pzc Bouw Hof Cruninghe dichterbij pzc Diefstal uit zorginstellingen levert broers celstraf op Ondernemen voor leefbaar platteland Weer een rechtzaak eigenaren woonboten tegen Noord-Beveland Werkzaamheden beginnen waarschijnlijk in januari of februari 2005 Erkenning voor Middelburgs lab koen College op Dierplezier Broekendief moet vier maanden zitten Startproblemen vuilnisdienst Verbeteringen aan kruispunten Vlissinger hoort vrijspraak eisen Gewonde bij vechtpartij Kinderopvang hult zich in stilzwijgen agenda donderdag 9 december 2004 b 15 feprHarmfifi van der Werf KRUININGEN - Het heeft lan- geduurd dan woningcorpora tie R B Wonen hoopte, maar 2005 kan de bouw van Vrouwenkoren geven concerten LOETINGE - Vrouwenkoor ipnccio uit Meppel en vrou- enkoor Cadans uit Goes geven ,mend weekeinde twee kerst- ncerten. Zaterdag is er vanaf 0.00 uur een concert in de her- oimde kerk van 's-Heer Abts- erke. Zondag zingen de koren in 14.00 uur in de Geerteskerk iKloetinge. MIDDELBURG - Het laborato- ium voor pathologie in Middel- iurg krijgt volgende week een ifficiele erkenning van de Stich- ing voor de bevordering van de kwaliteit van het laboratorium- anderzoek. Het Middelburgse la boratorium is het vierde in Ne derland dat door de stichting vordt geaccrediteerd. In Neder- and zijn zo'n zestig laboratoria ctief op het gebied van patholo- (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEIM/THOLEN 4460 AA GOES lel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 ■mail: redgoes@pzc.nl ■rank Balkenende (chef) "grid Huibers MiekevanderJagt Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie otationspark 28 Postbus 31 r_-v rvnGOES [el: (0113)315500 Fax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: Web@pzc.nl woonzorgcentrum Hof Crunin ghe in hartje Kruiningen dan toch beginnen. Volgende week maandag is de eerste bouwbespreking met aan nemer Fraanje uit Lewedorp, meldt F. van Driessche, hoofd product- en dienstontwikkeling van R B Wonen. De Borsels- Reimerswaalse woningcorpora tie en het bouwbedrijf hebben 1 oktober al de contracten voor het werk getekend. Een medewerker van Fraanje verwacht dat de werkzaamhe den waarschijnlijk in januari of februari beginnen. Van Dries sche houdt zich nog op de vlak te. „De eerste bouwbespreking is nodig om een tijdstip vast te stel len." Begonnen wordt met het afgraven van licht verontreinig de grond, waar de parkeerkel der moet komen. Hof Cruninghe in het centrum van Kruiningen gaat bestaan uit twee verpleegwoongroepen voor elk zes dementerende ouderen, tien koopappartementen en vijf entwintig huurappartementen. Aan de verpleeggroepen is 24- uurszorg gekoppeld, ook voor andere bewoners. Ruimte Op de plek waar Hof Cruninghe komt, is zoveel ruimte ontstaan door de sloop van bedrijfspan den dat R B Wonen er nog elf patiowoningen wilde wegzetten. Niet één van de patiowoningen is echter verkocht. De woningcorporatie is op zoek naar een andere bestemming en heeft daarover contact met stich ting Het Gors in Goes. Het Gors wil in Zeeland een woon-werkvoorziening realise ren voor autistische cliënten. De locatie waar de patiowoningen waren gepland, is daarvoor in beeld. Het college van b en w van Rei- merswaal staat daar 'in begin sel' positief tegenover, als dit fi nancieel geen gevolgen heeft voor de gemeente. Of de woon-werkvoorziening in Kruiningen komt, is volgens me dewerker projecten A. Gulden van Het Gors, nog lang" geen uit gemaakte zaak. „Het verkeert in een zeer prematuur stadium." Het Gors is voor de nieuwe voor ziening op zoek in Zeeland. „Het project hoeft", verklaart Gulden, „niet per se in Reimers- waal te komen." 10ES - Het Groen College uit ioescn de vereniging Proefdier- pjzijn dit weekeinde aanwezig pens de evenementen Dierple zier en Kleindiertentoonstelling lêelandia in de Zeelandhallen nGoes. eerlingen van het Groen Colle- keuren dieren, geven advie- M over verzorging en laten bij- ndere dieren uit de jungle en. Ook is er een knuffelhoek, iet stoffen en levende knuffels, vereniging Proefdiervrij is inwezig in de Zeelandhallen n handtekeningen te verzame- ntegen dierproeven, prgen en zaterdag zijn de Zee- ndhallen geopend tussen (00 en 22.00 uur. Zondag kan en terecht tussen 10.00 en 1.00 uur. Ondernemer Peter Launspach uit Kortgene in de fluistersloep die hij verhuurt. door Ingrid Huibers KORTGENE - Ondernemers met een vernieuwend plan waar het platteland wat aan heeft, krijgen van de gemeente Noord-Beveland een steuntje in de rug. Hulp wordt geboden in de vorm van gra tis adviesuren van maatschappelijk on derneemster Aly Wisse. Wisse wordt door de gemeente voor deze diensten in gehuurd. Het initiatief voor het project maat schappelijk ondernemen kwam een paar jaar terug van onder meer het mi nisterie van LNV (Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit). Noord-Beveland werd uitverkoren als pilotgemeente en sloot daarop een overeenkomst met Aly Wisse. Ondernemers die met een planne tje rondliepen konden direct contact leg gen met haar. De uren die Wisse maak ten werden voor een deel betaald door het ministerie. Toen die subsidie bijna een jaar geleden ophield, besloot de gemeente om voor eigen rekening met het project door te gaan. „Het gaat om initiatieven die een gunstige invloed hebben op bijvoor beeld de leefbaarheid in het buitenge bied, of het toerisme of de landbouw", zegt Jeanet Boeijen die het economische loket van de gemeente bemand. „De on dernemers moeten in de eerste plaats hun brood kunnen verdienen met het be drijfje dat ze willen starten. Daarnaast moet zo'n bedrijfje een gunstige invloed hebben op het leefklimaat of de toe- rischte aantrekkingskracht van het ei land." Plannen van ondernemers die zich bij Boeijen melden, worden in eerste instan tie door haar beoordeeld op de economi- 'sche levensvatbaarheid en vervolgens op de maatschappelijke relevantie. Ver volgens kijkt ook burgemeester C. van Diere van de gemeente Noord-Beveland of hij de door Boeijen positief beoordeel de plannen ziet zitten. Zodra Van Liere zijn fiat geeft, wordt Aly Wisse inge schakeld. De ondernemer heeft vervol gens eenmalig recht op twintig gratis adviesuren. „Het zijn vaak plannen die nog con creet uitgewerkt moeten worden", zegt Van Liere. „Daar helpt Aly bij. Ook be kijkt ze of een plan aansluit op eventue le bestaande initiatieven. Ze kijkt zono dig uit naar een geschikte accommoda tie en begeleidt het aanvragen van subsi dies. En dat werkt heel goed." Uit het project maatschappelijk onder nemen zijn tot nog toe onder meer de (ondernemers)societeit Noord-Beve land, de stichting akkerranden, een vo- gelkijkhut en een landschapscamping voortgekomen. Ook de bouw van de Emelissebrouwerij in Kamperland en de aanleg van een natuurpark nabij Geersdijk is door de maatschappelijk onderneemster begeleid. Natuurlijk zijn er ook plannen waar voor adviesuren worden verstrekt, maar die uiteindelijk op niets uit draaien, zoals een idee voor een over dekt speelparadijs en een schaapskud de. Op dit moment is Wisse druk met een plan voor een kinderopvang in Kortge ne, een kringloopwinkel waar vrijwilli gers een zinvolle dagbesteding zouden moeten kunnen vinden en een idee om ouderen met een busje over het eiland rond te rijden en mee uit te nemen. Wisse is ook betrokken bij Zeelandrent in Kortgene. Onder die naam verhuurt Peter Launspach sinds een paar jaar zijn fluistersloep, een elektrisch aange dreven bootje waarmee toeristen zon- foto Willem Mieras der hinderlijk motorgebrom een dagje het Veerse Meer op kunnen. „Ik ben met een boot begonnen om te kijken of er een markt voor was", vertelt Launspach. „Nu ga ik het bedrijfje met vier boten uitbreiden." Launspach is zelfstandig bedrijfsadvi seur, maar wil zodra Zeelandrent vol doende geld opbrengt al zijn tijd in het nieuwe bedrijfje gaan stoppen. „Sinds twee jaar heb ik samen met ho tel-restaurant De Korenbeurs een arran gement samengesteld dat best goed loopt", zegt Launspach. Volgend sei zoen wil hij een strippenkaart invoeren, zodat mensen tegen gereduceerd tarief tien keer een boot mee kunnen nemen. „Dat is ook leuk voor mensen die hier wonen en af en toe willen varen", meent Launspach. „Dan is een eigen boot veel te duur." Op dit moment maakt hij samen met de gemeente Noord-Beveland plannen voor het opzetten van een watertaxisys teem. „Om het toerisme op het eiland te stimuleren, zijn we plannen aan het ont wikkelen", legt Jeanet Boeijen uit. „De watertaxi maakt daar onderdeel vanuit. Launspach: „Het is cle bedoeling men sen met een fluistersloep over te zetten naar bijvoorbeeld Wolphaartsdijk. Dan kunnen ze daar een hapje eten en dan halen wij ze weer op." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans sloeg gisteren een 35-jari- ge winkeldief uit Vlissingen met bewijsmiddelen rond de oren. Een opvallende tatoeage op zijn arm, het signalement en de ge prepareerde tas met tang waren meer dan voldoende om tot een veroordeling van vier maanden gevangenisstraf te komen. Hoewel de Vlissinger volhield onschuldig te zijn en zijn raads man C. de Wit alles uit de kast haalde om zijn cliënt vrij te plei ten, was de verdachte het eens met de straf en zag hij af van ho ger beroep. De man werd ervan beschuldigd op 15 juni in Oost-Souburg uit een kledingzaak zeven broeken te hebben weggenomen. Daarbij had hij slaande bewegingen ge maakt naar het winkelperso neel. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans rekende gisteren de ver dachten uit Den Haag en Utrecht de inbraken in het Streekziekenhuis Walcheren, Streeklaboratorium Zeeland en verpleeghuis Ter Valcke zwaar aan. „Dit zijn ernstige en zeker geen gewone inbraken", wees de rechter op de impact ervan. Een 27-jarige inwoner van Den Haag kreeg drie maanden gevan genisstraf plus 240 uur werk straf opgelegd. Zijn achttienjari ge broer uit Utrecht werd ver oordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Een 29-jarige Hagenaar, die de gestolen goede ren heeft vervoerd, werd wegens heling veroordeeld tot zestig uur werkstraf. Een negentienja rige stadsgenoot kreeg bij ver stek vijf weken cel. Twee auto's werden verbeurd verklaard en aan het ziekenhuis moeten de verdachten 4000 euro schadever goeding betalen. De broers namen tussen 1 okto ber en 4 oktober computers, beeldschermen, mobiele tele foons en etenswaren weg uit het Vlissingse ziekenhuis. Een paar weken eerder, in de nacht van 14 op 15 september, werden uit het streeklaboratorium in Mid delburg computers, beeldscher men, fototoestellen en lenzen ontvreemd. De derde diefstal werd in Goes tussen 24 en 27 september gepleegd. Uit ver pleeghuis Ter Valcke werd een laptop gestolen. Officier van jus titie G. van der Burg stelde dat de inbraken geen impuls waren. „Hier is vantevoren over nage dacht. Zo heeft de inbraak in het ziekenhuis zowat een heel weekeinde geduurd, want men is een paar keer teruggeweest." De diefstallen hebben volgens de officier het ziekenhuis en ver pleeghuis veel schade berok kend, waaronder ook de patiën ten te lijden hadden. „Het heeft veel tijd gevergd om de admini stratie weer op orde te krijgen." De officier nam in de eis van vijf maanden gevangenisstraf te gen de 27-jarige man ook zijn strafblad mee. Die vertelde zijn broertje erbij te hebben betrok ken, omdat hij slechte vrienden had en dreigde af te glijden in het criminele circuit. „Hij kon- beter met mij meegaan, omdat de inbraken minder ernstig zijn." Het motief sloeg volgens de politierechter en de officier nergens op. De jonge Utrechter hoorde vijf maanden cel, waar van twee maanden voorwaarde lijk, tegen zich eisen. De broers hadden het voortouw genomen bij de inbraken. Tegen de helers werd tachtig uur taakstraf en vijf weken gevangenisstraf geëist. Raadslieden D, Olie en C. Kouijzer wezen op de verbeter de omstandigheden en bepleit ten lagere straffen voor de broers. Daaraan werd door de politierechter voor een deel tege moet gekomen. SINT-MAARTENSDIJK - Het nieuwe ophaalsysteem voor huisvuil in Tholen heeft voor heel wat onduidelijk heid gezorgd. De Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) heeft afgelopen maand vijfhonderd klachten en vragen gekre gen. De ZRD steekt de hand deels in eigen boezem. De vijfhonderd telefoontjes kwamen vooral de eerste twee weken van november binnen, net na de invoering per 1 no vember van het nieuwe systeem. Inmiddels krijgt de ZRD sinds een week met drie telefoon tjes per dag een normaal aantal vragen en klachten bin nen en behoren volgens Marco Fossen van de ZRD de kin derziektes van het nieuwe afvalregime tot het verleden. De belangrijkste wijziging bij het ophalen van afval is dat de bakken aan één kant van de straat moeten staan omdat de vuilniswagen ze met een automatische arm maar aan één kant kan oppakken. Voor gehandicapten of ouderen die problemen hebben om de container naar de overkant van de weg te brengen, wil de dienst een uitzon dering maken. Rode stippen geven die nieuwe verzamel plaatsen aan. De stippen hebben voor veel vragen ge zorgd, omdat de ZRD geen duidelijke voorlichting had ge geven over de bedoeling daarvan. ZRD zamelt sinds 1 januari afval in voor de gemeente. De dienst heeft een contract van tien jaar. SINT MAARTENSDIJK - Het kruispunt Bloemenlaan- Gladiolenstraat in Sint Maartensdijk wordt volgende week openiuw bestraat en aangepast. In de Gladiolen- straat wordt bij de kruising met de Bloemenlaan een ver hoging aangebracht, zodat automobilisten uit de Gladio- lenstraat bet§r weten dat ze een voorrangsweg naderen. Het werk neemt drie dagen in beslag, van woensdag 15 de cember tot en met vrijdag 17 december. DEN HAAG - Een 27-jarige man uit Vlissingen die ervan verdacht werd dat hij een heroïneverslaafde ernstig had mishandeld, hoorde gisteren bij het Haagse gerechtshof vrijspraak eisen. Volgens de procureur-generaal, mr. C. Strack, was er te veel twijfel om de verdachte te veroorde len. De man heeft ook bij de rechtbank in Middelburg al tijd volgehouden dat hij onschuldig is. Maar de rechtbank in Middelburg achtte destijds zijn schuld wel degelijk be wezen en veroordeelde hem tot een halfjaar gevangenis straf. Het slachtoffer vertelde tijdens zijn aangifte bij de politie dat hij door twee mannen was mishandeld. Maar gisteren bij het hof kwam de man op die verklaring terug. Hij vertelde dat hij maar door één man was geslagen en dat was de vriend van de verdachte. Vanwege deze nieu we verklaring moet de verdachte, volgens de procu reur-generaal, wegens gebrek aan bewijs worden vrijge sproken. Het hof doet over twee weken uitspraak. SLUIS - Een 36-jarige man uit de gemeente Sluis door is dinsdagnacht tussen een en half twee gewond geraakt bij een vechtpartij in een horecabedrijf in de Nieuwstraat in Sluis. De man werd door een onbekende in zijn gezicht werd geslagen. Hij liep hierbij letsel aan zijn oog op en heeft aangifte gedaan van mishandeling. door Freek Janssen KORTGENE - De eigenaren van woonboten in de landbouwha- ven van Kortgene en gemeente Noord-Beveland vechten volgen de week weer een geschil uit voor de rechter. De woonbootei genaren willen de gemeente aan sprakelijk stellen voor schade die ze hebben geleden doordat de haven aan de openbaarheid heeft onttrokken. Sinds Noord-Beveland de haven vijf jaar geleden heeft verkocht aan een markpartij, betalen de eigenaren van de woonboten ho gere liggelden. De nieuwe eige naar Delta Marina wil de woon boten het liefst weg hebben. De voormalige landbouwhaven moet worden omgetoverd tot een jachthaven. Het bedrijf voert moeizame onderhandelin gen met de woonbooteigenaren, die het liefst zo lang mogelijk willen blijven liggen. Er zijn al heel wat rechtzaken gevoerd over de kwestie. Vorig jaar eisten de woonbooteigena ren dat er een oplossing zou ko men voor de problemen rondom hun aanwezigheid in de land bouwhaven. Ook wilden ze een ZIERIKZEE - Voorzitter J. van der Boom van slichting Kinder opvang Schouwen-Duiveland wil niet reageren op het ultima tum wat wethouder R. van der Wekken heeft gesteld aan de kin deropvang. „Er wordt nog over gesproken", is alles wat hij kwijt wil. Verder weigert hij alle commen- taar.Van der Wekken heeft de stichting Kinderopvang opge dragen voor 10 januari uitsluit sel te geven over deelname aan het Welzijnshuis. Binnen de stichting Kinderopvang wordt al enige tijd geruzied over het Welzijnshuis. Ondernemings raad en oudercommissie zien geen heil in toetreding tot het welzijnshuis en willen liever een fusie met kinderopvang De Beve- landen aangaan. schadevergoeding van 50.000 eu ro voor de juridische kosten die ze hebben gemaakt. De rechter stelde de eigenaren in het onge lijk. hi een eerdere rechtzaak eisten de woonbooteigenaren een scha devergoeding van ruim vijf ton, voor het geval ze gedwongen zouden moeten verhuizen uit de haven. Ook die eis legde de rech ter naast zich neer. Nu gaat het erom dat de gemeen te erkent dat de woonbooteige naren schade hebben geleden door de actie van de gemeente. Als de rechter het daarmee eens is, ligt de weg alsnog vrij voor schadeclaims. De rechtzaak begint maandag 13 december om 15.10 uur. (Advertentie) STREEKACTIVITEITEN GOES - Wijkinfowinkel Goese Polder, lOiOO 12.00 uur: Inloopspreekuur voor vragen en advies over voeding en ge zondheid; Palazzoli Huis, 14.00-15.30 uur: Ontmoe tingsdag voor (ex-) kankerpatiënten en hun naasten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Consistorie achter de Hervormde kerk, 14.00-16.00 uur: Kerstverkoop door de Hervormde Vrouwengroep; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers, 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- RILLAND - Bibliotheek in Dorpshuis, 15.00-17.00 en 18,.30-20.30 uur: Ten toonstelling Oud Rilland Verzwolgen; VUEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35