Coalitie zwijgt over onderonsje PZC Wim Manni uitgekookt in De Vurssche Gedwongen vertrek uit boerderij doet 100-jarige nog pijn Felle reacties op plan autovrije Gentsestraat Hulst Harde verwijten oppositie Hulst over besloten vergadering met wethouder Wethouder bij dorpsraad Kerstconcert Huisartsen bereid tot actievoeren lezers schrijven Politie vermoedt brandstichting in Baarland Asiel Kosten Paarden donderdag 9 december 2004 door Frank van Cooten HULST - Coalitiepartijen CDA, Groot Hulst en Groot Hontenis- se zwijgen in alle toonaarden over de gewraakte besloten bijeenkomst op 29 november waar oppositiepartijen WD, Progressief Hulst en Algemeen Belang niet voor waren uitgeno digd. Voor A. Hegger van Progressief Hulst het absolute bewijs dat de érrogantie van de macht zoals altijd regeert in de Reynaert- stad. De mentaliteit van de schouders ophalen en doen alsof er niets aan de hand is. „Dit is geen dualisme. Dit is supermo- nisme. Regentesk en dictato riaal. Een schande voor de demo cratie", brieste ze gisteravond in de vergadering van de raads commissie Algemene Bestuurlij ke Zaken. Voor de bewuste vergadering waren alleen coalitiepartijen CDA, Groot Hulst, Groot Honte- nisse en de PvdA uitgenodigd. In deze vergadering is onder meer gesproken over de afhande ling van de B AM-claim. Na afloop van de'commissiever gadering gisteravond werd dui delijk dat de uitnodiging door de wethouders is verstuurd naar de coalitiepartijen. Wethouder P. Weemaes zei desgevraagd daar geen kwaad in te zien. „Wij mogen toch uitnodigen wie we willen." Progressief Hulst, WD en Algemeen Belang zien dat duidelijk anders. „Hier is met uitsluiting van een deel van de democratisch gekozen ge meenteraad bewust een beslo ten vergadering uitgeschreven om politiek gevoelige informa tie te verstrekken. Ongetwijfeld bedoeld om de geledingen ach ter gesloten deuren te sluiten en wie weet wat voor handjeklap hierbij nog kwam kijken", aldus Hegger. „Maar geen enkele smoes is gerechtvaardigd. De burgers van Hulst en zeker ook uw eigen kiezers mogen weten dat u op deze wijze de openg- baarheid van bestuur en de de mocratie met voeten treedt. De burger betrekken bij de poli tiek; hou toch op met deze schijnvertoning." Volgens Hegger is de bewuste vergadering ook in strijd met het onlangs aangenomen hand vest. Daarin is onder meer vast gelegd dat alle raadsleden tege lijk worden geinformeerd over belangrijke zaken. „Maar dit handvest kan direct in de papier versnipperaar." De oppositie hoorde van R. van Domburg van de PvdA overde bewuste bijeenkomst achter ge sloten deuren. Hij was veront waardigd dat de oppositie-par tijen niet aanwezig waren. Van Domburg was gisteravond ook de enige van de coalitie die reageerde. „Ik heb geen spijt van wat ik heb gedaan, maar ik vind de commotie wel verve lend. Heb daar een les uit ge leerd." Zoals gezegd deden H. Neefs (Groot Hulst), A. Sponselee (CDA) en W. Broekhoven (Groot Hontenisse) er het zwijgen toe. Neefs zei na afloop van de verga dering wel desgevraagd dat hij niet wist waarvoor hij werd uit genodigd. „Het was alleen een uitnodiging en verder niets. Er was geen agenda en ik wist niet dat de oppositie niet was uitge nodigd." Hegger zei gisteravond ook dat burgemeester Jan-Frans Mulder wel degelijk op de hoogte was van de bijeenkomst en dat hij het blijkbaar geen enkel pro bleem vond. Volgens Mulder zit dat anders in elkaar. „Ik wist dat er een bijeenkomst was maar wist niet waarover en met wie. Ik was daar niet bij betrok ken. Kijk, iedereen mag een bij eenkomst houden. Ik kan dit niet verbieden." Mulder zei wel een les te hebben geleerd. „Dit zal nooit meer ge beuren. Wat in het handvest staat, wordt uitgevoerd. Ik kan me de verontwaardiging van de oppositie goed voorstellen." WESTDORPE - De dorpsraad van Westdorpe houdt woensdag 15 december een bewonersbij eenkomst in zaal Concordia. Gastspreker is de Terneuzense wethouder A. van Waes, die tekst en uitleg zal geven over de verwachte ontwikkelingen in de polders rond het dijkdorp. Tij dens de bijeenkomst gaat ing. J. Sanderse nader in op de ver- keersveiligheidsvisie die ontwik keld is voor de Westdorpse Graafjansdijk. Dit plan, van de plaatselijke 3VO-afdeling, wordt tijdens de dorpsraadbij eenkomst officieel gepresen teerd. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. KLOOSTERZANDE - In de her vormde kerk in Kloosterzande wordt zondag om 15.00 uur een kerstconcert gegeven door een vocaal kwartet. Sopraan Bertha Kaasschieter, alt Anita den Ha mer, tenor Albert Platteeuw en bariton Paul Meeusen zingen in ternationale kerstliederen. Jan Hamelink speelt op zijn trekzak Ierse kerstmuziek. Arie Karre- man begeleidt op piano. door Claudia Sondervan GOES - De actiebereidheid bij de Zeeuwse huisartsen is groot. De kans dat Zeeland vanaf ja nuari komend jaar meedoet aan de landelijke estafette-actie van de huisartsen is daarmee reëel. Dat betekent dat huisartsen Zeeuwse patiënten sneller zul len doorsturen naar specialisten in het ziekenhuis. Zo'n actie zijn Twentse huisartsen deze maand al begonnen, ondanks protesten van minister Hooger- vorst en de Tweede Kamer. Zeeland zal niet in zijn geheel met de actie beginnen, bleek gis teren bij de vergadering van de Zeeuwse huisartsen die lid zijn de Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV). De verwijsactie zal per regio worden uitgevoerd, verwacht interimvoorzitter C. Jebbink van de Districts Huis- artsen Vereniging Zeeland. De 160 LHV-leden in Zeeland (dat zijn bijna alle Zeeuwse huisart sen) wachten af wat de LHV op 21 december besluit over de te voeren acties alvorens zij hun ei gen plan trekken. Een Zeeuws delegatie van huisartsen is van plan te verschijnen op de lande lijke manifestatie die op 20 ja nuari in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. De huisartsen protesteren tegen de maatregelen van minister Hoogervorst om de kosten van de gezondheidszorg te temperen in hun groei. Hij is voorstander van de voorstellen die de zorg verzekeraars in Nederland heb ben gedaan om de norm voor groepspraktijken op te trekken naar 3000 patiënten, in plaats van de huidige 2300. De Twentse huisartsen reageer den daarop met hun doorver- wijsactie, waarbij zij patiënten bij wie geen onmiddelijk hande len nodig is, ongeacht hun klacht doorsturen naar specialis ten en andere zorgverleners. Daarmee willen zij duidelijk ma ken wat voor gevolgen van hoge re werkdruk in de huisratsen- praktijken kan hebben: nog lan gere wachtlijsten in ziekenhui zen en veel duurdere zorg, aan gezien specialisten per consult meer declareren dan huisartsen. Volgens de artsen is de werk druk al hoog genoeg en leidt het opvoeren van de norm er alleen tot minder tijd hebben voor pa tiënten en duurdere zorg. Wim Manni: „De Turkse keuken is de beste keuken van Europa." door Euqène Verstraeten AXEL - Van het koken van een aardap pel tot het uitbenen van een koe. Wim Manni uit Axel heeft het allemaal onder de knie. Bijna 38 jaar lang zwaaide hij als kok de pollepel in het zorgcentrum De Vurssche in Axel. Deze week werd hij zestig en is hij met vervroegd pensioen ge gaan. In zijn woning in de Axelse Olivierstraat komen de geuren je al uit de keuken tege moet. „Even alvast een klapstuk koken. Dan ga ik morgen hutspot maken", zegt hij bijna verontschuldigend, omdat hij toch weer in de keuken aan de slag is. Blijkbaar kruipt het bloed waar het niet gaan kan. Wim Manni begon zijn loopbaan op zestienjarige leeftijd als koksmaatje op zeetankers. „Ik heb de hele wereld over gezworven. Je leerde het vak van je collega's en zo kon je je opwerken. Het ging van een aardappel koken tot het uit benen van een halve koe. Want op zee ben je op jezelf aangewezen. Je was all round." Het waren dit soort koks die ze in instel lingen graag inlijfden. Nadat hij in een Rotterdams jongerenhotel een jaar lang voor z'n tweehonderd man de dagelijkse pot had gekookt, solliciteerde hij in Axel en werd meteen aangenomen. Dat was in 1967, toen de oude Vurssche net was ge bouwd. De koksjaren zijn Wim niet in de koude kleren gaan zitten. Het voortdu rend en langdurig roeren in enorme kook potten was zwaar werk. „Dat voel je wel in je schouder. Bovendien sta en loop je een groot deel van de dag. Vroeger bij voorbeeld moest de stamppot nog hand matig met een grote stamper bereid wor den. Tegenwoordig zit er in de ketels een roerwerk." Dagelijks levert de keuken van de Vurs sche zo'n honderddertig warme maaltij den voor de bewoners en tachtig warme happen voor tafeltje-dek-je. Toen in de jaren tachtig de eisen werden aange scherpt moest Wim alsnog naar de koks- school om het diploma instellingskok te halen. Voor school moest hij een ideale keuken ontwerpen en dat ontwerp is zelfs in de Vurssche in de praktijk ge bracht. „Daar was ik wel trots op. De keuken foto Wim Kooyman was toen helemaal versleten. We haalden alle spullen er uit en zetten alles in het fietsenhok. Daar kookten we. De mensen hebben er niets van gemerkt." Dat kan tegenwoordig niet meer. Er zijn strengen eisen aan de hygiëne in de keu ken en aan de spullen die er gebruikt worden. „Er komt niemand zomaar meer in. Dat mis ik wel. Vroeger had je toch meer contact met de bewoners." Nu hij in de vut is krijgen Wim en zijn vrouw meer tijd voor hun kleinkinderen, hun caravan bij Domburg en om te rei zen. Bij voorkeur naar Turkije. „Dat is ons favoriete land. Binnenkort gaan we weer. Een auto huren en het binnenland in trekken en lekker eten. De Turkse keu ken is de beste keuken van Europa", ont hult hij. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Ondanks een verminderd gehoor staat Janne- ke de Jonge nog volop in het le ven. „Ik lees nog iedere dag de krant." Gisteren vierde ze haar honderdste verjaardag in zorg centrum Bachten Dieke in Ter- Janneke de Jonge is geboren en getogen in Terneuzen. Ze is nooit gehuwd geweest. Samen met haar zus werkte ze thuis op de boerderij van haar ouders. Als ze terugkijkt op die tijd staat haar nog het harde werken voor ogen. „Ja, dat moest wel, Machines waren er nog niet. Al les moest met de hand gebeuren. Zoals het peentjes wieden ter wijl ik op m'n knieën zat." De Tweede Wereldoorlog staat bij haar in het geheugen gegrift. „Dat was een hele moeilijke tijd. Er stond afweergeschut op de boerderij. Ik kan me nog her inneren dat we koeien aan het melken waren en de vliegtuigen overkwamen. Toen ben ik heel bang geweest." Wat haar nog al tijd pijn doet is het gedwongen vertrek van de boerderij. In de jaren zestig werd het Kanaal van Gent naar Terneuzen ver breed. De boerderij waar zij al haar hele leven woonde moest verdwijnen. Mevrouw De Jonge verhuisde met haar jongste zus naar de Oranjestraat in Terneuzen. Na het sterven van haar zus is ze tien jaar geleden in Bachten Die ke komen wonen. En daar woont ze nog steeds met veel ple zier. „Het is hier lekker rustig. En dat vind ik wel fijn. Van la waai moet ik niet zoveel heb ben." Haar honderdste verjaardag vie ren in het gezelschap van haar familie doet haar goed. „Ja, zo gaat het als je honderd wordt. Ik laat het allemaal maar een beetje over me heen komen." De familie van mevrouw De Jon ge komt nog altijd met veel ple zier bij naar op bezoek. „We be wonderen haar omdat ze nog zo gezellig praat", zegt een nicht van de honderdjarige. „Ze heeft nog steeds ontzettend veel hu mor en is altijd vrolijk." door Frank van Cooten HULST - Het mogelijk autovrij maken van de Gentsestraat in Hulst zorgt voor felle reacties van ondernemers in deze straat. Er zijn voor- en tegenstanders. „Mijn haren gaan van afschuw recht overeind staan", zegt Jessi ca van den Abeele van Body en Co. Carl de Wolf van Bistrot En Passant is juist een groot voorstander. „Ik roep al twaalf jaar dat de Gentsestraat en de Markt autovrij moeten zijn. Hulst heeft met de fraaie binnen stad goud in handen. Dat besef is er helaas niet. Een autovrije Gentsestraat biedt zo'n meer waarde. Je moet alleen de posi tieve effecten op de langere ter mijn bekijken. Helaas denken de meeste ondernemers in Hulst niet zo. Conservatisme over heerst. Maar de tijd is echt voor bij dat de klanten vanzelf naar Hulst komen." Een autovrije Gentsestraat be wijst volgens Jan Geursen van cadeauwinkel Djess ook dat Pluist met een stuk vernieuwing bezig is. „Onderzoek wijst ook uit dat autovrije straten goed zijn voor middenstand. Volgens een aantal ondernemers betekent een autovrije Gentse straat echter een doodssteek, voor de straat en dus ook voor henzelf. „Als de Gentsestraat au tovrij is, lopen de mensen naar de Markt. Ze hebben dan geen oog meer voor de winkels in de Gentsestraat. Laat de gemeente eerst maar de Bierkaaistraat op knappen. Dit voorstel is belache lijk. Hulst is te klein voor een au tovrije straat in het centrum", vindt Marlou Segers. Toen de Gentsestraat bij wijze 'van proef op zondagmiddag au tovrij was, haalde Jessica; den Abeele met nog een paarl dere ondernemers handteken gen op om de proef zo snelra, lijk van tafel te krijgt i proef sneuvelde na tweezr.v gen. „Die proef kostte helft van mijn omzet." Voorstander Carl de W En Passant spreekt overfe zichtigheid. „Het ontbreekt^ wel de ondernemers als meente aan daadkracht. He- breekt niet aan plannen s de uitvoering is knudde. Eesj tovrije Gentsestraat is einde een voorstel dat snel ui kan worden." Terras Het autovrij maken is ii u. door het verzoek van de hi leins van 't Raedthuijs, des en 't Anker om hun terrasid breiden. Ze dienden ningen in. Bij de gr breiding is de straat volgens college te smal om een «j doorgang te garanderen. Bij autovrij maken van de Ga; straat wordt de Frans van!: sberghestraat de weg. De eenrii wordt dan wel omgedraaid Ben Picavet van 't Raedfe heeft een oplossing om del in het midden te houden. „11 de Gentsestraat autoluw a in Sluis. De auto mag wel in de Gentsestraat, k® maar moet zich de voetganger. Als de Frans Waesberghestraat de belang ste toevoerweg wordt, njé toch minder verkeer dooi Gentsestraat." De tegenstanders van een2i' vrije Gentsestraat gunnen kasteleins een uitbreiding de terrassen, maar op eenc re manier. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZffJ schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Derm tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent neif de redactie de meningen en stellingen van de inzenders ondersctó Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen ra niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordt)' redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0»j weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Janneke de Jonge foto Wim Kooyman BAARLAND - De branden die dinsdag hebben gewoed in de uienfabriek Crop Alliance bij Baarland, zijn zo goed als zeker aangestoken. Een technische oorzaak van de branden is niet gevonden, liet politiewoordvoerder J. van Mou- rick gisteren weten. De politie houdt volgens hem 'ernstig reke ning met brandstichting'. Het onderzoek door de technische re cherche is nog niet afgerond. De productie bij Crop Alliance is gisterochtend, weer gedeelte lijk opgestart, ondanks de be schadiging aan de elektrische hoofdvoeding. Het duurt zeker nog anderhalve week, aldus di recteur S. Swaanen, voordat die is hersteld. Om niet met de handen over el kaar te hoeven afwachten, heeft het bedrijf aggregaten gehuurd voor de stroomvoorziening. Crop Alliance, dat momenteel wortels en augurken verwerkt, kan nog niet op volle capaciteit draaien. De brandweer van Baarland moest gisterochtend overigens nog even terug naar Crop Allian ce, omdat er wat verkoolde res ten aan het smeulen waren. Die zijn nageblust. Zeeuwse gemeenten, die voor uitgeprocedeerde asielzoekers noodopvang verzorgen, krijgen van minister Verdonk geen geld meer (PZC 1-12). Zij kosten han denvol geld, ze worden opgevan gen met hulp in de regio met on ze financiële middelen. Daar staat in economische zin niets te genover. Het gaat om mensen die jarenlang procedures voe ren, terwijl de belastingbetaler de rekeningen van de advocaten betaalt. Ze hebben van de rech ter te horen gekregen dat ze geen recht hebben op een ver blijfsvergunning. Het zijn geen 'echte' vluchtelingen maar men sen die op goed geluk naar Ne derland zijn gekomen. Ze gok ken op de compassie van de Ne derlandse autoriteiten en de druk van de publieke opinie. We moeten asielzoekers niet hospi taliseren dat heeft een aan zuigende werking. Dat wordt dan een groep mensen die we vertroetelen en niet op hun ei gen verantwoordelijkheid mo gen aanspreken. Nederlandse gastvrijheid mag niet worden misbruikt, de gezagsrelatie moet duidelijk zijn. Asielbeleid is rijks-, geen. gemeentebeleid, dus bestuurlijke ongehoorzaam heid! Deze Zeeuwse gemeenten geven ook een verkeerd signaal af aan mensen die menen dat het solidair is om uitgeproce deerde asielzoekers aan te raden hier te blijven. Ondertussen ver tellen de kranten en de televisie alleen dat schrijnende verhaal en blijft de andere kant buiten beeld. Gemeenten die zich zo graag willen profileren als zijn de humaan, vooruitstrevend en uiterst verlicht kunnen dit beter doen door onder andere te plei ten voor onze bejaarden, demen ten en gehandicapten. En zich richten op die mensen die wél zijn toegelaten en hen helpen met inburgeren. W.C. Murre Inslaan 16 Vlissingen Als men de laatste tijd zo dage lijks de PZC leest dan heeft men nog al wat in petto voor de naas te toekomst. Minister Dekker heeft een wondermiddel uitge vonden om de huren fors te ver hogen zodat de huurders nog verder uitgeknepen worden ten gunste van de woningbouw. Wo ningcorporaties bezitten plusmi nus vijftien miljard euro, wie snapt dit nog. Deze riante ver mogenspositie is de huurders een doorn in het oog, dit bleek ook toen de minister tijdens een bijeenkomst uitleg gaf van de forse huurverhoging. Verder wacht ons na het onbesché misbruik van de euro nogverh ging van de energietaneven/ belasting hierop, gemeente- waterschapbelasting en dei kenfondspremie zal forsstf Misschien eens een kluifje v de bonden, of moet het zo vei men dat men massaal het lie eigen - hand neemt en w nog een verhoging te voldoe ThJ.lè Falckstm \1m "Roemenië moet op paarde! ten", schrijft de PZC. Dankr verse Europese dierenrechte g'anisaties en inspectiedies binnen de Europese Umer Roemenië op paarden ld Dierenrechtenorganisatiese spectiediensten hebben rape ten en filmbeelden g© over de wantoestanden tip lange-afstand veetransp® Dit werd aangeboden in de: ropese Commissie. Het L* hoogste tijd voor strengere gels en nieuwe wetten, ft lijks worden honderden sS paarden (en ezels) uit Roefi vervoerd naar slachterijs Zuid-Europa. Vaak worden; ren opzettelijk verwond (pi gebroken, Windgeslagen) a zij vallen onder de catej "wrak en ziek vee". Bij conn is gebleken dat het repte slechte transportwagens,^ le routeplannen, het ontbiö van gezondheidspapieren identificatie en verwaarl® van de dieren. De paarden» den in overvolle wagens ge? en staan er soms dagen in^ der eten en drinken. Ze te uitgeput en verwond aan k slachterijen. Uit rapport®1 de landelijke inspectiedienst achtervolgen veetranspor blijkt dat sommige transpa wel 70 of 90 uur duren! 1 veel te lange-afstandstrans ten in overvolle veewagens' oorzaken vel dierenleed, in derland houden minister» man en de meeste politieke! tijen aan hun intentie o5 transportduur te beperk© uur. (Zuid-Europa ligt dff Op 22 november heeft de t pese Commissie op voorstel Veerman besloten om betere' troles op lange veetransp0 binnen Europa mogelijk te ken. Een plan met verbek gen. Helaas gaat het plan» bij aan de belangrijkste ps men bij verre veetransp» want de huidige regels rust- en rijtijden en de be# van de veewagens blijven0 moeid. C.A&» J.D.P. de Smits Oost-S"i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46