Crisis Oekraïne lijkt voorbij €150 PZC Nobelprijs voor Maathai leidt tot twist Nog 16 dagen om het ideale kerstcadeau \>oor het hele gezin te kopen Direct ADSL Bot steunt Kofi Annan voordeel Beckhams als Jozef en Maria wekt woede van kerk Parement aanvaardt compromis over wetswijzigingen Protest tegen brug naar Sicilië Rusland heft blokkade Abchazië op Buren Britse vandalen straffen mee Monument voor proefdieren China Voedsel ruimtestation geplunderd Schilderij van Brueghel geveild voor 5,5 miljoen donderdag 9 december 2004 'yanonreïdartieJiyiMlIi^ IONDEN- Britse kerkleiders hebben gieren woedend gerea- Ktrd op en kerststal mMada- L lassad in Londen waarin voetbalstr David Beckham als Jozef en ijn vrouw Victoria als Marinzijiafgebeeld. Voleens aglicanen, presbytera- nenen eniatholieken is hetwas- senbeeldokabinet een nieuw dieptepunt in de cultus van ver heerlijking van beroemdheden. In de kerststal zijn ook andere beroemdheden in was afge beeld. De Australische popster Kylie Minogue zweeft als engel boven de kribbe waarin het kindje Jezus ligt. Premier Tony Blair, president George Bush en prins Philip, de echtgenoot van de Britse koningin, figureren als De drie Wijzen uit het Oosten. Als herders dienen de Hol- lywoodsterren Samuel L. Jackson, Hugh Grant en de Ier se komiek Graham Norton. Een woordvoerder van de Angli caanse Kerk ziet het omstreden kersttafereel als een veeg teken dat mensen denken dat ze 'maar wat kunnen aanrotzooien' met religieuze zaken. Een zegsman van de Presbyteraanse Kerk heeft geëist dat de kerststal on middellijk wordt verwijderd. Een woordvoerder van het Vati- caan in Rome heeft laten weten dat het soms is toegestaan om bekende mensen in kerstvoor stellingen te gebruiken om zo de viering van de geboorte van Christus onder de aandacht van mensen te brengen. „Maar ze mogen zeker geen centrale rol hebben." Madame Tussaud heeft gisteren in een verklaring excuses aange boden aan iedereen die beledigd is door de kerststal. Het wassen beeldenmuseum benadrukte ech ter dat het tafereel bedoeld is om op een grappige manier het kerstverhaal uit te beelden en dat het publiek over het alge meen positief reageert. De kerststal in Londen blijft dan ook gewoon staan, tot 3 ja nuari. ANP/RTR vaionzeedactie buitenland KJEVMt een als historisch be stempel d stemming in het Oeli- Tiiense arlement is gisteren ten doorraak geforceerd in de slependetrisis in het land. Met deaamarding van cruciale wij- Koo)avonden verleden tot meei aankopen LONDE! - Koopavonden voor Kerstmis verleiden de consu ment erte diep in zijn buidel te tasten erepontaan de verkeerde dingen tikopen. Dat zeggn wetenschappers van de univesiteit van Strathclyde Schotand na een uitgebreid jderzos, waarvan de resulta ten gistren bekend zijn ge- 't. Wie op :oopavond de stad in t, géit per uur 38 procent r uitdan in dezelfde tijd- meochtends. Kopers die na hn werk 's avonds op gaaj geven vaker toe aan opwelden. Zij geven 56 pro cent vanhun geld uit aan zoge noemde mpulsaankopen. Meer dantwederde heeft daarvan la ter spijt. ,Detijd?an de dag is maar één factor bj het koopgedrag. Ver- moeidhd en stress, en ook ver minderd energie en concentra tie leidé ertoe dat er aan het eind var de dag minder door dacht inpkocht wordt", zei pro fessor Gilian Hogg, die het on- ^derzoek ïidde. ANP/RTR zigingen en aanvullingen van de grondwet en de kieswet effende de volksvertegenwoordiging de weg naar een nieuwe ronde van presidentsverkiezingen op 26 de cember. Met een meerderheid van 402 te gen 21 stemmen nam het parle ment een pakket wetswijzigin gen aan, dat tegemoet komt aan zowel de eisen van scheidend president Koetsjma als die van de oppositie onder aanvoering van Joesjtsjenko. Velen van zijn tienduizenden aanhangers, die sinds weken vooral in Kiev hun 'Oranje Revolutie' propageer den besloten gisteren gehoor te geven aan een oproep van Joes jtsjenko om hun acties en blok kades van overheidsgebouwen te beëindigen. De meningen over het politieke compromis waren er evenwel verdeeld. Ve len spraken van een 'kleine over winning' die over enkele weken moet leiden tot de 'de grote over winning'. De crisis ontstond na de presi dentsverkiezingen van 21 no vember. De pro-Russische kan didaat en huidig premier Janoe- kovitsj kwam als winnaar uit de bus, maar de oppositie rond Joesjtsjenko ging de straat op, omdat er grootschalig zou zijn gefraudeerd. Het Oekraïense hooggerechtshof bevestigde later dat er fraude in het spel was en het stelde dat er een nieuwe stembusronde moet komen. Na de uitspraak van het hof ontstond opnieuw politiek rumoer. Dat draaide om aanpas singen van de grondwet die de scheidene autocratische presi dent Koetsjma wilde doorvoeren en om aanpassing van de kies wet zoals de oppositie wenste. Koetsjma is er op uit de macht van zijn opvolger in te perken door presidentiële bevoegdhe den over te dragen aan parle ment en premier. Volgens analis ten hoopt hij zo na zijn vertrek een dikke vinger in de pap te houden in de soms schimmige Oekraiense politiek. De opposi tie wilde pas over zulke aanpas singen spreken nadat de kieswet is veranderd. Deze nu aangepas te wet, die overigens alleen van toepassing is voor de stembus gang op 26 december, moet voor komen dat er opnieuw gefrau deerd kan worden. Het compromis voorziet er inder daad in dat de toekomstige pre sident veel macht verliest ten gunste van parlement en pre mier. In het parlement heeft de oppositie momenteel een min derheid en afgesproken is dat de bestuurlijke wijzigingen pas vanaf de herfst van 2005 en ui terlijk op 1 januari 2006 van kracht worden. Invloed Premier Janoekovitsj probeert nu om op 26 december alsnog en zonder fraude te winnen van Joesjtsjenko. Zijn aanvankelijke steun van zowel Moskou als van Koetsjma is hij intussen kwijtge raakt, maar hij denkt nog vol doende invloed te hebben in het oosten en zuiden, die net als hij gelden als pro-Moskou-gezind. De achterban van de oppositie is meer westers-gezind. Oekraiense politieke waarne mers zeiden dat Joesjtsjenko ze ker lijkt van winst. Zij bena drukten evenwel dat Janoeko vitsj nog niet buitenspel staat. Als hij op 26 december een flin ke aanhang verwerft, dan kan hij met een krachtige machtsba sis een nieuwe partij formeren. Die kan dan na de parlements verkiezingen in 2006 zijn stem pel op Oekraïne blijven druk ken. ANP/AFP/DPA MESSINA - Duizenden Sicilianen hebben gisteren in Mes sina geprotesteerd tegen de plannen om een brug tussen hun eiland en het Italiaanse vasteland te bouwen. De brug over de Straat van Messina zou de grootste hang brug ter wereld moeten worden. De demonstranten vinden dat Messina ten dode is opge schreven als de brug er komt. Milieubeschermers stellen dat het project gevaarlijk en onnodig is. Anderen vinden dat het geld - zes miljard euro - beter besteed kan worden aan de economische ontwikkeling van het zuiden van hét land. Nog weer anderen vrezen dat er heel veel geld in dé zakken van de maffia zal verdwijnen. ANP/AFP MOSKOU - Rusland heeft de blokkade van Abchazië, een deel van Georgië dat zich onafhankelijk heeft verklaard, opgeheven. De aanleiding vormt een overeenkomst tussen de machthebbers en de oppositie om een nieuwe presi dentsverkiezing te houden. De blokkade werd vorige week ingesteld uit protest tegen de installatie van Sergei Bagapsh tot president. Zijn ri vaal, gesteund door de vertrekkende pro-Russische presi dent, vochten zijn overwinning aan. Het parlement steun de Bagapsh echter. GPD LONDEN - De buren van vernielzuchtige Britten mogen voortaan meebeslissen wat voor soort taakstraf veroor deelde vandalen krijgen. Dat staat in plannen die minis ter Blunkett van Binnenlandse Zaken vandaag bekend1- maakt, aldus dagblad The Guardian. Vandaag moet in Liverpool de eerste verdachte verschijn nen voor een 'buurtrechtbank'. Dit volkstribunaal, dat zich bezighoudt met kleine criminaliteit en asociaal ge drag, raadpleegt buurtbewoners om ervoor te zorgen dat de vonnissen bijdragen aan de verbetering van hun leefomstandigheden. ANP PEKING - In China is een monument opgericht voor alle muizen, cavia's, konijnen en apen die hun leven hebben gegeven voor de wetenschap. Een vaccin tegen de longziekte sars bevindt zich in het stadium van proeven op mensen. Leider Yin Weiping van het ontwikkelingsprogramma zei dat dierproeven cru ciaal zijn geweest in het proces. Daarom hebben Chinese onderzoekers tijd gemaakt om de aaibare martelaren te eren, die de weg hebben geëffend voor veilige testen op mensen. Het monument staat in de Chinese Academie voor Medische Wetenschappen. ANP/RTR MOSKOU - De Russisch-Amerikaanse bemanning van het internationale ruimtestation ISS heeft geklaagd dat hun voorgangers - de Rus Padalka en de Amerikaan Fincke - de voedselvoorraad aan boord hebben leegge plunderd. Vooral Padalka had kennelijk een flinke eet lust. De huidige bemanningsleden, die eind oktober aan boord kwamen, moeten zich nu behelpen met onappetijte lijke restanten. ANP/DPA Abbis lijkt zeke' van presüentschap IAMALAH - Marwan Barg- louti is fereid om zijn kandida- uur voo het Palestijnse presi- 'dentscha in te trekken als aan sen aanli politieke eisen wordt Voldaan door zijn rivaal, id-preiier Mahmoed Abbas. Dat is bsend gemaakt door een zooi'dverder van de Fatah-be- veging. Us de radicaal Barg- houti, dién Israël een levenslan- [egevanenisstraf uitzit, zich te- Hgtrektkan Abbas het presi- lentscha nauwelijks meer ont- ui is vooral populair on der de jage Palestij nen. In opi- niepeiliijen liggen hij en Abbas ot nog te nek aan nek. Op 9 ja nuari kieen de Palestijnen een nieuwe resident, als opvolger van deoerleden Jasser Arafat. 'ii eist van Abbas onder meerdaüeze in onderhandelin gen met Israël vasthoudt aan Jeruzalei als hoofdstad van een Palestijnse staat. Ook moe Abbas van Israël con cessies sen op het punt van de temgkee van Palestijnse vluch- *1— |le vrijlating van Pales- geangenen en een stop- g vn het doden van Pales tijnse mitanten. roet Israël zich voor de komendi verkiezingen van de Westelijk Jordaanoever terug- hekken h moet de bouw van de Veiligheisbamère worden ge staakt. >as met deze eisen in stemt, zl Marwan zich terug- zei de Fatah-woord- Mahmoe Abbas ontkende giste- ttn dat hij Barghouti onder druk heit gezet om uit de race testappo. GPD/RTR door Windy Kester OSLO - Geen vrede zonder een beter milieu, daar is iedereen het over eens. Toch bestaat er in Oslo veel onenigheid over het toekennen van de Nobelprijs voor de Vrede aan de Keniase milieuactiviste Wangari Maat hai. „Dit is een Nobelvredesprijs met een visie", meent weten schapper David B. Sandalow. Hij maakte in de jaren negentig deel uit van Clintons nationale veiligheidsraad en was onder de Democraten een van de belang rijkste milieu-adviseurs. Giste ren was hij een van de deelne mers aan een conferentie over de betekenis van het milieu voor vrede en veiligheid. Deze wordt gehouden naar aanleiding van de Nobelprijs voor de Keniase milieuminister en -activiste Wangari Maathai. Volgens Sandalow onderschat ten regeringen toekomstige vei ligheidsproblemen die het ge volg zijn van een verknoeid mi lieu. Als voorbeeld noemt hij de situatie in Soedan en de proble men in Chiapas, Mexico in de ja ren negentig. „Het is goed met de Nobelprijs de schijnwerpers te richten op milieufactoren die de internationale veiligheid op de lange termijn bedreigen." Sandalow preekt op de conferen tie in Oslo een beetje voor eigen parochie. Alle deelnemende poli tici en wetenschappers willen zich vanzelfsprekend inzetten voor milieu en veiligheid. Maar de Amerikaan meent dat ieder een moet onthouden dat juist een 'veilig onderwerp' gebruikt kan worden om bruggen te bou wen. „Met Noord-Korea is een historische dialoog op gang ge komen over oceaan-vraagstuk ken." Ook gesprekken met Chi na zijn gemakkelijker als het gaat om milieuvraagstukken. Kritiek Maar niet iedereen is te spreken over het feit dat het Nobelcomi- té dit jaar milieuactivisme heeft gedefinieerd als inzet voor vre de. Verschillende onderzoekers wijzen er in Oslo op dat er geen statistisch bewezen samenhang bestaat tussen een verknoeid mi lieu en oorlogen. Ook buiten de Wangari Maathai bij haar aankomst gisteren in Oslo: „Prijs geeft Afrikanen hoop in moeilijk dagelijks leven." foto Lise Aserud/EPA conferentiezalen klinkt er harde kritiek. Zelfs een dag voor de uitreiking klagen meerdere politici nog eens dat het onbegrijpelijk is dat er niet gekeken is naar de conflicten waar iedereen het nu over heeft: terrorisme, atoomwa pens, het Midden-Oosten. Voorzichtig wordt geopperd dat de vredesprijs voor Maathai het prestige dat rond Nobel hangt, aantast. Milieu is een veilig the ma en de keuze voor een Afri kaanse vrouw is zo weinig con troversieel, dat het Nobelcomité gebrek aan moed wordt verwe ten. Daar komt bij dat volgens een landbouwwetenschapper de verklaring van het Nobelcomité om Maathai de prijs toe te ken nen, rammelt. De opvatting dat het planten van bomen woestijn vorming tegen kan gaan, is vol gens de expert ouderwets en niet wetenschappelijk bewezen. Het Nobelcomité noemde Maat- hais bomenplant-werkzaamhe- den tegen woestijnvorming als een van de sterkste middelen in de strijd voor democratie, vrou wenrechten en vrede. Wangari Maathai zelf reageert laconiek op alle aantijgingen. Volgens haar is de aan haar toe gekende Nobelprijs vooral een 'inspiratie die de Afrikanen hoop geeft in het moeilijke dage lijks leven.'GPD door Bouke Bergsma DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft VN-baas Kofi Annan namens de Europese Unie schriftelijk steun betuigd. Dat heeft de woordvoer der van Bot gisteren bevestigd. De secretaris-generaal ligt on der vuur vanwege vermeende fraude bij het olie-voor-voedsel programma in Irak. In de brief schrijft Bot Annan dat de EU 'volledig vertrouwen' heeft in het 'bekwame leider schap in de belangrijke komen de maanden'. Een klein aantal Republikeinse leden van het Amerikaanse Con gres heeft aangedrongen op het ontslag van de secretaris-gene raal van de VN. Aanleiding is het onderzoek naar corruptie door senator Norm Coleman, die vorige week zei bewijzen te hebben gevonden dat VN-func- tionaris Benon Sevan, die het olie-voor-voedselprogramma leidde, steekpenningen aannam van het regime van Saddam. De VS betalen het grootste deel van het budget van de VN. Volgens de woordvoerder van Bot wordt er door sommigen al veel geconcludeerd, zonder dat er resultaten van de onderzoe ken zijn. „Dat is wat ons betreft niet comme il faut", aldus de woordvoerder van Bot. Het VN-programma stond tus sen 1995 en 2003 Irak toe onder streng toezicht olie te verkopen. In ruil daarvoor kreeg het land voedsel en medicijnen voor de bevolking. Irak zou echter bui tenlandse functionarissen, inclu sief VN-medewerkers, en bedrij ven hebben omgekocht om meer olie te kunnen verhandelen. In het onderzoek naar het schan daal is ook de naam van Annans zoon Kojo genoemd. Die zou tot februari betalingen hebben ont vangen van een Zwitsers bedrijf dat betrokken was bij het pro gramma. Er zijn geen aanwijzin gen dat de VN-topman zelf iet's met de corruptie te maken heeft gehad. ANP gendom van een Belgische fami lie. Het toont dronken dorpelin gen die zich misdragen. Bij Christie's in Londen is giste ren een 17e eeuws doek van El Greco voor ruim 1 miljoen euro geveild. De burgemeester van Iraklion kocht het namens de ge boortestad van de Griekse mees ter op Kreta. 'De Doop van Christus' kwam in de 19e eeuw in handen van een Spaanse fami lie in Zaragoza. Het is bij toeval ontdekt in een landhuis van de familie. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Het veilinghuis So theby's in Londen heeft gisteren een schilderij van Pieter Brueg hel de Jongere afgehamerd voor bijna 5,5 miljoen euro. 'De Kermis van St. George', vol gens Sotheby's het mooiste werk van de Vlaamse schilder dat nog in particuliere handen was, is verkocht aan een anonie me bieder. Het in 1628 geschil derde werk was sinds 1930 ei- (advertentie) siw«iiU www.kpn.com j 0900-0244 ic<u< Tot en met 31 december 2004 direct toegang tot internet zonder internetprovider continu on line met ieders eigen pc via het betrouwbare netwerk van KPN met ruim eerste halfjaar Direct ADSL Go voor 16,95 i.p.v. 21,95 gratis ethernetmodem t.w.v. €69,95 geen aansluitkosten t.w.v. 74,95 altijd dichtbij Een vrouw kijkt naar sympathisanten van Joesjtsjenko die door Kiev lopen. De demonstranten beëindigden gisteren hun acties nadat het Oekraiense parlement instemde met een politiek compromis. foto Zurab Kurt Sikidze/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5