PZC EU: quota schol en tong lager Huisartsen bereid tot voeren acties U kunt nü iets doen voor de Zonnebloem!, Kees Rijnberg luis in de pels van gemeente Kapels archief blij met eeuwenoude bevallingsverslagen Commissaris negeert advies Evangelist Schrage spreekt in Oude Tonge Meidenfeest uitgesteld 74^- - lezers schrijven Asiel Nachtkerkdienst Kerstviering Kosten Paarden Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage op giro 145. donderdag 9 december 2004 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Borg, de nieu we Europese commissaris voor visserij, heeft gisteren voorge steld de voor Nederlandse vis sers belangrijke tong- en schol quota te verlagen. Het tongquotum voor alle EU- lidstaten aan de Noordzee moet omlaag van 17.000 ton dit jaar naar 16.000 ton in 2005, vindt Borg die voorheen minister van Buitenlandse Zaken op Malta was. Ook het scholquotum moet naar beneden, van 61.000 naar 59.000 ton. Het scholquotum zit dit jaar al op een historisch diep tepunt. Borg negeert de in oktober gege ven adviezen van internationale visserijbiologen. Zij wilden het tongquotum gezien de goede stand verhogen tot 17.300 ton. Het scholquotum moest volgens OUDE TONGE - De Berea-ge- meente in Oude Tonge houdt vanavond een speciale avond met evangelist Case Schrage. 'Het duurste geschenk' is het thema van de bijeenkomstin cbs De Bron. Schrage was 23 jaar temmer van wilde dieren, waar onder leeuwen en orka's. Hij ont snapte in dit beroep zeven keer aan de dood. Nu reist hij de we reld over om het evangelie te ver kondigen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. hen fors naar beneden, naar 35.000 ton. Voorzitter B. Daalder van de Fe deratie van Visserijverenigingen is zeer verbaasd over de voor stellen van Borg. „Straks wor den de quota door de Europese visserijministers hoger vast gesteld dan Borg wilde en dan mogen de vissers zogenaamd in hun handen knijpen. Zo gaat het elk jaar." Volgens Daalder is er geen enke le reden de quota te verlagen. Het scholbestand ziet er veel be ter uit dan de visserij biologen hebben aangenomen en het tongbestand bevindt zich met 45.000 ton volwassen exempla ren ruim boven het biologisch minimum. De nieuwe Eurocommissaris wil niet alleen touwtjes voor schol en tong strakker aantrekken. Hij wil ook het al historisch lage kabeljauwquotum verder terug brengen en zeegebieden sluiten waar de kabeljauw erg wordt be dreigd. Voor haring en blauwe wijting, waarop wordt gevist met vriestrawlers, stelt Borg een aanzienlijke verhoging van de quota voor. De Europese visserijministers nemen eind december een defini tief besluit over de visquota voor 2005. ZIERIKZEE - Het voor za terdag geplande wereldmei- denfeest wordt in verband met de bijzetting van Prins Bern- hard uitgesteld. Het feest wordt op een latere da tum alsnog gevierd. Kees Rijnberg uit Sint Maartensdijk is ervan overtuigd dat de gemeente Tholen haar inwoners voorliegt. foto Willem Mieras door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Een dag in de week is hij er mee be zig. Kees Rijnberg uit Sint- Maartensdijk is de luis in de pels van de gemeente Tholen. Hij stuurt wekelijks een boze brief naar de Eendrachtbode, maar ook rechtstreeks naar de gemeente. En als het moet, komt hij verhaal halen tijdens de raadsvergadering. Hij heeft op het gemeentehuis zelfs al een geuzennaam: het etterbakje. Het begon een paar jaar geleden met een ingezonden brief in de Eendrachtbode, een wekelijks nieuwsblad in Tholen. De plan nen voor een gemeentehuis in Tholen-stad waren nog vers. Rijnberg werd een van de kar- trekkers van een massale hand tekeningenactie tegen de nieuw bouw. Bijna vierduizend steun betuigingen werden overhan digd aan de burgemeester. Maai bij die ene actie bleef het niet. Toen eerder dit jaar bekend werd dat Tholen flink moest be zuinigen, laaide de discussie over de nieuwbouw van het ge meentehuis weer op. Hoewel de beslissing al was genomen (de gemeente zou weggaan uit Sint-Maartensdijk en een nieuw onderkomen laten bouwen in Tholen-stad), ging de raad met de burgers in discussie tijdens een inspraakavond. „Een schijn vertoning", vindt Rijnberg. „Ze hadden het beter bijpraatavon- den kunnen noemen. Alle inspre kers lieten weten tegen het nieu we gemeentehuis te zijn. Geen enkel raadslid ging daar op in. We zijn daar gewoon gene geerd." Oekraïne De boosheid spreekt ook uit zijn vele ingezonden brieven. Zo ver geleek hij vorige week de Thool- se bevolking nog met die van Oekraïne, „waar bijna de totale bevolking voor de waarheid pro testeerde." De Tholenaren zijn te passief, vindt hij. Rijnberg heeft thuis inmiddels een heel archief met artikelen uit de Eendrachtbode en ge meentestukken. Hij is goed on derlegd, weet waar hij het over heeft. Toen de gemeente onlangs met berekeningen wilde laten zien dat een nieuw gemeente huis in Tholen goedkoper is dan uitbreiding van het huidige pand in Sint-Maartensdijk, duurde het niet lang voordat Rijnberg zijn antwoord klaar had. Samen met oud-boekhou der Meerman van de gemeente Tholen deed hij de berekenin gen nog eens over. En kwam tot een heel andere conclusie. „De voorbereidingskosten van nieuwbouw werden bij het kos tenplaatje van Sint-Maartens dijk geteld. Bovendien zijn de uitbreidingskosten zo opge schroefd, dat het wel duurder moest worden. Als je je huis uit- bouwt, kan het toch nooit meer kosten dan nieuwbouw?" Het kost hem ongeveer een dag in de week. Tijd heeft de oud-aannemer genoeg, sinds hij gepensioneerd is. Zijn grote drijfveer is dat hij ervan over tuigd is dat de gemeente haar in woners voorliegt. „En de bur gers worden daardoor zó zwaar belast, dat sommigen in de pro blemen komen." Geen heil De grote vraag is natuurlijk waarom Rijnberg niet zelf de po litiek in gaat. „Algemeen Be lang Tholen heeft me wel ge vraagd. Nee, daar zie ik geen heil in. Elke nieuwe partij be looft koeien met gouden hoorns en kan dat uiteindelijk niet waarmaken." Zolang het nog kan, blijft hij de gemeente op de voet volgen. „Als het moet, hou ik vol." Grijnzend: „Ze noemen me zo onderhand het etterbakje." door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Het gemeentear chief in Kapelle is opgetogen over een nieuwe aanwinst: een lijst met 1546 verslagen van be vallingen in het midden van de negentiende eeuw in Wemeldin- ge. Maar liefst 46 jaar hield de arts Marinus Nathanael de Broe- kert minutieus bij wat er in zijn praktijk op verloskundig gebied gebeurde. De Goesenaar De Broekert werd in 1802 geboren. In 1824 werkte hij als geneesheer, heel- en vroedmeester in Hoek. In de twee jaar die hij daar werkte, was zijn bijzondere belangstel ling voor de verloskunde al ge wekt. In Hoek begon hij van el ke bevalling de naam van de kraamvrouw te noteren en de verdiensten van hemzelf. De ene keer moest er drie gulden wor den afgerekend, de andere keer vijf. Bij arme mensen deed De Broekert zijn werk gratis. Bijzonderheden in het verloop van de bevalling, werden minuti eus opgeschreven. Een moeilijke 'billengeboorte' bijvoorbeeld, iets wat tegenwoordig een stuit- ligging heet.. Met zijn notities hoopte De Broekert in het ver volg van zijn loopbaan zijn voor deel te doen. Zijn notities over de Hoekse ver loskunde eindigen in 1826 met bevalling nummer 186, In.het- /en*Z zelfde jaar begon hij in Wa dinge weer bij nummer één rinus de Broekert was ga rnet Maria Catharine vat! Hij stierf in 1879, maar; was hij vermoedelijk al een;, je met pensioen. De verlof ge notities eindigen in iedg val in 1872 met de 1546eWe dingse bevalling. Handsda als dat van De Broekert,® er meer zijn. Geneeskur.r ontwikkelden specialiteit hun vak, door vers hun ervaringen te bes te vergelijken. Maar heelt komt een dergelijk 1 in de openbare archieva recht. De waarde voor het Kapels chief zit 'm niet zozeer ij zeldzaamheid of in de vaktoj sche gegevens, het hands; is van grote waarde voorg logen, die altijd op zoel naar aanvullende bronnen de familiegeschiedenissen zij onderzoeken. De name 1546 kraamvrouwen in dep- de 1826-1872 kunnen aanwn gen geven die van onsctai waarde zijn voor familiev® Verre nazaten van de verlo* dige hebben het handsch de gemeente Kapelle g ken. Die geeft het een erect je in het archiefdepot. He met een groot aantal ai stukken, elke ochtend vac werkdag te raadplegen ints meentehuis in Kapelle. "V j de f*'- Srszé- to k, óTc 5 C Notities van de arts Marinus Nathanael de Broekert. foto Willemlte c//'fi't/eMXcyL Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Zeeuwse gemeenten, die voor uitgeprocedeerde asielzoekers noodopvang verzorgen, krijgen van minister Verdonk geen geld meer (PZC 1-12). Zij kosten han denvol geld, ze worden opgevan gen met hulp in de regio met on ze financiële middelen. Daar staat in economische zin niets te genover. Het gaat om mensen die jarenlang procedures voe ren, terwijl de belastingbetaler de rekeningen van de advocaten betaalt. Ze hebben van de rech ter te horen gekregen dat ze geen recht hebben op een ver blijfsvergunning. Het zijn geen 'echte' vluchtelingen maar men sen die op goed geluk naar Ne derland zijn gekomen. Ze gok ken op de compassie van de Ne derlandse autoriteiten en de druk van de publieke opinie. We moeten asielzoekers niet hospi taliseren dat heeft een aan zuigende werking. Dat wordt dan een groep mensen die we vertroetelen en niet op hun ei gen verantwoordelijkheid mo gen aanspreken. Nederlandse gastvxijheid mag niet worden misbruikt, de gezagsrelatie moet duidelijk zijn. Asielbeleid is rijks-, geen gemeentebeleid, dus bestuurlijke ongehoorzaam heid! Deze Zeeuwse gemeenten geven ook een verkeerd signaal af aan mensen die menen dat het solidair is om uitgeproce deerde asielzoekers aan te raden hier te blijven. Ondertussen ver- BURGH-HAAMSTEDE - In de Nederlands Hervormde kerk in Haamstede wordt op 24 decem ber een kerstnachtdienst gehou den. Aan de dienst verlenen het interkerkelijk koor, harmonie- vereniging De Witte van Haem- stede en organist Aard Kot hun medewerking. De meditatie is van dominee Van IJsseldijk. De dienst begint om 22.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Mez zosopraan Helma Kot en orga nist Aart Kot verlenen op eerste kerstdag hun medewerking aan de kerstviering in hervormde kerk in Haamstede. De dienst begint om 10.00 uur en voorgan ger is dominee Van IJsseldijk. tellen de kranten en de televisie alleen dat schrijnende verhaal en blijft de andere kant buiten beeld. Gemeenten die zich zo graag willen profileren als zijn de humaan, vooruitstrevend en uiterst verlicht kunnen dit beter doen door onder andere te plei ten voor onze bejaarden, demen ten en gehandicapten. En zich richten op die mensen die wél zijn toegelaten en hen helpen met inburgeren. W.C. Murre Irislaan 16 Vlissingen Als men de laatste tijd zo dage lijks de PZC leest dan heeft men nog al wat in petto voor de naas te toekomst. Minister Dekker heeft een wondermiddel uitge vonden om de huren fors te ver hogen zodat de huurders nog verder uitgeknepen worden ten gunste van de woningbouw. Wo ningcorporaties bezitten plusmi nus vijftien miljard euro, wie snapt dit nog. Deze riante ver mogenspositie is de huurders een doorn in het oog, dit bleek ook toen de minister tijdens een bijeenkomst uitleg gaf van de forse huurverhoging. Verder wacht ons na het onbeschofte misbruik van de euro nog verho ging van de energietarieven, de belasting hierop, gemeente- en waterschapbelasting en de zie kenfondspremie zal fors stijgen. Misschien eens een kluifje voor de bonden, of moet het zo ver ko men dat men massaal het heft in eigen hand neemt en weigert nog een verhoging te voldoen? Th.J. Izeboud Falckstraat 96 Vlissingen „Roemenië moet op paarden let ten", schrijft de PZC. Dankzij diverse Europese dierenrechten organisaties en inspectiedien sten binnen de Eui'opese Unie moet Roemenië op paarden let ten. Dierenrechtenorganisaties en inspectiediensten hebben rap porten en filmbeelden gemaakt over de wantoestanden tijdens lange-afstand veetransporten. Dit werd aangeboden in de Eu ropese Commissie. Het is de hoogste tijd voor strengere re gels en nieuwe wetten. Dage lijks worden honderden slacht- paarden (en ezels) uit Roemenië vervoerd naar slachterijen in Zuid-Europa. Vaak worden die ren opzettelijk verwond (poten gebroken, blindgeslagen) zodat zij vallen onder de categorie 'wrak en ziek vee'. Bij controles is gebleken dat het rept van slechte transportwagens, illega le routeplannen, het ontbreken van gezondheidspapieren en identificatie en verwaarlozing van de dieren. De paarden wor den in overvolle wagens gepropt en staan er soms dagen in zon der eten en drinken. Ze komen uitgeput en verwond aan bij de slachterijen. Uit rapporten van de landelijke inspectiedienst (zij achtervolgen veetransporten) blijkt dat sommige transporten wel 70 of 90 uur duren! Deze veel te lange-afstandstranspor- ten in overvolle veewagens ver oorzaken vel dierenleed. In Ne derland houden minister Veer man en de meeste politieke par tijen aan hun intentie om de transportduur te beperken tot 8 uur. (Zuid-Europa ligt dwars.) Op 22 november heeft de Euro pese Commissie op voorstel van Veerman besloten om betere con troles op lange veetransporten binnen Europa mogelijk te ma ken. Een plan met verbeterin gen. Helaas gaat het plan voor bij aan de belangrijkste proble men bij verre veetransporten, want de huidige regels voor rust- en rijtijden en de bezetting van de veewagens blijven onge moeid. C. Minneboo J.D.P. de Smitstraat 31 Oost-Souburg door Claudia Sondervan GOES - De actiebereidheid on der de Zeeuwse huisartsen is groot. De kans dat Zeeland van af januari komend jaar meedoet aan de landelijke estafette-actie van de huisartsen is daarmee reëel. Dat betekent dat huisart sen Zeeuwse patiënten sneller zullen doorsturen naar specialis ten in het ziekenhuis. Zo'n actie zijn Twentse huisartsen deze maand al begonnen, ondanks protesten van minister Hooger- vorst en de Tweede Kamer. Zeeland zal niet in zijn geheel met de actie beginnen, bleek gis teren bij de vergadering van de Zeeuwse huisartsen die lid zijn de Landelijke Huisartsenvere niging (LHV). De verwijsactie zal per regio worden uitgevoerd, verwacht interimvoorzitter C. Jebbink van de Districts Huis artsen Vereniging Zeeland. De 160 LHV-leden in Zeeland (dat zijn bijna alle Zeeuwse huisart sen) wachten af wat de LHV op 21 december besluit over de te voeren acties alvorens zij hun ei gen plan trekken. Een Zeeuws delegatie van huisartsen is van plan te verschijnen op de lande lijke manifestatie die op 20 ja nuari in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. De huisartsen protesteren tegen de maatregelen van minister Hoogervorst om de kosten van de gezondheidszorg te temperen in hun groei. Hij is voorstander van de voorstellen die de zorgverzekeraars in Nederland hebben gedaan om de norm voor groepspraktijken op te trekken naar 3000 patiënten, in plaats van de huidige 2300. De Twentse huisartsen reageerden daarop met hun doorverwijsac- tie, waarbij zij patiënten bij wie geen onmiddelijk handelen no dig is, ongeacht hun klacht door sturen naar specialisten en ande re zorgverleners. Daarmee wil len zij duidelijk maken wat voor gevolgen van hogere werkdruk in de huisratsenpraktijken kan hebben: nog langere wachtlijs ten in ziekenhuizen en veel duur dere zorg, aangezien specialis ten per consult meer declareren dan huisartsen. Volgens de huis artsen is de werkdruk in hun praktijken al hoog genoeg en leidt het opvoeren van de norm er alleen toe dat zij minder tijd hebben voor patiënten en er meer gebruik gemaakt wordt van de duurdere geneeskundige zorg. Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro. Een gigantisch bedrag, waarvoor we een beroep doen op alle inwoners van Nederland. Samen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee! Namens onze passagiers: hartelijk dank. www.ietsdoenvoordezonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42