Zomaar voor niets bestaat niet Laatste dienst Bernhard Tij keert voor handelaar in chemische wapens PZC PZC In Frankrijk wordt heel wat afgeluisten Cadeau bij gsm-abonnement betaal je uiteindelijk zelf 9 december 1954 BIS donderdag 9 december 2004 door Achille Prick In hun gevecht om klanten lij ken de mobiele-telefoonverko- pers compleet losgeslagen. Klan ten krijgen 'zomaar voor niets' homevideo-sets, digitale came ra's, vliegtickets en zelfs fraaie racebrommers in de schoot ge worpen. Niets lijkt te gek. Daar staat hij: de Sendai Minibi- ke met benzinemotor van Aiki do. De kleine brommer met het uiterlijk van een echte racedui- vel, zou een winkelwaarde heb ben van 669 euro. Hoge prijs voor zo'n hebbedingetje. Geen nood, want bij de aanschaf van een T Mobile-abonnement via www.gsmstore.nl krijg je de tweetakt voor slechts 10 euro thuisbezorgd. Wel opschieten, want er zijn volgens de aanbie ding nog maar 95 exemplaren over. Veel Nederlanders hebben al een mobiele telefoon, dus kun nen telecombedrijven alleen nog groeien als ze klanten bij de con current wegkapen. Om nieuwe abonnees binnen te hengelen, wordt het lokaas steeds rianter. Breedbeeld-tv's, digitale came ra's, dvd's, vliegtickets, snelle computers of de Sendai Minibi- ke. De kleine motor staat gratis klaar voor de klant die een T Mo bile Relax 300 abonnement neemt. De vraag is hoe relaxed dat is. „Het betekent dat je voor een vaste abonnementsprijs van 36,50 euro elke maand 300 minu ten mag bellen", zegt telecom- kenner Ben Woldring, die als pu ber al een succesvol zakenman was met zijn prijsvergelijkingen op www.bellen.com. „Het gros van de mensen belt hooguit 100 minuten per maand. Toch ma ken veel mensen gebruik van dergelijke aanbiedingen. Ze be talen dus voor overbodige minu ten. Goedkoper Laten we aannemen dat iemand die zich tot de Sendai-motor heeft laten verleiden, eigenlijk maar 100 minuten per maand belt en zo'n 45 sms'jes stuurt. Volgens een berekening op bel len.com had hij met een ander abonnement al gauw een paar honderd euro per jaar goedko per uit kunnen zijn. Het zijn vooral de belwinkels en internetshops die strooien met cadeaus. „In het gevecht om marktaandeel zijn de telecom- concerns bereid flinke bonussen te betalen aan de tussenperso nen, 300 euro per nieuwe klant is reëel", zegt Woldring. „Daar willen ze 50 euro zelf aan over houden en de rest van het be drag wordt inderdaad gestoken in een gratis mobieltje met breedbeeld-tv als een klant een abonnement neemt. De gratis mobieltjes in zo'n pakket blij ken overigens vaak enigszins verouderd. Daar moet de klant ook even op letten. Een ander be langrijk nadeel is dat er nauwe lijks nog wordt geïnvesteerd in service aan de klant, daar is geen geld meer voor." Cijfers oppoetsen Volgens telecomspecialiste Mi chelle de Lussanet heeft het ges- mijt met gratis elektronische ap paratuur en andere gadgets ook te maken met de tijd van het jaar. „De concerns willen nu nog snel extra abonnees binnen halen om de cijfers over 2004 nog wat op te poetsen. Daarbij moet in de toekomst vooral ver diend worden aan allerlei extra diensten die je via een mobiele telefoon kunt afnemen. Dan moet je eerst natuurlijk wel klanten hebben. Daar wordt nu in geïnvesteerd." Volgens Woldring zijn de specta culaire aanbiedingen redelijk succesvol, omdat veel mensen impulsief kopen en niet weten wat ze eigenlijk nodig hebben. Het huidige abonnement kan op basis van het belgedrag zo'n 250 euro per jaar goedkoper, blijkt uit Woldrings pagina. „Wie het slim doet, betaalt niet te veel voor abonnement en belminu ten, krijgt een toptoestel gratis, plus een bonus van honderd eu ro cash in het handje", zegt Wol dring. „Dan kun je zelf je ca deautje uitzoeken." De Consumentenbond waar Mobiele-telefoonwinkels stunten met grote cadeaus bij aankoop van telefoons met abonnementen. schuwt voor de overdonderende aanbiedingen. „Maar wat in de aanbiedingen wordt beloofd, wordt doorgaans wel waarge maakt", zegt Pauline van den Brandhof van de bond. „De keer zijde is dat je uiteindelijk iets meer betaalt. Een gratis toestel betekent automatisch een duur der abonnement en duurdere belminuten. Consumenten die geld willen besparen kunnen be ter met hun aanbieder in onder handeling gaan en vragen of ze het cadeau kunnen inruilen voor een goedkopere minuten of een voordeliger abonnement." In Nederland heeft verreweg ie dereen een mobiele telefoon. Vol gens een onderzoek van Heli view in september bezit 83 pro cent van de zestien miljoen Ne derlanders één of meerdere toe stellen. Dat komt neer op ruim dertien miljoen mensen. Tekstberichtje Naast bellen, gebruiken Neder landers het mobieltje vooral om tekstberichten te versturen. Van de dertien miljoen gebruikers tikt zestig procent regelmatig een sms'je in. Twintig procent speelt spelletjes op het toestel, terwijl dertien procent ringto- nes downloadt. Twaalf procent stuurt via het mobieltje e-mails en dertien procent gebruikt het toestel ook als agenda. Andere, minder vaak gebruikte functies zijn: sturen videobe richt (zeven procent), internet ten (acht) en verrichten van be talingen (vijf). De verwachting is dat het ver sturen van foto's en video's de komende jaren sterk zal toene men. Momenteel worden eigen lijk alleen nog maar toestellen met een camerafunctie ver kocht. foto Harmen de Jong/GPD De meeste mobiele toestellen be vinden zich in de binnenzakken van dertigplussers. Van de der tien miljoen gebruikers in Ne derland is de helft tussen de der tig en 55 jaar, 27 procent is jon ger dan dertig en 23 procent ouder dan 55. Bij de keuze tussen een abonne ment (postpaid) of pre paid-kaart speelt de maandelijk se besteding een rol. De gebrui kers die prepaid bellen besteden per maand gemiddeld dertien eu ro. Gebruikers met een abonne ment bellen voor gemiddeld 36 euro. GPD door Henk Glimmerveen De Franse inlichtingen diensten luisteren flink wat telefoontjes af. Hoeveel dat er zijn is een staatsge heim, maar het oud-hoofd van de Franse af luistercentra le, generaal Pierre Charroy, herinnert zich dat hij tijdens zijn actieve periode in zestien jaar tijd vijftigduizend men sen heeft laten afluisteren. Hijzelf leidde de grote centra le in Parijs; in de rest van Frankrijk waren in zijn tijd nog eens 110 andere afluister- centrales. Meestal gevestigd in politiebureaus. De centrale in Parijs bevindt zich in de kelders van de Invalides, tij dens de oorlog het werkter rein van de Gestapo. Charroy kwam deze week voor het eerst van zijn leven in de openbaarheid tijdens het proces over het door ex-president Mitterrand in gang gezette afluisterschan- daal in de jaren tachtig. Toen werd de telefoon van zeker 150 journalisten, schrijvers en kunstenaars afgeluisterd. Het was, bevestigde in een an der verhoor ex-minister Pier re Joxe, een illegale operatie. De voormalig minister van Binnenlandse Zaken (van 1984-1986 en 1988-1991) en Defensie (1991-1993) ten tij de van Mitterrand, liet geen spaan heel van de ex-presi- dent. „Het was een volstrekt geschift systeem", liet Joxe de rechtbank weten. „Ik heb het de president herhaalde lijk gezegd maar hij wilde niet naar me luisteren." Toen Joxe net was benoemd tot mi nister van Binnenlandse Za ken, kreeg hij van de hoofd commissaris van politie van Parijs een aantal dossiers toe geschoven met de uitgetypte teksten van afgeluisterde tele foongesprekken. „Het waren allemaal heel persoonlijke ge sprekken. Ik heb meteen ge zegd: dat soort dingen hoeft u me voortaan niet te laten zien", aldus Joxe. De enige keer dat hij formeel in kwam was toen hij dat men een advocaat via maïtresse liet aüuisfi „Dat heb ik toen verbod®' Het afluisteren van de sti ver Jean-Edem Hallier d> entegen leverde voor J niet al te veel problem® „Hallier was een getalenfe schrijver maar ook een a me provocateur. Hij dat hij de bom had gelegj het appartement van Debray (een naaste med® ker van Mitterrand, red.], dreigde Mazarine (de buit echtelijke dochter van dep sident, red.) te ontvoer® zei een boek te willen ven waarin hij een homo-s tie met Mitterrand zououli len. Hallier was voor Mij rand een bedreiging." Greenpeace Over de afgeluisterde it foontjes in de affaire vl Rainbow Warrior, het it Nieuw-Zeelandse Auckland door de F heime dienst tot zinkens brachte vlaggensi Greenpeace, wist Joxe t veel te vertellen. Des tem over zijn eigen rol schandaal, dat hetlevenb te aan de Nederlandse ld graaf Fernando Pereiraj onthulde dat hij van de: tenlandse inlichtingendis DGSE al snel te horen bas: kregen dat de aa werk van Franse agen was. „Het was mijn taal; het bekendmaken vandeii titeit van onze a_ lang mogelijk te rekken." Edwy Plenel, journalist® krant Le Monde, l schandaal rond de Raié Warrior in de openbaari» Joxe: „Mitterrand 1 gloeiende hekel aan Lel!: de en aan Plenel in het bij! der. Waarom weet ik niet was extreem gevoelig i wat er over hem werdgesé ven. Ik heb Mitterrand <i bewonderd maar die psyd sche mentaliteit richting heb ik nooit begrepen." G door Paul Vugts Hij verdiende in de jaren tachtig gouden bergen met zijn handel in grondstoffen voor biochemische wapens en leefde riant in verschillende landen, maar de maandag aangehouden 62-jarige Amsterdammer die sinds een jaar aan de De Witten - kade in Amsterdam-Westerpark woonde, was berooid. Hoewel hij altijd is blijven bewe ren nooit bewust grondstoffen te hebben geleverd voor chemi sche wapens waarmee het Iraak- se regime van Saddam Hoessein genocide pleegde, besefte hij dat de internationale overheden op hem joegen. Niet voor niets had hij in zijn be nedenwoning aan de Wittenka- de een ingepakte koffer klaar staan toen hij maandag werd ge arresteerd, en had hij net een nieuw paspoort gehaald. Hij moet hebben gevoeld dat hij niet langer door de mazen van de nationale en internationale wetten en verdragen kon blijven glippen. Hij vertrekt begin jaren zeven tig uit Nederland, eerst naar on der meer Italië, Zwitserland en Singapore waar hij als 'che misch ingenieur' werkt voor be drijven die onder meer chemi sche fabrieken bouwen in Irak. Later begint hij zijn eigen be drijf: FCA. Tussen 1984 en 1989 verdient hij tienduizenden dol lars per maand als tussenhande laar in chemische stoffen als thi- odiglycol, die hij volgens justitie rechtstreeks verkoopt aan Irak, dat met de leveringen mosterd gas en zenuwgas fabriceert. Het probleem daarbij is dat de grondstoffen voor de productie kunnen dienen van zowel de strijdgassen als voor onschuldi ge zaken als cosmetica, bestrij dingsmiddelen en leer. Internationale wetten en verdra gen verhinderden de export van het latere wapentuig nauwe lijks. In Nederland krijgen ex porteurs hooguit een boete, als blijkt dat hun producten voor oorlogsvoering bestemd zijn. Daardoor kunnen figuren als de Amsterdammer betrekkelijk on gehinderd hun gang gaan. Vanaf 1990 wordt de export naar Irak pas stapsgewijs verbo den en nog later komt in Neder land de discussie over een strik tere controle op dergelijke pro ducten goed op gang. De Amsterdammer heeft dan zijn slag al geslagen door via een Panamese onderneming, vanuit het Zwitserse Lugano, duizenden tonnen grondstoffen voor zenuwgassen naar Irak te voeren. Volgens de Verenigde Naties werd hij 'een van de grootste tussenhandelaren' van chemisch oorlogstuig. De Ameri kanen bestempelen de man eind jaren tachtig als één van de tien meest gezochte personen. De Ita liaanse autoriteiten pakken hem op 27 januari 1989 op, maar moeten hem vrijlaten in afwach ting van zijn hoger beroep. Hij vlucht naar Bagdad. Daar is hij tot de Tweede Golfoorlog in 2003 gebleven. Volgens oorlogs slachtoffers van de gasaanval in Haiabja in het Koerdische noorden van Irak in 1988. foto Ramazan Ozturk/GPD correspondent Arnold Kars- kens, die de man jaren volgt en over hem schrijft in Nieuwe Re- vu, woonde hij al die jaren in een flat aan de Haifastraat in Bagdad, waar hij het 'niet onple zierig' vond. Van zijn handel heeft hij 'geen cent spijt', meldt hij via media, en hij benadrukt dat hij 'persoonlijk nooit het be vel heeft gegeven voor een che mische aanval'. Sommigen ver moeden dat hij ook verbleef in paleizen van Saddam. In elk ge val kan hij vorig jaar nog net vluchten voor de inval van de coalitietroepen. Met een door- laatpas van de Nederlandse am bassade, via Syrië en Joegosla vië. De Amerikanen hadden Ne derland op 22 december 1997 op nieuw om zijn aanhouding ge vraagd, maar dat verzoek werd - terwijl de man in Irak zat - op 20 november 2000 'zonder toe lichting' ingetrokken. Neder land kon hem ook niet meer ver volgen. Tot onder meer de Ame rikanen, de Verenigde Naties en ook Nederland nu kansen zien naar aanleiding van informatie die na de val van Saddam naar boven is gekomen. GPD De even massale als minutieuze aan dacht die de televisie continu en op vrijwel alle zenders aan leven en dood van Prins Bernhard besteedt, heeft als merkwaardig gevolg gehad dat de moord op Theo van Gogh en het daarop volgende debat over de gevaren van de geradicaliseerde islam en de po sitie van de allochtonen in Nederland, van het ene op het andere moment vol ledig van ons televisiescherm zijn ver dwenen. Het is een mooi voorbeeld van het volkomen irrationele gedrag van de televisiejournalistiek, waarin het altijd alles of niets is. Het ene moment verkeert Nederland zo genaamd in de ernstigste crisis van de afgelopen decennia en het volgende mo ment is dat allemaal vergeten en wordt er op het scherm urenlang met omfloer ste stem over trivia uit het leven van de prinsgemaal gesproken. Hoe merkwaar dig en gevaarlijk ook de kuddegeest is die in medialand heerst, in dit geval was het een zegen dat er plots een eind kwam aan het paniekerige debat dat volgde op de gruwelijke moord op Van Gogh. In die zin kunnen we constate ren dat Prins Bernhard de natie een laatste dienst heeft bewezen door pre cies op het juiste moment dood te gaan. In de weken na de moord werd be weerd dat Nederland Nederland niet meer was, dat het vaderland voorgoed en ten kwade was veranderd. Brave burgers verklaarden bij straatinter views dat zij zich in de publieke ruimte niet langer veilig voelden en ten behoe ve van de arrestatie van twee adolescen ten met terroristische plannen werd een legertje op de been gebracht waar mee we ook België hadden kunnen vero veren. De reden voor al die paniek was het feit dat de moordenaar van Van Gogh geen gestoorde eenling was, maar lid van een soort terroristische cel die zich baseerde op radicale, fundamenta listische islamitische opvattingen en die ook contacten met het buitenland had. Na de moord werden op verschillende plekken islamitische scholen en mos keeën in brand gestoken. Was op basis daarvan een omvangrijker confrontatie mogelijk? De situatie was ongetwijfeld zorgelijk, maar voor redeloze paniek was beslist geen aanleiding. Volgens politie en inlichtingendienst zijn er in Nederland ongeveer 150 isla mitische radicalen die een potentieel gevaar vormen. Hoevelen daarvan ge weld zouden kunnen gebruiken is niet bekend. Zeker is dat de moordenaar van Van Gogh een meeloper was van een radicaal groepje dat al enige tijd werd geobserveerd en waarvan diverse leden al eens waren gearresteerd. De plannen van dit groepje maakten op de kritische krantenlezer een verwarde en weinig realistische indruk. Wat de moordenaar van Van Gogh heeft ge daan kan iedereen op elk moment op elke denkbare plek. Daarvoor is geen planning of complexe organisatie nood zakelijk. Anderzijds moeten we ons rea liseren dat het aantal mensen dat tot dergelijk geweld bereid is uiterst be perkt is. Het gevaar is hier steeds dat via enkele slordige redeneerstappen alle moslims in Nederland met de moord worden ge associeerd. Evenmin zijn de kwajon gens die de brand in de school in Uden hebben gesticht representatief voor de Nederlandse bevolking. Aan Neder land is minder veranderd dan zo zwaar wichtig werd beweerd. Een hele natie kan en mag niet worden afgerekend op het gedrag van enkelingen. Sommige Europese landen hebben al tientallen jaren te maken met terroris tische organisaties. Te denken valt bij voorbeeld aan de IRA en de ETA. Uit de ervaringen van die landen valt wel wat te leren. Dat is zowel verontrus tend als geruststellend. In de eerste plaats kan ook een klein aantal terroris ten jarenlang voor veel narigheid zor gen. In de tweede plaats is er tegen ter roristische aanslagen relatief weinig te doen. De complexe infrastructuur van hoogontwikkelde landen.is niet afdoen de te beveiligen. Alleen bestrijding van de terroristische organisatie zelf heeft enig nut. Daar staat tegenover dat deze terroristische organisaties op geen en kel moment een wezenlijke bedreiging hebben gevormd voor de maatschappe lijke cohesie van de landen waarin en waartegen zij opereerden. Hoe onaange naam en hinderlijk hun optreden ook was, het bleef historisch gezien een marginaal verschijnsel. Dat geldt mijns inziens ook voor het gewelddadige isla mitische terrorisme. Wel kan de bestrij ding daarvan in Europa veel effectie ver worden georganiseerd door de sa menwerking van de diverse nationale politie-organisaties en inlichtingen diensten sterk te verbeteren. Dan is er het gevoel van onveiligheid dat vele burgers zeggen te hebben als gevolg van de mogelijke terroristische dreiging. Hier is het de taak van de overheid hel der uit te leggen dat de kans dat de ge middelde Nederlandse burger om het leven komt als gevolg van terroristisch geweld verwaarloosbaar klein is. Door alle retoriek over het terrorisme en de eindeloos herhaalde beelden van specta culaire aanslagen hebben velen een vol komen gestoorde risicoperceptie. De modale burger loopt veel meer risico in zijn brave dagelijkse leven in het ver keer, bij de barbecue en bij het klussen in huis dan als gevolg van terroris tische activiteiten. Maarten van Rossem WONINGNOOD - Minister Witte van Wederopbouw en Volkshuisvesting schat dat het tekort aan woningen over tien jaar is opgelost. De komende jaren wil hij meer woningen la ten bouwen, en daarvoor moe ten meer bouwvakkers worden opgeleid. Voor werkloosheid hoeft niet te worden gevreesd. Volgens Witte is er nog zeker voor een hele generatie werk voor bouwvakkers. WATERSCHAPPEN - G Rut gers, griffier van de Polder Walcheren, heeft in een lezing gepleit voor concentratie van Zeeuwse waterschappen en polders. Met name het tó van het dijkbeheer is vdj Rutgers reden om te komes grotere organisaties. In i land zouden op dit m« nog 257 waterschappen staan. LIFTEN - De minister van! log verbiedt Nederlandse! tairen vanaf 1 januari lSi liften. Na de oorlog w toegestaan, omdat er ee brek was aan openbaa voervoersmiddelen. Daan geen sprake meer van en A daten die gratis willen ai zouden een plaag in hi verkeer dreigen te worden Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax- (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri)dag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept! per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal; 58,00 60,: per jaar: €222.50 226,! Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vooi' einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uil? overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVemw de Regelen voor het Advertentie/is* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 ut Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax'(0114)372771 Business to Business/Onroersw Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concerft aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebnuH (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienste ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvulolBffi de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden s) Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR no-®® Ü3EH5EI a megapixel CAMERA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4