PZC is geen obstakel öatffft Verloskundige verslagen uit 19e eeuw 65% KORTING auping UITVERKOOP EU stelt lagere quota voor tong en schol voor OPHEFFINGS )ndernemers Noordstraat blij met serieuze opknapplannen winkelstraat Sporthal Sas niet verkopen Vragen SGP over begraafrechten Hoop voor Achterstraat zeeuwse almanak Regen NU UITVERKOOP Kerstpakketten voor armen 's avonds thuisbezorgd idactie: 0113-315649 pzc.nl EiFredactie8pzc.nl Sbus31.4460 AA Goes E^enM^dden'-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; idonaal: 020-4562500. onderdag 9 december 2004 ALLES 65% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 editie Zeeuws-Vlaanderen SAS VAN GENT - Ook burgemeester en wethouders van Terneuzen willen graag dat evenementenhal annex party centrum De Vlaanderen in Sas van Gent blijft. Het voor malige stadskantoortje en de werkplaats kunnen even tueel aan de exploitant worden verkocht. Maar het is - vanwege het belang voor een groot deel van de Sasse be volking - niet verstandig om ook de sporthal te privatise ren, antwoordt het college op vragen van de VVD-fractie. Zowel de sporthal als het Vlaanderencomplex moet op last van de brandweer via uitvoering van een plan van aanpak aan alle veiligheidseisen gaan voldoen. Het colle ge wil en kan niet voldoen aan een verzoek tot verplaat sing van de speelautomatenhal om de exploitatie van het partycentrum te optimaliseren. De liberalen hadden dat kunnen weten, want de gemeenteraad heeft zelf een uit sterfconstructie voor speelhallen voorgeschreven. TERNEUZEN - De fractie van de SGP in de gemeente raad van Terneuzen heeft de indruk dat een deel van de kosten die de gemeente doorberekent in de begraafrech ten extreem hoog lijken. C. van Burg van de SGP-fractie maakt daar gewag van in schriftelijke vragen aan het col lege van burgemeester en wethouders. Diverse fracties in de raad hebben al te kennen gegeven dat ze komend voor jaar het debat over de heroverweging van de begraafrech ten aan willen gaan met het college. „Voorafgaand aan die discussie zouden wij gaarne een volledige toetsing en toelichting willen van alle naar de begraafrechten toegere kende kosten." De kosten van een deel van de voorzienin gen op en om begraafplaatsen zoals het openbaar groen rondom kunnen volgens Van Burg niet toegerekend wor den aan de begraafrechten. Uitvaartverzorgers krijgen volgens de SGP verzoeken van burgers om uitgebreidere begraafmogelijkheden, zoals een koopgraf voor kinderen en een algemeen graf voor één persoon. „Het is gewenst een open oor te hebben voor hun opmerkingen en waar mogelijk en gewenst aanpassingen te doen." LAMSWAARDE - De reconstructie van de verpauperde Achterstraat in Lamswaarde is toch weer in beeld. Het college van Hulst probeert geld te krijgen van de provin cie. De provincie stort geld terug in de oude pot van de stads- en dorpsvernieuwing. Het college stelt alles in het werk een donatie uit die pot te krijgen om de Achter straat vlot te trekken. „Als dat lukt, komt de reconstruc tie van de Achterstraat terug op de agenda", aldus wet houder B. Pauwels. Begin dit jaar werd duidelijk dat de reconstructie van de Achterstraat te duur is. De gemeente zou nog 270.000 euro moeten investeren. Dat geld is er niet. Iiet plan werd daarom op de lange baan geschoven. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Borg, de nieu we Europese commissaris voor visserij, heeft gisteren voorge steld de voor Nederlandse vis sers belangrijke tong- en schol quota te verlagen. Het tongquotum voor alle EU- lidstaten aan de Noordzee moet omlaag van 17.000 ton dit jaar naar 16.000 ton in 2005, vindt Borg die voorheen minister van Buitenlandse Zaken op Malta was. Ook het scholquotum moet naar beneden, van 61.000 naar 59.000 ton. Het scholquotum zit dit jaar al op een historisch diep tepunt. Borg negeert de in oktober gege ven adviezen van internationale visserijbiologen. Zij wilden het tongquotum gezien de goede stand verhogen tot 17.300 ton. Het scholquotum moest volgens hen fors naar beneden, naar 35.000 ton. Voorzitter B. Daalder van de Fe deratie van Visserij verenigingen is zeer verbaasd over de voorstel len van Borg. „Straks worden de quota door de Europese visse rijministers hoger vastgesteld dan Borg wilde en dan mogen de vissers zogenaamd in hun handen knijpen. Zo gaat het elk jaar." Volgens Daalder is er geen enkele reden de quota te verlagen. Het scholbestand ziet er veel beter uit dan de visserij- biologen hebben aangenomen en het tongbestand bevindt zich met 45.000 ton volwassen exem plaren ruim boven het biolo gisch minimum. Kabeljauw De nieuwe Eurocommissaris wil niet alleen de touwtjes voor schol en tong strakker aantrek ken. Hij wil ook het al histo risch lage kabeljauwquotum ver der terugbrengen en zeege bieden sluiten waar de kabel jauw erg wordt bedreigd. Voor haring en blauwe wijting, waar op wordt gevist met vriestrawl- ers, stelt Borg een aanzienlijke verhoging van de quota voor. De Europese visserijministers nemen eind december een defini tief besluit over de visquota voor 2005. (Advertentie) COACH Middelburg, Lange Delft 109, 0118 650 755 Bedenkelijk keek vader naar de gitzwarte hemel en de re gen die daaruit onophoude lijk naar beneden kivam. De gang naar buiten was on vermijdelijk, maar de droge behaaglijkheid binnenshuis trok vooralsnog aan het lang ste eind. Zoonlief van drie deed een dappere poging va- der op andere gedachten te brengen. „Kom op, papa. Je ivordt heus niet natzei hij bemoe digend. „Het zijn maar drup pels. KERY jBeeld &cGeluid unavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu uir de Joodse keuken: Ltkcs en Lamsstoofpot «fSpinaziesrrudel en Soufganioth 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) feserveren: 0118 - 886 866 zaterdag 11 december 1 15.00-16.30 uur pander Huubl i zingen Vlaamse chansons I inslag 14 december 1 uur Zeeuwse Bibliotheek i Jessica Durlacher I Interview: ]an van Damme i a'ovcr haar nieuwe boek l fmoticon bekijk ook onze website i ^y^fikkeriimiddplburg.nl Voor mannen en vrouwen The imase you like! Pottenmarkt 13, Middelburs telefoon 0118-640773 urRriné Hoonhorst (KNEUZEN - Ondernemers de Temeuzense Noordstraat ken weinig moeite te hebben at het betalen van baatbelas- ig voor een rigoureuze opknap- urtvan hun winkelstraat. Tij- ans de presentatie van het me- morfoseplan in de Grote Kerk «testeerde geen van de ruim ertig aanwezige ondernemers gen de speciale heffing. .meeste aanwezigen waren alblij dat het gemeentebestuur hdelijk ernst is met de langver- achte opknapbeurt en zich et langer verschuilt achter het gument dat de economische le esduur van de huidige bestra- j niet is verstreken. Dat opknapbeurt in de meerjaren- mingen voor de komende vier ar niet voorkomt, is één van redenen om baatbebelasting heffen voor ruim eenderde it merendeel van de nering- lenden heeft geen onoverkome- kebezwaren tegen de extra be ting voor de komende vijftien een aantal aanwezi- aan om de inrich- igspfannen op kleine punten 'wijzigen. Zo hopen winke rs dat ook (een aansluitend d van) zijstraten nieuwe be ating krijgt, mogen prullen- ikken wel wat luxer en groter en moet ook de geluids- itallatie nodig worden ver- uwd. itmoet uit zijn met waterover sten steeds terugkerende 'graf- Ifitikunst' in en om de Noord straat,stelden winkeliers. Ooördinator A. Stoffels van irdioatie en Management en (Advertentie) Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 (Advertentie) ook wat. voorzitter A. Legrand van onder nemersvereniging City Terneu zen hopen nog steeds dat de her- strating en het aanbrengen van verlichtingssnoeren tussen fe bruari en juli volgend jaar ge schieden. Een ambtenaar liet echter we ten dat het waarschijnlijker is dat de winkelstraat pas in sep tember feestelijk kan worden ge opend. Het verzoek om tijdens werkzaamheden 'in de grond' de winkel tot elf uur gesloten te houden, werd niet door iedereen met gejuich ontvangen. Eén winkelier opperde dat de aannemer maar om zes uur moet beginnen en 's avonds lan ger moet doorwerken. Stoffels denkt echter dat dat te veel is ge vraagd. „Overlast is niet te voor komen. Als de openingstijden twee weken per straatdeel moe ten worden aangepast dan moet dat maar", vindt de coördina tor. J. Dees, eigenaar van een bed denzaak die binnenkort in de Noordstraat begint, vond dat de ondernemers niet te veel last van 'koudwatervrees' moeten hebben. Natuurlijk blijft over smaak altijd te twisten. Dees: „In de ogen van een aap is een vrouwtjesaap mooier dan een ga zelle. Maar we moeten gewoon blij zijn dat na dertig jaar einde lijk wat gebeurt." Overigens komen enkele beeld bepalende elementen in de straat terug. Enkele oude bo men en een waterpomp bij het voormalige gemeentehuisje (fo tozaak Sinke), het gemeentewa pen in de bestrating van het stukje Korte Kerkstraat dat op de Noordstraat uitkomt, behou den hun plaats of krijgen elders een nieuwe stek. kunnen aanwijzingen geven die van onschatbare waarde zijn voor familievorsers. Verre nazaten van de verlos kundige hebben het handschrift aan de gemeente Kapelle geschonken. Die geeft het een ereplaatsje in het archiefdepot. Het is, met een groot aantal andere stukken, elke ochtend van elke werkdag te raadplegen in het gemeentehuis in Kapelle. (Advertentie) (Advertentie) Vijltien vrijwilligers vullen dozen met levensmiddelen in de Goede Herderkerk in Terneuzen. door Jean-Lou de Gucht TERNEUZEN - Bijna 400 kerstpakket ten delen de gezamenlijke kerken van Terneuzen en omstreken dit jaar uit. „Een mooi initiatief, maar het zou eigen lijk niet nodig moeten zijn", zegt Anneke op 't Hof van het Leger des Heils. Vier jaar geleden begon het Leger des Heils met het uitdelen van kerstpakket ten. In de loop der jaren volgde een aan tal kerken het initiatief. Dit jaar dragen twaalf kerken hun steentje bij. Zij leve ren een financiële bijdrage en zorgen voor de vrijwilligers die alle artikelen in een doos doen. „Omdat wij de minder daadkrachtigen in onze samenleving ook een fijne kerst willen bezorgen", zegt dia ken Harry van Quekelberghe van de pro testantse gemeente Sas van Gent, Philip pine en Sluiskil. In de Goede Herderkerk in Terneuzen zijn vijftien vrijwilligers bezig met het in pakken van de pakketten. Over één ding zijn ze het eens. Hun initiatief is drin gend nodig. Maar er wordt nog een con clusie getrokken. Ieder jaar komen meer aanvragen binnen. Dit jaar hebben in stanties als het Leger des Heils, de socia le dienst, de Thuiszorg en Vluchtelingen werk honderd aanvragen meer dan vorig jaar ingediend. „Je kunt gerust van een spectaculaire stij ging spreken", zegt van Quekelberghe. Er is steeds meer armoede in Nederland, stille armoede, concluderen de vrijwilli gers. Mensen schamen zich bovendien voor hun armoede. Een paar jaar geleden moesten degenen die voor een kerstpak ket in aanmerking kwamen het bij de kerk komen ophalen. Nu wordt het thuis gebracht. 's Avonds. Want mensen die in armoe leven, vinden het niet fijn dat de buurt ziet dat ze een kerstpakket van de kerk krijgen. Van Quekelberghe: „Wij kunnen natuur lijk ook niet alles honoreren. Bij ons komt steeds minder geld binnen. Terwijl aan de andere kant steeds meer mensen een beroep doen op ons." Op 't Plof vindt het moment dat de pak ketten uitgereikt worden altijd ontroe rend. „Mensen zijn zo ontzettend dank baar. En onze pakketten komen terecht bij de mensen die het het hardst nodig hebben. We luisteren naar het verhaal dat mensen vertellen en beslissen daarna of iemand echt in nood zit." De pakketten worden volgende week bij foto Wim Kooyman de mensen bezorgd. Op 't Hof: „Dan weten de mensen op tijd welke artikelen ze al in huis hebben en kunnen ze daar hun boodschappen op afstemmen." De inhoud van het pakket is de afgelo pen jaren ongeveer hetzelfde gebleven. Achttien artikelen zoals soep, jam, maca roni, thee en rookworst maken deel uit van het pakket. „Geen luxe producten, maar artikelen waar de mensen echt iets aan hebben", zegt diaken Toon Boeije van de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Axel. Op 't Hof controleert de inhoud van de dozen. „Perfect, alles zit er in." Van Quekelberghe doet er nog een kerstwens bij. 'De gezamenlijke kerken van Ter neuzen en omstreken bieden u dit pak ket aan en wensen u gezegende kerstda gen.' door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Het gemeentear chief in Kapelle is opgetogen over een nieuwe aanwinst: een lijst met 1546 verslagen van be vallingen in het midden van de negentiende eeuw in Wemeldin- ge. Maar liefst 46 jaar hield de arts Marinus Nathanael de Broe- kert minutieus bij wat er in zijn praktijk op verloskundig gebied gebeurde. De Goesenaar De Broekert werd in 1802 geboren. In 1824 werkte hij als geneesheer, heel- en vroedmeester in Ploek. In de twee jaar die hij daar werkte, was zijn bijzondere belangstel ling voor de verloskunde al ge wekt. In Hoek begon hij van elke be valling de naam van de kraam vrouw te noteren en de verdien sten van hemzelf. De ene keer moest er drie gulden worden af gerekend, de andere keer vijf. Bij arme mensen deed De Broe kert zijn werk gratis. Bijzonder heden in het verloop van de be valling, werden minutieus opge schreven. Een moeilijke 'billen- geboorte' bijvoorbeeld, iets wat verloskunde eindigen in 1826 met bevalling nummer 186, In hetzelfde jaar begon hij in Wemeldinge weer bij nummer één. Marinus de Broekert was ge trouwd met Maria Catharine van Loo. Hij stierf in 1879, maar toen was hij vermoedelijk al een poosje met pensioen. De verlos kundige notities eindigen in ie der geval in 1872 met de 1546-ste Wemeldingse beval- ling. Handschriften als dat van De Broekert, moeten er meer zijn. Geneeskundigen ontwikkelden specialiteiten in hun vak, door verslagen van hun ervaringen te bestuderen en te vergelijken. Maar heel zelden komt een der gelijk handschrift in de openba re archieven terecht. De waarde voor het Kapelse ar chief zit 'm niet zozeer in de zeldzaamheid of in de vaktechni sche gegevens, het handschrift is van grote waarde voor genea logen, die altijd op zoek zijn naar aanvullende bronnen voor de familiegeschiedenissen die zij onderzoeken. De namen van 1546 kraamvrou wen in de periode 1826-1872 tegenwoordig een stuitligging heet. Met zijn notities hoopte De Broe kert in het vervolg van zijn loop baan zijn voordeel te doen. Zijn notities over de Hoekse Skoda Garant occasions: Skoda Fabia HB 1.4 55kw comfort 2002 45.000 km 11,950 Skoda Fabia HB 1.4 comfort blauw 2003 30.000 km 12.500,- Skoda Octavia 1,6 HB comfort stonegrey 2002 30.000 km 16.950,- Zoekt j een royale ge7insauto? Of een luxe zakensedan? De nieuwe Skoda Octavia biedt u beide En dat maakt 't wel heel erg makkelijk om te kiezen. Deze verrassend veelzijdige, prachtig gestroomlijnde Hatchback heeft standaard bovendien alles wat u zich wensen van actieve anti-whiplash hoofd-steunen tot een boordcomputer.. En dat voor slechts 17.690,- Een bezoek aan onze showroom is dan ook echt de moeite u bent van harte welkom bit Mr RJ Haarmanweg 6 AUTOHUIS TERNEUZEN B.V. 4538 AR Terneuzen (0115)62 26 00 S (Advertentie) De nieuwe Skoda Octavia vanaf €17.690,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43