uis legt 2600 parkeerplekken aan PZC Wennen aan de rust in Terhole Tragel weerlegt aantijgingen fraude PZC Rijkswaterstaat negeert bezwaren ontwerp N61 15 Agrariër vecht voor bos in Hulst-Zuid Arkeeronthaalkamers aan kust moeten in laagseizoen andere functie krijgen Park bij nader inzien Fout bij reserveringen Scheldegalm Man gewond bij vechtpartij Emoties rond windmolenpark Celstraf voor uitgeven vals geld donderdag 9 december 2004 jIDDELBUKG - Agrariër f„n Campen heeft gisteren wr de hoorcommissie van de minde een beroep op Gedepu- wde Staten gedaan om toc- emming te krijgen om ten zui- ,an Hulst rijn grond in te ntenmetbos. ,an Campen stelde tegenover [e commissie onder voorzitter- schap van gedeputeerde H. van Waveren gemangeld te worden tussen de rijksoverheid en de ge meente Hulst. De rijksoverheid heeft hem subsidie verleend om een bos aan te leggen, burge meester en wethouders van Hulst deden hem toezeggingen en de gemeenteraad van Hulst zei nee tegen zijn plan. Om het bos van Van Campen planolo gisch te regelen, moest het be stemmingsplan Buitengebied Zuid worden gewijzigd. Van Campen sprak er gisteren nog eens zijn verwondering over uit hoe de raad in juli tot het be sluit is gekomen. Een dringend beroep van Van Campen op de gemeenteraad van Hulst mocht niet baten. De meerderheid van de raad steunde een amende ment van het CDA. Het CDA vond een bos niet thuishoren in een open land schappelijk gebied. Het is vol gens de christen-democraten te veel een sta-in de-weg voor de agrarische bedrijfsvoering. Na mens de gemeente Hulst bracht E. Gerritsen het standpunt van de raad voor de hoorcommisie nog eens naar voren. Tijdens de hoorcommissie werd ook het advies van de subcom missie behandeld. Zij verklaar de de bedenkingen die Van Cam pen heeft tegen het oordeel van de raad ongegrond. 'De gemeen teraad kan in redelijkheid de agrarische bestemming handha ven.' Gedeputeerde Staten nemen bin nen een maand een besluit. Daarin nemen zij het advies van de subcommissie mee en hetgeen in de hoorzitting is ge zegd. van Stee - De gemeente Sluis werk van parkeren langs jekust dankzij de aanleg van zo genoemde parkeeronthaalka- ners in Groede, Nieuwvliet en Dit jaar is het bedoeling ruim 54.000 euro te trekken voor de aanleg dergelijke parkeerterreinen. komt de helft ten laste van de gemeente. je ingezette koers bouwt voort i'p de Recreatievisie West- leeuws-Vlaanderen en sluit aan ip het zogenaamde slagensys- eem, waardoor een veilige en lutircame ontsluiting van de aist moet ontstaan. Ook de ilaatsing van voorzieningen als oiletten, kleedruimtes en ver- luurpunten van bolderkarren if fietsen op de nieuwe parkeer plaatsen moeten hieraan bijdra- en. Vooral de Zeeweg is een belang rijk knelpunt. De verkeersdruk js er tijdens het seizoen (te) loog. Ook zijn er tal van par keerproblemen. De nieuwe par- keerkamers, met in totaal 2600 plaatsen, kunnen multifunctio neel worden gebruikt. In het pogseizoen zijn ze vooral be stemd voor strandbezoekers. In iet voor- en naseizoen ligt de na ruk op andere vormen van toe- sme, onder meer als startpunt van wandelingen of fietstoch- en. jïildparkeren 1 efficiënte inrichting van de tfirkeerkamers is volgens het college van B en W een van de weinige mogelijkheden om dag- ■deze krant is gisteren abusievelijk ge kneld dat de raadsvergadering in Sluis «donderdag 15 december wordt ge boden. Deze vergadering is echter op pderdag 16 december. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaandereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTERNEUZEN Iel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Connyvan Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Fret René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 "560 AB hulst Iel'(0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mall: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 H50 AA goes Tel; (0113)315500 M (0113)315669 fcil: redactie@pzc.nl 'ntermet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl toeristen mee te laten betalen aan de voorzieningen aan de kust. Daarom moet het wild parkeren in de berm worden te gengegaan. In nauw overleg met water schap Zeeuws-Vlaanderen wor den hiertoe echter pas maatrege len genomen als er een goed al ternatief om te parkeren is. Volgend jaar ligt de nadruk vooral op planvorming en de voorbereiding van inrichtings plannen. Daarna gaat de aanleg van de drie parkeerkamers van start. Tot en met 2007 bedragen de investeringen in totaal 826.000 euro. De gemeente Sluis betaalt hiervan de helft. De an dere helft wordt gesubsidieerd uit het Europese Interreg IIIB North Sea Region Program. Het voorstel om een eerste bud get van 54.000 euro uit te trek ken voor parkeeronthaalkamers komt donderdag 16 december aan de orde tijdens de raadsver gadering. Aanvang 19.30 uur in de raadzaal van het Belfort in Sluis. Het verkeer door Terhole is drastisch afgenomen na ingebruikname van de rondweg. door Raymond de Frel TERHOLE - De bewoners van de Huls- terweg in Terhole wisten niet beter. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat trok het ronkende blik als een ononder broken, blinkende sliert door hun dorp. Sinds vorige week vrijdag is alles an ders. Op zoek naar rust in Terhole. Hoewel, zoeken is eigenlijk helemaal niet nodig. De rust overvalt je vanaf het kombord, het is deze woensdagochtend juist speuren naar bedrijvigheid. Het ge blaf van een hond krijgt de vrije ruimte, waar de viervoeter tot vorige week nog werd overstemd door gemotoriseerd ge bulder. En het waarschuwingsbord, dat hardrijders erop attent maakte dat het rempedaal moest worden ingetrapt, hoeft nog maar een enkele keer corrige rend te knipperen, Sinds de officieuze opening van de rond weg van Terhole is het in het dorp over met het voorbijrazende verkeer. De be woners droomden decennialang van rust in hun dorp. Maar nu die wens wer kelijkheid is geworden, is het toch be hoorlijk wennen. De tijdelijke afsluiting van de Hulster- weg, die wordt opgeknapt om hem ge schikt te maken voor langzaam- en be stemmingsverkeer, zorgt voor nog meer stilte. „Natuurlijk ben ik tevreden, al is het door de afsluiting van de Hulster- weg nu te rustig", vertelt bewoner Joop Inghels. „Terhole doet daardoor soms aan een spookstadje denken, dus deze situatie moet zeker niet eeuwig duren. Ik woon hier twintig jaar, dus was ge wend aan het drukke verkeer. Ik zou het ook niet erg vinden als de personen wagens door het doip blijven rijden, zo lang het vrachtverkeer maar de rond weg neemt. Overigens is dat ook wen nen: eerst kwam het verkeer langs je voordeur, nu rijden de auto's op hon derdvijftig meter van mijn achtertuin." Inghels is dus een blij man, maar hij kan zich ook wel iets voorstellen bij de bedenkingen van plaatselijke onderne mers. Bij slagerij Bracké heerst vrees voor de komende maanden. „Het is nog vroeg om te oordelen, maar waarom zit hier een slager? Juist, omdat het langs deze weg is. Hoeveel dorpen met vijf honderd inwoners kunnen nog zeggen dat ze een slager hebben? Wij moesten het voor tachtig procent van passanten hebben. Mijn buurvrouw zal logischer wijs anders reageren, maar bij ons gaat het om de portemonnee", vertelt Brigit te Bracké. Wekker In het komende halfjaar zal de slagerij aanzien hoeveel invloed de nieuwe rond weg heeft op haar omzet. „Het zijn de mensen die bijvoorbeeld van Hulst voor controle naar het ziekenhuis in Temeu- zen moesten. Die komen hier nu niet foto Camile Schelstraete meer voorbij. De rondweg is hier echt het gesprek van de dag. Veel mensen ge ven aan dat ze het nu wel erg stil vin den. Die auto's waren als het ware je wekker in de ochtend. Gisteravond liet ik mijn hond uit. Die weet dat hij moet wachten met oversteken totdat er van beide kanten geen verkeer meer komt. Maar opeens dacht ik: waarom doe ik dit nog?", zegt Bracké. Lies Mast uit Kloosterzande komt regel matig voor vlees naar Terhole. „Ik vind die rondweg wel makkelijk, vooral om dat je je snelheid kan aanhouden. Ik blijf zeker naar de slagerij komen, maar het is ook weer zo dat ik hier wellicht nooit klant was geworden als ik niet dikwijls langs zou komen." Bewoner Harry de Boeij van de Hulster- weg moet zich ook nog aan de rust aan passen. „Bij westenwind hoor je het ge ruis van de rondweg heel goed. Van mij had het ook best bij het oude mogen blij ven. Ik zal de bedrijvigheid missen. Het valt nu echt heel erg op dat het stil is." De officiële opening van de rondweg ge schiedt op 28 januari. door Frank van Cooten CLINGE - Stichting Tragel, de zorginstelling voor mensen met een verstandelijke beperking, heeft geen cliënten verzonnen om meer geld te krijgen van de overheid. De suggestie dat Tra gel fraude heeft gepleegd, is 'aantoonbaar onjuist'. Algemeen directeur B. Gebruers stelt dit in een brief aan de me dewerkers en cliënten vertegen woordigers. De brief is geschre ven naar aanleiding van de fi nanciële problemen van Tragel en de reacties die dit teweeg heeft gebracht. Volgens Gebruers zijn door som migen 'ongenuanceerde opvat tingen geventileerd'. Hij noemt geen namen, maar hij doelt on der meer op het Terneuzense raadslid C. Freeke van de frac tie LCF. Freeke heeft al een paar keer schriftelijke wagen ge steld aan het dagelijks bestuur van Terneuzen over deze kwes tie. Het LCF-raadslid wil onder meer weten of het klopt dat Tra gel jarenlang betaald heeft ge kregen voor een te hoog aantal gehandicapten op papier. Ook trekt hij de deskundigheid van het personeel in twijfel. Dat laat ste steekt Gebruers het meeste. „Wij constateren dat dit gebeurt door het hanteren van andere maatstaven dan die in de sector worden gehanteerd voor cle be paling van deskundigheid van medewerkers. Niet het hebben van een EHBO-diploma, doch wel het hebben van een beroeps opleiding bepalen de mate van deskundigheid van medewer kers. Op dat vlak zijn onze mede werkers goed toegerust voor hun taak." Zonder maatregelen stevent Tra gel volgend jaar af op een finan cieel tekort van 1,7 miljoen eu ro. De directie presenteert half december een pakket bezuini gingsmaatregelen om het tekort af te wenden. Gebruers benadrukt in de brief dat de financiële positie van Tra gel niet slecht is. „Tragel zit niet in de rode cijfers. Integendeel. Wij beschikken over een goede reserve. Het hebben van een goe de reserve is geen luxe doch pu re noodzaak." Een goede reser- (Advertentie) ve wordt volgens Gebruers fi nancieel beloond op het moment dat Tragel geld moet lenen bij de bank voor bijvoorbeeld de bouwtrajecten. De banken han teren dan een lager rentetarief. Gebruers heeft op een bijeen komst voor cliëntenvertegen woordigers op zaterdag 27 no vember cijfermatig onderbouwd dat de financiële reserve sinds het ontstaan van Tragel in 2000 sterk is toegenomen. „Al de in spanningen -bezuinigingen- die we nu moeten doen zijn er op ge richt een goede financiële posi tie te behouden." Gebruers stelt in de brief ook dat de financiële problemen niet exclusief zijn voorbehouden aan Tragel. Hij was vorige week op een bijeenkomst van de Vereni ging Gehandicaptenzorg Neder land. „Van meerdere collega's heb ik toen begrepen dat ook zij een groot probleem hebben met het samenstellen van de begro ting van 2005." Waar echter niet alle collega's volgens Gebruers mee te maken hebben is het probleem van de onderbezetting. Tragel heeft minder cliënten dan voorheen. „Voortvloeiend uit het feit dat in Zeeuws-Vlaanderen minder mensen dan voorheen op een zorgaanbod wachten. Voor men sen met een verstandelijke be perking in Zeeuws-Vlaanderen is dat op zich positief, voor ons zelf betekent dat minder inkom sten." De directeur wijst ook op een re cent landelijk uitgevoerd onaf hankelijk onderzoek. Tragel geeft volgens dit onderzoek meer geld uit aan de directe zorg, „In vergelijking met onze collega's geven wij drie procent meer uit aan personeelskosten voor direct uitvoerenden in de zorg. Onze overhead is op basis van dat onderzoek aantoonbaar lager. Een en ander in tegenstel ling tot wat door iemand in de regionale pers is gesuggereerd." KLOOSTERZANDE - Door een storing op de website van Volkstheater de Scheldegalm in Kloosterzande (www.de- scheldegalm. nl) zijn de on line reserveringen niet binnen gekomen. Degenen die on line hebben gereserveerd, moe ten contact opnemen met het theater. Woordvoerder Mar cel de Nijs van het volkstheater vindt het een vervelende situatie. „We hopen door deze technische storing uiteinde lijk geen mensen te moeten teleurstellen. De reserverin gen via telefoon en e-mail voor ons nieuwe stuk fanfaore De Scheldegalm lopen al storm. Afgaande op het vorige stuk weten we zeker dat er via de website ook heel wat boekingen binnenkomen." Het stuk, in plat Hoeks, wordt zes keer opgevoerd, op zaterdag 11 december in Den Dul- laert in Hulst, op zaterdag 18 december in Kloosterzande, op de zaterdagen 8, 15 en 29 januari in De Halle in Axel en op zaterdag 22 januari nogmaals in Den Dullaert. De aanvang is telkens 20.00 uur. Gedupeerden van het. on li ne reserveren kunnen opnieuw boeken via 0114 - 682138 of via e- mail: descheldegalm@zeelandnet.nl. SLUIS - Een 36-jarige man uit de gemeente Sluis is dinsdagnacht tussen een en half twee gewond geraakt bij een vechtpartij in een horecabedrijf in de Nieuwstraat in Sluis. De man werd door een onbekende in zijn gezicht werd geslagen. Hij liep hierbij letsel aan zijn oog op en heeft aangifte gedaan van mishandeling. TERNEUZEN - De initiatiefnemers voor de aanleg van een windmolenpark in de Eendragtpolder voelen zich ge griefd door uitlatingen van WD-gemeenteraadslid P. Broekhuysen. Broekhuysen betichtte Eneco en Wind kracht 7 onlangs in een reactie op het aangepaste plan voor het windpark van 'omkoperij', omdat de initiatiefne mers de gemeente een financiële bijdrage in het vooruit zicht stellen voor een doel dat samenhangt met duurzaam heid of landschapswaarden. Volgens Eneco en Windkracht 7 is er in het geheel geen sprake van een omkopingspraktijken, laten zij in een brief aan de gemeente weten. De gemeenteraad krijgt van daag tijdens een besloten bijeenkomst nog eens uitleg over het windmolenproject. Eneco en Windkracht 7 heb ben aangeboden aanwezig te zijn om nadere toelichting te geven op hun plan. MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner van Sluiskil is gisteren in Middelburg voor het uitgeven van een vals bil jet van vijftig euro veroordeeld tot negentig dagen gevan genisstraf, waarvan veertig dagen voorwaardelijk. De man zei in Terneuzen een portemonnee op straat të hebben gevonden. Hij had volgens hem niet geweten dat er twee valse biljetten van vijftig euro in de portemonnee zaten. Bij Bakker Bart betaalde hij met een van de brief jes van vijftig euro, maar de eigenaar zag meteen dat het biljet niet echt was. „Een leek kon zien dat het biljet vals was", meende gisteren officier van justitie G. van dei- Burg. Hij eiste drie maanden cel. De verdachte staat te boek als veelpleger. Hij verzekerde politierechter J. Hopmans dat hij zijn leven aan het veran deren is. Hopmans besloot hem een kans te geven. door Ronald Verstraten MIDDELBURG - Projectleider Simon Brasser van Rijkswater staat houdt vast aan het Ont werp Tracé Besluit voor de nieu we N61, zonder rekening te hou den met geluiden uit Biervliet en IJzendijke. De inspraakron de is uitgesteld tot begin vol gend jaar, maar hij denkt dat het project toch in 2007 kan wor den aanbesteed. De vertraging heeft geen in vloed op de keuzes die eerder zijn gemaakt voor het aantal ri j banen, rotondes of parallelwe gen. Met het oog op tegengelui den uit de dorpen Biervliet en IJ zendijke, merkt Brasser op, dat ook die vooralsnog niet meespe len. „We hebben contact met bei de groepen, maar op dit moment blijven we bij onze keuze," zegt Brasser. Het idee om bij Bier vliet een rotonde aan te leggen die dichter bij het dorp ligt, wijst hij af. „Óp basis van het eerder vastgelegd standpunt, houden we vast aan een rotonde bij de Driesprong. Die locatie is een compromis, waardoor zowel Biervliet als recreatiecentrum De Braakman goed ontsloten worden. Bovendien zien we daar wel een mogelijkheid om ook een calamiteitenweg aan te laten sluiten." Wat IJzendijke betreft wijst hij in ieder geval twee rotondes af. „Er is nu eenmaal gekozen voor een weg waar honderd kilome ter per uur gereden kan worden. Door meer rotondes aan te leg gen, verliest de weg die functie. Met betrekking tot de wens van de meerderheid van het dorp, om geen rotonde aan te leggen aan de zuidwestkant, merkt hij op: „De discussie is, waar kies je voor? Door splitsing van het ver keer, enerzijds naar de Oranje straat, anderzijds langs de paral lelweg richting Tivoli, krijg je een goede verdeling." Met een tachtig-kilometerweg in plaats van honderd, houdt hij, opnieuw gelet op het eerder genoemde standpunt, geen reke ning. Met het oog op het toegenomen vrachtverkeer in West- Zeeuws- Vlaanderen, is volgens Brasser de indruk onjuist, dat het vooral vrachtwagens zijn die naar Zee- brugge gaan. „Uit tellingen bij de grensovergangen blijkt dat het aantal vrachtwagens daar niet veel hoger is. De vertraging van de inspraak heeft te maken met geluidson- derzoek. Eerder dit jaar had Rijkswaterstaat haar prognoses al bijgesteld. „Dat was een jaar na de opening van de Wester- scheldetunnel. We vonden dat we niet met oude gegevens kon den werken, gelet op de veran derde verkeersstroom", aldus Brasser. Afgelopen oktober bleek echter dat de prognose mo gelijk niet zou voldoen. „Bij een project elders in Nederland heeft de Raad van State een der gelijk onderzoek afgewezen. Die uitslag is van invloed op alle in frastructurele werken in Neder land." Om die reden deed Rijkswater staat nieuw onderzoek, dat met name op was gericht op de te verwachten (toename van) lucht vervuiling en of die binnen de kaders bleef van het Besluit Luchtkwaliteit. Half december wordt bekend of het nieuwe on derzoek nu wel voldoet. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Trefpunt, 10.00 uur: Schilderen; 14.30 uur: Zangkoor; Centrum, 18.00 uur: Kerstmarkt; HEIKANT 't Heike, 13.30 uur: Volks- dansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO bridge; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Engels; 10.00 uur: Gym; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; Reynaert- land, 19.45 uur: Bingo; KOEWACHT - De Vlaschaard,13.30 uur: Tienkamp; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; ST.JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur: Ouderen soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming tekenen, schilderen; 19.00 uur: Engels; 19.30 uur: Bloemschikken; Cen trum, 18.30 uur; Licht en Hoop feest; TERNEUZEN - Churchill hotel, 20.00 uur: Bijeenkomst Hobby Computer Club afdeling Zeeland; De Veste, 10.00 uur: Morgenwijding; 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zang koor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoek je, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, Scheldetheater, 20.00 uur: Voorstelling theatergroep De Kale;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45