EU stelt lagere visquota voor PZC Kees Rijnberg luis in de pels van gemeente Huisartsen bereid tot voeren acties Synagoge viert tienjarig bestaan Federatie van Visserijverenigingen verbaasd Urker koor geeft adventconcert Veere verkoopt restjes groen Rotary knapt stallen manege Paardoes op Vlissingen wil oeverlocati vrijmaken voor bedrijven SGP Terneuzen: begraven te duur lezers schrijven Asiel Kosten Paarden Twee maten donderdag 9 december 2004 door Claudia Sondervan GOES - De actiebereidheid bij de Zeeuwse huisartsen is groot. De kans dat Zeeland vanaf januari komend jaar meedoet aan de landelijke estafette-ac tie van de huisartsen is daarmee reëel. Dat betekent dat huisartsen Zeeuwse patiënten sneller zullen doorsturen naar specialisten in het ziekenhuis. Zo'n actie zijn Twentse huisartsen deze maand al begonnen, ondanks protesten van minister Hoogervorst en de Twee de Kamer. Zeeland zal niet in zijn geheel met de actie beginnen, bleek gisteren bij de vergadering van de Zeeuwse huisartsen die lid zijn de Landelijke Huisartsen vereniging (LHV). De verwijsactie zal per regio worden uitgevoerd, verwacht interimvoorzitter C. Jebbink van de Districts Huisartsen Vereniging Zeeland. De 160 LHV-leden in Zeeland (dat zijn bijna alle Zeeuwse huisartsen) wachten af wat de LHV op 21 de cember besluit over de te voeren acties alvorens zij hun eigen plan trekken. Een Zeeuws delegatie van huisartsen is van plan te verschijnen op de lan delijke manifestatie die op 20 januari in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehou den. De huisartsen protesteren tegen de maatregelen van minister Hoogervorst om de kosten van de gezondheidszorg te temperen in hun groei. Hij is voor stander van de voorstellen die de zorgverzekeraars in Nederland hebben gedaan om de norm voor groepsprak- tijken op te trekken naar 3000 patiënten, in plaats van de huidige 2300. Wachtlijsten De Twentse huisartsen reageerden daarop met hun doorverwijsactie, waar bij zij patiënten bij wie geen onmidde- lijk handelen nodig is, ongeacht hun klacht doorsturen naar specialisten en andere zorgverleners. Daarmee willen zij duidelijk maken wat voor gevolgen van hogere werkdruk in de huisartsen praktijken kan hebben: nog langere wachtlijsten in ziekenhuizen en veel duurdere zorg, aangezien specialisten per consult meer declareren dan huis artsen. Volgens de huisartsen is de werkdruk in hun praktijken al hoog ge noeg en leidt het opvoeren van de norm er alleen toe dat zij minder tijd hebben voor patiënten en er meer gebruik ge maakt wordt van de duurdere genees kundige zorg. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Borg, de nieu we Europese commissaris voor visserij, heeft gisteren voorge steld de voor Nederlandse vis sers belangrijke tong- en schol quota te verlagen. Het tongquotum voor alle EU- lidstaten aan de Noordzee moet omlaag van 17.000 ton dit jaar naar 16.000 ton in 2005, vindt Borg die voorheen minister van Buitenlandse Zaken op Malta was. Ook het schol quotum moet naar beneden, van 61.000 naar 59.000 ton. Het scholquotum zit dit jaar al op een historisch diep tepunt. Borg negeert de in oktober gege ven adviezen van internationale visserijbiologen. Zij wilden het tongquotum gezien de goede stand verhogen tot 17.300 ton. Het scholquotum moest volgens hen fors naar beneden, naar 35.000 ton. Voorzitter B. Daalder van de Fe deratie van Visserijverenigingen KAPELLE - Het Urker mannen koor Hallelujah geeft zaterdag een adventconcert in de her vormde kerk van Kapelle. Het concert is georganiseerd door de stichting Woord en Daad. De op brengst gaat naar een techni sche school in Haïti. Het concert begint om 19.00 uur. VEERE - Mensen die hun achter tuin willen uitbreiden, kunnen bij de gemeente Veere een groen strook kopen. Alleen kost een ge middelde lap tuin van 80 vier kante meter zo'n tienduizend eu- Vijf jaar geleden was dit ruim zes keer zo weinig. Toen bood de gemeente Veere groen- en reststroken aan voor 40 gulden per vierkante meter. Nu is dat 120 euro, exclusief zes procent kosten koper. Wethouder Bostelaar (ruimtelij ke ordening) legt de kostenstij ging uit. „Wij gaan gewoon mee met de grondwaarde in het eco nomisch verkeer. Alle grondprij zen gaan omhoog, dus ook in Veere." Waarom het de gemeente vijf jaar geleden niet lukte het groen van de hand te doen, weet de wethouder niet. „Zelfs bij de herindeling van 1997 is gespro ken over grondverkoop. Kenne lijk was er destijds weinig be hoefte aan. Bovendien was toen van veel stroken onduidelijk wie de eigenaar was. Dat is nu helder in kaart gebracht. Een projectbureau heeft de klus van ambtenaren overgenomen." Hoeveel grond de gemeente wil verkopen, is onduidelijk. is zeer verbaasd over de voorstel len van Borg. „Straks worden de quota door de Europese visse rijministers hoger vastgesteld dan Borg wilde en dan mogen de vissers zogenaamd in hun handen knijpen. Zo gaat het elk jaar." Volgens Daalder is er geen enkele reden de quota te verlagen. Het scholbestand ziet er veel beter uit dan de visserij- biologen hebben aangenomen en het tongbestand bevindt zich met 45.000 ton volwassen exem plaren ruim boven het biolo gisch minimum. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met het feeste lijk binnendragen van een nieu we, handgeschreven tora (de He breeuwse aanduiding van de eer ste vijf bijbelboeken) is gister avond in de Middelburgse syna goge de joodse feestweek begon nen. Tien jaar geleden tijdens het chanoekafeest (het joodse lichtfeest) werd de sjoel na een jarenlange restauratie heringe wijd. De joodse gemeente in Zee land viert die bijzondere gele genheid met allerlei activitei ten, zoals een kosjere maaltijd, een expositie in de synagoge en lezingen. De joodse gemeente had de be schikking over twee tora's. Bei de waren oud en versleten. Eén daarvan kon nog gerepareerd worden. De nieuwe is speciaal overgeko men uit Jeruzalem. Voorzover L. Smit van de joodse gemeente kon nagaan is het eerste keer in de driehonderd jaar oude ge schiedenis dat Middelburg een nieuwe tora heeft. „De nieuwe rol maakt de Middelburgse syna goge weer compleet", aldus voor zitter M. de Vries. Tijdens de bijeenkomst in de sy nagoge presenteerde hoofdrab bijn J. Jacobs het boekje 'Terug gevonden Scherven' van Ida Smit, waarin bijzondere gebeur tenissen staan die de afgelopen tien jaar plaatsvonden. Vooral de verhalen over wat alle maal terugkwam na de restaura tie zijn het waard om te bewa ren. Tijdens een rondleiding keek een man naar de foto's van vroe ger van de sjoel in Middelburg, in het gelijknamige boekje dat werd uitgegeven ter gelegenheid van de herbouw. Zijn oog viel op een kan. „Die staat bij ons thuis", vertel de hij. De kan, die werd ge bruikt om de handen te overgie ten, was in zijn familie gekomen na de dreiging van de deportatie in 1942. De kan kwam terug naar de sjoel. Handen worden nu weer overgoten met water uit dezelf de zilveren kan. In de joodse traditie is het ook gebruikelijk dat je door geld te geven aan goede daden (mits- wot) doet. In de bestuursverga dering van de joodse gemeente werd bedacht dat het mooi zou zijn om in de synagoge een kistje neer te zetten, dat de mensen in staat zou stellen mits- wot te doen. Kort na de verga dering ging in de keuken van de synagoge de telefoon. Aan de andere kant van de lijn meldde zich een mevrouw uit Gel- dermalsen. Zij woonde in de Tweede Wereldoorlog in de Bleek. Twee dagen voor zijn de portatie bracht gazan (voorzan- Hoofdrabbijn J. Jacobs draagt de nieuwe tora de synagoge binnen. ger) Gokkes de familie een kist je met het verzoek deze te bewa ren tot hij terugkwam... De vrouw had via via gehoord dat de synagoge in Middelburg was heropend. Aangezien het kistje in de Middelburg thuishoorde, wilde ze het graag teruggeven. Sinds 4 september 1995 staat het weer op zijn oude, vertrouw de plekje. In alle haast werden in 1942 de kostbare spullen uit de synago ge (in)gepakt. De sjoel, sinds 1705 in gebruik, had een aantal, zeer kostbare parachots (voor hangen). Twaalf stuks werden opgerold en gingen mee op reis. Niemand zag ze ooit terug. Tot in de jaren tachtig de synagoge in de Amsterdamse Lekstraat werd opgeknapt. Op zolder lag een doos vol rollen stof. Twee van de parachots waren niet meer te redden. De overige tien ondergingen een restauratie foto Mechteld Janssen door het Joods Historisch Mu seum. Tijdens de herbouw van de Middelburgse sjoel is beslo ten het interieur van deze tijd te laten zijn. Het zou te kostbaar zijn om al het oude, houtsnij werk opnieuw te maken. Om toch de verbondenheid met de oude tijd tot uitdrukking te bregen hangen er twee pa rachots terug in de synagoge, waarvandaan ze in 1942 met veel zorg werden ingepakt. VLISSINGEN - Tien leden van de Rotaryclub Vlissin- gen knappen zaterdag 18 december de buitenkant van de paardenstallen van manege Paardoes in Vlissin- gen op. Zij gaan de stallen schuren en beitsen. Paar does is onderdeel van Ar duin. In de Vlissingse nota vrij willigerswerk wordt aan dacht gevraagd voor maat schappelijk betrokken on dernemen. Dit kan op aller lei manieren. Een bedrijf kan medewer kers de mogelijkheid geven om binnen werktijd tijd te besteden aan vrijwilligers werk. Een werkgever kan een project ook financieel ondersteunen. Het Steunpunt Vrijwilli gerswerk brengt bedrijven en organisaties in contact met elkaar. Ook voor deze opknapbeurt heeft het steunpunt bemiddeld. De Rotaryleden werken van 9 tot 15 uur. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Een dag in de week is hij er mee bezig. Kees Rijnberg uit SintMaartensdijk is de luis in de pels van de gemeente Tholen. Hij stuurt wekelijks een boze brief naar de Eendracht- bode, maar ook rechtstreeks naar de gemeente. En als het moet, komt hij verhaal halen tij dens de raadsvergadering. Hij heeft op het gemeentehuis zelfs al een geuzennaam: het etterbak je. Het begon een paar jaar geleden met een ingezonden brief in de Eendrachtbode, een wekelijks nieuwsblad in Tholen. De plannen voor een gemeentehuis in Tholen-stad waren nog vers. Rijnberg werd een van de kartrekkers van een massale handtekeningenactie tegen de nieuwbouw. Bijna vierduizend steunbetuigingen werden over handigd aan de burgemeester. Maar bij die ene actie bleef het niet. Toen eerder dit jaar bekend werd dat Tholen flink moest be zuinigen, laaide de discussie over de nieuwbouw van het ge meentehuis weer op. Hoewel de beslissing al was genomen (de gemeente zou weggaan uit Sint-Maartensdijk en een nieuw onderkomen laten bouwen in Tholen-stad), ging de raad met de burgers in discussie tijdens een inspraakavond. „Een schijn vertoning", vindt Rijnberg. „Ze hadden het beter bijpraatavon- den kunnen noemen. Alle inspre kers lieten weten tegen het nieu we gemeentehuis te zijn. Geen enkel raadslid ging daar op in. We zijn daar gewoon gene geerd." De boosheid spreekt ook uit zijn vele ingezonden brieven. Zo ver geleek hij vorige week de Thool- se bevolking nog met die van Oekraïne, „waar bijna de totale bevolking voor de waarheid pro testeerde." De Tholenaren zijn te passief, vindt hij. Archief Rijnberg heeft thuis inmiddels een heel archief met artikelen uit de Eendrachtbode en ge meentestukken. Hij is goed on derlegd, weet waar hij het over heeft. Toen de gemeente onlangs met berekeningen wilde laten zien dat een nieuw gemeente huis in Tholen goedkoper is dan uitbreiding van het huidige pand in Sint-Maartensdijk, duurde het niet lang voordat Rijnberg zijn antwoord klaar had. Samen met oud-boekhou der Meerman van de gemeente Tholen deed hij de berekenin gen nog eens over. En kwam tot een heel andere conclusie. „De voorbereidi ngskosten van nieuwbouw werden bij het kos tenplaatje van Sint-Maartens dijk geteld. Bovendien zijn de uitbreidingskosten zo opge schroefd, dat het wel duurder moest worden. Als je je huis uit bouwt, kan het toch nooit meer kosten dan nieuwbouw?" Het kost hem ongeveer een dag in de week. Tijd heeft de oud-aannemer genoeg, sinds hij gepensioneerd is. Zijn grote drijfveer is dat hij ervan over tuigd is dat de gemeente haar in woners voorliegt. „En de bur gers worden daardoor zó zwaar belast, dat sommigen in de pro blemen komen." De grote vraag is natuurlijk waarom Rijnberg niet zelf de po litiek in gaat. „Algemeen Be lang Tholen heeft me wel ge vraagd. Nee, daar zie ik geen heil in. Elke nieuwe partij be looft koeien met gouden hoorns en kan dat uiteindelijk niet waarmaken." Zolang het nog kan, blijft hij de gemeente op de voet volgen. „Als het moet, hou ik vol." Grijnzend: „Ze noemen me zo onderhand het etterbakje." De nieuwe Eurocommissaris wil niet alleen touwtjes voor schol en tong strakker aantrekken. Hij wil ook het al historisch lage kabeljauw quotum verder terug brengen en zeegebieden sluiten waar de kabeljauw erg wordt be dreigd. Voor haring en blauwe wijting, waarop wordt gevist met vriestrawlers, stelt Borg een aanzienlijke verhoging van de quota voor. De Europese visserijministers nemen eind december een defini tief besluit over de visquota voor 2005. TERNEUZEN - De fractie van de SGP in de gemeenteraad van Terneuzen heeft de indruk dat een deel van de kosten die de ge meente doorberekent in de be- graafrechten, extreem hoog lij ken. C. van Burg van de SGP-fractie maakt daar gewag van in schrif telijke vragen aan het college van burgemeester en wethou ders. Diverse fracties in de ge meenteraad hebben al te kennen gegeven dat ze komend voorjaar het debat over de heroverwe ging van de begraafrechten aan willen gaan met het college. „Voorafgaand aan die discussie zouden wij een volledige toet sing en toelichting willen van al le naar de begraafrechten toege rekende kosten." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een verplaat sing van het trainingscentrum van de brandweer aan de Vlis singse Buitenhaven en die van de kazerne van de Koninklijke Marine wordt overwogen. Dat blijkt uit een onderzoek naar al ternatieve vestigingslocatie in Zeeland voor bedrijven die af hankelijk van water zijn. Bij dat onderzoek is de Werk groep Bedrijfsterreinen betrok ken. Deze werkgroep is onder deel van het Stedennetwerk, waarin vertegenwoordigers van de provincie en de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen zitting hebben. De werkgroep wil gemeente- grensoverstijgend naar de kwali teiten en troeven van bedrijven terreinen kijken. De terreinen en de ontwikkelingen daarvan worden in kaart gebracht. Mid delburg bijvoorbeeld wil het be drijventerrein op de punt bi nestein, aan het Kanaal i Walcheren, geschikt voor onder meer wonis Voor enkele bedrijven die< nu gevestigd zijn, moeteni natieve locaties worden zocht. In het onderzoek wordt op probleem ingegaan. Er worj concludeerd dat er op les ruimte kan ontstaan bi] dej tenhaven in Vlissingen, eigendom van Zeeland ports. „De erfpachtcönffl van het merendeel van debaj ven lopen in 2009 af, dat ij de mogelijkheid de contract! tie met niet-watergebondec drijven (zoals de Koninb Marine en eventueel h weercentrum) te beëindigen' In datzelfde onderzoek u ook over de verplaats rederij Dart Line van deBii] haven naar Vlissingen-Oost sproken. De rederij wil vü een spoorlijn zitten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de P2Ci schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Dan* tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nin de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijf Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w« niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorfa redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ow weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Kees Rijnberg uit Sint Maartensdijk is ervan overtuigd dat de ge meente Tholen haar inwoners voorliegt. foto Willem Mieras Zeeuwse gemeenten, die voor uitgeprocedeerde asielzoekers noodopvang verzorgen, krijgen van minister Verdonk geen geld meer (PZC 1-12). Zij kosten han denvol geld, ze worden opgevan gen met hulp in de regio met on ze financiële middelen. Daar staat in economische zin niets te genover. Het gaat om mensen die jarenlang procedures voe ren, terwijl de belastingbetaler de rekeningen van de advocaten betaalt. Ze hebben van de rech ter te horen gekregen dat ze geen recht hebben op een ver blijfsvergunning. Het zijn geen 'echte' vluchtelingen maar men sen die op goed geluk naar Ne derland zijn gekomen. Ze gok ken op de compassie van de Ne derlandse autoriteiten en de druk van de publieke opinie. We moeten asielzoekers niet hospi taliseren dat heeft een aan zuigende werking. Dat wordt dan een groep mensen die we vertroetelen en niet op hun ei gen verantwoordelijkheid mo gen aanspreken. Nederlandse gastvrijheid mag niet worden misbruikt, de gezagsrelatie moet duidelijk zijn. Asielbeleid is rijks-, geen gemeentebeleid, dus bestuurlijke ongehoorzaam heid! Deze Zeeuwse gemeenten geven ook een verkeerd signaal af aan mensen die menen dat het solidair is om uitgeproce deerde asielzoekers aan te raden hier te blijven. Ondertussen ver tellen de kranten en de televisie alleen dat schrijnende verhaal en blijft de andere kant buiten beeld. Gemeenten die zich zo graag willen profileren als zijn de humaan, vooruitstrevend en uiterst verlicht kunnen dit beter doen door onder andere te plei ten voor onze bejaarden, demen ten en gehandicapten. En zich richten op die mensen die wél zijn toegelaten en hen helpen met inburgeren. W.C. Murre Ir is laan 16 Vlissingen Als men de laatste tijd zo dage lijks de PZC leest dan heeft men nog al wat in petto voor de naas te toekomst. Minister Dekker heeft een wondermiddel uitge vonden om de huren fors te ver hogen zodat de huurders nog verder uitgeknepen worden ten gunste van de woningbouw. Wo ningcorporaties bezitten plusmi nus vijftien miljard euro, wie snapt dit nog. Deze riante ver mogenspositie is de huurders een doorn in het oog, dit bleek ook toen de minister tijdens eeii bijeenkomst uitleg gaf van de forse huurverhoging. Verder wacht ons na het onbeschofte misbruik van de euro nog verho ging van de energietarieven, de belasting hierop, gemeente- en waterschapbelasting en de zie kenfondspremie zal fors stijgen. Misschien eens een kluifje voor de bonden, of moet het zo ver ko men dat men massaal het heft in eigen hand neemt en weigert nog een verhoging te voldoen? Th.J. Izeboud Falckstraat 96 Vlissingen 'Roemenië moet op paarden let ten', schrijft de PZC. Dankzij di verse Europese dierenrechtenor ganisaties en inspectiediensten binnen de Europese Unie moet Roemenië op paarden letten. Dierenrechtenorganisaties en in spectiediensten hebben rappor ten en filmbeelden gemaakt over de wantoestanden tijdens lange-afstand veetransporten. Dit werd aangeboden in dei ropese Commissie. Het u hoogste tijd voor strengen gels en nieuwe wetten. D lijks worden honderden sla paarden (en ezels) uit Roes vervoerd naar slachterija Zuid-Europa. Vaak wordenj ren opzettelijk verwond (p gebroken, blindgeslagen) a zij vallen onder de cats 'wrak en ziek vee'. Bij conto is gebleken dat het rept: slechte transportwagens,! Ie routeplannen, het onltó van gezondheidspapieret identificatie en verwaaÉ van de dieren. De paarden» den in overvolle wagens gf en staan er soms dagen mi der eten en drinken. Ze b uitgeput en verwond aan slachterijen. Uit rapportei de landelijke inspectiedieif achtervolgen veetransps blijkt dat sommige t wel 70 of 90 uur duren! Di veel te lange-afstandstranspi ten in overvolle veewagens v oorzaken vel dierenleed.In? derland houden minister Ye man en de meeste politiekep tijen aan hun intentie transportduur te beperken'.: uur. (Zuid-Europa ligt dtö Op 22 november heeft de Es pese Commissie op voorstój Veerman besloten om beterea troles op lange veetranspd binnen Europa mogelijk tel ken. Een plan met verbetj gen. Helaas gaat het plan® bij aan de belangrijkste prcS men bij verre veetranspo want de huidige regels a rust- en rijtijden en de beaïi van de veewagens blijven^ moeid. C, Minui J.D.P. de Smitstni Oost-Sod In het PZC-artikel van 3 des ber over vervuilde grond ui uitbreidingsgebied De Poe' Rilland (pagina 15) wordtdci meente Reimerswaal afg® derd als een overijverige lts tie die alles in het werk si® een snelle en goedkope meri te vinden voor de grondpitt men. Dat doet ze om potenü kopers vlugger van dien? kunnen zijn. Op zichzelf i>f natuurlijk een nobel streven.' re het niet dat ze voor de® ners van de gemeente een: andere houding aanneemt® bewoners van panden dit grond staan waarvan depri cie vermoedt dat deze wel® vervuild zou kunnen zijn ii heel wat minder toeschieten Daar zou de gemeente naden derzoek moeten laten ve® ten, maar als je daarnaar^ krijg je een antwoord date neer komt dat dit niet urg® en dat dit ooit wel gebeur® Tegen deze mensen wordt zegd dat ze het zelf maar» ten laten uitzoeken.End® zelf voor de hoge kosten®® opdraaien. Milieuwetgeving goed, maar niet als dezemdj lekeur gepaard gaat. Nu een inwoner van Reimetf niet alleen zijn landelijW vinciale en gemeentebelt? gen, maar ook voor het re® van grond voor potentiële i: onbekende) kopers in een triegebied, terwijl diezeP woner in de steek gelaten® als deze geconfronteerd® met de milieu-eisen. Ik 4 op prijs stellen als de PZCI wat meer aandacht aan tweeslachtigheid bestee| plaats van de onverdiende! uiten die nu naar voren kfljj Bof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36