Pas als je ze kent, kun je jonge ren goed aanspreken." Het team van het jip bestaat uit mensen met zeer uiteenlopende achtergronden. Dat is een voor deel, vindt Vera Rachad. „Al lochtone jongeren hebben vaak niets met instanties, omdat ze denken dat mensen hen niet be grijpen. Wij passen ons aan, af hankelijk van de groep waar we op dat moment mee bezig zijn." Estatilia: „Je hebt ook dorpen waar heel veel gereformeerden wonen. Daar kun je sommige fol ders niet uitdelen. Daar houden we rekening mee." Hulp Bij het jip kunnen jongeren niet alleen met zware problemen te recht, zegt Arwen. „Als ze een formulier voor de studiefinancie ring moeten invullen of als ze een moeilijk telefoontje moeten plegen, dan kunnen ze daar ook hulp bij krijgen." Vera: „En omdat we zo laag drempelig zijn, is het voor mensen ook makkelijker om voor de eerste keer iets uit te spreken." De gesprekken gaan over geld, werk, drugs, seks en wonen. Toch is het jip er niet alleen voor problemen. De medewer kers geven workshops of organi seren activiteiten. Zo is er laatst, op verzoek van het jip, een imam op bezoek geweest bij het jongerencentrum Dauwen- daele. „Jongeren wilden heel graag vragen stellen aan een imam", legt Vera uit. „Vragen waarmee ze nergens anders te rechtkunnen, niet bij hun ouders, leeftijdgenoten en ook niet bij hun eigen imam." De medewerkers zijn, op één na, allemaal vrijwilligers en sta giairs. „Als het betaalde banen waren, zouden mensen langer blijven", zegt Arwen. „Dat zou, denk ik, waardevoller zijn." Estatilia: „Ik zie ons een beetje als de missing link tussen poli tiek en samenleving. In de poli tiek wordt door mannen met stropdassen en aktetassen over integratie en normen en waar den gesproken. Wij stappen echt de maatschappij in, we maken contact, signaleren dingen en pakken het aan." MIDDELBURG - De Reumapa tiëntenvereniging Midden-Zee land houdt dinsdag een voorlich tingsavond over 'Kuren in de Gaststeiner Heilstollen'. De bij eenkomst begint om 19.30 uur in kerkgebouw De Hoeksteen aan de Roozenburglaan in Mid delburg. In de oude mijngangen van het Oostenrijkse Bad Gastein komt radon voor. Dit heeft een heilza me werking voor mensen met een reumatische aandoening. Uit een onderzoek in 2000, uitge voerd aan de Universiteit van Maastricht onder een groot aan tal personen met de ziekte van Bechterew, blijkt dat een kuur geruime tijd grote vermindering van de klachten geeft. Over het onderzoek en de kuren geeft arts en Bechterew-patiënt N. Wolter een lezing met video beelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15