Voorstel uitbesteden jeheer Grevelingen zc PZC Verhaal moet worden verder verteld Venijn van barrelrace zit in de staart Ledental van VVV Schouwen-Duiveland moet fors omhoog tyhap ziet voordelen in verbintenis met Zuid-Holland J5 Vlissingen wil oeverlocaties vrijmaken voor bedrijven agenda Werk aan weg Sint-Maartensdijk Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Handgemeen in Sluis SGP Terneuzen: begraven te duur Vier maanden cel broekendief donderdag 9 december 2004 jprPifttKleemans NNEMAIBE - Het beheer in het Grevelingcngebied ordt mogelijk de verantwoor- ilijkheid van Groenservice oid-Holland (GZH), een dienst Mde provincie Zuid-Holland. )e functie van directeur van het jevelingenschap komt te ver- allen. In plaats daarvan komt reen account manager. Dat is ort samengevat het voorstel an het dagelijks bestuur van [uur- en Recreatieschap De irevelingen aan de Raad van stuur. inleiding voor het voorstel is i! vertrek van schapsdirecteur Lodders, die met vervroegd nsioen is gegaan. Lodders bijna vijftien jaar directeur MEEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: >0-0231231 ipmaandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; ■zaterdagstot 12.00 uur iDACTIE 'HOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 tiooab zierikzee Tel; 0111-454647 fa*" 0111-454657 E-maïl: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ptKleemans Pankow ;Sne Soesman 'dits Lanting 'bntrale redactie "ationspark 28 '°stbus3l AA GOES [el: (0113)315500 ax: (0113)315669 B-mail; re 'NTERNET ^w.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl deren recreatieschappen Rotte- meren en Midden-Delfland en de Natuur- en Recreatieschap pen Haringvliet, Reeuwijkse plassen en omgeving en Krimpe- nerwaard. Ook worden werkzaamheden verricht voor de Hollandse Biesbosch en ook het Greve- ligengebied is bij GZH niet on bekend. Alles bij elkaar is de dienst actief in elf - straks moge lijk met de Grevelingen erbij twaalf - beheersgebieden. GZH maakt deel uit van de Pro vincie Zuid-Holland en is actief' in wat genoemd wordt 'buiten- stedelijke openlucht-recreatie en natuur' in Zuid-Holland. In opdracht van natuur- en recrea tieschappen, de provincie Zuid- Holland, maar ook van derden levert GZH advies over inrich ting, ontwikkeling en beheer van recreatie- en natuurgebie den. Daarnaast verzorgt ze de inrich ting en het beheer van recreatie gebieden. Het voorstel komt 17 december aan de orde tijdens de vergade ring van de Raad van Bestuur van het schap. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een verplaat sing van het trainingscentrum van de brandweer aan de Vlis- singse Buitenhaven en de kazer ne van de Koninklijke Marine wordt overwogen. Dat blijkt uit onderzoek naar alternatieve lo caties in Zeeland voor bedrijven die afhankelijk van water zijn. Bij dat onderzoek is de Werk groep Bedrijfsterreinen betrok ken. Deze werkgroep is onder deel van het Stedennetwerk, waarin vertegenwoordigers van de provincie en de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen zitting hebben. De werkgroep kijkt naar de kwa liteiten en troeven van bedrij venterreinen. De terreinen en de ontwikkelingen worden in kaart gebracht. Zo wil Middelbux'g een bedrijventei-rein aan het Ka naal door Walcheren geschikt maken voor onder meer wonin gen. Enkele bedrijven daar, moe ten op zoek naar alternatieve lo caties. Het onderzoek conclu deert dat er op termijn ruimte kan ontstaan bij de Buitenha ven in Vlissingen, nu eigendom van Zeeland Seaports. „De erf pachtcontracten van de meeste bedrijven lopen in 2009 af, dat biedt de mogelijkheid de relatie met niet- watergebonden bedrij ven (zoals de Koninklijke Mari ne en het brandweercentrum) te beëindigen." de dagelijkse praktijk aakthet opheffen van de func- difecteur en de komst in een account manager ofwel ibiedscoördinator weinig tot jen verschil, volgens J. van de f van het Grevelingenschap. verwacht vooralsnog geen óte veranderingen in de wijze aarop het gebied beheerd [hit. et beheer van het Grevelingen- lied in handen geven van de id-Hollandse provinciale ast brengt het voordeel met h mee dat het Grevelingen- iap er minder kwetsbaar door irdt. n de Hoef: „We zijn met een lie club en dat draagt be- ico's met zich mee. We als de Raad van Be- uur akkoord gaat met het jtoslel van het dagelijks be- - de denktank van GZH Herons en dat is een voor- Klantenkring iZH kan bogen op een brede "Mantenkring'. Tot haar op- arachtgevers behoren onder an- (Advertentie) UDE TONGE - Cbs De Bron, 20.00 [".evangelist Case Schrage; iRIKZEE - Gemeentehuis, 20.00 uur: adsledenspreeku u r Het monument van beeldhouwer J.W. Havermans ter nagedachtenis aan de tien omgebrachte verzetsmensen in Renesse. door Ali Pankow RENESSE - Tien verzetsmensen uit de Schouwse Westhoek werden op 10 de cember 1944 door de Duitse bezetter van het leven beroof in de Slotlaan van kasteel Moermond in Renesse. Exact zestig jaar later wordt morgenmiddag een speciale herdenkingsbijeenkomst gehouden ter nagedachtenis aan deze mannen die de geschiedenis in zijn ge gaan als 'De tien van Renesse'. De da tum 10 december staat anno 2004 inter nationaal te boek als 'De dag van de Mensenrechten'. „Het verhaal moet worden verder ver teld", verwoordt Leendert Jonker het belang dat hij hecht aan deze herden king. Hij is de zoon van Leendert Marie Jonker, één van de tien mannen die wer den omgebracht. Zelf was hij toen een ventje van drie met een iets ouder broer tje en een jonger zusje. Zijn moeder was 29 jaar en hoogzwanger van haar vierde kind, dat een maand na de gruwelijke executie van zijn vader ter wereld kwam. Jonker vertelt vrijdagmiddag in de Jaco- buskerk in zijn verhaal van 'Littekens van verdriet', over de invloed van deze gruwelijke gebeurtenis op de nabestaan den. Hij doet dat vooral vanuit zijn ei gen beleving, maar in overleg met zijn naaste familieleden en andere nabe staanden van de Tien van Renesse. Status aparte Jonker heeft de nauwelijks benoembare ervaring als nabestaande in een 'status aparte' te geraken door een vaak te om zichtige benadering van anderen. „Voor al als kind wil je dat niet, dan wil je er gewoon bijhoren", zegt Jonker. Zijn moeder is niet hertrouwd. Ze voedde haar vier kinderen alleen op. Het ont breken van zijn vader heeft Jonker voor al ervaren aan de vooravond van vol wassenheid, en later als voorbeeld toen hij zelf vader was geworden. Gisteren reed hij naar Middelburg om zijn daar wonende inmiddels 89-jarige moeder de toespraak voor morgen te la ten lezen. De dichte mist inspireerde hem tot een treffende metafoor voor het belang van herdenken. „Als je in zulke weersomstandigheden rijdt, is het goed te weten dat er een gevaarlijke kruising nadert, goed dat anderen je dat hebben doorverteld." Leerlingen uit groep 8 van openbare ba sisschool 't Staepel'of verwoorden het op eigen wijze. „Herdenken is een steun voor de mensen die het hebben meege maakt", klinkt het uit de mond van vier van hen. Jami Bakker, Jasper Kraayen- brink, Floortje de Feiter en Vivian de Roo leveren samen met hun twaalf ande re groepsgenoten een specifiek aandeel in de herdenkingsbijeenkomst vrijdag middag. De klas zingt het liedje All right, gewijd aan de Universele Rechten van de Mens. Verder lezen enkele leer lingen een gedicht of een verhaal voor. Schooldirecteur P. Stal stimuleerde hen dat zelf te schrijven nadat hij traditiege trouw het aangrijpende relaas over de executie op de Tien van Renesse in de klas had voorgelezen. „Een moeilijke opdracht, ik ben er ook foto Dirk-Jan Gjeltema niet echt uitgekomen", erkent Jami. Stal dwingt verder dan ook geen bijdra ge af. „Het is immers niet de bedoeling dat zo'n herdenking weerstand op zou gaan roepen", aldus de directeur. Floortje en Vivian schreven een eigen verhaal en hebben dat hun opa en oma nog even laten lezen. „Want zij weten veel meer van hoe het toen is geweest. Verhalen van opa Jasper heeft een gedicht geschreven. Dat gaat hem nou eenmaal goed af. „Ik doe dat wel meer. Over de seizoenen bij voorbeeld; toen had ik twee kantjes vol." Voor zijn verhaal over de verzets mannen in Renesse baseerde Jasper zich vooral op verhalen van zijn opa, wiens neef er persoonlijk bij betrokken was. De leerlingen dragen collectief nog een gedicht voor dat oud-hoofdonderwijzer H. Blom voor deze herdenking heeft ge schreven. Hij legt daarin verband tus sen de bezetting van zestig jaar geleden en het heden waarin kinderen in vrij heid op het strand kunnen spelen. De herdenkingsbijeenkomst in de Jaco- buskerk in Renesse begint vrijdagmid dag om 14.00 uur. Drie Zeeuwse teams nemen deel aan de Amsterdam-Dakar Challen ge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsartikelen, die in Afrika worden achtergelaten voor het goede doel, hopen ze de tocht van ruim 6500 kilometer heelhuids te volbrengen. De PZC volgt hen op afstand. Vandaag de belevenissen van Richard Kappe- tijn uit Zierikzee en Vleutenaar Jos van Dam. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ze hebben het ge red. De drie Zeeuwse teams aan de Amsterdam-Dakar Chalenge zijn gistermiddag op eindbe stemming Banjul in Gambia aan gekomen. Al zorgde het laatste kleine stukje voor flinke vertra ging en nieuwe verrassingen. „Hoe zeggen ze dat ook al weer?", lacht Kappetijn door de telefoon, „Het venijn zit in de staart." De Zierikzeeënaar en zijn maat je uit Vleuten hadden er al voor zichtig rekening mee gehouden dat ze dinsdagavond niet meer met de veerboot over de rivier Gambia zouden kunnen varen. „De grens met Senegal waren we zo over, zonder al te veel poespas of hoge kosten. Dat viel dus mee. Maar toen dat laatste stukje naar de pont. Man, wat een rit! Een asfaltweg waar ze ker de afgelopen twintig jaar niet meer naar is omgekeken. Overal barsten en gaten. En dat in het donker." Toen in sukkeltempo eenmaal het veerplein was bereikt, ble ken de barrelaars twee kilome ter terug een kaartverkooppunt van de pont te hebben gemist. „Niks gezien", zegt Kappetijn. Omdat ze de laatste afvaart die dag toch niet meer zouden ha len, besloten de rijders uit de Challenge-colonne ter plekke te overnachten. „We hadden het ge luk dat we binnen de hekken van het veerplein mochten staan. Daarbuiten was het wer- kelijk vergeven van de lokale handelaartjes met petten, zonne brillen en meer van dat spul." Gisterochtend om zeven uur na men ze de eerste afvaart over de Gambia, een tocht vergelijkbaar met het traject Vlissingen-Bres- kens. „Daar hebben we onge veer drie kwartier over gedaan. Een ervaring op zich. Die pont was zo volgestouwd, dat je denkt: 'Waar zijn de reddings vesten?' De afspraak was dat we aan de overkant zouden worden opgewacht door een begeleider, maar omdat we die avond daar voor werden verwacht, stond er natuurlijk niemand. Daarop zijn we zelf maar op verkenning gegaan." Pas halverwege de middag arri veert de colonne in Banjul. Ze hebben het geluk achtergeble ven deelnemers uit de vorige groep tegen het lijf te lopen. Die SINT-MAARTENSDIJK - Het kruispunt Bloemenlaan- Gladiolenstraat in Sint-Maartensdijk wordt volgende week herstraat en aangepast. In de Gladiolenstraat wordt bij de kruising met de Bloemenlaan een verhoging aange- bi'acht, zodat automobilisten uit de Gladiolenstraat beter zien dat ze een voorrangsweg naderen. Het werk duurt drie dagen, van 15 december tot en met 17 december. GOES - Een 51-jarige automobilist uit Goes heeft gister ochtend zijn rijbewijs moeten inleveren na een snelheids overtreding. De man reed rond 11.15 uur met een snel heid van 180 kilometer per uur over de A58 ter hoogte van Kapelle, waar ter plaatse een snelheid van 120 kilo meter per uur is toegestaaxi. Tegen de automobilist werd tevens proces-verbaal opgemaakt. SLUIS - Een 36-jarige man uit de gemeente Sluis door is dinsdagnacht tussen een en half twee gewond geraakt bij een vechtpartij in een horecabedrijf in de Nieuwstraat in Sluis. De man wex'd door een onbekende in zijn gezicht werd geslagen. Hij liep hierbij letsel aan zijn oog op en heeft aangifte gedaan van mishandeling. TERNEUZEN - De fractie van de SGP in de gemeente raad van Terneuzen heeft de indruk dat een deel van de kosten die de gemeente doorberekent in de begraafrech- ten, extreem hoog lijken. C. van Burg van de SGP-fractie maakt daar gewag van in schriftelijke vx-agen aan het col lege van burgemeester en wethouders. Diverse fracties in de gemeenteraad hebben al te kennen gegeven dat ze ko mend voorjaar het debat over de heroverweging van de be- graafrechten aan willen gaan met het college. „Vooraf gaand aan die discussie zouden wij een volledige toetsing en toelichting willen van alle naar de begraafrechten toe gerekende kosten.De kosten van een deel van de voorzie ningen op en om begraafplaatsen zoals het openbaar groen rondom kunnen volgens Van Burg niet toegerekend worden aan de begraafrechten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter J. Hop mans sloeg gisteren een 35-jarige winkeldief uit Vlissin gen met bewijsmiddelen rond de oren. Een opvallende ta toeage op zijn arm, het signalement en de geprepareerde tas met tang waren meer dan voldoende om tot een veroor deling van vier maanden gevangenisstraf te komen. De man werd exwan beschuldigd in Oost-Souburg uit een kledingzaak zeven broeken te hebben weggenomen. Bij een huiszoeking werd een plastic tas met folie aan de bin nenkant en een tang (voor het doorknippen van de labels) aangetroffen. Een getuige had de tatoeage bij de dader ge zien. Officier van justitie G. van der Burg vond de diefstal bewezen en eiste de vier maanden cel die de politierech ter de man later oplegde. Daarbij werd rekening gehou den met het stx'afblad, dat sinds 2000 vex'oordelingen voor diefstallen, vernielingen en geweld vermeldt. Aan de win kelier moet de man 500 eux~o schadevergoeding betalen. wijzen hen de weg naar de cam ping van de begeleidende Stich ting Evenaar en een reisbureau waar ze vliegtickets kunnen i'e- gelen voor de vlucht naar huis. Een nieuw probleem steekt de kop op, vertelt Kappetijn ver der. „Contant geld krijg je hier alleen op vertoon van een Vi sa-creditcard. En die hebben wij niet." Opluchting De tickets zijn tot opluchting van de Zeeuw en Utrechtenaar evenwel op rekening te koop, proviand hebben ze nog voor ze ker een week in voorraad. Zon dag vliegen ze via Brussel terug. Eerst brengen ze vandaag hun Toyota Landci'uiser weer enigs zins in model en wox'dt de auto verkocht. De opbrengst schenkt team 1308 aan een school in Ban jul, voor de aanschaf van lesma teriaal. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het gaat de goe de kant op met de WV Schou wen-Duiveland, maar het teleur stellende aantal participanten blijft een heet hangijzer. Dat bleek gisteren tijdens de VW- najaarsvergadering. Om meer fi nanciële armslag te krijgen voor promotie moét, benadrukte voor zitter A. Ruijtenberg, het leden tal fors omhoog. Via de contributie van de 525 VW-participanten op Schou wen-Duiveland komt jaarlijks 165.000 eux'o binnen bij de toe ristische organisatie. De WV heeft zich voor 2005 tot doel gesteld de opbrengst van de contributie op te stuwen tot 186.000 exiro, gelijk aan het be- dx-ag wat de vex'eniging nu van de gemeente Schouwen-Duive land krijgt bij wijze van subsi die. De WV wil dat doel berei ken zonder de contributie te ver hogen. Dat kan, zo is becijferd, als het aantal participanten groeit naar zeshonderd. Ruijtenberg deed een dringende oproep aan de be- zoekers van de najaarsvergade ring daar een steentje aan bij te dragen. „Vorig jaar heb ik tij dens de VW-vergadeiing aan al le bezoekex's gevraagd in het ko mende jaar allemaal minstens één nieuwe participant te wer ven. Dat heeft niet gewerkt, maar nu moet nu echt wat gaan gebeuren." Infozuilen Het VW-bestuur heeft meer no ten op haar zang. Zo wil ze pro beren in 2005 het aantal digitale informatiezuilen - ook wel JIM's genaamd - stevig op te kxikken. Op dit moment staan verspreid over Schouwen-Duive land zeventien JIM's, en dat is niet genoeg. Veel aandacht gaat volgend jaar uit naar promotie van Schou wen-Duiveland. De toeristische organisatie wil minstens één lan delijke promotie-actie - in navol ging van de Konmar-actie dit jaar - voor Schouwen-Duive land vakantieland voeren. Ook op het actieprogramma voor volgend jaar staat de inten- sivexing van de samenwerking met WV Ouddorp aan Zee. Voorlopig wordt daarbij uitge gaan van wat omschreven wordt als 'een groeialliantie'. Dat houdt in dat bijvoox'beeld op het gebied van administratie en ma nagement zaken optimaal op el kaar afgestemd kurxnen worden, waai'mee de efficiency wordt verhoogd. Op langex-e termijn wordt een fu sie tussen de twee VW's niet uit gesloten, maar voorlopig is dat - benadrukte voorzitter Ruijten berg - absoluut nog niet aan de orde. Over nut en noodzaak van het vorig jaar op poten gezette call-center lopen de mening on der de VW-paxiicipanten uit een, zo bleek tijdens de vergade ring. Op zich is het systeem van één centraal nummer voor alle VW-kantoren op het eiland niet verkeerd, maar het blijkt in de praktijk veel meer geld te kos ten dan aanvankelijk was be groot. Dat komt volgens VW-penning- meester W. van den Akker deels omdat veel participanten hun bezettingsgraad telefonisch doorgeven aan de VW-kanto- i*en. Van den Akker deed de sug gestie lichting pax'ticipanten om de bezettingsgraad per e-mail door te geven. Water Op de vraag vanuit de zaal hoe de WV denkt in te spelen op het landelijk WV-thema 'wa ter', wist WV-directeur J. Klap wijk nog geen concreet ant woord. „Maar we hebben inmid dels al wel wat lijntjes uitstaan. Er wordt aan gewerkt." (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41